TALEN St. )an-school officieel geopend Een kind moet zich op school thuis en veilig voelen Monaco in feeststemming rDe laatste S.U.S.-loten Weinig verschil in punten op clubtentoonstelling Fijne middag voor de kinderen van r. k. Bond voor 't gezin In kaarslichtschemer vierde Club de Limetz Driekoningen LEIDS S CHIMME AVONDRUST ZATERDAG 7 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De katholieke schoolpsychologische dienst, die in augustus 1954 te Leiden werd gesticht heeft aan het licht ge bracht, dat er behoefte was in deze stad aan een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Deze school telt thans 48 leerlingen en is onderverdeeld in drie groepen. De leerlingen die aan deze school het onderwijs volgen, beschikken over een normaal verstand, toch blijken zij niet in staat door allerlei psychische oor- zaken het normale leerplan van het lager onderwijs te volgen. Hedenmorgen waren in het St. Antonius Clubhuis katholieke Leide- naren bijeen, die met het onderwijs te maken hebben om getuige te zijn van de officiële opening van deze school de St. Jan-school, die voor lopig is ondergebracht in het gebouw Rapenburg 48. Rector F. A. M. Bernefeld, voorzit ter van het R.K. Schoolbestuur legde in zijn openingswoord de nadruk op het feit, dat niet de zucht naar dif ferentiatie in het onderwijs bij de stichting van deze school heeft voor gestaan. De ouders zijn bevreesd, dat het volgen van een aparte school voor het verdere leven een stempel op het kind zal drukken. Deze school heeft echter tot taak, de kinderen voor een vrij en veilig leven in de maatschappij geschikt te maken. De moderne psy chologie leert, dat er veel kinderen zijn, die verstandelijk mee kunnen, maar zich toch niet in een gewone lagere school thuis voelen. Het ge volg zou zijn een gevoel van onvei ligheid, dat ook in de toekomst kan blijven bestaan. Belangrijk is voorts, dat de kinde ren ontvankelijk worden gemaakt voor het godsdienstig leven. De gees telijke gezondheid van het kind wordt immers bevorderd. De naam van de nieuwe school, die als patroonsheilige St. Jan de Doper heeft, is ook in over eenstemming met deze doelstelling. St. Jan was immers de wegbereider van Christus. in de rij van sprekers aan het woord kwam om het schoolbestuur geluk .te wensen, wees ook op de geestelijke kant van dit onderwijs. Ook de gods- dienstig-geestelijke ontwikkeling zal op deze school een grote rol spelen. Vele andere sprekers voerden nog het woord. Aanwezig waren o.m. wethouder S. Menken namens het gemeentebestuur, de heer Machielsen, inspecteur van het L. O., de heren Rozenschoon en Zaalberg, van de afdeling onderwijs der gemeente, pastoors en andere geestelijke uit Leiden, de heer A. van Dijk, namens de kath. raadsfractie mr. A. Donders, de heer Rozenstraten, zr. Accursia en de heren Lij ten en De Wit, bestuursleden van de St. Gunera- stichting. Dank bracht rector Bernefeld aan ae medeleden van het R.K. School bestuur de heren Wierts en Van der Horst, de leden van de schoolpsy chologische dienst, in het bijzonder aan de sohool-maatsehappelijk werk ster mej. Scheerder en aan de onder Deken M. A. Janssen, die als eerste wijskrachten van deze nieuwe school. Na de bekendmaking van de ver loving van prins Rainier van Manoco en de Amerikaanse filmster Grace Kelly is uit de meeste gebouwen en huizen van Monte Carlo de vlag uit gestoken. Overal waaien Amerikaans en Monagaske vlaggen naast elkaar. Men is het er algemeen over eens, dat een Amerikaanse bruid een ideale keuze is van een vorst, wiens vorsten dom voornamelijk leeft van vreem delingenverkeer. Nu een Amreikaanse vrouw prinses wordt, zullen, naar men verwacht, nog meer toeristen naar Monaco trekken. Een hoteleige naar zei: ..Dit is voor de Cote d' Azur een fortuin waard". Na prins Rainier en Grace Kelly is op het ogenblik de Amerikaanse geestelijke Tucker, de persoonlijke kapelaan van de prins, de populairste figuur van Monaco. De Monagasken zijn er zeker van, dat deze geestelijke de prins gesteund heeft bij diens be sluit tot een huwelijk met Grace Kelly. MAU-MAU LEIDER GEVANGEN Britse veiligheidskrachten hebben op twee na de hoogste leider van de Mau-Mau „veldmaarschalk" Mbaria Kanioe, gevangen genomen tijdens 'n gevecht in een moeras bij het Nai- vasja-meer, tachtig km. ten noord westen van Nairobi, aldus heeft een woordvoerder van de regering zater dag te Nairobi bekendgemaakt. Zaterdag was de negende dag van een offensief van 500 Britten en 2.500 loyale Afrikanen tegen zestig fana tieke Mau-Mauleden in dit gebied. POTLOOD en GEEST OPLOSSING No. 518. Horizontaal: 1. manie, 5. bom, 8. ende, 10. pa, 11. gij, 13. kolk, 15. Dr, 17. Minos, 19. tiel, 21. Sara, 22. altijd, 24. pd, 25. Esra, 27a e.p., 29. ijs, 31. ■taal, 33. til, 34. frank. Verticaal: 1. mug, 2. Ne, 3. ink, 4. Edom, 6. op, 7. massa, 9. Elis, 12. ijclel, 14. knap, 16. rite, 18. orde. 19. tapijt, 20. lijst, 23. draf. 26. Aar, 28. pak, 30. si, 32. la. misschien morgen nog verkrijgbaar? Trekkingen over één week ^5gk. d. Min. van Just 18.1 1 .'55 2e Afd. A L.O. Nr 550/126 J CORRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans) - Opl. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Advertentie. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris A. H. Doyer te Leiden is heden geveild: Huis en erf Hogewoerd 38 in bod: 1.580, koper: D. J. van Reenen te Leiden, q.q. voor 1.780, De huizen met erven Rapenburg 42 in bod: 6.100,en Staahfrijkstr. 16 in bod: 7.600,zijn uit de hand verkocht. Huis en erf Janvossensteeg 25 in bod: 1.700,is niet afgeslagen. P.V. Columba Leiden De jaarlijkse clubtentoonstelling, nu door de pas opgerichte P.V. Co lumba In „De Groote Vink" georga niseerd, zal zoals het laat aanzien op zaterdag en zondag zeker door vele liefhebbers bezocht worden. Het ingezonden materiaal werd op vliegtype gekeurd door de heer J. Selens uit Den Haag en speciaal in de tentoonstelling, zowel als de hok- show werd het voor hem geen ge makkelijke taak, zodat dikwijls met zeer weinig verschil de prijswinnaars uit de bus kwamen. Hilariteit ver wekte de krielbaan in één van de kokken met de mededeling van de keurmeester: „liefhebber moet dit vogeltje in ere houden". Klas 1, oude doffers, 500 km. en hoger alle kleuren: 1. en 2. G. D. J. Ouide Elferink, 3. J. W. Wolters. Advertentie. Wat lezers schrijven R.K. BOND VAN BEJAARDEN EN GEPENSIONNEERDEN. Een jaar geleden vond de oprich ting plaats van de afd. Leiden van de Bond van bejaarden en gepen- sionneerden. Doel is het behartigen van de belangen der bejaarden en gepensionnèerden in de ruimste zin. De financiële draagkracht der leden staat ons slechts het heffen van een geringe contributie toe. Waar echter voor een goede functionering ook voor deze organisatie aanzienlijke bedragen nodig zijn, moet de Bond zijn kracht ?oeken in een groot le dental. Tot onze spijt moeten we vaststellen dat het thans bereikte ledental van ±160 voor Leiden veel te klein is in vergelijking tot het ge tal van 1300 R.K. inwoners boven de 65-jarige leeftijd. Het bestuur zal zich daarom in deze maand per cir culaire tot de belanghebbenden wen den om hen op de activiteiten van de Bond te wijzen en hen tot deel name aan te sporen. Jammer genoeg kan deze actie wegens onvoldoende middelen slechts beperkt zijn. Wij kunnen dus niet alle 65-jarigen be reiken. Ook zullen er 65-jarigen zijn, die wegens een beschutte oude dag, menen geen enkel belang te hebben bij deze Bond. Laten zij evenwel zo veel gemeenschapsgevoel tonen, dat ze door hun lidmaatschap gaarne de belangen van hun minder begun stigde medemensen steunen. De secr. de heer J. M. H. Horikx, W. Rozen straat 18, ziet gaarne hun bericht tegemoet. Het bestuur. AAN DE PAROCHIANEN VAN DE „PETRUS" Van harte wens ik alle parochia nen van de „Petrus" een zalig nieuw jaar. Ook zonder bijzondere aanlei ding, zou ik u voor het nieuwe jaar De kinderen van de r.k. Bond voor het Gezin te Leiden hebben gister- I middag in de zaal van de heer E. Castelein aan de Hooglandse Kerk- gracht een feestelijke middag be leefd. Zij hebben Oh! en Hee! ge roepen bij de wonderlijke goochel toeren van de heer Bart Devilee jr., die weet hoe hij met kinderen moet omgaan. Van het eerste moment, dat hij vóór het critisch forum van de jeugd trad had hij de aandacht van de kinderen gevangen. Hij slaagde er in de jeugd tot de laatste minuten geboeid te houden. Hij deed spelletjes, manipuleerde han dig met allerlei attributen, organi- zeker het allerbeste toewensen, maari seerde een zang wedstrijd, waaraan de nu heb ik daar inderdaad een bij zondere reden voor. U, parochianen van de „Petrus" hebt vanouds de Lo- dewijksp'arochie geadopteerd. In sep tember van verleden jaar heb ik u gevraagd de wekelijkse collecteschaal voor de bischoppelijke noden meer dan u tot nu toe gewend was, te ge denken, omdat hetgeen u meer dan vroeger bijeenbrengt in mindering zal komen van onze schuld. Welnu: u hebt inderdaad aan dit verzoek voldaan. Dezer dagen ontving is van het Bisdom de mededeling, dat vanaf 1 juli tot en met 30 november dit sur plus niet minder dan 1.000,be droeg, met welk bedrag onze schuld dus verminderd is. Daar deze perio de 5 maanden omvat, mag ons kerk bestuur veilig aannemen, dat u per jaar dus zeker 2.000,voor onze zwaarbelaste Lodewijkparochie bij eenbrengt. U riet dus, dat Vele stui vers een grote som maken. Van gan ser harte dank ik u daarvoor. Het spreekt vanzelf, dat ik dit jaar in ga met de stellige hoop, dat u in uw vrij gevigheid zult volharden. Wanneer u allen één stuiver meer dan vroe ger in de schaal legt, dan zal de Pe trusparochie tonen, dat zij inderdaad een moederparochie is, die haar dochter-in-nood weet bij te staan. Nogmaals mijn zeergemeende dank en aan allen een zalig nieuwjaar toe gewenst. M. JANSEN, pastoor Lodewij kparochie. VORSTENKRANT kinderen hartstochtelijk deelnamen en vertoonde ten leste een Jan Klaas- senspel, dat jong en oud intens deed meegenieten. Het werd een middag, die ook door de énkele volwassenen, die aanwezig waren, volop genoten werd, al was het maar door de ob servatie van de spontane reacties van de kinderen. Het jongenskoor o.l.v.de heer Rijnbeek bracht enige kerstliederen, die de jongens en meis-ir-K jes in een oogwenk muisstil deden^ luisteren. De organisatie van deze kinder middag lag in handen van de heer E. Castelein, die tijd en zaal geheel belangeloos beschikbaar stelde. Genoemd moge ook worden be stuursleden en enige vrienden van de bond, die eveneens aan het welslagen van deze middag hebben meegewerkt. Klas 2, oude duivinnen, idem: 1. H. v. Velzen, 2. G. W. ten Braak,. Klas 3, oude doffers, 300500 km, alle kleuren: 1. en 2. G. D. J. Oude Elferink, 3. W F. P. Rijsbergen. Klas 4, oude duivinnen, idem: 1. J. S. A. Bailey, 2. G. W. ten Braak. Klas 5, Oude doffers, 65270 km., alle kleuren: 1. H. v. Velzen, 2. J. W. Wolters, 3. R. P. de Graaf. Klas 6, Oude duivinnen, idem: R. P. de Graaf, 2 e.v. Klas 7, Oude doffers, onbevlogen, alle kleuren: 1. H. van Velzen. Klas 8, Oude duivinnen, idem: geen prijzen. Klas 9, Jonge doffers,'200300 km. alle kleuren: 2. R. P. de Graaf, 3. J. W. Wolters. Klas 10, Jonge duivinnen, idem: 1. Jos Göbel, 2. H. v. Velzen. Klas 11, Jonge doffers, 65200 km. alle kleuren: 1. J. S. A. Bailey, 2. J. W. Wolters, 3. R. P. de Graaf. Klas 12, Jonge duivinnen, idem: 3. G. D. J. Oude Elferink. Klas 13, Jonge doffers, onbevlogen, alle kleuren. Klas 14, Jonge duivinnen, idem: geen prijzen. Klas 15, Jonge doffers, late jongen met minstens 3 oude pennen. Klas 16, Jonge duivinnen, idem: geen prijzen. Hoofdbekroningen: Beste vogel van de gehele tentoonstelling: J. S. A. Bailey; beste oude doffer: H. W. G. v. Velzen; beste oude duivin: J. S. A. Bailey; beste jonge doffer: J. S. Bailey; beste jonge duivin: Jos. Uitslag hokten toonstelling: 1. H. W. G. v. Velzen, 375^ pnt.; 2. W. Rijsbergen 370 pnt.; 3. G. W. ten Braak 370 pnt.; 4. J. C. de Graaf 368 pnt.; 5. G. D. J. Oude Elferink 367 3/4 pnt.; 6. J. W. Wolters 367 pnt.; 7. R. P. de Graaf 366H pnt.; 8. C. P. Velt- huijzen 363^2 pnt.; 9. Jos Göbel 363 1/4 pnt.; 10. J. Velthuijzen, 362 1/4 pnt. HIOIIOIIOIIOMOIIC3IIOIIC3IIOIICDIIC3IIOIIOIIOIIOIIOIIO OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO gens vond de klok uit; de tijd bleef echter onveranderd en zal onveranderd blijven, zelfs nu wij haar geëlektrificeerd hebben. Een blozende voorgevoelens beet gisteravond in de I nummer" onder de aanwezigen ver- |srpeidden; dit feestnummer van „Club de Limetz" is ook reeds in groten geta- Bets-Pieterse-met-le onderweg naar Limetz. Bijzondere woorden van dank en lof Jacobazaal van De Burcht „op iets 1 werden door de kap. De Jong en Joop i Koevoets gesproken aan het adres van en daarmede had het monu-heer Th. de Wit, die de vertalin- mentale Driekoningenbrood voor de gen verzorgd heeft en aan „De Leidse „Club de Limetz" de koningin aange wezen, die even later een onwillige koning tot de eer der tronen verhief. De Petrus-parochie in Leiden kan met groeiende trots de steeds groei ende vereniging bekijken, die aan de jongeren een zo unieke vorm van ont spanning weet te bieden. Zoals de aalmoezenier, kap. J. W. de Jong, bij Courant, die de technische uitwerking mogelijk gemaakt heeft. Parkieten Voordat „het parkietenspel" het geen heel wat anders was dan het KRO-ganzenbord, omdat geen gans maar 2 parkieten de inzet vormden de slagvaardigheid van 5 aanwezi gen op de proef gesteld had, kreeg IN onze haastige, overhaaste tijd is het gewoonweg een verade ming kennis te maken met een ge zin, dat van het standpunt uitgaat: er is nergens haast bij. Jonge men sen, die wat bereiken willen in het leven, zullen deze doodgemoe dereerde kijk op de gang van za ken wat saai vinden. In het gezin, dat we op 't oog hebben, was ook een zoon, een jongeman, die reeds als jongetje van 12 jaar een bij zondere begaafdheid aan de dag legde en toen al precies wist, wat hij wilde en wat hij zou worden. Toch had hij geen haast. Hij werd timmerman in het dorp en tot zijn dertigste jaar bleef hij timmer de opening de avond schetste het eerst de uitgebreide hofhouding een midden tussen een plechtig Lof en - een balaivond zö is de activiteit van deze moderne jongerenbeweging in 'haar gehele opzet en een demon stratie naar buiten was gisteravond gevonden in een ouderwetse Drieko ningenavond, waarvoor ook ouders en belangstellenden genodigd en ge komen waren. spoedopdracht, die de verrukte Leidse middenstand een welvarende avond bezorgde en voordat de moderne dansmuze beslag op de aanwezigen legde, legde de koningin-der-avond eerste nog beslag op de twee parkie ten. De roemruchte „Serenaders", die met de zang van Dolf Delprado de gehele avond al op nootjes hadden doen rollen, verzorgden ook dit laatste programmapunt en brachten een rit misch slot aan deze geslaagde avond. Burgerlijke Stand Geboren: Damaris, dr. v. F. Breed- veld en G. Lepelaar. Gerarda Maria, dr. v. J. M. van Leeuwen en J. Brug man; Maria Quirina Cornelia, dr. v. J. J. Straathof en C. M. G. v. d. Weijden; Marie, dr. v. A. de Prie en E. Rozier; Arnaud, zn. v. N. O. Ver- xsLK- hagen en N. Fruneaux; Petrus Cor- uc,uf"c J""-' ""-w irnnin((pT,,np1 Hp wereld ingestuurd nelis» zn. v. J. H. Kettenis en G. v. d. man. Toen pas begon hyzynplan P vll>WVl+ Klaauw; Johannes Alibertus Alexan der Sjoerd, zn. v. G. de Boer en L. M. de Bell; Jacobus Adrianus Casper, zn. v. C. T. J. de- Koning en M. W. Vesseur; Gerardus Petrus, zn. v. G. P. de Haas en E. Smit. Hendrik Jan, zn. v. H. J. Veldkamp en M. P. Lepe laar.. Overleden: J. T. Breedeveld, zn. 25 jr.; W. van Beelen, wednr. 75 jr.; J Simons, wednr. 86 jr.; C. van Donk, Puzzel In het stemmige schemer der Drie koningen-kaarsjes werd de avond na het welkomstwoord van de aalmoe zenier, verder geleid door Joop Koe voets, die .zijn culturele-idealen in de „Club de Limetz" tot een schoon klinkende harmonie met het meer populaire genre van vermaak verwe zenlijkt ziet. Na 'n solozang door Jan Bonnet uit een opera van Handel, kreeg de zaal gelegenheid de puzzel op te lossen, die Gofried Bomans met zijn Drie- uit te voeren. In nauwelijks 3 jaar beeft; het is klucht noch drama en wat tijd. stichtte Jezus de Kerk. In 3 i met wel is, wist de schrijver zelf niet, jaar tijd zonder haast, maar met zodat niet van ons verwacht kan wor- veel tegenslag! De enige haast,'den, dat wij het wel weten. Alfred waarvan in zijn levensbeschrijving Demison, Ben Heetveld en Aad van een spoor is te vinden, is zijn de Bosch voerden het ten tonele on- boodschap aan „die vos", dat is de koning Herodes!,: „Toch moet Ik vandaag, morgen en overmorgen verder reizen; want het gaat niet aan, dat een profeet buiten Jeru zalem zou sterven". der groot meeleven van de zaal. De sprong, die de drie vorsten ver volgens maakten, was wellicht een beetje erg groot, want zij daalden van bun zetels af om krantenjongens te worden, die een tweetalig „Vorsten- 'h'iisvr. van: v. Tilburg, 64 jaar. de kenners weg van zijn en het grote publiek gemeenlijk U weg van blijft. Het ligt op het drukste punt van Leiden en heeft 0 in de oorlog een vleugel aan het - geweld, waarvan het zelf de oor- 0 sprong tentoonstelt, moeten mis- - sen. Wij bedoelen het museum n van de Geschiedenis der Natuur- z wetenschappen naast 't Volken- 0— kundig museum aan de Steen- straat. In december 1944 werd r een uitbouw bij het bombarde- U ment van het station volledig verwoest. De belangrijke stuk- 0 ken waren veilig in de kelders opgeborgen doch de luchtdruk Q vernielde enkele door glas be- schermde instrumenten. n Men zou ons van misleiding r kunnen betichten als wij beweer- den, dat het museum aan de V Steenstraat voor de leek werke- lijk 'n aantrekkelijk museum is. 0 Daarvoor is het wat dor, want in tegenstelling tot andere musea Q bevat het niet de vruchten van een langdurige beschavingsar- Q beid doch slechts de middelen, Als een batterij afweergeschut heffen deze sterrenkijkers hun lopen omhoog. heelal kunnen verruimen, met als enige troost voor de door ruimtevrees bevangen mens, een aantal sterren die ons in de ver lorenheid gezelschap houden. Al deze ontdekkingen zetten de mens tot haast aan om de dagen die hem gegeven zijn volledig uit te kunnen buiten. Hij zag zich de tijd als het zand in de zandloper door de vingers glippen. Huy- museum kan men zien, welke martelwerktuigen vroeger in de geneeskunde toegestaan werden. Men vindt er tangen waarmee imen nu zelfs geen spijker zou durven beroeren, maar die vroe ger ontelbare mensen van hun kiezen afgeholpen hebben. Er is een kast vol met bijlen en za gen, waaibij een houthakker zou staan watertanden, doch waar mee men vroeger korte metten maakte met armen en benen van gewonden en patiënten. Wat vlugzout kan men, na al deze ervaringen, nemen uit een oude apothekerskast, die de vorm heeft gekregen van een oud re ceptenboek. Zij dateert uit de zeventiende eeuw en diende om de toekomstige dokters op hun warenkennis te testen. In de kast bevinden zich na melijk enkele tientallen laden, die op hun beurt weer verdeeld zijn in enkele honderden vakjes. Wanneer de hoogleraar z'n leer ling bevel gaf dit boekje open te doen, moest de jongeling op de 'tast alle kruiden weten te vin den. De ontwikkeling van de mi croscoop werd in een grote en modern ingerichte zaal geïllus treerd. Tussen de sterrenkijkers en deze microscopen is eigenlijk maar een klein verschil; terwijl de eerste iets laten zien van het onbereikbaar grote, staart de mens zioh door de andere blind op het oneindig kleine. Zich op het raakvlak van deze beide ge- Q bieden in evenwicht te houden is de taak van de mens. De examenkast van het medische gilde. waardoor n werden. de vruchten gerijpt jE T\E KOSTBAARSTE herinne- y ring, die het museum aan Kamerlingh Onnes bewaart, is U het toestel waarmee hij het he- lium vloeibaar maakte. Voor de 0 leek is het hele geval echter niet veel meer dan een aantal kouwe- Q lijk ingepakte glazen buizen, die, als eens sneeuwwitje, achter glas n staan opgebaard. In dezelfde zaal r staan nog een aantal andere on gevaarlijk uitziende instrumen ten uitgestald, waarvan men op het eerste gezicht niet zou zeg gen, dat de formules, die zij een maal bevestigd hebben, bouwste nen zijn geworden van straalmo tor en atoombom. Het zit er al lemaal nogal dor en triest uit en lij'kt met al zyn spichtige buizen op een traliewerk, waarmee hun uitvinders de natuur mens omgeven hebben. In een andere zaal staan een aantal ster- renkijkers, die hun lopen mach teloos omhoog heffen. Met deze instrumenten heeft men het OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOII03IIOIIOIIOIIO.IW

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2