Ontwikkeling van de P.B.O. geeft geen reden tot verontrusting Jungschlager was in 1950-51 in Maastricht 40 Jaar Kon. Ned. Jaarbeurs In Bctuws plaatsje wijkt de wetenschap voor busgemis E. tester Statenlid De Baat moet een jaar zitten Russen blijven vrijgevig De staking in IJmuiden verloopt ■ATÉRDAG 1 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Nieuwjaarsrede S.E.R.-voorzitter Bedrijfsordenirig zelf doen" is tt* In zijn nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van de Sociaal Economi sche Raad, prof. mr dr F. de Vries, medegedeeld, dat binnenkort meer dan veertig percent van het be drijfsleven in een bedrijfs- of pro- duktschap zal zyn georganiseerd. Jlij vond dit een niet onbelangrijk resul taat van vijf jaar werken aan de op bouw van de publiek-rechtelijke be drijfsorganisatie. Zou de PBO zich in hetzelfde tempo blijven ontwikke len, dan zou er aldus prof. De Vries geen enkele reden tot onte vredenheid zijn. Maar dat is niet te verwachten. Ook daarin schuilt vol gens de SER-voorzitter echter geen reden tot verontrusting. De beginse len, die aan de wet op de PBO ten grondslag liggen, zijn nu eenmaal nog lang geen gemeengoed geworden van alle groepen der bevolking. Alle krachten moeten worden ingespan nen om de juiste opvatting over de PBO ingang te doen vinden en de enige weg daartoe acht de SER-voor zitter die van de overtuiging. Thans tot dwang over te gaan door opleg ging van bedrijfschappen bij de wet zou onjuist zijn, omdat het zou strij den met het wezen van de bedrijfs organisatie, die steunt op het „zelf doen". De balans opmakende kwam de voorzitter van de SER tot de conclu sie, dat er in totaal 44 gunstige ad viezen tot instelling van bedrijfs- lichamen zijn uitgebracht. Er zijn of er komen in de naaste toekomst 1 hoofdproduktscbap, 14 produkt- schappen. 2 hoofdbedrijfschappen en 27 bedrijfschappen. Als ze binnen af zienbare tijd alle functioneren, val len er 540.000 ondernemingen onder, waarin 1,7 miljoen personen werk zaam zijn. Daaronder zijn 660.000 ar beiders in loond'enst, Dat betekent, dat van het totale aantal in het be drijfsleven werkzame personen rond 43 percent arbeiden in ondernemin gen, waarvoor een „schap" is inge steld of spoedig zal worden ingesteld. De kleine bedrijven hebben hierbij sterk het overwicht. Bij de landbouw is de ontwikke ling het verst gevorderd, daar valt weinig meer te doen. Handel en am bacht gaan snel vooruit. Bij de groot handel en de groot-industrie is het tempo van de ontwikkeling traag. Maar prof. De Vries zag bij de groot industrie een begin van enige bete kenis in het verschiet. Er zijn tot nu toe in de industriële sector nog slechts twee schappen en gunstige adviezen voor drie andere. Maar, naar de SER-voorzitter aankondigde, er komen binnenkort adviezen aan de orde voor de rayon-, de zeep-, de vlas, de sigaren- en de leder-indus- trei. De achterblijvers. De voorzitter sprak als zijn me ning uit, dat het achterblijven in een aantal sectoren niet steeds aan prin cipieel verzet tegen de PBO mag worden toegeschreven. In de meer derheid der gevallen zijn er mis schien andere oorzaken aan te wij zen, waarvan hij er enkele noemde. De vertegenwoordiging in de be-j stuurslichamen betekent nogal eens een struikelblok. Veel talrijker zijn de gevallen, waarin noch van onder nemerszijde noch van arbeidersor ganisaties veel stuwkracht uitgaat, omdat men blijkbaar maar ten onrechte de vele andere proble men, die beslag leggen op de aan-( dacht van de bestuurders, belangrij ker vindt. Prof. De Vries achtte het met na me kortzichtig, als men weinig haast maakt met de instelling van een be drijfschap, omdat het uitsluitend be voegdheden op sociaal terrein zou krijgen. Maar hij stelde aan de an dere kant, dat de mogelijkheden om economische bevoegdheden toe te kennen een van de belangrijkste nieuwe elementen in het stelsel van de wet is en dat men er zich inder daad voor moet hoeden de bevoegd heden van de schappen overmatig uit te zetten, maar tegelijkertijd een open oog moet hebben voor het ge vaar van uitholling en van te weinig bevoegdheden. De Sociaal-Economi sche Raad, aldus de voorzitter, kan in een aantal gevallen, waarin de tot standkoming van een sohap afstuit op bijvoorbeeld onenigheid over de begrenzing van het terrein of over de bevoegdheden, zijn goede dien sten aanbieden. Men moet dan par tijen rustig de tijd laten voor over leg en de ontwikkeling niet willen forceren. Spreiding van werkzaamheden. De S.E.R.-voorzitter herhaalde zijn opmerking van vorig jaar, dat het werk van de SER zich voortdurend uitbreidt en van de leden steeds meer arbeid vraagt. Het is nodig dat een brede groep bij dit werk wordt betrokken en dat een vereniging van functies in slechts enkele handen wordt vermeden. Hij verheugde er zich over, dat het lidmaatschap van de raad onverenigbaar is verklaard met dat van het bestuur van schap pen, wat een stap in de richting is van de nodige spreiding van functies. Ook daar waar het vraagstuk van de opeenhoping van functies blijft bestaan, verdient het de volle aan dacht en daarmee doelde hij kenne lijk op de combinatie Kamerlid-SER- lid. Met enige cijfers illustreerde hij de activiteit van de SER. De raad telt thans 11 vaste commissies voor speciale onderwerpen. In totaal wijd den thans een vierhonderdtal com missieleden hun aandacht aan d« vraagstukken, die aan de raad wor den voorgelegd. Tot dusver heeft de SER 91 adviezen aan de regering uitgebracht en er is nog een lange reeks in verschillende fasen van voorbereiding. Verlengde vacantie Vóór de oorlog hadden de twee Be- tuwse dorpjes Eldijk en Ochten ieder een school, maar toen tijdens de oor log beide scholen verwoest werden, besloot men, dat een school voldoen de zou zijn voor de beide plaatsjes en deze werd te Ochten gebouwd. Hoewel de afstand tussen beide dorpjes minder dan vier kilometer bedraagt, wisten de ouders van Och ten van de gemeente een schoolbus los te krygen en Gedeputeerde Sta ten lieten deze luxe oogluikend toe. Voor 1956 werd echter de toestem ming voor de schoolbus ingetrokken en na de Kerstvacantie zouden de kinderen van Ochten dus marche rend hun wetenschap moeten verga- aren. De ouders konden zich hiermede niet verenigen en besloten gezamen lijk de kinderen niet naar school te zenden, wanneer de bus niet zou rij den. Iedere morgen ziet men nu de kin deren van Ochten bij de bushalte Op weg Amsterdam-Den Haag Gevaarlijk rijden om tijd te winnen Het blijkt herhaaldelijk voor te ko men, dat o.m. vrachtwagens op de rijksweg AmsterdamDen Haag in plaats van over te viaducten in de Haarlemmermeerpolder te rijden, de laag gelegen afritten met onvermin derde snelheid berijden, ten einde tijd en brandstof te besparen. Uit deze handelswijze zijn reeds enige ern stige aanrijdingen voortgekomen met verkeer op de dwarswegen. De rijkswaterstaat, welke inmiddels deze wijze van aanleggen der op- en afritten niet meer toepast, heeft de A.N.W.B. medegedeeld, dat de dwars wegen als voorrangsweg zullen wor den aangeduid, met de verplichting voor het verkeer, komende van de rijksweg, te stoppen, alvorens de dwarsweg op te rijden. De A.N.W.B. is evenwel van me ning, dat aan deze gevaarlijke toe stand pas volledig een einde kan wor den gemaakt, wanneer de uitmon dingen der afritten ten opzichte van elkaar worden verschoven, zodat rechtdoor rijden op de kruising on mogelijk is geworden. De 11-jarige wielrijder F. de Bruyn is gistermiddag toen hij met twee vriendjes een voorrangsweg in de binenenstad van Hengelo overstak, tegen een truck met oplegger gere den. De jongen werd zo ernstig ge wond, dat hij korte tijd later over leed. WERKPROGRAMMA VAN DE S.E.R. Op 9 februari zal de Sociaal-Eco nomische Raad beslissen, of hij de re geling zal adviseren nieuwe loonon derhandelingen toe te laten. De S.E.R. zal op die datum ge reedkomen met een advies, waarin een antwoord wordt gegeven op de vraag van minister Suurhoff, of de economische toestand (waarbij de verwachtingen voor dit jaar mede worden betrokken) ruimte laat voor loonsverhogingen. Korte tijd daarna zal de S.E.R. ad viezen uitbrengen over het probleem van de vergeten groepen en over de invaliditeitswet en weduwen- en we zenvoorziening. Ook zal de S.E.R. zich in dezelfde tyd hebben beraden over de garantieprijzen voor de melk. Het probleem van de werktijd verkorting is voorlopig in de ijskast. In den brede zal hierover door een commissie onder leiding van prof. F. J. H. M. van der Veen worden gestu deerd. Deze studie zal enkele jaren in beslag nemen. Het S.E.R-odvies over het afbeta lingswezen zal eerst in de tweede helft van 1956 gereedkomen. staan en als om kwart voor negen de bus nog niet geweest is, gaan ze weer naar huis terug. De gehele Betuwe ziet met belang stelling de strijd tussen Gedeputeerde Staten en ouders aan, maar de justi tie is al bezig aan een aanklacht je gens de ouders wegens het ongeoor loofd schoolverzuim van hun kinde ren. Dronkeman gedood door eigen zoon Drama te Rotterdam Een 40-jarige dronkeman uit Rot terdam is donderdagavond oorzaak geworden van een familiedrama te Rotterdam, waarbij hij zelf het leven verloor. Om half twaalf kwam hij thuis en trof daar zijn 17-jarige zoon op bed aan. In een aanval vari onberede neerde razernij sleepte hij de slapen de jongen uit bed en rantselde hem met een pook af; toen de jongen dit wapen uit zijn hand wist te slaan, greep hij een tafeltje en stoof daar mee opnieuw op zijn zoon af. De jongen had inmiddels de buis van een stofzuiger te pakken gêkre- gen en sloeg zyn vaoer daarmee op het hoofd. Deze zakte in elkaar en toen de gewaarschuwde politie arri veerde, was hij overleden. Alhoewel de jongen verklaarde slechts uit noodweer gehandeld te hebben, werd hij dooi de politie voor een nader onderzoek in arrest ge steld. Uitvoerder gaf een roekeloze opdracht Gistermorgen heeft het gerechts hof te Amsterdam de procureur-ge neraal bij het gerechtshof te Amster dam één maand gevangenisstraf ge- eist tegen een 39-jarige uitvoerder uit Zaandam, omdat hij op 20 septem ber „hoogst roekeloos opdracht had gegeven om van een betonnen bal kon, dat buiten een huis in aanbouw stak, bekisting en stutten te verwij deren, terwijl hij wist dat het balkon nog niet voldoende was ingemet seld". De arbeider P. Hopman, die er de volgende dag het werk begon viel met balkon en al omlaag en over leed aan de bekomen kwetsuren. De rechtbank te Haarlem had de uit voerder hiervoor in eerste instantie veroordeeld tot een maand gevange nisstraf. Deze was tegen dit vonnis in hoger beroep gekomen. Zijn werkgever, de aannemer A. Henselman verklaarde ter zitting dat hij op de bewuste dag verdachte had gezegd niet de bekisting en de stem pels van het balkon weg te nemen „hoewel zo voegde hij daaraan toe niet met het oog op het gevaar". De uitvoerder had de arbeiders toch de opdracht gegeven de stutten. BACONV ARKEN De prijsontwikkeling op de var- kensimarkt noopt het produktschap voor vee en vlees met ingang van 9 januari 1956 de overnameprijs voor baconvarkens in de tweede kwaliteits klasse te verlagen van 2.30 tot 2.25 per kg. koud geslacht gewicht. Om dezelfde reden wordt met in gang van 9 januari a.s. de toeslag uit het vleesfonds bij slachting van lichte varkens voorzover niet voor de be reiding van bacon bestemd verlaagd. Tot nader orde zullen voor be doelde varkens de volgende toesla gen worden betaald: varkens met een koud geslacht gewicht van 63 t/m 72 kg,; 10 cent per kg, varkens met een koud geslacht gewicht boven 72 t/m 77 kg, 5 cent per kg. K.V.P. Den Haag tegen annexatie Een commissie, bestaande uit leden van de Haagse kringvergadering van de KVP heeft een rapport samenge steld over de annexatieplannen van Den Haag, dat o.a. aan het Haagse gemeentebestuur is toegezonden. De commissie heeft de punten van dit voorstel b. en w. paragraafsge- wijze bestudeerd en is tot de conclu sie gekomen, dat annexatie niet de juiste weg is voor de oplossing van het probleem, dat verbonden is aan de vorming van „Groot Den Haag". Een van de voornaamste argumen ten luidt: door een nauwer contact met de inwoners biedt de kleinere ge meente een betere voorwaarde voor 'n doelmatiger bestuur. Hoe groter de gmeente hoe groter het aandeel, dat het ambtelijk element zal nemen in het feitelijke bestuur. GEGARANDEERD MINIMUM INKOMEN VOOR HANDELS REIZIGERS In de staatscourant is een nieuwe (gewijzigde) garantieregeling versche nen met betrekking tot het minimum- maandelijkse inkomen van de han delsreizigers. De bedragen zijn iets verhoogd, vergeleken met de oude regeling. Voor de eerste gemeenteklasse is het nu 250.per maand, voor de tweede 243.50, voor de derde 237, voor de vierde 231.50 en voor de vijfde gemeenteklasse 227.50. De werkgevers zijn voortaan plicht om élke maand de minimum garantie udt te betalen ook als het loon minder bedraagt dan het garan tie-inkomen. (Onder de oude rege ling werd jaarlijks verrekend). Wan neer de handelsreiziger echter in een volgende maand meer verdient, is het de werkgever toegestaan om de bij wijze van voorschot verstrekte aan vulling met hem te verrekenen. Zodra een jaar is verstreken wordt de totale balans gemaakt en afgesloten. De han delsreiziger zal echter altijd tenmin ste gemiddeld per maand het garan tie-inkomen moeten ontvangen. In de vacature-H. Sabel uit Schie dam is benoemd verklaard tot lid van de provinciale staten van Zuid- Holland de heer E. Meester uit Lei den. De heer Meester is gemeenteraads lid en secretaris van de Partij van de Arbeid gewest Z. H. 3 Dames bedwelmd Koolmonoxyde Drie dames uit Wildervink, die zich gisteren per taxi naar een begrafenis te Belingwolde begaven, kwamen be wusteloos op de plaats van bestem ming aan en een gewaarschuwde arts constateerde koolmonoxyde-vergifti- ging. Nederlandse getuigen leggen verklaringen af Een opzienbarende brief Zoals gisteren reeds in 't kort is medegedeeld hebben drie van de 11 Nederlandse getuigen in de zaak- Jungschlager gisteren verklaringen afgeleg, waardoor de beweringen van enige getuigen a charge, als zou Jung schlager tussen juni 1950 en mei 1951 in Indonesië zijn geweest, ontzenuwd zijn geworden. Allereerst werd de Maastrichtse pensionhouder, Johannes Pantus bin nengeroepen, die gisteren juist zijn 73ste verjaardag vierde. Jungschlager was met zijn vrouw bij hem in pension geweest van eind juni 1950 tot 25 mei 1951. Met uit zondering van enige losse dagen en een maand geaurende welke tijd Jungschlager in Amsterdam vertoef de had de heer Pantus Jungschla ger dagelijks gezien. De heer Pantus verklaarde, dat hy al deze data nog goed uit ihet hoold v/eet, omdat hij vriendschappelijk met Jungschlager omging. Natuurlijk heeit hij alles nog eens in zijn pen sion-boek nagekeken, alvorens naar Djakarta te vertrekken. Op de vraag van rechter Maengkom of hij deze bescheiden bij zich had, antwoordde de heer Pantus, dat dit niet het geval was. De rechter ver zocht hem de boeken alsnog op te sturen. Een brief Enige verwarring ontstond, toen de officier van Justitie, Soenario, zei, 'n brief uit Nederland te hebben ont vangen en deze te willen voorlezen. Rechter Maengkom: De brief komt uit Meerssen. Officier: Ssst! Noem niet de naam van de afzender. Daar mevr. Bouman er bezwaar te gen maakte, dat de brief zou worden voorgelezen zonder dat de naam van de afzender werd genoemd, werd de zitting korte tijd gesloten. Slechts in aanwezigheid van rechter, oilficier, Jungschlager, Pantus en de griffier wera de brief voorgelezen. Na afloop hiervan verklaarde de officier, dat de inhoud alleen betrek king had op de persoon van Pantus en geen verband hield met de zaak tegen jungschlager. Op de Amsterdamse bank De volgende getuige, de heer E. J. H. Bertin, prokuratiehouder bij de Amsterriaiftse Bank te Maastricht toonde aan de hand van een aantal chêques aan, dat Jungschlager op de bank was geweest op 31 juli 1950, vier keer in augustus, zes keer in septem ber, vijf keer in oktober, drie keer in november en ook in januari 1951, februari en maart. Dit gobeurde zo dikwyls omdat de bank niet onbe perkt mag uitbetalen. Jungschlager kan de chêques onmo gelijk getekend uit Indonesië hebben gestuur; alle chêques zijn door hem aan de bank ondertekend in het bij zijn van een beambte, die ook alle chêques heeft getekend. Niet in Djambi Daarna volgde de laatste getuige voor deze dag, de heer E. de Vries, kapitein bij de KPM. Er is een getuige a charge in deze zaak geweest Harris genaamd die heeft beweerd, dat hij Jungschlager in oktober 1952 in Djaimbi aan boord van het KMP- schip „Batoe" had gezien. Onmoge- De chauffeur, die alleen voorin ge beten had, bleek geen last van de ver giftigingsverschijnselen te hebben. Vrij spoedig konden de dames weer bij bewustzijn gebracht worden, maar hoewel de begrafenis een uur werd uitgesteld, waren de dames niet in staat hem bij te wonen. Nieuwe hal bij de voorjaarsbeurs De Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, zal dit jaar haar veertigjarig bestaan vieren. Tijdens de van 13 tot 22 Maart te houden voorjaarsbeurs, die geheel in het teken van dit jubi- Jeum zal staan en een netto-expositie oppervlakte krijgt van 63000 m2, zal een derde expositiecomplex aan het terrein Croeselaan in gebruik worden genomen. Men hoopt aan deze op pa len gebouwde hal wederom de naam van een lid van het koninklijk gezin te mogen verbinden. De expositieoppervlakte, die tij dens de a.s. jubileumibeurs zal wor den gecreëerd, betekent een record dn de historie van de Jaarbeurs en te vens de bekroning van het in 1916 .genomen Utrechte initiatief dat van nationaal belang is geweest. Ontstaan. Het voorstel van de afdeling Utrecht van de „Vereeniging Nderla^dsch Fa brikaat", ingediend bij het hoofdbe stuur van deze organisatie om in na volging van de „Leipziger Messe en de Foire de Lyon, in Nederland een -dergelijk instituut op te riohten, vond grote weerklank. In samenwer king met de maatschappij voor nij verheid en de „Nederlandsche Ver- .eeniging voor Tentoonstellingsbelan- .gen" kwam op 29 Mei 1916 de „Ver- eeniging tot het houden van Jaar beurzen in Nederland tot stand. Centraal. Aanvankelijk was de Jaarbeurs In primitieve houten gebouwtjes op ver scheidene plaatsen in de stad Utrecht ..gehuisvest. In 1921 werd op het Vre- deniburgh in het hart van de stad, het eerste permanente gebouw in ge bruik genomen. Met het oog op de in tussen gewijzigde omstandigheden veranderde toen tevens het karakter van de Jaarbeurs. Besloten werd naast het Nederlands produkt ook hef •buitenlands fabrikaat toe te laten en de beurs tweemaal per jaar te hou den De Utrechtse Jaarbeurs groeide sindsdien in omvang en betekenis. De tweede wereldoorlog veroorzaak te een onderbreking van haar activi teit. Na de oorlog. Na de oorlog bleken de in de loop der jaren verrezen Jaarbeursgebou wen op het Vrede^burg te klein om aan alle aanvragen van industrie en •handelsfirma's te voldoen. Het Croeselaanterrein werd aan 't jaarbeursareaal toegevoegd en be stemd voor het aanzienlijk gestegen •aantal technische inzendingen, alle soorten produktiemiddelen omvat tend. De wederopbouw in ons land maak te een verhoogde import van kapitaal, goederen noodzakelijk, die voor een belangrijk deel via de Jaarbeurs te Utrecht op de Nederlandse markt werden gebracht. Dé na-oorlogse ontwikkeling van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs lcomt duidelijk tot uiting in haar •bouwactiviteit. In 1953 en 1954 kwa men twee expositiegebouwen tot stand, resp. de Bernhardbal en de Margriethal in by de jubileumbeurs zal een derde expositiecompelx bij de hoofdingang van het Croeselaanter rein aan de Graadt van Roggenweg in gebruik worden genomen. Het aan de Nederlandse chauffeur j Dirk de Baat opgelegde vonnis van een jaar gevangenisstraf is rechts- krachtig geworden, nadat het federale gerechtshof te Bonn de door de ver dediger van de Baat gevraagde revisie heeft afgewezen. Dirk de Baat was chauffeur van de Nederlandse vrachtauto, die op 24 ok tober 1953 op de beruchte brug over de Wiedbach in de autostrada tussen Keulen en Frankfort een ernstig on geluk veroorzaakte. Doordat de rem men van de vrachtauto in de steile afdaling naar de brug weigerden, ver loor de Baat de controle over zyn wagen, die in volle vaart op een aan tal tegemoetkomende auto's inreed. Zes mensen werden bij het ongeluk gedood en zeven gewond. De rechtbank van Koblenz veroor deelde de Baat in maart 1954 tot een jaar gevangenisstraf wegens dood door schuld en zij bevestigde in een nieuwe procedure deze uitspraak in juli 1955. Het verzoek om revisie werd door het federale hof als „duidelijk ongegrond" verworpen. Tijdens de be handeling der zaak door de rechtbank van Koblenz hebben zowel rechters als openbare aanklager de Neder landse chauffeur geprezen om de hou ding, die hij bij het onderzoek van de zaak heeft aangenomen. De brug over de Wiedbach was vele jaren lang een der beruchtste ln West-Dultsland. Een lange serie van dodelijke ongelukken heeft hier plaats gehad zolang de brug, die tijdens de oorlog verwoest werd, slechts in één richting berijd baar was. Twee maanden geleden is de tweede riibaan voltooid en daar mee het gevaar aanzienlijk vermin derd. lijk, aldus de heer De Vries, die in dié tijd kapitein op dit schip was. Mevr. Bouman vroeg of het moge lijk was geweest, dat kapitein De Vries de passagier Jungschlager niet had opgemerkt. De heer De Vries: Beslist niet. Jungschlager was bij de nautische dienst mijn direkte chef, zodat ik hem niet over het hoofd zou kunnen zien". Harris had ook verklaard, dat het misschien in mei 1952 was geweest, maar ook dit bleek onmogelijk, om dat het schip in het droge jaargetijde niet in Djambi kan komen. De getuigenverhoren werden hier op verdaagd tot 10 januari. Dan zul len de getuigen, die lid zij,n geweest van de Nederlandse militiare missie in Indonesië worden gehoord. Prins Bernhard zal op 10 januari voor korte tijd naar de Verenigde Staten vertrekken. Na een verblijf van enkele dagen in New York, voor besprekingen met Amerikaanse deel nemers aan de onder zijn presidium gehouden conferenties, zal de prins in Los Angelos de Douglas- en Lock heed vliegtuigfabrieken bezoeken, om vervolgens enige dagen in Texas door te brengen. Via Washington keert prins Bernhard tegen 't einde van de maand naar Nederland terug. Personeel nam het niet Er zijn moeilijkheden gerezen tus sen personeel en directie van de zui velfabriek „Galak" te Rotterdam. De directie besloot tydens de kerstdagen aan het bazenpersoneel een kerst gratificatie te geven van 2%. De an dere personeelsgroeperingen werden hiervan uitgesloten, hetgeen onder deze groeperingen ontstemming heeft gewekt. Het personeel is nu voor nemens een langzaam-aan actie te beginnen of nog sterkere maatregelen te nemen die zullen leiden tot inwilli ging van de wensen van het perso neel. Het personeel bestaat uit 400 personen waarvan ongeveer 30 bazen. PULPDIEFSTAL. Zes verdachten. Gedurende de suikerbietencam pagne van de noordnederlandse beet wortelsuikerfabriek te Vierlaten (Hoogkerk) is op grote schaal pulp gestolen, doordat meer natte pulp door de afladders werd afgeleverd dan op de bestelbon was ingevuld. Later werd dan met de afnemers af- gèrekend. Door de politie te Hoog kerk is thans procesverbaal opge maakt tegen zes verdachten; vijf hunner zijn in verzekerde bewaring gesteld. De zesde werd in verband met ziekte op vrije voeten gesteld. Het onderzoek duurt voort. Weer iotocopieén Aan prof. dr. G. A. Lindeboom, ■hoogleraar aan de vrije universiteit •te Amsterdam voor algemene ziekte kunde, .clinische propaedeuse en de encclopedie der medische weten schappen, is door de heer S. A. Kouz- netsof, tweede secretaris van de am bassade der Sow jet-Unie, een uitge breide verzameling fotocopieën over handigd van manuscripten van dr. Boerhaave. Deze mnuscripten bevin den zioh in de medische academie te Leningrad. Door de medewerking van deze academie en de bemiddeling van WOKS, de organisatie voor cul turele betrekkingen met het buiten land in de Sowjet-Unie, konden een achttal films, copieën der manuscrip ten, worden overhandigd. Het ver zoek daartoe was indertijd door prof. G. A. Lindeboom gedaan, derlandse medici, onder wie de Leid- Zoals bekend heeft een vijftal Ne- se prof. Goslings en prof dr. G. A. Lindeboom, begin September vorig jaar een studiereis naar de Sowjet- Unie gemaakt. De staking van de trawler-beman ningen in LJmuiden verloopt. Dit blijkt uit een verklaring van het be stuur van het Onafhankelijk Vak verbond onder wiens auspiciën deze week een vergadering werd ge houden, waar door de trawlervissers werd besloten voorlopig niet te mon steren dat dit.bestuur op het stand punt staat, dat op de voorwaarden van de oude C.A.O. gemonsterd kan wor den. Daarna, aldus deze verklaring, moet onderhandeld worden met de reders over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst, waarin de vaste gage 1% gehandhaafd en nieuwe verbeterin gen zijn aangebracht. Desgevraagd verklaarde de heer J. de Roos, namens het bestuur van het O.V.B., dat over dit standpunt van daag opnieuw te IJmuiden vergaderd zal worden, waarna bij akkoordbevin ding door de vissers de trawlervloot maandag zee kan kiezen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8