Aan Hoge Rijndijk komt 'n school en een nieuw sportterrein Subsidie voor godsdienst bedienaren van goedgekeurd Afscheid notaris Romeijn Gehoord beschreven b edrukt 5 Januari: Maria-reliëf in Hoogmade WOFNSDAG 4 JANUARI 1956 DE LEIT SE COURANT PAGINA 4 Gemeenteraad Zoeterwoude Bij de aanvang te Zoeterwoude van de gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad, hield de voor zitter een nieuwjaarsrede, waarin de economische toestand voor de bevol king gunstig werd genoemd. Land- en tuinbouw, nijverheid, handel en indu strie hebben zich kunnen bewegen op een gezonde basis en ook deze ge meente heeft kunnen delen in de al gemene welvaart. De bevolkingstoename was 121 en de bevolking was op 1 januari 1956 5952. Gebooren 147, overleden 30. Ge vestigd 280, vertrokken 267. Aantal huwelijken 50, totaal emigranten 22. Aan de doorlichting voor de t.b.c nam 86% deel en de resultaten waren bevredigend. Het gebrek aan woonruimten is nog zeer nijpend. Momenteel staan er nog 130 woningzoekenden ingeschre ven. Er werden 43 nieuwe woningen gebouwd o.a. 30 woningwetwoningen en aan het einde van het jaar werd nog een bouwplan van 38 woningen bij de Prov. directie ingediend. Voor de aankoop van de grond van het rijk aan de H. Rijndijk is dezer dagen goedkeuring verkregen, zodat b. cn w. reeds opdracht hebben ge geven tot leveren van een houten schoolgebouw en aan de Heide Maat schappij voor het maken van een be groting voor het aanleggenvan een sportterrein. Besprekingen met instanties hebben plaats gehad over het uitbreidingsplan en b. en w. hopen binnen korte tijd met een ontwerp-uitbreidingsplan te komen. Een voorzichtig financieel beleid is geboden, omdat voor de begroting 1956 over de helft van de reserve moet worden beschikt. De straatverlichting, uitbreiding der rioleringen en elektriciteitsvoorzie ningen kwamen tot stand; het plan voor de verhoging van de druk op de waterleiding zal binnen enkele maan den worden uitgevoerd. Subsidie voor bedienaren van de godsdienst Naast de vele subsidies voor cul turele, maatschappelijke en sociale instellingen, is nu de goedkeuring van de Kroon verkregen voor het ver lenen van subsidies aan de bedienaren van de godsdienst. Er werd een betere bouwindeling tot stand gebracht en nabij de Vrou- wenweg komen een tweetal opritten op de Rijksweg 4 A en de nieuwe aan te leggen provinciale weg. De heer Jac. Doorepaal beant woordde namens de raad de nieuw jaarsrede van de voorzitter. Bij de ingekomen stukken is een goedkeuring van Ged. Staten tot aan koop van de grond van Jac. Over de- vest. Omtrent het K. B., waarbij de ge meente Zoeterwoude in het gelijk is gesteld tegenover de afwijzende be schikking van Ged. Staten inzake het raadsbesluit tot het verlenen van subsidie aan bedienaren van de gods dienst, deelt de voorzitter mede dit besluit d.d. 29 novermer uit de brief van mr. Verharen en uit de vakbla den te hebben vernomen en spreekt zijn wrevel uit nu nog geen officiële kennisgeving te hebben ontvangen. De weg via de Raad van Staten, Ged. Staten naar het gemeentebestuur is blijkbaar lang. Naar aanleiding van de gemaakte opmerking in de laatste raadsverga dering omtrent het niet funderen van de noodaansiuitingen op de Zwetkade, heeft de gemeente-architect een rap port ingediend, waarin wordt aange toond, dat onderdelen van straatkol- ken, spuitstukken en aansluitingen steeds ongefundeerd) liggen en bij eventueel ophalen van straten mee worden opgetrokken. De heer Van der Ploeg meent dat de vragensteller dit niet zo heeft be doeld, maar wijst er op, dat er al ïioolbreuken van de aansluitingen zijn voorgekomen. Spr. wilde toege ven dat het verkeer in de Zwetkade door de omlegging van het verkeer van de Schenkelweg op de nieuwe straat met zwakke bodemgesteldheid een nadelige invloed heeft gehad. De voorzitter geeft bevredigende mededelingen uit de vergadering van de commissie van beheer van de schoolartensdienst. Alle kinderen van de le klas zullen onderzocht worden, voorts eenmaal in de 2e en 3e klas enz. Deze regeling is voor 6000 kin deren zo gemaakt, dat de af vrij kingen steeds zullen worden geselecteerd. Voor het maken van speelterreinen op het Dorp konden nog geen defi nitieve plannen worden gemaakt. Woning architect B. en w. delen mede, dat het woon huis Hoge Rijndijk 249 is gereed ge komen en door de gemeente-arChi- lect is betrokken en stellen voor de huurprijs te bepalen op 10.per week. De heer Tijssen wijst er op, dat deze huurprijs, in vergelijking met de hui zen in de Willibrordusstraat aan de lage kans is. De voorzitter verdedigt het voorstel; bij het besluit tot de verbouwing heeft de gemeentearchi tect toegezegd 10.te zullen be talen. Deze woning is geen amtotswo- ning, doch b. en w. hebben tot aan trekking van deze woning in verband met de salaris-positie in zekere zin als ambtswoning gegeven. E)e heer Van der Ploeg vraagt, of de kosten van de verbouwing bekend zijn, acht de salarieëring van de ge meente-architect behoorlijk en acht geen termen aanwezig om dit huis met zoveel omliggende grond, geheel verbouwd voor een lagere huurprijs te geven en stelt ten slotte voor de huur op 12.50 te brengen. Het voorstel wordt ondersteund. Als de vraag wordt geopperd, of de huurprijs wel goedgekeurd zal wor den, zegt de heer Van der Ploeg geen bezwaar te hebben de huur door de adviescommissie te Leiden te laten bepalen, mits gewacht wordt tot de totale kosten van de verbouwing be kend en opgegeven worden. Hiertoe •ordt besloten. Ged. Staten hebben medegedeeld, dat de politieverordening waarbij het verboden is tijdens voetbalwedstrij den stil te staan of zich op te houden op de Omimedijkse weg, niet de be soherming /an een openbaar belang tot doel heeft, doch uitsluitend het particulier belang van de sportver eniging en dus in strijd met de wet is. B. en w. menen geen steekhoudende bezwaren te kunnen inbrengen en stellen voor de verordening in te trek ken. Mede met het oog op de totstand koming van het nieuwe sportveld wordt tot intrekking besloten. De verordening op het beheer van de waterleiding wordt gewijzigd; het maximaal van de reserve wordt van 10.000 tot 50.000 verhoogd. Aan de Cornelis Musiusstichting wordt voor 5 leerlingen die de b.l.o. bezoeken 30.per leerling gesub- sidieërd. De R.K. Land- en Tuinbouw scholen krijgen voor 11 leerlingen 29.04 per leerling, en de R.K. Land en Tuinbouwschool te Roelofarends- veen krijgt een bijdrage voor 2 leer lingen van 57.21 totaal. Nu de Tweede Kamer besloten heeft de zittingsduur te verlengen tot 's avonds 7 uur, komt het b. en w. billijk voor het presentiegeld voor de leden van het stembureau te verho gen tot 15. In verband met het noodzakelijk dineren acht de heer Van der Ploeg 20.niet te veel. De heer Van Vliet wil 25.bepalen. B. enw. nemen het voorstel Van dei- Ploeg over. Aangenomen 35 Woningen Bij het voorstel van b. en w. tot het verlenen van medewerking aan de R.K. Woningbouwvereniging St. Willibrordus tot de bouw van 35 hui zen bij de Korte Miening en 3 huizen aan de Antoniusstraat, is de bepaling gemaakt dat de laatst genoemde ter beschikking van de gemeente zullen komen en van de huizen aan de Korte Miening 1/3 gedeelte. De heer Tijssen en mevr. Neuwahl Sanders verklaren zich tegen de be paling dat de 3 huizen aan de Hoge Rijndijk ter beschikking van de ge meente komen; door omstandigheden is de Hoge Rijndijk toch reeds zo achter ten opzichte van het Dorp, dat mevr. Neuwahl het onverantwoord acht als particulieren geen kans op_'n dezer huizen kunnen krijgen, voorzitter wil liever niet te diep op deze zaak ingaan en zal in de geheime zitting omtrent de praktische onmo gelijkheid tot bouwen aan de Hoge Rijndijk mededelingen doen, maar geeft een toelichting tot dit besluit. Het politie-korps moet aan de Hoge Rijndijk noodzakelijk uitgebreid wor den; er woont nu maar één politieman. Zonder aanbieding Van woning krijg ik geen uitbreiding, die zo drin gend nodig is, vooral voor de ver keersregeling en controle. De heer Tijssen zegt: ze zullen aan den Rijn razend worden als van de 3 huizen geen enkele beschikbaar is. Het voorstel van mevr. Neuwahl om 1/3 ter beschikking te stellen, wordt door b. en w. overgenomen. Het raadsbesluit van 1 december j.l. tot verkoop van het huis Hoge Rijn dijk 155 (voorheen bewoond door de groepscommandant van de rijkspoli tie), wordt op voorstel van b. en. w. ingetrokken. Er zullen enige repara ties aan dit huis verricht worden om deze woning te bestemmen voor het gezin van A. J. van Kempen, dat nu in de krotwoning Weipoortseweg 25 woont; aangezien het niet verant woord is aan deze woning voorzienin gen te treffen. De huurprijs wordt bepaald op 6.per week. Geheime zitting Bij punt 16: beslissing op het voor stel van b. en w. tot aankoop van grond van J. C. van Klink gaat de raad anderhalf uur in geheime zit ting. Na heropening word besloten dit perceel, groot 0.69.85 h.a. aan te kopen voor 33.584.37.. De raad besluit tot goedkeuring van een plan tot onteigening van grond van W. van der Drift nodig voor net verbeteren van de 'bocht Schen kelwegZuidibuurt en van het woon huis met grond van mevr. Verhagen- Stadhouder, bewoond door J. v. Veen tegenover de Nieuwe wegbrug, nodig voor een toegangsweg tot nader te projecteren wegen tussen Schenkel- weg en Korte Miening. De onderhan delingen hieromtrent zijn niet slaagd. Aan de gemeente-architect zal wor den opgedragen te maken een bestek en rekening voor het aanleggen van een straat vanaf de Schenkelweg naar de Korte Miening, benevens van het leggen van een riolering ten behoeve van de voorgenomen bouw van wo ningen langs Zwetkade en Schenkel weg. De aanbesteding zal ten spoe digste plaats hebben. Ten slotte wordt besloten tot con vertering van leningen, die bij het rijk ad 4% lopen, naar de N.V. Bank voor Ned. Gemeente voor 3 5/8%. Van de rondvraag maakt de heer C. van Leeuwen gebruik om te vra gen of de goedkeuring voor de s__ koop van de grond van 'het Kerkpad al verkregen is, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. WARMOND Een van de redenen van het be sluit, waarbij is bepaald, dat aan een notaris, wanneer hij de 70-jarige leef tijd heeft bereikt, eervol ontslag uit zijn functie wordt verleend, zal wel mede een oorzaak hebben gevonden in het feit, dat aangenomen wordt, dat men op die leeftijd niet meer over die vitaliteit, die werklust en dat inzicht beschikt voor het vervullen van dit ambt noodzakelijk. Dit mag dan in zijn algemeenheid waar zijn, voor notaris Romeijn geldt dit absoluut niet. Want menig jongere notaris kan wat deze eisen betreft aan hem nog een voorbeeld nemen. En dan te den den, dat hij op 9 oktober van dit jaar de leeftijd bereikt van 80 jaar, dus de leeftijd der zeer sterken. In 1993 trad hij als kandidaat-no taris in functie bij de toenmalige no taris Fr ij link. Zijn werkzaamheden beperkten zich echter niet tot deze gemeente, want verschillende malen nam hij het notariaat waar van notarissen in Leiden o. a. van de no- tiarisssen Gordon, Klaverweijde en Kerstens. Toen notaris Frijlink in 1923 zijn ontslag nam, twijfelde in War mond er niemand aan, of notaris Ro meijn zou zijn opvolger zijn. Tijdens zijn notariaat heeft notaris Romeijn een grote activiteit ontplooit, die zich geenszins beperkte tot zijn ambt, want in het sociale en cultu rele leven van Warmond nam hij een belangrijke plaats in. Dat zijn inzicht en werkkracht ook van andere zijde zeer v/erd gewaardeerd, bleek wel uit het feit, dat de rechtbank hem meer dere malen verzocht als curator te willen optreden. Notaris Romeijh draagt de Warmondse ingezetenen 'n warm hart toe en deze genegenheid is wederkerig, hetgeen hij meerdere malen daadwerkelijk mocht onder vinden. Ook bij de kerkelijke instan ties stond hij in hoog aanzien. Wan neer het een goed doel betrof, was hij steeds bereid belangeloos zijn mede werking te verlenen en tal van jaren heeft hij de bollen- en goederenvei ling voor de kerk geleid. Dat velen nog niet kunnen wennen aan het neerleggen van zijn functie, bleek wel uit het feit dat nog verschillende in gezetenen, die van zijn heengaan ken nis namen, bij hem kwamen en hem verzochten hen over een of andere zaak voor de laatste maal nog van ad vies te willen dienen of die voor de laatste maal nog een zaak door hem wilden zien behandeld en afgedaan. Bij een praatje, dat wij met hem mochten hebben, hebben wij hem de vraag gesteld of hij zich aan de ge wijzigde omstandigheden gemakke lijk zou kunnen aanpassen en wat zijn plannen waren voor de toekomst. Hij deelde ons hierbij mede, dat alles hem hu nog vreemd aandeed, want een werkkring te verlaten, waarin men bijna dertig jaren met grote lief de heeft gewerkt is niet zo gemakke lijk. Gelukkig, zei hij, heb ik de eerste tijd nog volop werk, want verschil lende lopende zaken moeten nog af gewikkeld worden. Speciale plannen heb ik niet. Ik blijf rustig in War mond wonen in mijn oude vertrouwde woning. Gelukkig dat de nieuwe notaris op een ander pand in deze gemeente be slag heeft kunnen leggen, zodat ik mijn woning kan behouden. Zoals in elk leven, zijn ook in het leven van notaris Romeijn droeve da-. gen geweest. Zijn enige, veel beloven de zoon kwam op nog zeer jeugdige leeftijd tengevolge van een motor ongeluk om het leven, en ook moest hij door een plotselinge dood zijn echtgenote verliezen. Zaterdag a.s. zal notaris Romeijn officieel afscheid nemen van de be volking. Een hiertoe in het leven ge roepen comité zal hean die dag hul digen en danken voor alles, wat hij in het belang van de gemeenschap van Warmond heeft gedaan. Dit afscheid zal plaats vinden in Hotel de Stad Rome en van drie tot half vijf zal er gelegenheid bestaan hem de hand-tol afscheid te drukken. DUIN BOLLEN RIJN Historische dag voor Zoetermeer Donderdag 5 januari 1956 zal in de annalen van de Coöp. Boerenleen bank te Zoetermeer als een histori sche dag worden aangemerkt. Op die dag immers wordt het nieuwe bank gebouw aan de Julianalaan geopend. Er zullen maar weinig instellingen zijn, die op zo'n snelle gezonde groei kunnen bogen als de Boerenleen bank. Toen in de eerste maanden van 1952, de toenmalige kassier, de heer J. G. v. Vliet, zijn werkzaamheden begon in een kantoorruimte van 2 A bij 3m aan de Stationstraat 71, zal niemand gedacht hebben, dat nog geen drie jaar later het een dringen de eis werd een eigen bankgebouw te gaan zetten in het hart van Zoeter meer. Reeds lang werd in <Je land- en tuinbouwkringen te Zoetermeer de behoefte gevoeld aan een eigen bankinstelling. Het wakkere bestuur van de L.T.B. komt de eer toé het initiatief genomen te hebben om te komen tot oprichting van een eigen afdeling van de Centrale Boeren leenbank te Eindhoven. Vanaf het moment, dat het bestuur van de Boe renleenbank, bestaande uit d'e he ren J. C. Boonekamp, N. A. Duinis- veld en J. C. Groenewegen, bijge staan door de raad van toezicht, de heer J. G. van Vliet als kassier van de bank installeerde, is de groei en bloei begonnen. Werd in het eerste jaar voor rond twee miljoen guldens omgezet, in 1954 was diit bedrag ge stegen tot SA miljoen on in 1955 zelfs tot 11,5 miljoen. Wie het kerkerf te Hoogmade betreedt, zal tot de ontdekking komen, dat er sinds kort een Maria-reliëf aan de buitenzijde van de toren is aange bracht. Dit prachtig uitgevoerde reliëf is een geschenk van de parochianen. Tijdens het Maria-jaar heeft men er wekelijks voor geofferd en de opbrengst was van dien aard, dat aan de Haarlemse beeldhouwer Balendong opdracht kon worden gegeven een hoog-reliëf te vervaardigen. Het is „hoog- gebakken" d.i. onder hoge temperatuur en daarna geglazuurd. Het bedrag van de gedeponeerde gelden steeg tot ongeveer een mil joen gulden en de uitgeleende gel den tot 450.000. Met steun van de Centrale Bank kon men in 1954 over gaan tot het beramen van definitieve plannen tot stichting van een eigen gebouw. Dat men toen reeds zover kon gaan was niet alleen te, danken aan het volijverige bestuur en de goodwill, die men gekweekt hadi, maar zeker voor een groot gedeelte aan d'e huidige kassier, de heer C. J. v. Eekelen, die in 1953 het werk van de heer J. G. v. Vliet overnam. Deze beminnelijke figuur heeft door zijn accurate arbeid, maar zeker nog meer door zijn innemend karakter het vertrouwen der cliënten weten te winnen. De plannen voor het nieuwe bank gebouw werden ontworpen door de architect P. J. v. Beurden, hoofd van gemeentewerken te Wateringen en uitgevoerd door de gebr. Bos, aan nemers te Delft, voor de prijs van 80.000. Op 18 Mei 1955 werd met de uit voering van het werk aan de Julia nalaan begonnen, een der mooiste punten in het centrum van Zoeter meer. Eind december was de bouw vol tooid. Wanneer men door de grote glazen deuren het bankgebouw be treedt, komt men via de hal, afgeslo ten door fraai geslepen glazen deu ren in het wachtlokaal. Een fraaie bank biedt gelegenheid rustig zijn beurt af te wachten. De brandschil derde ramen, die zijn aangebracht, symboliseren de handel. In het wachtruimte is een open loket eni te vens een lokettenhal, die door een smeedijzeren afrastering van de kan toorruimte is afgescheiden. De kan toorruimte is teven als vergaderlo kaal voor het bestuur ingericht. De vloeren van het kantoorgebouw zijn van lichte marley-tegels; de even eens lichte geluiddempende plafonds zijn T-L verlichting voorzien. Het hele gebouw, dat door de vele ramen gezellig aandoet, is in frisse lichte kleuren geverfd. Het stalen meubi lair werd geleverd door de firma Lips uit Dordrecht. Inplaats van een kluis is er een z.g. R.-brandkast ge- plaats, die brand- en in'braakvrij is en voorzien van safe-loketten. Het bovengedeelte, dat is ingericht als woonhuis voor de kassier is even eens ruim en licht. Het gehele ge bouw is voorzien van centrale ver warming. Zoetermeer kan zich geluk wensen met de aanwinst van dit fraaie bankgebouw. Zoals gemeld zal morgenmiddag te half twee de officiële opening plaats vinden, waarbij het woord ge voerd zal worden door de juridisch directeur van de Centrale Bank mr F. J. F. Claessens. Te half drie reci- pireert het bestuur in het restaurant ,Ons Genoegen". Meerburg-parochie bouwde eigen kerststal De parochianen van Meerburg hebben dit jaar hun eigen kei-ststal gemaakt en op een zeer originele manier. De stal heeft bekende vor men en men zou iets van een derge lijk makelij ook kunnen aantreffen in de Weipoort. Dat spreekt de men sen aan. In nog sterker mate geldt dit voor de fraaie doch bescheiden beelden groep. Er zijn geen koningen, her ders en schapen. Alleen Maria met het Kindje en St. Jozef, die bijlicht als Maria haar Zoon in de kribbe wil leggen. St. Jozef wordt niet voorgesteld als een oude man, maar als iemand in de kracht van zijn jaren. Dat is een vooruitgang in vergelijking met de traditionele uitbeelding. De kle ding is vervaardigd van modern ma teriaal. Maria heeft zelfs een nylon shawl om. Oudere mensen zullen een derge lijke moderne visie op het Kerstge beuren misschien niet zo gemakke lijk kunnen verwerken, maar daar staat tegenover, dat deze kerstgroep van de Meerburg-parochie jonge I mensen meer zal zeggen dan de ge-1 bruikelijke grote groepen. Hier is het' kerstgebeuren tot het wezenlijke te ruggebracht in een bescheiden enl ontroerende vorm.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8