Veertig jaren geleden brak vandaag het vloedwater door de Noordhollandse dijken St. Antonius" koos de heer J. J. v. d. Veer tot nieuwe voorz. Uitvoer tuinbouwprodukten is aanzienlijk gestegen Journalist reed scheve schaats bij voorlichting over zaagschaats Een groot deel der aarde is onvruchtbaar Dijk verloor na 90 jaar strijd Kind, in nood geboren, kreeg als petemoei" koningin Wilhelmina DONDERDAG 12 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 2 De heer J. Fvan Bijsterveld werd tot erè-voorzitter benoemd De bondsraad van „St. Antonius", gisteren in hotel „De Witte Brug" te Scheveningen gehouden, stond geheel in het teken van de wisseling in het voorzittersschap en het was, of de verkiezing van een nieuwe voorzitter de andere agendapunten op de achter grond stelde, zodat er maar weinig over gepraat werd. De verslagen van'secretaris en pen ningmeester en van de controlecom missie en het bestuursbeleid hadden nauwelijks de aandacht der vergade ring. Het financieel verslag gaf aan inkomsten en uitgaven een bedrag van ruim ƒ97.000 met een batig slot van bijna ƒ300. De begroting 1956 gaf een tekort aan van 7394, indien niet teruggekomen wordt pp het vorig jaar genomen besluit tot contributie verlaging. De vergadering zag in vorig jaar verkeerd gehandeld te heb ben en overeenkomstig een voor stel van de afd. Haarlem om de con tributie-klassen te stellen op 15 met een maximum van 1.25— werd de balans weer wat in evenwicht ge bracht. Aan de stemming tot verkiezing van een nieuwe voorzitter ging een bespreking van de candidaten vooraf. De stemming had tenslotte tot resul taat, dat gekozen werd de heer J. J. van het bedrijf in de verschillende landen, die onder de internationale ressorteren en de voorstellen der ver schillende afdelingen werden alle volgens het pre-advies van het H. B. aangenomen. De vergadering kreeg tenslotte hoe kon het anders een roerend slot, toen de heer v. Bijsterveld af scheid nam van „zijn vrienden", van zijn medewerkers in bedrijf en be stuur. Hij feliciteerde de heer v. d. Veer met zijn benoeming tot voor zitter en de vergadering met de ge dane keus en zeide, dat de nieuwe voorzitter het in hem gestelde ver trouwen waard zal moeten maken. De heer v. d. Veer op zijn beurt diankte de vergadering voor zijn ver- ikiezing en de Iheer v. Bijsterveld eijn vader voor de leiding, die hij hem had gegeven en zijn voorstel de •afgetreden voorzitter te benoemen ■tot ere-voorzitter van de bond werd met donderend applaus door de aan- Daar de gouden tijd voor koffie wezigen onderstreept. smokkelaars naar Diutsland tot het Na de vergadering werd eveneens verleden behoort, had een smokkel- in „de Witte Brug" een gezamenlijk combinatie uit Zuid-Limburg zich diner gehouden, waarna een feest- enige tijd geleden met succes toege- avond de eerste dag besloot. Oip deze legd op parkietensmokkel, want deze avond was ook Père Henri de Greeve handel is erg lucratief, omdat Duits aanwezig, de oude strijdmakker van 1 Jand erg kieskeurig is met de legale v. Bijsterveld gedurende zovele ja- j invoer vanwege de papegaaienziekte, ren. Natuurlijk vertelde v. Bijster- GOEDE OPBRENGST VAN ANJERCOLLECTE IN ZUID-HOLLAND. Het bestuur van het Anjerfonds Zuid-Holland heeft bekend gemaakt, dat de Anjercollecte 1955 ditmaal 28.109.45 heeft opgebracht (vorig jaar 20.609.60). Aan materiaalkos ten is uitgegeven ƒ2.953.19 (vorig jaar 2.656.89), zodat de netto-op brengst van de actie 25.156.26 be draagt. Van dit bedrag wordt 20 pet. 5.031.25 overgemaakt aan het Prins Bernhard Fonds, zodat voor Zuid-Holland over blijft ƒ20.125.01 (vorig jaar 14.367.77). Zuid-Holland neemt van de Anjer, fondsen wat de absolute opbrengst betreft, de tweede plaats in, na Noord- Brabant en wat betreft de op brengst per hoofd der bevolking de derde plaats, na Noord-Brabant en Friesland. Parkieten jacht Gevleugeld goud d. Veer met 1618 stemmen. De veld ervan nadat Père Henri in dicht- Per parkiet levert de smokkel een heren Fr. Jagers, Utrecht, Th Kieze- 'vorm een zeer uitgebreid toekomst- I winst van drie tot vijf gulden en brink A'dam en D. A. M Schlüter lbeeld van v- Bijsterveld als „keuken- meer op en met kooien vol gingen de Haarlem kregen resp. 238, 347 en 581 stemmen. De heer v. d. Veer trad in 1953 als gesalarieerd bestuurder bij de bond in dienst en in het jaar daarop werd hij tot hoofdbestuurder geko zen. Door de benoeming van de heer v. d. Veer werd de heer Joh. v. Asperdt (Leiden) automatisch als bondssecre- taris herkozen, terwijl voorts in het bestuur werden opgenomen of her kozen, de heren L. C. v. d. Broek Maastricht, Fr. Jagers Utrecht, A. Mak Groningen, A. A. v. d. Bol Noord- wijk en M. J. Starink Arnhem. Voor de pauze werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, die met Verbondsbestuurder A. Boersma, de heer J. Meijer, voorzitter van het bedrijfsschap „Horeca" en de heer A. Machielsen uit België, voorzitter van de internationale bedrijfsgroep, de vergadering bijwoonden. De heer Middelhuis uitte er zijn blijdschap over, dat met van Bijster veld weer een der pioniers uit de K.A.B. voor zijn grote verdiensten is beloond. Verdiend, omdat hij een man is van sociale bewogenheid, met hart voor de belangen van eigen leden, maar ook van alle bedrijfsge- noten. Ook de zeereerw. heer pastoor Wes terhoven, die de wegens ziekte af wezige pastoor Koelman als geestelijk adviseur verving, sprak een hartig woordje en betoogde o.m., dat het veel gemakkelijker is sociale wetten uit te vaardigen dan een mentaliteit te veranderen, zoals door voorzitter Van Bijsterveld geschied was. Er werden telegrammen verzonden aan Z.H. de Paus, mgr. Alfrink, H. M. de Koningin en aan de heer W. B. Kleikamp, de enig overlevende op richter van de bond, thans te Breda. De heer A. Machielsen, voorzitter van de internationale bedrijfsgroep, gaf een overzicht van de toestand Kinderarbeid in de landbouw De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft in maart van het vorige jaar aan de Sociaal-Economische Raad verzocht zijn oordeel te geven over een voorontwerp van een algemene maatregel van bestuur met betrek king tot kinderarbeid in de landbouw. De sociale commissie heeft thans namens de Raad van advies vast gesteld. Vooropgesteld dient te wor d/en, aldus dit advies, dat de Raad reeds in 1953 al zijn mening heeft kenbaar gemaakt, dat kinderarbeid in de landbouw als ongewenst moet worden beschouwd. Als uitzondering op een dergelijk verbod van kinderarbeid werd in het desbetreffende advies voorgesteld, dat bij algemene maatregel van bestuur zou worden toegestaan, dat kinderen van 't bedrijfshoofd in beperkte mate lichte werkzaamheden kunnen ver richten, voorzover het' schoolbezoek daaraan niet in de weg staat. De commissie is van oordeel dat het ont werp in het algemeen aan laatstbe doelde uitzondering beantwoordt. Ih het ontwerpbesluit wordt het verrichten van liahte arbeid gebon den asn een maximum van 5 uur per dag. Een gedeelte van de sociale com missie beschouwt dit maximum als een redelijke uitzondering op het ge noemde verbod van kinderarbeid in de landbouw, terwijl een ander ge deelte dit maximum kenmerkt als een overgangsregeling tot opheffing van kinderarbeid. De commissie zegt van mening te zijn, dat de desbetref fende lichte werkzaamheden tot het uiterste beperkt dienen te blijven. Voorschriften De commissie acht het aan te be- ipiet" doorkneed als hij is in het vak had gegeven. Vandaag was het officiële afscheids feest van de afgetreden voorzitter. De dag werd begonnen met een Pon tificale H. Mis in de dekenale kerk aan de Parkstraat, opgedragen door Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Na een ontbijt in het gebouw aan de Willemsstraat, werd een rondrit door Den Haag en Scheveningen ge maakt en na de lunch volgde de af- •beestjes clandestien de grens over. Thans is de combinatie, die be stond uit drie Limburgers, opgerold en het is reeds komen vast te staan, dat zij tienduizenden vogeltjes op al lerlei manieren de grens over ge bracht hebben. Dat de controlebepalingen van Duitsland niet geheel overbodig zijn, ondervonden twee douaniers, die zich intensief met de controle van de vo geltjes beziggehouden hadden en prompt de papegaaienziekte kregen; scheidsreceptie in hotel „De Witte een van hen heeft geruime tijd met Brug". 1 (koorsten op bed gelegen. Hij maakte recht wat krom was „Van een journalist kan niet ge vergd worden, dat hij iedere hem door een betrouwbare deskundige ge dane mededeling op haar waarheids gehalte onderzoekt". Dit staat te le zen in het vonnis, waarbij de vorde ring van de eisers inzake het kort ge ding over de „zaagschaats", dat vo rige week door de president van de rechtbank te Almelo diende, werd ontzegd. Zoals bekend is, hadden de heren W. J. Netelenbos, de uitvinder van de •zaagschaats, en G. Rodijik te Almelo, een kort geding aanhangig gemaakt, omdat zij meenden, dat door een ar tikel van de Enschedese journalist K. in een blad schade aan hun onder neming was berokkend. In het vonnis wordt de mening uit gesproken, dat het artikel geen onge oorloofde kritiek qp de zaagschaats bevatte. Over het al dan niet lichter rijden van deze schaats stond het de journalist geheel vrij de mening van een door hem geraadpleegde deskun dige (de Amsterdamse sdhaatsenfa- brikant Haveleotte) weer te geven. Wel wordt in het artikel gezegd, dat de ijzers recht geslepen zijn en alle verdere kritiek gaat van deze veronderstelling uit. Bij de behandeling ter zitting kwam evenwel vast te staan, dat de ijzers van de zaagschaats niet recht, doch •bol geslepen zijn. De expert heeft de journalist dus op dit punt verkeerd voorgelicht. Deze onjuiste voorlich ting had niet gegeven mogen worden. Van de journalist, een leek op dit ge bied, behoort echter te worden aan genomen, aldus het vonnis, dat hij het er voor gehouden heeft dat de expert hem de waarheid vertelde. Daarna, volgt in de motivering van het vonnis bovengenoemde uitspraak. Van een onrechtmatige daad van de journalist tegenover de eisers kan dan ook niet worden gesproken. Wel kan van hem verlangd worden, dat In het volgende nummer van „Sport en spel" de erkenning van de fout zal worden opgenomen. K. heeft zich daartoe bereid verklaard. SOLDAAT TIJDENS TEST ONWEL GEWORDEN f Gisteren is de 20-jarige dienst plichtige soldaat J. Koelemeijer uit Wormer, toen hij op een van de sin gels te Kampen deelnam aan een onderdeel van de test voor geoefend soldaat honderd meter hardlopen plotseling onwel geworden en kort daarna overleden. Artsen vermoeden dat een acute hartzwakte de doods oorzaak is. Het jaar 1955 was voor de Neder landse tuinbouw, gerekend naar de waarde van de 360.000 ton uitgevoerde verse groenten, een recordcijfer. Deze bedroeg 205 miljoen. Hoewel de fruitoogst klein was, werd 125.000 ton vers fruit uitgevoerd tegen een be drag van 65 miljoen. In de jaren 1953 en 1954 werden resp. 70 en 75 miljoen uitgevoerd, zodat de op brengst relatief niet belangrijk daalde. Circa 36 procent van de tuinbouw- oogst werd uitgevoerd, hetgeen 44 procent van de totale opbrengst in geld opbracht. Dit werd meegedeeld door de heer N. A. Laarman, direc teur van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen. De heer Laarman was voor wat de uitvoer betreft vrij optimistisch voor het komende seizoen. Met onze uit stekende kwaliteiten en ondanks soms hogere prijzen hebben wij een grote haam op de buitenlandse mark ten veroverd. De Duitse markt neemt 53 procent van onze tuinbouwuit- voer op, Engeland 24 procent. Han- deslpolitiek bezien staat hierdoor ech ter de uitvoei van tuinbouwproduk ten wat zwak, zodat meer spreiding van de afzet gewenst is. Duitsland kan op een contingenteringsstelsel terug vallen, Engeland heeft weliswaar ge liberaliseerd, maar tegelijkertijd de invoerrechten aanzienlijk verhoogd België schreeuwt moord en brand Onze uitvoer op België lijdt nog altijd ernstig onder bepaling van het landbouwprotocol. De Belgen hebben hun uitvoer naar Nederland in ver gelijking tot 1939 verdubbeld. Onze uitvoer ligt iets onder de vooroorlogse en bedra-.gt 8 procent van het totaal. De Belgische tuinbouw schreeuwt moord en brand over de bedreiging uit Nederland, maar verschuilt zich achter de muur van het protocol met de daarbij verbonden minimumprij zen, heffingen en grenssluitingen en breidt zioh vrolijk uit. Dit geeft, ook bij gebrek aan een teelregister, zo het nodige te denken, aldus de heer Laarman. Veel Belgische importeurs zien van aankoop af, omdat geen regelmatige handel en aanvoer mogelijk zijn. Bel gië is potentieel een vpel grotere af nemer dan thans uit de cijfers blijkt. Met Zweden, Oost-Duitsland en Oos tenrijk worden vrij goede zaken ge daan. De Nederlandse tuinbouw is, aldus de heer Laarman, niet afkerig van algehele liberalisme, mits geen hoge tarieümuren daarvoor in de plaats komen. Wellicht zou bij een vrije markt de teelt van enkele produkten minder lonend worden, maar de af zet zou dan zeker vlotter kunnen zijn, waardoor andere produkten beter zouden gaan. De vooruitzichten voor bewaarkool zijn niet bijzonder gunstig, omdat in West-Duitsland de kooloogst goed is. Wegen worden gezocht om in landen met vraag naar kool, zoals de Ver. Staten, Engeland en Oost-Duitsland deze produkten te verkopen. Grootse strijd tegen BAKKER REDDE KIND UIT EEN BRANDEND HUIS. Poor onbekende oorzaak is gisteren brand uitgebroken in een houten wo ning, gelegen nabij De Heide te Ros malen. Een juist passerende bakkers knecht, die de brand ontdekte, bracht een slapend kind in veiligheid. De ouders waren even afwezig voor boodschappen. De binnenbrand werd met assistentie van de brandweer uit 's-Hertogenbosch geblust. AUTO TEGEN BOOM BESTUURDER DOOD Gistermorgen is de 53-jarige aan nemer H. M. van Hoof, uit Bakel, vader van acht kinderen, op de Lies- houtseweg onder de gemeente Aarle- Rixtel met zijn auto tegen een boom gereden. Het slachtoffer is in het ziekenhuis te Helmond na aankomst overleden. ft Heden is het veertig jaar geleden, dat een zware storm over het wijde Waterland bulderde en zij, die dicht achter de Zuiderzeedijk woonden, liepen de dijk op en keken naar het kokende water, dat schuimbekkend op de keien te pletter liep. Negentig jaar lang had de dijk stand gehouden en hij zou ook nu niet bezwijken, dachten de Waterlanders, maar in. de vroege morgen van de 14 januari werd de eerste bres geslagen en bij Kat- woude stroomde het land onder. Dorpen en steden volgden, vee verdronk, mensen moesten vluchten en de 15e januari van het jaar 1916 brak ook het water bij Oostzaan door de dijk en stond Waterland onder water: van Edam tot Durgerdam, van Zuiderwoude tot Zaandam. VLUCHT NAAR BOTTERS. Het eiland Marken beleefde veertig jaar geleden de watersnood wel in zijn ernstigste vorm. Hoewel geen springtij, was een vloed, die drie meter boven volzee uitkwam, over het eiland geslagen. Twintig huizen werden weggespoeld, een even groot aantal botters zonk; zestien mensen kwamen om het le ven. In Volendam stond meer dan de helft van de huizen tot de dakgoot •toe onder water; de gezinnen, die velen in het ontwerpbesluit het mei- naar de zolders waren gevlucht wer ken door kinderen aan nadere voor- I den bevrijd en vonden voor een deel schriften te binden, waardoor deze1 huisvesting op de botters in de ha- arbeid alleen in de middaguren zal kunnen plaatsvinden. Tenslotte rijst bij de commissie de vraag op welke wijze de controle op de voorgestelde maatregel zo doel matig mogelyk zal kunnen zijn, In dit verband ware het voLgens de com missie te overwegen in hoeverre tot den; vijfhonderd beesten invoering van arbeidskaarten dient te slachtoffer van deze ramp. ven. Koeien stonden in de grote kerk te Edam, in de kerken te Ransdorp. II- pendam, Landsmeer en Oostzaan. Het vee werd naar Amsterdam gedreven, deel bad van deze watersnood, was een op fort Edam gelegerde militair, die juist de cel was ingegaan om een straf uit te zitten geen uur later werd hij geroepen om te helpen. BANGE NACHT. Direct na de ramp bracht koningin Wilhelmina een bezoek aan het zwaar getroffen gebied en speciaal aan het eiland Marken. Daar had moeder Van Riel, die op de Moeniswerf woonde, angstige uren beleefd. Zij was met haar anderhalf- jarig kind gevlucht en toen zij en haar dochtertje met nog dertien an deren op een grote balk ronddre ven, wist zij, dat haar tweede kind niet lang meer op zich zou laten wachten. De gehele nacht dreven de mensen rond, doch tegen de morgen worden overgegaan- waar ongeveer duizend koeien in het werden zij gered en ondergebracht in stadion in de openlucht bivakkeer- een huisje op de Rozenwerf. Ijlings werden I werd hulp ingeroepen, want Lysje van Riel kondigde haar komst aan en De enige man, die een direct voor- 1 kwam enige uren later ter wereld. NA 40 JAAR. Koningin Wilhelmina vernam deze gebeurtenis. Zij bracht een bezoek aan het kleine huisje en qp dat ogen blik besloot de hoge bezoekster peet tante te zijn van de kleine Lijsje, die toen als doopnamen kreeg Wil helmina Lijsje Haar peettante heeft Mina van Lijs, zoals zij werd genoemd, nooit vergeten. Toen zij 5 jaar oud was, is zij met vader en moeder een hele dag op visite geweest in het paleis op de Dam te Amsterdam en ieder jaar met Kerstmis lc^am er een ca deautje Van haar tiende jaar af stuur de Mina haar zelf geschreven brief jes naar de koningin, die altijd prompt werden beantwoord. Er kwamen ook portretten van de koninklijke fami lie, die alle een ereplaats hebben ge kregen in het huis van Mina van Riel op Marken, die thans al jaren is ge trouwd met Jan Uithuisje en nu zelf moeder is van zes kinderen. Thans worden ook haar kinderen door prin ses Wilhelmina ieder jaar met kerst mis bedacht en de jongste kreeg, toen de prinses in 1952 nog een bezoek aan het eiland bracht, een zilveren bekertje. Wilhelmina Lijsje van Riel is niet het enige petekind van koningin Wil helmina. In Spakenburg woont n.l. Wilhelmina Aartje Vedder, die op 14 Januari 1916 werd geboren en ook petekind werd. De twee Mina's heb ben nog altijd contact met elkaar en beiden hebben een bijbel, waarin staat gesoherven: „Ik ben de goede Herder en Ik ken de mijnen en word '(■an: de mijnen gekend. Joh. 10 14. je peettante Wilhelmina". RECHTZAKEN ONVERANTWOORDELIJK GEREDEN. Drie maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbe voegdheid eiste de officier van justi tie bij de Haagse politierechter tegen de 36-jarige Van B. uit Katwijk aan Zee. Verdachte had in de nacht van 31 augustus j.l. onder de invloed van alcohol met zijn auto met te hoge snelheid door diverse straten in Den Haag gereden. De rijkspolitie in Den Haag, die enkele automobilisten kontroleerde, gaf Van B. een stopteken, omdat hij met groot licht reed. Verdachte zag het stopteken niet en reed door. Toen hij merkte, dat de politie hem ach tervolgde, vermeerderde hij snelheid. Bij zijn aanhouding bleek dat hij on der invloed van alcohol verkeerde. „In een toestand van totale afwezig heid van het meest elementaire ver antwoordelijkheidsgevoel achter het stuur gaan zitten", concludeerde de officier een ernstig misdrijf tegen de gemeenschap. De raadsman vond dat men het te hard rijden verdachte niet aan moest rekenen. Hij heeft tijdens de oorlog enkele jaren in Duitse con centratiekampen moeten verblijven. Toen hij in overspannen toestand be merkte, dat de politl» hem achterna zat, vluchtte hij in paniek. In verband met verdachtes psychi sche toestand tijdens het gebeurde, zijn maatschappelijke functie en het feit dat verd. broer ernstig ziek is en het gewenst is dat verd. hem iedere dag in het ziekenhius bezoekt, bepleitte de raadsman een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid en een voorwaardelijke straf. Van B. betuigde zyn spijt over het gebeurde en verklaarde zich bereid een voorwaardelijke veroordeling voor zijn hele leven te aanvaarden. De politierechter veroordeelde hem tot veertien dagen gevangenisstraf en anderhalf jaar ontzegging van de rij bevoegdheid, waarvan een jaar voor waardelijk. Dronken man sloeg politieagent Vonnis 6 maanden De Groninger politierechter heeft de 35-jarige los werkman J. A. uit Veen- dam conform de eis zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest opgelegd. A. had in november de politie-agent H. Fröme te Veendam een kaakslag gegeven toen deze hem wegens dronkenschap in de cel wilde brengen. De agent moest naar een ziekenhuis worden vervoerd en kon geruime tijd geen dienst doen. Voor de dronkenschap was A. in december reeds tot zes weken ge vangenisstraf veroordeeld. De officier van Justitie was van mening dat men de laatste tijd kritiek heeft op het werk van de politie maar te weinig begrip toont voor de moei lijke omstandi^ieden waaronder zij moeten werken. De politie moet zich in gevallen als dit beschermd weten door de ju stitie en daarom vond de officier deze straf noodzakelijk. De politierechter was het hiermede eens. De raadsman wees er op dat ver dachte op bewuste avond in het café bericht had gekregen van het over lijden van zijn schoonmoeder. Hij is toen direct naar huis gefietst en toen zijn arrestatie volgde was het best te begrijpen dat hij wat van de kook was, aldus de verdediger. U nadert een oversteekplaats voor voetgangers. de verdorring De mens is koning op aarde maar lang niet de gehele wereld valt on der het domein van de mens. Uitge strekt zijn de streken waar uitslui tend de natuur de alleenheerseres is en zo groot zijn deze gebieden dat zij het domein van de mens verre overtreffen in uitgestrektheid. Een kwart van onze aarde is namelijk ver dord gebied in een mate dat er ieder regelmatig menselijk leven onmoge lijk is. Zeer spaarzaam begroeid, dor en onvruchtbaar zijn er voor de we reld gebieden verloren die vele malen groter zijn dan Europa. Nemen wij de totale landoppervlakte van de aar de en zien dan de omvang van het door de mens in cultuur gebrachte deel dan blijkt het dat de verdorde gebieden van onze aarde liefst 2,5 maal zo groot zijn dan de gebieden die de mens in cultuur heeft gebracht. Voor het grootste deel is onze aarde dus nog steeds een woestenij en kan de mens uitsluitend leven in de ge bieden, die door de woestijnen zijn vrijgelaten. Voor een deel zijn de dorre en onvruchtbare delen der aar de zelfs nog in de opmars, de Sahara schuift b.v. ieder jaar wat verder in Zuidelijke richting en men kan daer dan ook onder het zond complete dor. pen vinden, die een luttel tientallen jaren geleden nog levende nederzet tingen waren. verdorde gebieden in Noord- China grijpen ook steeds verder om zich heen en vragen dringend om een grondige bestrijding. Zij heeft het ter van de Gele Zee een bepaalde kleur, die wordt veroorzaakt door de vele duizenden ha. vruchtbare grond die door de wind en de rivie ren mede wordt gevoerd naar de Gele Zee. De kleur van deze zee is dus niets anders dan de vruchtbaarheid van de akkers die verloren is gegaan. Ook in India wordt de vruchtbare aarde van de velden weggeblazen en grote delen van het land worden door de dorheid bedreigd. Zo zelfs dat men er een speciale minister voor heeft benoemd, die zich uitsluitend bezig heeft te houden met de problemen van de verdorring en uitdroging. De problemen van de verdorring zijn dus wel bijzonder groot. Denken wij al leen maar aan de indertijd zeer be ruchte stofstormen in de Ver. Staten waardoor grote gebieden onvrucht baar werden gemaakt. Voor een deel ring der aarde wel onoplosbaar blij ven want de mens kan wel veel maar toch niet alles. Strijd tegen de verdorring. Binnen de menselijke mogelijkhe den echter wordt er een intensieve strijd geveerd tegen de verdorring. In het gebied van 'net midden-Oos ten b.v., de Indus-rivier in India en de Nijl werkt men aan projecten die een einde moeten en zullen maken aan de steeds voortschrijdende ver dorring. Irrigatie en stuwdammen zijn de voornaamste wapens in de strijd tegen de verdorde gronden. Toch is het niet altijd het gebrek aan water dat de oorzaak is van de verdorring. In Australië b.v. heeft men een gebied dat, hoewel het vol doende regen ontvangt, totaal was verdord. Het bleek dat de grond ge brek had aan bepaalde stoffen. Men heeft toen deze stoffen in de woes tijn op een bepaalde manier in de grond gebracht en thans is dit gebied reeds een betrekkelijk bloeiende streek geworden, met weliswaar nog vele problemen maar toch weer een levende streek tegen de eertijds ver dorde grond. De mogelijkheden in de strijd zijn dan ook nog lang niet uitgeput. Zo heeft men voor Zuid-Amerika de schatting dat men daar een gebied van om en nabij Frankrijk kan red den van de verwoestende werking der verdorring en uitdroging. Onder de Sahara ligt een ondergrondse zee en van dit water wil men gebruik ma ken, en maakt dit reeds voor een deel, om in oepaalde gebieden nieuw leven te scheppen. Ook in Egypte kent men onderaardse wateren en met behulp daarvan hoopt men de vruchtbare strook langs de Nijl te vergreten. In Pakistan heeft men te gen de verdorring een wapen in de strijd gebracht dat in zijn uitvoering nog rootser genoemd kan worden dan de befaamde Tennesseewerken in de Ver. Staten. Met behulp van enorme stuwdammen en reservoirs zal men er vruchtbare gebieden aan de ver dorring ontrukken. Zoals op onze kaart duidelijk is te zien strekken de dorre gebieden zich voor een deel langs ie zeekusten uit. Het zijn deze gebieden die meer di recte mogelijkheden bieden voor een „ontginning" dan de streken in het binnenland. De Ver. Naties maken momenteel een speciale studie van deze „kust-woestijnen" omdat zij met hun totale lengte van ca. 275.000 km. een zeer belangrijk aandeel zouden kunnen leven in de oplossing van het voedsel- en bevolkingsprobleem van zullen de problemen van de verdor-1 grote delen van de wereld. EEN KWART VAN DE AARDE IS VERDORD!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8