DE SOEDAN het .,land der zwarten" Lege schelpen aan het strand EERSTE KRACHTEN Dansschool HENNY BOES Hasselman en Pander Bloemist-knecht A. WAALS modemagazijn ZATERDAG 7 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 De jongste aanwinst De jongste staat ter wereld is de Soedan in Afrika, want dit land is met 1 januari 1956 onafhankelijk ge worden. De Soedan gaat zijn plaats innemen in de rij van vrije volke ren het het Brits-Egyptische bestuur heeft opgehouden te bestaan. De ca. 89 miljoen inwoners regeren nu zichzelf. Dit regeren zal overigens moeten komen van de ca. 100.000 Soedanezen die kunnen lezen en schrijven, de anderen missen n.l. de noodzakelijkste ontwikkeling. Politiek is de Soedan belangrijk omdat met de uitgeroepen onafhan kelijkheid van het land de Arabische landen de „levenslijn" beheersen van Europa naar Azië welke via het Suezkanaal door dë Rode Zee loopt. De regering van de nieuwe staat staat voor grote problemen om het land tot bloei te brengen. De Soedan is n.l. geen wezenlijke eenheid maar bestaat uit tientallen, voor een deels zwervende, bevolkingsgroepen die ieder een eigen taal en cultuur be zitten. In de grote lijn gezien valt dit reusachtige rijk, dat zo groot is als West-Euro pa, in twee delen uit een, n.l. het Mohammedaanse noor den en het „zwarte" zuiden met zijn negerbevolking en zijn oerwoud. Tussen deze twee delen heerst reeds nu het begin van een steeds scher per wordende tegenstelling tussen de negers en de Mohammedanen. De ze ontwikkeling kan een gevaarlij ke toestand gaan scheppen omdat het het eerste verzet is van negers te gen het opdringen van de Islam. In het noorden van de Soedan heersen twee grote Moslemgroeperingen, de Khatmia en de Ansar. De eerste is orthodox en de tweede on-orthodox. Het politieke leven wordt beheerst door 9 politieke partijen waarvan er vier voor een unie met Egypte zijn. Het buurland Egypte is zeer nauw bij de toestand in de Soedan betrok ken omdat de Soedan Egypte tot een woestijn kan maken. ,Wie de Nijl beheerst, beheerst Egypte" en aan gezien het grootste deel van de bron nen van deze rivier in de Soedan ligt, ligt de sleutel van de welvaart van Egypte in „het land der zwar ten". Een unie van de Soedan met Egyp te zou dit laatste land dus bijzonder welkom zijn. De gedachte echter dat de Soedanezen eigenlijk Egyptena- ren zijn is onjuist. Er bestaan geen banden van ras of cultuur met de Egyptenaren. Een dergelijk motief is trouwens ook nog nooit naar vo ren gebracht in de politieke strijd omdat het ongerijmd zou zijn. Voorlopig zal de kracht van de Soedan gelegen moeten zijn in de politieke verhoudingen met zijn buurlanden, want de jonge staat be zit geen wezenlijke militaire macht. Het leger telt rond 5000 man en de politie ca. 6600. Gezien de beperktheid van zijn bodemschatten zal de ontwikkeling van het land aan betrekkelijk enge grenzen zijn gebonden. De katoen en de Arabische gom zijn een van de belangrijkste artikelen van het land. Bijna 85 van het wereld verbruik aan Arabische gom komt uit de Soe dan. De Soedan heeft een tropisch land klimaat met een regenseizoen in de zomer en een droogteperiode in de „winter". In de zomer is de Soedan een van de heetste gebieden ter we reld. Men heeft er zelfs wel eens een temperatuur gemeten van ruim 126 graden F. Dit is dan in het kort een over zicht van de nieuwste staat van de wereld. Voor het eerste levensjaar ziet de regering zich gesteld voor de opgave om de armoede van de be volking op te heffen, te voorzien in de tegenstelling noord-zuid, en de juiste verhouding met Egypte. Wonderlijk leven op de zeebodem IEDEREEN, die het strand bezocht heeft, kent de grote schare van prachtig gekleurde en fraai gevorm de schelpen die men er vindt. Meestal denken wij er niet bij na, hier te doen te hebben met, de resten van dode zeedieren en toch is dat zo. De zee laat deze overblijfselen aanspoelen en eigenlijk is er aan vrijwel elk schelp je een klein drama verbonden. In die schelpen huisden eens dieren en velen van die dieren komen om het leven in de harde strijd om het bestaan, die ook op de bodem van de zee wordt gestreden. Wij vinden op de zeebodem onder andere weekdieren, tot welke groep de schelpdieren behoren. Wij kennen hiervan onder andere de slakken, die een schelp van grotachtige bouw be zitten. Bij gevaar trekken de meesten zich in hun schelp terug, die wordt gesloten door een hard dekseltje. Toch is deze vorm van beveiliging niet afdoende, want er zijn grote die- ren, die slak met schelp en al naar binnen slokken, waarbij de schelp door de krachtige tanden wordt ver morzeld. Daarom komen er slakken voor die een huis hebben, dat bezet is met krachtige stekels, waardoor een belager zich nog wel eens zal beden ken alvorens zijn prooi te vermalen. Sommige slakkensoorten kunnen him kruipvoet zo snel samentrekken, dat ze er behoorlijke sprongen mee kunnen maken. Op die manier krijgt het dier een goede kans om zich tus sen de waterplanten in veiligheid te stellen. Slakkensoorten die niet over een schelp beschikken, scheiden soms een voor hun belagers onaangename vloei, stof af, of hebben schutkleuren, waar door ze beschermd worden. Zo is er een slak, die wanneer zij vlucht, een rookachtig spoor achterlaat, dat ech ter een kleverige vloeistof blijkt te zijn. Men heeft ontdekt, dat deze vloeistof een prikkelende werking 'heeft op de ademhalingsorganen van de vissen. De slak werkt dus eigenlijk met een soort gifgas. Oesters en mosselen. VOORTS vinden we op de zeebodem oesters en mosselen als schelpdieren. De mossel bijvoorbeeld heeft een sterk ontwikkelde voet. Zij kan er mee graven, gangen maken en er zich zelfs mee onder het zand verplaatsen. Op die manier is het mogelijk, dat een groep mosselen binnen een minuut ónder het zand is verdwenen. Dë oester heeft echter geen ont wikkelde voet en moét het hebben van dè krachtige sluitspieren van zijn schelpen. Tegen de meeste van zijn vijanden, de zeesterren, moet de oester het echter afleggen, want de zeester stelt tegenover kracht een nog groter kracht en een beter uit houdingsvermogen. Wie wel eens heeft geprobeerd om de schelp van een levende oester open te breken en de enorme kracht van het dier heeft ondervonden, zal kun nen begrijpen welk een fantastische kracht een zeester moet kunnen ont wikkelen om het van de oester te winnen. De zeester zet zich op de ge sloten oester, hecht zich vast aan de bovenste schelp en bevestigt haar zuigvoeten aan de onderste schelp. Nu begint een strijd op leven en dood. De krachtige spier van de oester houdt de schelp gesloten en de zee ster ziet geen kans deze te openen, al scheelt het soms weinig. De zeester heeft echter een groter uithoudings vermogen. Zij houdt vol, tot tenslotte de oester het opgeeft en zich opent. De zeester keert dan haar maag naar buiten in de geopende schelp en doet zich te goed aan de weke oester. Zeesterren vervolgen ook andere schelpdieren, maar elke soort heeft haar eigen verweer. Er zijn soorten als de kamschelp, die snel kunnen springen, niet door een voet of zo, maar door de krachtige sluitspier van de schelp. Door het snelle en krach tige sluiten wordt het water met een schok uitgedreven en beweegt zich het dier volgens het principe van de raket voort. Door het steeds openen en krachtig sluiten van de schelpen, blijft het op die manier in beweging. De schelpen aan het strand tonen ons hoe ontzettend veel schelpdieren het slachtoffer worden in de strijd om het bestaan, maar de natuur heeft er voor gezorgd, dat de soort in stand blijft, want bijvoorbeeld een enkele mossel legt al vijftig millioen eieren. Dit is vrij nauwkeurig de tijd die de aarde nodig heeft, om één keer haar baan om de zon af te leggen. Die baan is rond 930 millioen kilometer lang, dus heeft onze aller moeder 't tijdens haar gang om de zon een snelheid van bijna dertig kilometer per seconde. En daarvan bemerken we niets, gelukkig! Wilt U iet» weten? Vraag: Hoe moet een fietser van de Stationsweg, komende van station, de Rijnsburgersingen indraaden? (v. T.) Antwoord: U heeft 't bij uw vraag al duidelijk gekenschetst; het is bijna even moeilijk als door het oog van de naald kruipen. Het enige advies, dat wij u met de politie kunnen geven is: rustig afwachten tot de weg vrij is en des noods twaalfuurtje meebrengen. Onverklaarbaar. „Dat is de eerste keer in mijn le ven", zei de gast voldaan, toen hem de rekening gepresenteerd werd, ,dat je me het vel niet over de oren haalt". „Nou mijnheer antwoordde de kellner verschrikt, „wilt u dan even wachten. Ik denk, dat ik me verteld heb". Amerikaans. Een Amerikaans echtgenoot had zijn ega geslagen en deze maakte er politiewerk van. Tenslotte kwam de zaak voor de rechtbana. De rechter bleek een wijze man. Hij veroordeel de de echtgenoot om iedere week een bos bloemen voor zijn vrouw mee te brengen gedurende vijf jaar. Hij moest de bos bloemen wekelijks eerst op het politiebureau laten zien. Examen Professor: „Weet u iets bijzonders over warmte en kou?" Student: „Bij warmte zetten de dingen uit en bij koude krimpen ze". Professor: „Uitstekend. Kent u een practisch voorbeeld?" Student: „De dagen! In de zomer zijn ze lang en in de winter kort". Kookkunst. Hij: „Die vis is niet gaar! Heb je hem niet lang genoeg laten koken?" Zij: „Ja hoor, ik heb mij precies aan het kookboek gehouden. Er staat in, dat een karper een uur moet ko ken en aangezien dit een halve kar per is heb ik hem een half uur laten koken". Misrekening In Londen bestaat een vereniging van luiaards- Als, een lid ooit betrapt wordt bij het vertonen van enige haast, wordt hij drie maanden ge schorst. Op zekere dag had men een lid een hollend paard zien zitten en derhal ve werd hij direct ter verantwoor ding geroepen. De schorsing ging ech ter niet door, want de verdachte ver klaarde, dat zijn paard op hol was geslagen en hij te lui was geweest om het tot stilstand te brengen". Geen begrip Een oude dame informeerde in een wolwinkeltje, hoeveel wol zij nodig zou hebben om een truitje voor haar hond te breien. De winkeljuffrouw kon uit de be schrijving van het beest niet goed wijs worden en stelde de dame voor het hondje mee te nemen. „Nee, dat kan toch nie£\ antwoord de het dametje, "het moet een ver- rassing blijven" VEBBOND VOOR VEILIG VERSER Wachtverbod toot alle voertuigen. Ver boden stil te staan anders dan voor het onmiddellijk in- of uitladen van perso nen of goederen Kantoorbediende: „Mijnheer, ik moet opslag helmen. Ik heb drie gro te maatschappijen achter me staan!" Directeur: „Zo! Welke maatschap pijen?" Kantoorbediende: „De waterlei ding-, gas- en electriciteitsmaat- schappij". Ja zeker! De chirurg boog zich over de pa tiënt op de operatietafel. „Ik moet u eerlijk bekennen, dat u slechts een kans van één op tien hebt. Kan ik nog jets voor u doen?" Patiënt:. „Ja, als de drommel m'n kleren en m'n schoenen halen". Wees voorzichtig Toen het echtpaar een tijdje had liggen luisteren, was het er van over tuigd, dat er een inbreker beneden was. De man sloop uit bed, pakte zijn hockeystick uit de kast en wilde juist naar beneden gaan, toen zijn vrouw zei: „Wees voorzichtig, Jan. Als hij gaat schieten, ga dan niet voor die kast staan, waarin het Chi nese porselein staat". Modemagazijn te Leiden vraagt voor de verkoop van mantels en japonnen enige die over ervaring en capaciteiten beschikken. Aan dames, die kunnen aantonen, hieraan te voldoen, wordt een zeer hoog salaris geboden. Geheimhouding wordt verzekerd. Brieven onder no. 5823 aan het bureau van dit blad. ZWARTE GLASPLATEN voor moderne etalages ALLE SOORTEN GESLEPEN GLASPLATEN Narmstraat 3 GLAS EN GLAS IN LOOD Tolef. 22368 Telaf. 23406 Gezellige dansavond a.s. zondag 811 uur IN HET ST. ANT. CLUBHUIS, LEIDEN Entrée 1,35. Toegang onder voorbehoud. Tangoclubs: hedenavond 9 uur St. Willibr.-geb., Oegstgeest en morgen middag 3 u. St. Ant. Clubhuis, 13 lessen 18,Beginnersles a.s. Maandag 7.30 uur. Amateurtest brons 9 uur in hotel Het Witte Huis, Oegstgeest. RIJNZICHTWEG 44 Speciaa'school voor OEGSTGEEST, TEL. 25439 R.K. Jongelui Wij zoeken per 1-3 a.s. voor onze afdeling woningtextiel Schriftelijke sollicitaties aan woninginrichting POSTBUS 94. I Vaste plantenkwekerij vraagt per 1 februari of 1 maart a.s. met ervaring. Eventueel vaste dienstbetrekking. FA. GEBR. VAN EGMOND - OEGSTGEEST H. MORSWEG 43 GEVRAAGD VOOR IN HET WESTLAND BANKETBAKKER Brieven onder no 5826 bureau van het blad WIJ VRAGEN: a 1e Verkoopsters voor de mantel- en japonnenafdeling; b 1e Verkoopster voor de lingerie afdeling; c Leerling-verkoopsters voor de diverse afdelingen; d Enige naaisters voor het veranderatelier. Sollicitaties schriftelijk of in persoon. Bij schriftelijke sollicitaties vermelden waarop men solliciteert met opgaaf van leeftijd, waar en hoelang in betrekking geweest en verlangd salaris. HAARLEMMERSTRAAT 114-120 LEIDEN Koopt bij onze adverteerders &e£efaantjea 2 Gevraagd in Centrale Verwarmingsbedrijf omge ving Leiden, begin febr., eerste monteurs en aanko mende monteurs. Eerste klas loon. Br. onder no. 8476 bur. van dit blad. PERSONEEL 2 Gevr. een net meisje boven de 17 jaar v. hele dagen, in klein gezin, goed loon. Kon. Julianalaan 44, Voorschoten. 2 Biedt zich aan net meisje voor de huishou ding. Br. onder letter X. R. Paauw. Kantoorboek handel, R'veen. 2 Gevraagd een vrouwe lijke bediende voor kan toor en winkel. In bezit v. Mulo-dipl. en type-dipl. Enige kennis van boek houden strekt tot aanbeve ling. Br. onder no. 8476 bureau van dit blad. 2 Gevraagd een net R.K. meisje boven 20 jaar. als hulp in de huishouding v. dag of dag en nacht, zelfst. kunn. werken. Weekend vrij. Omgeving Leiden. Br. onder no. 8476 bureau van dit blad. 2 R-K. meisje gevraagd voor de dag. zo spoedig mogelijk. Mevr. Èrnste, Wittenburgerweg 172. Wassenaar. 2 Zelfstandige huishou delijke hulp gevraagd, da gelijks behalve 's Zondags van 9 tot 12 uur. Geen was in huis. Aanm. mei. Hermans. Plantsoen 99. Leiden. 8472 2 Winkelmeisje gevraagd. Het Emaillehuis. Haarlem merstraat 160-165B. Lei den. 5819 2 Meisjes gevraagd bij Wasserij Nijssen, Mare- diik 131. 8470 2 Gevraagd per 1 febr. a.s. een tuindersknecht. N. L. v. Paridon. Haagweg 160. Leiden, tel. 24064. 2 Coupeuse heeft nog ge legenheid voor thuiswerk. Br. onder no. 8469 bureau van dit blad. 2 Gevraagd een R.K. huishoudster van middelb. leeftijd of wed. bij een ge zin van 2 kinderen, waar de moeder ontbreekt. Br. aan P. Wortman, agent v. d. Leidse Courant te Riio- 2 Dagmeisje gevraagd. Mevr. de Vooijer. Rijn- en Schiekade 16. Leiden. 2 Een nette werkster ge vraagd voor een of twee dagen in de week. Zwet sloot. Haarlemmerweg 2. Leiden. 8468 wetering. 5815 AANGEBODEN 2 Grote inboedel aange kocht. waarbij compl. huis kamer. grote en kleine kasten. ameublementen, schrijfbureaus. divans, rookstoelen. matrassen, le dikanten. nieuwe aanrech ten en gootstenen, dres soirs. kachels, kleden. Pluym, Hogewoerd. koopt inboedels, tel. 21266. 3? Goede bijverdienste door de verkoop van radio, stofzuigers, wasmachines, etc. Br. onder no. 5381 bureau van dit blad. 2 Wilt U bijverdienen? Gratis inl. Postbus 60, Dor drecht. Gitaar, Accordeon, Dia- no. mandoline, banjo, blok fluit. Hawaiian gitaar, kla rinet, saxoohoon, trompet, slagwerk cursussen. In strumenten in bruikleen. Gratis prospectus. Nieuwe speciale lesmethoden. Mu ziekschool Zwaag, Kore- vaarstraat 5, tel. 24358. 2 De Knittax breimach. met het nieuwe voorzet- apparaat breit automatisch recht, averecht, patent-, ribbels en ontelbare pa tronen. Gratis alle inlich tingen en lessen bij Knit tax Breischool Van der Spek. Haarlemmerstraat 196A Leiden. Te koop een goed on derhouden keukenfornuis en een wasmachine met wringer. Mezenstraat 5. Leiden. 8466 2 Te koop 1-pers. op- klapbed met dikke eiken ombouw met kapok bedje alles te samen f 21.50. De Groot. Sumatrastraat 100A Leiden. 8471 2 Wégens emigratie te koop overgordijnen, tafel kleed, serviesgoed. 4 nieuwe wollen dekens. 2 gestikte dekens, v. Ruiten. H. Rijndijk 104. Leiden (bovenste bel) spoed. 2 Te koop wegens ophef fing bedrijf een bakkers winkel. Inventaris: pracht toonbank m. marmerblad, vitrine, koek- of beschuit- kast met marmer blad. 14 laden en broodrek. Alles als nieuw. Alphen aan den Rijn. Emmalaan 35. 2 Sierteeltvergunningen. Aangeboden of gevraagd. Huur of verhuur, ruilen. J. Elstgeest. Zuideinde 99a Roelofarendsveen, Telef 291 - K 1713. 2 Dames! Bij ons is de permanent beter. Prijzen vanaf 5,Wassen. Wa tergolven, Onduleren en Haarknippen. Heren be zoekt de kapper voor lastig haar. Het Kappershuis, Apothekersdijk 8. 3? Wij hebben weer div. 2e hands motoren van 125 tot 350 cc., een en twee cylinders. Desgewenst ge makkelijke betaling bij Valk, H. Schouw. Voor schoten, motorenhandel. 3? Schuimrubber en Plas tichuis, Mare 70. tel. 22361. Wij confectioneren in elke vorm schuimrubber en schuimplastic, leveren dit in elke afmeting eh dikte. Desgewenst nemen wij bij U de maten aan huis. 2 Herenhoeden stomen, modelleren, nieuw lint. nieuw leer, eventueel, ver groten of verkleinen Voor vakwerk v. Velsen. hoe- denkliniek. Donkersteeg 3 <2* Dames! Uw oude hoed weer als nieuw. Wij ver vormen naar het nieuwste model C. de Groot-v. Eg- mond. Haarl.str. 145-147, Leiden. Huurt bij ons uw bruidstoilet. 2* Het huwelijksgeluk van U beiden begint met een foto van „Pijl" uit Leiden. Haarlemmerstraat 108, tel. 24889. 3? Kofferschrijfmachine gratis? Iedere zaak. ver eniging etc.. en particulier zenden wij gratis een schrijfmachine op proef! Volledige fabrieksgarantie, levering vanaf ƒ2.d. w. of in 24 maanden. Vraagt gratis prospectus aan! Br. onder no.5399 bureau van dit blad. 3? J. A. Verheul, Haarlem merstraat 86, levert U op gemakkelijke betalings voorwaarden horloges, klokken, verlovingsringen, goud en zilverwerken. 3? Kunstgebit stuk? Repa ratie in een uur gereed. Ook Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. P. J. Olivier. Gerrit Doustr. 19. tel. 30307. 2 Te koop: in g. st. zijnde lange langh. bontjas 125. m. 42-44. Schoolstr. 41. tel. K 1717-2677. Voorschoten. 3? Guitaar te koop, 25 gld. P. van Veen. Westeinde 16. Roelofarendsveen. 2 Aangeboden voor dame gestoffeerde kamer b.b.h.h. event, gebr. v. keuken. Br. onder no. 8465 bureau van dit blad. 4 3? Te koop gevr. gras zoden per R.R. of H.A. W. J. v. d. Oetelaar. Groot handel in graszoden. Ha venstraat 30. Noordwiiker- hout, tel. K 2533-329. 3? U kent uw matras 's avonds niet meer terug, als wij hem opnieuw over trekken. Vanaf 19,50 1-d en f26,50 2-pers. Natuur lijk bii Smit, Mare 98. Vrouwensteeg 9. teL 2391? 3? Aangeboden een gem. slaapkamertje. Hyacintstr. 11, Voorschoten. 3? Bankstel, naaimachine, radio's stoelen, bureaus, pracht trapnaaimachines. schrijfmachines, haarden, gashaarden, vloerkleden, rundlederen clubs, pracht modern bankstel, ledikan ten. spiralen, boekenkas ten. Inkoop. Nieuwe Rijn 60,~let op adresnummer 60, tel. 22150. 3? Haardkachel, lade kastje, mahoniekast, grote hangkast, open haard, bronzen gasblokken haard, grote Philips radio, lade kastjes. In- en verkoop. W. F. Kooreman. Nieuwe Rijn 9, t.o. V. en D., let op tel. 23261. 2* Alt op de Mare. Motor bakfiets, prima Villiersmo tor 125 cc. 250,Sparta- motor 98 cc. Sachs met kickstarter 125.Motor rijwiel 98 cc. Sachs 75. 110,Victoria- en V.A.P. brommers op rijwielen 100,—, 125,—. 2 Alt op de Mare. Heren- rijwielen: Raleigh 3 versn. 150,Magneet verlich ting 135,Hercules 67,50. Balako verlichting 67.50. Sport grijs/chroom 137.50. Damessport 110.150. Damesrijw. 45,Jongens- rijwiel 100,Meisjesrii- wiel 110, <2 Alt op de Mare ruimt od: Tafelboormach. 127 V. 6 mm. 85,Boortol. nieuw, 13 mm. 220 V. 185,Staartschroef 35. Zandsteen met as 46 cm. 20,Verder beitels, bo ren, sleutels, tangen, vijlen schroevendraaiers. 3? Alt op de Mare ruimt op:- Buigzame as 42. Electromotoren vanaf 5. Bromfietskoffer met frame 35.Electr. trein. 10 m. rails, 4 wagons, locomotief 125,Verder lampen, duo's, mistlenzen, trom- melnaafwielen. 3? Te koop aangeb. z.g.a.n. half Engelse kinderwagen. Te bevr. Albert Verweii- straat 20A, Noordwiik Zee. 2 Te koop: een land- schuurtje. Te bevr. Emma- straat 7, Noordwijkerhout. 2 Schrijfmachine-sensa tie! Alle merken nieuwe nieuwe schrijf-, reken-, tel-, stencil- en boekhoud machines v. 2.50 af p. w. zonder renteber. Geheimh. verz. Br. onder no. 8457 bureau van dit blad. GEVRAAGD 2 Wij kopen antieke meu bels, koperwerk, kristal, goud zilver, theestoven, kooeien beelden, pendule stellen, mahonie tafels, Perz. kleden, enz. Repara tie porselein. Bremmer. ook huiskamermeubels. Morsstraat 41. tel. 2691C; Goegerritsteeg 1. tel. 22791 2 Gevraagd Sierteeltver gunningen. ook periodiek Groententeelt vergunning punt 45 C. V N Bak ker Hzn.. Roelofarends veen Tel 487. K 1713 W0NINGRUIL 2 Woningruil. Aangebo den flat op goede stand. Gevraagd dito vrije wo ning minimum 5 kamers. Oegstgeest of Leiden. Br. onder no. 8464 bureau van dit blad. 2 Woningruil: aangeb. middenst.w. te Driehuis- Velsen. Gevr. dito te Lei den, Oegstg. of ome. Br. onder no. 8434 bureau van dit blad. TE HUUR 2 Verhuur zonder chauf feur. Nieuwste 6-persoons Amerilj. Ford, Volkswagen enz., v.a. 5.per da? en 8 cent per k.m. Werkho- vens Luxe Autoverhuur. Van 't Hoffstraat 11. Tel. 22300. I 2 A.s. bruidjes wij ver huren 1ste klas bruids toiletten, compl. m. sluier, handschoenen en tasje, ook bont en maraboe- cape s Hygiënische ver zorging. Bespreek vroeg tijdig; Fa J. J. Sloos en Zn.. Stille Rijn 11. Telef. 20868 2 Te huur voor dans avonden, bruiloften en partijen onze gezellige zaal met gebruik van vrije keuken, servies, koffie machine enz. Billijke zaal- huur. Bespreek vroeg tijdig. A. de Groot. Plan tage 2. tel. 26820. DIVERSEN 2 Auto- en motorrii- school Marks Volledige opleiding rijbewns. motor en verkeersles inbegrepen. Gedipl erkend instructeur. Nieuw lesmateriaa.. Taxi dag en nacht beschikbaar. Morsstraat 60a Parkstraat 5a. Tel. 26584—22513. 2 Wil mej. v. d. Boogaard komen praten in Voorhout Herenstr. 116, tel. K 2532- 7636. 8460 f* Haalt autorijles bij Rij school Vonk. Hoofdstr. 349 Sassenheim, tel. K 2532- 7592. Ónze lesprijzen zijn: pers.wagens Morris en Ford 6.p. u., vracht wagen 7.p. u.. motor ƒ5,— p. u. 8463 2 Attentie. Het is weer tijd uw geïllustreerde bla den te laten inbinden. Boekbinderij Magnus. L. Raamsteeg 31. Leiden, tel. 31591.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10