Luftwaffe was slechte leerschool voor Tilburgse sproeivlieger Nieuwe mogelijkheid voor vrijstelling Miljoenenproject in Breda Gehoord beschreven b edrukt De ransel en de maarschalkstaf DINSDAG 10 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I „Men heeft toch ervaring genoeg1 mening, dat in het algemeen de als yieger. Als men 3200 uren bij de spoeipompen lijden aan onvoldoende J - heeft gevlogen", zo remcapaciteit en het is aan de sproei- zeide gistermiddag bet lid van de bedrijven om hierin verbetering aan raad voor de luchtvaart, gen. maj. te brengen. Voorts was hij van me- ylleger-wn. J. L. Zeegers tegen een ning, dat hier een samenloop van dJ-jange Tilburger, die van de zo- omstandigheden in het spel was, die mer boven de N.-O. Polder met een „Super Piper Cub" was neergestort tijdens sproeiwerkzaamheden. Overigens was dit niet de eerste keer dat de man een ongeval met een vliegtuig had gehad, want er was hem al eens eerder een maand schorsing opgelegd in verband met een ongeval op Teriet Hij verklaar de het onderhavige ongeval waar bij hij ongedeerd was gebleven door het feit, dat hy, toen hij een kaart wilde pakken, vermoedelijk te gen de benzinekraan had gestoten, waardoor deze dicht was gegaan. Dit werd hem noodlottig, omdat hij juist bezig was vol gas te geven om hoog te te wipnen. De getuige-deskundige, de heer L. A. H. Rombeek, inspecteur bij de rijksluchtvaartdienst zocht de fout in het feit, dat men uit econo mische overwegingen, als men een perceel gesproeid heeft en aan een ander gaat begninen, zo snel moge lijk de sproeipomp wil afzetten. De ze werkt op een ventilator en staat sneller stil, naarmate de snelheid van het vliegtuig geringer is. Daarbij kwam dan nog dat de vlieger op een ongelegen ogenblik de kaart wilde grijpen. De directeur-generaal van de rijks luchtvaartdienst was eveneens van Besteding rampgelden Culturele en maatschappelijke sector Dezer dagen zal een begin worden gemaakt met bezoeken van de zgn. rampgemeenten door leden van het watersnoodcomité, waarbij de beste ding van rampgelden in de culturele en maatschappelijke sector bekeken zal worden. Nagegaan zal worden welke gelden reeds voor de bouw van verenings- gebouwen, dorpshuizen en culturele organisaties als muziekverenigingen ontvangen werden en het thans nog beschikbare zal aanvullend werken. Over het algemeen zal het niet mo gelijk zijn tot nieuwe aanschaffingen, die men vóór de ramp niet 'bezat, over te gaan. Over wijkgdbouwen zullen binnenkort de besprekingen geopend worden. ELEKTRIFICATIE SPOORLIJN ROOSENDAAL—VLISSINGEN Gistermorgen is voor de elektrifi catie van die spoorlijn Roosendaal- Vlissingen 'het eerste blok geplaatst op Zeeuwse bodem. Daarbij waren aanwezig de burgemeester van Ril land Bath, de opzichter van de Ne derlandse Spoorwegen, de heer Jansen uit Utrecht, die speciaal met de uit voering der elektrificatie bij de spoor wegen is belast en vertegenwoordi gers van het spoor- en bouwbedrijf dat dit werk uitvoert. De Zeeuwse vlag ging hierbij in top. In mei hoopt mer met de uitvoering van dit werk Goes te bereiken. In maart zal reeds met het trekken der draden bij Roosendaal worden be gonnen. Op en neer reizen als overuren gerekend Een wachtmeester der rijkspolitie in Den Bosch had overuren gedecla reerd gedurende de periode, dat hij door overplaatsing gedwongen was tussen Etten/Leur en Den Bosch op en neer te reizen. Hij was daardoor van 's morgens 7 tot 's avonds 9 uur in touw. Het mi nisterie van Justitie had zijn declara tie afgewezen. De Centrale raad van beroep die gisteren de zaak te behan delen kreeg doet over drie weken uitspraak. MAASTRICHT VERKOCHT KASTEEL „VAESHARTELT" De gemeenteraad van Maastricht heeft in zijn maandagavond gehouden vergadering besloten tot verkoop van het kasteel „Vaeshartelt" te Meerssen. Een complex van ruim zes hectare, van 100.000 eigendom van de firma A en R. Moens te Meerssen, die „Vaeshartelt" reeds zes jaren in huur heeft en daarin een rooms-katholiek vakantiehuis voor jongens en meis jes exploiteert. Het kasteel zal, zoals bij de verkoop werd bedongen, niet voor industrieel gebruik mogen dienen en de gejneen- te Maastricht heeft zich een voor keursrecht voorbehouden voor even tuele terugkoop. voorkomen had kunren worden als de piloot zorgvuldiger had gehan deld. Zijn oordeel was, dat hier een berisping op zijn plasts was. De raad voor de luchtvaart zal 6 februari uit spraak doen. Militaire dienstplicht Aan de bestaande mogelijkheden tot het verkrijgen van vrijstelling, zoals wegens persoonlijke onmisbaar heid en wegens kostwinnerschap, wordt te beginnen met de lichting 1957 een nieuwe toegevoegd voor de dienstplichtige, die de oudste zoon is van een weduwe. De dienstplichtige kan worden vrij gesteld, indien de volgende omstan digheden aanwezig zijn: a. het hoofd van het gezin, waarvan hij deel uit maakt, is weduwe; b. hij is zelf het eerstgeboren kind; c. tot het gezin behoren nog tenminste vier jongere kinderen, d. hij is voor de weduwe een onontbeerlijke steun by de op voeding van de andere kinderen. On der onontbeerlijke rteun wordt zowel morele als financiële verstaan. Zijn niet al deze omstandigheden aanwezig, dan kan toch enig uitstel van opkomst worden verleend, b.v. totdat een broer of zuster de plaats van de dienstplichtige als steun van de weduwe kan overnemen. Vuil water naar Moerdijk In 1959 hoopt Breda gereed te zijn met de aanleg van een pijpleiding naar Moerdijk voor de afvoer van het vuile water. De kosten zullen 11.599.000 bedragen. Lozing van het vuile water via de Mark blijkt niet afdoende. Besprekingen met de Ned. Spoorwegen en waterschappen voor de aanleg van een leiding naar Moer dijk hebben nu resultaat opgeleverd. Woensdag zal de raad over dit project beslissen. INTERNATIONALE KAJ-DAG TE AMSTERDAM De KAJ en de VKAJ hebben in Amsterdam een internationale dag gehouden, waarop enigen van de zes jongelui, die naar de missie-statie van de Witte Paters in Tanganyika ver trekken iets hebben verteld over him toekomstig werk. In totaal zullen 2 metselaars, 3 timmerlieden en een electriciën in februari naar Afrika gaan. Daarna worden nog 6 kajotters uitgezonden naar Noord-Amerika en 2 naar Karachi (Pakistan). Er is een keuze gedaan uit 20 vrij willigers, wier aantal nog steeds stijgt. De heer Ton van Herpen, nationaal secretaris van de KAJ, heeft het een en ander meegedeeld over de inter nationale KAJ. Hij zeide, dat het in Canada vooral de Nederlanders zijn, die de meerderheid der kajotterslei ders uitmaken. Voor de massale bede tocht naar Rome hebben zich bereids meer dan 30.000 kajotters opgegeven. Volgende week wordt afscheid ge nomen van degenen, die naar Afrika vertrekken. Daarbij zal ook aanwezig zijn de stichter van de KAJ, de Bel gische kanunnik mgr. Jos Cardijn. GRONINGER AUTOMOBILIST BIJ EEXT GEDOOD De 62-jarige heer H. A. A. R. Jon kers uit Groningen is gistermiddag met zijn auto tussen Annen en Eext in Drenthe tegen een boom gereden vrijwel op slag gedood. Vermoe delijk is de auto geslipt. De heer Jonkers was directeur van Terug van vakantie Giseravond was het koninklijk ge zin weer in zijn geheel terug van kerstvakantie op het paleis Soestdijk aanwezig. In de middaguren arriveerden ko ningin Juliana en de d:Ve oudste prinsessen per trein uit Sankt Anton en in de avonduren kwam prinses Marijke met haar verzorgster per vliegtuig uit Zwitserland. Prins Bernhard, die de Kerstdagen in Nederland heeft doorgebracht, was aan het station ter verwelkoming aanwezig. Vloten van Katwijk en IJmuiden staken De vissers van IJmuiden en Kat wijk hebben besloten voorlopig niet uit te varen. In een vergadering van het Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties werd gisteren te Katwijk besloten zich achter de sta king van de IJmuidense vissers te plaatsen en ook het merendeel van de vissers uit Egmond verklaarde zich solidair. E. MEESTER GEEN STATENLID De heer E. Meester uit Leiden zal zijn benoeming tot lid van de Pro vinciale Staten niet aanvaarden. De heer Meester werd enige tijd geleden benoemd in de plaats van de heer H. Sabel uit Schiedam. De volgende candidaat van de lijst is mr. H. B. Engelsman uit Schiedam. REGERING VERKOOPT GEEN AANDELEN MIDDENSTANDS- BANK. Door de moeilijke omstandighe den, waarin een aantal zelfstandige, plaatselijke middenstan dsbanken in de crisis van de jaren dertig was ko men te verkeren, heeft de toenmali ge minister van financiën een rege ling getroffen, die het mogelijk maakte, dat deze banken door de Nederlandsche Middenstandsbank werden overgenomen. De regeling bevatte een garantie voor de Nederlandsche Midden standsbank voor de verliezen, die zij bij de overneming zou lijden, waar aan onder meer de voorwaarde was verbonden, dat aandelen in de Ne derlandsche Middenstandsbank, wel ke zich in het bezit van de over te nemen zelfstandige middenstands- banken bevonden, aan de Staat zou den komen. Het Rijk is thans niet bezig deze aandelen te verkopen. Dit heeft minister Drees in ant woord op een verzoek nader inge licht te worden over de wijze waar op de Staat destijds bij de likwidatie van enige middenstandsbanken aan delen in de Nederlandsche Midden standsbank heeft verkregen, d< Tweede Kamer meegedeeld. In de jaren 1935 tot en met 1938 zijn op deze wijze negen midden standsbanken door de Nederland sche Middenstandsbank overgeno men. DUIN BOLLEN 11 RIJN dat het vorige jaar door de gemeente jonken instituut voor redekunst en "'aastricht was aangekocht. persoonlijkheidsvorming te Gronin- Het kasteel werd thans voor de prijs g,en stoffelijk overschot is opge TOERISTENBEZOEK IN 1955 GROTER DAN OOIT. Ruim een miljoen buitenlandse toeristen heeft, naar schatting van de A.N.V.V. in 1955 in ons land ge logeerd. De Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer baseert deze schatting op het aantal nachten, dat door deze buitenlanders in hotels en pensions werd doorgebracht. Het ge noemde aantal is hoger, dan ooit eerder werd bereikt. Men raamt de opbrengst in geld van dit bezoek op tenminste 200 mil joen gulden, waarbij men aan de voorzichtige kant blijft. Ter verge lijking diene, dat in het laatste voor oorlogse toeristen jaar 1938 ons land zes miljoen gulden inkomsten uit het bezoek van vreemdelingen putte. baard in de boerderij van de heer Bakker vlak bij de plaats van het on geluk. Haagse ambtenaren waren corrupt Vier ambtenaren van de Rijksge bouwendienst zijn ontslagen en de officier van Justitite te Den Haag heeft gerechtelijk onderzoek gelast, omdat zij er van verdacht worden, dat zij sinds 1948 giften hebben aan genomen van aannemers en ambachts lieden, die voor het Rijk werkzaamhe den verrichten. Ook tegen de aannemers en ambachts lieden (ong. 25) heeft de officier een onderzoek gelast. Het ging om verbouwingen en stof feringen van bij het Rijk in gebruik zijnde percelen. Onder de lieden, die van 'het geven van steekpenningen verdacht worden zijn elektrotechni sche installateurs, stoffeerder, behan gers en stueadoors. De ontslagen ambtenaren hebben het aannemen van giften erkend; zij beweren echter, dat deze geschenken geen verband houden met de uitge voerde werkzaamheden. LIMBURG BEGINT MET NIEUWE VORMEN VAN PAROCHIE FINANCIERING In verband met de vele bezwaren, welke er ontstaan tegen de metode, waarop de parochie tot op heden ge financierd. wordt, blijkt dat op den duur- verregaande veranderingen no dig zijn. Vooral de veelheid van col lecten, het systeem van de banken- pacht en de tarieven bij huwelijken en begrafenissen stroken niet meer met de moderne mentaliteit. De Limburgse geestelijkheid, die dit bezwaar zeer sterk aanvoelt, zal met goedvinden van de bisschop van Roermond, mgr. dr. G. Lemmens, ge leidelijk en partieel naar een nieuwe ontwikkeling streven, die met wensen en mogelijkheden per paro chie rekening houdt. Sommige der bestaande vormen van inkomsten mo gen na verkregen toestemming van de bisschop worden afgeschaft er vervangen door nieuwe vormen. Daar toe rekent men onder meer een jaar lijks vast, doch vrijwillige bijdrage per verdienende parochiaan, welk systeem in industriële parochies meer aantrekkelijk schijnt. Bovendien zal de kwartjesactie ten behoeve van de kerkenbouw in het bisdom als zoda nig afgeschaft worden en vervangen door een systeem van bijdragen, welke aan de mogelijkheden der af zonderlijke parochies Blindentuin in het Haagse zuiderpark Alle Haagse fracties hebben enthou siast ingestemd met het voorstel van b. en w. om 31.670 beschikbaar te stellen^ voor de aanleg van een blin dentuin in het Zuiderpark. In deze tuin zullen langs de paden borders aangelegd worden met wel- riekenden bloemen. Zij zullen iets hoger dan de paden gelegd worden, zodat de blinde met de voet zal kun nen voelen waar zij beginnen. Bij de bloemen zullen naambordjes in brail leschrift geplaatst worden. In het' midden van de tuin komt een gazon dat vrij betreden mag worden. Ook daarin zijn oplopende bloemvakken geprojecteerd. Ten slotte zal in de tuin een gebouwtje verrijzen waarin bezoekers voorlichting over bloemen en planten kunnen krijgen. Leimuiden dingt mee naar plaats onder de groten Olechts enkele grote steden in Ne- derlarcd beschikken over een „ver- keerstafel met alle mogelijkheden" en tussen deze grote broers staat heel parmantig het kleine Leimuiden, dat enkele jaren geleden van zijn tol werd verlost en een grote verkeers weg over zijn gebied kreeg, waaraan men niet de tol van mensenlevens wenste te betalen. Veilig Verkeer" heeft gelijke tred met de ontwikkeling van het ver keer willen houden en is daarin bij zonder goed geslaagd. De plaatselijke afdeling telt er 280 leden en dat is een aantal, waarbij grote plaatsen gaan likkebaarden. De stoot tot deze gang van zaken werd in 1954 gegeven door de heer D. J. Oggel, ambtenaar ter secreta rie van Leimuiden, wiens grootste hobby knutselen is. Hij kwam op het idee om een grote verkeerstafel te maken, waarop alle mogelijkheden op de weg in beeld worden gebracht. Hij vond een bondgenoot in de technisch ambtenaar Weijer. Op de kop af 914 maand hebben beide mannen zich avonds op de zolder van het raad huis teruggetrokken en toen was het grote werk gereed. Een verkeerstafel, zoals alleen Amsterdam en Amers foort er een hadden. Voor de kleine gemeente zou het ondoenlijk zijn, om een dërgelijke tafel te laten maken. Alleen aan ma teriaal is er reeds voor 1200.in verwerkt. Als men daarbij het ar beidsloon zou rekenen, dan kwam men aan een respectabel bedrag. Dank zij de hobby van de heer Oggel is Leimuiden dus op vrij goed kope manier aan een prachtige tafel gekomen, die alle verkeerssituaties in Nieuwe industrie voor Lisse "^e industrialisatie loopt in Lisse J niet zo erg best. De vroeder va deren doen, wat zij kunnen, maar de resultaten waren 'ot op heden niet bepaald groots. Maar nu is er plot seling een bescheiden industrialisa- tiezonnetje doorgebroken. De Rotter damse Herenkledingfabriek „Rokle- fa", een bedrijf, dat in Rotterdam met ongeveer 200 man werkt, gaat de grote smidswerkplaats van de fa. Jan Schouten aan de Heereweg ombou- tot een atelier van ongeveer 200 m2. Men hoopt reeds op 30 januari te kunnen beginnen met 24 meisjes. De mogelijkheid bestaat, dat dit aan tal zal worden uitgebreid tot 60 70. De keuze van de firma is op Lisse gevallen, omdat de intelligentie, de aanleg en moraal van de meisjes in de Bollenstreek gunstig afsteekt bij andere streken en \e firma een goede geest in haar bedrijf wenst. Men zal beginnen met eenvoudig werk o.m. het maken van mouwen en voeringen van colberts e.d. Deze halffabrikaten zullen in Rotterdam verder afgewerkt worden. Als er vak kundige krachten aangetrokken kun. nen wofden, zal in Lisse ook het moeilijkere en beter betaalde werk worden gemaakt. beeld kan brengen. Zelfs opklapbrug- gen, spoorbomen, knipperlichten en sirenes kunnen worden gebruikt. Sinds december '54 heeft de tafel op de zolder van het raadhuis ver toefd, maar sinds kort heeft Leimui den een eigen verkeerslokaal boven de brandweer-garage Er staan aller lei cursussen op het programma o.a. voor bromfietsers en voetgangers. De scholen, ook uit de omgeving, kunnen er met de kinderen terecht, zodat we hier kunnen spreken van „een voor uitstrevend Leimuiden". D Amerika niet het monopolie heeft voor bliksem-carrières is gebleken bij de viering van het zil veren jubileum van de heer J. P. van der Zeeuw, directeur van de n.v. Pa- dox te Warmond. Op deze heuglijke dag herdacht deze directeur namelijk, dat hij 25 jaar geleden het bedrijf, waarvan hij directeur zou worden, binnenstapte als aankomend timmerman. Na een jaar getimmerd te hebben, deed hij met succes een poging om bij de „cal culatie-afdeling" te komen, waar des tijds één man werste. Tot de eerste werken, die de heer v. d. Zeeuw ontwierp, behoorden het clubhuis van de „Vliet" in Leiden en een hulppostkantoor in Apeldoorn, in welke plaats hij ook de taak van uitvoerder had. In '39 ging de heer v. d. Zeeuw naar Rotterdam als leider van de afdeling Renovatiewerkzaamheden, welke belast was met het onderhoud van het bezit van .Nationaal Grond bezit". Daarna volgde een periode van barakkenbouw. In de N.O. Polder werkte de heer v. d. Zeeuw mee aan de bouw van niet minder dan 23 arbeidskampen. Dat hij tegen niets opzag, bewijst zyn aandeel in de optouw werkzaam heden in het getroffen Zeeuws Vlaan deren. Het ontbrak aan alles. De reis LeidenBreskens (per goederenwa gen) via Nijmegen, inclusief over nachten op het politiebureau te Vlis- singen a raison van 0.50 vergde pre cies 24 uur. Maar toch stonden er op een gegeven moment anderhalf mil- lioen stenen op de kade en reden er 64 auto's door het geteisterde gebied. Niemand verbaasde zich erover, toen deze bekwame kracht tenslotte in het begin van het vorige jaar tot directeur werd'benoemd. De hobby van de heer v. d. Zeeuw is de trekharmonica. Hij heeft een instrument met S2 bassen, maar hij gebruikt er slechts v'er van. Met de zaag is hij dus een groter virtuoos geworden. RECHTZAKEN SCHILDER MET MOTORLIEFDE Conform de eis werd dour de Haag se Politierechter een 23-jarige Leidse sdhilder, veroordeeld. Verdachte r.am op 30 september in Leiden een motorrijtuig weg en gebruikte deze op de openbare weg. De officier van Justitie hield rekening met het grote aantal veroordelingen reeds gepleegd er 'hij eiste zes weken gevangenis- stiaf, waarvan vier weken voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. GEZAG MOET GEHANDHAAFD Wegens wederspannigheid en verzet tegen de plaatselijke politie moest een smidsknecht uit Katwijk aan Zee op 24 september j.l. een proces-ver baal incasseren. De zaak kwam voor de Haagse Politierechter. „Het over heidsgezag moet worden gehand haafd', zei de officier van Justitie en hij eiste tegen de niet verschenen verdachte een week gevangenisstraf. moet blijven van een andermans spul len?" vroeg de Politierechter aan de oude landarbeider uit Voorschoten, die op 12 september j.l. de liguster heg en een betonnenpaal tussen zijn erf en dat van zijn buurman had uit getrokken. Volgens verdachte stond de afscheiding op een uitpaadje en niet meer op het eigendom van zijn buurman. Hij had wel nog twee an dere uitgangen, m^ar meende ook op dit paadje in kwestie recht te heb ben. Verdachte meende niets gedaan te hebben wat strafbaar was. De of ficier van Justitie dacht hier echter KORT AANGEBONDEN STOELENMATTER Tot een week gevangenisstraf werd een stoelernmatter uit Leiden veroor deeld door de Haagse Politierechter. Verdachte, die in een woonschuit woont, werd voortdurend geplaagd door jongens die in een nabij gelegen fabriek werken. Op 20 juli werd hij zo kwaad, dat hij een jongeman, die trouwens niet eens tot de plaaggees ten behoorde, had mishandeld Door stompen in het gezicht van de jongen brak hij diens neusbeen, ook gaf hij Conform de eist vonniste de Politie- anders over en hij eiste 35.— boete hem een fraP in de rug. De officie rechter. AFBLIJVEN „Weet je dat je met je vingers af of tien dagen. Hieraan voegde de rechter nog de civiele vordering, we gens kosten voor herbeplanting van het hegje, van 6.— toe. van Justitie noemde verdachtes daad een buitengewoon gemene mishande ling. Bovendien kende de Politierechter de civiele vordering van 18.39 toe.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6