DUINSTREEK RIJNSTREEK Gastransport zal zich over alle provincies uitstrekken Scherp Leider „Hulpactie voor Hongarije benoemd tot Hongaars Ridder van het Heilig Graf AVONDRUST Schandalige achterstand in Oost-Ouitsland Vragen over kerstgaven aan het gemeentepersoneel Gouden kloosferjubileum van pater P. W. Eken Ligt er sneeuw op de maan? ^ether'-'^nken WO FN SHAG 4 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Dc gastransportleiding zal in de toekomst alle elf provincies bestrij ken. Wanneer dit net zal zijn vol tooid zal het aantal volledig zelfpro ducerende bedrijven in Nederland nog: ten hoogste 10 a 15 bedragen. Alle andere gasbedrijven, die teza men meer dan 90 procent van het gas distribueren, zullen voor de voorziening in hun gehele of gedeel telijke behoefte gebruik maken van afstandsgas in enigerlei vorm. Dit wordt medegedeeld in 't voor lopig rapport van de commisie Orga nisatie landelijke gasvoorziening. De commissie deelt mede dat met de Duiste gasleveranciers wordt onder handeld over een nieuw contract voor een aanmerkelijk groter te le veren hoeveelheid. Een daartoe te leggen leiding zal in de loop van 1956 gereedkomen. Geen centralisatie. De commissie heeft de gecentrali seerde opzet afgewezen. Een derge lijke opzet zou te sterk ingrijpen in de bestaande vrijheid van producen ten en distribuanten, terwijl naar haar stellige overtuiging de gestelde doeleinden evengoed zullen kunnen worden bereikt bij een gedecentrali seerde opzet, welke, naar mag wor- ALBERT HEIJN VERWACHT VOOR 1955 ZELFDE DIVIDEND ALS VOOR 1954. Van Albert Heijn n.v. te Zaandam kunnen de resultaten van het be drijf over het afgelopen jaar gunstig worden genoemd. Prijsstijgingen werden gebroken door verhoogde omzet en grotere productie. Aldus de mededelingen van de financiële di rectie. De houders van de A.H.-klan- tcnobligaties zullen kunnen rekenen op een uitkering van intotaal 7 pro cent, nl de vaste rente van 4 pro cent plus een winstaandeel van 3 procent. OVERWEG NIET DICHT. Met hevige knarsende remmen stopte gisteravond omstreeks tien over acht een trein uit Amsterdam midden op de overweg bij het station te Hilversum. De bomen van de over weg waren niet gesloten. Enkele fiet sers wisten op tijd te stoppen en de bestuurder van een auto zog nog juist kans zijn wagen terug te schakelen en terug te rijden. De overwegwachter moet zich ver antwoorden. POTLOOD en GEEST No. 516. Horizontaal: 1. snoer van een hengel, 3. eend (z.-Nederl.), 8. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 9. gem. N.H., 10 klein strandmeer, 12. landbouwwerktuig, 13. onheil aanbrengende godin, 14. spil van een wiel, 15. drevel, 17. klap, 19. Engel se en N.-Amer. korenmaat (afk.), 20. schraal, 21. bekende afkorting, 22. deel van een benedenhuis, 24. wo ning van een koning, 26. afkorting van nikkel, 27. brandverf, 28. vaar wel. Verticaal: 1. geneeskrachtige wor tel, 2. meisjesnaam, 3. gindse, 4. vreemde munt, 5. landbouwwerk tuig, 6. sohoenvorm, 7. nauw, 9. deuk 11. zwemvogel, 14. karakter, 16. gem. in N.H., 17. deel van de onderarm, 18. aaneensluitende reeks, 20. gem. in Gelderl., 21. gem. in Gelderland, 22. steen, 23. eind, 25. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 515. Horizontaal: 1. vernuft, 6. mas, 7. rio. 9. ik, 10. pol, 12. nr., 13. baret. 15. adat, 16. geit, 17. racer, 19. eb, 21. tas, 22. nu, 23. log, 25. eer. 26. seconde. Verticaal: 1. vak, 2. es, 3. Noor, 4. fr., 5. tin, 6. mirakel, 8. orateur, 10. patat, 11. legès, 13. bar, 14. ter, 18. Cato, 20. bos, 22. nee, 24. ge, 25. ed. den aangenomen, in vrijwillige sa menwerking kan worden tot stand gebracht. Nat. Gasmij. De commissie is ook van oordeel, dat aan de Nationale Gasmij liet recht moet worden toegekend alle taken te entameren, welke zij in het belang acht van een doelmatige gas voorziening. De te Utrecht te bouwen installa tie moet dan ook het volledig eigen dom zijn van en worden beheerd door de Nationale Gasmij. Leidenaar sticht bond van heren in 't verkeer Prins Bernhard voorzitter? De gepensioneerde heer A. J. Klus- man, wonende te Leiden, die dezer dagen via een schrijven aan H. K. H. ke weggebruikers" op te richten, heeft Z. K. H. prins Bernard verzocht deze suggestie moreel te willen steu nen en eventueel hieraan leiding te willen geven. De Hongaarse afdeling van de Rid- lang bezielende leider van de Hulp- ders van het Heilig Graf heeft de actie, die na de eerste wereldoorlog te Nederland in het leven geroepen werd. Tussen de beide wereldoorlogen in kwamen 33.500 ondervoedde Hon gaarse kinderen naar Nederland, waar zij een gastvrij tehuis vonden bij hon derden pleegouders. Na de oorlog hervatte de Hulpactie in 1947 haar werkzaamheden en wist 500 kinderen naar Nederland te bren gen. Toen een tweede groep kinderen gereed voor de afreis stond, namen de communisten het heft in handen en verhinderden de kinderen te vertrek ken. Toen is onder leiding van de heer Olsthoorn de voedselpakket-actie be gonnen, die reeds opmerkelijke resul taten heeft geboekt. De Ridderorde stamt uit het eind van de' 11de eeuw ten tijde van de kruistochten naar het Heilige Land. jarige leider van de Nederlandse stichting „Hulpactie voor Hongarije", de heer G. N. Olsthoorn te Amstredam in haar rijen opgenomen; over enkele weken zal de heer Olsthoorn te We nen, waar sinds de machtsovername van de communisten in Hongarije de zetel van het Hongaars verbond zich bevindt, tot ridder geslagen worden. De heer Olsthoorn is reeds jaren- VROUW VERBRAND. Toen de 65-jarige mevrouw A. B. geboren Van de B. uit de Kruis- dwarsstraat te Utrecht, gister in haar keuken bezig was met het wassen van enkele kledingstukken in was benzine, vatte de vloeistof door tot nu toe onbekende oorzaak vlam. Ook de kleren van mevrouw B. geraak ten in brand. Zij is haar tuin in gerend om een buurvrouw te waarschuwen, maar die sliep op dat moment nog. Mevr. B. is in de tuin in elkaar gezakt en aan de brandwonden overleden. De buurvrouw, die later ontwaakte zag in de tuin rook opstijgen. Zij kwam toen tot de ontdekking, dat mevrouw B. om het leven was ge komen. De politie stelt een onderzoek in. AUTO MET ZEVEN PERSONEN TE WATER. Vanmorgen is een personenauto, waarin zeven personen waren geze ten, ter hoogte van Tiet jerk in de rijksweg GroningenLeeuwarden door de gladheid geslipt, over een brede en diepe bermsloot geschoten en daarna van de hoge walkant van het park Vijversburg over de kop in het water geslagen. Met behulp van passagiers van een passerende auto konden de mannen worden gered. Vijf van hen moesten naar het Diaconessenhuis te Leeu warden worden overgebracht. Twee konden later op de dag naar huis terugkeren. Ernstig gewond bleken vader en zoon Sjoerd en Wijtze van L., uit Buitenpost en Meindert P. uit Zwagersbos. De chauffeur T. V. uit Zandbulten en P. B. uit Buitenpost bleven ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. TfN regenen dat het op Nieuw- jaarsdag deed! Het nieuwe jaar ging met een huilbui in. Onze Germaanse voorouders (heb ik ge lezen) zou de schrik om het hart zijn geslagen. Zij zouden er een voorspelling in hebben gezien van rampspoed en verdriet, een tra- nen-jaar. Zo'n voorspelling kwam nooit uit en als ze uitkwam was het een toevalligheid en dan zei den onze voorouders: zie je wel, dat het uitkomt. Het is altijd mo gelijk, dat dit jaar een tranenjaar wordt. Het kan zijn, dat een vloed van narigheid ons tot de lippen stijgt. Daar is maar één geschikte afweer tegen: het huis van ons le ven te bouwen volgens de van ho ger hand gegeven bouwvoorschrif ten. Eerst een diep gat in de grond graven dat is de nederigheid en daarop het fundament leggen en dat is Jezus Christus. Een huis, aldus gegrondvest, kan een tra nenjaar weerstaan. Bende-activiteit in Indonesië Blijkens vertraagde berichten is op 25 december in Atjeh een gevecht geleverd tussen een uit 350 man be staande bende en een militair con- vooi. Na enkele uren vechten wist de legereenheid de aanvallers af te slaan} waarbij de bende aanzienlijke verliezen werden toegebracht. Ook de militairen leden verscheidene verliezen. Op West-Java werden in de afge lopen dagen verschillende desa's door benden aangevallen. Daarbij werden in totaal meer dan 200 huizen in de as gelegd. Een der benden was on geveer honderd man sterk. In totaal werden vier burgers gedood, waar onder een kind. Troepen, die op verscheidene plaat sen de benden achtervolgden, dood den een aantal bendeleden. Dr. Theodor Bruck, het waarne mend hoofd van het Oostduitse mi nisterie van volksgezondheid heeft in West-Berlijn politiek asyl verkregen. Hij is gevlucht omdat hij vreesde ge arresteerd te zullen worden wegens zijn poging om dringend noodzakelij- Ie geneesmiddelen en instrumenten uit West-Berlijn te krijgen. Tijdens de Leipziger Messe probeer den tal van Oostduitse artsen in con tact te komen met Westduitse en Ber- lijnse firma's om geneesmiddelen te krijgen. Er heerst in Oost-Duitsland een schandalig gebrek aan de belang rijkste pharmaceutische producten. Zij kwamen met Westduitse artsen en firma's overeen, dat er in West- Berlijn geheime depots zouden wor den ingericht van waar uit Oostduit se medici van voorraad konden wor den voorzien. Maar de Oostduitse politie kwam achter het plan („complot" noemde zij het) en zij arresteerde een aantal artsen als „vijanden van de staat". Bruck vluchtte juist op tijd om zelf een arrestatie te voorkomen. Hij vertelde van het ontstellende gebrek aan medicamenten en zei dat het zelfs niet mogelijk was om ver ouderde ziekenhuisuitrustingen te ver beteren. De Oostduitse industrie fabriceert veel van dergelijke instrumenten, maar zü worden uitgevoerd om het prestige van de volksrepubliek te ver hogen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van der Zanden, heeft aan de minister van binnenlandse zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld: vxc, auuyvCu xx. xv. xx. 1; is. he,t juist' ïat minister van prinses Wilhelmina, aan de ministers binnenlandse zaken naar aanleiding van justitie en van verkeer en wa- van o.a. door de gemeentebesturen terstaat, alsmede via een „open Eindhoven en Heerlen toegeken- brief" aandacht vroeg voor zijn kerstgratificatie aan hun personeel denkbeeld een „bond van fatsoenlij- een circulaire aan de gemeentebestu ren heeft laten uitgaan, waarir» hij te kennen geeft: a. dat het dergelijke voorziening zich niet verdraagt met het thans gel dende loonbeleid oor het overheids personeel; b. dat de regering overwegend be zwaar heeft tegen het verlenen van kerstgratificaties; c. dat besluiten van gemeentera den om het personeel kerstgratifica ties te geven op grond van artikel 126 van de ambtenarenwet ongedaan zul len worden gemaakt? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, acht de minister de genomen beslissing dan in over eenstemming met zijn uitlating in de memorie van antwoord op de rijksbe groting voor het dienstjaar 1956, waarin hij uitdrukkelijk voorbehoud heeft gemaakt voor uitzonderingen op grond van een bijzondere casus positie geldende voor het betreffen de personeel? 3. Kan de minister mededelen onder uiteenzetting van de feitelijke arbeidsvoorwaarden van het ter plaatse overwegende bedrijfsleven in die gemeenten, waar een kerstgratifi catie is verleend, o.a. in Eindhoven en Heerlen in hoeverre de bedoel de arbeidsvoorwaarden aanleiding ge ven tot het aanwezig zijn van een bijzondere casuspositie van het over heidspersoneel aldaar? KATWIJK ERNSTIG ONGEVAL. Op de werkplaatsen van de Beton bouw van gebr. Schipholt aan de Kortenaerkade overkwam een werk man uit Noordwijk een ernstig onge val, waardoor zijn hand verbrijzeld werd. Na eerste geneeskundige behan deling werd hij naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Wegens pensioengerechtigde leeftijd gaat de heer C. C. van der Schee, controleur bij de gemeentebe lastingen, binnenkort de dienst ver laten. In zijn plaats is benoemd de heer P. J. van Rossum, die reeds ruim 30 jaren in gemeentedienst is n.l. chef-incasseerder bij de gemeentelij ke gasfabriek. Geboren: Hendrika, dr van H. Kam- minga en C. Duvalois; Arie, zn van G. van Duyn en A. de Mol; Cornelis, zn van A. Jonker en A. van Duyn; Teu- nis, zn van T. Guyt en J. W. van der Meij; Nicoline, dr van N. de Jong en L. Vooys; Arie, zn van J. de Vreugd en A. de Jong; Jacoba, dr van W. Plug en C. Sip; Willem, zn van J. M. van der Boon en A. Bel; Leendert, zn van J. Plug en C. C. Noorlander; Willem, zn van J. Haasnoot en C. Koelewijn; Maarten, zn van A. van Roofen en C. Kuyt; Johanna P. M., dr van J. B. J. Spoor en E. W. M. de Klijn. Ondertrouwd: B. Hoek en C. van der Plas; J. D. Heemsbergen en A. M. Schouten; C. Koelewijn en C. Maagdelijn; C. H. G. Dekkinga en E.- E. M. Hammer; H. G. Geersing en A. Meirik. Getrouwd: B. van Duyn en W. Knetsch; C. Jonker en Kr. Kuyt; J. Zoetemelk en J. de Mol; W. van Kla veren en L. van Duyvembode; J. P. Guyt en L. W. Haasnoot; J. de Boer en M. Baalbergen; A. Vink en H. van Duyn; J. Boèzatrd en L. Haas noot; C. Schaap en J. Varkevisser; C. van Velzen en J. Lont; J. Kuyt en A. van der Plas; R. Chr. Heemskerk en H. A. Haasnoot; H. Remmelzwaal en M. Verdoes; A. Verloop en A. G. de Vos. Overleden: K. L. Ouwehand 36 j., echtgenote van H. Ouwehand. LEIDSCHENDAM Spaaromzetten Boerenleenbank. Gedurende de maand december j.l. is bij de spaarbank van de Boerenleen bank ingelegd ƒ225.913.17 en terug betaald ƒ338.281.11 dus 82.367.94 meer opgenomen dari ingelegd. Gedurende het gehele afgelopen jaar is ingelegd ƒ3.271.434.39 en te rugbetaald 2.400.027.46 waardoor einde december j.l. het spaarsaldo was vermeerderd met 871.406.93. Het aantal spaarders vermeerderde me t201 en bedraagt thans 1585. VOORHOUT GROTE VRACHTAUTO TE WATER gebroken. Dr. A. W. Bots vond over brenging naar een ziekenhuis nood zakelijk. Geboren: Helena A., dr van J. C. Geerlings en H. M. Clemens. Ondertrouwd: M. L. v. d. Werf, 29 j. en C. Th. Spaan (Sassenheim), 28 jaar; J. Th. M. Warmenhoven, 29 jr en H. C. v. d. Veek 24 jr. Getrouwd: P. Schoone en H. M. Kraakman; P. A. van Went en J. P. M. Vester; N. J. C. Verhart en C. W. v. d. Ploeg; P. J. Verkade en J. J. v. Werkhoven; A. P. W. v. d. Klugt en I. G. v. Leeuwen; H. J. Bax en A. M. P. A. v. d. Lans. VOORSCHOTEN Pater P. W. Eken viert op Drieko ningen zijn gouden kloosterjubileum in het klooster van de paters Mont- fortanen aan de Haagsche Schouw Pater Eken werd op 24 november 1879 geboren en deed zijn intrede bij de Montfortanen op 6 januari 1906 te Meerssen. In 1910 werd hij priester gewijd. Als jong priester werkte de gouden jubilaris 8 jaar op Haiti. Later was hij werkzaam in de missie van Nijasa- lano. Bij elkaar was hij 25 jaar in de missie. Voorts was hij verbonden aan de H. Landstichting en assistent te Egmond aan zee. Vanaf begin 1940 tot juli 1941 was pater Eken overste en rector aan de Haagsche Schouw. Toen hij om gezondheidsredenen aftrad, bleef hij als assistent en tot op heden assisteert hij ook vaak in Sassenheim. Pater Eken, die ondanks zijn 76 ja ren nog zeer kras is, zal vrijdag op zijn feestdag te kwart voor acht een stille H. Mis opdragen. Van half elf tot twaalf uur is er gelegenheid de jubilaris te feliciteren aan het kloos ter aan de Haagsche Schouw. Z0ETERMEER De heer D. v. d. Vooren slaagde voor het examen handelswetenschap pen M. O. ALPHEN AAN DEN RIJN 25 Jaar bij de belastingen. De heer R. H. Hilgers was 1 januari 25 jaar bij de belastingdienst. In ver band hiermee is hij gisteren door het personeel van de Alphense inspectie, waar hij hoofdcontroleur is, gehul digd. Deze huldiging vond plaats in zijn woning aan de Vondelstraat. Inspecteur T. J. G. Leerssen en con troleur C. Pont hebben de jubilaris toegesproken. Eerstgenoemde over handigde de jubilaris het gebruike lijke couvert van het ministerie en de heer Pont bood namens het inspec- tiepersoneel een luxe sigarettendoos aan. Mevr. Hilgers onving een bou quet rozen en een plant. Ook van an dere zijde ontving de heer Hilgers veel belangstelling en in de huiska mer prijkten tal van bloemstukken en cadeaux van blijvende waarde. Alphense firma bouwt Lyceeum in Den Helder. B. en W. van Den Helder hebben het bouwen van een Lyceeum, onder directie van prof. Wiegen Bruin te Amsterdam, opge dragen aan de firma Gesman en Zoe- temeijer te Alphen a. d. Rijn voor de som van 1.609.000.— zodra de ver eiste goedkeuring van G. S. van Noord-Holland op het desbetreffende raadsbesluit zal zij verkregen, wordt met de bouw begonnen. Deze opdracht geschiedde bij enkel voudige onderhandse inschrijving. Niet opgelet bij oversteken. De heer A. P. W., die omstreeks 11.45 uur dinsddagmorgen ter hoogte van de scheepswerf „Alphen", T. de Vries Lentsch, in de Emmalaan de rijweg overstak, zonder op het ver keer te letten, werd aangereden door de motorrijder A. J. S. uit Oegstgeest, die in de richting Leiden reea. De voetganger liep enkele hoofdwonden op, welke door dr. Stehouwer wer den behandeld. De motorrijder kreeg slechts schade aan zijn voertuig. Door hond gebeten. Het 10-ja- rig meisje M. Z. werd door een hond dusdanig gebeten, dat zij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Zij kreeg een tweetal flinke wonden aan het rechterbeen. Met ingang van 1 januari is tot agent van politie te Alphen aan den Rijn benoemd de heer W. Goedege- bure, die tot dan toe dienst deed bij de Rotterdamse politie. HAZERSW0UDE HET ZIJN HAND TUSSEN DE AMANDELWALS Gistermiddag had er in de bakkerij van de „Rijnstreek" een ernstig on geval plaats. De amandelwals was in gebruik, maar maakte een vreemd geluid. De heer E. A. Pennings wilde dit onderzoeken met het gevolg dat zijn linkerhand tussen de wals werd getrokken. De omstanders zetten di rect de de machine af en moesten deze gedeeltelijk demonteren om het slachtoffer te bevrijden. De EHBO, welke zeer spoedig ter plaatse was, verleende eerste hulp en liet het slachtoffer met de deerlijk gehavende hand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoeren. Ge lukkig konden hier de vingers ge kramd worden. KOUDEKERK Geb.: Willem Hendrik, z. v. B. H. v. Vegten en A. J. Tom. Ondertr.: Hage Verburg, 31 jaar en Sara Platteel, 23 jaar, wonende te Oegstgeest. Overl.: Willem v. Harskamp, 52 jr. echtgen. van H. Robbertsen, eerder wedn. van A. A. Noorlander. LEIEERDOfP Zr. C. v. d. Sijs, alhier is met ingang van 1 februari a.s. benoemd tot directrice van het rusthuis van de Gereformeerde kerk te Schiedam. De benoemde was te Leiderdorp vele jaren als kraamverzorgster werk zaam. NIEUWE-WETERING VERRASSING VOOR „DOOR GUNST VERKREGEN" De vereniging „Door Gunst Verkre gen" is door het Anjerfonds verrast met een bijdrage van 500.voor aanschaffing van een groot aantal nieuwe muziekinstrumenten. Nieuwe vorm van wintersport Sneeuw op de maan, is dat ipo- geltfk? Het is begrijpelijk, dat deze vraag rijst, zoals de gehele sterren kundige wereld haar grote* verwon dering uitte toen de beroemde Ame rikaanse astronoom prof. Pickering verklaarde: „Inderdaad, er ligt soms sneeuw op de maan". „Ja, maar hoe is dit dan mogelijk? De maan heeft toch, voor zover wij weten, geen dampkring. Er is toch geen water en dus zijn er geen wol ken, waaruit sneeuw op onze eeuwige begeleidster kan vallen?" Gistermiddag omstreeks 13.45 uur reed een grote vrachtauto van de ex peditie Bierman, bestuurd door de chauffeur v. Leeuwen, ter hoogte van de Eikenhorstlaanbrug langs de v. d. Bergh v. Heemstedeweg. Een eenzame wandelaar, de bejaarde heer v. Kampen, bevondt zich aan de rechterkant van de weg. Vermoede lijk door de oprit van de Eikenhorst laanbrug is de chauffeur enigszins misleid en haalde voor de heer v. K. teveel uit, waardoor de wagen in de.j„ zachte berm van de weg terecht 4}Yaas..^ van ««dichtheid te Vragen, vragen, waarop prof. Picke ring het antwoord niet schuldig bleef. Hij verklaarde: de maan heeft wel een dampkring maar die is uiterst ijl, waarschijnlijk is zijn dichtheid slechts één-tweeduizendste van de onze, zo- kwam en met een geweldige smak in de sloot belandde. Het linkerge deelte van de auto verdween in wa ter en modder en kwam geheel langszij te liggen. Personeel van de fa. Prins ijlden toe om hulp te ver lenen, evenwel konden de beide in zittenden zich door de vrije deur op het droge werken. Een collega- chauffeur, de heer Cees Raaphorst spreken. Eigenlijk dus inderdaad ook niet van dampkring. Dus valt die sneeuw, die er nu vrijwel zeker soms op do maan ligt, niet uit tot kristallen zich verdichtende wolken, zoals op aarde. „Maar hoe weet u dan dat er sneeuw ligt op de maan". Al meer malen hebben sterrenkundigen (of liever, maankundigen) bij de krater uit Lisse, bleek een pols te hebben Linné één van die merkwaardig grote putten in het pokdalig gezicht van het „maanmannetie" aan de rand van de „Zee der helderheid" (die geen zee is maar een grote dorre vlakte) een witte vlek gezien, die niet altijd even groot is. Soms had zij een middellijn van zestien kilometer, soms was zij een paar kilometer groot. Een witte vlek die bij volle maan („maanzomer") op z'n kleinst is, bij wassende maan („na-winter") op z'n grootst. Wel, dat kan niet anders zijn dan een grooi sneeuwveld". „Maar er is toch geen water cfp de maan?" „Dit is niet zo heel ze ker. De nevelachtigheid, die vele maankraters soms vrijwel geheel aan waarneming onttrekt, doet vermoe den dat uit het (schijnbaar?) geheel dode maanlicihaam, via de kraters, nog waterdamp en koolzuurgas ont snappen. En juist, omdat er (vrijwel) geen dampkring is op de maan, moe ten die gessen tijdens de ijzige kou in de „maanwinter" oftewel „nieuwe maan" wel onmiddellijk als een soort sneeuw neerslaan. En dat niet alleen bij Linné, maar bij meer maankraters". Tja, dat had u niet gedacht dat het, net als bij ons, op de maan kon sneeuwen! Voor zover bekend zijn er geen sneeuwruimers op de maan, dat karwei wordt aan de zonnewarmte toevertrouwd. Wel moeten toekom stige maanreizigers hun skies mee nemen, voor de maanwintersport. NIEUWKOOP Ziendesluis. De Ziendesluis in de polder NieuwkoopNoorden is dan eindelijk gereed gekomen. Men is bezig de dam wanden door middel van een dragline te verwijderen. Vermoedelijk kunnen reeds morgen (donderdag) de eerste vaartuigen worden geschut. Het tarief van de beide sluizen aan de Ziende en te Slikkendam is krachtens koninklijk besluit van 23 aug. 1955 no. 79, gewijzigd. Voor elk vaartuig van beneden de 8 ton is het doorvaarrecht thans 50 ct. en voor elk vaartuig van 8 ton en daarboven is het 1. In het tarief van de ophaalbrug gen is geen wijziging gekomen. De bepaling, dat voor vaartuigen, be varen wordende door stemgerechtig de ingelanden van de polder even als voorheen de helft van de boven genoemde bedragen wordt geheven, is gehandhaafd. Dammen. Uitslagen onderlinge competitie: H. v. Lith-C. Jansen 0 —2; N. v. Lith—J. de Koning 0—2; J. v. d. LaanC. Verdel 20; H. VoorsluisTh. v. d. Laan 02; B. van KoertD. Koole 02; J. Jansen _W. v. d. Bosch 2—0; H. Zuid dam— W. Schtellingerhout 0—2; J. Jansen J. Kwakkenbos 02; J. Kwakken- bosD. Koole 02. Scheepsberichten AAGTEKERK 4 v. Aden n. Genua. ALTAIR 3 te Santos. AMSTELVLIET p. 3 Sabang n. Belawan. BANKA 4 te Surabaja. BENNEKOM 3 v. Curacao n. Antw. CALTEX PERNIS p. 3 Finisterre n. R'dam. COTTICA 3 v. Plymouth n. A'dam. ELIZABETH B p. 3 Malta n. New York. HELDER p. 3 Wight n. Huil. HILVERSUM p. 3 Gibraltar n. Mena al Ahmadi. JAVA 3 v. Belawan n. Suez. KOPIONELLA 3 v. R'dam n. Gotenburg. KRYPTOS p. 3 Kp Luwuin n. Geelong. LOOSDRECHT 4 te Bandarshapur. LUT- TERKERK p. 3 Perim n. Dubai. MAPIA p. 3 Ceylon n. Massawa. MARIEKERK 3 v. Rangoon n. Calcutta. MARISA 3 v. Gibraltar n. Marseille. MELISKERK 3 v. Djibouti n. Penang. NESTOR 3 te Mobi le. ORANJE 3 te Port Said. PIETER S 3 v. Newport n. A'dam. PRINS FREDE- RIK WILLEM p. 3 Finisterre n. R'dam. ROGGEVEEN 4 te Hongkong. RIJN LAND p. 3 Quessant n. St. Vincent. SCHIE 3 v. R'dam n. Hamburg. SLIE- DRECHT 3 v. Mena al Ahmadi n. Kwi- nana. STAD DORDRECHT 2 80 m. z Barcelona, 4 te Genua verw. STRAAT MOZAMBIQUE 4 te Hongkong. TARIA p. 3 Aden n. Fao. TOMORI p. 3 ten z v. Kreta n. Genua. WATERMAN 3 te Suez. WILLEM RUYS 3 te Port Said. AALSUM 3 v. Cochin n. Aden. ALBI- REO 4 te Santos. AMSTELDIJK 4 te R'dam. AMSTELKROON 3 v. R'dam n. Vera Cruz. AMSTELVAART 3 v. R'dam n. H. Roads. APPINGEDIJK 3 v. Rio de Janeiro n. Buenos Aires. ARNEDIJK 8 v. Londen te R'dam. BOSKOOP 3 v. Callao n. Mollendo. BRÏTSUM 3 te Car- thagena. GRAVELAND 3 v. Refice n. Las Palmas. KABYLIA p. 3 Ouessant n. Hamburg. KEIZERSWAARD 3 v. Wil lemstad n. New York. KOROVINA 4 te R'dam. LAAGKERK 3 v. R'dam n. Cal cutta. LOMBOK 4 te Cristobal. MATA- RAM 3 v. R'dam n. Tj Priok. SARAN- GAN 3 v. R'dam n. Tj. Priok. TRAJA NUS 4 Paramaribo. IJSSEL 4 te R dam DONDERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. KRO: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Facetten. Hierna: „Martelaar tegen wil en dank", éénacter. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huis vrouw. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Amus. muz. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land en tuinb. meded. 12.35 Gram. 12.50 ,Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15. Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.15 „Mag ik mij even voor stellen? Mijn naam is Cox!", hoor spel. 14.45 Strijktrio, mannenkoor en koperkwart. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordtv 16.30 Pianospel. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Regeringsuitz.: Ne derland en de wereld: Mr. W. Dukt „Het Nederlandse recht in de we reld". 18.00 Nws. 18.15 Sportoroble- men. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gespro ken brief uit Londen. 19.00 Voor de jeugd. 19.05 Cabaret. 19.25 Orgelspel. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Kamerorkest en soliste. 20.55 ,...en Miss Pim beschikt", hoorso. 22.25 Muzikale caus. 23.00 Nws. 23.15 Scha ken om het kamnm^n-chap van Ne derland. 23.20—24.00 Act. en sport- act. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCW. 1V00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Sopr. en piano. NCRV: 14.00 „Le Nozze di Figaro", opera (le acte). 14.45 Voor de vrouw 15.15 Salonorkest. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Kamer orkest. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerbericht. 19.10 Gram. 19.20 So ciaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gavar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2