Enquête van de L.T.). werd druk besproken bij de lustrumviering Mgr. Huibers sprak de jonge boeren en tuinders toe Vlot bouwtempo dank zij medewerking overheid Wie werd op heterdaad betrapt b'j het stropen op „Byvanck"? Twee motorrijders botsten in de mist op tegenliggers Raadslid ontneemt aan burgemeester z'n huis VRIJDAG 6 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Duitse nichtjes vau prins Philip beginnen in Londen 'n nieuw leven Met veel feestelijk vertoon heb- komst. De kinderen worden op de wijs; nog betere samenwerking tus sen L.T.B. en L.T.J. gezonde wissel werking tussen L.T.J. en L.T.M.; breed opgezet voorbereidingsplan ter bepaling van de toekomstmogelijk heden; en intensieve leiderscursus sen. De algemeen secretaris van de L. T.B., mr. G. Vermeulen, besprak ver volgens in een uitvoerige voordracht de koers van de katholieke boeren- en tuinders-organisatie en de men tale instelling, die de jongeren die nen te hebben. Hij wees er op, hoe van de L.T.B. uit thans kernen ge vormd gaan worden bestaande uit bestuurders en leden, om de proble men van het platteland te bestude ren. Aandacht zal ook besteed tfrór- __7 'I de dat dé L.T.J. vooral de laatste den aan het buitenwerk. Met voldoe- Mis op, waaronder de gezangen ver-| "a^en was uitgegroeW tot een krach-1 ning stelde mr. Vermeulen vast dat ■znrp-fl werden rlnnr narnrhlp»! ric I loer ,mn rlo on. de L.T.J. ruim.SCilOOtS aandacht' ben de katholieke jonge boeren en tuinders gisteren in het gemeentelij ke concertgebouw te Haarlem het tien-jarig bestaan gevierd van de L. T.J., hun eigen diocesane organisatie. In de dekenale kerk aan de Jans straat te Haarlem droeg deken W. N. Zijlstra 's morgens een plechtige H. bedrijven vastgehouden, en la'.er, maar dan te laat, moeten zij een in dustriële ommezwaai maken. Bisschoppelijk woord. Vooraleer de diocesaan leider van de L.T.J., Theo van Soil, zijn conclu sies trok uit de cijfers van aalmoeze nier Matthijssen, kreeg mgr. Huibers het woord, die zich ei over verheug- zorgd werden door het parochieel tige beweging. De cijfers van de en jongenskoor onder leiding van Jan Quête hadden de bisschop nog meer Laarveld, aan het orgel begeleid door Albert de Klerk. De celebrant werd tijdens de plechtigheid geassisteerd door de hoofdaalmoezenier van het jeugdwerk in het bisdom Haarlem, rector H. M. J. Brans, en door de aal moezenier van L.T.J., rector P. J. M. Matthijssen. Deken Zijlstra sprak de honder den L.T.J.'ers, die uit alle streken van het bisdom bijeen waren geko men toe, en hij verklaarde, dat er re den was tot grote dankbaarheid, om dat de L.T.J. na de zorgenvolle da gen, die ook deze organisatie heeft gekend, uitgegroeid was tot een krachtige beweging. Tenslotte is het toch zo geworden aldus de deken dat de leden n;et onder dwang zich aansloten, maar de L.T.J. inder daad bewust gemaakt wordt door de jonge boeren en tuinders zelf. De deken drong er op aan, dat er een nauwe samenwerking tussen priester en leek zou blijven bestaan om de geestelijke waarden tot hun recht te laten komen. Hij bepleitte evenzeer een aankweken van ener gie in velerlei vorm en een ontwik- ke^n van de vakbekwaamheid. In die sfeer zal het pes mogelijk zijn tot een harmonie te komen tussen het geestelijke en het stoffelijke, waarbij ook alle aandacht gegeven zal moeten worden aan de cultuur, die de vorming slechts kan comple teren. overtuigd van de noodzaak van de L.T.J. Mgr. Huibers herinnerde aan de ijver en de godsdienstzin van de agrariërs, en hij wees er op, dat die goede tradities moeten blijven be- L.T.J. ruimschoots aandacht schenkt aan de vorming van haar le-1 den, ook in het culturele vlak. Dat laatste geschiedt in de L.T.B. min der, maar daar wordt nu gedacht aan een culturele raad. Hij drong er op aan, dat de jonge mensen gestimu- In de concertzaal. De stemming in de Haarlemse con certzaal, waar het overige deel van de dag werd doorgebracht, was al heel spoedig opperbest. Behalve de L.T.J.'ers zelf waren er vele afge vaardigden van andere verenigingen, mee name natuurlijk van de L.T.M. De voorzitter, Theo Mourits, mocht in zijn welkomstwoord als belang rijkste gast begroeten Haarlems bis schop, mgr. J. P. Huibers. Hij kon tevens vaststellen, dat de L.T.J. een algemeen erkende en gewaardeerde organisatie is geworden, die zich ook bij anderen door haar werk noodza kelijk en onmisbaar heeft betoond. Hij verheelde niet, dat de jonge boe ren en tuinders, en dus ook de L.T.J. nog vele problemen te wachten staan, die hoognodig om een onlossmg vra gen. Dat zou zeker geschieden, als men mocht blijven rekenen op de steun van allen: d:ezelfde s>*eun im mers heeft de L.T.J. de plaats be zorgd, welke zij nu inneemt. Nadat Henk Zoutendijk een ver haal van Han Hoekstra had voorge dragen en de jongelui zich wat had den losgezongen, behandelde aalmoe zenier Matthijssen de enquête, die vanwege de L.T.J. en met betrek king tot de toekomst van de jonge boeren en. tuinders was ingesteld. Het bleek reeds spoed'g, dat daar mede een prachtig stuk werk was verricht en uit de resultaten bleek wel, dat in sommige opzichten voor de aeraris^he jongeren de noodklok geluid moet worden. De gegevens voor de enquête ver strekt door ongeveer 40% van alle jongemannen, geboren in de jaren 1930 en 1935. .zonen van katholieke boeren en tuinders. Wij zullen hier n;et tot in details treden, maar enkele aspecten van het onderzoek weergeven, zoals die trouwens ook door aa^oezenier Mat thijssen belicht werden. Onzekere toekomst. Van de 25-jarigen bleek 41 2 geen verkering te hebben, 44,6 wel en 14,2 bleek gehuwd. Deze cijfers geven te denken, als men in ogen schouw neemt, dat in de overige jongeren groepen bijna iedereen minstens verkering heeft en in vele gevalLen reeds getrouwd is. Dat zulks bij de agrariërs thans niet het geval r- ...3 is. wijst op de onzekerheid van hun te Rijswijk in ongeveer dezelfde tijd toekomst. I gebouwd zullen worden, indien de In dat verband is het interessant winter niet al te streng zal worden, te weten, dat van de 25-jarwen 32 I nog niet weet, in we'ke richting zij I In de stenen trappenhuizen heeft zouden koersen; bij de 20-jarigen het bouwbureau tijdens de afwerking was dat percentage maar liefst 44. oliekachels geplaatst welke een capa- Van de eerste groep (de 25-jari gen) is binnen de agrarische sector gebleven (of hoopt daar te blijven) 72 De tuinders van de koude grond vormen daarvan slechts een percentage van 66, hetgeen het ver lies van tuinbouwgronden in ons land sterk illustreert. Uit het onderzoek is daarbij gebleken, dat de koude- grond-tuinders met een percentage van 10 in de industrie terecht komen. Rector Matthijssen merkte daarbij op, dat dus 10 van 100 tuinders in dustrie-arbeiders worden, en dat ge bleken was, dat vrijwel allen als on- geschool daar te werk gesteld wer den. In de leeftijdsgroep van 20 jaar ligt die situatie nog iets scherper. Daar weten vele jongelui helemaal nog niet, wat zij moet beginnen. Aal moezenier Matthiissen meende der halve, dat de plattelandsjeugd niet positief gericht wordt op haar toe- kucuc uduiim inucicu uijjvci» is*-----«-»- _r: waard. Dat geldt zeker in die vele1 leerd zouden worden om elders hetl gevallen, waarin de agrariërs moeten j bedrijfsleven te leren kennen. Hij verzekerde tenslotte, dat degenen, die willen sparen en risico's durven nemen tot een eigen bedrijf in de agrarische sector kunnen komen, hetzij in Nederland hetzij daarbuiten. Het aangename. In dezelfde trant uitte zich ook de onder-voorzitter van de L.T.B., de heer Jacq. Groen, die zich niet al te pessimistisch wilde tonen. Hij herin nerde aan de trieste situatei van de dertiger jaren, toen het eveneens vrijwel onmogelijk was om een be drijf te stichten. Hij gaf de jongeren tot slot de verzekering, dat zij op de steun en de medewerking van de L. T.B. zouden kunnen rekenen. In de loop van de dag voerden nog enkele sprekers het woord, maar dat betekent niet, dat het feest bepaald verpraat werd. De L.T.J.ers bleken ook nu weer de kunst te verstaan het nuttige met het aangename te ver enigen. Er werd gezongen en gede clameerd en vooral het middagpro gramma stond in het teken van de cultuur. Henk Zoutendijk zorgde voor de nodige of wisseling: er werd muziek gemaakt en gedanst, maar wij zouden onvolledig zijn, als wij niet vermeden, dat Jaap Schouten als voorzitter van de jubileumcom missie namens de leden het bestuur een stalen schrijfbureau aanbood. De pauze werd kostelijk benut om gezamenlijk een stevige maaltijd van boerenkool met worst te gebruiken, waarvan door iedereen met een gre tige maag gebruik werd gemaakt. Verschillende schriftelijke geluk wensen waren er nog binnengeko men. o.a. van de voorzitter van de L.T.B., de heer G. Kampschöer, en van minister S. L. Mansholt. omzwaaien naar de industrie. Die verandering zal voor velen zeer moeilijk zijn, omdat men niet kan terugvallen op een traditie. De bis schop bepleitte derhalve een goede omscholing, welke ook voor het gees telijk welzijn van grote betekenis is. De godsdienstige instelling van de agrariër moet immers tegen een stootje kunnen. De bisschop verheugde zich er over, dat ook de meisjes van het plat teland zich aaneengesloten hadden, omdat ook zij een goede vorming hard nodig hebben. Hij wees er ten slotte op, dat de priester niet alles moet doen „dat is ook niet wen selijk" maar dat de leek in de orga nisatie met hem dient te werken. Conclusies. Theo van Son trok uit de gegevens van de enquête, die hij in zeker op zicht een trieste bevinding wilde noe men, zijn conclusies. Hij bracht ech ter allereerst dank aan de 64 van 80 afdelingen, die de vragenlijsten com pleet afgewerkt hadden ingeleverd. Hij merkte nog op, dat van de geïn dustrialiseerde tuinders maar liefst 96 cïe tuinbouwschool had doorlo pen. Volgens hem waren d;e mensen niet ongeschoold maar verkeerd ge schoold. Hij meende, dat herscholing niet afdoende is, omdat uit het in dustrialisatie-rapport is gebleken, dat 80% van de herschoolden lang zamerhand afzakt. Herscholing is dus feitelijk een surrogaat Met nadruk bepleitte hij een goede en echte scholing, voordat de agrariër de in dustrie intrekt. Zijn conclusie kwamen - tenslotte hier op neer: betere instructie van de ouders; meer gericht lager onder- Droog gestookte huizen in Rijswijk Het bouwbureau D. J. Lucas en Zo- citeit van 35000 calorieën kunnen ont- nen n.v. te Voorburg heeft vier com plexen woningen in de gemeente Rijs wijk in aanbouw, waarvan de bouw tijd na de premieverstrekking ligt tussen de 7 en 10 maanden. Deze kor te bouwtijd is niet in de laatste plaats te danken aan de grote voortvarend heid van het Rijswijkse gemeentebe stuur, alsmede aan de medewerking, welke van het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting on dervonden werd voor het voorlopige grondwerk of grondverbetering. Nog kortere bouwtijd is mogelijk, indien vanwege het ministerie, alvo rens de definitieve premie toe te ken nen, vergunning wordt verleend om reeds een aanvang te maken met het heiwerk. Voor het eerste complex aan de Lindelaan-Kastanjelaan te Rijswijk werd in de loop van februari 1955 premie verstrekt. Ongeveer zes weken geleden betrokken de eerste bewo ners de woningen. Het tweede complex aan de Jozef Israëlslaan, eveneens te Rijswijk, kon nog vlotter gebouwd worden. In juni jl. werd de premie verstrekt en thans is dit complex vrijwel gereed. Dit betekent een bouwtijd van slechts ze ven maanden na het verstrekken van de premie. Het ziet er naar uit, dat twee com plexen aan de Acacialaan en Kleiweg ARBEIDERS TE KORT AMBTENAREN TE VEEL. Op een bijeenkomst in het Haar lemse stadhuis heeft de voorzitter van de Haarlemse Kamer van Koop handel, de heer Ch. Visser, het sterk in personeel toegenomen overheids apparaat, genoemd als een der oor zaken van het tekort aan arbeids krachten. Telde NeSerland einde 1939 65.700 ambtenaren, thans bedraagt dit aan- rijksweg tal liefst 167.400. Een te groot ambtenarenkorps leidt noodzakelijk tot bureaucratie' en bu reaucratie vindt slechts haar oorzaak in een overdreven waardering voor formaliteiten, met als gevolg zekere gewichtigdoenerij, maar niet minder tot een zucht tot zelfbehoud. wikkelen. De kosten bedroegen onge veer ƒ1.per dag per woning. De timmerlieden, stucadoors, schilders en behangers hebben binnenshuis regel matig door kunnen werken en de be woners kwamen als het ware in een drooggestookte woning, In de ochtend- en avonduren brandt op de bouwwerken natrium- licht. De kosten hiervan bedragen slechts enkele centen per dag per woning. De uitvoerders op de bouwwerken hebben in het algemeen te weinig ge schoolde werklieden. Teneinde hier in tegemoet te komen zijn op elk werk een of meer ongeschoolden, die uitsluitend tot taak hebben om het beton en stelhout schoon te houden en op te tassen en regelmatig het puin binnen en buiten op te ruimen. Het gevolg hiervan is, dat er wei nig of geen ongelukken meer gebeu ren op deze bouwwerken. De kleding van de werklieden heeft minder te lijden en bij regenachtig weer kan binnenwerk verricht worden onder de stenen vloeren. De garages bij de woningen worden gewoonlijk het eerst gebouwd. Deze dienen dan tij dens de bouw der woningen als tocht vrije bouwketen en als droge opslag plaats van allerlei materiaal. DWARSWEGEN IN HAARLEMMERMEER WORDEN VOORRANGSWEG. Het blijkt, zo bericht de A.N.W.B herhaaldelijk voor te komen, dat o.m. vrachtwagens op de rijksweg Amster damDen Haag in plaats van over de viaducten in de Haarlemmermeer polder te rijden, de laag gelegen af- afritten met onverminderde snelheid berijden, teneinde tijd en brandstof te bespaven. Uit deze handelwijze zijn reeds enige ernstige aanrijdingen voortgekomen met verkeer op de dwarswegen. De rijkswaterstaat, welke inmiddels deze wijze van aanleggen der op- en afritten niet meer toepast, heeft de A.N.W.B. medegedeeld, dat de dwars wegen als voorrangsweg zullen wor den aangeduid, met de verplichting vcor het verkeer komende van-de te stoppen, alvorens de dwarsweg op te rijden. De A.N.W.B is evenwel van mening, dat aan de gevaarlijke handelwijze pas volledig een einde kan worden gemaakt, wan neer de uitmondingen der afritten ten opzichte van elkaar worden ver scho ven, zo^at rechtdoor rijden op de kruising onmogelijk is geworden. Op deze foto ziet men hoe twee Duitse prinsessen, de 22-jarige prinses Christina van Hessen (rechts) en de 19-jarige prinses Beatrix von Hohenlohe-Langenburg (links) beiden nichtjes van de hertog van Edinburgh, uit uit Duitsland in het Londense Liverpoolstreetstation arriveerden. De meisjes, die in Engeland werk kwamen zoeken en daar een nieuw leven willen beginnen, vonden meteen onderdak in een op aanwijzingen van Prins Philip met meubilair uit Windsor Castle ingerichte flat bij Pimlico's Dolphin Square, met uitzicht op de Theems waarvan de huur het niet onaardige sommetje van 100 gulden per week bedraagt.... PHILIPS >InfraphiI< ook bij: verstuikingen, verwon dingen, steenpuisten, verkoud heid, winterhanden en winter voeten. Raadpleeg Uw dokter. INLICHTINGEN VERZOCHT. Tussen vrijdag, 30 december 1955, 18 uur en de nacht daarop volgende 0.3.00 uur, is op de rijksweg van Den Haag naar Utrecht op de rijbaan, be stemd voor het verkeer in de rich ting Utrecht, in de gemeente Wad- dinxveen, nabij de brug over de Gou we, een ongeval gebeurd met een militair personenmotorrijtuig, volks wagen, legerkleur, gekentekend KP. -Degene(n) die getuige is (zijn) ge weest van dit ongeval of kort na het tijdstip van dit ongeval ter plaatse is (zijn) gearriveerd, wordt verzocht' zich in verbinding te stellen met de commandant van de verkeersafdeling brigade koninklijke marechaussee, Laan van Meerdervoort 104 te 's Gra- venhage, tel. 399850. Kengetal K 1700 of K 2700. Geen meineed? Op 20 juni 1953 werd op het Beek- se landgoed „Bjjvanck" een stroper op heterdaad betrapt door twee jacht opzieners, terwijl hij een geweer weg haalde; maar toen zij de man wilde arresteren, wist deze te ontkomen. De jachtopzieners meenden echter de man herkend te hebben en maak ten proces-verbaal op tegen een 42- jarige lijnwerker. Toen de zaak ech ter voor de kantonrechter van Ter- borg kwam, ontkende de lijnwerker op dat moment op het landgoed ge weest te zijn en een 48-jarige stem- pelmaker meldde zich als de be wuste stroper. Hiermede begonnen de moeilijkhe den, want de jachtopzieners bleven bij hun mening, dat het de lijnwer ker was geweest en een aanklacht wegens meineed werd tegen de stem pel maker ingediend. Gisteren is deze zaak door het Arn hemse gerechtshof behandeld. De jachtopzieners persisteerden bij hun mening, dat zij de lijnwerker op he terdaad betrapt hadden, maar de lijn werker kwam met een alibi aan, die door 6 getuigen werd ondersteund; hij zou op het bewuste tijdstip bos bessen hebben geplukt en vervol gens een bezoek hebben gebracht aan een café en garage, hetgeen door de 6 getuigen bevestigd werd. VRAGEN OVER GIFTEN AAN BURGEMEESTER De fractievoorzitter van de opposi tiepartij „Het roer moet om" in de gemeenteraad van Zierikzee, mr. K. A. Ceuning, heeft b. en w. vragen gesteld terzake van de destijds aan de burgemeester van Zierikzee, thans Wijlen jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, gedane schenkingen. Mr. Ceuning vraagt of het college niet met hem van mening is, dat de ma de ramp aan de burgemesster van Zierikzee gedane schenkingen geacht kunnen worden bestemd te zijn ge weest voor de gemeente Zierikzee en of het 't college bekent is hoe groot het bedrag van deze schenkingen on geveer is geweest. Indien de grootte van dit bedrag niet bekend is, acht het college het dan niet gewenst zich omtrent de hoeveelheid nauwkeurige gegevens te verschaffen? Mr. Ceuning vraagt verder of het college bereid is om, indien het over deze gegevens beschikt, hiervan mededeling te doen aan de raad. Hij vraagt voorts of het college bekend is met de besteding van deze geschenkgelden. De vragen zullen in de volgende raadsvergade ring worden beantwoord. De 19-jarige monteur, die opgeslo ten was in de post Buitenhof te 's-Gravenbage wegens verduistering van rijwielonderdelen, heeft kans ge zien weg te lopen. Hij heeft zich in middels bij de politie gemeld en mee gedeeld, dat hij zijn moeder, op wie hij zeer gesteld was, even was gaan bezoeken. Gistermorgen omstreeks half tien is een 19-jarige jongeman uit Leerdam dodelijk verongelukt, toen hij met zijn motorfiets tegen een autobus van de E.A.T.O. uit Tiel botste. Deze busonderneming onderhoudt een lijndienst CulemborgBeesd. De motorrijder reed midden op de weg en heeft door de mist de bus te laat opgemerkt. Het slachtoffer is in de loop van de morgen in het algemeen ziekenhuis te Culemborg overleden. Op de weg naar Zwolle by Heino is gistermorgen de 42-jarige W. C. uit Assen, toen hij daar in de zware mist op de motor tegen een hem tegemoet komende militairen ziekenauto van de luchtdoelartillerie te Enschede op reed om het leven gekomen. De ziekenauto passeerde juist een vrachtauto. De motor vloog door de botsing in brand. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. De chauffeur van de vrachtauto is na het ongeluk doorgereden. De koninklijke mare chaussee verzoekt deze chauffeur zich te melden. Daarbij kwam de echtgenote van de stempelmaker verklaren, dat zij op het bewuste tijdstip haar man uit het veld had zien komen, kennelijk op de vlucht voor achtervolging. De beide jachtopzieners, die een zeer goede naam hebben, meenden nog steeds, dat zij de lijnwerker be trapt hadden en het gerechtshof, dat vandaag nog enkele getuigen zal on dervragen, staat voor de moeilijke opdracht uit te maken, wie de stro per is geweest; mocht het tot de over tuiging komen, dat dit in tegenstel ling tot de mening van de jachtop zieners toch de stempelmaker is ge weest, dan wordt natuurlijk de aan klacht tegen hem wegens meineed in getrokken. VRIJW. ZIEKENFONDSPREMIE 16% HOGER. De Ziekenfondsraad heeft een groot aantal verhogingen van de premies voor de vrijwillige ziekenfondsverze kering goedgekeurd, die gemiddeld 16% bedragen. De meeste verhogingen zijn reeds omstreeks 1 januari ingegaan. In al deze gevallen zullen de premies stij gen met bedragen welke variëren tussen 5 en 45 cent. De nieuwe pre mies variëren van 1.40 tot 1.99. De premieverhoging is voor een belangrijk deel het gevolg van de ho norariumverhogingen voor de artsen en de apothekers. Met een aantal fondsen is het over leg over een premieverhoging nog gaande. Dit is i.m. het geval voor Amsterdam, enkele delen van Noord- Holland en Noord-Brabant. Er bestaat een gewettigd vermoe den, dat de komende raadszittingen van de gemeenteraad te Heiloo niet gekenmerkt zullen worden door bui tengemene vriendelijkheid en eens gezindheid. Want de burgemeester is dakloos geworden en een van de raadsleden heeft dit op zijn geweten. De burgervader woonde in een huis, dat het eigendom was van een der gemeenteraadsleden de frac tieleider van de v.v.d. en enkele maanden geleden kreeg dit raadslid het plan om zelf in het huis te gaan wonen. De burgemeester wilde niet wij ken en de zaak kwam voor de kan tonrechter, die het raadslid in het gelijk stelde. HAAGS VOETGANGSTER GEDOOD Op de hoek van het Stadhouders plantsoen en de Valeriusstraat in Den Haag is een 76-jarige voetgangster uit Den Haag, bij het oversteken van de rijweg gegrepen door een personen auto. De voetgangster liep ernstige inwendige kneuzingen op. Zij werd •naar het ziekenhuis Westeinde ver voerd, waar zij kort na aankomst is overleden. VRACHTAUTO IN AANRIJDING MET TREIN. Gistermorgen om negen uur is een vrachtauto op de onbewaakte over weg tussen Schagen en Anna Pau- Jowna in aanrijding gekomen met een personentrein. De bestuurder van de vrachtauto moest met een shock naar een zieken huis worden overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. De locomo tief werd even uit de dienst geno men. De reizigers werden in een an dere trein vervoerd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7