Ir. Stokhuyzen nam afscheid van Leidse Stedelijke Lichtfabrieken 15-Jarig meisje ruilde typmachine voor een leven van overdaad en luxe Verwarde poging tot misleiding kon jeugdige dader niet redden Pauselijk nuntius doopte vorstelijke baby in Frankrijk Paraplu bov met lampen en het werk en kachels DONDERDAG 29 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ADVISEERT TUNNEL-BOUW Vier tunnels in toekomst? De Rotterdamse „b rugcommissie", die een klein jaar het verkeerspro bleem van Rotterdam bestudeerd heeft met betrekking tot de oever verbindingen, heeft gisteren haar con clusie in een rapport openbaar ge maakt. Hoewel de commissie in eerste instantie adviseert tot het bouwen van een hangbrug wijst zij ook op de mogelijkheid een tunnelverbinding te maken Wanneer dit plan door gang zal vinden, zal dit de derde tun nel onder de Maas worden; de eerste is de Maastunnel, die reeds jaren in ge bruik is; de tweede staat op het pro gramma om uitsluitend voor tram verkeer gemaakt te worden, zodat de Willembruggen en de Maastunnel voor het andere verkeer geheel vrij komen. Inmiddels is men ook over een vierde tunnel aan het denken, die een oeververbinding tussen Pernis en Vlaai-dingen tot stand zou kunnen brengen. REINTJE PEED INKOPEN Rumoer in Kerkrade Eerst had iemand l\et in de gaten, maar zodra de eerste de alarmkreet „EEN VOS!" aangeheven had, zag plotseling iedereen hoe Reintje gis termiddag doodgemoedereerd door het Kerkradese warenhuis wandelde. De winkelmeisjes vonden het „eng" en klommen boven op de toonbanken; de damesklanten hieven kreten aan en zochten hun heil in kasten en op stoelen en de mannelijke bezoekers begonnen de jacht. Reintje, een weinig overrompeld door de belangstelling, zocht een goed heenkomen en kwam terecht op de W.C., waar hij plotseling de nacht zag dalen, toen hem een zak over de kop werd gegooid; dit was het voor spel van de eeuwige nacht, die over Reintje neerdaalde, toen een politie- revolver een definitief einde aan zijn avontuur maakte. Momenteel kan-men in Kerkrade de meest gewaagde stellingen horen ver kondigen, die antwoord moeten geven op de vraag: Hoe kwam de vos in het v/arenhuis? Korte droom Een 15-jarige typiste uit Sliedrecht was via indrukwekkende romannetjes tot de ontdekking gekomen, dat het leven veel meer mogelijkheden dan een schrijfmachine inhield, wanneer men de buitenwereld maar voldoende kon verblinden met het slijk der aar de en de vorige week besloot zij deze kant van het leven eens met volle teugen te genieten door een spaar bankboekje met 1500.en een en kel reisje Amsterdam. Een veelbelovend hotel met statige portier en indrukwekkende voorgevel scheen aardig aan haar fantasie te be antwoorden. Zij mam daar haar in trek en precies zoals in haar roman netjes liet zij de luxe aan zich voor bij trekken. Haar- Kerstdiner zou een schrijver het avontuurlijk typistje weer in Slie drecht teruggekeerd, waar haar col- lega'tjes momenteel nog steeds aan haar lippen hangen om precies te ver nemen, hoe alles wel geweest is. ONDERWAARDERING BOVENMEESTERS Weinig begeerde functie De vereniging van hoofden van scholen heeft een enquete ingesteld naar de animo die er bestaat voor de functie van hoofd van een lagere school. Uit deze enquete is gebleken, dat deze animo zo gering is, dat in bepaalde gevallen zich zelfs geen sollicitanten meldden. Als oorzaak hiervoor zien de enqueteurs onder andere de h.i. zeer geringe beloning, De aanwezigheid van vele burge-j Jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, meesters uit de omgeving van Leiden. burgemeester van Sassenheim neemt afgevaardigden van polderbesturen namens de gemeente, die door de directieleden van vele gas- en S.L.F. van gas en electriciteit wordt tot inspiratie hebben kunnen dienen die de hoofden voor hun verantwoor- en enkele modemagazijnen hadden een goede klant aan haar. Op het hoogtepunt van haar nieuwe leven voelde zij echter de hand van een vaderlijke rechercheur op haar schouders, want haar ouders waren met het nieuwe leven van hun doch ter niet op de hoogte en hadden via politie en radio een speurtocht in gezet- Met een kostbare ervaring rijker en enkele honderden guldens armer is ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms. „Alberto Dodero" 4 Jan.; ms. „Cap Blanco" 7 Jan. Brazilië: ms. „Brasil Star" 3 Jan.; ms. „Cap Blanco" 7 Jan. Canada: ms. „Noordam" 5 Jan. Chili: via New York 5 Jan. Ned. Antillen: ms. „Dalbek" 2 Jan. Nieuw Zeeland: via Engeland 7 Jan. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. delijkheid ontvangen. De taak van het schoolhoofd is, vooral op sociaal-paedagogisch ge bied veel omvangrijker geworden, terwijl de beloning voor het hoofd schap is gedaald tot 9,6 pet. van het onderwijzerssalaris. Als mogelijkheden om meer animo voor de functie van hoofd van een school te wekken, ziet de vereniging van hoofden van scholen in Neder land: belangrijke verhoging van de hoofdenmarge, grotere en beter ge- electriciteitsbedrijven illustreerde gis termiddag bij het afscheid van ir. F. Stokhuyzen de veelomvattende con tacten die hij in de meer dan veertig jaren dat hij bij de Stedelijke Licht fabrieken werkzaam is gelegd heeft. Ir. Stokhuyzen werd in 1890 in Oudshoorn geboren. In 1913 legde hij zijn ingenieursexamen met goed ge volg af, waarna in de maand dat de eerste wereldoorlog uitbrak zijn car rière bij de S.L.F. begon. In Augus tus 1934 werd hij tot adjunct-direc teur benoemd. Ir. Stokhuyzen verlaat het bedrijf wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Als ingenieur bij het Leidse bedrijf zag hij zich weldra belast met de dis tributie van gas en electriciteit. Van 1931 tot '41 kreeg hij ook de afdeling radio-distributie onder zijn beheer. voorzien, afscheid van de heer en mevr. Stokhuyzen. de voorlichtingsdienst en maakte deel uit van de contact-commissie voor commerciële samenwerking met in stallateurs. Sedert 1922 was hü voor zitter van de veiligsheidscommissie van de S.L.F. Ir. Stokhuyzen had een groot aan deel in de onderhandelingen met ver schillende buitengemeenten over de gas- en electriciteitslevering. Van de oprichting af is hij directeur van de N.V. Maatschappij tot levering van electriciteits-energie „Lugdunum", waarvan ir. Stokhuyzen directeur blijft. Hij maakte indertijd deel uit van een commissie die in Ierland de electriciteitsvoorziening in het Shon- nongebied voorbereidde. Als voorzit ter van de Vereniging de Hollandse Hij behartigde tevens de belangen van Molen heeft ir. Stokhuyzen vele mo lens behouden door deze sieraden van het landschap in te schakelen' bij de energiewinning. De scheidende had reeds eerder in intieme kring afscheid genomen van B. en W„ van de Commissies en van zijn naaste medewerkers. Vandaag neemt hy afscheid van het personeel van de S.L.F. Op de bijeenkomst van de naaste medewerkers werd het woord gevoerd door ir. Y. Ykema directeur van het bedrijf en J. 3. C. Snel, namena het personeel. Op de afscheidsreceptie waren o.m. aanwezig, burgemeesters uit verschei dene omringende gemeenten, hoofden van dienst, vooraanstaande figuren uit electriciteits- en gas bedrijven, directeuren van Engrosbedrijven, waterschap- en polderbesturen, afge vaardigden van de Bond van Leidae Industriëlen en van de Kamer van Koophandel, oud-directeur van de S. L.F., ir. G. A. Klinkerberg, de oud adjunct-directeur dr. ir. Fehmers en talloze zakenrelaties van ir. S»tdk- huyzen. De moord te Enschede Bij het verhoor door de Enschedesewoning van een meisje, dat hij in de 'recherche van de 21-jarige fabrieks- afgelopen zomer had leren kennen. arbeider, die heeft bekend op de avond van de Tweede Kerstdag het 17-jarige meisje H. Broei te hebben outilleerde scholen en aanwijzing van ve"?°»rf: ziJ,1K n°* <Ie vo'«e?ae bi'" boventallige onderwijzers, zodaï het h°2,derheden bekend geworden, hoofd van de school niet het volle e,n Set Si eebondenfn h®""" Sfïï mSMTS s de stad ontmoet. De moord moet om streeks negen uur zijn gebeurd. Kort tevoren had de jongeman ingebroken bij een familie, waar hij enig geld had weggenomen, alsmede een mes, waar mee hij zioh eventueel wilde verde digen, indien hij zou worden gestoord. Na de moord is hij naar ouderlijke woning gegaan om andere kleren aan te trekken. Vervolgens heeft hij onder een valse naam de politie opgebeld met de mededeling dat hij, toen hij langs de Sleutelweg fietste, een vrouw zou hebben horen schreeuwen. De agenten zijn naar de aangegeven plaats gegaan, doch troffen niets aan. De jongeman heeft vervolgens de fiets van het meisje gehaald en is I daarmee over de grens gereden met i de bedoeling de schuld op een ander te werpen. De volgende morgen is hij met de trein naar Heerlen gegaan, om daar, naar hij aan kennissen had' geschreven, Oud en Nieuw te vieren. Ook bracht hij een bezoek aan de RUKWIND DEED INVALIDE DODELIJK VERONGELUKKEN Op de Provinciale weg Westzaan Buitenhuizen is Woensdagmiddag de 26-jarige H. Schoone uit Westzaan, met zijn invalidewagen door een he vige rukwind omver geworpen. De heer Schoone viel op straat en werd gegrepen door een juist passerende vrachtauto. Zwaar gewond werd hij naar het gemeentelijk ziekenhuis te Westzaan vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. Het meisje was echter ziek en hem werd geen toegang tot de woning ver leend. Vervolgens heeft hij urenlang door Heerlen rondgelopen totdat hij Dinsdagavond, zoals bekend is, werd gearresteerd door enkele rechercheurs van de Heerlense politie. NAT. RESERVE BREEKT MET ONTROUWE LEDEN De ontrouwe leden van de Natio nale reserve hebben de nieuwjaars boodschap gekregen dat als zij hun leven niet willen beteren zij de rijen van de Reserve maar moeten verla ten. De boodschap was afkomstig van de kolonel der fuseliers D. Blanken. Deze herinnerde de reservisten aan de klacht van ir. Staf in de Tweede Kamer over het steeds toenemend ab sentisme van de vrijwilligers op de oefenavonden en herhalingsoefenin gen. Inspiratie en transpiratie bouwen kunstwerk DAMHERT DOODGEREDEN Gistermorgen vroeg is een ongeveer zeven jaar oud damhert, dat plotse- Ling de rijbaan overstak, op de Amers- 1 foortsev/eig nabij de echoput doodge- 1 reden door een bestelauto. De be- jstuurder van de auto, de heer A. R. uit Broek en Waterland, kon een aan rijding niet meer voorkommen. Zijn auto werd ernstig beschadigd. Het cadaver is naar het kroondomein over gebracht. 's-HERTOGENBOSCH GROOTSTE VEEMARKT VAN ONS LAND? I Het overzicht van de jaaraanvoe- ren in 1955 en 1954 van de veemarkt Ite 's Hertogenbosch laat zien, dat er in 1955 139.299 runderen werden aan- J gevoerd (in 1954 115.290); vette kal veren 1955 17.078 (1954: 16.544); nuchtere kalveren 1955 37.052 (1954 37.697); zeugen 24.233 (1954 18.820); lopers 3.205 (1954 5.693); biggen 86.798 (1954 85.136); schapen 12.364 (1954 11.572); lammeren 5.237 (1954 4.683); geilten 790 (1954 1.008)paar den 4.508 (1954 4.499). Totaal 1955: 330.564; 1954: 300.951. I Volgens de bij de administratie van I de veemarkt te 's Hertogenbosch be- kende gegevens overtreft de totale aanvoer van 330.564 dieren in het jaar 1955 het aantal aangevoerde die ren van elke andere veemarkt in ons land; daarmede zou de veemarkt te 's Hertogenbosch aan de top zijn ge- de zuster van de moeder en prins Otto van Habsburg. Op de*foto het moment van de doop, waarbij de baker komen van de veemarkten in Neder- het prinsje in haar armen houdt. land. In een klein kerkje in een voorstadje van Parijs, Vau cresson, heeft de pauselijke nuntius in Frankrijk mgr. Marella, het H. Doopsel toegediend aan het zoontje van prins Robert van Habsburg en prinses Margarita van Savoya-Aosta, prins Lorenz van Habsburg. Peetouders waren prinses Maria Christina van Savoya-Aosta (links), De Engelsman op deze foto, de dertigjarige William Brenchley uit Newhaven in Sussex, is er op vernuftige wijze in geslaagd om met veel geduld geld te maken uit afgebrande lucifers. Hij bouwt n.l. van deze minuscule houtjes modellen van allerlei gebouwen, waaraan we hem op deze foto bezig zien, en heeft zichzelf door deze hobby niet alleen een verdienste, maar ook een goede tijdpassering verschaft, hetgeen erg be langrijk is, gezien het feit, dat de heer Brenchley niet kan lopen en ook zijn armen niet helemaal normaal kan gebruiken. De modelbouwer, die kortgeleden met een van zijn modellen de eerste prijs won in een landelijke wedstrijd, houdt ook van weven en mandvlechten. Plan van Doorbouwen bij slecht weer De Habo te Den Haag, een N.V. waarvan de aandelen in handen van de gemeente zijn, heeft een plan ont worpen, waardoor het mogelijk is bij slecht weer voort te werken op een bouwwerk. Het plan berust op het boven het bouwwerk aanbrengen van een uit- neembare overkapping van licht ge construeerde stalen spanten, afgedekt met aluminium en plastic golfplaten. Deze kap wordt in de bouw ver ankerd en naarmate dé bouw vordert, verdieping voor verdieping omhoog- gebracht. De afmetingen van de span ten zijn zodanig, dat zij voor normale woningbouwwerken kunnen worden gebruikt en de kap kan derhalve steeds verplaatst worden. Bij de constructie is het lichtverlet eenvoudig te verhelpen door het aan brengen van lampen in de kap, ter wijl vorstverlet bestreden kan wor den door het aanbrengen van straal- kachels. R'DAMSE BRUGCOMMISSIE de Habo De Habo wil de kap voor het eerst bij wijze van proef toepassen bij de bouw van vijf blokken flatwoningen aan de Sportlaan te Den Haag. De kosten van twee kappen worden ge raamd op 125.000.De minister van Wederopbouw heeft f 50.000. als bijdrage toegezegd en B. en W. van Den Haag zullen 75.000.be schikbaar stellen. Opstaan - Pijn! Gaan zitten - Pijn! Buigen of bukken Pijn - Pijn! Reken toch af met die rheumatische pijnen. Neem Kruschen Denk niet dat Uw geval hopeloos is. Duizenden vóór U hebben zich even ellendig gevoeld. Totdat zij Kruschen gingen gebruiken. Iedere morgen de beroemde dagelijkse dosis. En er, zoals velen vóór hen, baat bij vonden. De zes minerale zouten van Kruschen wekken Uw bloedzuiverende organen op tot hetnieuwde, krachtige functie. Onzuiverheden krijgen geen kans meer zich op te hopen. Het bloed wordt gezuiverd, de bloedsomloop gestimuleerd. Begin ook die wel dadige Kruschen-kuur! Hoe eerder hoe beter. (Advertentie). POSTWISSEL VERKEER MET NEDERLANDS NIEUW GUINEA Met ingang van 2 Jan. 1956 moeten postwissels, gestort in Nederland en bestemd voor Nederlands N.-Guinea in Nederlands Nieuw Guinese gul dens luiden. Het maximum bedrag is vastgesteld op ƒ200.— (nng. ct.). De herleidingskoers voor postwis sels naar Nederlands Nieuw Guinea is bepaald op 100.(nng. ct) ƒ100,50 (n. ct.), die in omgekeerde richting op 100s(n. ct.) 100,50 (nng* ct.). Beatrix met 18 jaar meerderjarig? Mede namens de minister-president, minister van algemene zaken, heeft de minister van binnenlandse zaken' medegedeeld, dat, krachtens machti ging van H. M. de Koningin, het bij K. B. van 4 Jan. 1952 aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden ontwerp van wet tot in overweging nemen van een voorstel tot verande ring in de grondwet, strekkende tot verhoging van de in artikelen 28, 29, 31, 41 en 42 bepaalde leeftijdsgrens en het aanbrengen van enige daar mede verband houdende wijzigingen door hem wordt ingetrokken. Het wetsontwerp is aanhangig ge maakt bij de grondwetsherziening van 1953. Het stelde voor te bepalen dat de koning op 21-jarige leeftijd meer derjarig zou worden (thans 18 jaar). Bij de Tweede Kamer zijn destijds overwegende bezwaren hier tegen in gebracht. Daarom heeft de regering het ontwerp thans ingetrokken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5