Behalve het orgel ook strijkinstrumenten en andere toegestaan Rumoerige jaarwisseling in Den Haag 2 Nederlanders gedood Ledenloze Gemeenteraad Delta-plan vertraagd? De geheimzinnige MAANDAG 2 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Encycliek over de kerkmuziek Loflied op het gregoriaans „Miusicae sacrae disciplima" is de titel van een nieuwe encycliek, welke gedateerd is op 25 december en van daag gepubliceerd werd in de Os- servatore Romano. Na het doel van de encycliek te hebben uiteengezet en te hebben gesproken over de re organisatie van de kerkmuziek, somt de encycliek in het eerste deel de ge breken op, welke de kerkmuziek aan de dag legt en gewaagt hij van de bezorgdheid, die d^ Kerk daarvoor heeft. De belangstelling der Kerk voor de kerkmuziek hangt samen met het verband dezer muziek met de godde lijke eredienst. Op dit geibied zijn evenzeer de be ginselen van kradht, welke gelden voor het geheel der religieuze kunst. Het gregoriaans Vervolgens gaat de encycliek er toe over, de aard van de gewijde muziek te omschrijven. Deze is dezelfde als die van de Mturgie zelf. De Paus om schrijft ze als „heiligheid, volmaakt heid van vorm en algemeenheid". Aan deze eisen voldoet het gregoriaans op de meest volmaakte wijze. Van daar, dat de pa-zsen dit altijd hebben aanbevolen. Bovendien hebben zij immer gewenst, dat de kerkelijke mu ziek nauw verbonden blijft aan de latijnse woordkeus der liturgie. De encycliek zegt dan: ..In alle katholieke kerken van de gehele wereld moge onverminderd en onverdeeld teruggekeerd worden lot de gregoriaanse zang, en aldus zal de romeinse liturgie 'het kenmerk dragen van algemeenheid. Op die manier ook zullen de gelovigen van v/elk deel der wereld ook zidi in de kerk gevoelen als in hun eigen huis. Wanneer men aldus handelt, ver sterkt men met grote beslistheid de wonderbare eenheid der Kerk. De encycliek waarschuwt dan, dat wanneer uitzonderingen al van toe passing mogen zijn, de bisschoppen en de overige kerkelijke herders er voor zorgen moeten, dat er geen excessen optreden. En verder moeten zij er bij de li turgische plechtigheden zorg voor dragen, dat daarin altijd de eenheid en de algemeenheid van de Kerk blij ven uitstralen. Reqiem voor de schoolkinderen Op de plaatsen waar uitzonderingen toegestaan zijn door de H. Stoel en AUTOMOBILISME CIRCUIT VAN REIMS GOEDGEKEURD Het circuit van Reims, waar de Franse Grand Prix wedstrijden steeds v/orden gehouden, heeft het attest „veilig voor toekomstige races" verkregen. Het is het eerste circuit in Frankrijk, dat als zoda nig erkend is sinds de regering nieuwe veiligheidsmaatregelen voorschreef na de ramp te Le Mans, die aan meer dan tachtig personen het leven heeft gekost. De baan is breder gemaakt, en twee cementen muren, onderling gescheiden, zijn bij de pits gebouwd om de toeschou wers te beschermen. Langs het open ge deelte van het circuit zijn speciale af zettingen aangebracht van stro en aarde TAFELTENNIS PIT '54 Gedurende de laatste week van de competitie voor de veertiendaagse rust zijn er door de teams van Pit enkele interessante partijen gespeeld. Het le damesteam schijnt de smaak te pakken te hebben, want na de fantastische 82 overwinning behaald tegen DVS 3. werd nu Tempo '53 1 met een 73 nederlaag naar huis gestuurd. Annie Kraan was onverslaanbaar en won ook in het dub bel. Geïnspireerd door deze overwinning togen de heren van het le team naar Oegstgeest om terug te keren met de volle buit. Oegstgeest werd met 9—1 ver slagen. P. v. d. Kolk en J. de Boer won nen al hun partijen, terwijl invaller H. Berg er slechts 1 verloor. De junioren, die momenteel de vierde plaats bezetten in hun klas, wisten 2 setts te winnen te gen het nu reeds als kampioen gedood verfde TOV. Ton van der Helm en A. v. d. Helm wonnen elk 1 partij. Het 2e da mesteam tenslotte verloor van de kop loper Salamanders. De training voor de dames is deze week op dinsdagavond in het Parochie huis. het gebruik van de gezangen in de volkstaal is toegestaan, mag ook nim mer het beginsel worden aangetast, dat men de woorden van de liturgie zelf niet in de volkstaal mag zingen. Deze aanwijzingen van de encycliek gelden in de allereersteplaats voor de latijnse ritus, maar kunnen geleide lijk ook op andere ritussen worden toegepast. De meerstemmige muziek Na uitvoerig over het gregoriaans te hebben uitgeweid, behandelt de encycliek in het bijzonder de gewijde polyphonie. Daarvoor gelden dezelfde normen welke reeds eerder zijri ge noemd dodh deze zijn evenzeer van toepassing op 't orgel en op de andere instrumenten. Onder de instrumen ten, welke in de kerkelijke liturgie een plaats hebben, behoort het orgel in de eerste plaats, omdat dit zoals de encycliek zegt, het allermeest ge schikt is de gewijde muziek te be geleiden. „Maar buiten het orgel, zo ver volgt de brief, bestaan er nog andere instrumenten, welke doeltreffende hulp kunnen verlenen om het hoge doel, dat de gewijde muziek nastreeft te bereiken" Zij mogen echter voor al niets rumoerigs of profaans in de H. Dienst brengen, noch de gepaste ernst van de mens in gevaar bren gen. Onder deze instrumenten komen in de eerste plaats de viool en de an dere strijkinstrumenten, die alleen of tezamen met andere instrumenten of met het orgel „de onzegbare mystieke gevoelens en de blijdschap van de ziel tot uitdrukking brengen". Bij deze gezichtspunten, die nauw verband houden met de heilige litur gie, komen dan nog de liederen, die in de volkstaal geschreven uit de litur gische zangen zijn ontsproten. Omdat deze zijn aangepast, kunnen zij op verschillende plaatsen godsdienstige gevoelens bijzonder bevorderen. „Miaar opdat deze werkelijk gods dienstige liederen worden en voor het christenvolk echte geestelijke vruchten dragen, moeten zij geheel aan de leer van de Kerk Worden aan gepast, en deze uitdrukken en naar voren brengen. Zij moeten ook devote, eenvoudige en waardige termen ge bruiken. En wanneer zij met duide lijke stem worden gezongen verhef fen zij de ziel tot God en tot de he melse dingen. In het bijzonder beveelt de H. Va der het gebruik van volksliederen in de missie aan, waar zij de christelijke zin bevorderen en een practisclh mid del zijn voor het apostolaat. Politie moest van vuurwapenen gebruik maken Politie en brandweer hebben tij dens de jaarwisseling in Den Haag volop werk gehad. Het aantal mel dingen tussen 10 uur oudejaarsavond en 6 uur nieuwjaarsdag bedroeg 143, waarvoor jeeps ter assistentie wer den gedirigeerd naar verschillende punten terwijl 82 maal brandalarm werd gegeven en 29 maal voor vecht partijen. Op verscheidene punten in de stad, speciaal in de omgeving van de Hoefkade en de Koningsstraat werd op wegdek brand gesticht van opge stapelde kerstbomen, autobanden en meubilair, terwijl men zelfs in de Falkstraat de deuren van enkele hof jeswoningen sloopte om op het vuur te werpen. In de Westerbaanstraat maakte de politie tot tweemaal toe gebruik van haar vuurwapenen toen het publiek, dat eerst de brandput met zand had verstopt, de brandweer het blussings- werk wilde beletten. Met stenen en flessen werden de politie en brand weer vanaf de daken en uit de ven sters bekogeld waarbij drie agenten werden gewond. In de Koningsstraat werd een jeep agent door twee stenen ernstig aan het hoofd gewond terwijl hij tevens WINKELOMZET NOVEMBER Het centraal bureau voor statistiek heeft enkele gegevens gepubliceerd betreffende de geldomzett.cn in de warenhuizen in november 1955, ge specificeerd naar een aantal cadeau- artikelengroepen. Uit deze cijfers blijkt, dat vooial van speelgoederen en handschoenen, maar ook van kantoor- er. schrijf behoeften, lederwaren en byoute- riëen een relatief groot deel van het jaartotaal in de maand november wordt omgezet. De totale omzetten der warenhui zen lagen in november 1955 12 pro cent boven die van november. 1954. Voor de meeste cadeau-artikelen was deze stijging groter, het grootst voor de groepen: lampen, schilderijen e.d. (31 procent), spoelgoederen (20 pro cent), herenmode-artikelen (18 pro cent), byouteriëen (17 procent) en kantoor -en schrijfbehoeften (16 pro cent). een lichte hersenschudding kreeg. Bij een tweetal charges, uitgevoerd in de omgeving van de Goeverneurs- laan, vielen énkele sabelslachtoffers. De hoofdcommissaris, de heer Gual- therie van Weezei, die met zijn ad judant de gehele nacht ter plaatse was, leidde in de Koningsstraat een charge. Het extra-detaohement po litie dat bestond uit 50 man en 10 jeeps heeft uren werk gehad om rust en orde te herstellen. Op nieuwjaarsdag 's middags werd wederom brand gesticht in de Ko ningsstraat waardoor het tramver keer met lijn 10 gedurende enige tijd stagneerde. Botsing in België Op de Breedbaan nabij Brasschaet (België) is zaterdagavond een auto ongeluk gebeurd, waarbij twee doden en drie zwaar gewonden zijn te be treuren. Vijf jongelui, allen afkomstig uit Sint Willibord (N.-B.) waren per auto op weg naar Antwerpen om daar de jaarwisseling te vieren. Nabij Bras schaet is, vermoedelijk door het glad de wegdek, de wagen geslipt en tegen een boom gereden. De 20-jarige D. de Bruyn werd op slag gedood en de 21-jarige M. Hee- ren zo ernstig gewond, dat hij kort daarop overleed. De 20-jarige C. Wagtmans raakte tussen auto en boom bekneld en \^erd zwaar gewond; de 21-jarige chauf feur, eigenaar van de wagen W. de Jong kreeg verwondingen aan de ruggegraat en zware kneuzingen; de 26-jarige A. Bouten werd ernstig aan het hoofd gewond. De gewonden werden allen naar de St. Josef-kliniek te Brasschaet over gebracht; hun toestand is zorgwek kend.' 1 JANUARI 1957 KENTEKEN ALGEMEEN De A.N.W.B. bericht, dat, gerekend van 1 Januari 1956 af voor de vol gende groepen motorrijtuigen het voeren van een kenteken verplicht zal zijn, na het verstrijken van de maand waarin het oude provinciale nummerbewijs werd afgegeven: Motorrijtuigen op drie wielen; mo torrijtuigen ingericht voor het ver voer van niet meer dan acht per sonen, de bestuurder daaronder niet begrepen; motorrijtuigen ingericht voor het vervoer van goederen; mo torrijtuigen van het type trekker en oplegger. Door de aanwijzing van de thans bekend gemaakte groepen is nu voor alle categorieën motorrijtuigen de termijn vastgesteld, waarop geen ge bruik meer mag worden gemaakt van een provinciaal nummerbewijs. De wegenwacht, manus van alles van de weg De A.N.W.B. sluit het jaar af met ca. 337.000 leden, op 31 December 1954 telde de bond ruim 294.000 leden. Het aantal wegenwachtleden steeg in 1955 tot mfer dan 180.000; op 31 December 1954: 152.806. De A.N.W.B.-wegenwacht, die in 1954 aan 90.627 gestrande automobi listen, motorrijders etc. uitkomst bracht, verleerde in 1955 ruim 113.000 maal technische hulp. Zij bluste 116 autobranden, verleende bijna 2000 maal E.H.B.O. en verrichtte in bijna 90CO gevallen persoonlijke diensten, zoals het doorgeven van telefonisohe of telegrafische boodschappen enz. Voor 1956 staan voor de wegen wacht verscheidene route-uitbreidin gen op het programma. De wegenwachters hebben ook in 1955 weer in tal van „buitenissige" .gevallen uitkomst gebracht. Zo repa reerde op een van de laatste dagen van het jaar een wegenwacht, wiens hulp daartoe werd ingeroepen, op een der Nederlandse vliegvelden een vliegtuig, de niet wilde starten Een groot aantal verdwaalde kleu ters weri door de wegenwacht bij de ouders teruggebracht, waaronder zeifs een vijfjarig jongetje, dat op zijn slepje r.iet minder dan 16 km. van huis geraakt was De laatste raadszitting van St. Oedenrode in 1955 is een weinig on gebruikelijk verlopen, want toen de vergadering nog maar nauwelijks ge opend was, verlieten alle raadsleden uit protest de vergaderzaal. Zij vonden de burgemeester te ty- ranniek omdat hij aan een zaalhouder een dansvergunning geweigerd had, terwijl andere zaalhouders in de ge meente wel een dansvergunning had den ontvangen. Daar de betrokken zaa-lhouder nog al in benarde persoonlijke en finan ciële positie verkeert, hadden enkele raadsleden er een klein drama van gemaakt, dat met het nodige effekt werd opgevoerd. De burgemeester verklaarde nader hand, dat de betreffende zaalhouder meer mensen in zijn zaal toeliet, dan wettelijk geoorloofd was. Gezien de moeilijke omstandigheden, waarin de man verkeert, had de burgemeester geen proces verbaal opgelegd, doch slechts een verklaring gevraagd, dat bedoelde overtreding niet meer voor zou komen. Op aandringen van enkele raads leden had de zaalhouder deze ver-' klaring geweigerd, waarna de burge meester de vergunning ingetrokken had. Oudenjaarstoespraak van dr. Drees Minister-president W. Drees heeft zaterdagavond voor de radio een toe spraak gehouden, waarin hij de po sitie van ons land verblijdend noem de. Zowel de nationale als interna tionale positie van ons achtte dr. Drees aanzienlijk verbeterd. Nadat hij gewezen had op de grote perspec tieven, die door de toepassing van de kernenergie voor vreedzame doel einden geopend zijn, besloot de minis ter-president zijn toespraak met de hoop uit te spreken dat ons volk de grote waarden der democratie zal eerbiedigen en daardoor internatio naal de bijdrage kan leveren tot groei van de volken gemeenschap. Hellevoetsluis forensenstad In de Donderdag gehouden raads vergadering van Hellevoetsluis heb ben B. enW. hun wrevel geuit naar aanleiding van „zeker schijnende ver tragingen in de uitvoering van het Deltaplan". Reeds enige tijd geleden werden, met het oog op verwachtin gen op korte termijn, woningen be trokken door ambtenaren van de Rijkswaterstaat, die werkzaam zou den zijn bij de damlegging in het Ha ringvliet. Deze woningen werden het personeel der plaatselijke bedrijven onthouden, aldus de mededelingen van B. en VV. Inmiddels bleek, dat op 8 Februari de afdelingen dei Tweede Kamer met het onderzoek van het wetsontwerp voor de Deltawerken zullen begin nen. Het ziet er dus naar uit, dat de uitvoering van het plam nog geruime tijd op zich zal laten wachten. „De in Hellevoetsluis wonende en elders werkende technici maken van deze gemeente een forensenstad van de rijkswaterstaat", aldus B. en W. van Hellevoetsluis. Nogmaals: Laatste melkprijs verhoging gehandhaafd Van de zijde der regering zijn en kele dagen geleden mededelingen ge daan over de vaststelling van de ga rantieprijs en de zogenaamde verre- kenprijzen voor de melk gedurende het inmiddels reeds aangevangen prijsgarantie jaar. Aan deze medede lingen werd de conclusie verbonden dat er voor verhoging van de con sumentenprijs geen aanleiding be staat. Ter voorkoming van misver stand wordt er van de zijde van de algemene vereniging voor melkvoor- ziening de aandacht op gevestigd dat deze regeringsmededeling geen ver band houdt met d< verhoging van de melkprijs, die op 25 december j.l. plaats vond. Deze prijsverhoging staat geheel los van maatregelen der rege ring in het kader van de landbouw politiek. Brand in Lunetten te Vucht Ruim 60 Ambonezen dakloos Nieuwjaarsmiddag omstreeks drie uur is in het Ambonezemwoonoord „Lunetten" te Vught in een der woonruimten van barak 6a door nog onbekende oorzaak brand ontstaan. Het vuur greep snel om zich heen in deze door vezelschotten van elkaar gescheiden ruimten. De brandweren uit Vught en Oen Bosch, die het vuur met een dozijn stralen bestreden, konden niet verhinderen dat de helft van de. uit 24 woonruimten bestaan de barak een prooi der vlammen werd. Er werden 66 Ambonezen dakloos. Zij zijn tijdelijk elders in dit woon oord, waar ca. 3000 Amboneen ge huisvest zijn, ondergebracht. Een vrij groot deel van de toch al bescheiden bezittingen der bewo ners gingen verloren. Wat nog van huisraad e.d. gered kon worden had veel te lijden van de regen. In de woonruimten wordt op kachels en petroleumtoestellen en elektrische komforen gekookt. RFCHT7* ^FN HIJ MISREKENDE ZICH. Tegen de niet verschenen 24-jarige vertegenwoordiger T. K. uit Leid- schendam vorderde de officier van Justitie bevestiging van de 20. boete, die de kantonrechter te Al phen aan den Rijn had opgelegd we gens het veroorzaken van een aanrij ding te Hazerswoude. Als getuige ver telde een 18-jarige metselaar uit Ha zerswoude, dat er op 27 April j.l. een opbreking in de weg was geweest op de Rijndijk. De verdachte was uit de richting Leiden gekomen met een groene bestelwagen, terwijl uit de andere richting een andere auto na derde. Ondanks een bord dat de an dere voorrang had was verdachte doorgereden, de opbreking in. De auto's konden elkaar hier niet pas Mr. Moto door J. P. MARQUAND 36) „Begrijp je niet?", vroeg Wilson dringend. „Het geld moet gewoon ver zonden worden, dan gebeurt er niets. Als het geld eenmaal de deur uit is, kan alles in stilte geschikt worden en elk opzien vermeden. Ik kan later met meneer Wilkie afrekenen. Voor mij gaat het om de firma om de familie. Dat geld kar. me niks sche len. Laten die bandieten het maar krijgen in Mandsjoerije, als maar niemand het weet. Het is geen zaak voor de politie, snap je. Als meneer Moto ervan hoort, weet hij genoeg om de firma te ruïneren, Eva, en ik vertrouw hem niet. En dan word jij ook erin gemengd. Niemand zal we ten, dat je er iets mee te maken hebt, indien het geld vanavond verdwijnt. Begrijp je? Weet je, wat ik van plan ben?" „Neen," wat?" „Ik vind het niet prettig, maar ik doe het toch. Zodra we aan land zijn, ga ik naar de Plantage en zoek meneer Wilkie of wie er de leiding heeft en ik kan wel vermoeden, wie dat is. In elk geval zal ik hen waar schuwen voor Moto. Ik doe het on gaarne, omdat Moto me in- vertrou wen genomen heeft. Maar misschien is het zijn behoud, want gisteren heb ben ze eerst op hem geschoten, daar na geprobeerd hem te vergiftigen en in dit geval zullen ze te verlangend zijn het geld in veiligheid te brengen om zich met hem te bemoeien. Mijnheer Moto loopt geen gevaar. Nie mand loopt gevaar. Als alles voorbij is, kan meneer Moto verhinderen, dat het geld Mandjoerije binnenkomt. Ik zal Moto's „gezicht" redden, zoals het in China heet. Zelfs Wilkie loopt geen gevaar zolang de firma erbui ten blijft. Het is het enige wat ik kan doen en voor iedereen het beste. Ik moet aan de famihe denken". „Denk je bij alles aan de familie?", vroeg Eva. „Meestal", zei Wilson. „Maar ik denk ook aan jou". In de rampspoedige jaren van de crisis had hij gemerkt, hoe geruchten het vertrouwen kunnen ondermijnen. Als h'et gerucht de ronde deed, dat Gebr. Hitchings, zij het indirect, be trokken waren bij de financiering van twijfelachtige politieke groepen, zou de firma haar crediet verliezen, voor al met de huidige scherpe financiële concurrentie in het Oosten. „Zou je dus jezelf-in dit vuile zaakje willen mengen alleen om je familie te helpen? Je denkt niet vaak aan jezelf wel?" Eva haalde ongeduldig de schouders op en keek hem met grote, donkere ogen aan. „Ik ben benieuwd of je ooit tijd zult vinden om aan jezelf te denken", zei ze. „Je bent niet aantrekkelijk, wanneer je slechts een onderdeel van een raderwerk bent. Ik wilde, dat ik je ervan kon bevrijden. Als je niet eraan denkt, vind ik je aardig. Wat zou je wel doen op dit ogenblik als we gewone mensen waren? Als we hier enkel een pleziertochtje maak ten? Als je geen familie bezat?" Wilson keek haar aan en vond het idee werkelijk vermakelijk. „Als ik geen familie had", zei hij, „en als jij geen exploitante was vanl Hitchings Plantation, zou ik je ver tellen, dat je een van de mooiste meisjes bent, die ik ooit ontmoet heb. Misschien zou ik zelfs beweren en dat vermoedelijk ten onrechte, dat je een van de liefste meisjes bent die ik ken. Ik zou vermoedelijk dolver liefd op je zijn, als niet andere din gen mijn gedachten in beslag namen. Ik zou je vertellen, dat je het meisje bent, waarnaar ik mijn hele leven heb gezocht. En dat ben je werkelijk, al kan ik het niet goed uitleggen". „Ik zou je helemaal veranderen", zei Eva. „Je zou jezelf niet meer terugkennen". „Vermoedelijk zou ik dat niet zo erg vinden", meende Wilson; „ik zou natuurlijk ook proberen om jou te veranderen". „Dat vind ik ook best", antwoordde Eva, maar wat zou je familie wel zeggen?" Wilson Hitchings begon te lachen en vergat al zijn sombére gedachten. „Die zouden er heel wat op te zeg gen hebben. Ze zouden stellig heel verbaasd zijn". En nu lachte Eva ook. „Zo ben je veel aardiger", zei ze. „Opgepast!", waarschuwde Wilson. „Daar komt mijnheer Moto. Eva, je laat me toch niet in de steek?" I Haar vingers omsloten de zijne. „Nee", fluisterde ze. „Ik laat je niet in de steekGunst, mijnheer Moto, waar hebt u al die tijd ge zeten?" Mr. Moto wreef zich in de handen. „Ik heb de bediende gezegd ons whiskey en soda te brengen. Het zal ons goed doen, vindt u ook niet? Het wordt koel op het water als de zon ondergaat en de zon gaat in deze streken zo heel snel onder". Mr. Moto glimlachte onverstoor baar en Wilson kon zijn gedachten niet gissen. Een ogenblik koesterde hij zelfs wantrouwen, dat mr. Moto hem opzettelijk met Eva alleen had gelaten. Alsof hij niets anders in het hoofd had, nam mr. Moto plaats en begon over Japanse kunst te converseren. Hij scheen geheel in het onderwerp verdiept en zijn handen maakten korte, nerveuze gebaren als schilder den ze een der schilderijen waarvan hij sprak. Wilson moest erkennen, dat mijn heer Moto een buitengewoon man was. Mr. Moto praatte over schilder kunst, terwijl Wilson wanhopig zijn brein mat met dat van mr. Moto en trachtte te doorgronden, hoeveel mr. Moto wist. Hij vermoedde veel, maar wat wist hij met zekerheid? WPson kon slechts er naar gissen, maar was seren en er ontstond een aanrijding. De verdachte had tegen de politie verteld gedacht te hebben dat de an dere auto nog verwijderd was. Hij had zich misrekend. Uitspraak 13 Januari. VOORZITTER VRIJGESPROKEN. Het Haagse Gerechtshof bevestigde het vonnis, waarbij de Katwijkse ad vocaat-procureur mr. J. v. d. P. werd vrijgesproken van uitlokking van be lediging. Tijdens eei persconferentie had verdachte zich als voorzitter van de Oranjevereniging minder vleiend uit gelaten over de Katwijkse onder wijzers en deze uitlating was in een dagblad opgenomen. CLEMENTE EIS TEGEN CHAUFFEUR. De kantonrechter te Alphen aan den Rijn had een 43-jarige chauffeur uit Barwoutswaarder veroordeeld tot f 20.boete of 5 dagen. De verdach te was van dit vonnis in beroep ge komen bij de Haagse rechtbank, om dat hij de straf wat zwaar vond. Te Bodegraven had hij op Maandag 27 Juni j.l. met zijn vrachtauto in Z.W. richting rijdend op de Brugstraat bij het voorbijrijden van een geparkeer de auto niet voldoende afstand be waard, waardoor hij de auto had aan gereden. De verdachte gaf dit toe. De brug was open geweest en er was veel verkeer. Aan de andere kant van de weg stond een autobus en hij had gedacht er wel met zijn wagen tussen door te kunnen. Het is daar ook wei erg bekrompen om te parkeren, vond hij. „Ik heb me misrekend". De scha de was betaald. De officier van Ju stitie beaamde daf het inderdaad voor het verkeer in die kleine straatjes vaak een noodtoestand is. De ver dachte heeft langzaam gereden en het is peuterwerk. In appèl heeft hij een lagere boete gevraagd, maar hij geeft ruiterlijk zijn schuld toe. Gezien die alles requireerde de officier ver laging van de boete tot 10of 5 dagen. Uitspraak 13 Januari. KORTE golf Het is de politie van Geleen gelukt twee personen L. D. en G. B„ die tus sen kerstmis en nieuwjaar in zes op eenvolgende nadhten op negen plaat sen hebben ingebroken te arresteren. Het tweetal had voornamelijk win kelhuizen en café's als de opratieter- rein uitgekozen. H'et verschafte zich meestal toegang tot de panden via het keldergat. L. D. is sinds een half jaar voort vluchtig uit het rijksopvoedings gesticht in Amersfoort. Scheepsberichten AALSUM 1 te Cochin. AARDIJK 2 te Havana. ALTAIR 31 v. Montevideo n. Santos. AMSTELBRUG 31 v. Aden n. n. Penang. AMSTELDIJK p. 1 Startpint n. Antw. AMSTELLAND 1 te St. Vincent ANDIJK 2 te Houston. ARENDSKERK 1 te Marseille. ATTIS p. 31 Flores (Azo- ren) n. Guanta. BALI 30 New York n. Alexandrie. BLOEMFONTEIN 31 v. Kaapstad n. Las Palmas. BLIJDENDIJK 31 v. Newport News, 1 te New York. BUSSUM 1 v. Suez n. Perz. Golf. CAL- LISTO 31 v. Baltimore n. R'dam. CAL- TEX PERNIS p. 1 Gibraltar n. R'dam. CINULIA 31 te Curacao. CLAVELLA 31 v. Rastanura n. Madras. CORYDA 1 v. Pta Cardon n. Stanlow. ETREMA 31 v. Curacao n. Stanlow. HECTOR 2 te Na pels. HILVERSUM p. 1 Finisterre n. Mena al Ahmadi. HOOGKERK 2 te Ma nilla. KABYLIA p. 31 Gibraltar n. Ham burg. KARIMATA 1 te Suez. KEIZERS- WAARD 1 te Curacao. KENIA 31 v. R'dam. p. 1 Ouessant n. Curacao. KER- TOSONO 31 v. Los- Angeles n. Balbao. KIELDRECHT 1 te R'dam. KOTA AGOENG 1 -te Genua. LAERTES p. 1 Gibraltar n. Liverpool. LEERSUM 31 v. Mobile n. Savannah. LIMBURG 31 v. Rangoon n. Belawan. LOPPERSUM 1 te Port Talbot. MAAS 31 te R'dam. MAU REEN 1 te Philadelphia. MEERKERK p. 31 Gibraltar n. Antw. MODJOKERTO 31 te Tj. Priok. MOLENKERK 1 v. Port Said n. Genua. MUIDERKERK 1 te Aden. OLDEKERK p. 31 Gibraltar n. Marseille. ORANJEFONTEIN 2 te Kaap stad. OUWERKERK 1 v. Port Said n. Genua. POLYPHEMUS 30 v. New Or leans n. NewDort News. PRINS JOHAN WILLEM FRISO p. 1 Ouessant n. Lei- xoes. PRINS WILLEM IV 1 Finisterre n. Malaga. PRINS WILLEM VAN ORANJE ?1 v. Hamburg n. Halifax. RAKI 31 v. Bombay n. VizaeaDatam. RIOUW 1 te Honolulu. ROTTI 31 te New York. ST.IF- DRECHT 1 te Mena al Ahmadi. SOM- MELSDI.TK d. 1 Startpoint n. New York STAD SCHIEDAM 1 te Savona. TAMO 1 te Rio Janeiro. TERN ATE 1 te R'dam. TIBA 1 te Rosario. TOMORI 1 v. Port Said n. Gr-nua. WIELDRFCHT 31 v. Ba- yonne n. Covenas. WTt.tt?m rttys d. 31 Perim n. Suez. WOEN^dp^t-tt 31 v. Chittagong n. Ab.-dan. WONOSARI 1 v. Madras n. Calcutta. ervan overtuigd, dat mr. Moto min der wist dan hiiz^f. Zo wist hij bij voorbeeld zéker, dat mr. Moto on bekend was met h&t feit dat mijn heer Chang Shanghai verlaten had en dat gaf Wilson een troef in han den. Mr. Moto vermoedde wel'icht alles, maar de feiten ontbraken hem en die mocht hij niet vinden". „U moet me vergeven, alstublieft", hoorde hij mr. Moto zeggen, „maar de kunst van mijn land kan ik be grijpen. Voor mij is die werkelijk heid. Met uw kunst is dat anders, vergeef me. Uw schilders verwaar lozen vaak de feiten, de kleine details, alsof hun die onaangenaam z;m". Mr. Moto dronk een teugje van zijn whis key en glimlachte. „Sluit u'de ogen voor de feiten, mijnheer Hitchings? U, juffrouw Hitchings?" Mr. Moto's onverwachte vraag over rompelde Wilson. Het leek haast of mr. Moto onder het spreken zijn ge dachten geraden had. „Ik probeer de feiten onder de ogen te zien", verklaarde Wilson. Eva ant woordde niet. „Dat doet me heel veel genoegen", zei mr. Moto. „Dank u zeer. Pardon, maar kan ik u soms helpen, mijnheer Hitchings? We denken allebei zo heel veel. Mag ik vragen, waarover u nu denkt?"

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6