Rijnstreek Menselijke verhoudingen in het bouwbedrijf vragen aandacht K.A.B. groeide j Grondaankoop in Stompwijk opent mogelijkheid van woningbouw Nieuwe moeilijkheden in de raad van Finsterwolde Ruwe,rode handen HAMEA Kindertehuis in vlammen opgegaan L.T.J.- afdeling in Langeraar DONDERDAG 5 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Voorzitter Raad van bestuur De voorzitter van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn., heeft in zijn nieuwjaarsrede o.a. gewezen op de wenselijkheid om ern stig de aandacht te bepalen bij het probleem van de „humanrelations", de menselijke verhoudingen. De ver houding werkgever-werknemer stelt voor grote moeilijkheden, omdat het nu eenmaal niet eenvoudig is een goede band te scheppen met steeds wisselend personeel, in het bijzonder op nieuwbouwwerken. Men zal zeker niet achter mogen Mijven bij wat in andere bedrijfs takken reeds wordt gedaan, aldus de heer Dura. Afgezien nog van het so ciaal wenselijke is achterstand op dit gebied van nadelige invloed op het aantrekken van arbeidskrachten voor onze bedrijfstak. „Wij zullen en daarvoor acht ik samenwerking met de werknemers organisaties noodzakelijk, een verhou ding moeten scheppen, waarbij met respectering van een ieders positie een band wordt geschapen, die niet uitsluitend berust op materiële zaken. Ik ben ervan overtuigd, dat hiermede een uiterst belangrijk middel ligt om de aversie tegen een beroep in de bouwvakken te overwinnen", aldus de heer Dura, die in dit verband met voldoening memoreerde, dat in het kader van de menselijke verhoudin gen reeds verantwoorde regelen zijn samengesteld voor de z.g. hygiënische voorzieningen op de bouwplaats. Hoewel reeds besprekingen gaande zijn over het invoeringsschema wilde spr. nog eens een dringend beroep doen op alle ondernemers in het bouwbedrijf om, voorzover zij dit niet reeds hebben gedaan, nu reeds de be doelde voorzieningen op een be hoorlijk peil te brengen. De heer Dura wees er verder o.a. met voldoening op dat een belang rijke stap gedaan is door de instel ling van een erecode, die beoogt de integriteit van de ondernemer als zakenman in het onderlinge verkeer versterken. Hij achtte het van grote betekenis dat deze erecode wordt verscherpt en uitgebreid. N.V.V. kromp in Het ledental van de KAB groeit voorspoedig. Het steeg van 1 juli 1954 tot 1 juli 1955 met ruim 23.000 leden. De ledenwinst van het CNV in dat jaar bedroeg ruim 8.000, die van het NVV ruim 6.000. Door deze stijging, die de KAB de afgelopen zomer op 275.493 leden bracht en het CNV op 204.947, kwam het leden van de beide confessionele organisaties samen op 580.440. Dat is 116.000 leden meer dan bet NW, dat op 1 juli 1955 464.433 leden telde. Het NW, aldus blijkt uit cijfers van het CBS in de jongste Sociale Maandstatistiek, was de enige van de drie vakorganisaties, die tussen april en juli 1955 geen ledenwinst boekte, maar verlies. Het ledental van het NW liep in die drie maanden met ruim drieduizenden (van ruim 467.0€O op ruim 464.000) terug. In diezelfde tijd boekte de KAB een ledenwinst van ruim 5.000 en het ONV van ruim 2.000. Gemeenteraad Leidschendam Or»lf Hf» mmmnnitlfn |daB zou worden gehouden en waarin VJOK ae communisten het voorstel van b. en w. aan de orde zijn het niet eens Nieuw gebouw voor de agrarische produktschappen Aan het Haagse Stadhoudersplant soen is een groot gebouw verrezen, waarin sinds gisteren o.a. de .be staande agrarische produktschappen, het produktschap voor margarine, vet ten en oliën en het Landbouwecono- misch Instituut zijn ondergebracht. Minister S. L. Mansholt zal van daag het nieuwe gebouw openen. Het personeel van de genoemde produktschappen heeft men aanzien lijk kunnen verminderen in verband met de huisvesting in het nieuwe ge bouw, dat veel doelmatiger is dan de reeks ouderwetse en onvoldoende behuizingen, die tot nu toe werden gebruikt. Het gebouw is zo ingericht, dat interne verschuivingen zeer weinig verbouwingen noodzakelijk zullen maken. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat men bij de inrichting zo veel mogelijk Nederlandse produkten heeft gebruikt. De bouwkosten en de inrichting hebben tot dusver onge veer drie miljoen gulden bedragen. Kerstgratificatie voor grotere inspanning van gemeente-personeel Het gemeentebestuur van Eindho ven heeft zijn standpunt weergegeven inzake de kwestie van het verienen van kerstgratificaties aan gemeente- personeel. Eindhoven heeft een kerst gratificatie aan het gemeenteperso- neel uitgekeerd, evenals enige andere gemeenten en de minister van Bin nenlandse Zaken heeft hiertegen een afwijzende houding aangenomen. B. en W. van Eindhoven delen nu mede, dat bij de meeste gemeentelijke diensten van Eindhoven een onder bezetting van personeel is ten gevolge van wegzuiging van arbeidskrachten door het vrije bedrijf. Het personeel heeft er echter door een grotere krachtsinspanning voor gezorgd, dat het gemeentelijk appa raat zoveel mogelijk ongestoord kon functioneren. Om deze bijzondere dienstprestaties le belonen hebben B. en W. een ma terieel blijk van waardering willen geven in de vorm van een uilkering van een drie procent gratificatie. Gratificaties voor onderwijzers jubilea In staatsblad 609 is gepubliceerd het koninklijk besluit van 30 decem ber 1955 tot toekenning van een gra tificatie bij ambtsjubilea aan hoof den en onderwijzers bij het lager onderwijs. Dit besluit werkt terug tot 33 Juli 1955 en treedt in de plaats van het kon. besluit van 18 februari 1952, waarbij eveneens een dergelijke gra tificatie was geregeld. Aangezien ten aanzien van rijksambtenaren met ingang van 13 Juli 1955 het bedrag van een huldeblijk bij een 25- en 40- jarig ambtsjubileum werd verdub beld en gebracht op resp. een halve maand en een hele maand salaris, is ook voor de hoofden en onderwijzers bij het lager onderwijs een gelijke verhoging met ingang van dezelfde datum toegekend. Het nieuwe besluit spreekt niet meer van een hulde blijk, doch van een gratfiicatie ter gelegenheid van een ambtsjubileum. HOEVE IN VLAMMEN Woensdagmiddag is de kapitale boerderij van de heer J. M- Wubs aan óe Dorpsstraat te Onstwedde in brand geraakt, vermoedelijk, doordat kin deren met vuur speelden. In korte tijd was de gehele hoeve een vuur zee, zodat de inmiddels ontboden brandweer van Stadskanaal voor een zware taak stond. Zij slaagden er in het woonhuis te behouden; een land- bou-wschuur, evenals enige boeren- beslag werd een prooi der vlammen. Het vee kon met veel moeite worden gered. De eigenaar was verzekerd. In Finsterwolde is nu ook sprake van onenigheid tussen de communis ten in de raad onderling, nadat er al enige tijd een hooglopende conflict was tussen de communistische meer derheid en de minderheid van PvdA en Gem. Belangen. B. en w. stellen eind december voor, om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden, de commissie in sociale zaken te vervangen door een ambte lijke dienst. In de GPN-fractie in de raad zijn thans bezwaren gerezen tegen dit voorstel. De betreffende raadsleden hebben de 'betreffende wethouder (ook een communist) gevraagd om een binnenskamers te houden bespre king over de kwesties rondom de com missie .van sociale zaken. In verband met dit verzoek is de raadsvergadering, die woensdagonid- Auto met zeven man te water Drie ernstig gewond Gistermorgen is een personenauto waarin zeven personen waren geze ten, ter hoogte van Tiet jerk op de rijksweg GroningenLeeuwarden door de gladheid geslipt, over een brede en diepe bermsloot geschoten en daarna van de hoge walkant over de kop in het water geslagen. Met behulp van passagiers van een passerende auto konden de mannen worden gered. Vijf van hen moesten naar het Diaconessenhuis te Leeuwar den worden overgebracht. Twee, E. Hofstede en R. Tjoelken, uit Buiten post, konden later op de dag naar huis terugkeren. Ernstig gewond bleken vader en zoon Sjoerd en Wijtze van Luinen, eveneens uit Buitenpost en Meindert Postma uit Zwagersbos. De chauffeur T. Veenstra uit Zandbulten en P. Bos- ma uit Buitenpost bleven ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. Landbouwers zorgen voor eigen woningen Landbouwers uit Kommerzijl (Gr.) hebben zelf het woningprobleem ter hand genomen. Doör het gebrek aan nieuwe arbei derswoningen trekken steeds meer arbeiders weg van het platteland te Groningen. In Kommerzijl op de grens van Grijpskerk en Oldenhove, dat ligt in het centrum van een vruchtbare land bouwstreek, waar de vraag naar vak bekwame arbeiders voortdurend stijgt hebben zeventien landbouwers drie ambachtslieden de hoofden bij el kaar gestoken. Zij hebben het initia tief genomen tot de bouw van twintig ééngezinswoningen op basis van de z.g. halve premie-regeling. Voor de bouw van de woningen is reeds vergunning verleend. Aanne mers uit eigen omgeving bouwen de huizen. het voorstel zou komen, tot nadere orde uitgesteld. Ook de behandeling van de ge meentebegroting voor 19'56, waarmee in deze vergadering een begroting zou worden gemaakt, wordt dus weer uit gesteld. De vorige week werd de be grotingsbehandeling opgeschort om dat de leden der PvdA en Gem. Be langen de raadsvergadering verlie ten uit protest tegen het optreden der communisten in de commissie voor sociale zaken. WATER TE LAAG Westland in moeilijkheden Zowel in Delft als in het Westland ondervindt de scheepvaart in de boe zemwateren van het hoogheemraad schap „Delfland" enige moeilijkheden als gevolg van de lage stand van het water. Hier en daar raakten schepen aan de grond. Naar wij vernemen moet de oorzaak worden gezocht in de lage waterstanden van de rivieren, waardoor geen water op de boezem kan worden in,gemalen. Vorig jaar heeft men enige tijd met hetzelfde euvel te kampen gehad KINDJE VERBRAND Vannacht omstreeks twaalf uur is brand uitgebroken in het kindertehuis „Midgaard', vroeger bekend onder de naam „de Byvanck", aan de weg van Eefde naar Almen. Daarbij is een kindje van drie jaar in de vlammen omgekomen. De vier andere in het tehuis verblijvende kinderen konden in veiligheid worden gebracht. Het huis is geheel uitgebrand. WEGPIRATEN IN NOOTDORP Een jeugdige grondwerker uit Zoe- terwoude is door de kantonrechter te Delft, mr. J. A. de Jong, veroordeeld tot een week hechtenis voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar en een boete vain 60.subs. 30 dagen, omdat hij zich in Nootdorp had schuldig gemaakt aan wat de kan tonrechter noemde „je reinste weg- piraterij". De ambtenaar van het O.M. 'had de voorwaardelijke hechtenis gevraagd, die werd opgelegd en een boete van 75 subs. 30 dagen geëist De verdachte had op een dans avondje bier gedronken en zich daar na misdragen. Naast een kameraad en zijn meisje op de Veen weg te Nootdorp fietsend, was hij even ge raakt door een passerende automo bilist. Daardoor had hij zich zo opge wonden, dat de de auto achterna was gegaan, om de bestuurder reken schap te vragen. De wilde jacht van verdachte 'had ernstige gevolgen ge had, want hij had een man en zijn doChter, die liepen te wandelen, aan gereden en wel zo ernstig, dat de man kwetsuren had opgelopen. Na het on geluk had verdachte geprobeerd te vluchten. Bovendien had hy tegen over de politie een verkeerde lezing van het gebeurde gegeven. De kantonrechter adviseerde ver dachte na de uitspraak: „kruip niet meer op de fiets als je bier hebt ge dronken". Sikkema, die in een nabij gelegen huisje woont en deze rende het tehuis binnen, hoewel gang en trappenhuis reeds in lichterlaaie stonden. Het ge lukte hem twee kinderen via een raam in veiligheid te brengen. Twee tï'if1 n/r i JüCv.nu0W|C ,an,£teren hadden reeds kans gezien o-aop -.rp«0<>-«P -.o ge^ouw te verlaten. Het vuur Jongetje van drie jaar omgekonen Vannacht omstreeks twaalf uur is huis „Milgaard", vroeger hekend on der de naam „De Byvanck", aan de weg van Eefde naaf Almen. Daarbij is een kindje van drie jaar in de vlammen ogekomen. De vier andere in het tehuis verblijvende kinderen konden in veiligheid worden ge bracht. Het huis is geheel uitgebrand. Omstreeks twaalf uur vannacht -kwamen twee kinderen hun verzorg ster wekken met de mededeling, dat het ergens rookte in het tehuis. De verzorgster ging op onderzoek uit, doch kon niets ontdekken. Toen een der kleuters de trap wilde beklim men, durfde het kind niet verder we gens de reeds ontwikkele hitte. Het waarschuwde de directeur, de heer woedde in alle hevigheid in een bal konkamer, waar de driejarige Maic Picapete afkomstig uit de Belgische Congo, sliep. De heer Sikkema heeft getracht nog tot deze kamer door te dringen, nadat hij bij een in de nabij heid gelegen boerderij een ladder had gehaald. Van dit voornemen heeft men de directeur, die reeds brand wonden aan handen en gelaat had op gelopen, afgebracht, omdat aan het redden van het kaapje niet meer te denken viel. De vuurzee werd bestreden dooi de brandweren van Almen en Gors- sel. Het tehuis was verzekerd dc scha de is aanzienlijk. Bij de aanvang van de eerste ver gadering in 1956 te Leidschendam heeft burgemeester Banning op de ge bruikelijke wijze het wel en wee van de gemeente de revue laten pas seren. Het was volgens burgemeester verheugend dat de schuld van de ge meente meevalt. De niet productieve schuld bedraagt per 1 dezer 1.860.000 of 135 per inwoner. Daarnaast staat 'n productieve schuld van ƒ6.300.000. Dit is niet onrustbarend. De bevolkingstoename was in 1955 zeer beduidend. Gedurende 1954 was de toename 76 doch in het afgelopen jaar 453. Door vestigingsoverschot vermeerderde de bevolking met 243 en door geboorteoverschot 210 waar door de totale bevolking op 1 dezer was gestegen tot 13713. In 1955 wer den 128 (114) huwelijken gesloten. Er had slechts één echtscheiding plaats tegen 7 in 1954. Dat de bevolking haar vacantie-oorden meer en meer in het buitenland zoekt blijkt uit het hoog aantal afgegeven paspoorten en bewijzen van Nederlandschap van resp. 1285 en 223, totaal 1500. Er werden 316 huisvestingsvergun ningen verleend, waarvan 194 voor de eigen inwoners. Het aantal gehuw de woningzoekenden bedraagt 226, de ongehuwden 294, totaxl 520. De bouw nijverheid in 1955 was zeer groot. Tot een totaalbedrag van 5.230.000 werd bouwvergunning verleend, voor wo ningbouw 2.700.000, voor gemeen telijke woningbouw ƒ668.000. Met de verharding van de Kniplaan onder Stompwijk is een lang gekoes terde wens in vervulling gegaan. Deze weg is voor de buurtschap van grote betekenis, maar ook rekreatief ver vult zij thans een rol. Binnen 1 y2 jaar werden alle gron den in het uitbreidingsplan „Raad huis" verkocht of in optie gegeven. Eén strook werd gereserveerd voor de bouw van katholieke en een open bare kleuterschool. De bouw van een zusterhuis by het bejaardencentrum zal dit jaar definitief plaats hebben. De gasproductie is in 1955 met 6 pet. toegenomen en stroomlevering met 19 pet. Het aantal gasgebruikers steeg tot 2600 en de electrieiteitsge- bruikers tot 3200. Tot slot van zijn toespraak zei de burgemeester dat nog altijd het spook der annexatie langs de grenzen van de gemeente waart. Indien het ge meentebestuur duidelijk blyk geeft zyn taak in het agglomeraat te ver staan, dan neemt rpr. aan dat met be hulp van rijk en provincie het moge lijk zal zijn dit spook voor goed te verdrijven. Het oudste raadslid, de heer Koerts, beantwoordde de toespraak van de burgemeester en konstateerde, dat 1955 voor de gemeente zeer zegenrijk is geweest. De raad ging vervolgens over tot behandeling van de agenda. De huur en verhuur van enige wo ningen werd goedgekeurd. Bij het voorstel voor het geven van gemeen telijke garantie voor door de Bouw kas Ned. Gemeenten te verstrekken leningen kwam de heer De Rozario met een uitvoerig relaas over het in Utrecht gevoerde kort geding waar bij de Bouwkas in het ongelijk was gesteld. Met uitti-eksels uit de diverse vakbladen trachtte spr. aan te tonen, dat de gemeente niet op de rechte weg is, indien zij de gevraagde garan ties verleent en stelde voor de rela ties met de Bouwkas te verbreken. De voorzitter was van mening dat eerst afgewacht moet worden wat het uiteindelijk resultaat is van de actie van de bouwondernemers tegen de Bouwkas. Het voorstel werd daarna zonder stemming aangenomen. Aankoop grond Meerlaan Stompwijk. Het voorstel van b. en w. tot aan koop van een perceel grond aan de Meerlaan tegen een prijs van 79.333.17 van de heer J. C. van den Bosch ondervond geen enkele beden king. De Stompw.'jlcse heer Boer in formeerde naar de mogelijkheid om op deze grond nog dit jaar woningen te bouwen, waarop wethouder Groe- newegen naar voren bracht, dat eerst nadat ged. staten het voorstel hebben gesanctioneerd, wat wel enige tijd zal aanlopen, de bedoeling voorstaat het voor die gronden bestaande uitbrei dingsplan te wijzigen. Ook hiermede zal veel tijd gemoeid zijn. En als dit uitbreidingsplan in kannen en krui ken is, dan komen plannen voor ont werpen van woningen aan de orde, wat wederom geruime tijd in beslag zal nemen. Om al deze redenen kan het wel als uitgesloten geacht worden dat dit jaar nog met de bouw van woningen begonnen ^al Kunnen wor den. Aan de heer G. A. Baaten en het bouwbedrijf De Lange en Van dei- Plas te Oegstgeest werd een drietal percelen grond verkocht resp. hoek NieuwstraatAchterom, hoek Nieuw. straatVenestraat en aan de Niéuw- straat nabij de gemeentewerf, waar op een zevental premiewoningen ge bouwd zullen worden. Ln het bestuur van maatschappelijk hulpbetoon wei-den herbenoemd de heren W. Th. Vader en J. Schinkels- hoek en nieuw benoemd de heer J. van der Wolf. Aan de provinciale stichting voor maatschappelijk werk werd de subsidie verhoogd van 40 tot 100 per jaar. Gevraagd was 3 cent per inwoner, wat zou uitkomen tot ƒ400 per jaar, wat b. en w. niet gemotiveerd achtten. Plaatsing Lavet-wasmachines. Naar aanleiding van het verzoek, dat de Stilting Gemeentelijke Wo- ningbeheer heeft gedaan, stelde het kollege van b. en w. voor om tot ver koop over te gaan van 100 wasmachi nes, welke gemonteerd kunnen wor den in de lavets van een groot aantal woningen, welke de Stichting in be heer heeft. Het Stichtingsbestuur is van oordeel, dat nu de 90 woningen aars de Prins Hendriklaan en de Wil lem Pijperlaan, alsmede de 60 in deze j omgeving in aanbouw zijnde wonin- gen lavets zijn, resp. worden aange bracht, de gemeente ook de voor waarde dient te scheppen, dat de be woners van het lavet het volle pro fijt kunnen trekken. De kosten per machine, inklusief plaatsing en mon tage, worden berekend op 270. De levensduur wordt doo. de fabriek ge garandeerd op 15 jaar. Veiligheids halve rekening houdend met een ter mijn van 10 jaar en een rentevoet van 3'/, pet. per jaar bedraagt de annuï teit voor onderhoud en risico 39 waarvoor een huur berekend zal wor den van 75 cent per week. De heren Langeveld en Boone juichten het voorstel toe. De heer Kraneveld voelde er niet veel voor. Maar de raad was van oordeel dat ook voor de Leidschendamse bevol king de nieuwigheden niet onthou den mogen worden. Wethouder De Ruyter hield een enthousiast betoog over zijn ervarin gen, welke hij bij een inspektie te Amsterdam heeft opgedaan, waarna de raad besloot tot goedkeuring van het voorstel. Alleen de heer Kranen burg bleef tegenstander. De heer v. d. Dool gaf nog de suggestie om de 75 cent huur voor de wasmachine niet in de huur vdn de woning te betrek ken, omdat bij een eventuele woning huurverhoging dan ook de huur van de wasmachine verhoogd zal worden. Aan het slot van de vergadering werd overgegaan tot aankoop van 4 knipperlichten waarvan er 2 geplaatst zullen worden bij de Damlaan en 2 bij de Romolenbrug. De heer Koets gaf in overweging ook een knipper licht te doen plaatsen inde Damlaan, doch de andere heren meenden, dat het reeds geplaatste stopbord en de sinds gisteren in de rijweg met Witte stenen aangebrachte waarschuwing „STOP" voldoende zijn om het ver keer op de gevaarlijke kruising attent te maken. W0UBRUGCE Butagas-ontploffing op inspectievaartuig Op de scheepswerf „De Dageraad" vond woensdagmorgen omstreeks half negen een vrij ernstige butagas- ontploffing plaats aan boord van het voor de wal liggende visserij-inspec tievaartuig Willem Beukelsz, waar door in de vier achterste officiershut ten een grote ravage veroorzaakt werd en de lasser H. Hoogendoorn vrij ernstig aan het hoofd werd ge wond. Het slachtoffer kon later, na in het academisch ziekenhuis te Lei den verbonden te zijn, weer naar zijn woning terugkeren. De in het vertrek aanwezige butagasfles of slang heeft waarschijnlijk gelekt. Het ontsnapte gas bleef op de bodem hangen en ontplofte, toen 'n gloeiend stukje metaal door de lasser op de grond geworpen werd. De beide schilders K. Buis en H. v. d. Eaan, die in het zelfde vertrek werkzaam waren, kwamen wonder boven won der met de schrik vrij. De schade in de reeds geheel in gerichte hutten was groot, deuren en tussenschotten werden ontzet. Over de juiste oorzaak tast men nog in het duister. Men hoopt het vaar tuig, ondanks deze tegenslag, toch nog op de vastgestelde tijd, half fe bruari, gereed te krijgen. NIEUWKOOP Toneelavond LTJ. De Land- en Tuin/bouw-jongeren gaven gister avond een toneelavond voor de leden van de LTB. Dit als inleiding op de traditio nele feestavond, welke geopend werd door de heer H. Markman met een welkomst woordje tot alle aanwezi gen in het bijzonder tot de geestelijke adviseur, pastoor A. C. J. van Rooyen. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijven: „Alles voor Adriaan", ter wijl voor de muzikale omlijsting „De Vrijbuiters" zorgden. Het is een vermakelijk spel, waar- intussen de families De Ronde en Kloppers, die respect, een zoon en een dochter hebben, die van elkaar hou den, een conflict ontstaat, dat tot al lerlei aardige verwikkelingen aan leiding geeft. Met de beste bedoelingen voor zijn enige zoon Adriaan bezield, voor wie hij alles over heeft, bereikt de oude De Ronde slechts een verwijdering tussen beiden. Ook met zijn oude vriend komt het conflict op zijn hoog tepunt. En juist, als wij ons afvra gen, op welke wijze dit ooit weer goed kan worden, brengt een spelle tje domino tussen beiden uitkomst en komt alles uiteindelijk op zijn pootjes terecht. De heer Ch. Guns, onder- wiens lei ding het spel is ingestudeerd en die zelf de hoofdrol zeer verdienstelijk vervuld, mag trots zijn op het resul taat, dat hij heeft bereikt. Allen heb ben goed gespeeld en de zaal toonde zich. zeer dankbaar, door haar applaus. A.s. zondag wordt een tweede open bare opvoering gegeven. Wie van goed toneelapel houdt en een gezellige avond wenst, kunnen wij een bezoek aan „Alles voor Adriaan" zeer zeker aanbevelen. Na afloop bedankte pastoor Van Rooyen alle spelers en ook allen die in het afgelopen jaar wederom door hun steun aan de kerk gaven, door het houden van kerksohapen. KGUDEKEM Jaarvergadering IJsclub Onder voorzitterschap van de heer P. J. van Kempen kwam de Koudekerkse IJs club bijeen. De voorz. deelde mede dat er 132 leden zijn. Sprekende over de overeenkomsten met de buurtver enigingen, noemde hij verschillende bezwaren en deelde mede, dat alleen lid zullen kunnen zijn inwoners van Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk. Woorden van gedachtenis wijdde spr. aan de overleden oud-voorz. en op richter der vereniging, de heer C. v. Leeuwen. De penn.meester de heer J. E. Bin nendijk deelde mede, dat de rekening over 1955 sluit op een bedrag van ƒ265,11, terwijl er nog een oud saldo is van 28,05 en er 2,48 op de Spaarbank staat. De heren P. J. van Kempen, H. Heemskerk, F. Jongeneel, J. Bervoets en KI. Vergunst werden in het be stuur herkozen; als nieuw lid werd gekozen de heer P. Roelofs. Bij het plan wedstrijden kwam ook ter spra ke het gouden van een merentocht, met de'gehele vereniging. De voorz. drong aan op medewerking van alle leden. Hierna werd een contributieverho- gng met 0.50 per jaar goedgekeurd. In de uitnodigingscirculaire aan de jongemannen gezonden voor deze oprichtingsvergadering stond, dat er spykers met koppen geslagen moes ten worden. Welnu, dat hebben zij gedaan. Tot nu toe was er in de pa rochie geen jeugdorganisatie, die spe ciaal bestemd was voor de jonge mannen. Dit is gevoeld als een leem te en daarom zijn er dan ook van lieverlede plannen gerijpt de manne lijke jeugd in organisatie verband bijeen te brengen. En deze avond werden de plannen werkelijkheid door de officiële oprichting" van een vereniging die zich zal aansluiten bij de L.T.J. (Land- en Tuinbouw- jongeren). De bijeenkomst werd door de voor lopige voorzitter P. Keijzer met ge bed geopend. De aalmoezenier ka pelaan G. Lagerberg gaf een uiteen zetting over het besluit om aan te sluiten bij de L.T.J. Hij hield de jongemannen hierbij voor wat wij gaan opbouwen. Vervolgens werd overgegaan tot de keuze van een leider (voorzitter) en van vier bestuursleden. Eer men tot de verkiezing overging, sprak de aalmoezenier nog over hun taak en bevoegheid. Het is van groot belang hiervoorgeschikte personen te kie zen, en dus de keuze met de nodige ernst te doen. Allereerst werd de leider gekozen. De keuze viel op Leo v. d. Hqorn Thz. Vervolgens koos men tot be stuursleden C. Hoogeveen, P. Keij zer, Jaap Lek en A. v. d. Pijl. Als technisch adviseur zal aan de vereniging verbonden zijn de heer G. Eibers, hoofd der R.K. Tuinbouw school. In deze functie werd hij door de aalmoezenier geïnstalleerd met een kort woordje. Ook de financiële kant werd be keken. Want zonder geld zal ook de iongemannenvereniging het niet kunnen stellen. Er is reeds een be scheiden som in de kas, maar dat is slechts een begin. De contributie werd vastgesteld op een gulden per maand. Als regel wil men aannemen dat de contributie betaald wordt op dr eerste bijeenkomst van iedere maand. De begrot'ng die was opge steld werd goedgekeurd. Het propramma dat men voorne mens is uit té voeren werd druk be sproken. Volgende week zal men be ginnen met te komen luisteren naar de heer Jan van Zonneveld van de Jongeren K.V.P. Deze bijeenkomst is echter bedoeld voor de gehele jeugd ook de vrouwelijke van de pa rochie. Verder stelt men zich voor te komen tot culturele film-avonden, lichtbeelden-avonden, wedstrijdavon den en ook avonden met sprekers over verschillende onderwerpen, die aparte aandacht verdienen. De heer Eibers hield een gemoe delijk praatje waarin hij zijn visie gaf op de jeugd van tegenwoordig met de heersende meningen en pro blemen, om daarna enkele gedachten te geven over de wijze waarop -de jongens in deze vereniging op nut tige wijze kunnen werken. Nu deze tuinbouwstreek geworden is tot de meest vooruitstrevende, zal de ont wikkeling van de tuinbouw gepaard dienen te gaan met een culturele en wetenschappelijke ontwikkeling, die met de eerste gelijke tred houdt. Ook op godsdienstig terrein. En zo ligt er een rijk terrein open, waar op gewerkt kan worden. De aalmoezenier wenst de gekozen leden van het definitieve bestuur ge luk met hun verkiezing. Hij hoopt, dat allen enthousiaste leden zullen zijn. Als er eens iets mis gaat, laten we de moed niet zakken, maar blij ven we werken volgens de ontwik kelde gedachten. Voor velen is de militaire dienst in het verschiet, maal laat het in dienst gaan geen afscheid zijn van de vereniging. Hij hoopt, dat ook velen die de militaire dienst achter de rug hebben lid zullen wor den. De rondvraag, die wat schuchter inzette, gaf toch nog een aardige be spreking over wensen en plannen waarop het bestuur zich kan bezin nen, en dat zich gaarne aanbevolen houdt voor suggesties. Deze eerste vergadering had een prettig verloop. In een parochie met zovele jongeren kan deze vereniging gemakkelijk uitgroeien tot een bloeiende organisatie en zegenrijk werken op het terrein der jeugd zorg. De nieuw gekozen voorzitter sloot met gebed deze geslaagde op richtingsvergadering.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6