Driemaal stonden de V.S. aan de rand van een oorlog W.awc&cfuiiuiing, aan de cammunióiett tuaó uaCdaetide Onthullingen van minister Dulles Israels optreden aan het Meer van Galilea S aar I" nds Amerikanen vinden de hut van Shackleton B DONDERDAG 12 JANUARI 1956 M - flLf 47ste JAARGANG No. 13701 JÖ2, vCiClÓCvOW^Cl/Hi Atoombom re^reed^[ Directeur: c m v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j driemaal de vrede j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. .Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17ct.p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 President van Brazilië door koningin Juliana ontvangen John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in een vraaggesprek met Time en Life onthuld, dat de Verenigde Staten in 1953 en 1954 drie keer aan de rand van een oorlog hebben ge staan. Een algemene oorlog kon toen voorkomen worden dank zij waar schuwingen van de Verenigde Staten aan de communisten. KOREA. In juni 1953 bood de eis van presi dent Rhee van Zuid-Korea om alle Noordkoreaanse gevangenen vrij te laten in hun keus of zij naar Noord- Korea wilden terugkeren de Chinese communisten de gelegenheid de wa penstilstandsbesprekingen af te bre ken. verwoest zouden worden door een atoombombardement van de Ameri kaanse luchtmacht. Hoewel Frankrijk en Engeland op het laatste ogenblik geweigerd heb- ben het voorstel van Eisenhower en Dulles te aanvaarden, was de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken van mening, dat het initiatief van de V.S. de positie van Frankrijk op de eerste conferentie van Genève had versterkt en Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja, die aan de communis ten ten prooi dreigden te vallen, had gered. Formosa. Het laatste geval speelde zich af in de herfst van 1954, toen een invasie van Formosa door de communisten dreigde. Het Amerikaanse Congres keurde toen met overweldigende meerderheid een door Dulles opge stelde resolutie goed, waarbij de pre sident gemachtigd werd tot het ge bruik van Amerikaanse strijdkrachten ingeval van een Chinese aanval. Dat de communisten de conferentie niet verlieten was te danken aan een mededeling van Dulles, via de Indi sche premier Nehroo, dat als zij on derhandelingen in het slop wilden la ten, de Verenigde Staten niet slechts de vijandelijkheden zouden hervat ten doch ook bombardementen uit de lucht op Mandsjoerije zouden uitvoe ren en tot het gebruik van tactische atoomwapens zouden overgaan. Vol gens Dulles is als gevolg hiervan 39 dagen later een wapenstilstand in Ko rea tot stand gekomen. Indochina. Het tweede geval deed zich voor in april 1954 toen de toestand in Indo china zo ernstig wa_, dat Frankrijk op Amerikaanse interventie aandrong. Dulles en president Eisenhower stel den voor, dat Engeland, de Verenig de Staten en Frankrijk zich met be vriende Aziatische landen verenigden om hierdoor te trachten een einde aan de oorlog in Indochina te maken. Zij hadden de communisten laten weten, dat als de Chinezen openlijk tussenbeiden zouden komen als ge volg van een dergelijke gemeenschap pelijke actie, hun bases in Zuid-China „Flagrante schending" van verplichtingen De drie westelijke mogendheden Engeland, Frankrijk en de V.S. heb ben Woensdag bij de Veiligheidsraad der V.N. een resolutie ingediend, waarin zij voorstellen, dat de Israëli sche aanval op Syrische stellingen nabij het Meer van Galilea, op elf december, veroórdeeld wordt als een „flagrante schending" van Israëls ver plichtingen. nieuwe koers Sedert dinsdag j.l. worden door vooraanstaande economisten uit West- Duitsland en het Saargebied te Zwei- bruecken besprekingen gevoerd over de voorgenomen economische opne ming van het Saargebied in West- Duitsland. In een woensdag gepubliceerd communiqué wordt opgemerkt, dat ook van Franse zijde erkend moet worden, dat de economische opne ming van het Saargebied op de poli tieke moet volgen. Van dit gezichts punt uit is de algemene problematiek van de economische betrekkingen van het Saargebied besproken. Ook heeft men de in- en uitvoer in het goederenverkeer tussen het Saarge bied en West-Duitsland besproken, alsmede belastingen, lonen en sociale lasten van beide partijen. Bovendien zijn nog besprekingen gevoerd over kapitaalvraagstukken, transfer, de bouwnijverheid, het bankbedrijf en over verzekeringen. De raad komt Donderdag bijeen om opnieuw te spreken over Syrië's klacht tegen Israël. In de resolutie wordt geen melding gemaakt van schadevergoeding. Er .zijn de laatste tijd zoveel incidenten geweest, waarbij geen sprake was van schadevergoeding, dat het aan de orde stellen van deze kwestie het be zin zou kunnen worden van een ge hele reeks van eisen tot schadever goeding van beide zijden. Israël gaat wapenproduktie vergroten. Israël zal zijn wapenproduktie ver groten om het hoofd te kunnen bie den aan het feitelijke wapen-embar go, dat op Israël toegepast wordt, aldus heeft de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van de fensie, Sjiman Peres, woensdag be kend gemaakt. De wapenproduktie zal Israël in staat stellen zich in een oorlog lange tijd staande te houden, hoewel de Is raëlische wapenproduktie niet gelijk zal kunnen zijn aan de wapenleve ranties van oost en west aan de Ara bieren, zo zei hij. Turken slaags met Grieken Turken en Grieken zijn woensdag te Nicosia slaag geraakt, waarbij één persoon werd gewond. De relletjes waren het gevolg van verontwaardi ging onder de Turkse bevolking over de dood van één van hun landslieden, de politie-man Abdoellah. Politie en leger herstelden de orden. Britse militairen, uitgerust met ma chinepistolen, geweren en schilden, De president van Brazilië, Juscelino Kubitschek, is woensdagmorgen om half tien door H.M. de Koningin op het paleis Soestdijk ontvangen. Hij werd begeleid door de Braziliaanse zaakgelastigde ad interim, de heer Manuel M. Fernandez Alcazar. De koningin heeft zich ruim een half uur met haar gasten onderhouden. Op de foto H.M. en de president tijdens het onderhoud. betrokken de wacht tussen de Turkse wijk van Nicosia en het Griekse win kelcentrum. Ook te Famagus a werd door Tur ken tegenstanders van de bewe ging tot aansluiting van Cyprus bij Griekenland gedemonstreerd. Turkse betogers verzamelden zich voor het hoofdbureau van politie, waar zij riepen: „Wij zullen Abdoel- lahs dood wreken" en „Weg met de Eoka". Ook kwam een grote menigte Turken voor de woning van de voor zitter van de partij „Cyprus is Turks", dr. Kutchuk, bijeen'. Hier riep men: „Wij willen bloed". Griekse koningin bestolen Een inbreker is dinsdagavond de slaapkamer van koningin Elizabeth van Griekenland in haar villa Rosal- ba in Cannes binnengedrongen om er met medeneming van juwelen en bankpapier ter waarde van vijftien miljoen franc weer uit te verdwijnen. In het park van de villa liet hij echter in de consternatie een en an der ter waarde van vijf a zes miljoen franc vallen, dat gisterochtend werd teruggevonden. De dief plaatste een ladder tegen de muur om in de slaapkamer té ko men, terwijl de koningin een verdie ping lager vrienden op' bezoek had. Hij zocht in alle laden in het ver trek, alsmede in de vertrekken van enige leden van de hofhouding. Na 47 jaren Het wordt druk aan de Zuidpool Na de Amerikaanse en Russische expedities, die al enige tijd aan de zuidpool vertoeven, zijn nu ook een Engelse en een Franse gearriveerd. De Franse expeditie vond onderdak in een barak, die in 1952 door een vorige Franse expeditie werd achter gelaten. Op een tafel in de barak lag een welkomstbriefje. Er stond een vaas met verwelkte bloemen naast en een doos snoep, die daar vier jaar ge leden waren gedeponeerd door de leider van de vorige expeditie Mario Marett. Enkele leden van de Amerikaanse expeditie hadden een ontmoeting met een nog veel verder verleden. Zij ■bereikten het kamp aan de voet van de Erebusberg, dat Shackelton en zijn mannen zevenenveertig jaar geleden I hebben gebruikt. Een houten hut van 12 x 6 meter is nog steeds in goede conditie. Er i omheen verspreid liggen blikken, J zakken en kisten. Sommige zijn half geopend of aangevreten door meeu- wen, die zich te goed hebben gedaan aan bevroren ham, soep, vet, vruch tensap en andere leeftocht, die mens en dier, waarvoor hij bestemd was, overleefd heeft. Een deel van het proviand is ge merkt „British Antarctic Expedition 1908". Een ander deel is in 1917 ach tergelaten door een tweede expeditie. Een raam van de hut is nog heel. Achter de gebroken ramen is het in gesneeuwd. Op de vloer kan men pog pelzen en slaapzakken vinden. Aan de muur hangt een nog niet ver geelde foto van koning Edward VII (18411910) en koningin Alexandra van Engeland. Last van „hittegolf". De bouwplannen van de Ameri kaanse zuidpoolexpeditie ondervinden grote hinder van een „hittegolf" met temperaturen tot zeven gTaden Fahrenheit boven nul. Een correspondent van de „New York Times" heeft uit McMurdo Sound gemeld, dat het ijs in de baai zacht wordt. Sinds verleden week vrijdag een tractor met bestuurder door het ijs zakte de bestuurder kwam om het leven zijn over het ijs geen voorraden meer overge bracht van de vijf marineschepen bü Ross eiland naar het basiskamp van de expeditie in McMurdo Sound, een afstand van ongeveer 50 kilometer. Ook de vooruitgeschoven groep van de Britse zuidpool-expeditie maakt melding van onverwacht hoge tempe raturen. Deze groep is bezig met het uitladen van voorraden van het ex peditieschip „Tottan op 'n vlakte drie kilometer uit de kust van Coatsland. HOE wordt het NEDERLAND- INDONESIË DE ONDERHANDELINGEN tussen Nederland en Indonesië, welke te Genève worden gevoerd, zijm nog niet mislukt, maar het scheelt niet veel. Op het ogenblik zijn ze opge schort en worden zowel te Djakarta als in Den Haag de standpunten op nieuw bekeken en vastgesteld. Eén van de geschilpunten is de rechtspositie van de Nederlandse be drijven in Indonesië. Djakarta wil deze kwestie beschouwen als een bin nenlandse aangelegenheid en 0 deze bedrijven dus laten val len onder het Indonesische recht. De Nederlandse regering wil deze kwestie op internationaal niveau regelen, in dier voege dat de positie van de Nederlandse bedrijven in In donesië wordt vastgeleg in een ver drag, zodat ze niet vallen onder het eventueel wisselende Indonesische recht. Als concessie was de Indone sische delegatie bereid, om de positie van de grote bedrijven in een verdrag vast te leggen; de middelgrote en kleine bedrijven zouden echter onder het Indonesische recht moeten val len. Nederland v/enst in deze „conces sie" niet te trappen, want het ver trouwt geenszins de waardevastheid van het Indonesische recht. En daar is wel enige reden voor gezien de arrestaties, gevangenhouding en be rechting van verscheidene Nederlan ders op grond van een ongerijmde verdenking van deelname aan een actie welke gericht zou zijn op on- verwerping van het Indonesische staatsgezag. Men weet, hoe het staats apparaat van politie en justitie ge tracht heeft om „bewijzen" voor de schuld der verdachten te „maken" en in Nederland realiseert men zich, dat het eveneens een klein kunstje is om door middel van binnenlandse wetge ving elke mogelijkheid tot voortbe staan van ue kleinere Nederlandse bedrijven af te knijpen. Deze concessie had men zelfs wil len ruilen tegen een oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea. Onder zulke omstandigheden zijn ae besprekingen opgeschort zonder dat een datum voor de hervatting is bepaald. Intussen is de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken Agoeng Gde Agoeng naar Londen vertrokken om besprekingen te voeren met Eden. In dit stadium der onderhandelingen is het voor de tegenpartij, Nederland, minder prettig, als de voorzitter der Indonesische delegatie een andere mogendheid erin mengt. Dat zou kun nen leiden tot een verdere verstar ring der standpunten. Een weerstation, dat het wel zonder mensen klaarspeeld Moord op Janet Marshall weer l opgelost De Franse politie heeft woensdag avond te Amiens bekengemaakt, dat zij de moord op de Engelse onderwij zeres Janet Marshall het slacht offer was op 28 augustus 1955 in de omgeving van de we; AmiensAbbe ville gevonden tot oplossing heeft gebracht. Een 43-jarige zwerver, Ro bert Avril, bekende de moord te heb ben gepleegd. Eerder had hij toegegeven bepaal de dingen van de onderwijzeres te hebben gestolen, zoals een camera en reparatiemateriaal van fietsen. Avril was vorige week op beschuldiging van het stelen van een fiets in hech tenis genomen. Zacht maar onbestendig In het afgelopen etmaal is de druk in zuidoosteuropa en het Middellands Zeegebied flink gestegen. Doordat het boven de Britse eilanden aanwezige lagedrukgebied slechts langzaam op vulde, kwam er boven West-Europa een tamelijk warme zuidelijke tot zuidwestelijke luchtstroming tot stand. Op vele plaatsen daalde hier door vannacht de temperatuur niet beneden 6 of 7 graden. In het overgangsgebied tussen de warme stormingen de op de Oceaan aanwezige lucht van polaire oor sprong kwam een kleine depressie tot ontwikkeling, die vanochtend vroeg in de Goh van Biscaye lag en naar de Noordzee trekt. Het bij de depressie behorende regengebied be reikte reeds in de morgen ons land. Er zijn enkele aanwijzingen, dat er nabij de Portugese kust nog een vol gende storing zal ontstaan, die even eens noordoost waar ts gaat koersen. Het weer behoudt daarom een onbe stendig karakter en het blijft zacht voor de tijd van het jaar. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j ONBESTENDIG WEER. I Aanvankelijk zwaar bewolkt j met enige regen, later versprei- S de opklaringen, maar ook enkele buien. Matige, af en toe krachti- 5 ge wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. j 13 Jan. zon op 8.46, onder 16.56 u.; maan op 8.38, onder 17.41. Maan: 04.01 N.M. Hoogwaterstanden Vrijdag 13 Jan. voorm. 3.50 uur; nam. 4.00 uur. Het weer in Europa HELSINKI motsneeuw 5 STOCKHOLM sneeuw 1 OSLO sneeuw 2 KOPENHAGEN- zwaar bew. 3 DUBLIN mist 0 LONDEN geheel bewolkt 6 AMSTERDAM geheel bew. 6 BRUSSEL regen 7 PARIJS half bewolkt 7 NICE regen 7 BERLIJN regen 4 FRANKFORT licht bewolkt 5 MüNCHEN licht bewolkt 1 ZüRIOH zwaar bewolkt 1 GENèVE zwaar bewolkt 7 WENEN mist —1 INNSBRUCK half bev/olkt 2 ROME half bewolkt 10 Korreltje Karakter is een lang voortgezette gewoonte. **- .;v -V. r#fT Deze vier foto's laten de werking zien van een klein weer-station, ontworpen voor de operatie „Diepvries" aan de Zuidpool. Het apparaat weegt 200 pond en de „Grasshoppetf', zoals het heet wordt vanuit een vlieg tuig neergelaten. Op de bovenste foto (links) ligt het zoals het is neergekomen. Daarna opent het zich auto matisch (rechts) boven), richt zich vanzelf on (links onder) en treedt in werking (rechts onder). Het begint met zijn observaties en zet deze automatisch om in een morse-code, die het daarna via de radio uitren^t. Het doet waarnemingen omtrent windsnelheid, windrichting, temperatuur, barometerdruk en vochtigheid

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1