Openhartige notulen Activiteit van Boskoop geremd door financiële toestand Grote uitbreiding van de Boskoopse Bronwaterleiding Oud-directeur van Bisschoppelijke Nijverheidsschool naar Nieuw-Guinea DONDERDAG 29 DECEMBER 1955 BE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Blijkens het voorwoord van B. en W. van Boskoop bij de onlangs inge diende gemeente-begroting bestond er bezorgdheid over de gang van zaken met de Boskoopse gemeentelijke fi nanciën. Zij hebben dan ook gemeend te moeten afzien van meerdere nut tige, wenselijke en zelfs noodzake- lyke uitgaven. Een en ander in ver band met het standpunt van de minis ter van binnenlandse zaken, dat be wust weer de algemene regel dient te worden gevolgd, dat de gemeente begrotingen met ingang van 1956, slui tend worden gehouden met de wer kelijke beschikbare middelen, terwyl verder niet tot nieuwe uitgaven mag worden besloten, wanneer geen reële dekking aanwezig is. Dit laatste is volgens de mening van B. en W. voor de gemeente Boskoop onuitvoerbaar. Voor de zesde achtereenvolgende maal moest nu een begroting met een tekort worden aangeboden .ditmaal met een tekort van 142.000 voor de gewone dienst. Een tekort was wel verwacht want de bodemgesteldheid van Boskoop betekent een centenaars- last, welke wordt veroorzaakt door het onderhoud van wegen, straten, bruggen en beschoeiingen. Het tekort is temeer zorgwekkend, omdat dit tot op heden niet werd ver oorzaakt door lasten, voortvloeiend uit voorzieningen, welke een verho ging van het plaatselijk verzorgings- peil meebrachten. Het verdwijnen van de enige zweminrichting in deze gemeente had buidgetair slechts ten gevolge een raming wegens kosten van een plan en de aankoopkosten van de grond voor een nieuw zwem bad. Van de stichting van een badhuis werd dan ook maar afgezien. Het nieuwe bejaardentehuis wordt bui ten beschouwing gelaten, aangezien deze stichting zelf de kosten zal moe ten opbrengen. Uitputting reserves Administratief is de begroting weer sluitend gemaakt door de aanwending van een gedeelte der saldi-reserve, dooh deze mogelijkheid raakt toch ook eens uitgeput. Hoewel de uitkeringen uit het ge meentefonds een netto-voordeel, ver geleken bij 1955, van 176.000 ople vert ,is ddt niet voldoende om de be groting sluitend te maken, waarom B. en W. een nieuw verzoek om ver hoging voor 1956 en volgende jaren ingediend heeft. In het komende jaar zullen nadere voorstellen worden ingediend betref fende de bouw van een tehuis voor bejaarden, verbetering van de Bie- zenweg, bouw van een brandweer- garage, gymnastieklokalen van een lagere tuinbouwschool. De hieruit voortvloeiende lasten aan rente en afschrijving zijn reeds in het tekort verwerkt. Niet hieronder begrepen zijn de lasten voor de bouw van een nieuw zwembad, aangezien bet niet' zeker is, dat dit object in 1956 tot uit voering zal komen, hetgeen eveneens geldt voor de inrichting van een sportterrein aan de Hoogeveenseweg, Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00 Amus. muz. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Dansmuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Maas trichts Sted. ork. 15.15 Franse lied jes. 15.45 Gram. 16.00 Voor de zieken 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Koersen. 17.45 Piano voordracht. 18.05 Lichte muz. 18.30 „En nu mijn geval". 18.45 Gram. 18.55 Prof. Rorame spreekt. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: Emigratie- praatje van H. H. van Luyk. Groeten van emigranten aan familieleden in! van de mens (en enigszins ook van Nederland. 19.30 Verz. prog. v. d. militairen. 20.20 Act. 20.32 „Ik en wij", inleiding forum. 20.40 Lichte muz. 21.00 Zang en piano. 21.30 „Ik en wij", forum. 22.00 Amus. muz. 22.20 Concertgebouw-ork., koor en sol. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Spert. 23.20—24.00 Gram. laan de voorbereiding waarvan wordt gewerkt. De vervanging van het tehuis voor ouden van dagen aan Den Ham zal worden aangehouden tot de situatie aldaar wat duidelijker is geworden in verband met de provinciale tunnel- werken. De uitbreiding van de Rijks- tuinbouwschool zal eerst in 1957 aan de orde kunnen worden gesteld. Aan de reeds door de raad toege zegde medewerking voor de bouw van een R.K. school voor vglo zullen eveneens nog kapitaalslasten verbon den zijn terwijl eenzelfde verzoek voor de bouw van één of meer loka len der Rozenlaanschool kan wor den verwacht. De verbetering van de Bulkse brug is uitgesteld tot dat de woningbouw aan de Goudse Rijweg gereed zal zijn, en de verbetering van de Burg. Colijnstraat tot dat de oeververde- digdng van de Gouwe door de Pro vincie zal zijn voltooid. Bedrijfsbegrotingen De bedrijfsbegrotingen geven ge lukkig niet zo'n somiber beeld, hoe wel ook hier de uiterste voorzichtig heid blijft geboden. Het electrioiteitsbedrijf begroot een winst welke 2000 hoger is dan die vj|n 1955. Het waterleidingsbedrijf zal naar raming echter een netto winst opleveren welke 3000 lager is dan 1965. Het gasbedrijf sluit weer zonder een winst- of verlies-saldo. De electiciteitstarieven, die nu vol ledig aan de Leidse tarieven zijn aan gepast, zijn ongewijzigd voor het ge hele jaar gehandhaaf-d. Het burgerlijk armbestuur zal ook voor 1955 kunnen volstaan met een gemeentelijke subsidie van 75.000. Tenslotte maken B. en W. nog mel ding van besprekingen met organisa ties welke als belanghebbenden kun nen worden aangemerkt voor een ge zamenlijke bouw een een beursge bouw met restaurant en veiling. Voor dit doel is een werkcomité gevormd onder leiding van een lid van het col lege van B. en W. welke zal onder zoeken of het mogelijk zal blijken één handelscentrum voor de boom kwekerij te scheppen. Belangwekkend zal hierbij zijn de vraag, in hoeverre deze plannen dei- gemeentelijke activiteit, budgetair mogelijk zullen zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN POSTZEGELTENTOONSTELLING. Hedenmorgen heeft burgemeester Ed. C. Witschey, in tegenwoordigheid van de heer A. J. Dekker, weth. van onderwijs, in de openbare school aan de Javastraat te Alphen a. d. Rijn een postzegeltentoonstelling geopend die is ingericht ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de pl. afd. van de Nederlandse Bond van Post zegelverzamelaars. De tentoonstelling biedt een fraai overzicht van een grote sortering postzegels: plm. 560 bladen met een kleine 7000 stuks van een groot deel der wereld: van Nederland en Rijks delen, overige landen, luchtpost en beeldverzamelingen, poststukken en afstempelingen, terwijl een speciale jeugdafdeling laat zien de opvatting van de adspirantverzamelaar. De vereniging telt momenteel 45 senior- en 35 junior-leden. Burgemeester Witschey wees er in zijn openingswoord op, dat het ver zamelen van postzegels niet alleen zeer nuttig is in het kader van de vrije tijdsbesteding, maar dat het ook van belang is in aardrijkskunde en historische zin. Tevoren heeft de voorz. van de pl. afd., de heer H. Verschuur, in zijn inleidend woord dank gebracht aan het gemeentebestuur, inzonderheid i de dienst van gemeentewerken voor' de ondervonden medewerking en HAZERSW0UDE Hetzal menigeen opgevallen zyn, dat op het terrein van het pompsta tion aan de Ryndyk een grote acti viteit aan de dag gelegd wordt. Het gebied, dat door de Boskoopse bronwaterleiding wordt verzorgd om vat de gemeenten Boskoop, Hazers- woude, Waddinxveen, Koudekerk aan den Rün, Leiderdorp, Zoeterwoude en de Drie gemeenten. Momenteel zyn er 10 bronnen aanwezig en een reinwa- terkelder met een inhoud van 450 m3. De laatste grote uitbreiding van het pompstation werd in 1934 tot stand gebracht. Uiteraard werd ook een prognose voorts tot de heer Van Driel, hoofd gemaakt van de ontwikkeling der school. Mr C. M. Loef, voorz. van de Ned. Ver. wees erop, dat de 72-jarige ver eniging, die 2000 leden telt, in de Alphense afd. een goed veerkrachtig lid heeft. Een tentoonstelling is een dankbaar object om wat duidelijker tot de buitenwereld te spreken en te tonen hoe mooi en leerzaam de phi- latelie eigenlijk wel is. ALKEMADE Op Oudejaarsdag zal de muziek vereniging „Door Gunst Verkregen" laten zien, dat zij nog meer in haar mars heeft dan het produceren van muziek. Immers op deze laatste dag van het jaar zal zij aan alle inwor ners van Alkemade de kans geven, om zich van de voor deze dag zo ge waardeerde oliebollen te voorzien. Dus zelf gen baklucht in huis en toch oliebollen eten, dit alles dank zij de muziekvereniging „Door Gunst Verkregen". Middels deze verkoop hoopt men de benodigde gelden bij een te brenen voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. Geboren: Gesina W. M., dr. v. L. Th. van Hameren en J. C. Droogh; Roel J. C„ zn. v. J. G. Spruit en C H. van der Klugt; Theodorus G. J., zn. v. L. Krijger en H. M. van der Meer; Elizabeth J. M., dr. v. R. P. M. Gies Broesterhuizen en L. B. Hogenboom; Carolina C. M., dr v. J. M. Klein en J. Elstgeest; Cornelia M., dr. v. G. H. van Veen en M. van Hameren; Petrus J. M., zn. v. P. van Egmond en C. M. Tijssen. Robertas C. M-, zin. v. P. L. van der Geest en A. M. van Benten; Geertruida M., dr. v. Th. Q. van der Meer en G. M. van Veen; Deanne D., dr. v. Th. J. Hoogenbooim i C. H. Verdel. Ondertrouwd: J. A. Möllers en J. M. H. Olijerhoek; F. J. J. Wesselman en P. Th. Koek; C. Th. Bakker en J. C. E. van Zanten. Getrouwd: M. G. H. Derksen en het reeds genoemde verzorgingsge bied en het waterverbruik. De uit breiding in het jaar 1934 werd hier bij tot ongeveer 1960 voldoende ge acht. De toenemende waterbeschaving brengt grote ontwikkeling op sani tair gebied mede. Het waterverbruik zelf is echter sterk wisselend en houdt verband met allerlei omstan digheden zoals jaargetijden, wasdag, bereiding van maaltijden enz. Ook de veehouderijen gaan eveneens meer en meer hun waterbehoeften betrek ken van de waterleidingen en bij droogte wordt menig siertuintje be- spreid met leidingwater. Gevoeg lijk kan men vaststellen dat de aan wezigheid van goed drinkwater een eerste levensvereiste is. Drinkwaterleidingen zijn o.a. reeds bekend geweest in Egypte enige dui zenden jaren voor onze jaartelling. Dit alles is in de loop der tijden ver bouw van een tweede reinwaterkel- der op het terrein van het pompsta tion aan de Rijndijk. De inhoud van deze nieuwe kelder bedraagt onge veer 1000 m3. Ook heeft men een aanvang ge maakt met het boren van enige wa terbronnen alsmede met het vervaar digen van 40 meter diepe pompput ten met de daarbij behorende zuig- leidingen. Het zal echter nog geruime tijd in beslag nemen voordat deze zeer be langrijke werken in gereedheid zijn gebracht., BODEGRAVEN GOUDEN PAAR In het begin van 1956 zal Bodegra ven weer een gouden bruidspaar ken nen. 't Zijn de heer en mevr. Fortuin -Van Wijngaarden, van de slagerij in de Kerkstraat tegenover de Open bare school. 12 Jan. 1906 stapten ze in het huwelijksbootje. De heer For tuin was toen nog veehandelaar. Hij was woonachtig in Buitenkerk en reed regelmatig met paard en wagen naar de markten van Utrecht en Amersfoort om vee te kopen. Zes kin deren werden hier géboren, waarvan 2 nog in Bodegraven woonachtig zijn. In 1926 betrok de fam. Fortuin de slagerij op de huidige plaats. Ieder herinnert zich nog de verwoesting 12 jaar geleden, toen een verdwaalde bom enkele huizen vernielde, waaron der ook de slagerszaak. In het huis van de heer Brak in Buitenkerk vond de familie gelegenheid op verhaal te komen, ofschoon ook daar de rust verstoord werd, toen een bom op de Rijnoever viel en alle ruiten verniel de. Daarop volgde een inbraak, die een nieuwe slag voor het gezin be tekende'. Maar de heer des huis ver loor z'n goede moed niet. Na veel ge harrewar kwam enkele jaren geleden op de oude plaats een pracht van een slagerij tot stand, waarin de 7'5-jarige bruidegom nog het hakmes hanteert. Hij verheugt zich, evenals zijn vrouw, nog in een goede gezondheid en mag het liefst naar de radio luisteren en een kaartje leggen. Als ze straks hun gouden bruiloft vieren, zullen beide jubilarissen tevens een nieuwe ver jaardag beleven. Voor dit drievoudig feest van Broos en zijn vrouw zal on getwijfeld veel belangstelling bestaan. KOUDEKERK Ondertrouwd: Willemijndert Pie- ter v. Burik 45 j. en Aafje Dorrepaal 30 j. Mej. P. van Driel is geslaagd voor het typistendiploma. VOORHOUT Broeder Tarcisius (D. M. v. Doore- loren gegaan en in de middeleeuwen ^Broede",? Wani^ rt» drinkwatervoor- missiepost te Merauke op Nieuw Gui- zienmg geen sprake nea Broeder Tarcisius (58) was van Thans echter in 1955 stijgt het wa- 1932 tot 1943 directeur van de Bis- terverbruik aanzienlek en een ver- sch„ppei(j|,e Nijverheidsschool te bru_lk !ilr SF.3°?fd per dag Voorhout, waaraan hij reeds van 1923 af als leraar bankwerken verbonden is geen zeldzaamheid meer. Aangezien de geschatte maximale aflevering voor 1962 reeds thans is ovérschreden is het noodzakelijk ge worden vooral met de toekomst re kening te houden. Door de grote af name van bronwater raken de water torens leeg. Dit heeft uiteraard tot gevolg, dat de druk in het waterlei- dingzuizennet vermindert. In verband hiermede heeft men thans een aanvang gemaakt met de W. Js Hölscher; H. van Winsen en J. Th. van Leeuwen; N Zethof en Th. A. van Leeuwen; W. J. J. Rodewijk en A. A. Spruit; A. L. Spruit en G. M. Bakker. Overleden: Gerritje van Diemen, wed. van: H. van Wieringen, 80 jr.. Cornelia Hogeboom, wed. van: A. Wit- teman, 86 jaar. was. Op zeer verdienstelijke wyze heeft hy de school tot bloei gebracht, zyn honderden oud-leerlingen dragen hun „dirrek' nog op de handen. Toen het ministerie van onderwijs uit overwegingen van zuinigheid de driejarige ambachtsscholen veran derde in tweejarige dagopleidingen, handhaafde broeder Tarcisius voor de B.N.S. in Voorhout de driejarige cursus. En dat kostte geld! Maar na jaren kreeg hij gelijk. Thans hebben de 2-jarige lagere technische scholen een voorbereiden de klas en duurt de opleiding in to taal dus ook drie jaar. In 1943 werd Broeder Tarcisius ge kozen tot Algemene Overste van de Broeders-Congregatie, welke functie hij tot Mei 1955 bekleedde. In deze periode werd op luisterrijke wijze Notulen van de kernbijeenkomst, gekwelde zielen hun armen smekend gehouden op 29 December, ten huize j omhoog strekken, van de heer Kat. j-je ^eer rj\T: U hadt geen betere A voorbeelden kunnen noemen, om aan Aanwezig zijn: de heer Human (hu- dat de sohuderkunst, toe- manist), de heer en mevrouw Kat - - (rooms-katholiek), de heer Prot (protestants-christelijk), mej. Vrij zin (vrijzinnig-protestant), de heer Sov- jetsky (communist) en de heer Zon- derkerk (buiten-kerkelijk). De inleiding wordt gehouden door de heer ZONDERKERK over het hiernamaals. Er zal geen vooropge zette bedoeling bij geweest zijn, dat spr. deze inleiding houdt vlak voor het Oudejaar, als ieder mens zich van de tijdelijkheid van het aardse leven bewust is. Hoewel spr. als buiten kerkelijk man geen dogma's aan vaardt over hemel, hel en vagevuur, gelooft hij niettemin in 't voortbestaan HILVERSUM H. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de ldeuters. 10.40 Gram. 11.00 Orgel spel. 11.25 Voordr. 11.45 Kamerkoor. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.35 Sport en Prog nose. 12.50 Surinaamse volksmuziek. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole ork. 13.55 Koersen. 14.00 Blaaskwintet. (In de pauze: Voordr.) 14.50 Fragm. „Grafin Ma- ritza", operette. VARA: 16.00 Muz. caus. met illustr. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muz. caus. 17.40 Amus. muz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Accord, ork. 18.45 „De strijd voor meer wel vaart", caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Koorzang. VPRO: 19.30 „Het Vrijzinnig Protestantisme in het af gelopen jaar", caus. 19.50 Ber. 19.55 Streeknieuws. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.15 Gram. 20.30 Bezoek aan een Ambonnezen woonoord. 20.45 „Na tien jaar", caus. VARA: 21.00 Rhythm, muz. 21.30 Aetherforum. 22.10 Buitenlands weekoverz. 22.25 Amus. muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 A vond wij ding". VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. de dieren) na de dood. Op welke wijze dit voortbestaan plaats heeft blijft in het onzekere, in het geheim zinnige. Misschien is het een terugke ren in de leven-wekkende Almacht, een totaal opgaan in God. Er is voor deze overtuiging enige steun te vin den in de vreemde constateringen van de occulte of met een ander woord, parapsychologie weten schap. op het De heer SOV JETSKY: Te kijken is er anders niet veel! Mej. VRLJZIN: uw zienswijze aangaande het hiernamaals is ook de mijne. De parapsychologie houdt re kening met het voortbestaan van de menselijke ziel na het sterven van het lichaam. Maar ook als men de door deze moderne wetenschap be studeerde vreemdsoortige gevallen buiten beschouwing laat, voel ik zeer veel voor uw opvatting, dat er een hiernamaals is, maar dat men zich daaromtrent geen enkele voorstel ling kan maken. De heer KAT: Deze opvatting kan ik onderschrijven. We zijn van aard allen erg nieuwsgierig, hoe het leven zich na de dood kan voortzetten. Maar we moeten er wel heel erg voor oppassen ons daar een denkbeeld van te vormen. De heer HUIMAN: Van 't najaar was ik nog in het San Marco-mu- seum te Florence. Ik zag daar grap pige schilderijen van fra Angelico, waarop zwarte duivels bezig waren de verdoemde zielen aan een vork te prikken en in het vuur te braden. De heer PROT: En dan die mooie platen van het vagevuur, waarop de gevend aan de menselijke fantasie, er maar wat van maakt. Een ziel is niet te schilderen. Dat is wel jammer. De heer SOVJETSKY: Maar hoe stelt u, als katholiek, zich dan uw hemel voor? In de hel zal alleen ik wel komen De heer KAT: Ik heb er geen flauw benul van hoe de hemel is. Maar la ten wij in ieder geval hopen, meneer Sovjetsky, er beiden te zullen arri veren. De heer PROT: Uit de gegevens van de Bijbel, met name uit het Boek der Openbaring van Johannes, kan men zich toch een beeld van de he mel vormen, van de Majesteits Gods gezeteld op een schitterende troon en van de koren der zingende geza- ligden. De heer KAT: Ook ik vind het Boek der Openbaring een begeeste rend, troostend en machtig boek van een begenadigd ziener en profeet. In dichterlijke' taal heeft Johannes een beeld ontworpen van wat in mense lijke bewoordingen niet uit te druk ken is. Mej. VRUZIN: Dusbeschouwt u dat boek als menselijke fantasie? De heer KAT: Het is een hemels vi- zioen, gehuld in menselijke beeld spraak. Johannes wilde o.a. een in druk geven van de ongehoorde luis ter van Gods aanwezigheid. Hij deed dit in eigentijdse taal en beelden, welke nu dikwijls heel moeiiijk te be grijpen zijn. In feite komt die ontzet tende beeldspraak op hetzelfde neer als wat Paulus schreef: „Geen oog heeft gezien, geen oor gehoord, in geen mensenhart is 't opgekomen, wat God bereid heeft voor degenen, die Hem liefhebben". De heer HUMAN: De apostel Pau lus neigt dus tot de humanistische opvatting, dat we van dat hierna maals, als er een is, eigenlijk niets weten! De heer PROT: Nu nog mooier! Paulus schrijft, dat hij in geestver rukking werd opgevoerd in de ze vende hemel, waar hij geheimnisvolle v/oorden gehoord heeft, welke het geen mens geoorloofd is te spreken. De heer HUMAN: U kunt toch moeilijk beweren, dat op die manier de zaak duidelijker wordt. De heer ZONDERKERK: Toch heeft het gesprek verduidelijkend ge werkt, in die zin, dat we het er blijk baar allen over eens zijn, dat van het hiernamaals geen duidelijk beeld te geven is. De heer SOVJETSKY: Een derge lijke overeenstemming in onduidelijk heid is werkelijk hartroerend. Maar ik voor mij geloof er geen bivan, dat er zo iets als een hiernamaals is. De heer HUMAN: Ik houd niet van zulke sterke uitdrukkingen, maar ik hel over tot de mening van de heer Sovjetsky, ofschoon men er natuurlijk nooit zeker van kan zijn. De mogelijk heid van een soort voorbestaan is er, maar daar behoeven we practisch geen rekening mee te houden. De heer ZONDERKERK: We moe ten maar een goed en edel leven lei den, én ons verder geen zorgen ma ken. Mevrouw KAT: Als ik tussen de koffieschenkerij door ook even mijn mondje mag roeren: wat gebeurt er als iemand nu eens niet goed leeft? Ik weet bijna zeker, dat Hitier zich als een werktuig van een geheimzin nige germaanse voorzienigheid be schouwde, maar ik vraag me toch af, of O.L. Heer dat leven nu als een goed leven heeft opgevat. De heer SOVJETSKY: Hitler was de duivel in eigen persoon. De heer HUMAN: Weer zo'n sterke uitdrukking. Ieder mens heeft een ge weten, dat zijn richtsnoer moet zijn voor zijn handelen. Een humanist leeft volgens zijn geweten. Mevrouw%CAT: Maar dat deed Hit Ier in zijn eigenwaan óók. Overigens: v/aar komt dat menselijk geweten vandaan? Het geweten, dat onder scheid maakt tussen goed en kwaad? En wie belet een ongelovig mens zijn geweten zo te misvormen als Hitier deed, en wat kwaad is, goed te noe men? De heer HUMAN: Dit zou een in teressant onderwerp kunnen zijn voor een volgende bijeenkomst, maar met een hiernamaals heeft het niets te maken. Mevrouw KAT: Helemaal niets! Tenminsteals u mijn vragen niet wil beantwoorden. Iedereen nog koffie? De heer ZONDERKERK: Ik heel graag, mevrouwtje. Bij problemen als deze probeer ik de aarde altijd voor te stellen als een eenzame planeet, ronddraaiend in het heelal De heer SOVJETSKY: Heerlijke koffie^... Nu zo eenzaam is 't hier niét. We zijn met z'n twee milliard! De heer ZONDERKERK: Maar de aarde hangt daar eenzaam in het kille heelal en wordt bewoond door twee milliard wonderlijke wezens als men sen, die op een of andere manier een geweten er op na houden, een onder scheid maken tussen goed en kwaad. Waar, waar, WAAR komt dat geweten vandaan? De heer ZONDERKERK: Goed, ik zal kalmer zijn, Maar die twee mil liard mensenzielen, die altijd op een of andere manier het hogere of het lagere zoeken. Waar komt dat gewe ten vandaan? De heer HUMAN: Uit de redelijk heid van de mens, uit zijn verstand. De heer ZONDERKERK: Dat is slechts verschuiven! Waar komt de redelijkheid van de mensheid van daan tenzij van een buiten-aards Licht! En als de mens een klein vonkje in zich draagt van eigen keuze tussen goed en kwaad, van eigen verantwoordelijkheid De heer HUMAN: Een humanis tisch mens voelt zeer goed zijn ver antwoordelijkheid jegens de mens heid. De heer SOVJETSKY: Ik ook! De heer ZONDERKERK: Ook van zijn geheimste en meest intieme ge dachten en begeerten? Neen, een mens is verantwoordelijk jegens Hem, die hem die verantwoordelijk heid gaf. Wat een wonderlijk heelal, waar op de kleine aarde twee mil liard van zulke wonderlijke wezens leven, die veranwoordelijk zijn voor hun gedachten en hun daden. De heer SOVJETSKY: Maar daar om is er nog geen hiernamaals, geen hemel en geen hel! De heer ZONDERKERK: Dat ge weten, dat verantwoordelijkheid-zijn, gebaseerd op redelijk inzicht is zo buitenissig en gaat de koude pracht van de sterren verre te bo ven! Al sterft het hele heelal, die vonkjes sterven niet; zij zijn van an dere aard, laat ik zeggen: van on aardse aard. Mej. VRIJZIN: Het is pas echt mens zijn te weten, dat de menselijke geest of ziel onsterfelijk is. De heer ZONDERKERK: Maar dat onsterfelijk iets, noem het voor mijn part ziel, neemt zijn verantwoording mee in de onsterfelijkheid, in de eeuwigheid. En mevrouw Kat vroeg straks: wat gebeurt er als iemand nu eens niet goed leeft? De heer SOVJETSKY: Dan ge beurt er helemaal niets. De heer ZONDERKERKen mevrouw Kat vroeg straks: wat ge beurt er als iemand nu eens niet goed leeftDaar moet ik nog eens over napeinzen. Het christendom is zo gek nog niet. De heer HUMAN: Het is bijna Oudejaar. Ik wens de dames en he ren een zalig uiteinde. het 100-jarig bestaan van de Congre gatie gevierd, bij welke gelegenheid hij zich zag benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau. (1951). Zijn activiteit was enorm. Een vier tal huizen was tijdens de oorlog ont ruimd en door de Duitsers uitge woond. Nieuwe wegen werden ge volgd! in de na-oorlogse opvoeding. Met vooruitziende blik maakte hij van de nood een deugd en hergroe peerde zijn Broeders in modern op voedingswerk. Daarnaast leidde hij een bond van besturen voor R.K. Nijverheidson derwijs en een examencommissie" voor banketbakker. Zijn organsatie- talent werd ook buiten de Congre gatie bekend. Intussen bezocht hij de missiepost in China (Tangshan) en vestigde het missiewerk der Broeders in Zuid Nieuw Guinea, waar hij in 1954 een 2e bezoek bracht. Thans ziet hij zijn liefste wons in vervulling gaan en vertrekt hij naar Nieuw Guinea, waar hij zal optre den als gevolmachtigde van het Con- gregatiebestuur. Met hem zullen vertrekken Broe der Maternus, leraar Electrotechniek, die Overste zal zijn van de commu niteit te Merauke, Broeder Gonzaga, leraar timmeren en theorie, en Broe der Liborius, leraar landbouwcursus. V&OmHOTESi Schaakvereniging „Voorschoten". De schakers hebben een prettige attractie voor de boeg. daar er a.s. Donderdag een Kerst-Nieuwjaars- snelschaak-competitie is van 3 ron den, waarbij diverse prijzen zijn te behalen. De gewone competitie leverde in groep I voor Braggaar een goede over winning op tegen Maarsen. Voor de tweede A-groep was de favoriet v. d. Kooy de winnaar te gen v. d. Akker, terwijl zijn naaste qonrurrenten Groenenberg en Maat ieder maar een half puntje behaal den. In de tweede B-groep is alles nog mogelijk, hier struikelde de sterkste, Lobbezoo, die een kostbaar punt aan Grobben moest laten. Oldenman won snel van Honsbeek, N. Segaar ver loor door tsmpodwang van Heyer, terwijl M. Segaar een zeer sterk spel speelde tegen Braggaar jr, waaruit hij een verdiende winst behaalde. Uitslagen groep I: MaarsenBrag gaar 01; JansenVan As 1—0; WaasdrpP. Segaar yV2. Groep II A: v. d. Akkerv. d. Kooy 01; GroenenbergMaat y.~Yi. Groep II B: OldenmanHonsbeek 19; HeyerN. Segaar 10; Brag gaarM. Segaar 01; Lobbezoo Grobben 01. Het Wit-Gele Kruis. Het Wit- Gele Kruis houdt op 6 Januari 1956 haar jaarvergadering in het Gezond heidscentrum. Op de agenda staat vermeld de bestuursverkiezing. Er is een vacature van de heer Fortanier. Candidaten kunnen worden inge stuurd tot de dag van de vergadering. Geb.: Cornelis Jacobus Constant, z. v. Cornelis Wilhelmus van den Berg en Hendrika Gerredina Hazeveld. Ondertr.: Gerardus Petrus van der Hulst on Johanna Margaretha Maria Zwetsloot; Franciscus Jozef van der De heer SOVJETSKY: Ook gij, Spree te Leiden en Gerarda Maria Brutus? Dat valt me te«en! An^ni^ van rW

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6