Eerste steen van de Mariakapel der Sint Lodewijkskerk hedenmorgen gelegd kunstleven in Leiöen K.R.O. - K.V.P. Forumavond FEESTELITKE DAG VOOR HEEL LEIDEN Deken Jansen ook letterlijk „bouwpastoor" Nog 2 dagen... Scheep AVONDRUST Jefc&t opt dztfiande en Steen DONO^ROAG 12 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Twee doden te Woubrugge Op de hoek KruiswegHeereweg I onder gemeente Woubrugge zijnI omstreeks kwart voor twaalf vanmor gen een vrachtwagen en een perso- j nenauto met elkaar in botsing geko-1 jnben. De personenauto werd in een j sloot geslingerd en verdween geheel onder water. Zowel de chauffeur van de vrachtauto als die van de perso nenauto kwamen om het leven. Auto onder trailer Dode bij Naarden Enkele honderden meters voorbij de plaats waar enige dagen voor kerstmis op Rijksweg No. 1 een ern stige aanrijding gebeurde drie do den is vanmorgen een personen auto met volle vaart tegen een met stenen beladen trailer gereden. De 25- jarige bestuurder uit Zwolle, kreeg een schedelbasisfractuur en was op slag dood. Zijn lichaam werd enkele tientallen meters van de plaats des onheils op de weg gevonden. Omstreeks elf uur reed de 36-jarige expediteur J. K. uit Hillegom met zijn trailer in de richting van Naar den. In de verte zag hij een personen auto met grote snelheid naderen. De wagen slingerde bovendien en het .kwam de expediteur voor dat de be stuurder zijn macht over het stuur kwijt was geraakt. Hoewel K. nog een poging deed de auto te ontwijken, vloog deze met grote kracht tegen de linkervoorzijde van de trekker en schoot vervolgens onder de oplegger door. Het onderstel van de vrachtauto is er onder uitgeschoten. Er ontstond brand, die echter spoedig door de brandweer uit Naarden werd geblust. Morgen-, Vrijdagavond St. Antonius Clubhuis Zaal open: 7 uur Zaal wordt gesloten: 7.30 uur Uitsluitend toegang op vertoon van de uitgegeven kaarten overtuiging uit te spreken dat de restauratie van het nuwwerk bij de ken Jansen in goede handen was, De heer Lambermont las hierna een schrijven voor van pastoor Vol- laerts, die tot zijn spijt niet bij de plechtigheid aanwezig kon zijn. De heer Joop Koevc ets, die het ont. werp van de ingemetselde oorkonde verzorgde, sprak namens de parochia nen een gelukwens uit. Spreker her innerde aan de vele werkzaamheden die aan de bouw waren voorafge gaan en aan de activiteiten van de pastoor die niet alleen de harten doch ook de beurzen van zijn parochie men op. charmante wijze wist te ver overen. Hij gaf pastoor Jansen de verzekering dat de parochianen die Ongelofelijke Fotokoopjes bij foto-cine JAN WOLFSLAG BREESTR. 123 - TEL. 21851 t.o. het Stadhuis. Advertentie. GENEALOGISCH ONDERZOEK OP HET PLATTELAND. Wanneer normale bronnen van doop-, trouw- en grafboeken ons bij het ge nealogische onderzoek in de steek la ten, dan treft men in dorpsarchieven vaak tal van stukken en delen aan, die van belang kunnen zijn voor dit onderzoek. Tot deze conclusie kwam gisteravond dé heer H. L. Kruimel, conservator van het Centraal Bureau voor Genealogie te Den Haag, toen hij op uitnodiging van de afdeling Leiden/Rijnland van de Ned. Genea logische Vereniging in „De Kleine .Burcht" een lezing hield over het ge nealogisch onderzoek op het platte land. kort inleidend woord van POTLOOD en GEEST 133 PAROCHIANEN VOLGDEN HET HERDERLIJK VOORBEELD Ondanks het zeer slechte weer, dat elders vele bouwobjecten stil legde, heerste er hedenmorgen op het bouwterrein naast de St. Lodewijkskerk een grote activiteit. Niet alleen werd de eerste steen van de Mariakapel officieel op zijn plaats gelegd, doch onmiddellijk hierna verpl. aatsten de werkzaamheden zich naar een ander deel van het terrein, waar in de stro mende regen niet minder dan 133 parochianen van de Sint Lodewijks- parochie hun steentje tot de nieuwe bouw bijdroegen én vastmetselden. Boven de plek waar de plechtig heid verricht zou worden, had men in allerijl een tent gespannen, zodat alle genodigden zonder waterschade de steenlegging konden volgen. De plechtigheid werd verricht door de pastoor van de parochie, deken M. A. Jansen met assistentie van pas toor J. A. van Kleef, kapelaan J. Franse, de heer W. van der Veer, teologant van Warmond en studenten van Warmond en Hageveld. Nadat deken Jansen de zegen over de steen had uitgesproken zong het koor van de kerk onder leiding van de heer J. van der Meer de Litanie van Alle Heiligen. Inmetseling oorkonde. Terwijl deken Jansen hierna een antifoon inzette, lieten de werklie- den de steen op zijn rustplaats zak ken, Nadat de steen door nijvere No. 522. Horizontaal: 1. heks, 4. streling, 6. tapijt, 7. bekende afkor ting, 9. afkorting van selenium, 10. Neder, dichter uit de 19de eeuw, 15. bijb. figuur, 16. godin van de dage raad. 17. stad in Z. H., 20. slede, 21. familielid, 22. voedsel, 24. pap, 25. na kroost. Verticaal: 1. bergvink, 2. maand- stand (afk.), 3. 3de zoon van Jacob en Lea, 4. in het jaar onzes Heren (afk. Lat), 5. bijrivier van de Elbe, 8. bloed gever, 9. toverwoord open u, 11. voor zetsel, 12. slobkous, 13. achting, 14. vod, 17. zijtak Donau, 18. jubelkreet bij de Bacchus fees ten, 19. voegwoord, 22. insect, 23. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 521. Horizontaal: 1. do, 3. ode, 6. i.a, 7. meerval, 11. graaf, 13. op, 15. ne, 16. Toos, 17. reus, 18. es, 26. te, 21. beurs, 25. ontwerp, 27. al, 28. sen, 29. os. Verticaal: 2. om, 3. oer, 4. dras, 5. eba, 6. nl., 8. eg, 9. af, 16. motet, 12. desem, 14. pos, 15. nut, 19. Euwe, 21. Bn, 22. ets? 23. ren, 24. Sr, 25. o.l., 26. Po. MOZES sprak (3500 jaar gele den): Zorgt er dtis voor, dat ge de Heer uw God niet vergeet, en zijn geboden, zijn voorschriften en be palingen, die ik u heden geef, niet verwaarloost. En wanneer ge eet tot verzadigens toe, prachtige hui zen bouwt en bewoont, wanneer uw runderen en schapen talrijk worden, uw zilver en goud zich ophoopt, en heel uw bezit zich vermeerdert, laat dan uw hart zich niet verheffen! Vergeet toch nim mer de Heer uw God, die u uit Egypteland, uit het slavenhuis heeft geleidEn zo ge mocht menen: mijn eigen kracht en mijn sterke hand hebben mij deze rijk dom verworven, denk er dan aan, dat de Heer uw God u de kracht heeft gegeven, om rijkdom te ver werven.... Uit het Bijbelboek Deuteronomium of Herhaling van de Wet). Mr. v. Empel wacht in Bangkok De Amsterdamse advocaat mr. van Empel, die door de Nederlandse re gering is aangezocht om te Djakarta de verdediging van de Nederlandse arrestanten op zich te nemen en die in afwachting van zijn visum reeds •naar het Verre Oosten is vertrokken, is inmiddels te Bangkok gearriveerd. Hij heeft besloten daar zijn" visum af •te wachten. De Indonesische zaakgelastigde in Bangkok, Abdullah Siddik, zei Woens dag, dat hij geen visum kan verlenen zonder toestemming van de Indonesi sche regering. Hij had hier daarom trent nog geen me.dedeling van zijn regering ontvangen. Dollar tegen roebel; President Eisenhower en minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles hebben een beroep gedaan op het gehele volk van de Verenigde Staten om de noodzakelijkheid in te zien van tegenmaatregelen tegen de penetratiepogingen van Rusland in het Midden Oosten en in Azië. Zij deden dit door een rapport van de Amerikaanse delegatie bij de V.N. aan Dulles, vergezeld van hun steun, op Dulles' persconferentie van gis teren bekend te maken. De delegatie wijst er in dit rapport op, dat de Verenigde Staten de economische •krachtproef met Rusland op het ge bied van de economische ontwikke ling van de onderontwikkelde lan den, zullen verliezen, „tenzij de ge hele natie de gevolgen daarvan zal inzien." Dulles zei op zijn persconferentie, dat dit rapport een krachtig pleidooi is voor Eisenhowers verzoek aan het Congres om een economisch hulppro gramma goed te keuren voor landen, die het speciale doelwit zijn van het internationle communisme. Hij zei dat dit plan nog niet geheel uitge werkt is, doch dat gedetailleerde cij fers nog aan het Congres zullen wor den voorgelegd. Gedacht wordt aan een programma dat zich uitstrekt over vijf of tien jaar. metselaarshanden op zijn plaats ver ankerd was, besprenkelde deken Jansen hem met wijwater, onder het uitspreken van de liturgische gebe den. Vergezeld van zijn assistenten maakte deken Jansen vervolgens, onder dekking van de parapluier van enkele leden van het kerkbestuur, een rondwandeling over het bouw terrein, waarbij de fundamenten èn de in aanbouw zijnde pastorie met wijwater besprenkeld werden. Weer onder de veilige beschutting van het tentendak las pastoor Van Kleef de latijnse tekst en de neder- lendse vertaling voor, die op de oor konde en de steen vermeld staat (De vertaling in het nederlands vindt men elders in dit blad). Het inmetselen in de steen duur de even, omdat de loodgieter die de oorkonde in de beschermende koker moest lassen, door het noodweer zijn werkzaamheden elders moest verrich ten en zodoende even op zich liet wachten. Onder veel hilariteit liet deken Jansen met het inmetselen van de oorkonde tenslotte zien, dat hij de naam van bouwpastoor ook letterlijk v/aard is. 133 Getrouwen. Terwijl de genodigden zich vervol gens naar Het Gulden Vlies begaven, waar de plechtigheid besloten zou worden, kregen de parochianen gele genheid onder deskundig toezicht en tegen enige vergoeding een steentje bij te metselen. Niet minder dan 133 getrouwen benutten deze unieke kans. De eerste steen is geleverd door de firma Souport; hij werd uit harde steen gehouwen en weegt ruim 700 kilo. Toespraken in „Het Vlies". In het Gulden Vlies werden de ge nodigden welkom geheten door de voorzitter van het kerkbestuur, de heer Lambermont. Hierna werd het woord gevoerd door jhr. mr. F. H. van Kinschot, die in het begin van zijn toespraak een speciaal woord van welkom tot de Leidse bisschop mgr. J. Buis sprak. Spreker herinner de vervolgens aan het belang van de Lodewijkskerk, niet alleen voor het katholieke bevolkingsdeel, doch voor geheel Leiden. Hij zag in de eerste steenlegging een vervullirtg van zijn hartewens, namelijk de restauratie van de oude Leidse gebouwen. Spre ker besloot zijn toespraak met de NEDERLANDSE VERTALING VAN DE LATÜNSE TEKST DER OORKONDE, GEMETSELD IN DE EERSTE STEEN VAN DE MARIAKAPEL: DE H. DRIEEENHEID ZIJ GELOOFD DOOR DE EEUWEN GELOOFD ZIJ JESUS CHRISTUS IN HET JAAR ONZES HEREN 1956 Petrus Huibers over het Bisdom Haarlem der regering van Hare Majesteit Koningin Juliana van het Burgemeestersambt over de stad Leiden van de Hoogedelachtbare Heer Jhr Mr Frangois Henri van Kinschot te Leiden sinds op dezelfde plaats een doopkapel werd gebouwi op de 12e Januari het 149e jaar op dezelfde dag sinds de ontploffing van het kruitschip is tegelijkertijd met de restauratie en andere uitbreidingen aan de kerk van de H. Lodewijk van deze kapel, te bouwen ter ere van de H. Maagd Maria DE EERSTE STEEN GELEGD DOOR de HoogEerwaarde Heer MARTINUS ANTONIUS JANSEN Deken van Leiden en Pastoor van de Lodewijksparochie aldaar Nederlandse vertaling van de tekst, gebeiteld in de eerste steen der Mariakapel: het 17e jaar het 21e jaar het 8e jaar het 10e jaar het 3e jaar het 3e jaar het 106e jaar Aan de ene zijde: Mater Virgo CLara saCeLLo hoC Dotata Aan de zuivere Moeder Maagd wordt deze kapel geschonken Aan de andere zijde: In het jaar onzes Heren 1956 het 106e jaar sinds op dezelfde plaats een doopkapel werd gebouwd het 149e jaar sinds de ontploffing van het kruitschip op dezelfde dag, de 12e Januari heeft mij gelegd de HoogEerwaarde Heer MARTINUS ANTONIUS JANSEN 0 Deken van Leiden en Pastoor van de Lodewijksparochie aldaar de smaak van het geven te pakken de voorzitter, dr. A. J. Zwart Voor hebben gekregen,ook in de toekomst£puy, waarin hij in de komende hun steun zullen geven. maanden nog vele interessante lezin- gen in het vooruitzicht stelde, wees Deken Jansen noemde de eerstel de heer Kruimel er op, dat men bij steen in zijn slotwoord tevens de ,het genealogisch onderzoek in vele sluitsteen van de belangrijkste pe- .gevallen vroeg of laat op het platte- riode in de werkzaamheden: de land terecht komt. Veelal kan men in voorbereiding. Hij dankte vervolgens de dorpsarchieven een volledig beeld allen, die aan de voorbereidingen heb- vinden van het gezin. Registers van ben meegewerkt en hen, die^ aan de testamenten zijn volgens de heer 'Kruimel in de meeste gevallen niet erg betrouwbaar, omdat vele testa menten niet meer inhouden dan een regeling van het vruchtgebruik. Voorts weidde spereker uit over diverse streekgeslachten en over de registers van de Houtvesterij van Holland, welke weinig bekend zijn, doch zeer belangrijk om te raadple gen. In dit verband schonk de heer Kruimel tevens aandacht aan de Eg- mondse leenregisters en de rekenin gen van de abdij van Rijnsburg, waaruit genealogen belangrijke bij zonderheden kunen putten. Tenslotte vertelde hij nog interessante bijzon derheden over de naamsovergangen, welke veelal afwijken van de eigen naam en gaan in de richting van moederszijde. Spreker eindigde met de aanwezigen aan te sporen het ge nealogisch onderzoek ter hand te ne men. Hierdoor krijgt men veelal een boeiend inzicht hoe onze voorouders hebben geleefd. Na deze inleiding ontspon zich een interessante discussie. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich o.m.: Kerkelijke autoriteiten: mgr. Buis; mgr. Th. Bekkers; mgr. prof. dr. J. Willebrands; deken B. Hosman van Beverwijk; em.-pastoor Th. Beukers; de pastoors van Leiden en rectoren; rector H. Sondaal van wege de Kerk- Situeringscommiss'e; professoren van Warmond; M. v. Ooyen, vertegen woordigend het „Fonds van Ker kenbouw in het Bisdom Haarlem"; de kerkbesturen van de parochies H. Petrus en H. Jozef. Burgerlijke autoriteiten: burge meester jhr. mr. F. H. v. Kinschot; de wethouders A. Jongeleen, S. Men ken; secretaris mr. J. Bool; de garni zoenscommandant H. W. Gerth van Wijk; de comm. v. pol. J. Dreeuws. de comm. v. d. brandweer S. Hage- doorn; de stadsarchitect ir. Th. Koch; ir. D. Boogerd; Pelinck en Hennes, Oud-Leiden; A. v. Dijk, voorz. r.k. raadsfractie; Oostdam, Raad van Maatsch. en Kult. Overleg; mr. H. Donders, voorz. Reg. College Wees huis en r.k. Armbestuur en vele an deren. K.V.P.-FORUM. Het K.V.P.-forum begint vrijdag a.s. te acht uur. Om half acht moe ten echter alle belangstellenden in de zaal zijn in verband met de techni sche voorbereiding tot de uitzending De zaal gaat om half acht dicht. In aansluiting op het ingezonden bericht over het forum wordt van K.V.P.-zijde gemeld, dat zij, die niet in de gelegenheid zijn een kaart af te halen bij de bekende adressen, alsnog een toegangskaart kunnen krijgen bij het St. Antonius Club huis, vrijdagavond a.s. KAB-KADERBIJEENKOMST. In het gebouw van Christelijke So ciale Belangen werd gisteren de tweede ontwikkelingsavond van het K.A.B.-kader in de Kring Leiden ge houden. Pater Rembertus o f.m. be handelde de vraag: „Hebt u een K.A.B.-complex?" Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld „Ammianus Marcelli- nus (In die lig van die antieke ge- skiedskrywing)" de heer C. P. T. Naudé, geboren te Aliwal Noord, Z.A., en thans wonende te Oegst- geest. TENTOONSTELLING P.V. „DE BLAUWKRAS" Ook de P.V. de Blauwkras hield een goedgeslaagde tentoonstelling. Ingezonden waren 154 vogels, ver deeld over 12 klassen. De prijzen wer den als volgt behaald: Doffers 500 km. en hoger: 1. H. Moenen, 2. G. Grebel, 3. J. Noorder- meer. Duivinnen 500 km. en hoger: 1. P. Gijsman, 2. G. Grebel, 3. H. Moenen. 4 A. v. Weeren. Doffers 200—500 km.: 1. W. v. d. Wel, 2. J. Noordermeer, 3. P. Gijs man, 4. H Moenen. Duivinnen 200500 km.: 1. W. v. d. Wel, 2. J. Noordermeer, 3. G. Gre bel, 4. P. Gijsman. Doffers 300 km. en minder: 1. P. Gijsman, 2 J. Rozier. Duivinnen 200 km. en minder: 1. en 2. P. Gijsman. Jonge doffers 100—300 km.: 1. W. v. d. Wel, 2. A. v. Weeren, 3. I. Ver hoeven, 4. A. v. Royen, 5. P. Hansen. Jonge duivinnen 100300 km.: 1. H. Moenen, 2. W*. v. Wel, 3. W. Ra- vensbergen, 3. A. v. Weeren, 5. P. Gijsman. Jonge doffers 100 km. en minder: 1. W. v. d. Wel, 2. W. Ravensbergen, 3. A. v. Weeren. Jonge duivinnen 100 km. en min der: 1. H. Moenen, 2. W. Ravensber gen, 3. K. v. d. Steen. Late jonge doffers: 1. G. Grebel. Late jonge duivinnen: 1. G. Grebel, 2 J. Rozier. Beste oude doffer: P. Gijsman. Beste oude duivin: W. v. d. Wel. Mozart en zijn oeuvre MB men zich overal op- MAAKT om de geboortedag (nu 200 jaar geleden, op 27 januari 1756) van Mozart, te herdenken, is ook de muzieksectie van K. en O. niet ach terwege gebleven en heeft de musi- coloog-pianist Paul Niessing uitge nodigd, een drietal lezingen te houden over Mozart en zijn oeuvre. Nu men allerwege bijzonderheden over handel en wandel van deze uitzonderlijke verschijning voorgelegd krijgt, heeft Paul Niessing zich in zijn boeiende causerie beperkt tot vermelding van de allernoodzakelijkste biographische bijzonderheden. Ondanks deze beper kingen, belichtte hij het kind Mozart, het wonderkind en de uitgroeiing tot wonderman. De composities, (een schuchtere poging zoals Niessing zegt is het om in drie avonden ook maar -ts van de betekenis van dit genie toe te lichten) wenst spreker in drie afdelingen in te delen: klavierwer ken, symphonieën en dramatische werken. Als kind, niet ouder dan zes jaar kwam zijn smaak sterk naar vo ren, zijn inspiratie, en 't hanteren van de materie, de deugdelijke vorm, en reeds de algehele beheersing en het scherpe oordeel, wat niet anders dan 'n gunstige invloed kon hebben op zijn ontwikkeling als scheppend kunste naar. Hij is volstrekt niet een uit de en verwerkte hun invloeden tot een zeer persoonlijke originele stijl. Voor elk instrument, elke stem, elk en semble groot of klein schreef hij wer ken, die wonderen van beheersing waren. Eerst gaf spreker een inzicht in de cyclische vorm van de sonate en na dat hij aan de vleugel de thematiek van de verschillende delen had aan geduid met gegevens op het bord ge tekend en had voorgespeeld, hoorden wij een plaat van Clara Haskil in de sonate in Es Hieraan voorafgaande gaf Paul Niessing een karakteristieke en meermalen ragfijne wedergave van een zestal kleine Mozartstukjes, fonkelende juweeltjes van schoon heid. Na de pauze werd de vorm van het pianoconcert uitgelegd, overeenkomst en afwijkingen met de sonate aange wezen en nogmaals mochten wij be luisteren hoe Clara H°skil Mozart's diepste innerlijk heeft be°repen. De geluidswedergave was niet overal evenzeer ges^agd. Tot besluit speelde Paul Niessing Mozart's Fantasie in c kl. t., een cy clisch stuk van vijf zelfstandige delen. Stemmingen van heftig innerlijke be wogenheid, dreigend, opgeklaard en fel dramatisch volgen elkander op. De vertolking van bovengenoemde zeer begaafde pianist kon het bescheiden aantal toehoorders in de Grote Pers hemel gevallen genie geweest, zoals hh'een n;et an,Qr~ hogelijk waar de romantische mens hem toedichtte, maar is voorgegaan door zijn niet ge makkelijke, maar toch goede vader en hij heeft zijn weg -meten zoeken en gevonden. Mozart leerde van het le ven; wist zijn voorbeelden te kiezen deren. Naar aanleiding van enkele biizonderheden uit dit korte, armza lige en toch zo rijke leven verwees spreker naar het belangrijke werk over Mozart van Norbert Loeser. J. K.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2