DUINSTREEK S.U.S.-II begon het nieuwe jaar met prijzeniawine van f 11.000.- Zand voor hef strand van Knokke Scherp AVONDRUST Jeugdige boeven pleegden overval BIOSCOPEN MAANDAG 2 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De poppen komen Twintig prijzen variërend van hon derd tot duizend gulden van SUS 2 zijn 15 minuten na het begin van het nieuwe jaar via de KRO bekend ge maakt. Het zijn degenen, die het dichtst het totaal aantal Kro-voor- rangsbonnen, welke op 20 December om 20.20 uur bij SUS waren binnen gekomen, hebben benaderd. De gelukkigen zijn in volgorde van prijzen Honderd gulden: Jos Loef te Her wen en Aerdt en A. Korthals te Den Bosch. Tweehonderd gulden: A. Auwens te Oss en J. Strik te Den Haag. Driéhonderd guldenS. Vernoo te Bennebroek en M. Alberigs te Elsloo. Vierhonderd gulden: F. Spierings te Ulft en A. Kwakman te Emmel- oord. Vijfhonderd gulden: mevr. Goede- mans—Heinsbergen te Haarlem en J. G. Middelkoop te Den Haag. zeshonderd gulden: D. Reyers te Eindhoven en L. Kuyper te Venlo. Zevenhonderd gulden: J. Andries- •en en L. van Stierhout beiden te Am sterdam, Achthonderd gulden: A. Loomans te Asten en J. Jacobs te Den Haag. Negenhonderd gulden: W. Coenen te Groesbeek en N. van Ruyven te Rijswijk (Z.-H.). Duizend gulden: M. v. d. Sanden te Den Bosch en mevr. De Kroon— Vorsselmans te Breda. Tweehonderd en vijftig gulden heeft de leiding der SUS-II liefdadig heidsloterij uitgeloofd voor de vin ders van de 11 grote poppen, die bin nen enkele dagen boven Nederland met ballonnen zullen worden opgela ten, doch behalve deze ƒ250,ont vangen zij gratig vijf loten voor zich zelf, vijf loten voor een door hen aan te wijzen zieke. Voor deze zieke voorts een dubbele tractatie van fruit en bloemen en ten slotte een •pakje kaas. In verband met de stormachtige wind der laatste dagen is de bajlon- nenactie, die aanvankelijk rondom Kerstmis was gepland, uitgesteld tot •begin januari. Op vier plaatsen in ons land liggen de cylinders met water stof klaar om op het juiste moment de 44.000 kleine ballonnetjes te vul len. Twee duizend van deze ballonnen hebben een dubbele verrassing, na melijk een gratis lot voor een zieke, alsmede een pakje kaas, dat voor deze zieken beschikbaar gesteld is door een kaasfabriek in Woerden. Het hoofdbureau van de SUS-2 deelt verder mede, ter geruststelling van hen, die per voorrangsbonnen van de K.R.O. of op andere wijze loten hebben besteld, dat deze loten ruim voor de eerste trekking in hun bezit .zullen zijn. Dit ter vermijding van onnodige telefonades en brieven. De loten liggen voor hen gereserveerd. De verzending van de honderduizen den loten kost echter enige dagen, omdat een en ander met pijnlijke nauwgezetheid dient te geschieden. Amerika dient het Kremlin van repliek OOK ISRAEL ONTSTEMD Israël ontstemd Het Witte Huis, reagerend op de Russische critiek op president Eisen hower, heeft vrijdag verklaard" dat de Verenigde Staten zullen blijven streven naar de vreedzame bevrijding van de geknechte Oosteuropese vol keren „todat zij hierin geslaagd zijn". De herhaling van deze Amerikaanse doelstelling was vervat in een door Eisenhower en Dulles goedgekeurde verklaring van perschef James Hager- ly. De verklaring is een antwoord op de rede van Kroestsjef voor de Opper ste Sowjet, waarin hij Eisenhower be schuldigde van „ruwe interventie" in de Oosteuropese aangelegenhedeq door middel van diens Kerstbood schap. In een verklaring voor „Nations Business" heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Dulles gezegd, dat naar het schijnt de Rus sen proberen onenigheid tussen de vrije landen aan te wakkeren door haat op te wekken en de een hulp te beloven tegen de andere. Hij verwijst daarbij naar de kwesties tussen Israël en de Arabische landen, tussen India en Portugal, India en Pakistan en Afghanistan en Pakistan. „Leuren met internationale haat is maar wei nig nimimer erg dan leuren met de dood", zo voegde Dulles hier aan toe. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Mosje Sjaret, heeft gis teren de Russische ambassadeur in Jeruzalem ontboden om een toelich ting te vragen op aanvallen, die Kroestsjef in zijn rede voor de Opper ste Sowjet op Israël heeft gelanceerd, Sjaret zou de ambassadeur hebben meegedeeld, dat de opmerkingen van Kroestsjef geen bijdrage betekenden voor de vrede in het Midden-Oosten. Tevens verzocht Sjaret de ambas sadeur opheldering over de Russische politiek in dit gebied. Kroestsjef had Donderdag gezegd: „Van de eerste dag van zijn bestaan af heeft de staat Israël een vijandige, dreigende houding aangenomen je gens zijn buurlanden. Er staan impe rialisten achter Israël, die trachten het land te gebruiken als een werk tuig tegen de Arabieren voor hun eigen voordeel". POTLOOD en GEEST Horizontaal: 1. van het teken af te herhalen, 3. openbare wandelplaats, 7. houtroiletje. 9. lichaamsdeel, 11. vragend voornaamwoord, 12. nobel, .14. Ierland, 16. vervoeging van 'n hulp werkwoord, 18. plaats in de schouw burg, 20. onbehouwen, 22. soort on derwijs (efk.), 23. keukengerei, 25. schijngestalte der maan, 27. onbep. voornaamwoord, 29. gebod, 30. kneep, 32. manier van klederdracht, 33. landbouwwerktuig. Verticaal: 2. sneeuwschaats, 3. rivier in Italië, 4. zoon van Jacob, 5. rund, 6. nummer (aflc.), 8. niet gevuld, 10. voorheen (Lat.), 11. vettige rook, 13. landschap op de O.-kust van Sumatra, 15. onbep. voornaamwoord, 17. paar- denziekte, 19. fruit, 21. vette vloei stof, 24. zwemvogel, 26. oude wijn maat, 28. gem. in Gelderl., 29. mu zieknoot, 31. water in Friesland. Oplo.ssing morgenavond. VOOR het gehele jaar, dat thans voor ons ligt, wordt ons één woord in het oor gefluisterd. Als we ons aan dat ene woord houden, zal ons jaar gelukkig en zelfs za lig zijn. Nu, zult ge denken, dat tover woord voor de toverpoort naar ge luk en zaligheid wil ik wel eens weten. Want wie wil van 't jaar niet gelukkig zijn? Dat toverwoord is de naam Je zus: en vandaag, op het feest van 's Heren naam, geeft de Kerk het op onze onzekere jaargang mee HILLEGP'I Afscheid notaris D. Lodder. de receptie, tijdens welke r' f.geest. In 1938 trad ook Valkenburg a toe. In 1943 verliet Oegstgeest de Kring Katwijk, om in een ander dis trict te worden opgenomen en in 1938 werden Stompwijk en Veur één ge meente, Leidschendam. Door een wijziging in de districts indeling werden dit jaar de gemeen ten Zoetermeer eri Zoeterwoude in de Kring Katwijk opgenomen De eer ste schoolarts was de heer A. in 't Veld, die 1 april 1939 werd opgevolgd door de heer P. Vermet. Als voorzit ter trad in 1931 op mr. dr. J. Schok king, burgemeester van Katwijk, die in 1932 werd opgevolgd door mr. W. J. Woldringh van der Hoop. Als secre taris trad vanaf de oprichting op de heer D. C. O. Boekhoven, gemeen tesecretaris van Katwijk. De dagelijk se leiding van de dienst berustte en berust nog in handen van een com missie van beheer. Sinds 1 september j.l. is aan dr. Vermet een tweede schoolrats als hulp toegevoegd, dokter J. van der Heul. De dienst werd of ficieel in gebruik gesteld op een feestelijk bijeenkomst die werd ge houden op 3 januari 1931 in het CJMV-gebouw te Katwijk aan den Rijn waar een groot aanal personen uit onderwijs- en medische kringen tegenwoordig waren. Dat de schoolart- sendienst in de afgelopen 25 jaren veel heeft bijgedragen tot verbetering van de gezondheidstoestand van de leerlingen, mede ook door het belang rijke praeventieve werk, daarvan is men tegenwoordig algemeen over tuigt. De viering van dit zilveren jubileum zal plaats hebben op dins dag 3 januari in het gemeentehuis te Katwijk waar verwacht worden alle colleges van B. en W. van de diverse aangesloten gemeenten. Schoolartensdienst Kring Katwijk, waarin opgenomen KatwijkVoor- I schotenVeurStompwijk en Oegst- Een belangrijke proefneming voor het tegengaan van het knagen van de zee aan de kust wordt momenteel ten uitvoer gebracht door het Belgische ministerie voor openbare werken door middel van he tpompen van zand naar het strand. Hierbij wordt zeewater naar het binnenland gepompt, waarna dit ver mengd wordt met zand, dat uit het la gergelegen poldergebied wordt ge graven. Dit mengsel wordt vervolgens door een buisleiding, welke de kust weg nabij Knokke op een hoogte van ruim vier meter kruist, teruggepompt naar zee. Daar wordt het mengsel van zand en zeewater in zee gestort, waar het een aanvulling vormt op het zand, dat vastgehouden wordt tussen de verbeterde strekdammen. De afgelo pen vijf jaar is voor de verbetering dezer strekdammen een bedrag van bijna 20 millioen gulden uitgegeven. Het verlies aan zand van de Belgi sche badplaatsen is door de grote vloedgolf van Februari 1953 sterk toegenomen, aldus meldt de Fin. Times. Men heeft berekend, dat de kosten van de eerste millioen kubieke me ter nieuw zand, via de buisleiding aangevoerd, ongeveer twee gulden per kubieke meter bedragen. Politie en rijkswacht in de provin cie Antwerpen zijn een speurtocht begonnen naar twee jeugdige boeven, die de dood van een politieagent op hun geweten hebben. Kort na negen uur zaterdagmorgen stapten twee jongens van beneden de twintig het kantoor van de ziekte verzekering in de Antwerpse voorstad Deurne binnen. Zij trokken een auto matische pistool en dwongen de kas sier hun een aktetas af te geven, die de man juist in de hand hield en die de salarissen van de employés (onge veer 10.000) bevatte. Per auto gin gen zij er vandoor. Weldra zagen zij twee niets ver moedende politieagenten passeren. Zij wachten tdl de twee agenten on geveer 15 meter waren doorgelopen en losten toen verscheidene schoten. De 43-jarige agent Armand Geenen, gehuwd en vader van vier kinderen, was op slag dood. De tweede agent kreeg verscheidene schotwonden in de dij. De auto werd later onbeheerd aan getroffen bij Schoten, vlak ten noord oosten van Antwerpen. werd genomen van notaris Dimmen- Lodder, vrijdag j.l. in Treslong, wel ke door een comité bestaande uit de heren M. H. van Waveren, B. Snater en C. N. Veldlhuyzen van Zanten was belegd, waren vele personen uit Hil- legom en de verre omgeving tegen woordig en allen gaven blijk van hun dankbaarheid voor de wijze waarop notaris Lodder zijn ambt had ver vuld. Namens het comité werd aan de notaris een blijvend aandenken aan geboden door de voorzitter van het comité, de heer Van Waveren, in de vorm van een afbeelding van de met leer beklede bureau-stoel, die hem zal worden geschonken. Dit geschied de tijdens het intiem diner, dat me de, namens het comité, was aangebo den en waaraan een 25-tal personen aanzaten. Onderscheiding voor moedige red ster. Mevrouw A. van der Akker Griffioen redde op 2 maart 1955 het leven van de jeugdige drenkeling I. A. van Zuylen door ziah op die datum in het koude water van de Ha ven te begeven. Het Carnegie-Heldenfonds vond aanleiding deze moedige vrouw te be lonen met het ingelijste diploma van verdienste. Dit diploma werd haar namens de burgemeester uitgereikt. Oplevering van de Meerstraat. Vrijdagmorgen vond de eerste ople vering van de Meerstraat plaats. Op 12 september 1.1. werd met de recon structie van deze weg begonnen en nu anderhalve maand daarna is het zover, dat het eerste deel van het werk gereed is. De oplevering ge schiedde in een besloten bijeenkomst ten gemeentehuize en daarbij waren tegenwoordig de directie van de N.V. P. C. Zanen Wegenbouw, welk be drijf het werk heeft uitgevoerd, de directie van het Iingenieusbureau voor civieltechnische werken van ir. Bongaerts uit Den Haag, die het werk hadden voorbereid, de burgemeester jhr. van Nispen tot Pannerden en de directeur van openbare werken, de heer Cr. G. F. de Jong. De gunstige weersomstandigheden lieten toe, dat het gezelschap een wandeling maakte over de gerecon strueerde weg en daarbij kon consta. teren de belangrijke verbetering van deze constructie. Hiermede is het werk niet af. De definitieve slijtlaag, de asfaltlaag, wordt in de loop van het volgend jaar aangebracht. Vanwege de buitenge woon moeilijke ondergrond, die uit verschillende veenlagen bestaat waarvan men de bovenste heeft uit gegraven en vervangen door een zandlaag, maakt het mogelijk, dat er nog verzakkingen kunnen komen en dan is men er gemakkelijker toe in staat, om dit te herstellen. Wij mogen er nog aan herinneren, dat dit ge deelte van de Meerstraat nog geen kilometer lang bijna 500.000.heeft gekost en daaruit is vast te stellen de belangrijkheid van deze reconstructie en de moeilijkheden die er waren. Geboren: Leonardus Arnoldus Theodorus Maria, zn vain Avan der Zwet en P. van Tol, Martinus Maria' Antonius Johannes, zn van J. Bij waard en M. J. van der Aart. Ondertrouwd: J. B. Platen en A. G. Ruigrok; H. van Dorp en R. C. Jan sen; J. J. Waasdorp en H. S. van Bee- len. Getrouwd: J. van Haaster en C. A. Lommerse; A. L. Otte en h. B. Jan sen; P. Vrijburg en A. Kampman; H. G. Coenen en A. C. M. van der Eist. Overleden: J. H. M. Jepkes vr. 19 j.; H. C. Lommerse, wed. van H. C. Heemskerk vr. 70 j. KATWIJK 25 JAAR SCHOOLARTSENDIENST LEIDSCHENDAM Aankoop knipperlichten. De verkeerspunten Voorburgseweg/Kon. Julianaweg Damlaan en Kon. Julia- naplein Romolenbrug zijn zoals al gemeen bekend, hoogst gevaarlijk. de schilder C. Admiraal. Toen om wonenden tot ontdekking kwa- wen, stond de schuur al in lichter laaie en vormden een groot gevaar voor de omliggende panden. De brandweer onder leiding van de heer C. v. Vliet, was in een mini mum van tijd ter plaatse en kon met het vormen van een watergordijn ver hinderen, dat de brand op de overige panden oversloeg. Vervolgens werd de vuurhaard bestreden, welke men spoedig meester was. De schuur brandde echter geheel uit. De schade aan de omliggende woningen beperk te zich tot kapotte ruiten en afge brande verf, terwijl door het tactische optreden van de brandweer water schade werd voorkomen. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door weggeworpen vuurwerk, omdat dit niet wilde ontbranden en vermoe delijk later toch tot ontbranding is gekomen. De verzekering dekt de schade. Ondertrouwd: J. A. Hoogkamer en M. J. Diels. Getrouwd: A. Duindam en M. Th. A- Peeters. S. R. Dijkstra en A. van Duin. SASSENHEIM Geboren: Neeltje Lena, dr van W. H. de Vries en S. J. Kapteijn; Jan, zn van P. Kruik en E. F. Schalk Getrouwd: J. M. van Diest 25 j. te Lisse en Th, J. M. Otto 22 j.; C. M. van Kimmenaede 30 j. te Leiden en Th. M. Zwetsloot 28 j.; J. G. van Vliet 51 j. en A. Slootbeek 42 j.; H. J. A. Verdegaal 24 j. en W. Th. Hueber 24 j. WASSENAAR Pluimveevereniging vergaderde. In „Het Wapen van Wassenaar" werd Vrijdagavond 'n goedbezochte leden vergadering gehouden van de pluim veevereniging Wassenaar. Als spre ker was uitgenodigd de heer J. Broekhuis uit Leiden, die een inlei ding zou houden over het verkrijgen van goede fokresultaten met konij nen. Voordat hij aan 't woord kwam werden enkele verenigingszaken af gedaan. O.m. werd gesproken over enkele tentoonstellingen, waarop Wassenaarse dieren zullen worden B. en W. achten het daarom in tietl ingezonden. De vereniging zal voor belang van de verkeersveiligheid' het collectief verzenden van de die- noodzakelijk ter waarschuwing vanj ren zorg dragen. het verkeer gele knipperlichten te Er werd van gedachten gewisseld doen opstellen. De benodigde 4 knip- over het organiseren van een feest- iia mmriH- het hectimv ynl Ho nlannpn E. C. I. Vos en Y. E. J. M. E. Hart- mans; A. M. Kostense en Jkvrwe C. G. M. L. vbn Bönninghausen tot He- rickhave; J. W. M. van der Kleij en W. M. Suurenbroek; P. A. Overgaag en C. J. M. Bakker; J. C. Hoogeveen en C. H. Knijnenburg; P. J. Vie veen en H. G. van der Ham. Overleden: An dries de Joode 75 jr; Hendrik T. Stolte, 60 jr. Mr. O. A. v. d. Meer is benoemd tot notaris te Velsen. ZOETERMEER Schaken. De afgebroken partijen van de wedstrijd Promotie I-^-Stan- daard I zijn nu uitgespeeld. De defi nitieve uitslag is 73. J. HagoortC. de Bruin 10; J. OpdamL. v. Rutten yy2\ H. Berk houtL. Kamphuis 01; J. Roos li. v. Veldhuizen \Ax/2, T. Kalisvaart J. v. Rutten 1n.o). Promotie II speeld tegen Dios H met als resultaat Z%§y2. J. v. d. SlikTh. Schuller 01; K. Havena&rJ. A. Kerkhof 01; T. KalsivaartC. J. Benten y,y2\ L. BreuigemF. M. Scholten 01; W. v., MullemJ. C. Breiens 01; Ph. Bui-1 tendijkJ. v. d. Eist 10; H. Breijer J. v. Ossenbrugge 01; B. v. Vul penn.o. 20. Th. v. GalenK. Le lie 01; J. Blonkn.o. 10. In de onderlinge competitie zijn de volgende wedstrijden gespeeld: H. BreijerW. v. Mullen 10; T. Kal sivaartB. v. Vulpen 10; Th. van GalenJ. v. Loenen 01; J. Opdam J. Kalsivaart 01; L. B. v. d. Slik- Ph. Buitendijk 10; A. P. NtihnJ, Blonk 10. H. BreijerJ. Roos 0l! GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: Groene dameshand schoen; blauwe shawl; gele muts port. met inh. 35.blauwe want blauwe overall; breiwerk, grijs hoed je; blauwe kinderwant; bruine plas tic kinderport. inih. 12 cent; brr.r lederen herenhandsc'hoen; ceintuur voor regenjas; vierkante shawl zwart groen-rood geruit. Verloren: Licht-bruine port. in! 9.en foto's, aanslagbiljet bela: tingen; muntbiljet 1.bruin glac herenhandschoenpbruine actetas in tarievenboekje enz.; herenrijwiel Hercules; maandkaart Citosa. scfhoo étui; zwarte staaflantaarn drie ba terijen; bruine port. inh. 45. Dorpsstraat 76, tel. 230. perlichten zullen met inbegrip van plaatsing- en aansluitkosten een uit gave met zich meebrengen van 1650 LSSSE VERLOREN EN GEVONDEN Verloren: Gebreide herenhand schoen; wollen want; muntbiljet van avond; het bestuur zal de plannen uitwerken en de leden nog nader in lichten. De heer Broekhuis kreeg het woord en begon met het geven van enkele algemene wenken op het gebied van het verzorgen van konijnen. Hij wees op het belang van een goede huis vesting van de dieren in de winter. Als de dieren buiten staan, moet .Z.ZZ ue aieren ouuen siaan, moei ƒ2.50; rode autostep, wx steeds gezorgd worden voor goed af- rfivorcp nnrtpmnn- rood geruit pakje; diverse portemon- naies met inhoud jongensriem; twee autosleuteltjes; paar balletschoentjes. Gevonden: Paar grijze kinderwan ten; dasspeld; paarwitte wollen wan ten; paar glacé dameshandschoenen; armbandje; geblokte shawl; paar glacé herenhandschoenen; stropdas; muntbiljet van f 2.50; glacé hand schoen; ballpointpen; rode autostep; kinderwantje; damesrijwiel; gouden verlovings- (of trouw-) ring; witte wollen shawl; ceintuur; huissleutel. Geboren: Adrianus Gerardus ,z. v. G. Geerlings en Th. M. Hoogerwerf; Anthonia Johanna Maria Thérèse, d. v. J. Th. de Haan en M. J. J. Th. Göbel; Johanna Adriana, d. v. K. F. Slottje en J. Kooijman. Ondertrouwd: Cornelis Johannes Sluys en Adaneta Maria Johanna van der Bruggen. Getrouwd: Wilh. van Looij en A. M. Tulen; P. G. M. de Groot en D. J. H. Koot. NO0RDWUK Schuur afgebrand Zaterdagmorgen ontstond er brand Op initiatief van enkele besturenin het hart van het oude Noordwijk in en rond Katwijk had 25 jaar gele- aan Zee tussen Bousstraat en Jan den de oprichting plaats van de Kroonsweg in een houten schuur van gedekte hokken en voldoende stro en vooral ook voor zindelijkheid in de hokkeri. Ook wanneer de dieren binnen staan is het „van belang, na te gaan of er geen tocht kan door dringen in de hokken. Spr. behandelde vervolgens aller lei konijnenrassen en de speciale eisen, die aan hun verzorging gesteld worden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd veel gebruik gemaakt. Tenslotte werden de leden in de gelegenheid gesteld hun oor deel uit te spreken over meegebrach te konijnen en te vergelijken met het deskundig oordeel van de spreker. Geboren: Antje J. dr van G. J. de Vaal en C. A. Westhoek; Pieter C„ zn van C. de Roode en W. Huij gens; Adriana, dr van F. Vermeulen en G. Geuke; AdTianus J. zn van J. A. J. Sirre en J. F. Metten; Helene I. dr van J. G. Goemans en H. Visser; Edward W„ zn van J. C. Knijnen burg en J. J. P. Zonneville; Johan na E., dr van H. E. Dijxhoorn en A. Bracht. Ondertrouwd: H. S. Boogaart en M. H. Geerlings; Sietisna en J. A. de Ruijter; H. de Jong en F. M. L. Hoo- genbosch; C. Kraaij en J. M. Chris- tiaanse; Jhr H. E. van Weede en Jkvrwe S. A. de Beaufort; A. de Jongh en A. J. W. Meulenbeek, Getrouwd: H. Brunsveld en J. Post C. H. Rijken van Olst en T. J. Looi- jenga; E. Ennenga en I. R. Kerp; H. IN DE LEIDSE Lido. Het Nieuwjaarsprogram ma in het Lido-theater begint ditmaal terecht met een overzicht van hetgeen 1955 op zo velerlei gebied heeft ge bracht, op nationaal en internationaal terrein, op politiek en wat daar dikwijls mee samenhangt op oor logsterrein, een kaleicfoscoop van al lerlei gebeurtenissen, op geestige wij ze door de ongeziene speaker aaneen geregen tot een vlot, smakelijk ge heel. Jammer alleen, dat het konink lijk bezoek aan de West hierin geen plaatsje heeft gevonden, want dit was voor Nederland zowel als voor de West toch een der belangrijkste gebeurtenissen uit het afgelopen jaar. Met de film „Doctor at Sea" is de directie van het Lido-theater het oude jaar evenwel goed geëindigd en wordt het nieuwe jaar tevens goed begonnen. Immers, deze vermakelijke klucht brengt naar het bekende boek van de zelfde naam de geschiedenis in beeld van een jonge dokter, die zijn pas begonnen practijk in de steek laat omdat hij teveel attenties ontving van de dochter van de arts, bij wie fyj werkzaam was. Hij verwisselt dit baantje met dat van de zoutwater dokter, d.w.z. hij wordt dokter op een zeeschip, dat een kapitein heeft, die ten zeerste afhankelijk is van een goede spijsvertering. Is deze goed, dan gaat het best aan boord, maar o wee als hem iets in de weg zit; dan is het scheepsleven voor ieder een hel. Bovendien, de kapitein is een vrijgezel en hij is van mening, dat vrouwen op een zeeschip niet thuis horen. Men begrijpt de moeilijkheedn, die ontstaan, wanneer de kapitein ge dwongen wordt twee dames mee te nemen op de thuisreis.... moeilijk heden voor de vrijgezellen-kapitein, maar ook voor de vrijgezellen-dokter, die maar al te spoedig vergeet waar om hij het leven als landrot vaarwel heeft gezegd. Deze Arthur Rank-film in Vista Vision-technicolor brengt 'n goed uur tje allerkostelijkste ontspanning voor ieder bezoeker, want de film is ge keurd voor alle leeftijden. Trianon. De film „Zij allen wa ren schuldig" is wel geen humo- tisch of opwekkend verhaal, maar het is tenminste goed opgebouwd en heeft een krachtig geschetste, goed volgehouden sfeer. Filmisch bekeken is het een knap stuk werk. Het ver haal speelt zich af in het Westen van Amerika, in een plaatsje, dat Black Rock (Zwarte Rots) heet en waar in geen 4 jaar meer een trein heeft ge stopt. Als er nu een. trein stopt voor het uitlaten van een eenzame reizi ger, dan staart het hele dorp met bot te verbijstering" naar deze vreemde ling. Maar er is nog meer dan ver bazing, er schijnt ook angst te zijn, angst voor ontdekking. Want de vreemdeling merkt al spoedig, dat ex- iets niet klopt in Black Rock. Het plaatsje leeft onder de druk van een misdaad, begaan door de bende van een zekere Smith, die allen texTori- seert. Deze Smith wil ook de vreem deling uit de weg xuximen, omdat hij teveel weet, maar het eind is. dat hij zelf gedood wordt, waardoor het dorp meteen bevrijd is. Een Wild West-film dus, maar een van het betere genre, waarin Spen cer Iracy een zeer geslaagde speelt. Het is een echte mannen- film (de enige vrouwelijke rol is van zeer ondergeschikte aard); toeganke lijk voor personen boven 14 jaar. Luxor. „Tussen hemel en aarde' Wanneer men een militair, een poli- licxxs, een wapenfabrikant of een filmmagnaat hoort uitleggen, hoe goed zij het wel met de arme wereld me nen, wordt men alleen maar weer houden om hen als redders der mensheid te begroeten, door het feit, dat het beroerder in de wereld gaat naarmate zij zidh met de gang van za ken bemoeien. Daar de film Tussen hemel en aarde" in hechte eensge zindheid door deze groep wereldver beteraars gemaakt is, krijgt men op het eerste gezicht een grote aanvech ting om hen te bejubelen. De generaal klimt doorlopend op het podium om te vertellen, dat hij de vrede be schermt en de dappere wapenfabri kant maakt steeds maar grotere vliegtuigen voor datzelfde doel. De filmfabrikant draagt zijn steentje bij door een dramatische omlijsting en meeslepende marsmuziek en een schorre juffrouw zorgt voor de ro mantiek. Het gehuil van de vliegtui gen kan men ook in de buurt van Valkenburg beluisteren. Toegang alle leeftijden. Rex, dat inmiddels ook een „breed- coek" heeft gekregen, heeft deze week de aloude Tarzan weer eens op zijn scherm. Ditmaal in gezelschap van de „Ivoordieven". Natuurlijk be strijdt hij die en met succes. Het is weer echt een film van wilde dieren en oerwoudscènes, om van te smullen. Boven 14 jaar. Casino heeft nogtmaals „Gejaagd door de wind" geprolongeerd. Toe gang boven. 14 jaar. SPORT DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VA NEDERLAN) Aan het tournooi on het Nede lands kampioenschap «ammen, d 13 januari a.s .te Utredt begint, p- men de volgende spelis deel: J. H. Beeke (Weesp).W. C. Bee! (A'dam), J. H. Bom (Btterdam) G. E. van Dijk (Wageipgen), Edi: (Veenendaal), F. Gordji ('s Grave hage), P. van Heerde(A'dam), 1 Huisman (Leiden), W. t Jong (Har lem) A. Juxig .Almelo) R. C. Kei (A'dam), H. F. J. Kixpgin ('s. Gi venhage), W. RoozeiUng (Rott« dam), J. Sinke (Goes)m W. TerkW (Bodegraven). De wéreldkampioenPiet Roozdif- burg is wegens studierenen verhin derd deel te nemen. 6k Laros, ie vrijwel nooit bij een bangrijk tor nooi ontbrak, moet omezelfde reon verstek laten gaan. Docibos, die zih voor het kampioenschawist te plat- sen, kan om gezondhepredenen aanwezig zijn. W. Huisman, F. Gor n en W. Rc| zenburg, die het vorig iar op het ,p- pèl ontbraken, behori dit keer del tot de deelnemers. In verband met hi tournooi dm 't wereldkampioensclj), dat in no vember van dit jaar n ons land wordt gespeeld, zal strijd om de punten in het persoonke kampioen schap van Nederland zeer fel zyn. Alleen Keller is tot ntce zeker van een plaats in het touroi om de we reldtitel. De partijen voor de;rste en twee de ronde zijn; le ronde zaterdag'1 januari, Jurg de Jong, Terlouwozenburg, Gor dijnvan Dijk, EditSinke, Bom van Heerde, W. BeekeJ. H. Beeker, Kinnegin vri 2e ronde: 13 janiri Huisman Terlouw en van Dijk-^dink. Zondag 15 januari,» JongW. C. Beeker, J. H. Beeke—eller, Roozen- burgBom, van H;rde—Gordijn, Sin'keKinnegin, Jufjvrij. De 15e, tevens laats- ronde wordt op zaterdag 3 maart ^speeld. Boekbespreking De Kleine „Ik kan Koken", dóór P. J. Saxeis van Rijn. Uitg.: A. W. Sjthoff's. De schrijfster van „Ik kan koken' heeft er rekening mee gehouden, dat er ook keukenprinsessea zijn, die „klein willen beginnen". Voor haar heeft zij een verkleinde uitgave ver zorgd van dit nuttige boek. We hopen, dat de dames, die niets liever doen, dan van hun echtgenoot een wellustige gastronoom te maken na het doorlezen van dit welverzorg de boek de kreet, die in de titel ver vat kunnen overnemen: „Ik kan ko ken". Aan het boek zal het niet liggen, v/ant alleen het lezen van de recepten al is in staat om de man, wiens liefde, zoals het spreekwoord zegt, ergens in de maagholte gezeteld is, het wa ter in de mond te doen lopen. Het boek is verlucht met mooie platen. Ook aan voed'rgkunde en andere huishoudelijke zaken wordt ruime aandacht besteed.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2