S)e ÊokbeSoti^arit Spoorwegramp in Midden-Zweden Twintig doden Hongaarse schrijvers kwamen in opstand Hoe langer hce fraaier 1 in Jungschlager-zaak Bewolkt weer ZATERDAG 14 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13703 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 KVP-TUIN J Djakarta kan nog niet besluiten Zweeds Koninklijk Huis bij de opening van het parlement ■V ¥N Utrecht wordit vandaag, in besta^'htSht'va^deb^thojfekf Nederl. delegatie vertrok niet naar Genève Volkspartij. De staatkundige eenheids-gedachte van de katholieken van Nederland werd veel eerder al verwezenlijkt, co men wil in 1896, of in 1913, maar in ieder geval in 1926. Na in de oor- logs-jaren te zijn weggevaagd, her rees de katholieke eenheid, van Staatspartij herdoopt in Volkspartij. Zij herrees een half jaar na de be vrijding van ons vaderland, nadat rijp beraad was gepleegd over de nood zaak daarvan. Niet alleen de wense lijkheid maar ook de noodzaak daar van werden beraamd, en deze me ning werd blijkens de verkiezingsuit slagen door de overgrote meerder heid van de katholieke Nederlanders gedeeld. De geschiedenis van 10 jaren heeft bewezen, dat de juiste keuze is ge daan. Het is moeilijk zich een denkbeeld te vormen, hoe de Nederlandse poli tiek zich ontwikkeld zou hebben, in dien toen besloten was géén katho lieke politieke partij meer te vor men. Wanneer we echter in vogelvlucht nagaan, wat zich in de hogere en lagere bestuurslichamen inmiddels heeft afgespeeld, dan kan men er staat op maken, dat als er geen volks partij was gesticht, de voormannen van katholiek Nederland vandaag in Utrecht bijeen zouden komen om er „alsnog" met kracht toe over te gaan. Vraag echter niet, hoe intussen de handhaving en uitbouw van de na tuurlijke orde in de menselijke sa menleving achterop gekomen en zelfs gefnuikt zou zijn. We mogen ons gelukkig prijzen over het besluit, tien jaar geleden ge nomen, en dat gewis niet omdat wij zo tuk zijn op machtsvorming of op schotjesgeest. Onier de „Kon-eitjes" heeft eens deze wijze opmerking gestaan: „Als men goede vrienden wil blijven, moet je buurmans tuinhaag ongemoeid la ten". Deze ervaring uit de practijk van het leven is ook geldend voor de prac tijk van partij-politiek. Goede nabuurschap en samenwer king streeft de katholieke eenheids partij na met de andere partijen in ons vaderland. Met haar „fervente" streven naar een regering op brede basis heeft zij dat toch wel bewezen! Maar zij ziet niet in, waaroan buur man P. v. d. A. de tuinhagen wil rooien, om dwars door d- volkstuin tjes heen zelf weer een nieuwe, heel hóge haag te zetten. Laat ieder tuinieren op zijn manier, Nieuwe ontwikkeling? Het Indonesische kabinet heeft vrij dagavond zijn besluit over de volgen de maatregelen ten aanzien van de NederlandsIndonesische conferentie te Genève uitgesteld in afwachting van verder overleg met de parijen, die de regering steunen. De minister van voorlichting deelde mede, dat het kabinet maandagoch tend weer bijeen zal komen. Hij hoop te, dat dan een definitief besluit* zal kunnen worden genomen. De conferentie te Genève werd za terdag j.l. onderbroken om de partijen de gelegenheid te geven verslag uit te brengen aan haar regeringen. Twee Mohammedaanse partijen, die de re gering steunen, de orthodoxe Nahda- tul Ulama en de kleine Partai Serikat Islam Indonesia, gaven deze week uiting aan haar ontevredenheid over het verloop van de conferentie. De laatste partij verzocht de Indonesische delegatie uit Genève terug te roepen en een woordvoerder van de Nahdatul Ulama zei gisteren, vrijdag, dat zijn Duitse misdadigers uitgeleverd Te Herleshausen, aan de grens tus sen Oost- en West-Duitsland, zijn vanoohtend (zaterdag) 455 Duitsers aangekomen, die in Rusland wegens oorlogsmisdaden zijn veroordeeld en geen amnestie hebben gekregen. Zij werden vervoerd in verzegelde wa gons, die werden bewaakt door Rus sische militairen. De teruggekeerden zullen „ter be schikking" van de Westduitse rege ring worden gesteld. Het is het eer ste contingent Duitsers van deze cate gorie, dat in de Bondsrepubliek is aangekomen. Van hun kant eisen de Russen ook hun landgenoten op, die in West- Duitsland worden vastgenouden. Vol gers een Russische verklaring zou den er 100.000 Russen in West-Duits land zijn. die gerepatrieerd wensen te worden De Westduitse regering heeft daarop de Sowjet-Unie gevraagd na men te noemen. Dit is nu geschied. De Russen hebben de namen van 31 Rus sen opgegeven Bij onderzoek is ge bleken, dat alle 31 in de gevangenis zitten. Het Roods Kruis is nu begon nen deze 31 naar hun wensen te vra gen. De eerste twee ondervraagden, veroordeeld wegens resp. roof en moord, verklaarden inderdaad, dat zij Wolf vial vliegtuig aan -maar laat de hagen staan. Dat is echte volksvrijheid en ie mef reële Wi?26 ^ar hun land terug wilden, de volksvriendschap, de samenwer king van aillen in het ene staatsver band. Vandaag komen de politieke voor mannen van de Nederlandse katho lieken bijeen, en zij komen daar raiet met de snoeischaar dreigen om buur mans haag kaal te scheren. Vrede en samenwerking wensen ze voor ons volk, geen vijandschap. Zij komen de 10 jaar tuinierskunst in ogenschouw nemen en dankbaar te herdenken, dat al groeide er wat onkruid hun tuin schone bloemen en rijpe vruchten heeft gedragen, waarvan de gehele gemeenschap mocht profiteren. Er is voor haar geen reden, de ha gen dwars te zetten en hoger te ma ken, want dat zou de goede nabuur schap verstoren. Daartoe wil de K.V.P. onder geen beding aanleiding geven; partijbelang is voor haar dienstbaarheid aan het landsbelang. In het gebied van Tower in de Amerikaanse staat Minnesota is don derdag een vliegtuig verongelukt door een aanval van een wolf. Dit merkwaardige ongeluk deed zich voor, toen twee jonge vliegers in een licht vliegtuig vlak langs de grond vlogen om van dichtbij twee wolven te volgen, die over een be vroren meer renden. Een der dieren viel op een bepaald ogenblik het vliegtuig aan en raakte bij een gewel dige sprong één der ski's van het landingsgestel. Het toestel raakte uit zijn evenwicht en stortte neer. De beide vliegers bleven ongedeerd, doch de wolf moest zyn aanval met de dood bekopen. Bij een botsing tussen een volge laden trein met ijzererts en een die- sel-spoorbus zijn vrijdag bij Kop- parberg in Midden-Zweden twintig mensen, o.w. veel schoolkinderen van 14 te 17 jaar, om het leven gekomen. Tien personen werden gewond. Het ongeluk ontstond, doordat de remmen van de goederentrein wei gerden. Daardoor reed de trein door een onveilig sein op het station Kop- parberg, waar hij had moeten wach ten tot de spoorbus gepasseerd zou zijn. Met een snelheid van 80 km. per uur raasde de trein door het station de bus tegemoet, tot grote schrik van het spoorwegpersoneel, dat nog ver geefs trachtte de trein op een zijspoor te leiden of te laten ontsporen door de wissels om te zetten. Op het laatste ogenblik heeft de conducteur van de bus, die opge schrikt was door waarschuwingskre ten, nog de deuren van de twee wa gons waaruit het busstel bestond, ge opend, doch slechts enkele passagiers konden naar buiten springen vóór de trein op de bus inreed en de passa giers naar alle kanten uit de wagens geworpen werden. Men gelooft, dat de machinist van de trein en de bus bestuurder zich op het laatste ogen blik door een sprong hebben kunnen redden. Zij zouden slechts licht ge wond zijn. De reddingswerkzaamheden onder vonden grote hinder van ijzel en duis ternis. partij wil voorkomen, dat de resulta ten van de conferentie worden gepa rafeerd. De minister van voorlichting, her haalde vrijdagavond zijn eerdere verklaring, dat Indonesië de bespre kingen te Genève als voltooid be schouwt. Hij voegde er thans aan toe, dat de onderhandelingen niet zullen worden voortgezet. Ned. delegatie thuis gebleven In verband met het bovengenoemde uitstellen van een beslissing door de Indonesische regering, is de Neder landse delegatie, die vorige week uit Genève naar Den Haag was terug gekeerd, niet naar Genève gegaan. Men had verwacht, dat het antwoord van Djakarta vandaag wel binnen zou zijn gekomen en dat derhalve de be sprekingen vandaag hervat zouden kunnen worden. Werklozenrel in Z.-Italië Bij een hevige botsing tussen de politie en ongeveer duizend werkloze demonstranten, die het stadhuis van Venosa nabij Potenza in Zuid-Italië trachtten te bezetten, is vrijdag één persoon gedood. Zestien mensen werden zwaar gewond. Onder hen bevond zich een vijfjarig kind. De demonstranten hielden een beto ging omdat zij in het arme gebied van Venosa geen werk kunnen vinden. Zij wierpen barricades van gekantelde wagens en wijnvaten op en bekogel den de politie, die de straten naar het stadhuis afsloot, met stenen. De politie opende het vuur nadat verscheidene pogingen om de demon stranten met gummiknuppels uiteen te drijven waren mislukt. De poiitie verklaarde, dat sommige demonstranten een oud kasteel had den bezet en de politie met revolver- i geweervuur hadden beschoten. Volgens de mededeling van de po litie waren de betogers tot hun actie aangezet door plaatselijke communis tische partijfunctionarissen. De nieuwste foto van de Zweedse koninklijke familie. De opname werd gemaakt voor de aanvang van de plechtige opening van het Zweedse parlement die door de leden van de koninklijke familie werd bijge woond in de Bernadotte-galerij van het paleis te Stockholm. We zien hier v.l.n.r. koningin Louise, koning Gustaf Adolf, prinses Sybilla, prinses Margaretha en prinses Brigitta. Botsing in de Metro In het centrum van Parijs is vrij dag een passagierstrein van de onder grondse door een verkeerde wissel stand in gereden op een stilstaande goederentrein. Circa 29 passagiers werden 'gewond. Het verkeer tussen het eindpunt Etoile en het station Trocudero is urenlang gestremd geweest. een „opstand" van schrijvers tegen het ideologische „dwangbuis", waarin de Hongaarse letterkunde gewrongen wordt, onderdrukt. Aldus hebben waarnemers in Wenen verklaard. Meer dan honderd communistische schrijvers, o.w. leden van de commu nistische élite, hebben in november deelgenomen aan een protestbewe ging tegen partij voorschriften ten aanzien van hun werk. Zij werden daarbij gesteund door musici, acteurs en andere kunstenaars. Zij schreven verhalen, waarin kritiek werd gele verd op de minister van volkscultuur en op Rakosi zelf en zij organiseer den een petitie, waarin geprotesteerd werd tegen bepaalde maatregelen in zake politiek en cultureel beleid, die door het partijbestuur waren geno men. Rakosi reageerde snel, aldus de waarnemers. Hij deelde de federatie van communistische schrijvers per soonlijk mede, dat de betogers niet de „juiste socialistische lijn" volgden Het partijbestuur nam daarna een re solutie aan, waarin gezegd werd dat Dit was het tweede ernstige trein- de opstandige schrijvers leugens ver ongeluk in Zweden in veertien da- spreidden over de toestand in Hon- gen tijds. Op 2 januari botsten n.l. bij garije. De betogers ontkennen Gothenburg twee treinen op elkaar, J „noodzaak en het recht van de partij waardoor één persoon om het leven om de letterkunde te leiden", aldus kwam en er elf gewond werden. J deze resolutie. rp j i De actie verliep, toen leden van de 1 egen partij-dwangbuis I federatie van schrijvers een resolutie I aannamen, waarin zij „zelf-kritiek" Matyas Rakosi, de leider van de leverden en gehoorzaamheid aan de Hongaarse communistische partij,p-artijvoorsohriften beloofden. Voorts heeft in minder dan een maand tijds bekend gemaakt, dat een onder- Afscheidsgeschenk voor Portugals gezant De vertrekkende gezant van Portugal, Fernanado Quartin de Oliveira Bastos, nam vandaag afscheid van het Corns Diplomatique. Namens het Corps werd door de deken van het Corps Diplomatique, de ambassadeur van Zuid Afrika, Kol. P. I. Hoogenhout, aan de gezant een zilveren schaal met inscriptie aangeboden. V.l.n r. Kol. P. I. Hoogenhout, mevrouw Bastos en de Portugese gezant. zoek naar de opstand zou worden in gesteld. Waarnemers in Wenen gelo ven dat de rebellen niet zwaar gestraft zullen worden, gezien de omvang van de actie en het feit, dat bijna alle rebellen geziene partijleden waren. Midden-Amerika heeft 't koud In Mexico zijn deze winter tot dus ver zestig personen van koude omge komen. De temperaturen 's nachts en overdag lopen sterk uiteen. Zo was het vrijdag overdag achttien graden boven nul, terwijl het de nacht daar voor dertien graden had gevroren. D-e autoriteiten hebben de bevol king gewaarschuwd, rekening te hou den met deze grote temperatuurswis selingen. Ook Guatemala heeft te lijden van een ongewone koude. De temperatu ren variëren van vijf graden boven tot negen graden onder nul, terwijl voor januari normaal een gemiddelde van zestien graden boven nul wordt gemeten. Requisitoir tegen getuigen Het horen van getuigen uit Neder land in de zaak Jungschlager begint te ontaarden in een reeks beschuldi gingen tegen de getuigen zelf. De zaak Jungschlager, waar het dan toch eigenlijk om gaat, staat daar vrijwel buiten. Verdedigster mevrouw Boorman, heeft daar op de zitting van gisteren krachtig tegen geprotesteerd. „Het lijkt wel of de getuigen a charge een soort req-uisttoir tegen de getuigen uit Nederland houden", zei ze. „Het gaat in deze zaak over beklaagde Jung schlager en niet over die getuigen.. De zitting is nu anderhalf uur aan de gang en dit is de eerste maal dat de naam van beklaagde ter sprake wordt gebracht". Zij verzocht de kroongetuigen te beperken in hun verklaringen over de De eercte Amerikaanse kunstmaan Het Amerikaanse ministerie van delensie heeft vrijdag in Washington bekendgemaakt, dat de eerste Ame rikaanse kunstmaan zal werden gelan ceerd vanaf de luchtbasis Patrick te Cocoa in Florida. De kunstmaan metalen bol met een doorsnede van 50 cm. en- een ge wicht van circa 10 kg. zal worden gelanceerd met behulp van een drie delig raket, die haar een snelheid zal geven van 29.000 km. per uur. De raket wordt rechtstandig gelanceerd. Op een hoogte van anderhalve km. zal zij automatisch overga^p naar een hori zontale stand. Op een hoogte van 50 tot 65 km, bij een snelheid van 5.C00 tot 6.500 km per uur, zal het eerste deel van de raket zijn leeggebrand 'en afgehaakt worden. tweede deel brengt de kunstmaan „ot op een hoogte van 200 km. De snelheid zal dan circa 17.000 km per uur bedragen. Op een hoogte van circa 480 km, bij een snelheid van 29.000 km per uur, zal de kunstmaan in een ovale baan om de aarde komen. De afstand van de aarde tot deze baan zal variëren van 300 tot 1.300 km De kunstmaan zal twee tot vier weken in deze baan blijven en daarna als een meteoor steen in de dampkring van de aarde verbranden. 1 Gevaarlijke drukte in de lucht Per dag doen zich in de Ver. Staten gemiddeld vier gevaren voor, waar bij pjssagiersVliegtuigen slechts op het laatste ogenblik een botsing kun nen voorkomen In een van elke vier gevallen kruisen de vliegtuigen elkaar dan op minder dan 35 meter afstand. Dit is verklaard in een verslag van een' speciale Amerikaanse regerings commissie over de drukte van net luchtverkeer in de Ver. Staten. De commissie is tot de slotsom gekomen, dat een critiek punt bereikt is en dat een deskundige moet worden aange wezen om een diepgaande studie te maken van het vraagstuk dat het steeds drukker wordende luchtver keer vormt. getuigen a decharge, want „er zijn vele onnutte verklaringen bij, die kant noch wal raken". Officier van Justitie Soenarjo acht te de opmerking van de verdedigster niet op haar plaats. „Wij zijn er op uit de betrouwbaarheid van de getui gen te beproeven", aldus de officier. HOE wordt het weer? S (Geldig van vanavond zaterdag- avond tot zondagavond, opge- maakt te 11.15 uur). ZACHTER. 5 Zachter weer met veel be wol- J king en enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Achter de depressie, die zich van Denemarken naar de Finse Golf ver plaatste, is de luchtdruk aanzienlijk gestegen. Daarmede samenhangend vormde zich boven Zuid-Duitsland een afzonderlijk hoge drukgebied, waarvan een uitloper zich vannacht tot over onze omgeving uitstrekte. In erband met het tamelijk rustige weer en de onbewolkte hemel daalde de temperatuur op de meeste plaatsen 1 a 2 graden onder het vriespunt. Plaatselijk vormde zich mist. Intussen nadert langzaam een depressie, die vanmorgen ten Zuidwesten van Ier land was gelegen. Onder invloed van dit lage drukgebied stroomt tijdens het weekende zachtere lucht naar onze omgeving met veel bewolking en wat regen. 15 Jan. zon op 8.44, onder 16.59 u.; maan op 9.23, onder 19.57 u. 16 Jan. zon op 8.43, onder 17.00 u.; maan op 9.42, onder 21.06 u. Hoogwaterstanden Zondag 15 Jan. voorm. 4.55 uur; nam. 5.05 uur. Maand eg 16 Jan. voorm. 5.25 uur; nam. 5.30 uur. Het weer in Europa De weerrannorten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HPT SINKI sneeuw —2 C. STOCKHOLM sneeuw —2 OSLO onbewolkt —7 KOPENHAGEN half bew. 4 ABERDEEN licht bew. 0 DUBLIN regen 7 LONDEN half bew. 5 AMSTERDAM geheel bew. —o BRUSSEL onbew. 1 PARUS mist 1 BORDEAUX mist 3 GRENOBLE geheel bew. 4 NICE motregen 10 BERLIJN half bew. 1 FRANKFORT mist —3 MUNCHEN mist 0 ZURICH nevel 2 GENEVE nevel 2 LOCARNO geheel bew. 2 WENEN nevel 2 INNSBRUCK nevel 1 ROME vrijwel onbew. 9 Korreltje Het leven is als een boek. Dwazen bladeren het vluchtig door. Wijze mensen lezen elke bladzijde met gro te aandacht, omdat zij weten, dat zij het boek maar éénmaal kunnen lezen

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1