voor U, moeder ASPRO Omgeving DE STRAATRIDDER Nederlandse hulp voor de onder-ontwikkelde gebieden Bedrijfschap melkhandel Industrie had geen belangstelling beschermt Uw gezin Scherp AVONDRUST Officier acht meineed bewezen Aanwijzing vertegenwoordigers voor diverse adviescolleges MAANDAG 9 JANUARI 1936 EERSTE BLAD - PAGINA 2 Ontwerp van particulieren Een groots opgezet plan voor een Nederlandse technische bijstand aan onderontwikkelde gebieden is in het laatste stadium van voorbereiding. Volgende maand zal worden beslist over de oprichting van een stichting, die in landen, welke voor hulp in aan merking komen, projecten zal uitwer ken en financieren. De organisatie, die, naar de „Tel." van de „New York Times" ontleent, waarschijnlijk de naam zal dragen van „Nederlandse Stichting voor In ternationale Hulp", is in de eerste plaats een particulier lichaam, hoe wel aan de overheid is verzocht een bijdrage te verlenen. De verwezenlij king van deze zorgvuldig geheim ge houden plannen is mogelijk door de samenwerking van werkgevers-, werknemers- en politieke groeperin gen. Op de oprichtingsvergadering van de stichting, welke in febr. zal wor den gehouden, zal worden besloten een fonds te vormen, waardoor de j THoaL opleiding van specialisten mogelijk wordt en waaruit projecten op hetUitvinder kon«!fru£t»rHp gebied van de landbouw, het onder-] ulcvinaer KOnstrUCCraC wijs en de medische verzorging etc. anti-stottertoestel zullen worden bekostigd. Het kapitaal voor dit fonds staat hankelijk van degene, die met de lei ding wordt belast. Na zorgvuldig overwegen heeft men voor deze func tie aangezocht prof. dr. Egb. de Vries, die thans adviseur is bij de Wereld bank in Washington, maar die de vol gende maand een functie zal aanvaar den als lector bij het Internationale Instituut voor Sociale Studies in Den Haag. Uit hoofde van zijn huidige functie onderhoudt prof. De Vries contacten met vele regeringen, ter wijl hij tevens op de hoogte is van problemen van onderontwikkelde ge bieden. Het Nederlandse plan komt tot stand in navolging van een Noorse organisatie, die zich op soortgelijk gebied beweegt. Het Noorse plan houdt zich o.m. bezig met een be langrijk visserijprobleem in Birma. Nu een wereldomvattende organisatie op dit gebied ontbreekt, is het be langrijk, dat de afzonderlijke landen deze taak aanvatten. Bezwaren niet voldoende De organisaties van de melkinrich tingen 'hebben bezwaren geuit tegen •de instelling an een Ledrijfschsp voor de detailhandel in melk, melk en zuivelprodukten. De minister meent, dat de bezwaren niet voldoen de waren om de instelling van dit bedrijfschap achterwege te laten. De minister heeft dit geantwoord o'j schriftelijke vragen Vu.i liet Twee de-Kamerlid de heer De Ruiter (CK Eet is niet juic in dit ge- al van een dwingende instelling van dit bedrijf schap te spreken, aangezien de Sociaal Economische Raad overeenstemming had bereikt met een voldoende repre sentatieve vertegenwoordigers van ondernemers en werknemers. De gevolgen van het achterwege blijven van dit bedrijfschap zouden volgens de minister nadeliger zijn voor de onderlinge verhoudingen in die sector en voor dé P.B.O.-gedachte in het algemeen, dan de gevolgen die eventueel uit de instelling van het bedrijfschap kunnen voortvloeien. Engeland bracht zelfde vinding Met 'ASPRO' in huis kan iedere huismoeder zo veel van die dagelijks voorkomende aandoeningen bestrijden. Een dreigende verkoudheid, een opkomen de griep of koorts, hoofdpijn of keel pijn vlug twee 'ASPRO' tabletten ingenomen met wat water of met een hete drank en weldra is de pijn verdwe nen, of de koorts gezakt. Zorg daarom, dat U altijd 'ASPRO' in huis heeft. nog niet vast. Het ligt namelijk in de bedoeling allereerst een geschikt ob ject op te sporen, waarna zal worden onderzocht hoeveel de kosten voor de uitwerking daarvan zullen bedragen. Aan de hand hiervan zal kunnen wor den nagegaan, hoeveel kapitaal moet worden bijeengebracht en op welke wyze' dit zal moeten geschieden. Naar verluidt zou Te overheid be reidt zijn voor ongeveer de helft in het kapitaal bij te dragen. In principe komt elk land voor deze Nederlandse bijstand in aanmerking. Bij het selecteren van de projecten zal dus niet op nationaliteit worden gelet. Op het ogenblik is de keuze nog niet gemaakt. Prof. De Vries krijgt de leiding. Het slagen van het Nederlandse plan is voor een belangrijk deel af- 100 Bouwers zim werkloos in Cuyk Geen emplooi!!! Blijkens mededelingen van het ge westelijke arbeidsbureau in het Land van Cuyk; lopen er thans in Cuyk ruim 100 arbeiders uit de bouwvak ken werkloos; daaronder zijn 40 vol leerde vaklieden. De oorzaak hiervan ligt in het gebrek aan bouwobjecten en het uitblijven ven nieuwe bouw vergunningen. De gemeente Cuyk zal nu tegen half januari 26 nieuwe wo ningen aanbesteden. POTLOOD en GEEST No. 519. Horizontaal: 1. houding, 4. grutten, 8. meisjesnaam, 10. tovergo din, 11. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 12. vogel, 14. voorzetsel, 15. ge brek, I7ó. vogel, 19. eenjarig kalf, 21. ter nagedachtenis (afk. Lat.), 23. schraal, 24. muzieknoot, 25. gevange nis, 27. stronkje, 28. stel spelers, 29. vettige rook. Verticaal: 1. tweetal, 2. soort van salamander, 3. muzieknoot, 5. voeg woord, 6. koor en zangers, 7. kraam, 9. werptol, 12. vogel, 13. rivier in O,.-Azië. 16. rund, 16. voorzetsel, 18. rode Spaanse wijn, 20. boom der tro pen, 22. vermoeid, 24. pret, 26. deel van de mast, 27. familielid. Oplossing morgenavond. EEN arbeider heeft (schoon) 52,in handen gekregen en denkt b\i zichzelf: ik heb toch zo veel geld bij elkaar en het stormt zo lekker, laat ik eens zien hoe ver een gulden waaien kan! En daar gaat het biljetje de lucht in, de vogels achterna (welke er niets aan hebben). Wanneer ge deze manier van doen onwijs vindt, moet ge het even onwijs vinden een volle week van het nieuwe Jaar te hebben laten verwaaien. Een week is zó voorbij; een jaar is zó voorbij en het hele leven is zó voorbij. Laten we gierig zijn, ver schrikkelijk gierig zijn met het toebedeelde levensbedrag en er alleen dat maar voor kopen, waar we volstrekt niet buiten kunnen: Bekleed u dus met de Heer Jezus Christus" aldus Paulus. Be schouw iedere week als in de wind verwaaid, welke ons geen stap verder gebracht heeft in de navol ging van onze Heer. Een spraaktoestel, dat het moge lijk maakt uit stotteraars vlotte spre kers te vormen werd door een in gezetene van Almelo, de 31-jarige wever F. Kottier gekonstrueerd. Het apparaat is gebaseerd op het verster ken van het menselijke geluid. Tot tweemaal toe berichtte een grote ne- derlandse industrie hem, dat hij voor zijn uitvinding geen belangstelling heeft. De heer Kottier heeft, nu spra ke is van een dergelijke engelse vin ding, oktrooi aangevraagd voor Ne derland en Duitsland. Vijfentwintig stotteraars in een Londen's ziekenhuis kregen een- kop telefoon op waaruit een luide, zwa re toon weerklonk, die de eigen woorden overstemde. Met de nodige stemverheffing konden vrijwel alle patiënten de hun voorgelegde tekst vlot oplezen. Onderzoekers ontdekten, dat het stotteren niet met lichamelijke of geesteliijke stoornissen bij 't spreek- proces te maken heeft, maar dat het gebrek gevolg is van een foutief ho- WIELRIJDER GEDOOD. Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven is op de Loosduinseweg bij de Gaslaan te Den Haag, een per sonenauto in botsing gekomen met een 64-jarige wielrijder uit Den Haag. De man kwam op de motor kap terecht en is door de auto enige meters meegesleurd. Met enkele wonden aan het hoofd is hij opgeno men in het ziekenhuis aan het West einde, waar hij om ongeveer half ne gen is overleden. De autobestuurder, die aan gelaat en ogen gewond was door glasscher ven, is eveneens in het ziekenhuis ethe -<?n DINSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.15 L. J. Jordaan, de po litieke tekenaar, 70 jaar. 20.20 Dis neyland. 20.45 „Spiegel aan de wand" TV-comedie. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de kleuters. 11.00 RVU: Hans Ykema: „Colombia ontwaakt". Eerste lezing. 11.30 Pianorecital. 12.00 Promenade orkest. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Promenade-orkest (verv.). 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.20 „Wat gebeurt er met de de was, die u de deur uit doet? caus. 14.35 Gram. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: drs. J. F. Posthuma: „De automatisering in de industrie' Tweede lezing: „De sociale zijde' 19.00 Voor de kleuters. 19.05 „Paris vous parle". 19.10 Koorconc. 19.45 To neelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge var. progr. 21.45 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox", hoorsp. 22.15 Cello en piano. 22.40 De Aontwoordman. 22.55 ,,Ik geloof, dat....", caus. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Act. of gram. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM H, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieu .s. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luis tert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gevar. progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Voor de plattelandsvrou wen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Ne derland en de wereld: „De omscho ling in de landbouw van adspirant- emigranten" door mr. J. A. U. M. van Grevenstein. 18.00 „Dit is leven", caus. 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropoleork. en solist. 18.D0 De gewone man. 20.30 „Die Königs- kinder,', opera. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15a24.00 Gram. ren van de eigen woorden. Het stot teren zou dus beginnen, wanneer de spreker zijn eigen stem hoort De heer Kottier is naar zijn zeggen reeds in 1951 tot die ontdekking ge- „Jullie durft de boom toch niet om komen, omdat hij zelf vroeger ook hakken", vertelde vrijdag een 10- Zij durfden 't wel! erg stotterde. Wel spreekt hij thans nog erg vlug, maar hij is er van overtuigd van zijn kwaal af te zijn. Hij zou dit te danken hebben aan zijn „spraaklestoestel", dat even als in Engeland bestaat uit een koptelefoon met accessoire. Zijn vin ding is een klein apparaatje, dat niet meer dan honderd gulden zou kos ten. Het kan op de radio worden aangesloten en zodoende kan men regelmatig oefeningen houden in duidelijk spreken. jarig knaapje in Lunteren aan zijn twee vriendjes, die toekeken, hoe hij in de boom klom. De vriendjes gingen naar huis, haalden een bijl en hakten de boom om, terwijl het uitdagende knaapje nog in het topje zat. De klap, waarmede jongen en boom op de grond terecht kwamen, was zo dreunend, dat het knaapje momenteel met een hersenschudding in het zie kenhuis ligt. WIE STROOPTE OP BYVANCK? Eis: 9 maanden in hun proces-verbaal noemen, op het landgoed te zijn. De officier meende echter in zijn re- Zaterdag heeft het Arnhemse ge-quistoir, dat het toch de lijnwerker rechtshof de vrij ingewikkelde mein-1 was geweest, die op heterdaad betrapt eed-zaak voortgezet tegen de 48-jarige was door de veldwachters. Hij vond stempelmaker, die voor de rechter te de verklaringen van de veldwachters, Terborg verklaard heeft, dat hij en die de stroper recht in het gezicht ge niet de 42-jarige lijnwerker, door twee i zien hebben en die zelfs enkele ogen- veldwachters op het heterdaad betrapt blikken met hem gevochten hebben, werd, toen hij een geweer op het meer geloofwaardig dan alle getui- Iandgoed Byvanck uit het struikge was haalde. Twee getuigen de laatsten van 8 vertelden zaterdag, dat zij met deUijn- werker en diens kinderen bosbessen hadden geplukt en vervolgens een café hadden bezocht. De lijnwerker zou met deze bezigheden precies 20 minuten te lang zijn opgehouden om op het tijdstip, dat de veldwachters Bestuur produktschap voor siergewassen benoemd Het bestuur van het produktschap voor siergewassen, dat op 1 januari 1956 zijn werkzaamheden begon, heeft tot plaatsvervangende voorzit ters benoemd de heren A. P. van Nes te Boskoop, vertegenwoordiger van de ondernemers en L. A. Elfe rink te Lisse, vertegenwoordiger van de werknemers. Het dagelijks be stuur is samengesteld uit 6 leden, onder voorzitterschap van dr. A. J. Verhage. Tot vertegenwoordigers van de on dernemers zijn in het dagelijks be stuur benoemd de heren M. C. Drie huizen te Lisse, T. Kralt C.zn. te Rijnsburg, A. P. v. Nes te Boskoop, en tot vertegenwoordigers van de werknemers de heren L. A. Elferi ik te Lisse, P. Hoogerland te Utrecht, P Stokman te Utrecht. Daar de wet op de bedrijfsorganisatie de functie van directeur niet kent, is besloten twee secretarissen bij het produkt schap te benoemen t.w. de heren J. G. A. Orbaan te 's Gravenhage en H. A. Vermeer te Wassenaar. gen verklaringen Hij achte derhalve meineed bewe zen en eiste een straf van negen maanden. De verdediger vond de bewijsvoe ring van de officier nogal zwak en was van mening, dat de veldwachters ziclr vergist hadden, te meer omdat zij in hun verklaringen voor de recht bank elkaar enkele malen hadden te gengesproken. Hij vond het overtuigend bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Het gerechtshof zal op 19 januari zijn beslissing bekend maken. KATWIJK PASTOOR HESP NAAR ZIEKENHUIS Pastoor Hesp is in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden opgenomen. Zijn toestand is zeer bevredigend en ver moedelijk zal hij spoedig in zijn paro chie terug zijn. LISSE TRAGISCH ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP Zondagmiddag om kwart over een heeft zich op de Heereweg te Lisse, ter hoogte van de winkel van de fa. v. d. Geest een tragisch ongeval voor gedaan, dat aan de heer H. W. uit Lisse het leven kostte. W. kwam op de fiets uit een slop en reed de weg op. Een auto, be- Kieskring Leiden van K.V.P. Ruim 100 afevaardigden van de vergadering aanwezig was, de dank kieskring Leiden werden op deze aan de fractie te willen overbrengen, eerste politieke vergadering van hetj De voorzitter herinnerde aan het jaar begroet door de voorzitter, del 10-jarig bestaan van de partij. 10 heer Deerenberg uit Schoonhoven,I jaar' geleden stonden wij voor de met „Een Zalig Nieuwjaar" voor al len, daarbij erop wijzende, dat het jaar 1956 een belangrijk jaar wordt met de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Over 1955, aldus de voorzitter mo gen wij tevreden zijn, omdat thans in de kieskring Leiden 40 van de katholieke kiezers lid van de partij is. Over de gevoerde politiek zijn wij ook tevreden en de voorzitter verzocht de heer v. d. Weijden, die gedurende het eerste deel van de stuurd door de heer N. uit Sassen- heim, die uit de richting Hillegom kwam, kon niet tijdig uitwijken. Dokter Duymaer van Twist, die zeer snel ter plaatse was, moest de dood constateren. W. was 55 jaar en opperman van beroep. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. RIJNSATERWOUDE Damclub L.U.T.O. Luto heeft haar onderlinge bordencompetitie weer voortgezet en deze avond kwa men er een flink aantal belangrijke uitslagen. Allereerst werd de afge broken partij tussen J. Kinkel en J. van Tol afgewerkt. De uitslag hier van werd 20. De volgende uitsla gen waren: E. MurJ. Kinkel, afge broken. B. RoestW. F. v. Iperen 20. T. v. LuiingF. Oostveen 20. W. v. EgmondT. v. Luiing 02. T. v. LuiingJ. v. Tol afgebroken. M. BikF. Oostveen 20; W. v. Eg- mondM. Bik 02; A. Kooy—W. v. Egmond 20. ZGETERW0UCE- LEIDERB0RP Geslaagde instuifavond. Dat het een goede gedachte is geweest van de parochiële instuif zich aan te slui ten bij de nationale instuif „Jong Nederland" is zaterdagavond duide lijk gebleken. De eerste avond in dit verband, gehouden in de gymzaal aan de Hoge Rijndijk, werd verzorgd door Herman Emmink die met zijn chansons, imitaties en xylophoon voor een kostelijke avond zorgde. De in groten getale opgekomen jongeren hebben zich buitengewoon geamu seerd en ongetwijfeld heeft deze avond bij hen het verlangen gewekt naar meer van deze avonden. (25) vraag, of een katholieke organisa tie nodig was, een vraag, die niet al leen door anderen, maar ook door ons moest word,en beantwoord. De genen, die toen gemeend hebben een eigen katholieken partij te moe ten kiezen, hebben toch wel gelijk gehad. Hulde voor secretaris. Na dit openingswoord zeiae de voorzitter, zojuist heb ik herinnerd aan hen, die 10 jaren geleden meen den een eigen katholieke partij te moeten vormen. Tot die personen behoorde ook de heer Van Mil, die op 18 December 1.1. 25 jaren lid was van het kringbestuur. De voorzitter eerde hem als een actieve werker en secretaris, namens de vergadering bracht hij de geluk wensen over, daarbij de verzekering gevende, dat niet alleen het bestuur, maar ook de afdelingen en de afge vaardigden zeer dankbaar zijn. Het was de voorzitter een genoe gen, namens de Kring Leiden, hier bij als blijk van waardering aan de jubliaris een vulpen combinatie „Parker" met inscriptie te mogen aanbieden. De heer v. Mill, getroffen en zeer dankbaar voor de vriendelijke woor den van de voorzitter, voor het kost bare cadeau en voor de grote instem ming van de vergadering zeide met frisse moed de volgende 25 jaren te willen ingaan, maar voorlopig tot september, dan zal de vergadering wel uitmaken wie zijn opvolger zal zijn. Na dit korte intermezzo volgde de verslagen van de bestuursraad en de partijraadsvergaderingen. De ver zorging hiervan was aan de heren Hoonhout uit Gouda, de Kousemae- ker uit Wassenaar, Witteman uit Noordwijk en Menken uit Leiden. Verkiezingen. Voor de te houden verkiezingen werd medegedeeld, dat door het kringbestuur als leden van de groeps- adviescommissie zijn aangewezen de heren G. A. M. Weck uit Gouda, P. Oosterveer uit Sassenheim, W. Hoon hout uit Gouda en H. J. van Mil uit Zoeterwoude met als plaatsvervan gers de heren Versteege, Schrama en Witteman en mevr. Duijnstee-Ver- heijen. Voor de verkiezing van 4 leden en 4 plaatsvervangers voor de groeps- advies commisie, aan te wijzen door de kringvergadering waren 15 can- didaten gesteld, na enige malen stemmen werden gekozen jhr. dr Van Nispen tot Pannerden, burge meester te Hillegom, J. C. Schrama te Sassenheim, C. M. Deerenberg te Schoonhoven en F. van der Ploeg te de Zilk, met als plaatsvervangers de her-en Meijer te Nóordwijkerhout, Verhoef te Alphen a. d. Rijn, A. van Dijk te Leiden en A. Groothuis te Voorhout. Bij de verkiezing van 2 leden voor de verkiezingsraad werden door het bestuur aanbevolen de heren v. Mil en burg. v. Nispen tot Pannerden, welke met grote meerderheid van stemmen werden gekozen. Tijdens de tijdrovende stemmin gen, gaf de propagandaleider, de heer Hoonhout, een overzicht van de talrijke activiteiten, welke op het program staan voor de komende ver kiezingen. Een schema hiervan zal aan de afdelingen worden toegezon den. de voorzitter hoopte dat alle af delingen, geen enkele uitgezonderd, zullen medewerken. Ook vroeg de penningmeester me dewerking en een tijdige contributie inning, zodat de volle afdracht voor 15 maart mogelijk zal zijn, om alle moeilijkheden bij de groslij stem ming te voorkomen. Van de reglementair voorgeschre ven gelegenheid tot het bespreken of aanbevelen van candidaten werd door niemand gebruik gemaakt. Bij de rondvraag, waarvan nie mand gebruik maakte, werd door de heer Caspers uit Katwijk in overwe- gnig gegeven, de rondvraag bij het begin van de vergadering aan de orde te stellen. Dan zou deze ver moedelijk meer tot zijn recht komen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2