NIEUWS VAN £eid&e Jeugd dtgmpiade Stervende meren en zieke rivieren BIOSCOPEN SLAPELOOSHEID? Het addertje van verborgen gebreken ZATERDAG 7 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Onze jeugdolympiade correspon dent, schrijft: Op de laatste avond der Leidse Jeugd Olympiade 1956 zijn onder grote belangstelling de tafeltennis wedstrijden groep 3 en 4 gespeeld. Reeds van het begin af aan konden wij W. Steenbergen als winnaar aan wijzen door de sublieme wijze waarop hij al zijn wedstrijden wist te winnen en ook door het feit dat hij Leids schoolkampioen 1955 is. Toch is er in de andere series een verbeten strijd geleverd. Na zeer spannende wedstrijden kwamen ten slotte in de winnaarsronde uit W. Steenberg, H. Otten, H. Pompe en J.Nievaart. Na de eerste wedstrijd tussen J. Nievaart en H. Otten, die we wel de spannendste uit de gehele finale kunnen noemen, en die de meeste tijd in beslag nam, konden de verdere wedstrijden in een vlot tem po afgewerkt worden, zodat we ook m NUTTIG WERK. Uit nood hebben de standhouders van de zaterdagse markt ruimte moe ten maken voor de nuttige werk zaamheden, die op de Vismarkt schuin tegenover het stadhuis ver richt worden. De kraampjes zijn in een boog om de kuilen gebouwd, die de stichting van een ondergronds toilet op deze plaats voorbereiden. Hert; ongemak van thans, is' het toekomstig gemak wel waard. Tegen de zomer van dit jaar zal Leiden verlost zijn van het onhygiënisch en onaestetisch ge bouwtje, dat sinds jaar en dag de aanblik van de leuke Koornbrug Iets voor verliefden en verloofden. Op de Beestenmarkt zal donder dagmiddag een rijdende tentoonstel ling geplaatst worden van de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeente. In deze kan men veel nieuws en belangwekkends zien op het gebied van moderne keükeninrichting, meu bilering, stoffering en verlichting. De expositie verloochent haar af komst niet, want ook over het eigen huis en de moderne weg die leidt naar het bezit van de eigen woning kan men in deze showwagen wijzer worden, De burgemeester zal de show openen om half drie 's middags. Een KAB-complex? Pater Rembertus o.f.m. cap. zal woensdag a.s. voor de Leidse Kring van de K.A.B. de vraag behandelen: „Hebt u een K.A.B.-complex? On geacht of u deze vraag met ja of nee kan beantwoorden; u wordt ver wacht woensdag a.s. te acht uur in het gebouw Chr. Sociale Belangen, Oude Singel 236. SPIEKER. BIOSCOPEN. Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „De mooiste vrouw ter we reld", 14 jaar. Luxor: „Op de Reeperbaan", strikt volwasenen. Trianon: „Geen liefde duurt eeuwig" strikt volwassenen. Rex: „Piraten van Tripoli", 14 j. deze avond weer een kampioen be kend konden maken. De uitslag is als volgt: 1 en kampioen W. Steenbergen; 2. H. Otten; 3. J. Nievaart. Tot slot kunnen we nog mededelen dat de sluitingsavond, waarop ook de prijzen uitgereikt zullen worden, is vastgesteld op dinsdag 10 januari en dus niet op woensdag 11 januari in de cantine van de H'CW om half acht. Agenda Leiden ZATERDAG. 't Oude Vierde. Contactavond. Doe lenkazerne. 6 uur nam. Mondaccordeonver. „Accelerando". Jaarlijkse uitvoering. St. Antonius Clubhuis. 7.45 uur nam. Ned. Reisver. afd. Leiden. 45-Jarig- bestaan. Cocktailpartij. In den Ver gulden Turk. 46 uur nam. ZONDAG. R.K. v.v. „Docos". Jaarlijkse feest avond „De Burcht". Cabaretgezel schap Henk Steenvoorden en bal na. 8 uur nam. Haags Volkstoneel. De Witte Non. Schouwburg. 8 uur nam. MAANDAG Amateurfotografen. Vergadering De Doelen. 8 uur. nam. R.K. Lyceum. Huldiging de heer H. A. J. M. van Woerden. Aula Ly ceum. 10 uur v. m. 's Avonds in St. Ant. Clubhuis: opvoering van „De •Hiuistryran". 7.30 uur nam. DINSDAG Leidse Jeugd-olympiade. Sluiting, Cantine HCW. 8 uur nam. WOENSDAG KAB Leiden. Causerie door pater Rembertus O.F.M. Cap. Geb. Oude Singel 236. 8 uur nam. K. en O.-cursus over Mozart door Faul Niessing. 8 uur nam. Lakenhal. Afd. Leiden en Rijnland. Ned. Genea logische ver. Spr. de heer H. L Krui mel over „Genealogisch onderzoek op het platteland". 8 uur nam. Kleine Burcht. DONDERDAG Ned. Reisver. voor katholieken. Le zing door A. Virul-y. St. Ant. Clubhuis. 8 uur nam. St. Lodewijkskerk. Eerste steenleg ging Maria-kapel. 10 uur v. m. Afscheid zr. Anselma. 34 uur nam. Bureau Middelstegracht. Veron. Bijeenkomst. Rehoboth 8 u. nam. Rijdende tentoonstelling bouwkas van Ned. gemeenten. Beestenmarkt. 2.30 uur nam. opening. VRUDAG KRO-KVP-forum-avond. St. Ant. Clubhuis. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Kleurenlitho's van Bezemer en Van Vlijmen. Prentenkabinet. Dag. van 14—17 uur (werkdagen). Tot 17 Febr. a.s. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Tentoonstelling „Chinese houtsne den". (Tot 4 Maart 1956). Zondagsdiénst der huisartsen. A.s. zondag 8 januari '56 zal de dienst worden waargenomen door dr. Van Alphen, de Jager, Stoffers, Verbrug- ge, Wijdicks. Doktersdienst Oegstgeest: A. J. M. v. Glabbeek, J. J. Lanen-Baron. Dienst der apotheken. De avond-, nacht en zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van zaterdag 13 uur tot zaterdag 8 uur waargenomen door de apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. ZIG-ZAG FIETSER. Een Leidse schilder moest voor de Haagse Politierechter verschijnen om dat hij onder invloed van alcohol per fiets naar huis had willen rijden. Na dat hij dertien borrels had gedron ken verliet hij het café. Hij klom op zijn fiets en gaf zich moeite recht te blijven rijden. Nadat een politie man hem enige tijd had gade gesla gen hield hij de wielrijder aan en gaf hem de raad om zijn weg lopend te vervolgen. Verdachte sloeg deze igoede raad in de wind en nadat hij de politieman enkele meters vooruit was igelopen besteeg hij zijn karretje weer. Er volgde een tweede aanhou ding en een proces-verbaal, waarbij verdachte de politie zeer oncorrect te woord stond. De officier van justitie eiste 50,boete of 25 dagen. De Politierechter legde verdachte 30, •boete of 10 dagen en een week voor waardelijke gevangenisstraf op. BROKKEN-CHAUFFEUR. Een handelaar uit Leidschcndam kwam met zijn auto op de middag van 10 September op een ongewone manier tot stilstand. In plaats van de weg van Leiden naar Leidschendam te vervolgen reed de bestuurder bij Voorschoten dwars over het naast d weg liggende fietspad en door de heg. Een op het fietspad rijdende bromfietser kon nog net op het nip pertje met snel gas geven en snel doorrijden zijn leven redden, voordat -de wagen met een luide klap bij de heg tot stilstand kwam. De bestuur der van de auto bleek onder invloed -van alcohol te verkeren. Toen de Rijkspolitie ten tonele was versche nen trof deze hem onder een struik slapend aan. De bloedproef wees 1.70 pro mille alcohol in het bloed. De .zaak kwam voor de Haagse Politie rechter. De officier van justitie kwa lificeerde verdachtes daad als „een ernstig vergrijp tegen de maatschap pelijke orde. Hij eiste een maand ge vangenisstraf en drie jaar ontzegging. De raadsman vroeg om zes maanden •uitstel van de berechting, in de over tuiging dat er zich in die tijd een en ander in het voordeel van zijn cliënt ■zou wijzigen. De politierechter meen de geen aanleiding te kunnen vinden om op het voorstel van de raadsman dn te gaan. Hij legde verdachte vier weken gevangenisstraf op en drie jaar ontzegging van de rijbevoegd heid waarvan twee jaar voorwaar delijk. H00R&WIJK MIDDENSTANDSCENTRALE CONTRA HOTELIERS. Er is onenigheid ontstaan tussen de hoteliers én middenstanders in Noord- wijk. De hoteliers zijn van plan leve ranciers te gaan uitsluiten, als deze geen redelijke bijdrage leveren in het werk van de V.V.V. De middenstands centrale heeft bekend gemaakt, dat zij zich zal verzetten tegen iedere in menging of bevoordeling door 'n an dere groep. Geboren: Jacoba, L., dr van D. v. d. Niet en J. v. Dijk; Adriana J., dr v,an A. A. Bierman en J. P. Nieuwen. dijk; Jacobus W., zn van J. J. de Ruijter en G. M. Choufour; Johannes J., zn van G. Grimbergen en M. A. B. Burgmeijer; Aloysia A. C. M., dr van A. A. v. Nunen en C. A. T. Koster; Maarten B., zn van M. Plug en M. v. Duin; Cornelis W. M., zn van H. J. J. Wamelink en P. A. v. Leeuwen. Ondertrouwd: J. G. Azier en M. C. de Ridder; J. v. Dijk en P. Bram a K. Duursma en A. C. Ruigrok. Getrouwd: C. P. Alkemade en C. M. Th. Roeleveld: W. C. G. Lange- veld en M. J. J. v. d. Holst; J. A. Hoogkamer en M. J. Diels. Overleden: J. W. de Roever 70 jaar. IN DE LEIDSE Lido. Het is zo langzamerhand wel bekend, dat Gina Lollobrigida een buitengewone aanwinst voor de Italiaanse film is en dus mag het niet verwonderen, dat de filmproducers daarvan dankbaar gebruik maken. De N.V. Standaardfilms Leiden heeft met deze artiste in de film „De mooiste vrouw ter wereld" weer een bijzonder goede keus gedaan. Wat in deze film dadelijk opvalt is het feit, dat van de hoofdrolvertolkster ont zettend veel geëist wordt. Reeds waar zij optreedt als jeugdig chan- sonnière om de plaats van haar moe der in te nemen, maar meer nog in haar optreden in de grote opera „Tosca" van Puccini, wordt het uiter ste van haar gevergd. Goede zangeres als zij was reeds vóór haar film debuut, heeft zij daarna zich nog meer bekwaamd en zo kunnen de toeschouwers genieten van een gave vertolking in een heel moeilijk werk. In deze film speelt zij de rol van Lina Cavalieri, een in haar tijd zeer knappe vrouw, die in de Russische prins Sergio Bariatine haar grote liefde vond. Deze ziet in haar een groot genie en als hij van Rome naar Parijs moet vertrekken, wenst hij haar een tot weerziens toe.... in Parijs. Als zij daar eenmaal optreedt, herkent hij haar evenwel niet en zij meent, dat zij Sergio slechts voor 'n vluchtig vermaak gediend heeft. De liefde bij Sergio zit evenwel dieper, hetgeen uit het verdere verloop van het verhaal duidelijk blijkt en waar over we hier niet zullen uitweiden om de toekomstige bezoekers de clou van het verhaal niet te vertellen. Want deze film is meer dan 'n show film, zij is een levendig beeld van Gina. Lollobrigida als een persoon lijkheid, die een verhaal kan dragen en tot een goed einde weet te bren gen. De film munt bovendien uit door uitstekende zang èn van Lollo brigida èn van Mario del Monaco. De vertolking van gedeelten uit de „Tosca" vooral zijn verrassend en meeslepend, terwijl het geheel een tweede bezoek zelfs waard is. Reden waarom we een bezoek durven aan bevelen, want niemand zal er spijt van hebben. Luxor: De Duitse film „Op de Ree perbahn om half een" is een reünie geworden van een aantal bijna verge ten schimmen uit het duizendjarige rijk. Zowel Rita Benkhof ale Hans Al-bers en Heinz Rübmarm hebben des •tijds hun ijzeren kruisje verdiend als hofnarren van Hitier. Nu echter het «ijzeren kruis zijn waarde verloren (heeft en andere kruisjes gaan gelden, hebben zij de oude feestmuts nu zonder hakenkruis weer opgezet en •een aantal nimmer falende parade paard] es van stal gehaald om hun oude roem te doen herleven. On danks dat Eastman color en een re gisseur als Wolfgang Liebeneiner hen «bij hun poging te hulp kwam, is „Op .de Reeperbahn" een welhaast onver teerbare film geworden, waarin alle oude bekenden zoveel aandacht voor zichzelf vragen, dat een verhaal er ibijna niet aan te pas komt. Wij heb ben er om moeten gapen, maar dat kan ook komen omdat de klok „Op de Reeperbahn" op half één 's nachts 6tond. De K.F.C. meende dah ook te recht dat dit kinderbedtijd is en 6tond slechts de strikt volwassenen /toe het sluitingsuur af te wachten, als ze daar tenminste zin in hebben. Trianon. „Geen liefde duurt eeuwig" is een Franse film, welke «zich afspeelt in Lissabon en alle kwa liteiten heeft, welke de Franse film van de laatste tijd oplevert, maar ook alle fouten van de weinig principiële Franse mentaliteit. Enige moraal schijnt er niet meer aan te pas te ko men, Hier zijn het een moordenaar en een moordenares, die elkaar vinden dn Lissabon. Hij is om zo te zeggen een „goede" moordenaar (crime pas- sionelle, vrijspraak), zij is de moor denares van haar echtgenoot, een rijke Engelse lord, die zij getrouwd (en daarna gedood) heeft om wille van het geld. Na de dood van de lord (een ongeval, zegt men) gaat de we duwe het er eens in Londen van ne men en zij neemt een taxi-chauffeur, de „goede" moordenaar. Maar er is ook een politie-speurder, die achter de weduwe aan zit, loerend als een kat op een mus en geduldig wach tend op zijn kans. Zonder diens te genwoordigheid zou het een idylli sche boel geworden zijn, maar de idylle werd vergiftigd, de liefde duur de niet eeuwig en ten slotte levert liet onscrupuleuze vrouwtje zich maar over aan de justitie. Pech ge had. Omwille van de a-moraliteit van het verhaal, blijve deze film voorbe houden voor geestelijk volwassenen. Rex brengt ons deze week weer eens bij de „Piraten van Tripoli". -Stel u gerust, het zijn piraten uit de wel eens een goede daad en ditmaal 17e eeuw, dus sedert lang ongevaar lijk. Zij doen net als de welp] es ook helpen zij een prinses weer op haar troon. De hoofdman der zeerovers vaart daarbij niet slecht, want hij trouwt met het prinsesje en gaat lek ker op de kussens van de troon zit ten. Een kleurrijk verhaal voor per sonen boven de 14 jaar. Casino heeft de grote film „Ge jaagd door de wind" voor de zoveel ste maal geprolongeerd. Toegang bo ven 14 jaar. Gebrek aan zuurstof Dat een meer, net als de mens een levenscyclus heeft, met jeugd, rijpere leeftijd en ouderdom, is iets wat niet iedereen weet. Wanneer men de na tuur haar gang laat gaan, zal ieder meer te zijner tijd hetzij in een moe ras veranderen, hetzij uitdrogen. En de moderne samenleving doet er bo vendien het hare toe het sterven der meren te bespoedigen. Zulks is gecns zins alléén in de nabijheid van ste' den of industriegebieden het geval, waar het sterven van meren door het afvoerwater zou kunnen worden ver klaard. Neen, het verouderen van meren kan vooral ook in landbouw streken worden vastgesteld. Het ,,Hy. drobiologische Instituut" in Plön, in Sleeswijk-Holstein heeft in dat ge bied een aantal meren onderzocht, waarbij is gebleken, dat ook deze me ren ouderdomsverschijnselen verto nen. Een meer is, wanneer het niet door mensenhand, b.v. als kunstmatig stuwmeer werd geschapen, het pro duct van een geologisch proces. Het „jonge meer" bijvoorbeeld in de ber gen bevat fris, helder water dat een hoog zuurstof-gehalte heeft en wei nig voedingsstoffen. In dergelijke bergmeren leeft een geheel eigen dierenwereld, waarvan de forel een typisch kenmerk is. In de meeste meren echter en vooral de grotere meren monden ri vieren, kanalen of beken uit. Deze voeren mettertijd organische en che mische voedingsstoffen mee en laten die in het meer achter. Dit heeft tot gevolg, dat in zo'n meer een rijke algenflora ontstaat, plankton ge naamd. In typische landbouwgebie den raken minerale zouten uit de kunstmest in de meren; deze zouten hebben dezelfde biologische uitwer king als organische afvalstoffen. In het plankton leven vele kleine dier tjes, die door de vissen worden op gegeten. Weldra vermeerderen ook de vissen zich. Dat zou op zichzelf allemaal erg mooi 'zijn, wanneer in het meer niet ook wel eens planten en dieren zouden sterven. Deze dode organismen moeten door een bacte riologisch vernietigingsproces worden verwijderd en verdwijnen meestal raar de bodem van het meer. Bac teriën hebben zuurstof nodig, maar een ouderwordend meer wordt steeds armer aan zuurstof. Tijdens de herfst- en winterstormen wordt het water van de meren weliswaar wat opge woeld en de diepere lagen als het ware wat „doorgelucht", maar in de zomer liggen de meren vaak volko men stil. Dan zegt de bioloog: het meer krijgt geen zuurstof. De vis stand in een oud meer is geheel an ders dan die in een jonger meer. De forellen, die veel zuurstof nodig heb- Hebt U last van U hebt tegen dat niet kunnen sla pen al van alles geprobeerd. En zon der enig resultaat? Maar hebt u dan al eens een proef genomen met de veelgeprezen avondwandeling? Voor slapeloze mensen is het van belang dat zij 's avonds lichamelijk vermoeid zijn. Voldoende lichaams beweging overdag is een eerste ver eiste. Daarnaast moet men zich des avonds niet meer met dingen bezig houden, die veel denkarbeid vergen. Deze beide zaken zijn zeer handig gecombineerd in de tegen slapeloos heid vaak aanbevolen avondwande ling. Dit is een werkelijk uitstekend middel om de plaag van de slapeloos heid te bestrijden. Vrijwel iedereen kan dit doen, omdat de meesten on der ons in de avonduren de tijd aan zichzelf hebben. Er moet dan ook werkelijk flink worden gelopen en men moet de tijd niet staan verdoen met étalages be kijken. Men moet er bovendien elke avond op uit trekken en niet zo eens af en toe. Het beste is, zich een hond aan te schaffen en deze geregeld uit te laten. Dan kan men de wandeling ook niet overslaan of vergeten, want onze trouwe viervoeters waarschu wen wel, als het tijd is! De resultaten volgen niet onmidx dellijk. Wanneer men dit stevige „ommetje" enkele weken trouw heeft gemaakt, volgt meestal de be loning. Tal van mensen raken zo aan deze avondwandeling (en aan de hond) verknocht, dat zij haar niet meer afschaffen. Frisse lucht. En vertelt u eens, wat doet u met de slaapkamerramen? Die moeten 's nachts wijd open staan! Het is ont stellend hoeveel mensen 's nachts al les potdicht houden. Sommige sla- pelozen blijken er zelfs nog ver warmde slaapvertrekken op na te houden. Lieden die slecht slapen, moeten 's nachts frisse lucht in hun slaapkamer hebben. Er zijn nog andere dingen die voor het slapen niet bevorderlijk zijn Slechte slapers moeten 's avonds geen koffie meer drinken. Zoals be kend wordt men daar klaar wakker van! Trouwens, alk vochtgebruik kan in de avonduren beter tot een minimum worden beperkt. Anders krijgen de nieren 's nachts te veel te doen, met de bekende gevolgen van dien. Ook slaapt men meestal niet goed op een volle maag. Zoete of harige hapjes voor het naar bed gaan kun nen door slapelozen beter niet wor den genuttigd. Voorts heeft iemand, die niet goed slaapt, een bed voor zich alleen nodig. Het anderhalve bed voor twee personen, de z.g. twij felaar, dat men nog in vele huizen tegenkomt, is in gevallen van slape loosheid niet op zijn plaats. Begint u niet op eigen gelegen heid met het gebruik van slaapmid delen! Maar al te gemakkelijk treedt er verslaving on en dan hebt u er nog een kwaal bij dr ALFREDA BRIEDE (Nadruk verboden). ben, zijn verdwenen. Snoeken en zeelten beheersen het water. Bacteriën-flora. De grootste verandering voltrekt zich echter in de bacteriën-flora. De zuurstofverbruikende bacteriën kun nen niet meer „meekomen", de bac teriën-soorten, die het zonder zuur stof kunnen stellen, krijgen de over hand. Deze bacteriën produceren uit de dode resten der organismen op de meerbodem geen zuurstof-bevattende verbindingen meer, maar zwavel waterstof, dat giftig is. Wanneer een chemicus in het water van een meer zwavel-waterstof aantreft, weet hij, dat dit meer door te grote toevoer van voedingsstoffen bezig is „ouder to worden". En vaak is zo'n meer dan al vanaf de bodem tot enkele meters onder de oppervlakte totaal vergiftigd. Vissers merken zoiets al gauw. omdat geen vis meer bijt aan hun dieper uitgelegde hengels, hoog stens vangen zij met schepnet af en toe een dode aal, die uit de bovenste waterlaag naar het dieper liggend aas zwom en aan zwavel-waterstof- vergiftiging is gestorven. De wetenschap noemt dit proces „eutropie", het ondergaan aan wel doorvoedheid. Eerst gaat de meer- fauna aan overdaad ten gronde en tenslotte het meer zelf. Het water wordt steeds troebeler, het lokt niet meer tot zwemmen, het gaat stinken en is in hoge mate gevaarlijk voor de' volksgezondheid. De bodem van het meer komt langzamerhand 'hoger te liggen door het zich ophopende slijk, het water wordt overwoekerd door riet en op een goede dag is nog slechts een moeras over, dat op de duur ook uitdroogt. Sinds.de' ijstijd zijn zo al honderden meren verdwe nen, vooral in het laagland. Meren in laag gelegen gebieden worden ove rigens veel gauwer oud dan bergme ren, omdat deze in minder-bewoonde omgeving liggen en niet zoveel toe voer van voedingsstoffen krijgen, door de sterkere stroming zich beter zuiveren en met zuurstof verzorgen. De moderne civilisatie bespoedigt het verouderingsproces dermate, dat wat anders duizenden jaren zou duren, thans in enkele tientallen jaren wordt volbracht. En bij het organisch pro ces komt dan nog de slijktoevoer uit de rivieren en de verzanding, vooral bij meren, waarin grote rivieren stroïticn, zoals bijvoorbeeld in het meer van Constanz. Een meer wordt gewassen. Wat kan er tegen dit sterven der meren worden gedaan? De mogelijk heden van ingrijpen zijn beperkt tot de omgeving van het meer. En het is uiteraard onmogelijk de omgeving vsn meren te ontvolken en het land schap terug te brengen tot de maag delijke toestand uit de tijd, dat het meer ontstond. Wel echter kan een meer met de middelen van de be schaving, die het bedierf, weer ge zond worden gemaakt, en wel door het kunstmatig toevoegen van zuur stof. Dit middel is in Zwitserland met succes toegevoegd, omdat daar ondanks de Alpen ook een aantal verouderde meren bestaan. Tot op de bodem van zo'n meer wordt een buis gebracht, dan wordt het water uit de diepte opgepompt, in dc lucht gesproeid, waarbij het zich met zuur stof volzuigt. Het water wordt dan weer opgevangen en door een andere buis weer naar de diepte terugge pompt. De meren ondergaan dus een soort verjongingskuur en al heel gauw blijkt door verandering van flora en fauna, dat het meer „ver jongd" is. Deze methode kost echter nogal wat geld. Vervuiling der rivieren. Nog grotere zorgen dart de meren baart de zoetwater-biologen, die te genwoordig steeds belangrijker men sen worden, de toenemende vervui ling der rivieren. Grote delen van de zo veelbezongen Rijn zijn tegenwoor dig niets anders dan kwalijk rie kend, vuil water, waarin het zwem men bij politie-verordening moest worden verboden, omdat het grote gevaren voor de volksgezondheid op levert. Dat hebben industrie en wa terafvoer der steden in het dichtbe volkte Rijndal op hun geweten. De vissen vooral de zalm, zwemmen niet meer stroomopwaarts en de Rijn wordt steeds armer aan dieren. Ver vuiling kan alleen bestreden worden door wetsbepalingen, dat zuiverings installaties moeten worden gebouwd, die voorkomen dat giftige stoffen in het water terecht komen. Haken en ogen HOE MOET IK HANDELEN als ik iets gekocht heb. dat er prima uit zag en naderhand blijkt dat het ge kochte absoluut niet voldoet aan de eisen, die er aan gesteld mogen wor den? Dit kan b.v. het geval zijn als men een haard koopt. Zo te zien is alles prachtig, de leek ziet geen bijzonder heden aan dit verwarmingsapparaat en toch blijkt dat zij in het gebruik niet voldoet. Warmte geeft zij niet en ondanks herhaaldelijk nakijken door de vak- man-verkoper blijkt dat er geen ver andering ten goede te verkrijgen is. De koopprijs is reeds voldaan. Hoe moet men daar nu mee aan, aldus een veel voorkomende klacht van vele kopers. DE KOPER te vrijwaren is iets, waarmede de wetgever wel degelijk rekening heeft gehouden. In het al gemeen komt het hierop neer, dat uiterlijk waarneembare fouten door de koper zelf hadden kunnen worden ontdekt, als hij de gekochte haard „op de keper" bekeken had, iets waartoe iedere verkoper gelegen heid geeft. Had deze koper dus de fout zelf kunnen zien, dan bestaat er geen reden de koop ongedaan te maken of achteraf een andere rege ling over de koopprijs te maken. Men kan het dus ook zo stellen: laat u in een zaak niet iets aansme ren, maar let zelf op wat u koopt. Nu kan het echter voorkomen, dat er gebreken zijn, die zelfs een critische en zeer goed oplettende koper die tenslotte leek is in dit artikel niets kan ontdekken. In deze gevallen komt de wetgever de koper te hulp. Iedereen is niet deskundig op het gebied van haarden, men kan dus niet vergen van zo iemand, dat hij verborgen gebreken zal ontdekken en hieromtrent bepaalt de wetgever, dat de verkoper de koper moet „vrij waren wegens verborgen gebreken, welke het gekochte goed ongeschikt maken voor het doel, waarvoor het bestemd is of het gebruik ervan in ernstige mate belemmeren". Niet el ke fout of niet iedere tegenvaller kan dus aanleiding zijn om tegen de ver koper iets te gaan 'ondernemen. Twee wegen. EEN HAARD, die geen warmte geeft als hij volgens de voorschriften wordt gestookt, kan aanleiding zijn om zich te beroepen op dit artikel, waarin de verplichting tot vrijwa ring wegens verborgen gebreken staat omschreven. Nu zijn er twee mogelijkheden om deze zaak te regelen. Men kan tot het resultaat komen het gekochte terug te geven en de koopprijs terug te vragen of het gekochte te behouden en een gedeelte van de koopprijs te rug te ontvangen. Als nu de partijen niet tot over eenstemming kunnen komen, moet de kantonrechter beslissen. Hij zal dus eventueel ook moeten uitmaken, hoe groot het gedeelte van de terugbeta ling moet zijn. Kende de verkoper de fouten, dan kan zelfs van hem gevorderd wor den, dat hij de eventeuele verdere schade, welke door het gebrek ver oorzaakt is, vergoedt. Dit kan b.v. het geval zijn als door het aan de ver koper bekende gebrek brand ont- staat. Het gevaarlijke contract. DE KOPER, vooral de huurkoper, dient er evenwel om te denken, dat in de koopovereenkomst een bepa ling kan zijn opgenomen, waarbij vrijwaring wegens verborgen gebre ken is uitgesloten. Het eventuele con tract moet dan vermelden, „dat de verkoper niét géhouden is tot vrij waring wegens verborgen gebreken". Het is in dat geval van het grootste belang, dat men het eventuele koop contract (huurkoopcontract b.v.) ter dege naleest en het te kepen appa raat door een deskundige laat bezien, alvorens men dit tekent. Huurkoopcontracten zijn veelal klein gedrukt en er staat veel in te lezen. Men doet er verstandig aan een deskundige te raadplegen als men daartoe zelf niet in staat is, al die in vrij „hoge" taal vermelde bepa lingen goed te begrijpen en eerst als men terdege op de hoogte is, en men gaat accoord met de bepalingen, plaats dan pas uw handtekening. Nu is het echter ook wel weer zo, dat over het algemeen wordt aange nomen, dat de verkoper, die het ge brek kende, toch aansprakelijk is, zelfs als hij bij overeenkomst de ver plichting tot vrijwaring had uitge sloten, maar.de koper zal moeten bewijzen, dat de verkoper het gebrek kende en dat is nu juist niet eenvou dig. Iedere koper, die zich wenst te be roepen op dit artikel, dient er ech ter rekening mede te houden, dat hij niet te lang wacht met zijn klach ten, want de wet zegt „dat de rechts vordering wegens verborgen gebre ken moet worden ingezet binnen korte tijd". Hoe lang dat nu precies is, hangt natuurlijk wel af van de omstandigheden, maar men doet er in ieder geval goed aan, zodra men het gebrek ontdekt heeft, er direct werk van te maken en de zaak niet blauw blauw te laten, u kunt u er zelf mede benadelen. Marktberichten KATWIJK a. d. RIJN. 6 jan. Groen te. Waspeen A 1023, Waspeen B 930, Breekpcen 8.5010.50, Boeren kool 813, Gele kool 6.408.60, Groe ne kool 715, Rode kool 6.20—10.20, Spruiten A 3247, Spruiten B 25—33, Prei 1517, Witlof 3032, Andijvie 56—69. Kroten 5—6. TER AAR, 6 jan., Groente. Wit lof 1 0.33—0.38, idem 2 0.21—0.28, idem stek 0.020.10,' glasandijvie 0.45 —0.59, prei 0.140.17, spruiten 0.31, idem B 0.170.24, sav. kool 0.07, kro ten 0.06 alles per kg. Boerenkool 0.90 per kist. RGELOFARENDSVEEN, 6 januari, Bloemen. Freesia's I 1.701.85, idem II 901.05, BI. druifjes 2632, Troschrysantcn Long Island 6375, Tulpen Krelage 7593, White Sale 97—1.12. Hillegade 90—1.00, White Pax 1.18—1.21, Early Queen 75—90, Rose Copland 1.851.90, Crown Im perial 92-1.06, Narcissen: Early Glo rie 60—81, Magnificence 6365, He lios 5561, per bos. Am. Anjers 19— 51 per stuk. VINKEVEEN 6 jan. Groente. Andijvie 57—63, Boerenkool 10—16, Groene kool 16, Prei 23, Waspeen 17. Witloff A II 41 Witlof B I 34—45, Witlof B II 2634 cent per kg. Peter selie 1719, Selderij 2223 cent per

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3