£öid^6oma/nt Londen Is niet te spreken over Dulles' onthullingen Oud-zeer opnieuw opengehaald Zijn besprekingen met Indonesië reeds geëindigd? In D'akarta zegt Comité Benelux-ministers bijeen VRIJDAG 13 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13702 Directeur: c m v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPEN GRACHT 32 Telefoon. Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, (2.35 p. tnnd., 17.p. kwart. Franco p.p.17.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 I Londen ontsticht over j DULLES' onthullingen j VASTBERADEN POLITIEK r\E AMERIKAANSE MINISTER van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft dezer dagen ont huld, dat wij in de jaren '53 en '54 driemaal op het randje van een oor log hebben bebalanceerd. Dat wil zeggen: het waren op de eerste plaats de Ver. Staten, die dit risico namen, maar ten slotte zijn wij er toch al len bij betrokken. Het waren tel kens de Chinezen die tot rede ge bracht moesten worden en die uit eindelijk ook koest geworden zijn, dank zij de waarschuwingen der Amerikanen, dat zij de Chniezen zouden aanpakken en dan atoomwa pens zouden gebruiken. Dat Dulles met een zekere voldoe ning van deze gebeurtenissen gewag maakt, is begrijpelijk: hij is de man van de „vastberaden" politiek. 0 Zijn visie op het probleem van de koude oorlog is, dat de com munisten hun successen te danken hebben eendeels aan de brutaliteit van hun optreden, maar aan de an dere kant ook aan de omstandigheid, dat de anderen zich eenvoudig laten intimideren. Zodra zij vastberaden tegenstanders tegenover zich voelen, druipen zij af. Tot nu toe hebben de gebeurtenis sen hun gelijk gegeven, maar uit de onthullingen blijkt wel, dat die vast beradenheid dikwijls op een zware proef is gesteld. De uitdagingen van de Chinezen zijn tot het uiterste ge gaan, zover dat de grens van de lank moedigheid bereikt was en er niet anders overschoot dan te waarschu wen: Nog één stap verder en er ge beurt wat. De atoomwapens moesten er zelfs aan te pas' komen en het is best mo gelijk, dat het de bedreiging met de atoomwapens geweest is, weike de Chinezen heeft doen besluiten om water in hun wijn te doen. Indien deze visie juist is, kan men terecht constateren, dat de oreven- tieve werking van dit wapen de we- „Tass" geeft de schuld aan de Amerikanen De onthullingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles in een in „Life" verschenen artikel hebben Britse bladen tot heftige kritiek bewogen. De conservatieve „Times" schrijft, dat Dulles opnieuw een der diepstgaande meningsverschillen tussen de Ver enigde Staten en Groot Brittannië van na de laatste wereldoorlog heeft opgeroepen, namelijk de tegenstelling ten aanzien van de kwestie of ge noemde landen tussenbeide moesten komen om de Franse verdedigers van Dien Bien Phoe te verlichten. Het blad zegt in dit verband, dat het niet waar is, dat Groot Brittannië er in had toegestemd steun te verlenen aan een bombardement van Chinees grondgebied ten noorden van de grens van Vietnam. Washington aan het einde van deze maand niet te bederven. In diplomatieke kringen noemde men het tijdstip van ptablikatie „on gelukkig". GEEN HISTORICUS NOCH DIPLOMAAT De liberale „Manchester Guardian" schrijft, dat Dulles noch een histori cus, noch een echte diplomaat is. Ten aanzien van de eerste waar schuwing, welke aan communistisch China gegeven zou zijn tijdens de wapenstilstandsonderhandelingen Korea in juni 1953, zegt het blad, dat het vreemd is, dat van die waarschu wing tot nog toe geen enkele serieu ze mededeling is gedaan en dat men aan die waarschuwing thans in deze vorm bekendheid geeft. Een dergelij ke waarschuwing zou volgens het blad een radicale wijziging van de Ameri kaanse politiek, die gericht was op beperking van de oorlog tot Korea, betekend hebben. In .Britse regeringskringen in Lon- reldvrede gered heeft, war.t :n d-e den heaft men donderdag verklaard, tijd was men er heilig van overtuigd,] dat men het niet Mlls met onder_ dat een gewapend conflict met de delen van het verslag van Dulles. Chinezen een derde wereldoorlog als Men wilde e..hter niet met de nasleep zou hebben. In dit licht bezien wordt het her haalde aandringen van de Sovjet- Unie over het gebruik van atoomwa pens interna'ionaal te verbieden nog duidelijker dan het toch al was. De medaille heeft natuurlijk ook z'n keerzijde, want het goochelen met atoombommen blijft een gevaarlijk werkje en er is geen weldenkend mens, die niet juichen zal als de mensheid eenmaal het stadium zal hebben breikt, dat geen dreigemen ten met atoombommen meer nodig zullen zijn. EL GLAWI TREKT ZICH TERUG El Glawi, de pasja van Marrakesj, heeft de sultan van Marokko in een schrijven medegedeeld, dat hij beslo ten heeft, zich uit het politieke leven terug te trekken. Amerikaanse minister in debat treden, om de atmosfeer van de komende besprekingen van premier Eden in Edens bezoek aan Washington Sir Anthony Eden, de Brits pre mier, zal op 2 februari spreken in het Amerikaanse Congres, aldus is don derdag in Washington bekendge*- maakt. De premier wordt op 30 januari in Washington verwacht voor bespre kingen met president Eisenhower over de politiek toestand in de wereld. Op 2 februari zal hij eveneens spre ken voor radio en televisie. In Amsterdam bouwde men 'n stenen Vrede :V' - Nadat de zware sneeuwval in het begin van deze week het plaatsen van de vredesfiguur on de centrale pyloon van het nationale monument in Amster dam onmogelijk had gemaakt, kon dit grote beeld donderdag eindelijk door deskundigen van de steenhouwerij Tetterode in Amsterdam on zijn plaats worden bevestigd. Hoe het nu snel groeiende iWon^le monument er na de plaatsing van het beeld uitzag toont u deze foto. Commentaar van „Tass" Het officiële Sow jet-persbureau „Tass" verklaarde donderdagavond, dat, als de Ver. Staten in 1954 drie maal aan de rand van een oorlog in het Verre Oosten gestsan hadden, zo als Dulles verklaarde, zij dit alleen aan zichzelf te wijten hadden. Uit de feiten blijkt volgens „Tass", dat in alle drie de gevallen de Amerikaanse positie een direct gevolg was van de politiek van kracht en de grove in menging in aangelegenheden van an dere landen. „Om de absolute ongegrondheid van Dulles verklaringen in te zien hoeft slechts in herinnering gebracht te worden, dat de Ver. Staten geweigerd hebben de Geneefse bestandsovereen- komst voor Indo-Ohina te onderteke nen en dat zij op het ogenblik de uit voering van die overeenkomst belem meren". Aardschokken in Hongarije In Hongarije zijn donderdag twee aardschokken waargenomen, die ten zuiden van Boedapest het krachtigst waren en waardoor twee mensen om het leven zijn gekomen. Zes-en-dertig liepen verwondingen op. In Boedapest zelf werden zes hui zen vernield. In Doenaharasta wer den 80 huizen onbewoonbaar en 50 tot 80 beschadigd. Te Takso werd 80 pro cent van alle huizen min of meer ern stig beschadigd, aldus berichten van radio-Boedapest die in Wenen zijn ontvangen. Nu de strijd gestreden (verloren) is men van wel De Indonesische minister van voor lichting, Sjamsuddin Sutan Makmur ■heeft donderdag na een kabinetsver gadering ter bespreking van een ver slag over de Nederlands-Indonesische onderhandelingen te Genève ver klaard, dat de conferentie met Neder land in feite reeds beëindigd is, doch dat de Indonesische delegatie de be sprekingen nog officieel moet beslui ten. Het Indonesische kabinet heeft de beraadslagingen nog niet afgesloten. Het is donderdagochtend vroeg voor het eerst bijeengekomen, onmiddel lijk na aankomst van de Indonesiche •minister van economische zaken, dr. Kasirno, die uit Genève was terug gekeerd om een officeel rapport in te (dienen. Het kabinet zal moeten beslissen wie naar Genève zal terugkeren om de Indonesische delegatieleden daar (het standpunt van de regering te •overhandigen. De minister van voor- Eisenhower toch kandidaat? Volgens een Amerikaanse pers bureau zal president Eisenhower vol gende week formeel kandidaat ge steld worden voor de republikeinse voorverkiezingen voor het president schap in de staat New Hampshire en hij zal daar geen bezwaren tegen ken baar maken. Dit zou de eerste positieve aanwij zing zijn dat Eisenhower van plan is zich ten tweede male kandidaat voor het presidentschap te stellen. Woensdag werd bekendgemaakt dat Eisenhower ook in de staat Illinois kandidaat zal worden gesteld. Het is niet bekend of Eisenhower hier al dan niet mee accoord gaat. Jidhting voegde er aan toe, dat ver dere besprekingen te Genève niet no dig zullen zijn. Met klem ontkende de minister, dat Indonesië enig voornemen koesterde om zich bij het Britse Gemenebest •aan te sluiten. Hij zeide, dat Indo nesië op het ogenblik zijn banden van de unie met Nederland losser maakt. „Indonesië is niet van plan een nieuw verbond aan te gaan." „PJVf.F." en zijn echtgenote Lily, gefotografeerd in de straten van het Franse wintersportplaatsje Megeve bij de Mont Blanc. De Franse staatsman geniet hier van een korte vakantie om uit te rusten van de zware strijd, die hij voor de verkiezingen heeft moeten voeren. Toch kan hij het kennelijk niet helemaal zonder nieuws stellen, reeds op straat wordt er een haastige blik in de krant geworpen Verdere harmonisering der politiek Op het secrefariaat-generaal van de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse douane-unie te Brussel is gisteren een vergadering gehouden van het comité van ministers der drie landen De ministers hebben van gedachten gewisseld over de algemene econo mische situatie van de Benelux-lan- den, naar aanleiding van een rapport, opgesteld door deskundigen. Zij hebben nadrukkelijk melding gemaakt van het bevredigende ver loop van de respectievelijke salaris niveaus in de betrokken periode. Zij hebben de wens te kennen ge geven, dat de economische en sociale omstandigheden, die in de drie lan den bestaan, geen aanleiding zullen kunnen geven, dat deze neiging tot toenadering verandert. Het comité van ministers heeft voorts besloten tot de instelling van een commissie, die tot taak heeft een politiek van nauwe samenwer king en van harmonisatie op het ge bied van de volksgezondheid en de gezondheidsreglementering tussen de drie landen te verzekeren. Ook is een ontwerp-arbeidsverdrag besproken, tussen de drie Benelux- landen te sluiten, dat de vrije circu latie van arbeiders beoogt. Besloten is, dit verdrag goed te keuren en het aan de parlementen ter bekrach tiging voor te leggen. T\ 1 l v rninisters hebben de voorstellen SÏP I¥pfDf*l*ïan?I«P OTAtiilorAn aanvaard, betreffende de consolida tie neueriannse geiuigen tie van de vrijheid van het infra. Benelux verkeer, die thans in feite met derde landen. Te dien einde heb ben zij de voorzitters der raden op gedragen een programma van onder handelingen op te stellen voor door Benelux te sluiten handelsakkoor den. De ministers hebben besloten aan een beperkte ministeriële groep op te dragen de moeilijkheden op te lossen, die in het intra-Benelux ver- Uit Nederland zijn donderdag avond te Djakarta nog drie getuigen a décharge voor de Nederlandse be klaagden in de tegen hen aangespan nen processen aangekomen. Het zijn majoor J. E. van Buren, kapitein A. J. Renssen en luitenant Hovenier, allen van het voormalige K.N.I.L. Het totale aantal der getuigen a décharge, dat in de processen tegen Schmidt en Jungschlager vergunning heeft ver kregen om naar Indonesië te komen, bedraagt thans veertien. Ondervoorzitter van de juridische commissie van het Indonesische par lement, Soeparno (P.N.I.) heeft aan de Indonesische regering de vraag ge steld of het bericht juist is, dat aan de uit Nederland overgekomen getui gen in de zaken tegen de Nederland se^ beklaagden diplomatieke immu niteit is toegekend, en zo ja, welke re den daarvoor bestaat. Vier leden van de voormalige Ne derlandse militaire missie in Indone sië werden gistermorgen geconfron- ieerfd met de kroongetuigen Manóch cn Amiruddin. De verklaringen van de kroongetui gen en van de uit Nederland overge vlogen petui«en stonden lijnrecht te genover elkaar. bestaat, en betreffende het instellen van de toepassingmaatregelen voor gezamenlenke tactiek ten aanzien van derde landen. Zij hebben besloten met ingang van heden een aanvang te maken met de onderhandelingen voor ge meenschappelijke handelsakkoorden In het oerwoud vermoord Een Amerikaanse hefschroefvlieg- tuig is geland op de plaats, waar een vliegtuig, met vijf Amerikaanse zen delingen aan boord, in het oerwoud van Ecuador een noodlanding moest maken. De verminkte lijken van vier der zendelingen werden ter plaats aangetroffen. Van, de vijfde ontbreekt elk spoor. De moordenaars zijn de in dit ge bied woonachtige wilde Auca-India- nen, die tot gewoonte hebben alle vreemdelingen, die hun gebied betre den, te doden. De zen^'in^en had den willen poven hen tot het chris tendoni te bekeren. Tekort aan krantenpapier Er bestaat een belangrijk tekort aan krantenpapier over de gehele wereld. Tot deze conclusie is het Amerikaanse departement van Handel gekomen, nadat het van de Amerikaanse am bassades in 25 landen de gevraagde inlichtingen had ontvangen over de behoeften aan krantenpapier en de produktie ervan in de betrokken lan den. Wat de voorziening van kranten papier voor de bladen in de Verenigde Staten zelf betreft, deze heeft een „gevaarlijk iaagtepunt" bereikt, vol gens een regeringsverklaring. Niet alleen de dag- en weekbladen, maar alle andere uitgaven zullen er door worden getroffen gedurende de eerst volgende jaren. Op het ogenblik valt nog niet te zeggen hoe het te ver vachten tekort aan krantenpapier na 1958 kan worden opgevangen. De Amerikaanse regering heeft een speciaal rapport doen toekomen aan het Huis van Afgevaardigden, voor haar „sub-commissie voor kranten papier", waarin wordt aangedrongen op het aanmoedigen van proefnemin gen om te zien hoe de produktie kan v/orden vergroot NACHT VORSTJE De depressie, die gisteravond Ne derland passeerde en in de zuidelijke helft van het land een l'A tot 2 uur durende storm veroorzaakte, waar in de wind een snelheid van 100 tot 110 km. per uur bereikte, lag van morgen al boven Zuid-Zweden. Ze beweegt zich verder naar het noord oosten en ontwikkkelt zich tot het zwaartepunt van het boven Scandi navië en Finland gelegen lagedruk gebied. Aan de achterzijde van de depres sie ontstond boven Midden-Frankrijk een rug van hogedruk, die langzaam naderbij komt. De wind wordt daaronder zwak ker en aangezien er aanvanke'ijk wei nig bewolking zal zijn, kan vannacht -'e temDeratuur iets beneden het vriesmmt dalen, om morden weer tot enkele graden boven nul te stijgen. keer van gecondeneerde melk zyn gerezen. Dezelfde beperkte ministeriële groep is belast met het preciseren van de taak van de commisie voor de harmonisatie van de landbouw politiek. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot l zaterdagavond, opgemaakt, te 11.15 uur). VANNACHT LICHTE VORST j Vannacht lichte vorst en hier 5 en daar vorming van mist. Mor- gen overdag toenemende bewol- 5 king met later kans op enige regen en dezelfde of iets lagere S temperaturen dan vandaag. Aan- vankelijk weinig wind, later matige wind krimpend naar zui- f delijke richtingen. 14 Jan. zon op 8.45 onder 16.57 u.; maan op 9.02, onder 18.49 u. Hoogwaterstanden Zaterdag 14 Jan. voorm. 4.20 uur; nam. 4.30 uur. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI sneeuw -2 C. 1 STOCKHOLM sneeuw OSLO mist 0 KOPENHAGEN regen 2 ABERDEEN licht bewolkt 1 DUBLIN onbewolkt —1 LONDEN onbewolkt —1 AMSTERDAM onbewolkt 2 .BRUSSEL regen 4 PARIJS onbewolkt 2 BORDEAUX regen 7 GRENOBLE regen 7 NICE regen 9 BERLIJN zwaar bewolkt 6 FRANKFORT zw. bewolkt 5 MUNCHEN geh. bewolkt 5 ZURICH regen 5 GENEVE regen 5 LOCARNO regen 1 WENEN mest 1 INNSBRUCK lichtbewolkt —2 ROME half bewolkt 11 Korreltje Een plan zonder programma is een droom.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1