Onlusten in Jordanië wegens het pact van Bagdad Paus sprak voor medici uit Europa Poujadisten in Italië Prins Rainier trouwt in juni Het overleg Nederland - Indonesië Arrestaties in Téheran Crote waterstofbomontploffing in mei a.s§ 150 valse tientjes Aardbeving in Mexico MAANDAG 9 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 1369S In Jordanië is het KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Onrustig Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 NOODTOESTAND AFGEKONDIGD, AVONDKLOK INGESTELD Ook demonstranten in Amman en Hebron In Jordanië hebben tijdens het afgelopen weekeinde opnieuw anti westerse ongeregeldheden gewoed. Honderden joelende betogers onder wie veel studenten, trokken door de hoofdstad Amman en de oude stad van Jeruzalem. Auto's van Engelsen en Amerikanen werden in brand gestoken, ruiten van Britse en Amerikaanse gebouwen vernield. Een hoofdkwartier voor de Amerikaanse hulpverlening werd platgebrand. Woelige menigten wierpen stenen naar leden van het Arabisch Legioen, dat onder Britse leiding staat. De soldaten openden toen het vuur. Het aantal slachtoffers is niet bekendgemaakt. Een aantal communisten zou zijn gearresteerd. aan het uitgaansverbod dat werd in gesteld nadat het Arabische Legioen de orde hersteld had. Voor het Arabische deel van Jeru zalem is gisteren de noodtoestand af gekondigd. De regering van Jordanië heeft voor De betogers richtten zich tegen het voornemen van de Jordaanse rege ring zich bij het verdrag van Bagdad aan te sluiten, dat reeds ondertekend is door Turkije, Irak, Pakistan, Perzië en Engeland. De voorgenomen toetreding heeft reeds tot de val van twee Jordaanse regeringen geleid. Het zakenkabinet van Ibrahim Pasja Hasjem is zater dag afgetreden na slechts achttien dagen aan het bewind te zijn ge weest. De regering heeft haar ontslag aangeboden, nadat de Hoge Raad be paald had, dat de ontbinding van het parlement op 20 december ongrond wettig was geweest. Koning Hoessein van Jordanië heeft aan Samir Rifai verzocht een nieuwe regering te vor men. De aanleiding tot de demonstraties was een regeringsverbod van eèn massabijeenkomst, die belegd was om ie protesteren tegen de Britse stappen cm Jordanië in het pact van Bagdad te brengen. De berichten zijn nog onvolledig, doordat de verbindingen met Am man gisteren waren verbroken, waar schijnlijk op last van koning Hoessein. De spanning in Amman duurde zon dag na de relletjes voort. Soldaten met helmen op patrouilleerden in de straten. Vliegtuigen cirkelden laag over de hoofdstad. Soldaten, uitgerust met walkie-talkie's hielden streng de hand Acht doden door vallende straaljager Vier vrouwen en vier kinderen zijn zaterdag om het leven gekomen als gevolg van het neerstorten van een Italiaanse straaljager op een boerderij in de omtrek van Napels. haar deel van de stad een avondklonk ingesteld en de poorten tussen de Arabische oude/ stad en de nieuwe stad gesloten om oproerkraaiers te beletten de wijk binnen te gaan waar de meeste buitenlandse diplomatieke missies gevestigd zijn. Gezinnen van Amerikaanse diplomaten zijn ge vlucht. WIE WAS DIE MOGENDHEID? Radio-Jordanië heeft „een buiten landse mogendheid" ervan beticht de wanordelijkheden aangestookt te heb ben. Via deze radio werd gedreigd met streng optTeden tegen nieuwe ordeverstoringen. Volgens crdio-Caïo hebben behalve in Jeruzalem gisteren ook nieuwe demonstraties plaats gehad in Am man en Hebron. Ook in de Syrische hoofdstad Da mascus hebben gisteren duizenden studenten tegen het verdrag van Bag dad gedemonstreerd. Pijnloze bevalling Zondagmorgen heeft de Z. H. de Paus in de Zaal van de Zegeningen in het Vaticaan medici en gynaecolo gen te Rome bijeen in bijzondere audiëntie ontvangen. Onder de ruim 1000 aanwezigen uit bijna alle landen van Europa, aan deze zijde van het IJzeren Gordijn, benevens uit Ameri ka, bevinden zich ook drie Neder landers. De Paus verklaarde, dat de katho lieke Kerk geen morele of theologi sche bezwaren heeft tegen de "psy- eho-profylactische metóde" van het pijnloos doen verlopen van bevallin gen, waarbij „uitsluitend" van de natuurlijke krachten van de moeder gebruik wordt gemaakt". Z. H. de Paus gaf een. uitvoerige beschrijving van de metode, welke er van uit gaat, dat de aanstaande moe der de reflexen, die door de spier werking gedurende bevalling wor den opgewekt, kan leren beheersen. Volgens de Paus wordt deze metode, die in Rusland en Ghina in talloze ge vallen is toegepast, nog maar weinig in het Westen gebruikt. Naar verluidt is in de gevallen, waarbij van deze metode gebruik wordt gemaakt, 85 tot 90 procent van de bevallingen pijnloos. De Paus zei dat de Bijbel deze nieu we metode niet verbiedt. Naar aanlei ding van het gezegde in Genesis „in pijn zult ge kinderen baren", zegt de Paus, dat God: „toen hij onze eerste ouders en hun nakomelingen deze straf oplegde, de mensen niet ver bood gebruik te maken van de rijk dommen van de schepping, noch ook om het leven in deze wereld draag lijker te maken, de last van werk, vermoeidheid, pijn, ziekte en dood te verlichten, kortom om de aarde te onderwerpen". Gerlando Presti, een vijftigjarige Italiaanse impressario, is voornemens in Italië een op Poujadistische leest geschoeide „beweging voor de armen" in het leven te roepen. "Hij heeft reeds duizenden schriftelijke bijvalsbetuigingen ontvangen. Presti wil lagere belastingen en een herziening van het Italiaanse be lastingstelsel in het algemeen, staats pensioen en wijziging der maatschap pelijke zekerheidswetgeving. Ook hij wil zijn beweging aan de dit jaar in Italië te houden verkiezin gen voor gemeentelijke en provinciale raden doen deel nemen. SCHOOL IN ALEXANDRES INGESTORT In Alexamdrië is zondag een school ingestort. Veertig kinderen werden onder het puin bedolven. Volgens de eerste berichten is één kind om het leven gekomen. Er zijn twintig ge wonden. Het reddingswerk is nog aan de gang. Naar van welingelichte zijde is ver nomen, zal in juni te Monte Carlo het kerkelijk huwelijk plaats vinden van prins Rainier van Monaco en de filmster Grace Kelly. SCHIPBREUKELINGEN OPGEPIKT Het Zweedse schip „Belunas" meldt, dat het Zondag voor de Deense west kust een sloep met 6 mannen en een irrouw heeft opgepikt, afkomstig van het Panamese sohip, „Alvi", dat Za terdag op een mijn is gelopen. De „Belunas" verzocht de scheep vaart in dat gebied uit te zien naar een tweede sloep, met tien man. Later op de dag meldde de Zweed „Brittannia" dat het een sloep van 9 mannen plus 1 vrouiw had opgepikt. Alle opvarenden zijn gered. Paleisrevolutie in Londen? Een woordvoerder van sir Anthony Eden, de Britse eerste minister, heeft zaterdagavond een krantenbericht tegengesproken, dat de premier „uiterlijk" tegen het begin van de zomer zal aftreden en worden opge volgd door R. A. Butler, de minister die de regering in het Lagerhuis ver tegenwoordigt en oud-minister van financiën De Britse pers, zowel socialistische als conservatieve bladen, hebben vo rige week Eden heftig gecritiseerd. Aanleiding tot deze critiek is o.m. ge weest de verkoop van Brits 'oorlogs materiaal als schroot, dat later na her stel via België weer zijn weg vond naar het Midden-Oosten. Volgens het Britse zondagsblad „Observer" is een „aanzienlijk aan tal conservatieve afgevaardigden vastbesloten het vertrek van sir An thony Eden te verkrijgen". Er zou sprake van zijn, dat Eden om „ge zondheidsredenen" in de hogere adel stand verheven wordt en zitting in het Hogerhuis nemen zal, adlus de „Observer". De leider van het Lagerhuis, Butler, heeft zondag met nadruk alle geruch ten over Eden tegengesproken. Hij verklaarde vastbesloten te zijn om „de premier in al zijn moeilijkheden te steunen". TE BONT GEMAAKT! Een politie-agent heeft vrijdag nacht omstreeks half vier in de Paar- loerstraat in Haarlem nabij de Grote Houtstraat een man aangehouden, die in het bezit van zeven bontmantels was. De man, een 30-jarige arbei der uit Haarlem, werd naar het poli tiebureau overgebracht. Hij bekende uit een modemagazijn de bontmantels te hebben gestolen. De waarde van de gestolen bontmantels bedraagt cir ca 5000 gulden. Romantisch verlovingshal in Neiv York En hier ziet u dan hoe het gelukkige paar, prins Rainier van Monaco en Grace Kelly, tijdens zijn eerste verschijnen in het openbaar na het bekend maken van de verloving, tijdens het verlovingsbal in het Waldorf Astoria hotel in New York toost op het hopelijk wachtende geluk. De dag na het bal, dat een „nacht in Monte Carlo" werd genoemd, vertrok Grace Kelly naar Hollywood om te filmen en prins Rainier naar Florida om er te gaan vissen. Het aantal gewonden bedraagt min stens negen. De piloot van het neer gestorte toestel wist het toestel bij tijds te verlaten en behield het leven. In totaal zijn tot nu toe 150 valse tientjes binnengekomen bij de Cen trale bestrijding van falsification. De meeste tientjes zijn afkomstig van westelijk Nederland en de laatste we ken treft men nog sporadisch vals bankpapier aan. Men zou hieruit kun nen afleiden, dat de valsmunters voorzichtiger zijn geworden. Hoessein Makki, eens directeur van Perzië's genationaliseerde olieindus trie, is gisteren in Teheran gearres teerd in verband met de moord op premier generaal Ali Razmara in 1951. Ook enkele andere politieke leiders ten tijde van het bewind van Mos- sadeq zijn gearresteerd. Nieuwe aan wijzingen in de moordzaak werden verzameld in het recente proces tegen aanhangers van de Fadain Islam, waarvan er vier ter dood werden ver oordeeld. Krachtiger dan ooit tevoren De Ver. Staten zullen dit jaar, waarschijnlijk iz. mei, op de eilanden groep Eniwetok in de Stille Oceaan de tot nu toe krachtigste waterstof bom tot ontploffing brengen, zo wordt in Washington vernomen. De proef zal er één zijn in een reeks die thans door Lewis Strauss, de voor zitter van de commissie voor atoom- President Eisenhower en generaal Günther ontspannen zich energie, wordt voorbereid. De huidige plannen voorzien er in, meer dan één eiland te gebruiken, ten einde de proeven snel na elkaar te nemen. Volgens berichten hebben de Ame rikaanse wetenschapsmensen een metode ontdekt, een H-bom tot ont ploffing te brengen zonder van een atoombom als ontsteking gebruikt te 'hoeven maken. Dit betekent, dat de vervaardiging van een HJbom vereen voudigd kan worden en de bom zelf kleiner en dus bruikbaarder wordt. De Ver. Staten hebben tijdens proe ven reeds twee H-bommen tot ont ploffing gebracht, één in 1952 en één in 1954. Die van 1954 zou 15 tot 17 megaton groot zijn geweest (gelijk waardig aan de energie, die door de explosie van 15 tot 17 miljoen ton TNT-springtof wordt vrijgemaakt). De Russische H-bom, die in nov. van het vorige jaar is geëxplodeerd, zou 1 tot 5 megaton groot zijn ge weest. Het besluit, kernfysische proeven in de Stille Oceaan te houden, zal waarschijnlijk grote opwinding ver oorzaken, vooral onder de Aziatische landen. Deze landen dringen nu al jaar en dag op een verbod van deze proeven aan. Temidden van de leden van de Amerikaanse geheime dienst en persvertegenwoordigers van het Witte Huis, hebben president Eisenhower en de opperbevelhebber van de Navo, generaal Alfred Gruenther, die op het ogenblik de gast is van de Amerikaanse president in Key West, machtig genoten van een partijtje base-ball dat werd gespeeld op het recreatie-veld van de Sonar- school op de marine-basis te Key West. Op het moment dat deze foto werd gemaakt, had generaal Gruenther ke nnelijk iets leuks ontdekt, dat hij de president aanwees. VAL VAN 7 METER. Arbeider ernstig gewond. Vrijdag is een 27-jarige classificeer der tijdens werkzaamheden aan boord van een in bouw zijnd zeeschip op de werf van de N.D.S. in de Amster damse haven, overboord geslagen en zeven meter lager op een afbouwpier terecht gekomen. De man is zwaar gewond en in zorgwekkende toestand naar het Binnengasthuis overge- bracht. Zwaartepunt naar hoofdsteden verlegd Het tweede stadium van de Neder landsIndonesische conferentie van Genève is achter de rug en het is moeilijk te voorspellen, hoeveel tijd er nog nodig zal zijn om deze wel bijzonder ongebruikelijke verlopende besprekingen definitief af te sluiten. Welke de vooruitzichten ook zijn, één ding is zeker: de afgelopen dagen zijn in grote mate beslissend geweest. De beide delegaties zijn er in geslaagd deze week een bijna zeker lijkende impasse af te wenden en de vraag of dit zal kunnen leiden tot een succes volle beëindiging van het gesprek, hangt nu af van de beslissingen van de regeringen in Den Haag en Dja karta. Het zwaartepunt van de besprekin gen is geheel verlegd van Genève naar Den Haag en Djakarta en het ziet er niet naar uit, dat vóór vrij- Volgens in de hoofdstad Mexico ont vangen berichten is de Mexicaanse stad Acapulco aan de Stille Oceaan zondagochtend door een aardbeving getroffen, Er zouden verscheidene personen om het leven zijn gekomen en tenminste vijftig gewond door het instorten van een gebouw. Het epicentrum van de aardbeving, die ook in Mexico Stad werd gevoeld, bevond zich 300 km. ten zuiden van de hoofdstad, in de staat Guerrero. dag of zaterdag de ministers elkaar weer zullen ontmoeten. De ministers Van de Kieft, Zijlstra en Donker, alsmede een aantal advi seurs van de Nederlandse delegatie zijn zaterdag per vliegtuig uit Genève naar Nederland teruggekeerd. Mr. Kasimo, mr. Indrakasuma en Rustamadji van de Indonesische dele gatie zijn zondagavond per vliegtuig naar Djakarta vertrokken om ver slag uit te brengen over de bereikte resultaten. HOE wordt het weer? x (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WINTERWEER Zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw, maar later ook enkele opklaringen. Tot matig of vrij z krachtig toenemende zuidooste- t lijke wind. Over het algemeen t lichte vorst. 10 Jan. zon op 8.48, onder 16.51 u.; maan op 6.46, onder 14.40 u. Hoogwaterstanden Dinsdag 10 Jan. voorm. 1.40 uur; nam. 2.00 uur. De winter zet door Het weer in Europa Gedurende het weekeinde heeft zich een belangrijke wijziging in de alge mene circulatie voltrokken. Het hoge- drukgebied boven Rusland is iets af genomen, terwijl de verbinding met het Atlantische maximum, die over onze omgeving liep, totaal verdwenen is Er is op de Noordzee een depressie ontstaan, die ons sneeuw gebracht heeft en nu over Oost-Engeland naar het zuiden trekt. Ook op de Middellandse Zee en de Golf van Biscaye is de luchtdruk laag geworden, zodat in onze omgeving zuidoostelijke winden gaan overheer sen. Tegelijkertijd begint de druk in Scandinavië langzaam te stijgen. De eerste paar dagen zal er in eik geval lucht naar ons land gevoerd wor den, waarin over het algemeen lichte vorst heert. Bij nachtelijke opklarin gen kan boven het thans ontstane sneeuwdek zelfs wel matige vorst optreden. Wel bevond er zich maan dagmorgen een buitengewoon actieve depressie ten zuiden van IJsland, maar deze koerst naar het zuid-zuid oosten en zal ons niet beïnvloeden. De winter zet dus door. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw —11 C. STOCKHOLM jjzel —3 OSLO geheel bewolkt 4 KORENHAGEN geheel bew. —0 ABERBEEN geheel bew. —4 DUBLIN onbewolkt —4 LONDEN sneeuw 5 AMSTERDAM sneeuw 0 BRUSSEL sneeuw 0 PARIJS geheel bewolkt 1 BORDEAUX geheel bewolkt 0 GRENOBLE geheel bewolkt 1 NICE lichte regn 5 BERLIJN geheel bewolkt 2 FRANKFORT geheel bew. 0 MüNCHEN zwaar bewolkt 7 ZüRIOH zwaar bewolkt 2 GENèVE zwaar bewolkt LOCARNO licht esneeuw 1 WENEN nevel 1 INNSBiRUCK licht bewolkt 9 ROME zwaar bewolkt 4 Korreltje Karakter is een lang voortgezette gewoonte.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1