S)e £oidóeSoti/fca/rit Hoe de Franse puzzle op te lossen? De overval in Algerije DE GROTE KLEINE MAN Nederlands - Indonesische| besprekingen opgeschort' Saar onverwijld naar Duitsland terug Vluchtelingen uit het Oosten K.R.0. REVUE „UITVERKOOP" Natste plaats op aarde Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 7 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13697 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p.kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17ctp.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 DE ATOOM BEWAPENING In het derde deel van zijn kerst- toespraak vraagt paus Pius zich af, hoe de afzonderlijke aan zichzelf overgelaten mens redelijkerwijze kan geloven aan zijn eigen volledigheid, veiligheid en vastheid. Van alle kan ten ziet de mens toch de grenzen, waar binnen de natuur hem houdt opgesloten, grenzen, die wel kunnen worden verruimd, maar toch niet ge heel en al kunnen worden opgeheven. Opnieuw wijst de paus op de dwaling, dat, tengevolge van de verbazingwek kende ontwikkeling der techniek (en vaker tengevolge van een verkeerd gerichte propaganda) de arbeider de gehele werkelijkheid besloten waant in de tastbare natuur en de produc tieve maatschappij beschouwt als een macht, die allen draagt en maatstaf geeft voor het leven. De scheppende arbeid heeft echter een hogere gees telijke waarde in natuurlijke en bo vennatuurlijke orde. De arbeidende mensheid is een gemeenschap, welke niet alleen goederen produceert, maar ook God verheerlijkt en de afzon derlijke mensen door de arbeid hei ligt, hun levensonderhoud geeft en hen maakt tot nuttige leden van de maatschappij. Neutraliteit in; de levensopvatting, een coëxistentie „met allen ten koste van alles, zelfs ten kosten van de waarheid en recht vaardigheid" is verwerpelijk. „De on wrikbare grenzen moeten volledig in acht worden genomen". "1/ervolgens komt ce paus te spre- ken over een plan, door-middel van een internationale overeenkomst de proefnemingen met de atoomwa penen te staken. Een schrille schildering van de uit werking van een atoomoorlog vat Pius XII samen inde zin: „Er zal geen overwinningskreet worden gehoord, doch alleen het ontroostbare weekla gen van de mensheid, die in diepe verslagenheid de rampspoed zal aan-" schouwen, die aan haar eigen dwaas heid is te wijten". De drie voorgestelde maatregelen: afzien van de proefnemingen met de ataomwapenen, afzien van het aan wenden dezer wapenen en algemene controle op de bewapening, en dat in een internationale overeenkomst, acht de paus „een gewetensplicht van de volkeren en hun regeringen". Maar dan ook alle drie de maatregelen te zamen, niet b.v. alleen de eerste. Want dan zou de vestiging van ge lijke veiligheid voor alle volkeren niet wordenbereikt, „temeer omdat men dan met recht eraan zou kun nen twijfelen of men werkelijk tot het aangaan van de t-vee andere over eenkomsten zou willen komen". De vredespogingen mogen niet al leen bestaan in voorzorgsmaatregelen tegen de oorlogvoering, zij moeten ook bestaan in het verzachten van de tegenstellingen tussen de volkeren, met name van de europese volkeren ten opzichte van die buiten-europese volkeren, welke streven naar politie- j ke onafhankelijkheid. 1 In een mensheid waar overal druk kend hangt de last van de dwaling en de zelfzucht, van de leegte ën de schuld, van ontgoocheling en onze kerheid, van de mislukkingen, die de volkeren, de systemen en ieder mens afzonderlijk hebben moeten onder vinden, geeft Pius in overweging, de weg, de waarheid en het leven te vragen aan Christus. Poujade over zichzelf De leider van de Franse radicalen, Pierre Mendès-France, heeft ermee ingestemd het vice-premierschap te aanvaarden, indien een socialist zou worden verzocht de nieuwe regering te vormen, aldus meldt Reuter. Mendès-France heeft hierover over eenstemming bereikt met de leider van de socialisten, Guy Mollet, aldus kringen, die in nauw contact staan met het hoofdkwartier van de socia listische partij. De twee partijleiders zijn overeengekomen dat als één van hen door president Réné Coty wordt verzocht als premier op te treden, de ander vice-premier zal worden. POUJADE GEEN FASCIST. Uit officiële slotcijfers voor de verkiezingen in Frankrijk, die vrijdag zijn bekend gemaakt, blijkt dat de beweging van Poujade bijna 2.500.000 van de 22.149.309 uitgebrachte geldi ge stemmen, of 11,3 procent van het totaal, heeft gekregen. Pierre Poujade, de leider van de beweging van Franse winkeliers en handwerkslieden, heeft vrijdag in een vraaggesprek met klem ontkend, een facist te zijn. „Mijn beweging is pre cies het tegenovergestelde van fas cisme. Fascisme is nooit voortgeko men uit de middenstand". Poujade, bijgenaamd „Pierrot", ver telde dit aan journalisten in een ge huurde villa bij Parijs, die veranderd is in het „Poujadistisché algemene hoofdkwartier". Volgens Poujade kunnen de afge vaardigden van zijn groep „algehele obstructie" in de nieuwe Assemblée voeren. Zij zouden kunnen stemmen of niet. Dit zou afhangen van de hou ding... van de regering tegenover de eisen der Poujadisten. De afgevaar digden der beweging zouden „de strijd beginnen", zodra de Assem blée bijeen komt, met eisen tot be lastinghervorming en reorganisatie van het Franse voorzienings stelsel. Op het ogenblik, aldus Poujade, wa ren zelfs belastinginners niet zeker van de wetten en er bestonden „vele onrechtvaardigheden". Nationale ideeënbus. Poujade verklaarde verder, dat zijn groep met elke partij wilde samen gaan, die zijn program van belasting hervorming en het in het leven roe pen van een instelling als de „états generaux" stemde. (Het bijeenroepen lichaam. Poujade heeft zich vaag uit gelaten over de-vorming van de „sta- ten-generaal". Deze zou waarschijn lijk op dorpsniveau beginnen. In een vrijdag in hët: blad „Ex press", dat Mendès-Frhnce steunt verschenen artikel wordt'-geopperd de 52 Poujadistisché afgevaardigde uit de nieuwe Nationale Vërgddëring te weren omdat hur eed van trouw aan Poujade in strijd zou zijn met de grondwet. De Poujadisten, aldus de schrijver, hadden, door te beloven, al hun handelingen in het parlement aan de goedkeuring van de beweging te onderwerpen, een „imperatief man daat", dat uitdrukkelijk door een wet van 1875 wordt verboden, aanvaard. Hun eed was ook in strijd met de grondwet, volgens welke de nationale soevereiniteit aan het Franse volk behoort en niet aan een dfeel er van of aan een enkeling, aldus'do schrij ver in „Express". Tweeduizend Franse militairen, die in Algerije een cordon gelegd hadden rond de Bou Zegga berg, "zijn naar hun stellingen teruggekeerd na de meeste leden van het kleine garnizoen gered te hebben, die maandag door rebellen gevankelijk werden wegge voerd. Zeven leden van de kleine bezetting van heuvel 616 werden gered. Drie verminkte lijken werden gevonden en drie Algerijnse soldaten waren nog niet gevonden, toen het zoeken stop gezet werd. De Franse troepen hebben zes van de rebellen, die aan de overval op heuvel ©16 deelnamen gevangen ge nomen en tal van dorpsbewoners ge arresteerd, die verdacht worden van medeplichtigheid- Joegoslavië toch vocrdeliger Joegoslavië heeft besloten een pre mie van 33 1/3 procent te betalen op alle buitenlandse valuta, die in Joego slavië omgewisseld worden, waardoer dus de dinar gedevalueerd wordt. De officiële wisselkoers bedroeg tot dusver 100 dinar voor 1,267. Deze wordt nu ongeveer 100 dinars voor een gulden. De premie zal door de Nationale Bank van Joegoslavië worden uitbe- van de „états generaux" in 1789 was' faald bij alle omzettingen van buiten- een van de gebeurtenissen, die de'?ndse valuta. Zij zal ook gelden voor stoot gaven tot de Franse revolutie).; de deviezen, die door de Joegosla- Deze „états generaux" zouden in feite vische hotels en cafes ontvangen een soort nationale „ideeënbus" rijn. j worden. Iedere burger zou de gelegenheid) Men neemt aan dat het nieuwe be- hebben voorstellen te doen aan en i S*U1* n°g meer toeristen naar het grieven te uiten tegenover het DOUJADE IS MOMENTEEL de grote man van Frankrijk. Hij is in het maatschappelijk leven maar de eigenaar van een verlopen boek winkeltje in een dorpje, Saint Céré genaamd, in het departement Lot, maar dank zij zijn enthousiaste strijd tegen de belastingen een strijd, waar mee elke rechtgeaarde Frans man van garlse harte meeleeft is hij thans een man van betekenis in het politieke leven. Hij is een echte Fransman van het zuiverste filmtype, een vlotte prater, vol met onvervalste volksuit drukkingen, die zich met on- 0 geloof lijke radheid tot laaiend enthousiasme weet op te wer ken, zijn jasje en zijn das afgooit en met opgestroopte hemdsmouwen van leer trekt. Op de eerste plaats natuur lijk tegen de controleurs van de be lastingen, die een eerzaam, hard ploe teren1 winkeliertje he+ vel over de neus halen, maar vervolgens ook te gen de structuur van regering en parlement. De heren daar in het par lement kletsen maar en dienen op de eerste plaats zichzelf en him partij; zij moeten meer aandacht schenken aan de wensen van het volk. Dat is klare mannentaal, niet waar. Maar Poujade is behalve goed van de tongriem gesneden ook de drager van een maarschalkstaf in zijn ran sel; hij is ook een geboren organisator. Zijn manngn de 51 deputé's in de a.s. Nationale Vergadering zijn straf georganiseerd. Him salaris van 24.000 per jaar gaat in de algemene pot van de partij. Niet dat het zulke kapitaalkrachtige jongens zijn, want het zijn over 't algemeen bakkers, kruideniers, slagers, boeren en kroeg- zij krijgen daarom uit de pot zoveel als zij voor zich en hun gezin nodig hebben om van te leven. Zij zitten in 's lands vergaderzaal niet om er rijk van te worden. Ook niet om eigenmachtig besluiten te nemen, want bij iedere politieke be slissing dienen zij zich te verstaan met de nationale raad van de beweging. Zó zal dus het volk een woordje mee spreken in de landspolitiek. Poujade zelf blijft op de achtergrond; hij wil het land dienen en niet zichzelf. Wij wachten met belangstelling de daden van zijn volgelingen af en ho pen, dat Poujade trouw blijft aan zijn beginsel van het land dienen en niet zichzelf. Er zijn wel dictators ge weest, die óók zo begonnen zijn. goedkope Joegoslavië zal brengen. Ambassadeur üan Brazilië in Den Haag begraven In Den Haag vond Vrijdagmorgen de staatsbegrafenis plaats van de dinsdag overleden ambassadeur van Brazilië, de heer Th. Da Graza Aranha. We zien hier het moment, waarop de kist de dekenale kerk Ln de Parkstraat waar de plechtige Requiem mis werd gecelebreerd wordt uitgedragen Wederzijdse regeringen worden geraadpleegd De Nederlandse en de Indonesische ministers hebben gisteren te Genève tweemaal langdurig vergaderd. Na de tweede ministersvergadering (welke duurde van negen uur des avonds tot half twee zaterdagochtend) Is het vol gende gemeenschappelijke communi qué uitgegeven: „De vergadering van hedenavond tussen de Nederlandse en Indonesi sche delegaties was aan een reeks van onderwerpen gewijd. Naarmate de openstaande punten in aantal af nemen worden de overblijvende on derwerpen vanzelfsprekend moeilij ker tot overeenstemming te brengen. Er is thans een punt bereikt, waarop beide delegaties behoefte gevoelen aan overleg met hun regeringen. De besprekingen zijn derhalve voor en kele dagen geschorst". De vergaderingen, die zowel gister middag als gisteravond enkele keren Actie van Schneider Dr. Heinrich Schneider, de voor zitter van het Saarlandse parlement en leider van de democratische partij, heeft gisteren in Bonn gezegd, dat Saarland onverwijld politiek met Duitsland herenigd dient te worden. Economische eenheid met Duitsland zou na een overgangsperiode van on geveer twee jaar haar beslag moeten hebben gekregen. Dan zou Saarland de economische unie met Frankrijk moeten beëindigen. met bondskanselier Adenauer had ge had, die hem had meegedeeld dat de Westduitse regering van plan is als eerste stap in de goede richting de douanerechten op te heffen voor 120 'produkten, die in Saarland worden vervaardigd. Voorts kondigde Schneider aan dat de Saarlandse regering vertegenwoor digd zal zijn bij de komende Frans- Duitse onderhandelingen over de toe komst van Saarland, welke wachten op de vorming van een nieuwe Franse regering. Hongerende herten hunkeren naar mensenvoedsel Het is winter en de herten in Denemarken kunnen geen voedsel vinden. Zij moeten daarom wachten toé de mensen het komen brengen. Deze foto werd genomen in een van de bossen rond Kopenhagen. De hongerige dieren rukken het voedsel bij na uit de handen van de man. zijn onderbroken voor overleg met de deskundigen, hebben naar wij ver nemen nog geen overeenstemming gebracht over de kwestie-Nieuw Guinea en over het derde punt van de geschillenregeling van de het vo rige jaar gesloten protokollen. deze bepaling van de geschillenrege ling wordt de mogelijkheid geopend om een rechtsgeschil tussen beide landen aanhangig te maken bij het internationaal gerechtshof. Het is nog niet bekend wanneer de conferentie zal worden hervat. Naar na afloop van de avondvergade ring werd medegedeeld hangt het in de eerste plaats af van het verloop van de ruggespraak met de respec tieve regeringen. Overigens behoeft de afwezigheid van minister AnaR Agung Gde Agung, die maandag in gezelschap van mr. Soebardjo naar Londen ver trekt, niet te betekenen, dat de be sprekingen eerst na zijn terugkeer in Genève kunnen worden voortgezet, daar het voorzitterschap van de In donesische delegatie eventueel door een van de andere ministers zou kun nen worden waargenomen. Er wordt dan ook rekening mee gehouden, dat de besprekingen reeds dinsdag op nieuw door een of meer ministers van beide partijen worden voortgezet. Bijna 300.000 mensen, voor het me rendeel vluchtelingen uit communis tisch Oost-Duitsland, zijn in 1955 uit het oosten naar West-Duitsland ge komen, aldus heeft een regerings woordvoerder vrijdag te Bonn mede gedeeld. De anderen waren gerepatrieerde krijgsgevangenen, burgergeïnterneer den en Volksduitsers. In West-Berlijn en West-Duitsland kwamen 252.870 vluchtelingen aan, van wie 52.4 procent jonger dan 25 jaar was. In 1954 waren 184.189 vluch telingen, van wie minder dan de helft jonger dan 25 jaar was, in West-Ber- lyn of West-Duitsland geregistreerd. De Sowjet-Unie zond op grond van een WestduitsRussisch akkoord 8.©00 krijgsgevangenen terug. Van de teruggekeerde Volksduitsers kwam de grootste groep, ongeveer 12.000 personen, uit Zuid-Slavië. KAARTVERKOOP ZONDAG 8 januari VAN 12-2 UUR Stadsgehoorzaal Het dorp Mawsynram in Assam (In dia) blijft de twijfelachtige eer op eisen de natste plaats op de aarde te zijn. In 1955 viel er bijna veertien meter water. In 1954 heeft het dorp ook het wereldrecord opgeëist. De neerslag was toen ruim achttien maal zo groot als de normale neerslag in Wales, dat een van de natste gebieden aan de Britse westkust is. (In Nederland valt gemiddeld 72 cm. neerslag per jaar). HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER SOMBER Zwaar bewolkt met opklarin gen en plaatselijk mist. Enkele verspreide buien. Over het alge- meen weinig wind. Vannacht plaatselijk temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Mor- gen dezelfde of iets hogere tem peraturen. Meer vorstkansen Een lange rug van hoge luchtdruk, die zich van Rusland over de Oost zee en de Britse eilanden naar de Atlantische Oceaan uitstrekte, en die het weer in ons land enkele dagen bepaald heeft, verliest snel zijn bete kenis. Tussen IJsland en,Noorwegen bevond zich zaterdagmorgen n.l. een lage drukgebied, dat zich in zuide lijke richting uitbreidde' en daarbij de genoemde rug aantastte. De aan voer van vochtige lucht, die ons en kele dagen somber weer bezorgde, loopt ten einde. Uit het zuidoosten begint drogere lucht ons land binnen te ®tr?r?.en' waarin opklaringen mo- gelijk"zijn. In de nacht van zaterdag ZüRICH op zondag zal het plaatselijk licht kunnen vriezen. Doordat het nog moeilijk te beoordelen is, hoever de depressie-invloed zich zal uitstrek ken, zijn de neerslagkansen enigszins moeilijk te bepalen, groot lijken ze vooralsnog niet. De luchtdrukver- schillen in onze omgeving blijven voorlopig vrij klein, zodat er dit weekeinde geen belangrijke toename van de wind te verwachten is. 8 Jan. zon op 8.49, onder 16.49 u.; maan op 4.53, onder 13.13 u. 9 Jan. zon op 8.48, onder 16.50 u.; maan op 5.53, onder 13.52 u. Hoogwaterstanden Zondag 8 Jan. voorm. uur; nam. 12.05. Maandag 9 Jan. voorm. 0.45 uur; nam. 1.15 uur. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw 0 C. STOCKHOLM regen 2 OSLO mist 4 KOPENHAGEN geheel bew. ABERDEEN DUBLIN LONDEN BRUSSEL PARIJS onbewolkt licht bewolkt geheel bewolkt motregen nevel BORDEAUX geheel bewolkt NICE half bewolkt GRENOBLE geheel bewolkt BERLIJN onbewolkt MüNOHEN geheel bewolkt geheel bewolkt GENèVE motregen LOCARNO geheel bewolkt WENEN nevel INNSBRUCK nevel ROME onbev/olkt Korreltje Het beste middel tegen mislukking vindt u in de mouwen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1