S)e £dcbe6oivtcmt Saarland heeft een nieuwe regering Getuigen uit Nederland beschuldigd Winterweertje op het noordelijk halfrond WOENSDAG 11 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13700 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Program goedgekeurd Dr. Hubert Ney, voorzitter van de pro-duitse christendemocratische par tij in Saarland, is gisteren door het nieuwe parlement tot premier geko zen. Hij kreeg 32 stemmen van de pro-duitse partijen. Vijftien afgevaar digden onthielden zich, twee stemmen waren ongeldig en één lid was afwe zig. Dr. Ney verklaarde, dat het eerste doel van de nieuwe regering de her eniging met Duitsland zou zijn. Dit kon slechts geschieden na een over eenkomst tussen Duitsland en Frank, rijk. Saarland hoopte actief aan de Duits-Franse onderhandelingen te kunnen deelnemen. Het verwerpen van het Europese statuut, in oktober 1955, betekende dat de Saarlandse Grondwet van 1947 haar geldigheid had verloren. De economische band tussen Saar land en Frankrijk moest worden „los gemaakt", maar dit kon niet „van vandaag of morgen" gebeuren. Mo dernisering van de Saarlandse indus trie was noodzakelijk. Daarvoor was Duits kapitaal nodig. Duitsland zou ongetwijfeld tot economische steun bereid zijn. Met Frankrijk wilde Saarland als volwaardig deelgenoot samenwerken. De Franse particuliere belangen zou den worden geëerbiedigd. Op de lage. re scholen zou Duits weer de taal worden in plaats van het Frans, dat tot nu toe verplicht was. De regeringsverklaring is gisteren na een debat van vier uur met 31 te gen 15 stemmen bij een onthouding goedgekeurd door het parlement. Europese commissie gaat heen. De commissie van de Westeuropese Unie voor Saarland h^eft dinsdag avond de secretaris-generaal van de W.E.U., Goffin, meegedeeld, dat haar mandaat door de installatie van een nieuwe Saarlandse regering afgelo pen is. De commissieleden verlaten van daar het Saargebied. Zij hebben dinsdagavond afscheid genomen van de Saarlandse rege ring. Koning Paul van Griekenland heeft dinsdagavond een besluit onderte kend, waarbij het parlement wordt ontbonden, tien maanden voor het verstrijken van de normale zittings periode van vier jaar. Dramatische vlucht uit Hongarije Om de vlucht naar de vrijheid mo gelijk te maken heeft een Hongaarse vrouw haar eenjai.g kindje slaappil len ingegeven, opdat uet niet zou hui len en daardoor de communistische grenswachten zou alarmeren. Onlangs bereikten zij met elf an dere Hongaren, die de onderdrukking beu waren, het veilige Oostenrijk. Toen het kindje niet meer wakker werd, zijn de angstige ouders er mee naar een ziekenhuis gegaan, waar men er in slaagde de levensgeesten weer op te wekken. De dertien vluchtelingen twee gezinnen met negen kinderen vluchtten in de barre winterkou zon der enigerlei bezittingen uitgezonderd de kleren die zij aan hadden. Van onwettige activiteiten In dank aanvaard In officiële kringen te New Delhi (India) is dinsdag tegengesproken, dat India een Amerikaans voedselaan bod had verworpen, omdat dit toe zicht op de verdeling, in zou houden. Volgens het tegengesproken be richt hadden de V.S. .00.000 tón tarwe voor slachtoffers van de overstro mingen in de provincie Orissa aarige- boden en was dit aanbod door India verworpen. In genoemde kringen wordt gezegd, dat aanbiedingen vanlOO.OOO ton tarwe en een gelijke hoeveelheid ryst inte gendeel dankbaar waren aanvaard. Poujadisme in Denemarken Ook in Denemarken is, volgens de „Neue Zuercher Zeitung", een Pou- jadistische beweging, naar het voor beeld van de Franse gevormd. Leider is hier de tuinman Alfred Hansen in Asnaes op Seeland, De be weging wil herstel van de „oude Deense vrijheids- n rechtsgedachte van de Middeleeuwen" en acht het Folketing, het parlement, overbodig. Het eigen orgaan heet „Zelfbestuur". Tegen drie van de uit Nederland overgekomen getuigen a decharge zijn gisteren tijdens de voortzetting van het proces-Jungschlager beschul digingen geuit over deelneming aan onwettige activiteiten. Het kwam tij dens de zitting enige malen tot scher pe woordenwisselingen tussen de ge tuigen a decharge en die a charge. Beide partijen beschuldigden elkaar er van onjuiste verklaringen af te leg gen. De eerste getuige J. L. Verschoor, voormalig transport-onderofficier bij ae Nederlandse Militaire Missie, zei kroongetuige Manoch gekend te heb ben als chauffeur bij dè NMM, die wel eens rij-opdrachten bij hem kwam halen. Verdere contacten, zoals "door Ma- nodh genoemd, had hij met de kroon getuige niet gehad. Getuige Ver schoor werd vervolgens geconfron teerd met kroongetuige Amiruddin, die op die kasafdeling van de NMM werkzaam is geweest en die verklaar de dat hij Verschoor had ontmoet op illegale bijeenkomsten. Verschoor zei tegen Amiruddin dat hij loog. Getuige J. Koenders; gepensioneerd onderluitenant, verklaard getuige Ma noch niet te kennen. Manoch daar entegen zei dat Koenders hem eens per auto naar een illegale bijeenkomst Minister Agoeng naar Eden De Indonesische minister Anak Agoeng Gde Agoeng heeft dinsdag in Londen met Lord Reading, Brits mi nister van staat voor buitenlandse za ken, onder meer gesproken over de stand van zaken bij de Geneefse be sprekingen. Donderdag zal hij met premier Eden .een conferentie over politieke en economische problemen hebben. Van Indonesische zijde is ontkend dat er over aansluiting bij het Britse Gemenebest gesproken zou worden. Bij zijn aankomst in Engeland sprak Agoeng.met veel waardering over het Colombo-plan: „een zeer realistisch hulpschema dat reeds veel vruchten voor Indonesië heeft afge worpen". had gebracht. Koeders: „Ik kan niet eens chauffeuren". Amiruddin zei aanwezig te zijn geweest op een bij eenkomst, waarop Koenders beëidigd werd als „secretaris van het centraal administratiebureau bij het hoofd kwartier van de Nederlandse gehei me organisatie voor Indonesië". Koen ders bestempelde dit als volkomen onwaar. Verdedigster mevrouw Bou- man: „Weer een nieuwe organisatie". Het voormalige hoofd van de ad ministratie van de NMM, majoor Van Tuyn, noemde Amiruddin een „rare knoeier". Amiruddin legde een ver klaring af over de verschillende be grotingen, die bij de NMM zouden hebben bestaan en over legale en ille gale kassen, die getuige beheerde. Het verhoor van majoor Van Tuyn zal donderdag worden voortgezet. Moskou wil Israel veroordelen De Sowjet-delegatie bij de V.N. heeft een ontwerp-resolutie inge diend, waarin de veiligheidsraad, die donderdag bijeenkomt, wordt verzocht Israël te veroordelen wegens de aan val op Syrische stellingen bij het Meer van Galilea in de nacht van elf op twaalf december. In de resolutie wordt geëist, dat Israël Syrië voor het gebeurde scha deloos stelt. In Westelijke kringen bij de Ver. Naties gelooft men, dat er niet veel kans bestaat, dat de Sowjet-resolutie zal worden goedgekeurd. Troepen naar Cyprus Het Britse ministerie van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat er met het oog op de verwarde toestand in het Midden-Oosten nieuwe troepen per vliegtuig naar Cyprus gestuurd zul len worden. Bij deze troepen bevin den zich eenheden parachutisten. Engeland heeft deze onverwachte stap gedaan na de vloedgolf van anti westerse betogingen, die de Arabische staat Jordanië het afgelopen week einde hebben geteisterd. De Engelsen maken zich zeer be zorgd over het toenemende verzet te gen het Pact van Bagdad, dat door het westen gesteun wordt. Lady Eden wil geen wasgoed aan de lijn! De toekomstige prinses gaat door met dagelijkse arbeid Zelfs al is ze nu verloofd met een prins, het werk gaat toch door voor Grace Kelly, die we hier gefotografeerd zien bij haar vertrek uit New York op weg naar Hollywood. De lange, lange reis maakt zij overigens com fortabel genoeg; een complete suite staat haar in de trein ter beschikking. Libië en de Sowjet-Unie Van gewoonlijk welingelichte zijde te Parijs is vernomen, dat de regering van Libië besloten heeft diplomatie ke betrekkingen met de Sowjet-Unie aan te knopen zonder voorafgaand overleg met de westelijke mogendhe den. Een desbetreffend aanbod is reeds langgeleden door de Sowjet-Unie ge daan. Dit^ besluit zou in het bijzonder de regering der V.S. verontrusten, die in Libië een van haar belangrijkste bases voor atoombommenwerpers heeft ingericht. In dit verband wordt gewezen op de uitermate actieve diplomatie van de Sowjet-Unie t.a.v. Egypte, het aan bod van economische en technische hulp aan Liberië en de spoedige vesti ging van een diplomatieke Sowjet- vertegenwoordiging in de Soedan. Dit is mevrouw Maud Butt, die ongeveer vierhonderd meter van het landgoed van de Britse premier Chequers woont. Zij is boos op de echtgenote van de premier, lady Eden, omdat deze verzocht heeft geen wasgoed te drogen te hangen, als „Chequers" bewoond wordt. „Lady Churchill en lady Attlee hebben er nooit iets van gezegd", verklaarde mevrouw Buut. „Ik heb twee kinderen en zal toch moeten wassen...." Brazilië's president in Nederland Met veel vertraging tengevolge van het slechte weer is gisteravond de gekozen president van Brazilië, Juscelino Kubitschek, op Schiphol aangekomen. Volgens zijn verkla ring was het doel van zijn bezoek aan Nederland: een klimaat van be grip en vertrouwen tussen de twee landen te scheppen. Op de vraag of hij zou trachten Nederlandse investeringen in Brazi lië te bevorderen, antwoordde hij, dat deze mogelijkheid aanwezig is. Hij voegde er in antwoord op een andere vraag aan toe, dat hij ook het plaatsen van bestellingen voor schepen op Nederlandse werven zou kunnen bespreken. Verscheidene schepen voor Braz'lië zijn reeds in Nederland gebouwd. De heer Juscelino Kubitschek is vanmorgen om half tien door H. M. de Koningin op het paleis Soestdijk ontvangen. De Koningin onderhield zidh ruim oen half uur met haar gast. Brievenbus met vier vakken De P.T.T. heeft een proef genomen met postbussen waarin een aparte gleuf is voor de stadspost. Deze proef is zo gunstig uitgevallen, dat men geleidelijk tot het plaatsen van deze bussen in de grotere steden zal overgaan. De centrale directie van de P.T.T. overweegt nu ook over te gaan tot het plaatsen van een groot model brievenbus met vier ruimten resp. voor binnenlandse, bui tenlandse, stadspost en grote stukken. ONBEWAAKTE TE MIJDRECHT BLIJFT SLACHTOFFERS EISEN Nog steeds blijft de onbewaakte overweg te Mijdrecht, in de provin ciale weg Haarlem-Hilversum, slacht offers eisen ondanks dat per dag slechts enkele treinen passeren en de machinist verplicht is niet harder dan 30 km per uur te rijden en fluit signalen te geven. Onlangs is hier weer een ernstig ongeluk gebeurd. Het uitzicht voor het verkeer uit de richting Hilversum is naar één kant zeer beperkt door bomen. De A.N.W.B. heeft dan ook voorgesteld de treinen die deze overweg passeren te laten stoppen vóór de overweg en te laten voorafgaan door een spoorwegem ployé met een rode vlag of een rood licht, waarmee het wegverkeer wordt gewaarschuwd. j Overal zware sneeuwval In vrijwel geheel Europa is giste ren sneeuw gevallen. In Zwitserland is daardoor gevaar voor lawines ont staan. In Oostenrijk zijn op één na alle bergpassen naar Zuid-Slavië on begaanbaar. In Noord-Italië is de hoofdweg van Venetië naar Cortina Dampezzo, waar deze maand de olymische winterspelen gehouden zullen worden, afgesneden door een zware sneeuwstorting. Ook Noord-Frankrijk kreeg zijn deel van de sneeuw, doch uit Mid den-Frankrijk, uit het departement Puy de Dome, wordt gemeld, dat daar reeds de jasmijn bloeit. In Noord-Engeland en Schotland konden dinsdag sneeuwploegen ver scheidene dorpen bereiken, die se dert zondag door de sneeuw van de buitenwereld afgesneden waren. Bij na overal zijn de elektriciteits- en te lefoonverbindingen weer hersteld. Ook van buiten Europa komen be richten over zware sneeuwval. West- Japan is dinsdag getroffen door een ijzige sneeuwstorm. Nagasaki had de zwaarse sneeuwval sedert 80 jaar. In Vorst heeft weinig kans Nabij de Britse eilanden bevindt zich nog steeds een omvangrijk ge bied van lage luchtdruk. De hoofd kern hiervan, die gisterochtend ten westen van Ierland lag, trok over het zuiden van Engeland naar de Noord zee Hiermede samenhangend drong ook de Oceaanlucht, die om de de pressie heenstroomt tot in geheel Ne derland door en trad dooi in. Hetzelfde was het geval met België, Frankrijk en West-Duitsland. Maar in Midden-Europa en Oost-Europa wist de vorst zich te handhaven. Strenge vorst komt echter bijna nergens meer voor. Aangezien thans ook in Scandinavië de luchtdruk langzaam daalt, is de kans op terugkeer van oostelijke wind en daarmee de kans op vorst in ons land de eerste paar dagen klein. Wel kan het tijdens opklaringen in de nacht licht gaan vriezen. Juwelen uit water Rijkelijk beloond In augustus 1954 haalden gemeen tewerklieden, die in het water van bet Zieke aan het baggeren waren, een grote hoeveelheid juwelen op. Deze juwelen maakten deel uit van een partij sieraden, die in 1920 in Spanje in een trein ten nadele van een Haagse commissionnair gestolen werden. De Haagse gemeentewerk lieden zijn thans voor hun vondst, die zij direct hadden aangegeven, op een zeer rijkelijke wyze beloond. IN AUTO VERDRONKEN. De 62-jarige mevrouw J. H. Oud bier—Roosenbopm uit Loenen (G.) is gistermiddag verdronken in het Apeldoorns-Dierenskanaal. Zij zat m een auto, die op een kruispunt door een andere auto in de flank werd ge grepen. De wagen schoot achteruit het kanaal in. De bestuurder wist een portier te openen en kon door omstanders met een stok op het dro ge worden getrokken. Het stoffp'uj!-. overschot van mevrouw Oud bier is later door de politie geborgen. veel gebieden is het wegverkeer vol ledig tot staan gekomen. Hier en daar lag de sneeuw twee meter hoog. In het communistische Noord-Vietnam zijn speciale commissies ingesteld om regelingen te treffen in verband met de koude golf die in Noord-Indo- China heerst. In het zuidoosten en het noordoos ten van de Ver. Staten heeft men last van regen, ijzel en sneeuw. Maandag kwamen hier door het slechte weer meer dan twaalf mensen om het le ven. In Florida is voor miljoenen dol lar schade aangericht aan te velde staande gewassen. In Nieuw-Schotland (Canada) zijn overstromingen ontstaan als gevolg van plotseling ingevallen dooi. Een vijftiental rivieren is buiten de oevers getreden. Meer dan 700 mensen zijn dakloos. In Brazilië daarentegen zijn maan dag drie mensen om het leven geko men door een hittegolf, die volgens deskundigen de ergste is in 40 jaar. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDENDE DOOI Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuid en west. Aanhoudende dooi. 12 Jan. zon op 8.46, onder 16.54 u.; maan op 8.07, onder 16.36 u. Hoogwaterstanden Donderdag 12 Jan. voorm. 3.10 uur; nam. 3.20 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het K.N. M.I. op woensdagochtend 7 uur lui den: weer temp. HELSINKI geh. bewolkt 8 gr STOCKHOLM ijzel 0 OSLO nevel 0 KOPENHAGEN zw bewolkt 1 ABERDEEN mist —3 DUBLIN geheel bew. LONDEN onbewolkt 4 AMSTERDAM zwaar bew. 3 BRUSSEL licht bew. 5 PARIJS geheel bew. 6 BORDEAUX geh. bewolkt 8 GRENOBLE geh. bewolkt 2 NICE onbewolkt 4 BERLIJN sneeuw 1 FRANKFORT geh. bewolkt 3 MüNCHEN zwaar bew. 0 ZURICH nevel 2 GENèVE half bew. 3 LOCARNO half bew. —1 WENEN nevel 0 INNSBRUCK half bew. —1 ROME regen 11 Korreltje Arbeid is het enige betailmiddel, dat Vrouwe Fortuna altyd aanneemt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1