PARTIZAN GAF WACKER GEEN KANS Zuid-Slaven wonnen met 41 ondanks numerieke minderheid Schoolwedstrijden tafeltennis en volleybal trokken grote belangstelling Om het Nederl. schaakkampioenschap Moet damvereniging Tempo" worden opgeheven? r 0<£ geheimzinnige DONDERDAG 29 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 VOETBAL OM DE EUROPA-BEKER De tweede wedstrijd voor de kwart finale om de Europa-beker tussen het Hongaarse Voros Lobogo en de Franse club Stade de Reims is geëindigd in een gelijk spel: 44. Bij de rust hadden de Fransen met 31 de leiding. Stade de i Reims, dat de eerste ontmoeting met Voros Lobogo, in Parijs, met 42 had gewonnen, heeft zich nu in de halve fi- I nales geplaatst. Er werd bij mist en op een glad veld gespeeld voor 40.000 toeschouwers. De 1 rust kwam met 3-r-l voor Reims. In de j tweede helft werd de mist steeds dikker, j De Hongaren begonnen sterk aanvallend, j maar desondanks kon rechtsbuiten Tem- plin, door een blunder van doelman Ve res, het vierde doelpunt voor Reims la- I ten noteren. Van dat ogenblik af zetten j de Hongaren een overweldigend offen sief in. In de 9de minuut doelpuntte mid- I denvoor Palotas, in de 28ste minuut I linksachter Lantos (weer uit een straf schop) en in de 36ste minuut opnieuw Palotas (44). I OVER De Argentijnse voetbalbond heeft met zes Engelse scheidsrechters, die al enkele jaren in Argentinië competitiewedstrij den in de eerste klasse leiden, weer een contract voor 1956 gesloten. De Engelse arbiters verdienen 800 gulden per maand en ontvangen bovendien een kleine hon derd gulden aan toelagen per speeldag. Ondanks de voordelige financiële voor waarden zullen twee Engelse scheids rechters Ernst Wielbraham en Wil liam Elliot aan het einde van het jaar naar hun vaderland terugkeren, omdat het ZuidAmerikaanse voetbal reeds te veel van hun krachten heeft gevergd. In het Olympisch Stadion te Amster dam heeft Partizan (Belgrado) met 41 gewonnen van Wacker (Wenen). De Zuid- Slaven, die bij de rust met 2—1 de lei ding hadden, behaalden deze overwin ning ondanks een numerieke minderheid in de tweede helft nadat hun links-back Herceg een paar minuten voor de rust door scheidsrechter Leo Horn wegens natrappen uit het veld was gestuurd. On geveer 7.000 toeschouwers woonden de wedstrijd, die in een Zuid-Wester storm werd gespeeld, bij. De stormwind, die somtijds verraderlijk in 't Stadion neer viel. kon evenwel nauwelijks enige in vloed uitoefenen op het spel dezer groot se profs, die uitstekend en dikwijls zeer verfijnd voetbal lieten zien. Partizan heeft daarbij de Oostenrijkse profs een voetballesje gegeven, dat niet misverstaan kon worden. Vooral wan neer men bedenkt, dat Partizan in de tweede helft van de wedstrijd met slechts tien man speelde doordat links back Herceg door scheidsrechter Leo Horn terecht uit het veld was gezonden wegens trappen van een tegenstander. De Joegoslaaf had zich hierbij niet van zijn beste zijde laten kennen. Hij was nl. kort voor de rust met de Oostenrijker Foreth „in contact" gekomen; er werd wat geduwd zoals te doen gebruike lijk maar zonder enige ruwheid. De Joegoslaaf gaf evenwel blijk van heel weinig zelfbeheersing toen hij eens na een duel in de richting van zijn Oosten rijkse tegenstander spuwde. Dat nam scheidsrechter Leo Horn evenwel niet en via de Partizan-aan- voerder gaf hij Herceg een waarschu wing en kende Wacker een vrije trap toe. Toen Herceg daarna met Foreth in de richting van het doel liep om zich op te stellen voor de vrije trap, gaf hij zijn tegenspeler een trap, waarop de scheids rechter niet anders kon doen dan hem naar de kleedkamer verwijzen. Het ge volg was, dat Partizan de gehele tweede helft met tien man speelde. Maar des ondanks slaagde zij erin nog twee doel punten te maken, waar tegenover Wac ker niets kon stellen. Toen de wedstrijd in hoog tempo be gonnen was, had Partizan het eerst suc ces. Na zes minuten reeds. Linksbinnen Kaloperovic besloot een uitstekende dribbel, waarbij hij de gehele verdedi ging van Wacker passeerde, met een lage treffer in de uiterste hoek 10. De Joegoslavische voetbalkunstenaars waren in die periode beduidend sterker. Zij combineerden vlotter, warsn sneller ELY CULBERTSON OVERLEDEN staat Vermont overleden. Culbertson gold ,als leidende autoriteit voor contract-bridge, maar zijn belang stelling ging ver buiten het domein van dat spel uit. Hij schreef en hield lezin gen over internationale politiek en massa-psychologie. In 1942 stichtte hij een wereldfederatie, waarvan het doel was de mensheid voor oorlog te vrijwa ren. Ely Culbertson had een avontuurlijke jeugd achter de rug. Hij heeft rondge zworven als landloper en is lid geweest van een revolutionnaire groepering in Mexico. Uit Spanje werd hij verbannen wegens zijn betrekking met anarchisten. en toonden op het vrij zware veld een veel betere lichaamsconditie dan de wat stug spelende Oostenrijkers. Linksbin nen Kaloperovic schoot tijdens dat grote overwicht van Partizan nog eens kei hard tegen de borst van doelman Pelikan en miste vlak daarop een prachtige kans door van dichtbij over te schieten. Maar het duurde nog tot zeven minuten voor rust vóór Partizan verder uit kon lopen. Grootmeester Bobek (52 maal interna tionaal) gaf een „hakje" en linksbuiten Hmelina rondde de aanval af 2—0. Wacker, geprikkeld door de 20 ach terstand, maar meer nog door het feit dat scheidsrechter Leo Horn drie achter elkaar gescoorde Weense doelpunten evenzovele keren wegens buitenspel af keurde, begon iets feller te spelen. Nog voor de rust hadden zij succes toen de plotseling op de middenvoorplaats op duikende rechtshalf Kozlicek der Oos- Linksbinnen Kozlisec van Wacker maakt het eerste (en enige) doelpunt voor z(Jn club; doel verdediger Stojano- vio van Partizan duikt tevergeefs.... tenrijkers de achterstand kon verklei nen. 2I. Kort daarna, enkele seconden voor z'n makkers kon een der Partizan-spelers op bevel van scheidsrechter Horn de kleed kamer opzoeken na een incident met een verdediger van Wacker. Maar ondanks de onstane numerieke minderheid bleef Partizan ook na rust sterker en midvoor Milutinovic stelde al vrij spoedig na rust de Slavische zege veilig met een onhoudbaar schot van korte afstand. Een kwartier later schoot dezelfde speler de eindstand 41 bijeen en .bewees daarmee niet ten onrechte op anuari op het Sparta-terrein tegen het Amsterdamse elftal uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Van Beek (Sparta). Achter: Kerkum en Osterholt (beiden Feyenoord). Midden: Hartog (Excelsior), Terlouw (Sparta) en Steenbergen (Feyenoord). Voor: Van Ede, Verhoeven. W. v. d. Gijp (allen Sparta), Schouten (Feyen oord) en Van der Waal (Sparta). Reserven: Van der Bijl (Feyenoord). Visser (Sparta), Bak (Feyenoord) en Braams (Excelsior). Chr. Lyceum Alphen won voor tweede maal volleybaltournooi De Stadsgehoorzaal verging gister avond van lawaai en trompetgetoeter bij de finales van de schoolwedstrijden ta feltennis en volleybal, die de jeugd van de betreffende scholen in grote getale bijeen had gebracht om hun favorieten aan te moedigen Dat zij dit inderdaad deden was op de Breestraat wel te ho ren en niet ten onrechte menen we. vroeg wethouder Van Schaik bij de prijs uitreiking aan de toen belangstellend luisterende jeugd het volgend jaar niet nog meer lawaai te maken, omdat anders het gevaar zou bestaan, dat men elkaar van het lawaai niet meer zou „kunnen Dat de Leidse Schoolsportcommissie overigens met deze wedstrijden weer uitbundig succes heeft behaald, bleek deze avond overduidelijk. Van begin tot einde hebben de talrijke toeschouwers niet alleen de jeugd, want er waren vanzelfsprekend ook vele ouders aanwe zig, mitsgaders verschillende gemeente raadsleden het spel met belangstelling en stijgende interesse gevolgd. Begonnen werd met de eindstrijden ta feltennis en wel met die der meisjes, waarvoor tegenover elkaar kwamen te staan Wil Neyeboer (Meisjes HBS) en EUy Fischer (Gymnasium). De zenuwen speelden hierbij een grote rol en vooral eerstgenoemde leed hier aanvankelijk het meest onder, want ondanks zij door befer spel een voorsprong had weten te behalen, verloor zij dc eerste game met 22—20. Zij herstelde zich evenwel voor treffelijk en won de twee volgende en dus beslissende games met 2116 en 21—16. Van hoger gehalte was de hierna vol gende partij der jongens, waarvoor aan traden Richard de Groot (ULO Leidse Hout) en Wim Steenbergen (R.K. Ly ceum). Vooral deze laatste viel op door zijn geraffineerd spel, zijn juiste afwer king en zijn dodelijke smashes. Hij was van begin tot einde de sterkste van de twee en won met 2114, 2115 Het eindresultaat van het tafeltennis- tournooi was tenslotte: Meisjes: 1. Meisjes HBS. 2. Gymnasium 3. Kweekschool. Jongens: 1. R.K. Lyceum. 2. ULO Leidse Hout. 3. ULO Pieterskerkstraat. In de volleybalfinales kwamen bij de dames het Chr. Lyceum uit Alphen te genover het Chr. Lyceum uit Leiden tegenover elkaar. De Leidse dames wa ren uitgesproken sterker, doch niettemin verloren zij door ontactisch spel de eer ste game met 1614. Daarna toonden zü evenwel haar grote superioriteit en met 157 155 toonden zij die op over duidelijke wijze In de strijd der heren was het Chr. Lyceum uit Alphen veel sterker dan de ploeg van het Leids Gymnasium. Op re gelmatige wijze voerden de Alphenaren ide score op en zij wonnen de partij met 15—6 15—3. De totaal-uitslagen waren: Meisjes: 1 Chr. Lyceum. Leiden; 2. Chr. Lyceum, Alphen; 3. Kweekschool, Leiden. Beginnelingen: 1. Meisjes Agnes Ly ceum: 2. Chr. Lyceum; 3. ULO Pieters kerkstraat. Jongens: 1. Chr. Lyceum. Alphen; 2. Gymnasium. Leiden; 3. Chr. Kweek school. Leiden. Beginners: 1. Chr. Lyceum. Leiden; 2. ULO Hoogl. Kerkgracht; 3. Chr. Kweek school, Leiden. Na afloop der wedstrijden reikte weth. J. C. van Schaik de prijzen uit, waarbij hü vooral dank bracht aan de heer D. Voortman en de leden van dc Gem. Schoolsportcommissie voor het vele werk bij deze wedstrijden verricht. De toto-omzetten in het jaar 1955 zijn, in vergelijking met 1954 en de daaraan voorafgaande jaren, opnieuw sterk ge stegen. In 1955 werd. de omzetten bij de eri.Dewees uaarmee mei icn unrcvme up j.,,,..::.,, eenzelfde hoogte als de Hongaar Puskas te staan. Wat Wacker in die laatste phase van de strijd ook probeerde, verder dan een schot van linksbuiten Haummer, dat ra kelings over de lat vloog, kwamen de Weense voetballers niet. 300-meter banen tezamen gerekend, een eindcijfer van 9.950.9i73.bereikt. Het volgende staatje geeft een overzicht: Toto-omzet: 1949: f 3.554.121; 1952: ƒ6.215.658; 1953: ƒ7.788.260; 1954: ƒ8.276.359; 1955: ƒ9.950.973. Werd in 1949 een bedrag aan prijzen en fokpremies van 423.067,94 beschik baar gesteld, in 1955 kwam men tot het record eindcijfer van 1.091.055 aan prij zen en 108.961,75 aan fokpremies. Het definitieve aantal bezoekers aan de diverse courses in Nederland in het afgelopen jaar is nog niet berekend, maar men schat het cijfer op een kwart millioen personen. De gedetailleerde cijfers van de toto- omzetten zien er als volgt uit: DR. EUWE WINT TWEEDE PARTIJ De tweede partij van de tweekamp J. H. Donnerdr M. Euwe is door dr Euwe gewonnen. Donner, die met wit speelde, gaf de partij bij de 34e zet op. Dr Euwe heeft thans de leiding met \V-, punt tegen Donner J/£ punt. De partij had het volgende verloop: Wit: J. H. Donner Zwart: dr M. Euwe 1. e2—e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Lfl—b5 a7a6 Pg8—f6 Pf6xe4 b7b5 d7d5 Lc8e6 Lf8—e7 Pe4c5 00 Pc6—a5 Pa5xc4 4. Lb5a4 5. 0—0 6. d2d4 7. La4b3 8. d4xe5 9. Ddl—e2 10. Tfl—dl 11. Lel—e3 12. c2—c4 13. Lb3xc4 14. b2—b4 15. Le3xc5 16. b4xc5 17. c5—c6 18. Pblc3 19. Pf3d4 20. Pd4b3 21. a2xb3 22. Tdl—cl 23. Tal—a2 24. Tel—dl 25. Ta2d2 26. De2e3 27. f2xe3 28. Tdl—al 29. Talxa6 30. Td2—b2 31. h2—h3 32. Ta6—al 33. Tal—cl Le7xc5 Dd8e7 De7c5 Ta8b8 Pc4—b2 Tb8xb3 Dc5xc3 Dc3—d4 Pb2d3 Le6—f5 Pd3—f4 Dd4xe3 Pf4—e6 Tf&—b8 g7—g5 Tb8b4 h7—h5 Tb4b6 Pe6d8 2e klasse B: 1. VAS II 6 p.—221/4 bord- pnt.; 2. LSG I 6—2114; 3. Baarn 4—14'/,'. 4. Zaandam 315; 5. Het Westen 214; 6. Alphen 2—10; 7. Watergraafsmeer 1121/4; 8. WV (Alkmaar) 010. Op 15 Januari speelt LSG tegen VVV (Alkmaar) te Alkmaar en Alphen tegen Watergraafsmeer, te Alphen. PAARDENSPORT In het jaar 1956 zal bij wijze van proef voor de eerste maal in de geschiedenis van de drafsport een Europees kampioen schap voor dravers worden uitgeschre ven, waar Nederland, dank zij de be langstelling. welke de stichting „Draf- en rensport" voor dit plan heeft, ook bij betrokken zal zijn. De Europese unie voor de drafsport, welke eind November te Milaan werd opgericht, telt reeds de volgende landen als lid: Frankrijk, Ita lië. Duitsland, Zweden, België, Dene marken. Oostenrijk en Nederland De Europese Unie heeft besloten het kampioenschap van Europa voor dravers uit te schrijven over 6 wedstrijden, waar van er 2 in Frankrijk worden gehouden, en verder in Italië, Duitsland. Zweden en Nederland ieder 1. De Grand Prix des Pays Bas. welke op 8 Juli op Duindigt is vastgesteld, zal gelden voor deze se rie draverijen om de Europese titel. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de buiten landse deelneming aan de Grand Prix des Pays Bays in 1956 zeer sterk zal zijn. De bepaling is gemaakt, dat bij het niet deelnemen voor een voor de titel ingeschreven paard, dit paard acht ver- liespunten krijgt. De puntentelling is eenvoudig: de winnaar van elk der zes draverijen ontvangt 1 punt, nummer 2 twee punten, nummer 3 drie punten enz. Het paard, dat over de 6 races het minste aantal punten totaliseert, zal de Europese titel hebben veroverd. De eer ste draverij voor de titel wordt reeds op 29 Januari a.s. te Vincennes gehouden, want dan staat de bekende Prix d'Amé- rique op het programma, welke als on derdeel van dit kampioenschap zal gel den. De data van de 4 andere draverijen voor de Europese titel zijn nog niet vast gesteld. Aan de hand van de ervaringen, in 1956 opgedaan, zal een definitief regle ment voor dit Europees kampioenschap worden samengesteld, dat dan voor 1957 zal gelden. Het staat thans reeds vast. dat voor de Grand Prix des Pays Bas een prijzengeld van 20.000.beschik baar is. i draverijen rennen draverijen rennen Totaal Hilversum: Winter-meetings Seizoen-meetings Avond-meetings 1 Mereveld: Alkmaar: Groningen Kleine banen: 300 m. banen Liefdadigheidsmeeting Duindigt: 1954 ƒ2.998.515.— 808.727,50 652.159,50 512.331,50 262.689.— 63041.— 8.276.359.— 1955 1.733.387.50 753.813.50 779.800.— 312.134.— 3.579.135,— 2.128.574,— 468.009,— 1.045.121.50 3.641.704.50 1 078.943,50 589.848.50 571.164,— 378.792,— 72.736.50 38.649.— 9.950.973,— In het totaalbedrag over 1954 van Duindigt is een omzet voor een liefda digheidswedstrijd begrepen. Het bestuur van de R.K. Damver. hoeverre de geestelijkheid met derge- „Tempo' zal tot hun grote spijt moe ten overgaan, tot het uitschrijven van een algemene ledenvergadering, met als enig agendapunt „Het opheffen van de vereniging". Reeds enige jaren is de vereniging door gebrek aan leden en donateurs in financiële moeilijkheden en kan zij maar netaan haar financiële verplich tingen t.o.v. de Kon. Ned. Damtoond nakomen. Met het aanschaffen van materiaal en het huren van speelge- legeniheid, moest het bestuur soms zelfs boven de begroting gaan. Nu is het zelfs zo geworden dat de vereniging geen tiental meer op de been kan brengen, een zeer pover ge beuren in een stad van 100.000 inwo ners met 5 grote parochies en on danks het feit dat deze gemeente genoeg dammers heeft. Dit bewijst de zeer goede en veel gelezen damru- briek in dit blad. Ook het beschikbaar stellen van speellokalen door Kath. instanties laat zeer veel te wensen over. Inplaats van een idèle is het een commerciële zaak geworden, zodat alleen de finan cieel sterkere over deze; toch al zeer schaarse zaaltjes kan beschikken. In lijke zaken te maken heeft is het be stuur niet volledig bekend, in hoe verre ze schuldig is staat *iet ter harer beoordeling. Het is dus weer zover dat een Kath. vereniging moet worden ontbonden door gebrek aan mededwerking. De overgebleven leden zullen (gedeelte lijk) overgaan naar neutrale clubs. De voorlopige datum waarop het bestuur de opheffingsvergader big heeft geolanned is Woensdag 18 Ja nuari 1 f>56. Het bestuur hoöpt voor genoemde datum enige reacties te hebben onder vonden. Het zou buitengewoon prettig zijn als deze vereniging wederom nieuw leven werd ingeblazen. Er zouden reactie's kunnen komen van bijv. 1. Nieuwe leden of donateur; 2. Dc KAB die haar activiteit ook tot dergelijke clubs wil gaan uitstrek ken; Aanbieding voor speelgelegen- Gordon Plrie. die dit jaar driemaal zegevierde over Emil Zatopek, is tot de Britse sportman van het jaar gekozen. De midden-afstandloper Chris Chataway volgde op de tweede plaats en de steeple- speeialist John Disley werd derde. Daar na kwam de aanvoerder van het Engelse voetbalteam Billy Wright aan de beurt, gevolgd door de athleet Brian Hewson en de coureur Stirling Moss. Voorde eerste maal ln de historie bezetten drie athleten de eerste drie plaatsen bij deze verkiezingen. Pat Smythc, die zoveel successen be haalde op de concoursen hippique. werd voor de derde achtereenvolgende maal de sportvrouw van het jaar. AUTOMOBILISME AUTOMOBIELRALLYE KAAPSTAD—ALGIERS In Januari/Februari 1956 zal voor de derde keer de rallye KaapstadAlgiers worden verreden. Er Is in zoverre ver schil met de vorige rallye», dat deze keer niet wordt gestart aan de Middel landse Zee, maar aan de Kaap. Men rijdt dus van Kaapstad naar Algiers. Het doel van de rallye, welke onge veer 35 dagen ln beslag zal nemen, Is. aan te tonen, dat het mogelijk is op normale wljtc Afrika van Noord naar Zuid en van Zuid naar Noord te door kruisen. Echter, dat spreekt wel van zelf, het traject stelt wel bijzondere eisen zowel aan de automobilist als aan zijn wagen. Een ander verschil met dc vorige ral- lyes is, dat men kan Inschrijven voor de helft van dc tocht. Het parcours Is na- melMk ln tweeën gehakt en «o kan men Inschrijven voor KaapstadStanleystad, voor StanleystadAlgiers en voor Kaap stadAlgiers Het aantal deelnemers is beperkt tot 50, dit ln verband met moei lijkheden de deelnemers 's nacht onder dak te brengen. Alle soorten automobielen zijn tot de rallye toegelaten uitgezonderd race-wa gens. automobielen met veactlemotoren en dergelijke. Motorfietsen zijn evenmin toegelaten. Dc deelnemers zullen rijden door de Unie van Zuld-Afrika, de Centraal Afrikaanse Federatie (Rhodesie), de Belgische Congo, Frans Equatoriaal Afrika. Nigeria. Frans West Afrika en Algerije. Onze kaart geeft het parcours In details aan. heid. De secrertari-s van de R.K. Damvereniging „Tempo" P. v. d. KWARTEL Rijndijkstraat 38, Leiden. Mr. Moto Waarschijlijk was hij meer ver diept in haar dan hij wist, want hij hoorde geen geluid achter zich totdat er ineens een stem klonk en hij Eva zag opschrikken met ongelovig sta ren. „Neem u me niet kwalijk", zei iemand achter hem. „Het spijt me dat ik u stoor. Het spijt me heel, heel erg". Als door een adder gebeten keerde Wilson zich om. De deur van de kajuit stond open en mr, Moto stond, tegen het licht knipperend, in de opening. HOOFDSTUK X. Wilson kon zijn ogen niet geloven. Mr. Moto stond nog steeds in de ka juitdeur. Men kon zich onmogelijk vergissen in het steile haar, de goud- gevulde tanden, de fijne handjes en de nerveuze, vastberaden glimlach. Mr. Moto droeg een donker lustre pak, dat enigszins gekreukeld was. Zorgvuldig wreef hij een paai- stofjes van zijn jas, terwijl hij in de cockpit stapte. „Neem me niet kwalijk", herhaalde mr. Moto. „Ik moest wel horen wat u zei. Het was heel, heel belangwek kend wat juffrouw Hitchings zei, dat u hier allebei bent omdat u teveel weet. En zo volkomen waar. Het is ook een heel goede grap. Daarom zijn we alle drie hier omdat we teveel weten. Neem me niet kwalijk, ik wilde u niet aan het schrikken ma ken. Heb ik u doen schrikken, mijn heer Hitchings?" Wilson zette zich op de rand van de cockpit. „In zekere zin, ja. Mijn volgende vraag kunt u zeker-al raden. Heeft mijnheer Wilkie u meegevraagd, mijnheer Moto?" Mr. Moto glimlachte gelaten, maar zijn glimlach leek oprechter en Wil son meende een glans van verhaak in mr. Moto's donkere vogelogen te besperen. „Neen, hij heeft me niet uitgeno digd. Het was geheel eigen initiatief. Kijk alstublieft niet zo zenuwachtig, mijnheer Hitchings. Ik wil niet dat u zenuwachtig bent, want dat zou ge vaarlijk voor me kunnen zijn. Ik wist niet, dat u zo geweldadig kon zijn, mijnheer Hitchings". „Maar waar hebt u gezeten?", vroeg Eva. „Hoe komt u hier? Ik heb u in de kajuit niet gezien, mijnheer Moto". „Dat zal ik u vertellen", antwoord de Moto handenwrijvend. „Er is een gangetje, dat toegang geeft tot de machinekamer en het personeelsver- blijf. Die gang heeft een nauw zij gangetje. Het was er benauwd en niet heel schoon. Uw steward, Kito, heeft het me gewezen. Valt u me alstublieft niet in de rede, mijnheer Hitchings, ik zal u alles vertellen. De hutjongen, Kito, is heel aardig. Ik ken zijn familie in Japan. Pardon, de zaak zit zo, mijnheer Hitchings. Dit vaartuig heeft me al dagenlang belang inge boezemd. Het is een zo goedgebouwd schip en zo heel, heel zeewaardig. Het verwonderde me, dat mijnheer Wilkie zo'n boot nodig had voor pleiziertochtjes. Er is een zekere vrachtboot, die hier aanlegt en dan naar Fusan in Korea vertrekt. Be- i grijpt u, mijnheer Hitchings?" 1 „Nee, maar ik luister, mijnheer Moto". „Ha ha", zei mr. Moto. „Die is goed. U zult het begrijpen. Alles zal heel goed zijn, denk ik. De naam van de boot is de „Eastern Light" en ze brengt hout van uw westkust, mijn heer Hitchings. Verscheidene uren nadat ze de haven verlaten heeft, vaart ook deze boot uit, naar ik heb vernomen. Ze ontmoet de „Eastern Light" buiten gezicht van de kust. Wat zegt u daarvan?" Eigenaardig", meende Wilson. „Dank u", antwoordde Moto, „het doet me genoegen, dat u dat vindt. Er is een passagier op de sampan, die aan boord gaat van de Eastern Light. Ik ben zeer benieuwd vast te stellen, waarvoor. Zeker omdat men hem niet aan boord mag zien gaan. Denkt u ook niet? En dan nog iets belangwekkends: de „Eastern Light" vertrekt vanmiddag". Mr. Moto wreef zich in de handen. ..Vanochtend vulde de sampan haar benzinetank. Dat interesseerde me heel erg en toen vertelde Kito me later nog iets. Het treft heel erg gelukkig, dat ik hem ken, vindt u niet?" „Zeer zeker", antwoordde Wilson. „En wat vertelde hij u, mijnheer Mo to? Dat moet u nog vlug even vertellen voordat ik de motor op I gang breng". ..Ja", zei mr. Moto. „Met heel veel genoegen. Ik zou u graag helpen, mijnheer Hitchings. Vanochtend spoedde mijnheer Wilkie zich naar de haven en gaf bevelen, dat u en juf frouw Hitchings een tochtje gingen maken. Hij verlangde, dat de motor een defect zou krijgen, zodat u niet aan land kwam voor middernacht, waarna alles in gereedheid moest worden gebracht om nogmaals zee te kiezen. Pardon, toen ik dat hoorde bracht het me op allerlei gedachten. Ik meende, dat ik veiliger zou zijn met u en juffrouw Hitchings op de sampan dan ergens aan land. En ik wil erg graag veilig zijn tot van avond. Ik maakte me ook ongerust over u. mijnheer Hitchings. Toen ik u in de machinekamer hoorde, was ik bijna tussenbeide gekomen. Ik had niet gedacht, dat u alles zo heel erg handig zou klaarspelen". „Dank u voor het compliment". „Tot uw dienst. Ik wist niet, dat u verstand van boten had". „U wel?", vroeg Wilson. „O ja", verzekerde mr. Moto, „Par don, ik heb vroeger bij de marine ge diend". „Nu, laten we dan de motor op gang brengen", zei Wilson; „ik wil aan land". „Pardon". Mr. Moto stak dc hand op". Als ik een raad mag geven als ik zo brutaal mag zijnde motor is gemakkelijk genoeg op gang tc brengen, maar het lijkt mc beter om niet voor donker aan land te gaan. Pardon begrijpt u me? Ik weet zeker, dat men ons op het ogenblik van dc kust af gadeslaat. Het zal hen verheugen ons hier te zien ronddob beren. Het lijkt mij heel erg geschikt als niemand precies weet, waar we landen. Er is tijd genoeg na donker, denk ik. 'Ik hoop, dat u me begrijpt, mijnheer Hitchings". „Ja. Ik geloof wel dat ik u begrijp". „Pardon, in dat geval", zei mr. Mo to „lijkt het me heel goed om ons te gaan overtuigen, dat in het voor onder alles in orde is en daarna kan Kito Voor verversingen zorgen. Ik ben verheugd, dat alles zo prachtig gaat! Er is nog maar één ding". Mr. Moto boog voor Eva. „Ik heb enige onvriendelijke dingen over juffrouw Hitchings gezegd en ik vrees, dat u ze geloofd hebt, mijnheer Hitchings. Ver geef me. Ik heb me vergist. U moet geloven wat zij zegt, want ze is heel erg aardig. Ik vind ons allemaal heel erg aardig en nu zullen we naar het vooronder gaan. Ik zou de bemanning gaarne een vraag stellen". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7