S)e CaicbeSouAa/rtt Vredesonderhandelingen in Malakka Oud en nieuw" in onrustig Algerije Afgedankte Britse tanks naar Egypte Directeur: c m v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j oud-roest j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 'U Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. 17.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Teleioontjes I 1-50 DONDERDAG 29 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13689 Egypte groots met „De vredesonderhandelingen" tus sen vertegenwoordigers van de rege ring van de Maleise federatie en de communistische partij in Malakka hebben Donderdag op de tweede dag geleid tot de toezegging van de communisten, dat zij de wapens zul len neerleggen, zodra de federale re gering de binnenlandse veiligheid en de strijdrachten geheel onder eigen controle zal hebben. De besprekingen, die Woensdag zijn begonnen, worden gehouden in de grensstad Baling in het uiter ste Noorden van de federatie. De verklaring, waarin bovenstaan de toezegging was vervat, was met groene inkt geschreven door de eer ste minister van Singapore, David Marshall, en met potloodsohrift aan gevuld door de propagandadeskundi- ge van de communistische partij, Tsjen Tian. In de verklaring wordt gezegd: „Zodra de gekozen regering van de federatie de volledige controle ver krijgt over de binnenlandse veilig heid en de plaatselijke strijdkrachten, zijn v/ij bereid de vijandelijkheden te beëindigen, onze wapens neer te leg gen en onze strijdkrachten te ontbin den." Tsjen Tian had er in potloodschrift aan toegevoegd: „Dit betekent niet, dat wij de huidige amnestievoor- waarden aanvaarden." De bijeen komst duurt nog voort. MISLUKT. Volgens de laatste berichten uit Baling zijn de onderhandelingen mis lukt. De premiers van Malakka en Sin gapore hadden de communisten voor de keuze gesteld zich over te geven en gebruik te maken van de in Sep tember j.l. aangeboden amnestie, of repatriëring naar communistisch China te aanvaarden. Na overgave zouden zij zich echter aan een onderzoek naar hun trouw jegens het bestuur van Malakka moe ten onderwerpen. De eis der commu nisten, dat hun partij zou worden er kend, werd van de hand gewezen. De secretaris-generaal der munistische partij van Malakka Peng, verklaarde nadrukkelijk, Amerikaanse boterverkoop Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft bekendgemaakt, dat het weer een hoeveelheid van 10 mil- lioen lbs boter uit de overschotten voor verkoop in het buitenland op ba sis van concurrerende biedingen aan biedt. De boteroverschotten in han den van de Amerikaanse regering be dragen iets meer dan 50 millioen lbs. In Januari 1955 werd met de ver koop van boter voor export op basis van concurrerende biedingen begon nen. Er werden toen 10 millioen lbs aangeboden. Het ministerie verklaarde, dat het niet de bedoeling is grotere hoeveel heden boter te verkopen op een basis, die de wereldmarktprijzen van boter in ernstige mate kan drukken of die de botermarkt kan verstoren GESPREK OP MALAKKA SUMATRA communisten zich nooit zouden over geven. Een politiefunctionnaris verklaar de, dat de operaties tegen de commu nisten onmiddellijk na intrekking van de amnestie weer op grote schaal zullen beginnen. Paus geen bemiddelaar Jn balzaal van het Witte Huis vierde Eisenhower Kerstmis Van gezaghebbende zijde in het Vaticaan wordt vernomen, dat het niet in de bedoeling ligt van Paus Pius XII als bemiddelaar op te tre den om tot een accoord te komen tus sen oost en west inzake de atoomener gie. Berichten die over de mogelijk heid van een dergelijke bemiddeling spraken, werden hiermee tegenge-1 sproken. De twee landen die het meest be- trokken zijn bij de atoomenergie, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, onderhouden trouwens geen diploma tieke betrekkingen met het Vaticaan. Gisteren is een overzicht gepubli ceerd van de werkzaamheden van de Paus in het afgelopen jaar. De Hei lige Vader heeft in 1955 meer dan 370.000 personen ontvangen, van wie 28.068 in speciale audiëntie en 401 in j particuliere audiëntie. De Paus. hield in totaal 59 belangrijke redevoerin- gen: 25 in het Italiaans, 22 in het Frans,zes in het Engels, vijf in het Spaans en een in het Portugees. Ver der hield hij nog kleinere re4evoe- ringen en schreef hij talloze brieven aan katholieke organisaties over de gehele wereld. Twee bergbeklimmers uit Wales en een Nepalees, die door Chinese mili tairen waren aangehouden aan de grens van Nepal en Tibet, zijn 11 De cember in vrijheid gesteld, zo meldt het Chinese persbureau „Nieuw China". Rondwarende terreur De jaarwisseling is niet overal ter wereld een moment vol goede wen sen. In Algerije met name vreest men, dat het vuurwerk minder on schuldig zal zijn dan elders en dat er doden zullen vallen. De Algerijnse opstandelingen heb ben de Kerstdagen misbruikt voor overvallen op alleenwonenden. Sinds Zaterdag zijn in Algerije 45 mensen om het leven gekomen. Alleen al tij dens de beide Kerstdagen vonden 24 personen, meest Fransen of Fransge- zinden, een gewelddadige dood. De verboden Algerijnse communistische partij heeft inmiddels op alle Algerij nen een beroep gedaan om op 2 Ja nuari 'het werk neer te leggen en de „gehate kolonistische vijand op kwetsbare plaatsen te treffen." Terroristen met tommyguns en toortsen hebben gisteren boerderijen en scholen nabij Batna in brand ge stoken. Bij botsingen met nationalis ten kwamen hier 14 personen om het leven. Ook bij Philippeville, Blida, Constantine en Fourm Toub ontston den schermutselingen. Groepen ge wapende vogelvrij-verklaarden heb ben het ook in de afgelopen dagen op eenzame boerderij of niet in convooi rijdende Franse burgerwagens voor zien. Tussen Setif en Batna werd een Frans gezin bestaande uit vader, moe der en zoon van 12 jaar vermoord. Twee andere kinderen werden ge wond. Een van hen, een achtjarig jongetje wist, met een kogel in het been naar een dorp te lopen en de Franse strijdkrachten te waarschu wen. Zij vonden geen spoor meer van de rebellen. Bij Charene werd het huis van een Franse houtvester door een bende aangevallen. De twee met hun vrouwen die hier bij een waren om het Kerstfeest te vie ren konden de opstandelingen drie uur lang op een afstand houden. Door het vuren werden legerpatrouil les op het gevecht opmerkzaam ge maakt. Zij verdreven de opstandelin gen. Tot de Franse slachtoffers behoor den ook een baby van 17 maanden, die door een handgranaat werd ge dood en een twaalfjarig meisje, dat werd doodgestoken. De opstandelin gen vernielden ook bruggen, zaagden telefoon- en telegraafpalen om- "en. vernietigden boomgaarden van Fran se kolonisten. BERBERS WEER IN OPSTAND? De Franse geheime dienst heeft ont dekt dat duizend zwaarbewapende opstandelingen uit Spaans-Marokko ten noorden van Fez de grens zijn overgegaan. Aangenomen wordt, dat de opstandelingen meest Berbers een nieuw offensief tegen Franse pos ten in het Rif-gebergte ten zuiden van de zönegrens voorbereiden. Lawines dreigen in Alpengebied De eerste lawine-waarschuwingen van dit wintersportseizoen zijn giste ren uitgegeven door het lawine-onder zoekbureau in Davos. Het bureau maakte er op attent dat in streken boven de 1.500 meter tussen de 10 en 50 centimeter sneeuw is gevallen zodat sneeuwverschui- vingen mogelijk zijn. Het grootste ge vaar ligt op de Oostelijke hellingen, zo luidt de waarschuwing aan skiërs. Franse militairen kwamen uit communistisch China Temidden van hun kinderen en kleinkinderen hebben president Eisenhower en zijn echtgenote dit jaar voor het eerst Kerstmis gevierd in het Witte Huis te Washington. De foto geeft een beeld van dit kennelijk vrolijke familiefeest, dat zich in de oostelijke balzaal afspeelde. V.l.n.r.: majoor John Eisenhower, de zeven jarige David Eisenhower, mevrouw Mamie Eisenhower, president Eisenhower, die de driejarige Susan vasthoudt, mevr. Barbara Eisenhower en haar zesjarige dochtertje Barbara Ann. Opperste Sowjet bijeen De beide huizen van de Opperste Sowjet, het parlement van de Sowjet- Unie, hebben Woensdag eenstemmig de begroting voor volgend jaar goed gekeurd, die o.m. voorziet in verla ging van de defensie-uitgaven met tien procent en een grotere ontwikke ling van de zware industrie. Men verwacht, dat de vergadering van vandaag de slotbijeenkomst zal zijn, waarop premier Boelganin of partijsecretaris Chroestsjef verslag zal uitbrengen over de recente Aziatische reis der beide staatslieden. De raad van de nationaliteiten heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de Opperste Sowjet en het gehele volk hun volle steun zullen blijven geven aan de ontwikkeling van contacten met par lementen van andere landen, om zo doende het vertrouwen in de wereld te versterken. De voorzitter van de raad, Lacis, deelde mede, dat dit jaar veertien delegaties van buitenlandse parlementen de Sowjet-Unie bezocht hebben en dat een Sowj et-delegatie een bezoek aan Engeland, België en Zweden brengen zal. Hij betreurde het, dat men in sommige landen niet gereageerd heeft op de verklaring van de Opperste Sowjet van Februari j.l., waarin opgeroepen werd tot meer contact tussen de parlementen. Lacis deelde voorts mede, dat in 1955 circa 6.000 buitenlandse toeristen naar de Sowjet-Unie gekomen zijn en dat ca. 1.000 Sowjet-toeristen naar het bui tenland reisden. Sovjet-marine in Verre Oosten Volgens het vooraanstaande Ja panse blad ,.Asahi Sjimbun" heeft de Sowjet-Unie in de laatste maanden de sterkte van haar vloot in het Verre Oosten bijna verdubbeld. Zij heeft ten minste 30 oorlogs schepen naar Wladiwostok overge bracht. Het blad zegt zijn gegevens geput te hebben uit officiële Japan se bronnen. Van officiële zijde is een en ander echter niet bevestigd of ont kend. Tot de versterkingen zouden ten- I minste twee zware kruisers van on geveer 13.000 ton behoren, 10 torpe doboot jagers en een aantal moderne onderzeeërs. De oorlogsschepen zouden in Sep tember in Wladiwostok aangekomen zijn, afkomstig uit Moermansk. Vóór de versterking had de Sow jet-Unie in het Verre Oosten twee kruisers van 12.000 ton, meer dan 40 torpedobootjagers en 100 onderzeeërs, audus „Asahi Sjibun". H.H. Adverteerders Advertenties voor het Oudejaars- nummer van Zaterdag 31 December 1955 moeten uiterlijk Vrijdagmiddag 4 uur in ons bezit zijn. Voor advertenties die na die tijd worden aangeboden kan geen plaats in genoemd nummer verzekerd wor den. DE DIRECTIE. Motor verloren in de lucht Een passagiersvliegtuig van de Pan American Airways heeft Woensdag avond, een uur nadat het van Rome #was opgestegen, één der vier motoren verloren. Het is er in geslaagd op twee motoren één raakte nog de fect naar Rome terug te keren. Het toestel had 42 passagiers aan boord. De piloot vertelde op het vliegveld, dat hij de motor verloor boven de j provincie Lombardije (Noord-Italië). Onmiddellijk daarna begon de andere j motor aan dezelfde kant van het i vliegtuig te sputteren en stopte. De overige twee krachtbronnen hadden het toestel (een DC-7B) evenwel naar Rome teruggebracht. Het vliegtuig, met een beman ning van zes, was op weg naar New York, via Brussel. Over België Engeland heeft redenen om aan te nemen dat tussen de 180 en 190 over tollige Britse tanks, die naar België waren uitgevoerd, naar Egypte zijn verscheept, aldus het Britse ministe rie van buitenlandse zaken. Er zijn een groot aantal 16-ton tanks van het type Valentine bij en zij zijn het af gelopen half jaar uit Antwerpen ver zonden. De Valentine-tanks waren reeds in 1939 verouderd. Enige er van wer den nog ingezet in de Noord-Afri kaanse woestijn tegen de Duitsers, maar zij bleken niet opgewassen te gen de Duite tanks. Een Belgische firma in Antwerpen deelde gisteravond mee, dat in vijf maanden tjjds door één firma in to taal 151 tanks van België naar Egyp te zijn verscheept. Maar, zo zei de woordvoerder van deze firma, die in schroot handelt: de gehele operatie was absoluut geoor loofd. Het contract van deze firma met Egypte was nu bijna geheel uit gevoerd. Via Rotterdam. Men neemt aan, dat er nog twintig Valentine-tanks naar Egypte zijn stuurd uit andere Belgische oorlogs dumps. En voorts zijn er in Septem ber ook een aantal Centurion-tanks, De meer dan honderd bren gun-carriers jeeps en onderdelen via Antwerpen verscheept. Tenminste vijftig van de bren-carriers werden via Rotterdam naar Israël verzonden. In een grote Belgische legerdump bij Gent bevinden zich nu nog o.a. 560 Britse bren-carriers, maar vol gens de commandant van de dump zal er niets van worden uitgevoerd als bruikbaar oorlogsmateriaal. Rijke bedelaars in Moskou Moskouse bedelaars bewonnn luxueuze huizen en rijden in auto's, aldus schrijft een Moskou's avond blad Woensdag. Het blad maakt melding van een bedelaar, die een driekamerwoning bewoont en onlangs een auto heeft aangeschaft en van een ander, die een „datsja" (landhuis) heeft laten bouwen, dat op 75.900 roebel wordt geschat. Het blad dringt er bij de bevolking op aan geen aalmoezen te geven, daar er in de Sowjet-Unie geen re den voor bedelarij is. HOE wordt het weer? Drie Franse militairen, die in 1951 in Noord Vietnam door een Chinees-communistische „raiders"-patrouille werden gevangen genomen, zijn door de Chinese auto riteiten in vrijheid gesteld. Op deze foto, welke bij hun aankomst in Hongkong werd genomen, zien we v.l.n.r. sergeant Bernard Leviere. luitenant George Eychenie en sergeant Georges Boucher. Zij verklaarden behoor lijk behandeld te zijn, doch noemden het gevangenis eten „slecht". prinses en de kachel Prinses Jaliliah, een tante van ko ning Feisal van Irak, is Woensdag in Bagdad op 28-jarige leeftijd overle den en wel op een wijze, welke voor I prinsessen en andere mensen met ko ninklijk bloed in de anderen weinig gebruikelijk is. Haar dood is n.l. het gevolg van ernstige brandwonden die zij opgelo pen had bij het aansteken van een petroleumkachel. Zij was de jongste dochter van wij len koning Ali van Hedjaz en een zuster van kroonrins Abdoeli Allah, de vroegere regent van Irak. In Irak is een nationale rouw van drie dagen afgekondigd. 't Blijft winderig Een Oceaanstoring, die zich tot een volv/aardige stormdepressie ontwik kelde, koerst naar de Noorse kust. Het koufront van de depressie pas seerde Woensdagavond ons land, waarna een gebied met opklaring zich over onze omgeving uitbreidde. De wind nam vannacht plaatselijk tot stormachtig toe en in het Wadden gebied zelfs tot een Westerstorm. Onder invloed van een nieuwe Oce aanstoring worden de- hrchtdrukver- sdhillen geleidelijk kleiner, waardoor de wind langzaam afneemt. De storing beweegt zeer snel naar de Britse eilanden en zal morgen het weer in ons land beïnvloeden. Dit heeft tot gevolg, dat de wind later weer do neiging vertoont uit Westelijke richtingen aan te wakke ren. De regenkansen nemen weer toe, maar in de temperatuurverde- Iing komt weinig verandering. (Geldig van Donderdagavond tot I Vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG. Veranderlijke bewolking met plaatselijke buien. Krachtige en tijdelijk tot matig afnemende 5 wind tussen Zuidwest en West. Langs de kust aanvankelijk nog harde Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. i 30 Dec. zon op 8.50, onder 16.38; maan op 18.51, onder 9.32. Hoo~ w terata nden Het weer in Europa HELSINKI sneeuw 2 C. STOCKHOLM zwaar bewolkt 4 OSLO zwaar bewolkt 2 KOPENHAGEN regenbui 6 ABERBEEN regenbui 3 DUBLIN half bewolkt 4 LONDEN zwaar bewolkt 8 AMSTERDAM regenbui BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME licht bewolkt licht bewolkt regen motregen half bewolkt regenbui 'onbewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt regen lioht bewolkt zwaar bewolkt 1 nevel onbewolkt Korreltje De sterkste struiken groeien op de hardste grond.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1