Ontstemming onder de katholieke onderwijzers over salarisoverleg IJmuidens treilervloot ligt stil Gerhard Lozie blijft vliegen Het lijk bleef in de studio Scooterrijder gaf bromfietser een dodelijk „verkeerslesje" Personenauto botst tegen vrachtwagen „Zondagsjagers" bleken 'n groot gevaar voor hun jachtgenoten Goedgelovige winkelierster door ontvluchte jongeman bestolen Eigen kartoteekje over miljonairs KonrVe veroorzaakt docd van' meesteres WQgNSTMC, 4 JANUARI 1956 DE LËIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het verbondsbestuur van het kath. onderwijzersverbond heeft zijn jaar vergadering in Utrecht gehouden. De heer J. Derksen sprak in zijn openingswoord over de salarisonder handelingen. Hij uitte ernstige kri tiek, omdat de onderhandelingen al twee jaar zonder resultaat slepende zijn. De ontevredenheid in de kringen van het onderwijs is zeer groot en er moeten spoedig verbeteringen intre den. Het grote belang van het lager onderwijs en de status van de onder wijzer verdienen de aandacht van de regering. Ook de ^komende ouderdomsvoor ziening kwam aan de orde. Het K.O.V. stelt zich op het standpunt, dat over aanpassing der pensioenen aan deze ouderdomsvoorziening pas kan wor den onderhandeld, zodra de pen sioenen aangepast zullen zijn aan de huidige levensstandaard en de tegen woordige salarissen. In verband hiermede verwacht het K.O.V., dat het komende rapport van VERBETERING FINANCIËLE POSITIE BURGERLIJK RIJKSPERSONEEL fn de vergadering der Eerste Ka mer is gistermiddag aan de orde ge komen het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1955 van het de partement van binnenlandse zaken. De gewone dienst wordt verhoogd met een bedrag van 45 miljoen voor uitgaven, voortvloeiende uit een aan tal maatregelen tot verbetering van de financiële positie van burgerlijk rijkspersoneel. Deze verbetering be staat in beginsel voor het middelbaar en hoger personeel, in een verder gaande denivellering van de salaris sen en voor het lager personeel in een verhoging van de lonen en sala rissen van werk- en vaklieden, ver band houdende met het loonpeil in de particuliere bedrijven. De heer DE GOU (KVP) betuigt zijn instemming met het ontwerp. Dit impliceert echter niet, dat hij het eens is met de salarispolitiek der regering. Hij betreurt het, dat de voorstellen niet de instemming van vier der vijf personeelsorganisaties heeft gekregen. Teneinde de onrust onder het over heidspersoneel weg te nemen moet de minister z.i. spoed maken met de voorzieningen ter reorganisatie van de gang van zaken in de centrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken. De minister van binnenlandse zaken, de heer BBEL, meent, dat het beter zou zijn geweest als de heer De Gou het rapport der commissie van loon- deskundigen had afgewacht. Dit rap port is thans uitgebracht en zal ter vertrouwelijke kennisneming aan de kamer worden overlegd. Zomede aan de centrale commissie. Zo langzamerhand ontstaat de me ning, dat het zo slecht gaat met het georganiseerd overleg. Z.i. is die mening niet juist. De ge vallen .waarin geen overeenstemming is bereikt, kunnen op de vingers van één hand worden geteld. Het wetsontwerp wordt hierna z.h.s. aangenomen. de Pensioencommissie zeer belangrijk zai zijn. De toelagen op de pensioenen hebben zeker enige verlichting ge bracht in de nood der oud-gepensio neerden, maar deze regelingen zyn verre van bevredigend. Nog hoger. De heer Derksen ging uitvoerig in op de moeilijkheden, die het onder wijs in 1956 te wachten staan. De vol ledige doorwerking van de hoge ge boortecijfers van 1945 en volgende jaren, met daarnaast het feit van de invoering van de zgn. derde leerkring aan de kweekscho^n, waardoor het aantal nieuwe leerkrachten betrekke lijk klein zal zijn, zal het aantal va catures op onze scholen belangrijk doen stijgen. Daardoor zal het aantal KONINGIN NAAR „AVICULTURA". Het ligt in het voornemen van H.M. de koningin op vrijdag 20 januari een •bezoek te brengen aan de zestigste tentoonstelling van de Koninklijke Nederlandse vereniging „Avicultura"; Deze tentoonstelling zal worden ge houden in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage van 20 tot met 22 ja nuari. Deze expositie van hoenders, duiven en konijnen is tevens de vijfde Europese tentoonstelling. TUNNEL TE NIJMEGEN. Heden is verschenen een voorstel van B. en W. van Nijmegen aan de .gemeenteraad om een krediet be schikbaar te stellen van 6.600.000, ter voorziening in de kosten van de aanleg van een tunnel onder het sta tionsemplacement te Nijmegen. De bedoeling van deze tunnel is een kor tere verbinding te krijgen tussen Nij megen West, het industrieverkeer en het centrum van de stad; het rijk ver leerlingen per klas zeker ook hoger j leent in verband met het wederop- worden, misschien hoger dan ooit te bouwplan en oorlogsschadevergoe- voren. ding 800.000,— rijksbijdrage. Gisteren is aan het eind van een christelijk katholieke en nederland- langdurige vergadering, uitgeschre-se vakverbond aangeslotenen. Er is ven door het O.V.B. (Onafhankelijkeen resolutie aanvaard, te zenden Vakverbond) met grote meerderheid van stemmen het besluit gevallen de LJmuidense treilervloot deze week niet te bemannen. Ter vergadering waren niet alleen leden van het O.V.B. aanwezig maar ook bij het aan de reders, waarin wordt aange drongen op uitbreiding c.q. verwer- Elf getuigen in proces Jungschlager op ujeg naar Djakarta Gistermiddag om half vier zijn met wordt door zes leden van zijn vroe- ping i een KX.M.-toestel van Schiphol elf Nederlanders, onder wie zeven vroe- i de c.a.o. en uitbreiding van gere leden van de voormalige Neder- de vaste gages. De reders hebben reeds eerder la ten weten dat zij het met het gehele gagesysteem niet eens zijn, omdat deze vaste gages dis treilervisserij van LJmuiden in grote mate zouden remmen. Uit het besluit van de ver gadering volgt voorlopig dat de vloot tot maandag blijft liggen. De vissers zullen zich, wanneer hun eisen dan niet zijn ingewilligd, opnieuw bera den, Aan de Nederlandse vlieger Ger hard Lozie, die verleden jaar betrok ken is geweest bij een vliegtuigonge val in Canada, waarna hij enige da gen in het ijskoude water heeft rondgedreven, is thans door de art sen medegedeeld, dat hij zijn beide knieën zal kunnen behouden. Eerst was men bevreesd, dat hij beide be nen tot boven de knie zou moeten missen. Nu zal het echter mogelijk zijn, dat hij blijft vliegen. Het traditionele lijk uit het radio- detective-spel is gisteravond inde 7aa7"<£Vn «oëfer'V AirTri-ctïu-rin In 1 ïivon Ikjopti ïvunn veinn r landse militaire missie in Indonesië allen op uitnodiging van het Neder landse departement van buitenlandse zaken, naar Djakarta vertrokken om daar als getuigen a décharge ge hoord te worden in de processen te gen Jungschlager en Schmidt. Deze getuigen zijn de generaal-ma- .joor A. J. A. Pereira, het voormalig hoofd van de Nederlandse militaire 1 missie in Indonesië, die vergezeld gere missie, t.w. luitenant-kolonel W. Werda, luitenant-kolonel L. B. Duitz, majoor J. van Tuin, luitenant R. J. Nolten, onder-luitenant J. Koen- ders en de sergeant Verschoor. Van deze zeven Nederlanders hebben er verscheidene jarenlang in Indonesië gewoond en na de bevrijding eerst in het KNIL gediend, later in het ko ninklijk leger en tenslotte in de mi litaire missie. In de periode tussen 1950 en 1953 zijn zij allen naar Ne derland teruggekeerd. Onder de overige getuigen bevin den er zich twee, die eveneens in In donesië zijn geweest, t.w. de heer E. de Vries, gezagvperder bij de K.P.M. en de heer A, Synia, gewezen admi nistrateur van ondernemingen in In donesië. De laatste twee getuigen zijn nimmer in Indonesië geweest doch .zullen worden gehoord, omdat zij Jungschlager in Nederland hebben meegemaakt. Zij zijn de heren E. J. Pantus, een pensionhouder te Maas tricht, bij die Jungschager destijds heeft gelogeerd en de heer E. J. H. Bertin, procuratiehouder van de Am sterdamse Bank in Maastricht. 14 Dagen geëist Avro-studio blijven liggen. Men zond een vervolg-hoorspel uit getiteld; „Daarnet was het lijk er nog". Men zou met de eerste episode be ginnen, maar door een vergissing werd de band-opname van de tweede episode: „Mijn naam is Cox" uitge zonden. In de studio bemerkte men snel genoeg, dat de verkeerde band opge- izet was, maar op dat moment was er niets meer aan te doen: de disco theek, waar de banden lagen was af gesloten, niemand bezat een sleutel. Het lijk bleef dus opgesloten en zal naar de omroepster meedeelde de volgende week uitgezonden worden. Tegen een 19-jarige bankwerker te Enschede heeft de officier van Justi tie bij de rechtbank te Zwolle giste ren veertien dagen hechtenisstraf ge ëist, alsmede intrekking van de rij bevoegdheid voor de tijd van twee jaar. De verdachte reed op 24 juli Beulakerweg, tussen Giethoorn, en Steenwijk, en is toen zo dicht langs een bromfietser gereden, dat deze slipte, tegen een achter de scooter rijdende motor viel en vrijwel op slag werd gedood. De scooterrijder verklaarde, dat hij had geclaxonneerd, maar dat de brom fietser, L. Bruinenberg uit S teen wij- kerwold, vrijwel midden op de weg bleef rijden. Om deze man, die naast een vriend reed, eveneens op een bromfiets, eens een lesje te geven, was hij hem zeer dicht gepasseerd. De bromfietser, die volgens sommige getuigen een duwtje van verdachte had gekregen, begon hierdoor te slip- 2),e tand aan de. mztilth. maakt de hand aMitit Bestuurder gedood Gisteravond om ongeveer kwart over zes is op de Apeldoornsestraat ter hoogte van de Bosweg te Voort huizen een ongeluk gebeurd, dat aan een 31-jarige vertegenwoordiger uit Hilversum het leven heeft gekost. Hij kwam met zijn personenauto uit de richting Apeldoorn en sneed in de bocht bij het inhalen van een voor hem rijdende andere auto. Uit tegen overgestelde richting naderde een papierwagen uit Zutphen. De ver tegenwoordiger zag geen kans om de ze trailer te ontwijken en botste er in volle vaart tegen op; hij werd op slag gedood. De personenauto werd totaal vernield en de trailer liep zware materiële schade op. Het slachtoffer was gehuwd. pen en sloeg daarop met zijn hoofd tegen de motor van een negentien jarige botterlaar te Hengelo, vriend van verdachte, die eveneens was ge dagvaard. Voor hem vroeg de officier echter vrijspraak. De motorrijder heeft gepoogd te remmen, .maar kon de bromfietser niet meer ontwijken. Verdachte moest toegeven onver antwoordelijk te hebben gehandeld; over veertien dagen is de uitspraak. Automobilist gedood Op de Rotterdamseweg te Rijswijk, even voorbij Ypenburg, heeft zich .gisteravond om kwart over zeven een verkeersdrama afgespeeld, dat aan de 32-jarige C. Z. uit Delft het leven heeft gekost. Z. had motorpech en probeerde zijn auto over de weg voort te duwen. Hij liep links van de wagen en werd door een passeren de auto gegrepen. Hoewel men probeerde de naderen de auto's te waarschuwen, kon men niet verhinderen, dat nog enige wa gens over Z. heenreden. Geneeskun- ige hulp kon niet meer baten. Ontstemde officier Voor de rechtbank te Arnhem heb ben gisteren twee jagers terecht ge staan wegens onoordeelkundig en on achtzaam hanteren van hun vuurwa pens. In beide gevallen werd niet het wild geraakt, doch een ander lid van het jachtgezelschap. De gevolgen wa ren ernstig, twee mensen moeten ten gevolge van deze onvoorzichtigheid een oog missen. Tegen beide ja«rTs eiste de officier van justitie drie honderd gulden boete subsidiair een maand hechtenis. Het eerste ongeluk gebeurde tijdens een drijfjacht, die werd gehouden op 25 september 1954 op het landgoed Heumensoord te Malden. Een hout handelaar uit Wychen, schoot op een konijntje; zijn gastheer, een houthan delaar uit Malden, werd door enkele hagelkorrels in en bij een oog ge troffen; het was noodzakelijk, het oog te verwijderen. Volgens een deskundige kon hier geen sprake zijn van een rechtstreeks schot, doch van een ricochetschot. De hagelkorrels moeten van de grond af zijn weggespat in de richting van het slachtoffer. Gezien de situatie achtte deskundige de handeling van ver dachte onvoorzichtig; hij had te vroeg geschoten. Verleiding werd te groot Voor de rechtbank te Arnhem heeft gisteren terecht gestaan een 25-jarige man, afkomstig uit Eindhoven; hem was ten laste gelegd diefstal van een geldkistje, inhoudende 2800 gulden en negen spaarbankboekjes ten na dele van een winkelierster te Wychen. j Ook zou hij deze winkelierster voor 600 gulden hebben benadeeld door bij een grossier schoenen af te nemen voor haar rekening. De officier van i justitie, eiste een jaar gevangenis- j straf tegen de jongeman. I Verdachte was ontvlucht uit de Rekkense inrichtingen; de winkelier ster nam hem gastvrij in haar woning op. Hij hielp haar bij haar werk en hij deed dit uitstekend. Voor de win- I kelierster was dit een uitkomst; haar man lag in het ziekenhuis te Den Twee dingen zijn er maar nodig om een dergelijk staaltje te kunnen uit- Bosch. Terwijl zij op 11 October jJ. halen: sterke tanden en een leerzaam hondje. De Duitse artiest Frania haar man bezocht, sloeg verdachte heeft het met zijn hond klaar weten te spelen en strevend naar een vol- zijn slag. De man was al meermalen maakt voorbeeld van evenwicht haalt hij het kun 'r'uk uit op een zwaaiend veroordeeld; hij stond ter beschikking koord, zonder ooit zfjn evenwicht te verliezen. van de regering. De president, jhr. mr. F. O. M. van Nispen tot Pannerden, onderhield verdacht ernstig over het bestelen van een vrouw met een zieke man. De officier vond het een troosteloos geval. Merkwaardig, dat zulk een goedgelovige vrouw tegen zulk een man moest oplopen. De maatschappij moet tegen zulk een individu worden beschermd, zei hij. De verdediger zag nog perspectieven. Deze verdachte mist een krachtige hand. Hij deed het goed in Wychen, hij voelde grote verplichtingen tegenover zijn gast vrouw. Energiek pakte hij daar de zaken aan, doch toen de verleiding er was, had hij geen weerstand. Pleiter vroeg een gedeeltelijk voorwaar delijke straf voor deze ^rfelijk be laste jongeman. Verdachte zeide, gaarne te hebben willen bewijzen, zijn vrijheid waard ^e zijn. Maar toen het fatale moment kwam, was hij zich zelf niet meer baas. Hij gevoelde zich zeer schuldig jegens zijn slachtoffer; van het Wy- chense gezin had hij een hartelijkheidzijn" Als verdacht van het plegen "van ondervonden als nimmer te voren in deze inbraken zijn thans door de ge zijn leven. Uitspraak over veertien meentepolitie te Apeldoorn aangehou dagen. 'den een moeder én dochter. Geen jacht-etiquette. Of de kogeltjes het slachtoffer di rect of indirect hebben getroffen, staat niet vast, aldus de officier, maar verdachte heeft met zijn geweer de richting van het konijn gevolgd en te vlug geschoten, daarbij handelend tegen de jacht-etiquette. Volgens de officier is het aan de grove schuld van verdachte te wijten, dat het slachtoffer is getroffen. De verdediger zei in zijn pleidooi dat verdachte een vreemde was in dat jachtgebied; de opstelling van jagers en drijvers was overgelaten aan de gastheer, die beter dan verdachte had kunnen weten, dat zich op het pad, waar het konijn overstak, veel grind bevond. Pleiter meende, dat hier sprake is van een ongeluk en niet van schuld. Theoretisch is het zelfs mogelijk, dat het slachtoffer getroffen is door ver dwaalde korrels van schoten van an dere jagers in de buurt. De advocaat vroeg vrijspraak of ontslag van rechts vervolging; volgens de raadsman heeft het slachtoffer een niet geringe schadevergoeding van verdachte ge vorderd. Te weinig ervaring. De tweede jager, die terecht stond, was de burgemeester van Huissen. Deze had op 29 juli j.l. in de Huissense polder gejaagd op eenden met twee andere jagers, bij wie een fabrieks arbeider. Eerst schoot de arbeider op twee eenden, door welk schot uit een kleiput nog een vijftal eenden om hoog vloog. Verdachte schoot hierop en raakte de arbeider aan het hoofd; deze moet het licht uit een van zijn ogen missen. De burgemeester had de politie terstond opdracht gegeven, proces-verbaal op te maken tegen hemzelf. Volgens de raadsman wordt het slachtoffer zo volledig mogelijk schadeloos gesteld. De officier zeide, dat verdachte domweg op een medejager heeft ge schoten; hij hield geen rekening met primitieve regels van de jacht. Het is duidelijk, dat hij te weinig ervaring heeft. Do verdediger nam het standpunt in, dat zijn cliënt, opgeschrikt door het schieten, overrompeld werd en volkomen foutief reageerde. Onerva renheid speelde daarbij inderdaad een grote rol. Uitspraken over veertien dagen. MOEDER EN DOCHTER OP INBREKERSPAD In Beekbergen werden in de afgelo pen zomer inbraken gepleegd in ver scheidene zomerhuisjes, waarbij hoofdzakelijk artikelen op huishou delijk gebied verdwenen bleken te Vreemde hobby van een adjuct-commies Een adjunct-commies der belastin gen in Utrecht hield er een zeer bij zondere vrijetijdsbesteding op na. Hij nam allerlei bewijsstukken van kan toor mee naar huis en legde op grond van dienstgegevens een particulier kartoteekje aan, voornamelijk van miljonairs en bijna miljonairs in Amersfoort en omgeving. Op een kwade dag was hij echter openlijk in botsing gekomen met een wetsax-tikel op de behandeling van ambtelijke bescheiden en zo kwam het dat hij gisteren zich voor de Utrechtse rechtbank moest verant woorden. Hij verklaarde dat hij de •bescheiden om studieredenen had •meegenomen. Het kartoteekje was een soort hobby van hem. Hiertegen (pleitte echter het feit dat hij zijn broer naar een landbouwer had ge stuurd met de mededeling voor een douceurtje van 5000,een belas - tingkwestie te willen regelen. Het was echter bij een voorstel gebleven en dit feit kon verdachte dus niet ten laste gelegd worden. Voor het verduisteren van ambtelijke beschei den eiste de officier echter 10 maan den gevangenisstraf, waarvan 4 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en de lastgeving de stukken aan het belastingkantoor terug te ge- De Gelderse tram weger., de groen ste streekver\oerrnyuts-chappij in Gel derland, brengt binnenkoi t een vnor Nederland nieuw type autobus, de hanmonikabus op de weg. Het gevaarte is zeventien meter lang en biedt in de beide helften, die net als de elektrische treinen door een soort harmonika zijn gescheiden, in totaal aan 65 personen z;t- en aun 59 personen staanplaatsen. Zij zullen voorlopig alleen op de lijnen Doetin- chemDeventer en Gendringen— Nij megen worden gebruikt. DIEFSTALLEN N.S.F. Bij de Nederlandse Seintoestellen Fabriek te Hilversum zijn 20 em- ployé's geschorst, die betrokken schij nen te zijn bij een massale ontvreem ding van materialen uit de onwikke- lingsafdeling. De vaarde van de ge stolen goederen bedraagt tenminste enige tienduizenden guldens. De dief stallen zijn in de loop van enige maanden gepleegd. Door trein gegrepen Gistermorgen is op de bewaakte spoorwegovergang bij de Burgemees ter Dijckmeesterweg te Zutphen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 48-jarige mevrouw L. IsraëlStoeck- plein werd gedood. Mevroüw Israël wilde met haar hondje de spoorweg oversteken op het moment dat de spoorbomen daal den. De eerste sluitboom wist zij nog te passeren, maar toen zij de rails was overgestoken bleek de andere boom al gesloten. De hond rende te rug en de dame, die het dier wil;'? pakken, werd gegrepen door de snel trein Zutphen—Enschede en op slag gedood.. Het spoorwegpersoneel treft geen sohuld; de trein ondervond ruim een half uur vertraging.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5