RIJNSTREEK Wit-Gele Kruis heeft gevorderde plannen voor eigen gebouw DONDERDAG 12 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDÉ BLAD PAGINA 1 ALKEMADE Loop der bevolking Op 1 jan. 1955 woonden in de gem. Alkemade 8319 zielen, te weten 4305 mannen en 4014 vrouwen. In 1955 werden ge boren. 127 vrouwen en 131 mannen, totaal 258. In 1955 vestigden zich in deze gemeente: 56 mannen en 81 vrouwen, totaal 137 personen. In 1955 vertrokken uit deze gemeente; stand kerngezond is. De bestuursver kiezing had tot resultaat, dat de af tredende leden C. v. d. Heerik en Jac. van Pruissen werden herkozen. Aan gezien de heer H. v .d. Heiden zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar had gesteld werd in zijn plaats gekozen de heer A. de Jong. Besloten werd in de maand juni a.s. als dit mogelijk is, deel te nemen aan mannen en 136 vrouwen, in totaaleen concours teneinde hét studeren te 263 personen. In 1955 werd in dezestimuleren. Overwogen wordt om po- gemeente 71 huwelijken gesloten. Oppulaire muziekstukken aan te kopen 1 Januari 1956 bestond de bevolking en om onder deskundige leiding het der gemeente Alkemade uit: 4055 marcheren te verbeteren. Aan het slot vrouwen en 4345 mann, totaal 8400. wekte de voorzitter allen op om op de ingeslagen weg voort te gaan en de successen welke door de medewer king van leden en majorettes zijn be haald in 1956 te evenaren. Inmiddels zijn alweer verzoeken om medewer king ontvangen. Dammen. Voor het persoonlijk kampioenschap van de damclub Bos koop werden onderstaande wedstrij den gespeeld: J. MesmanJac. Schoe- maker 2—0 J. Burggraaf—H. v. Kla veren 1—1; D. LankhuijzenM. Vuijk 2—0; J. van Tol—G. van Es 20; M. VuijkA. Koster 20; A. N. van Tol—D. W. de Zeeuw 20; W. O. van Otterloo—D. Lankhuijzen 2 0; H. Trimp—J. van Tol 2—0; W. Ne- derhofTh. van Eek 20. De bevolkingsaanwas in de gemeente Alkemade nam dus in 1955, met 81 zielen toe. BODEGRAVEN De vijfjaarlijkse. De vereniging tot vijfjaarlijkse herdenking van de troonsbestijging van de koningin, kortweg de vijfjaarlijkse genaamd, hield haar jaarvergadering in hotel Van Haaften. Als altijd was de op komst, gezien het groot aantal leden, zeer matig. Voorzitter W. Boosman opende en herdacht het overlijden van het erelid P. v. Ingen, die vanaf de oprichting lid was en nog steeds een grote steun was voor de vereni ging. Secretaris J. Martens gaf een overzicht van de feesten van het voorbije jaar. Penningmeester B. Su- ringa had een batig saldo. Bij de be stuursverkiezing werden de heren P. Snoep en J. Kraan herkozen. In de vacature B. Groeneveld kwam de heer A. v. Vredendaal. De jaarlijkse feestavond is gepland in februari a.s. waar o.a. zullen optreden: Peter Pie- kos, The Larrysons, Ben Heuer e.a. Dus deze keer geen toneelavond. Van de rondvraag werd een matig ge bruik gemaakt, waarna de voorzitter met een dankwoord sloot. L.T.B. De Meyenaren onder de L.T.B.-leden troffen het niet, dat het zo'n noodweer was. De bus waarmee ze naar Bodegraven zouden worden vervoerd, kon niet rijden. En zo kwam het, dat slechts een kleine vijftig le den met hun dames in de zaal van hotel Overkamp aanwezig waren om een feestavond te houden. Toch heeft het daar niet aan vrolijke stemming ontbroken. De hoofdschotel was een kaartwedstrijd, die zo tussen de be drijven door de gehele avond duurde. De vrolijke noot werd verzorgd door eigen krachten, die met spelletjes, schetsjes, declamaties en muziek de stemming er in hielden. Kinderen van leden hadden niet onverdienste lijk een eigen bandje gevormd. Zeer in de smaak viel het nummertje keu- kenmuziek door de dames der leden onder leiding van de presidente van de vrouwenbeweging, mevr. Moons- Kasbergen. Herwonnen Levenskracht. On danks de te voren gevoerde reklame was de opkomst op de filmavond van Herwonnen Levenskracht niet bijs ter groot. Zeker voor het doel, waar voor deze nuttige instelling strijdt, nl. tegen de t.b.c. viel dit te betreu ren. De heer Kollenberg uit Utrecht, die de avond opende zette uitvoerig de aktiviteiten van Herwonnen Le venskracht uiteen, waaruit bleek, dat de vereniging zich niet beperkt tot t.b.-bestrijding, maar dat zij ook werkt op het gebied van reuma, kin deruitzending, rusthuizen, suiker ziekte etc. In Nijmegen zal het eer ste ziekenhuis voor reumalijders ge- bouw<i worden. De plannen zijn reeds goedgekeurd. Hierna volgde de ver toning van een film over reumabe strijding. Om het program te veraan genamen werd ook een komische film gedraaid met de bijzondere ti tel „Opa weet het beter", die na tuurlijk danig werkte op de lachspie ren der aanwezigen. Er werden 15 nieuwe donateurs geboekt. De heer Jaarsveld sprak het slotwoord. Het kerkkoor vergaderde. In het parochiehuis kwamen de leden van het zangkoor „St. Caecilia" bijeen voor de halfjaarlijkse vergadering. Voorzitter-direkteur Kouwenhoven begroette de aanwezigen, in het bij zonder de president de zeereerw. heer pastoor en de nieuwe leden. Se. kretaris G. van Velzen las de notu len en penningmeester J. Regtvoort kon een batig saldo laten horen. De bestuursverkiezing was eén uitvloei sel van de zomervergadering. Alle bestuursleden waren aftredend. Met bijna algemene stemmen werden de zittenden herkozen. Vervolgens was het woord aan de pastoor, die de le den nog eens wees op hun plichten en hun volharding toewenste. De rondvraag bracht diverse punten ter tafel o.a. de uitvoering op 29 jan. a.s. van de komische opera „Zar und Zimmerman" onder leiding van de kaarten beschikbaar zijn. heer Chr. v. d. Marck uit Alphen a. d Rijn, en het organiseren van een kaartavondje. Toen sloot de heer Kouwenhoven met een dankwoord deze vergadering. H00GMADE GESLAAGDE MUZIEK- EN TONEELUITVOERING. In de zaal Van der Ploeg gaf de R.K. Muziekvereniging woensdag avond haar jaarlijkse uitvoering voor donateurs en leden. Wethouder Bank in zijn kwaliteit van voorzitter, heette onder meer welkom burge meester J. C. van Wageningen, de geestelijk adviseur van de R.K. to neelvereniging Pulchri Studio te Lei den, kapelaan Schrama, de ereleden Van der Post en Van der Starre, en overige belangstellenden. Dank zij subsidies van de gemeente en het Prins Bernhardfonds kon de vereni ging overschakelen van harmonie op fanfarecorps, waarbij ook de ingeze tenen hun steentje hadden bijgedra gen. Thans zijn de zaken goed gere geld, al staat men nog in de kinder schoenen. Daar de juiste naam voor de vereniging nog niet bekend was, werden de leden nogmaals opgewekt een passende naam te vinden. Onder leiding van de bekwame dirigent, de heer A. van Dam uit Langeraar zette het corps in met de fikse mars: Naar d'Efteling van P. Bisselink. Het veel moeilijke? lAurore d'un beau jour, een fantasie van J. Martens, kreeg een gave, har- monieuse vertolking. De heer Van Dam beheerste het corps uitstekend, gezien de vertolking van het beken de Heinzelmanches Wachtparade. Ook de overige nummers, waaronder de mars Florida van A. Duroc wer den op uitstekende wijze vertolkt. Kwalitatief is veel vooruitgang ge boekt. Hoogmade telt verscheidene goede musici. Na de pauze volgde het optreden van de toneelvereniging Pulchri Stu dio uit Leiden. De daverende klucht: „Je hebt het of je hebt het niet" ont lokte de aanwezigen vele lachsalvo's. In het kort kwam het hier op neer, dat de reclameloper Janus Prent, een dikdoener, die talent meent te heb ben om grote zaken te doen, zich een kapitaal toeëigent, door zijn minder jarige dochter Liesbeth verkregen by een loterij. Zijn huisbaas en schoen maker, die hij in zijn arme periode meesterlijk weet af te poeieren, wor den nu zijn beste vrienden, die hem van zijn geld snel willen afhelpen Zijn vrouw en dochter vinden echter hulp in de persoon van een studente in de rechten mej. Feringa, die sa men met haar verloofde Julius Cea- sar op de ijdelheid van Prent specu leren en hem overhalen het geld te steken in een wonderlijke uitvinding betreffende atoomkracht. Na veel wederwaardigheden dreigt Prent failliet te gaan door diefstal van zijn lakei en speelschuld, doch ten slotte komt alles weer terecht. Prent ziet in, dat je toch niet altijd bent, wat je denkt te zijn en geeft het geld aan zijn dochter terug. Mej. J. v. d. Kwartel gaf een beheerste vertolking van Liesbeth, terwijl de hoofdpersoon Janus Prent, gespeeld door Gerard Meijer, uitstekend op dreef was. Van de overige spelers, die goed spel le verden, noemen we nog de heer L. van Zijp, alias de verloofde en mej. Van der Meer als Feringa. Tot slot bleef men nog gezellig bijeen om te dansen bij de muziek van de heer Vogel. Zondag a.s. volgt een tweede uitvoering, waarvoor nog BOSKOOP LAR£ERAAR .BROEDER RENATUS RIDDER IN DE ORDE VAN LEOPOLD II. Op 18 December ontving de oud- BROMFIETSDIEF ACHTERHAALDplaatsgenoot broeder-missionaris in de De dader van de bromfietsdiefstal, I Belgische Congo br. Renatus (Woute- welke enkele dagen geleden plaats rus v. Tol) van het Belgische ministe- vond, is, in samenwerking met de po. ,ie van koloniën het volgende bericht: litie te Hellevoetsluis opgehelderd. Lang heeft de dader, een oud-Bosko per, niet van zijn diefstal kunnen pro fiteren, want reeds dinsdag werd hij ingerekend. Harmonie Excelsior. Tijdens de jaarvergadering van de Boskoopse harmonie Excelsior, welke onder lei ding stond van de voorzitter, de heer W. Schouten, bleek uit het verslag van de secretaris, dat in het afge lopen jaar gemiddeld éénmaal per veertien dagen muzikale medewer king was verleend, o.a. aan het défilé voor minister Beel te Rotterdam, bij het bloemencorso in de bollenstreek, waarbij door de leden en de majoret tes een mars van 18 km. werd ge maakt, en bij de voetbalwedstrijd NederlandZwitserland. Het verslag „Boudewijn koning der Belgen. Aan .alle tegenwoordige en toekomende Heil. Hebben wij besloten en beslui ten wij de Heer van Tol, Wouterus, bij kloosternaam Broeder Renatus der Congregatie van de Priesters van de H. Geest te benoemen tot ridder in de orde van Leopold n. Gegeven te Brussel den 8e April 1955. Van Ko ning swege de Minister van koloniën A. Buisseret. Broeder Renatus werkt vanaf 1922 in de Belgische Congo. En dit lang durige werken is beloond met deze onderscheiding. Het zal de velen die deze eenvoudige broeder-missionaris an de penningmeester was eveneens hennen stemmen tot vreugde dat hem gunstig, aangezien de financiële toe-1 deze eer te beurt is gevallen. LEIDERDORP 25 Jaar schoolhoofd. Op zortdag 1'5 januari herdenkt de heer J. B. Blankestein, dat hij 25 jaar gel< werd benoemd tot hoofd van de open bare lagere school te Leiderdorp. Voordien was de heer Blankestein reeds driemaal werkzaam in Utrecht en enige andeie kleinere plaatsen tot in december 1929 zijn benoeming kwam te Leiderdorp. Zaterdagmid dag 5 uur zal de herdenking plaat: vinden in het gemeentehuis. Geboren: Lijntje, dr. v. J. Spaar garen en L. van den Dool; Jozef Hyacintus Maria Teresia, zn. v. P. J. van Remundt en J. S. van Meij gaar den. Getrouwd: H. J. J. van Wetten en M. C. van den Bergh. NIEUWVEEN Vrachtauto gekanteld. Dinsdag middag is in het Blokland op de weg naar Noorden een vrachtauto van de Leerhoeve uit Alphen a. d. Rijn ten gevolge van de gladheid van de weg gegleden en in de berm omgeslagen, mede ook door het schuiven van de lading. De wagen was geladen met veevoeder. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Een kraanwagen van garage Boot heeft de vrachtwagen weer op de weg gezet. Deze was licht beschadigd en kon na enige reparaties ter plaatse op eigen kracht naar Al phen terugkeren. Doe het als nog. Vele ingezete nen hebben zich reeds voor doorlich ting aangemeld. Zij, die dit nog niet deden, kunnen zich nog aanmelden in het gemeentehuis of bij de leden van het comité. De doorlichting zal plaatsvinden van 20 t.m. 24 januari a.s. De avond-doorlichting zal plaats hebben op 20 januari tussen 19 en 21.15 uur. NOORDEN Jaarvergadering. St. Barbara. Dinsdagavond werd in de zaal van de heer P. Maarsseveen de jaarverga dering gehouden van de r.k. begrafe nisvereniging „St. Barbara". Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat er in het afgelopen jaar vijf leden grafwaarts gedragen waren. Het jaar verslag van de penn. toonde aan ont vangsten 1193.72, tegen een uitgave van 996.41, derhalve een batig sal do van 197.31. Per 31 december ir kas 1661.79. Tot leden van de con trolecommissie 1956 werden benoemd C. Baas en J. de Rijk. De aftredende bestuursleden Th. Tersteeg, C. Vork en mevr. Mourits- Ekelschot, werden bij acclamatie her kozen. Tevens werd Th. Tersteeg bij acclamatie als voorzitter herkozen. Bij de mededelingen van het be stuur over het stichten van een re servefonds voor de uniformen en ver hoging dragers vergoeding ontstond een discussie. Tenslotte werd men het eens, dat er ƒ900 op een reserve boekje gezet zal worden en dit zo mo gelijk voor de uniformen disponibel te houden. De dragersvergoeding werd verhoogd voor le klasse tot 6.50 en voor de 2e klasse 6. Het bodeloon werd gebracht van 60 op 70 gulden per jaar. Over de nieuwe bewaarplaats van de dragersuniformen kon men het niet eens worden. Het bestuur werd gemachtigd om naar een andere be waarplaats uit te kijken en naar be vind van zaken een beslissing te ne men. 0UD-AGE Actie voor ouden van dagen. R0EL0FARENDSVEEK IJsclub „Wilhelmina" Door de jsclub „Wilhelmina" was in café „Dë Vier Heemskinderen" haar jaarlijkse feestavond georganiseerd, welke o.a. bestond uit prijskaarten. Hiervoor be stond een zeer grote belangstelling, zodat pas na het middernachtelijk uur de eindstrijd was bereikt. De win naars waren: winnaarsronde: le prijs G. v. d. Weerd, R. Pouw; 2e prijs B. yol water, M. Ver del; 3e prijs Tek v. Es, H. v. Emmerik; 4e prijs L. A. v. d. Meer, M. Turk; 5e prijs C. van Beek, Nic. v. Egmond; 6e prijs Jan Klein, Ton Hoogenboom. Verliezersronde: le prijs Cor v. Klink, T. v. Beek; 2e prijs J. v. Egmond, C. v. Klink; 3e prijs D. v. d. Meer, H. v. d. Meer; 4e prijs P. v. d. Zwet, G. v. d. Meer; 5e prijs K. BakkerP. Pouw; 6e prijs Jac. Turk, H. van Veen. Poedelronde: le prijs C. v. Klink, A. v. Egmond, 2e prijs J. Rietbroek, K. v. d. Meer; 3e prijs T. v. d. Meer, L. Klein: 4e prijs K. Diet- broek, K. v. d. Meer. Voorts waren er nog 16 gelukkigen, welke met een prijsje uit de verlo ting naar huis gingen. De oreren be stonden allen uit een stukje van een dood varken. TER AAR JONGEREN IN »E POLITIEK Een samenkomst tussen K.V.P. en jeugdorganisatie bracht een avond voor een jeugd-appèl tot stand met de bedoeling een afd. jongeren-K.V.P. op te richten. De oproep gericht aan de jonge mannen en meisjes bleef niet onbeantwoord, want er was een zeer bevredigende opkomst. Kapelaan Lagerberg opende de bij eenkomst met gebed en verwelkomde het bestuur der K.V.P. en de spreker vart de avond, de heer Jan v. Zonne veld, jongeren-voorzitter in de kies kring Leiden. Gaarne had de L.T.J. haar avond afgestaan, om het K.V.P. werk te laten belichten. Hij hoopt, dat de avond zal voldoen aan een dubbel doel, le dat ook de jongeren meer overtuigd raken van het nut der K.V.P. 2e dat men ziet dat de jonge ren elkaar zoeken om tezamen hun Memen te bestuderen en te be spreken. De voorzitter van de K.V.P. de heer H. A. Volgering spreekt er zijn vreug de over-uit dat zoveel jongeren ge- 'tomen zijn vooral ook jonge dames. Hij wil hierin een hoopvol teken zien voor de toekomst. De heer van Zonneveld sprak over et onderwerp „De toekomst is aan ons?" Het spreken over politiek met jonge mensen is vaak een hachelijke onderneming. De politiek geniet bij velen een minder goede reputatie. Spr. gelooft echter, dat het spreken over de politiek zoals de jeugd dat veelal doet voortkomt uit •onwetend heid en onbekendheid met het uiter mate belangrijke ervan. Het doel van de jongeren-K.V.P. is vooral vorming in de politieke sector. Om onze katho lieke jongeren te maken tot bewuste dragers(sters) van onze katholieke beginselen en idealen en hen ook te doordringen van het feit, dat zij bur gers zijn van de staat en daar een plaats innemen, die verantwoordelijk heid meebrengt. Verder ging de spre ker in op de vorm der organisatie. Zij is bedoeld voor jongemannen en meisjes van 18 tot 36 jaar. Ieder die er lid van is, is dat tevens van de K.V.P. voor de ouderen. De sfee^ in de afdeling is zeer belangrijk, men moet de jeugd pakken in de eigen mentaliteit. Daarom past men zich in de praktijk aan, aan de plaatselijke mogelijkheden. Belangrijk is ook dat de meisjes deelnemen aan deze orga nisatie. Verder besprak de heer Zonneveld het inschuiven van jon- Wat was de afgelopen zomer de uit- geren in de ouderen organisatie, spontaan applaus volgde op deze met aandacht beluisterde uiteenzetting. De voorzitter van de K.VP. dankte de spr. en zette nog eens uiteen dat in het K.V.P.-bestuur reeds lang de wens heeft geleefd om de jongeren tot activiteit te brengen. Er is dan gelegenheid vragen te stellen doch men maakte er geen gebruik van. Een aantal jonge mannen en meis jes gaven zich op als lid der jongeren- KV.P. zodat vanaf heden ook hier een afdeling zal bestaan. Tot slot kregen de aanwezigen ge legenheid vragen te stellen over de gemeente politiek, omdat er toch ook hier punten zijn die de jongeren in teresseren. Enigen der aanwezigen maakten van die gelegenheid gebruik en volgden er vragen over industriali satie, de inschakeling der wet op de ruilverkaveling bij de ontsluiting van het tuinbouwgebied enz. De K.V.P. - voorzitter behandelde als wethouder de gestelde vrpgen en belichtte hierbij het standpunt dat door de gemeente wordt ingenomen ten opzichte dezer vraagstukken. De L.T.J.-voorz. sloot de vergadering met gebed. Loop der bevolking over het jaar 1955. Geboren 63 m., 57 vr. (totaal 120; gevestigd 49 m., 69 vr.( totaal 118).To taal 112 m., 126 vr. (id 238). Overleden 15 m., 11 vr., (id. 26). Vertrokken 96 m., 123 vr., (id. 219). Totaal 111 m., 134 vr. (id. 246). Totale vermeerdering 112 m., 126 vr., (id. 238); id. vermindering 111 m., 134 vr. id. 245). De bevolking is dus in 1955 togenoemen met: 1 m., 8 vt. (id. 7). Bevolking per 1 januari 1955: 2425 m., 2438 vr. (id. 4962). Toename in 1955: +1 m., 8'vr. (id. 7)._ Bevolking op 1 jan. 1956: 2525 m., 2430 vt., (id. 4955). Totaal in 1955 voltrokken huwelij ken: 53: totaal in 1955 ingeschreven echtscheidingen: geen; totaal in 1955 aangegeven levenloze kinderen: geen. Geboren: Godefridus Th., zn. v. C. v d. Hoorn en H. v. Kessel; Johanna M., dr. v. P. C. van Veen en E. Ver sluis; Cornelis G., zn. v. G. C. v. d. Hoorn en«J. M. Aartman; Cornelia W. H., dr. v. C. A. J. Koeleman en G. Hoogendijk. Petrus Ohr., zn. v. H. A. v. d. Vlugt en M. E. Brouwer; Jacob, zn. v. G. H. Geerling en P. Verboom; Leonardus C., zn. v. J. N. v. d. Pijl en P. A. Bosland. Getrouwd: L. P. Bosland, 31 jr. en A. Hoogervorst, 26 jaar. Overlijden: KI. v. d. Werf, 75 jr. eehtgen. van: P. Hoogervorst. WGUBRUGGE Ongeluk op de brug. Doordat de heer V. dinsdagavond zijn auto start te voor het rode stoplicht van de provinciale brug uitging, botste hij tegen een afsluitboom. Deze werd ontzet .terwijl de voorzijde van de auto licht werd beschadigd. gaansdag der ouden van dagen een succes! Weet u nog? Scheveningen, Poeldijk, oRtterdam, E 55, de Karei Doorman en nog een gezellig feest avondje tot slot. Het comité loopt al rond met nieuwe plannen. Voor de feestviering komt echter eerst de fi nanciële actie. De toneelclub DVS biedt de helpende hand. 20 en 22 Januari treden zij in ,,'t Lageland" op met de „Gebroeders Kalkoen". We vertrouwen op veel succes voor DVS en voor het comité voor ouden van dagen, want daarhee gaat het batig 6aldo van deze avonden. samenwerking met de jeugd stands organisaties, samenwerking met an dere politieke jongeren organisaties. Er werd ook aandacht gewijd aan de vraag: wat gaan wij jongeren nu doen met de a.s. verkiezingen? De leuze der kath. jongeren is: wij helpen de verkiezingen winnen, wij helpen de K.V.P. Tot slot van zijn betoog bezag de spr. nog vluchtig wat bereikt was in een 10-jarige organisatorische op bouw. Nu is er gelegenheid het jon geren geluid te laten klinken in de K.V.P. Werken aan en voor onze ge meenschap is een apostolaat. Een ZGETERW0UDE Het Wat Gele Kruis hield dinsdag avond een buitengewone ledenverga dering ter vaststelling van eep nieuw huishoudelijk reglement. De voor zitter, de heer D. A. Munsers, mocht an de 775 leden, die de vereniging telt, vyf leden begroeten; juist ge noeg om, reglementair, besluiten te kunnen nemen. De opvolger van pastoor G. J. Kla verweiden als g. a. is pastoor P. W. L. Bakker. Na een zeer lange voorbereiding zijn de plannen tot het stichten van een eigen gebouw, een gezondheids centrum, nu zover zijn gevorderd, dat het bestuur enige mededelingen kon doen. Van de eerste plannen om van de oude jongensschool een Wit Gele Kruis-göbouw te maken is na inge wonnen adviezen afgezien. Er is nu in overleg met b. en w. van Zoeterwoude een plaats geko zen liggende aan de oostzijde van de weg die vanaf de Schenkelweg naar de Korte Miening zal gelegd wor den dezelfde weg waaraan de 35 hui zen zijn geprojecteerd. Het voorlopige plan is gemaakt door het architecten bureau ir. Paardekooper en Bran- hoorn te Lisse. Het Provinciaal Bureau heeft reeds kennis van dit plan genomen. De goedkeuring moet 15 cent. nu nog verkregen worden van de Inspectie van de Volksgezondheid. Als deze is verkregen zal het plan in een ledenvergadering ter goed keuring moeten worden behandeld, waarna de medewerking van de ge meenteraad zal worden aangevraagd. Op de vraag, of er ook provinciale subsidie zal gegeven wordien, deelde de voorzitter mede, dat het nog wel enige tijd zal duren totdat deze sub sidies tot stand komen. In de exploitatierekening is hier mede ook geen rekening gehouden. Bij de stichting van het gebouw is in alle opzichten rekening gehouden met de mogelijkheid tot uitbreiding. Het huishoudelijk reglement wordt vastgesteld, zoals het ontwerp was gegeven. Bierbij zijn de contributies verhoogd. Deze contributies zijn in de 36 jaar van het bestaan nog steeds ongewijzigd gebleven. De hogere kosten van aanschaffing en het groter aantal van materiaal naar de nieuwe eisen en de hogere salarissen maken de verhoging.noodzakelijk. De contri buties worden nu met ingang var. 1 januari 1956 eerste klas van 21 op 25 cent; tweede klas van 16 op 26 en derde klas van 11 op 16 cent per week. Voor inwonende kinderen van 16 tot 25 jaar is de verhoging van 6 op 10 cent en voor inwonende ge zinsleden boven 25 jaar van 11 op VALKENBURG Burgemeester v. d. Harst naar Ooltgensplaat Burgemeester W. M. v. d. Harst, die op 19 December 1951 in Valkenburg werd benoemd, gaat in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Ooltgensplaat per 1 Febr. a.s. na een ambtsperiode van vier jaar zijn ge meente verlaten. Zijn nieuwe gemeen te op Goeree Ovcrflakkee heeft onge veer 3200 inwoners. Burgemeester v. d. Harst werd op Maart 1917 te Middelburg geboren. Hij is lidmaat van de Ned. Herv. Kerk en lid van de Ohr. Historische Unie. In Utrecht bezocht hij de H.B.S. en het avond-lyceum. Daarna werkte hij op de gemeente-secretarieën van Zoutelaijde en Middelburg. Tijdens de oorlog speelde hij een belangrijke rol in het verzet tegen de onderdruk ker. Na de bevrijding was hij werk zaam bij -het directoraat van de bij zondere rechtspleging en het rijksin stituut voor oorlogsdocumentatie. In januari 1948 werd hij commies-redac teur op de gemeente-secretarie van Abcoude en na deze functie volgde die van burgemeester te Valkenburg. De bewoners van Valkenburg heb ben wel begrepen, dat hun burge meester geen „blijvertje" zou zijn, maar dat hij zó spoedig reeds naar een grotere gemeente zou vertrekken heeft vermoedelijk niemand ver wacht. Met dankbaarheid zal men echter terug blijven denken aan de ambtsperiode van deze burgemees ter, die zeer veel voor de gemeente •heeft gedaan. Vooral de moeilijke fi nanciële toestand, waarin de gemeen te verkeerde, had zijn volle aan dacht en hij heeft kans gezien steeds meer tekorten weg te werken. De wo ningbouw werd onder leiding van burgemeester v. d. Harst krachtig .aangevat en op 6 juni '53 kon de hon derdste nieuwe gemeente-woning worden overgedragen. Ook aan andere zaken besteedde de burgemeester zijn aandacht. Val kenburg, een van de oudste plaatsen uit de provincie, kreeg door zijn toe doen een eigen wapen. De brug over de Wassenaarse Wetering werd open gesteld en bij al deze resultaten zijn er ook nog plannen, waaraan reeds veel gedaan is, o.a. de bouw van een raadhuis en de mogelijke bouw van een dorpshuis. Burgemeester v. d. Harst heeft het stempel van zijn persoonlijkheid op Valkenburg gedrukt. Hij is een harde werker, die veel tot stand weet te .brenen en daarbij nog de kostbare eigenschap bezit, *om anderen animeren. Loop der bevolking Bevolking op 31 december 1954: 829 m., 768 totaal 1597. Aantal geborenen 25 m., 30 vr., totaal 55. Aantal ingekomen personen 33 m., 25 vr., totaal 58. Overledenen 8 m., 2 vr., totaal 10. Af gevoerde personen 26 m., 27 vr., to taal 53. Totaal op 31 december 1955: 853 m., 794 vr., totaal 1647. Ondertrouwd: H. Peet 26 jaar en M. van As 22 jaar. VOORSCHOTEN Goede beurt voor lectuurvoorzie ning. Het lectuurhuisje van het Roode Kruis, dat bij de tramhalte Wijngaardenlaan staat, wordt op zeer goede wijze van lectuur voorzien door de Vorschotenaren. In het afgelopen jaar werd er n.l. 1.341 kg. tijdschriften uitgehaald te gen 844 kg. in 1954 en 162 boeken, tegen 91 in 1954. Door deze goede voorziening heeft Voorschoten rangnummer 29 gekre gen in de rij van 193 lectuurhuisjes, terwijl Voorschoten vorig jaar nog pas op de 56ste plaats stond. Rotterdam was dit jaar nummer 1, gevolgd door Leeuwarden, en Nijme gen. Mede dank zij de medewerking van Voorschoten werden diit jaar 145.631 tijdschriften en 53.717 boeken door het lectuurdepot van het Roode Kruis aan zieken verzonden. Huisvesting. Per 1 jan. j.l. ston den er bij het huisvestingsbureau in totaal 449 aanvragen te boek, waar van 159 zeer urgent, 177 urgent en .113 minder urgent. In de klasse zeer urgent vormen de middelgrote gezinnen het grootste aantal n.l. 105 en de grote gezinnen 13. Twintig huwelijkscandidaten ko men in deze klasse voor. Bij de urgen te gevallen bevinden zich 74 huwe lijkscandidaten, 65 middelgrote gezin nen en 13 grote gezinnen. Dit aantal aanvragen is ook ver deeld naar het jaar van inschrijving. Van 1947 af loopt b.v. nog één aan vrage van een groot gezin; van 1948 nog twee. Het totaal aantal aanvra gen, dat nog niet opgewerkt kon worden bedraagt 1956: 4; 1951: 11; 1952: 35; 1953: 164; 1954: 151; 1955: 146. Geboren: Gerrit, zn. v. Ohr. G. van der Lee en A Bosman; Johannes Pe trus, zn. v. G. Lamiboo en Ch. A. Zon neveld; Maria Johanna, dr. v. N. Th. van der Geest en M. A. Vosse; Adri- aan Arie Peter, zn. v. A. Verseput en J. C. J. Schep; Robbert, zn. v. J. Gips en E. L. Moll. Hendrikje Johanna Mathilda geb. te 's Graven ha,ge, dr. v. H. C. van der Mark en M. W. Kors ten; Brunetta geb. te Leiden, dr. v. S. H. Zitman en G. van de Peppel; Johanna Petronella geb. te Leiden, dr. v H. Ohr. Rol en J. Slegtenhorst Ondertrouwd: Erwin A. A. Bosman te 's Gravenhage en Willy N. van Hat- tem; Cornelis W. Mens en Wilhelmi na M. Th. Soeters; Johannes Th. M. van der Kraan en Johanna M. van Beek te Wassenaax\ WARROND /AARVERGADERING K.A.B. In hotel „De Stad Rome'' verwel komde de voorzitter van de K.A.B. de heer van Rijn, de aanwezigen met een Zalig Nieuwjaar. De diverse penningmeesters gaven een overzicht van de geldmiddelen van de onderscheidene afdelingen. Bij monde Van de heer Th. Weijers werden de boeken en bescheiden in orde bevonden verklaard door de kas controle commissie. Voor 1956/'57 zal deze commissie bestaan uit de heren B. W. Moerkerk en J. v. Moorsel. Een voorstel, van de penningmeester van de hoofdkas een verhoogde geldelijke toelage tot 25.— per jaar toe te ken nen bracht even een opleving, maar met grote meerderheid van stemmen werd dit voorstel van de leden, aan vaard. De bestuursverkiezing ging heel vlot wegens enkele candidaatsstelling werden de heren L. Fruithof en M. Witsenburg gekozen in de plaats van de heren N. Duynhoven en F. de Win ter, die zich beiden niet herkiesbaar hadden gesteld. De heer C. v. d. Wil ligen zag zich wel herkozen. t De kleurplaten van de kleuractie dienen uiterlijk op 15 januari a.s. bij het bestuur te worden ingediend, zulks in tegenstelling met de eerste mededeling, dat dit op 31 januari nog vroeg genoeg zou zijn. Voorts vroeg de voorz. aandacht voor de H.A.L.O.P.-actie oud papier. De heer Zandbergen, hoek baan, ont vangt gaarne bericht waar oud-pa- pier weg te halen valt. Op 4 en 5 februari a.s. zullen de feestavonden, verzorgd worden door „Nut en Vermaak". Ook deed de voorzitter een beroep op de leden om deel te nemen aan de zgn. „studie weekends" te Baarn. Op 23 januari a.s. in hotel „De Stad Rome" zal, aanvangende 8 uur, een kaartavond georganiseerd worden om prijzen. Teneinde de kosten te druk ken, wordt een inleg ge ld van ƒ0.50 geheven. Oipgaven vóór 20 januari bij de heren G. de Bruin en C. v. d. Wil ligen. Dit inleggeld dient bij het op geven te worden voldaan. De g.a., kapelaan W. C. Tanus, hield een korte inleiding over de Chris telijke opvatting van de arbeid. Daar de arbeid een groot gedeelte van ons leven inneemt, moeten wij deze tijd ook goed besteden nl. in Cristelijke zin. Naast het feit, dat arbeid dient tot in standhouding van b.v. ons ge zin, moeten wij vooral bedenken, dat arbeid een taak is, die'ons door God is gegeven. Door onze arbeid ver heerlijken wij God, al wordt dit niet altijd beseft. Met een woord van dank aan de g.a. en aan allen, die door hun zakelijk commentaar deze avond tot een suc ces hadden gemaakt, sloot de heer S. v. Rijn deze geanimeerde ver gadering. DE BRAND IN WARMOND De brand in hotel-rest. „d'vijf vlieghen" te Warmond zou, naar ons gisteren werd medegedeeld, vermoe delijk door kortsluiting zijn ontstaan. Naar wij thans vernemen, is het on derzoek naar de oorzaak nog in volle gang. Andere mogeijlkheden worden hierbij eveneens niet uitgesloten ge acht.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5