Sahara irt brandpunt van zon en belangstelling Ongedurigheid bewaart Touaregvrouwen voor misplaatst schoonheidsideaal Eenzaam avontuur van freule in een gezapige eeuw BIJNA ELKE OASE heeft tegen woordig een pompeus hotel, dat eventueele hoge gasten een goed be schut plaatsje onder de zon kan bie den. Soms bouwde men een hotel, omdat men er werkelijk een brood winning in zag en een andere keer, omdat men meende dit tegenover een toevallig passerend staatshoofd ver plicht te zijn. Zo zit de oase Beni Abbès op het ogenblik opgescheept met een hotel, dat even prachtig als nutteloos is. Het is het gevolg van een noodlottig misverstand. De huurprijs en de onderhuurder ZATERDAG 14 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Duizenden jaren voordat de kameel het schip der woes tijn zou worden en zijn zandzeebe nen de enige steunpilaren van de dun gezaaide bevolking werden, vormde de Sahara de bodem van een goed ontwikkelde binnenzet. Vele eeuwen heeft de natuur nodig ge- had om het, door de hete zon, ko kende water van het zand af te gie ten en een land te scheppen, waar het alleen voor Klaas Vaak goed leven is. De Sahara maakt onderdeel uit van een woestijngordel die zich over Amerika, Afrika en Azië uitstrekt. De portie waar Afrika mee opge scheept werd, is van noord tot zuid 1800 km en van west naar Oost 6000 km groot. Het is te vergelijken met een wat slordig gebakken soepbord, dat hier en daar een oneffenheid en een bakbarstje vertoont. Dat de soep die hieruit gegeten word te heet was, wordt duidelijk gemaakt door het in wonersaantal, dat met 1.190.000 wel bijzonder laag is. Gemiddeld wonen er dus 17 personen op 100 km2, doch de plaatsen waar het werkelijk goed huizen is, zijn zo schaars, dat het niet verwonderlijk is dat men elkaar toch nog in vele twistgevechten wist te vinden. Getrapte watervoorziening. DE TWISTEN DRAAIDEN steeds om de oases die, even nietig als vliegenuitwerpselen op een plafond, in het witte zand liggen. Zij danken him ontstaan aan een slippertje van moeder natuur. De randen van het soepbord Sahara worden namelijk gevormd door hooggebergten, waarop alle wolken van de zijde der Middel landse zee lakstoten en voordat zij de woestijn bereiken leeglopen. De ge weldige watermassa's kiezen hun weg door onderaardse gangen en komen slechts af en toe aan de oppervlakte. Op een dergelijke plek ontstond wat plantengroei en sloegen de in boorlingen hun tenten op. Karavanen deden de waterrijke plek aan en de bewoners kregen de smaak van het water, en het geld dat er voor te krijgen was, te pakken. Sommige oases groeiden uit tot complete ste den, waarin het water spaarzaam ge distribueerd en zorgvuldig bewaakt werd. Blanken kwamen en maakten zich, waarschijnlijk omdat het water de enige manier was om huti ras smetzuiver te houden, meester van de bronnen. In vele oases in he Frans geregeer de gedeelte van de Sahara, dient het water van de bron in de eerste plaats voor de vulling van het zwembassin van de militairen. Van hieruit loopt het in een bassin dat door de manne lijke inboorlingen gebruikt wordt en als dezen vermoeienis en vuil van zich afgespoeld hebben, stroomt het als het dat tenminste nog kan Werkelijk een oase in de woestijn. (Tekeningen Auke Tadema) naar een lager gelegen bassin voor de vrouwen. Wat er dan nog van over is, wordt voor de was en de irriga tie van de landbouwgebieden ge bruikt. Nutteloze uitsloverij. In de dertiger jaren zouden kroon prins Leopold van België en zijhi vrouw een bezoek aan de Kongo brengen. Beni Abbès lag. op de route die het vorstelijk vliegtuig zou nemen en bezat een vliegveld. Een van de weinige dingen die het niet bezat was, volgens de inwoners, een hotel, waar men de vorstelijke personen een waardige ontvangst kon bereiden. In ijltempo trok men dus een hotel op dat in monumentaliteit kon wedijve ren met het paleis op de Dam. Het lag tussen de armelijke hutten van de inwoners als een groot warenhuis tussen de marktkrampjes en was voor de oase even onbruikbaar als het con certgebouw voor een orgeldraaier. De aanstaande koning aller Bel gen zou er echter zijn intrek in ne men en dat was de inwoners reden genoeg om de bouwers de hand bo ven het zon-verbrande hoofd te hou den. Jammer was alléén dat op het laatste moment de vliegroute gewij zigd werd en het hotel dus als een stenen kolos op de maag van de in woners kwam te liggen. Baas boven baas. HOE VREEMD HET OOK mag klinken voor een gebied, waar de leuze van moeder natuur steeds is geweest: zand erover, de Sahara telt enkele musea waarin de ge schiedenis van de woestijn in enkele herinneringen uit de doeken gedaan wordt. Ouargla imponeert de reizi ger met een geweldig museum, dat door een Franse kolonel naar eigen inzicht is gebouwf' en ingericht De inventaris is dan ook volledig geschiedenis en met struikelt er over stukken van neergeschoten vliegtui gen en pijlpunten uit de tijd, toen men elkaar nog op „snediger" wijze naar het leven stond. Een zaal wordt geheel in beslag ge nomen door onafzienbare rijen borst beelden van Mussolini, die men uit alle delen van Afrika bij elkaar heeft gesleept. Tot voor kort was het enige beeld in deze zaal dat een behoor lijk plaatsje gekregen had, een standbeeld van een mannetje dat men niet nader kon thuis brengen, maar dat naar de snit van zijn uni form te oordelen van goede huize moest zijn. Groot was de teleur stelling van de beheerder der kunstschatten, toen hij van een ont wikkeld reiziger vernam, dat eh beeld onmiskenbaar de trekken van Victor Emanuël droeg die, zo als bekend, de machteloze werk gever van de duce was. De markthallen van Timinoun. Verwaterd beroep. r\E BEWONERS VAN HET bevoor- U recht stukje, woestijn, dat oase heet, houden zich hoofdzakelijk bezig met de landbouw. De vruchtbaarheid van de grond en de gezondheid van de bewerkers hangt nauw samen met het welzijn van de bron en de putten die men in de omgeving van de eigen lijke oase gegraven heeft. De eerste die op het denkbeeld kwam putten te graven was, volgens de Koran, een man met twee horens, die volgens onze geschiedenis niemand anders ge weest moet zijn dan Alexander de Grote. In onze tijd takt men de onder grondse rivieren naar boven af met betonnen buizen, die echter door het puin dat door de rivier wordt meege sleept en door instortingen dikwijls verstopt raken. Elke oase telt danook een aantal figuren die zich als put- tenduikers ontpopt hebben. Zij dalen in de put af en blijven net zolang on der water tot de verstopping ver holpen of zijzelf verdronken zijn. Zü vormen een somber volkje, dat van vader op zoon het gevaarlijke beroep heeft uitgeoefend. De tegenwoordige jeugd breekt echter met de oude tra dities en vele oases zitten zonder duikers omdat de kinderen het stof fig leven van straatveger verkozen hebben, boven het verwaterende be roep van hun voorvaders. Schoonheidsideaal, dubbel dik. F\E MEEST SCHILDERACHTIGE bewoners van de Sahara zijn de touareg het ontbreken van de s is hier geen zetfout maar komt voort uit het feit dat een alleenstaand exemplaar van de Touareg een Tan gui is Het heeft lange tijd ge duurd, voordat de blanken deze no- madestam van dichtbij konden bestu deren zonder zelf studiemateriaal voor de gieren te worden en voordat de Fransen de blauwgesluierde touareg naar hun kanonspijpen kon den laten dansen. In tegenstelling tot de overige woestijnbewoners is bij de Tou'areg niet de vrouw maar de man gesluierd. Waarschijnlijk ontstaan uit de natuurlijke behoeft? mond en neus stof- en zandvrij houden, is de Toren van de moskee van Te mac in?, de stad van de puttenduikers. sluier later volkomen ingeburgerd en heeft men er zelfs een hogere waarde aan toe gekend. Geen man zal ooit, bij welk werk dan ook, zijn sluier af doen. Blauw is ook bij de vrouwen de modekleur. Zij maken zich donkerblauw op en het is onge twijfeld bij dit volk dat het spreek woord, een blauwtje lopen, zijn aardse bestaan aanving. Haar hoogste ideaal is een zo breed mogelijke schaduw op het zand te werpen; een ideaal dat zij mede door haar ongedurige leefwijze wel nooit zal bereiken. Hoe kwalijk dit ideaal kan uitwassen, blijkt bij een touareg^tam in de Soedan die aan de Nigerrivier zijn zit gevonden heeft. De vrouwen zijn hier zo wanstaltig dik, dat zij zich slechts kruipend voort kunnen bewegen. Zij bereiken dit heilig ideaal door zich dagelijks vol te gieten met melk en het leven zoveel mogelijk ter plaatse te ge nieten. |"\E MEESTE TOUAREGVROUWEN zijn gelukkig echter in het bezit van de Sahara geschreven heeft, eeuwige bewegelijkheid bezit van de passaatwind, waaraan de woestijn haar onherbergzaamheid dankt en die blauw als de maanverlichte nachten zijn naam onuitwisbaar in het zand van de Sahara geschreven heeft. De gegevens en foto's voor dit arti kel zijn afkomstig uit het boek Sahara van Auke en Bob Tadema, verschenen bij Elseviers uitgeverij te Amsterdam. De prijs van het zeer fraai uitgevoer de boekwerk is 10.50. een gevolg is van de woonruimte- nood. Een werkend echtpaar kan nu een maal niet zoveel betalen als een werkende vrijgezel, die trouwens veel" werkzaamheden overlaat aan de hoofdbewoner. Het inwonende echtpaar, de jonge huisvrouw, wil natuurlijk gaarne haar eigen „spulle tjes" hebben, dus een geheel ledige kamer. Zij wil gaarne verder alles zelf doen, dus aan de hoofdbewoner een huurprijs betalen, die gelijk staat aan de prijs van (nog altijd ons bo venaangehaald voorbeeld) 10 per maand, plus de 20 ongerief, dus voor de totale som van 12.per maand, plus het verbruik van gas en licht. Dat moet zo eerlijk mogelijk gaan. De huurder moet betalen zoveel hij verbruikt en de hoofdbewoner mag op deze leverantie niet verdie nen. Het is begrijpelijk dat er niet gaarne wordt overgegaan tot „kale" verhuur. Vergeten mag ook niet worden, dat de inwonenden veelal gebruik moe ten maken van lopers in de gang en op de trap (pen) van de hoofdbewo ner. Hiervoor moet de onderhuurder betalen naar evenredigheid. Men taxeert derhalve de verkoopwaarde van deze stoffering, neemt hiervan 20% en deelt de uitkomst door 2, dit geeft dan het j aarlij k te betalen bedrag aan, dat de onderhuurder is verschuldigd. Deelt men deze som door 12, dan heeft men de maande lijkse vergoeding. Iedere 5 jaar moet er een hertaxatie plaats hebben, waarbij de waarde natuurlijk is ver minderd, zodat ook de vergoeding opnieuw moet worden vastgesteld. Schade en opzegging. Bron van veel onenigheid Het is allerwegen nog inwoning. Volgens de laatste berichten bestaat er nog geen kans, dat we spoedig verlost zullen zijn van de inwoning- misères en de daarmede verband houdende kwesties van „wat moet ik betalen". Verschil van mening is er nog overal. De ene partij wil veel geld hebben en de andere wil liefst ^zo weinig mogelijk betalen. Begrijpe lijk, van beide kanten bekeken. De I pen inbegrepen, dan kan hij hiervoor zeker een bedrag vragen van 0.60, dat maakt een maandelijkse vergoe- ding van 18.waardoor de huur-1 prijs komL te staan op 36.66, of af- gerond 36.70. Gas en licht Het lichtverbruik (alleen de ver lichting der kamer cp normale wij ze, dus b.v. een 100 watt lamp) is in deze prijs inbegrepen. Men kan, als huurder de beschik king heeft over een gas-aansluiting, hoofdbewoner krijgt de rekening van de huiseigenaar en die is de laatste jaren nogal eens verhoogd, want er zijn met die van 1 januari 1954 inbegrepen weer 2 huurverho gingen geweest, waarin vanzelfspre kend de onderhuurder ook moet de len. Dit laatste wordt nu nog al eens vergeten. Hoe moet de hoofdbewoner nu te' hiervoor niets in rekening brenger^ werk gaan om zich te houden aan de j 13 allewege gebruikelijk. Dit gas- wettelijke voorschriften? In feite is - het zo, dat de berekening van de ka le huurprijs, dat is de huurprijs van de lege kamer, het uitgangspunt is. Nemen we als voorbeeld een huis met 6 kamers, alle even groot. De huurprijs van het gehele pand be draagt, laten we zeggen 60.per maand, alle huurverhogingen inbe grepen. Dan kost een ledige kamer 10.Dat is duidelijk. De hoofd bewoner schrijft dit bedrag dus op. Hoeveel bedraagt de vaste last, die de onderhuurder moet betalen, vraagt hij zich nu af. Deze last, de vergoe ding voor ongerief, bedraagt 20%,' waardoor de huurprijs komt te staan i op 12.voor éen kamer. Verder maakt hij een berekening van de verkoopwaarde van het meu bilair en stoffering. Als alles nieuw is, bedraagt deze al gauw 400,te genwoordig. De hoofdbewoner mag dit bedrag in rekening brengen en wel hij mag een vergoeding voor het gebruik van dit meubilair vra-j gen, gelijlcstande aan een jaarlijks bedrag van 20 hiervan, dat is dus 80.00 per jaar oftewel 6.66 per maand. De huurprijs komt hierdoor op 18.66. I Verder mag de hoofdbewoner een vergoeding vragen voor de diensten, die hij moet verrichten wegens het aannemen van boodschappen, het schoonhouden der kamer, linnen goed en wat dies meer zij. Aanne mende dat hij een uur per dag werk zaam is in die kam-^r, d° tijd nodig voor het aannemen van boodschap- kraantje mag echter niet gebruikt worden voor verwarming der kamer. Verwarmingskosten moeten afzon derlijk berekend worden en betaald, naar billijkheid. Koopt de onder huurder dus zelf zijn brandstoffen dan zijn er geen moeilijkheden. Heeft men bij de verhuur bedon gen, dat de hoofdbewoner voor de verwarming zal zorgen, dan is een hoeveelheid brandstoffen voor nor maal gebruik aan te nemen. Men re- kene b.v. een kit per dag, berakend naar de hoeveedheid kitten, die er] uit een hl. gaan. De hoofdbewoner' mag hierop niet verdienen, maar hij hoeft er ook niets bij te leggen. Gas- verwarming naar verbruik. Hoofd bewoner en onderhuurder moeten hierin elkaar kunnen vertrouwen. Men bedenke, dat een electrisch ka cheltje met 2 staven een uur kan branden voor de prijs van een kilo wattuur. Zoveel mogelijk dient er voor gezorgd te worden, dat er een afzonderlijke meter is, waardoor alle onenigheden vermeden worden. Wij adviseren: laat de onderhuurder zelf zijn brandstoffen kopen en laat de hoofdbewoner zorgen voor een goede kachel, dan kan de onderhuur der stoken zo hard hij zelf wil. De hoofdbewoner betaalt het schoor steenvegen. Het echtpaar. Een ander probleem vormt het verhuren van wnonn-'-^e aan erM- paren, dus de echte inwoning, die Een onderhuurder is aansprakelijk voor beschadigingen van het eigen dom van de hoofdbewoner, zoals de ze laatste eveneens aansprakelijk is tegenover de huiseigenaar (als het een huurwoning betreft) e.e.a. geheel overeenkomstig Ie beoalingen vast gelegd in het burgerlijk wetboek. Huren en gas en electraver- bruik moeten per maand (of per week) betaald worden. Huuropzeg- ging, in verband met mogelijke toe wijzing van een eigen woning, moet een betalingstermijn van tevoren plaats hebben. Daar kan ook de on derhuurder niet onderuit. -VI wordt hem op de 5de der maand een huis toegewezen, dat hij onmiddellijk kan betrekken, dan moet hij over de lo pende maand en over de daaropvol gende maand voluit betalen. De ruimte dient die tijd te zijner be schikking te blijven. Bij eerder ver huur dient de hoofdbewoner zich in verbinding te stellen met de vorige huurder en hsm het teveel betaalde terug te geven. Een inwonend echtpaar dient zelf te zorgen voor het huisvuil, dus voor de vuilnisemmer. De hoofdbewoner hoeft zijn eigen emmer niet te delen met het inwonende echtpaar. De kosten komen voor rekening van het inwonende echtpaar, zoals dat ook het geval zou zijn als hij zelf een eigen huis bewoonde. Er komt tenslotte bij, dat beide partijen elkaar verdragen, de ene zo welals de andere partij dient er zo veel mogelijk voor te zorgen dat de andere partij niet meer last wordt veroorzaakt, dan nodig is. De onderhuurder moet wel 20% betalen voor het ongerief, dus voor doe last die hij de hoofdbewoner ver oorzaakt, maar dit staat niet gelijk aan „overlast" bezorgen. Op het ver oorzaken van overlast staat dé mo gelijkheid tot ontruiming, bevolen door de kantonrechter, hetgeen ech ter met veel kosten en narigheid ge paard gaat. Vermijd dit zoveel moge lijk en maak van de inwoning wat er van te maken is. Geven en nemen, is het parool. (Nadruk verboden). ^7AN DE EEUWEN, die Nederland vastomlijnd door zijn dijken op de landkaart heeft doorgebracht is de vorige eeuw ongetwijfeld de ge- zapigste geweest. Op de tijd na stond alles stil en men baarde heel wat opzien als men het vredige leven in het landje los liet om elders wat meer deining op de levenszee te zoeken. Toen freule Petronella Tinne omstreeks 1860 te kennen gaf haar voorvaderlijke bezittingen in Afrika stuk te willen slaan, stond het adellijk hart van Nederland bijna stil van ellende. De jongedame trok zich van de verontwaardiging echter niets aan en begaf zich aan boord van een Indiëvaarder om later deze reisgelegenheid voor het schip der woestijn de kameel te verruilen. Als chaperonnes nam zij haar moeder en haar tante mee. Deze dames, die haar leven lang zich met niets anders bezig hadden gehouden dan met het geven van jours, en bruine bonen aan de lagere standen, gaven de geest toen zij een week in de woestijn doorgebracht hadden. De dochter bleef over en verraste haar personeel en de zwerfstammen door de grote weelde, die zij zich temidden van al dat zand meende te kunnen permitteren. De freule zelf zal onge twijfeld onaangenaam verrast geweest zijn, toen Touareg op 'n kwade dag 't kamp overvielen en korte metten maakten met Petronella en haar personeel. De bezittingen van de freule werden gestolen en dit was de enige reden waarom het getergde Den Haag, bij het vernemen van haar onordelijk overlijden, niet de vlag uitstak. Na dit incident liet Nederland een tijd lang de Sahara links liggen en duurde het tot deze eeuw voordat weer 'n Neder lander het hete zand in de schoenen kreeg. In het voetspoor van de ontdek kingsreizigers traden schrijvers en schilders, die in het nieuwe gebied inspiratie zochten en vonden. Onder hen neemt het echtpaar Tadema, waarvan de vrouw schrijft en de man tekent een eervolle plaats in. Bij de Uitgevers Elsevier en in de Forumboekerij verschenen twee rijk geïl lustreerde boeken, waarvan wij de gegevens ontleenden voor de navolgende reportage.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12