Twee rode, twee zwarte paarden en een schimmel Dertien huizen werden onbewoonbaar verklaard Twee nieuwe gymnastieklokalen met prachtige inrichting VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Folklore van de Tweede Kerstdag QMTRENT MIDWINTER SPEELT van oudsher reeds het paard een grote rol in het volksleven der West en Noord-Europese volken. De ver halen over de Wilde Jager" en zijn gevolg, welke in de donkere dagen vóór Kerstmis het luchtruim onvei lig pleegde te maken, doen misschien nóg wel de ronde in Twente en de Achterhoek. In ieder geval is het nog niet zo héél lang geleden, dat ze door de ouderen aan de kinderen rondom het haardvuur verteld wer den. De folklorist kent het ontstaan de zer verhalen en hij zal U vertellen, dat ze een oer-oude herkomst heb ben, dat ze reeds in de Germaanse oudheid zijn ontstaan en dat zij een Het gebruik van geestrijk vocht was een onverbrekelijk bestanddeel van zulk een tocht en dat het wél ééns het belangrijkste kenmerk van de Steffensrit werd moge blijken uit het feit, dat in Westfalen dit feest kortweg „Süpsteffen" genoemd werd! LIET IS EEN GOED DING, dat de landelijke ruitersport, die zoveel romantiek in het gemechaniseerde en gemotoriseerde landleven heeft terug gebracht, ook ten aanzien van deze gebeurtenis niet achter gebleven is. Daar is allereerst die landelijke rijvereniging uit La ren (Gld.), die zich genoemd heeft „De Sint Steffenruiters" en daar naast zijn het de Gorsselse landelijke ruiters, die in 1929 onder de pezie- lende leiding van wijlen J. H. de Rooy op concoursen-hippique en feestdagen als „Sint Steffenrijders' zu rede„ vangen hebben. Wodan of -- zoals men hem in de Skandinavische lan den noemde Odin bedeed 'n acht- potig paard „Sleipnir" genaamd, ter wijl in de Germaanse eredienst het paard immer een belangrijke heeft gespeeld. Zo werden dit is lang niet algemeen bekend genrermen gehouden bij religieuze Hoogtij-dagen, waarna het winnende span vermoedelijk geofferd werd. Hierin is tevens de verklaring te vin den, dat de Christelijke Kerk het eten van paardevlees verbood en strenge straffen op het nuttigen van deze spijs stelde. Hieruit moet ech ter als logisch gevolg voortgekomen zijn de nog niet zo lang geleden vrij algemeen gevoelde afkeer van paar devlees, welke voedsel toentertijd al leen door de minder kapitaalkrach tigen werd geconsumeerd. Kan men Sint Hubertus niet ge makkelijk zonder paard voorstellen, Sint Maarten is werkelijk zonder de viervoeter ondenkbaar en niet min der is dat Sint Nicolaas. Sint Eloy, de schutspatroon van de smeden en meer in het bijzonder der hoefsmeden, kan het wél zonder paard althans als onontbeerlijk rijdier stellen, al zal men deze Heilige in gedachten steeds met het paard in verbinding brengen. Merwaardig is het, dat „de" Schutspatroon der paarden zelf veel minder algemeen bekend is. Het is Sint Stéfanus of in de volksmond Sint Steffen, wiens dag de 26e De cember is. VROEGER WAS DAT GEHEEL ANDERS. Sedeft onheugelijke tijden werd over geheel Europa, doch wel zeer in het bijzonder in de Scandinavische, Nederlandse en Duitse landen, Sint Slefanus ter ere een bijzondere zorg besteed nan de paarden. Nergens werd Sint Stepha- nus zó vereerd als in Zweden en zo als dat bij andere gewijde gebeurte- nisen ook veelal geschiedde trokken oud en jong er te paard op uit en hielden ommegangen. Deze feestrit- ten werden natuurlijk besloten met een deugdelijk feestmaal en ook het natte der aarde werd rijkelijk ge schonken. Die rondritten kende men tot voor kort nog in Vlaanderen en we nemen aan, dat dit gebruik nog niet geheel is uitgestorven. Was een dorp een kerk rijk, welke gewijd was aan Sint Stephanus, dan werd tot driemaal toe rondom het Godshuis gereden en in Tirol moet men dat zelfs wel twaalf tot vijftien maal hebben ge daan. In de Gelderse Achterhoek en in Twente zag men op Tweede Kerst dag eveneens overal de ruiteroptoch- ten, terwijl het in Friesland indertijd ook oen bekend gebruik moet zijn geweest, gehoord 't volgende versje: Sint Steffen Den binne de famkes effen, Den binne de feintsjes fyn, Den geane hja nei de herberge yn. Der steane de famkes foor de doar, Al mei hjar witte skelkjes foar. Den roppen de feintsjes: kom mar yn, Den drinko wy 'n gleske brandewyn. in zwart lakense boerenpakken met de zwart zijden petjes op, terwijl de Rooy een hoge hoed op had en een enorm oranjelint. Als we ons goed herinneren had hij bij tijd en wijle zelfs een pijp in de mond. Verma kelijk waren zijn commandos, die op z'n Achterhoeks gegeven „het de den". De man had gevoel voor hu mor, maar ook voor stijl, voor boer se stijl, voor traditie. Het is jammer, dat Sint Steffens dag eigenlijk niet meer algemeen door onze ruiters waarbij wij St. Stevensdag is de dag van het paard. wordt gevierd. Men spreekt in het buitenland over „de dag van het paard", maar dat is ergens ip Octo ber of November naar wij nemen. Waarom „de dag van het paard" niet gehouden op de 26e December, de énige dag, welke naar het ons dunkt, er voor in aanmerking komt. Het zal dan geen „kunstmatige" feestdag zijn, zoals „Moederdag" of „Vader dag", maar één, die zijn oorsprong kan terugvoeren tot de grijze verle den, verhuld in de nevelen der ge schiedenis. Wij besluiten deze beschouwing met U er aan te herinneren, dat Sint Steven zich volgens de legende heeft onderscheiden als paardenknecht, belast met de verzorging van niet .minder dan vijf paarden. Staf fan 'heet hij in Zweedse liedjes en zijn voorbeeldige zorg wordt op velerlei wijzen bezongen. Op de kleedjes en kussens, welke in kunstig borduur werk zijn arbeid in beeld brengen, ziet men steeds twee rode, twee zwarte paarden en één appelschim mel. Op de laatste merkwaardiger wijze weereen schimmel reed de Heiligman. Ook gaat het verhaal, dat hij om de paarden niet al te zeer te vermoeien, ze om beurten bereed. Alleen al om die voorbeeldige zorg ware het toe te juichen, wanneer al le rijverenigingen, maneges, fokstai- len en wat dies meer zij, Sint Steffen vooral aan onze landelijken denken als hun schutspatroon aanvaarden.. GEMEENTERAAD OEGSTGEEST Drie punten van de Oegstgeester j dispensatie, die gegeven is voor laag- raadsagenda sprongen al dadelijk in i bouw; nu heeft men deze het oogj de samenstelling van de commissie van toezieht op het be jaardencentrum, de onbewoonbaar verklaring en het voorstel inzake het beroep van Dutim tegen de afwij zende beschikking voor verdere uit breiding. De burgemeester sprak een hartelijk woord tot mr. Bergmeijer, die, hersteld na een ongeluk, weer aanwezig was. Voor de behandeling van het punt commissie bejaardencentrum ging de raad in geheime zitting. Na herope ning werd besloten, dit aan te hou den tot de volgende vergadering. De onbewoonbaarverklaring van dei-tien woningen gaf stof tot praten. De heer Van Kerkhof zei, dat de be woners er pas uit kunnen als andere woonruimte beschikbaar is. De heer Veen wilde hen onderbrengen in de te bouwen huizen van „Buitenlust" aan de Wijttenbachweg. In dit ver band wenste de burgemeester de ac tiviteit van „Buitenlust" in het open baar te prijzen. Hij zei ook, dat de betrokkenen dan eerst lid van deze vereniging moeten worden. Er kan vervangend bouwvolume worden aan gevraagd. De heer Blansjaar zei nog, dat „Buitenlust" bouwt in het be lang van haar leden en dat de bewo ners in overleg met het gemeentebe stuur worden aangewezen. Het voorstel werd aangenomen. Over het beroep van Dutim werd het langst gesproken. Mr. Bergmeijer zag aan de kwestie een juridische, een economische en een persoonlijke kant. Hij had twee voorstellen instel ling van een juridische commissie of aanhouding van de zaak en overleg met de betrokkenen. Mr. Valentgoed achtte de beide raadscommissies wel competent om de zaak te bezien. Niet alleen juristen, ook bouwkundigen. Mr. Slingerberg zou graag eerst een uitweg zoeken met de partijen. De burgemeester ging breedvoerig op de kwestie in. Overleg met de be trokkenen heeft geen zin meer, omdat dit al is gebeurd. Het gaat om een Opening Bloemlust TE LISSE Bij de opening van Bloemlust heeft de voorzitter van de Kon. Alg. Ver. van Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden groot nieuws onthuld: als alles vol- geus de plannen verloopt gaat men op I de zandgronden in 1957 machinaal bollen rooien. U lees^ er elders in ons I blad uitvoerig over. Voordat de heer Van Nispen het of ficiële startschot gaf, sprak de voor- I zitter van Bloemlust, de heer C. Se- gers, enkele woorden. Het koude voor jaar, het laat afrijpende gewas, een warme zomer en een idem najaar. ziedaar, aldus de heer Segers, enkele factoren, die nu niet bepaald bevor derlijk waren voor een vlotte broei. En de bestuursleden van Bloemlust hadden dan ook tegen elkaar gezegd: wat zal dat worden met de Kerstten toonstelling. Zo veel dichter de openingsdatum kwam, des te alarmerender werden de berichten en men kreeg van verschil lende firma's, die zouden inzenden het bericht, dat men de bolgewassen niet op tijd in bloei zou kunnen krij gen, of dat de kisten mislukt waren. Men hoorde vooral van moeilijkhe den met de tulpenbroei, terwijl er ook nogal klachten waren over de hya cinten. Ais we nu deze show bekijken, al dus prs. dan zien we een expositie, zoals we met Kerstmis nog nooit heb ben gezien. En daarom wil ik hier een woord van dank spreken tot de inzenders: zowel de mannen van de wetenschap als de vakgenoten. Men noemt Bloemlust wel eens het visitekaartje van het /ak. Wel: als de belangstelling evenredig zal zijn met wat er nu is gepresteerd, dan mogen we veel bezoekers verwachten. Spr. bracht aan het slot van zijn rede nog dank aan de arrangeur, die het dit keer niet gemakkelijk had, daar de zaal eerst Woensdag geheel vrij kwam, daar men er gladiolen in had opgeslagen en aan de VW, die een belangrijk aantal stenen had bij gedragen aan de propaganda. Hierna kreeg de heer Van Nispen het woord, die zei dat hij het verzoek om de tentoonstelling te openen eer vol vond en het met moegen had aangenomen. Pas als de openingsda tum daar is, zo zei spr., dan besef je pas wat je bent begonnen. Dan is het met de openingsrede zo moeilijk de plat getreden paden van gemeen plaatsen te vermijden. Kerstfeest is het feest van Geboorte, het feest van een nieuw begin. Het feest, ook waarin de Geest het aan schijn der aarde zal vernieuwen. Met de geboorte van een nieuwe lente wordt de aanschijn van de dorre aarde ook veranderd. Hierna stipte de heer Van Nispen nog even het belang van de mecha- nisatieshow aan, waarbij hij onthulde dat er een bollenrooimachine ontwor pen is. Maar hierover leest u elders meer. Zij nog vermeld, dat mevrouw Van Nispen een bloemenhulde kreeg: een mand met hyacinten. BOUW VAN 61 WONINGWET WONINGEN. Het complex van 61 woningwetwo ningen is geprojecteerd op het aan de gemeente toebehorende terrein, begrensd door de Broekweg, Greve- lingstraat, Montbretiastraat en de nog door te trekken Hyacinthen- straat. De kosten van ophoging wor den geraamd op 42.500. Bouwrijp maken, doortrekken straten, riole ringswerkzaamheden e.d. zullen 80.500 vorderen. De bouwkosten zijn- geraamd op 914.149,48. Met alle verdere kosten is een exploita tie-overzicht opgesteld, aan de hand waarvan de huur voorlopig is be paald op 8,90 per week. LEIDERDORP Investeringsprogramma in de raad. In de te houden raadsvergadering zal o.a. ook het investeringsprogram voor de komende vier jaren worden besproken. Het jaar 1956 staat voor namelijk in het teken van de scholen etappes uitgedijd. Spr. betreurde, dat bouw. Op de lijst staat een school voor Chr. uitgebreid lager onderwijs, een R.K. lagere school en een cen traal gymnastieklokaal. In 1957 ko men aan de orde een nieuwe ambts woning voor de burgemeester, het centraal rioleringsplan met voorzui-' veringsinstallatie en uitbreiding van de algemene begraafplaats; voor 1858 uitbreiding van het gemeentehuis, terwijl gedurende de gehele periode 19561960 gedokterd zal worden aan een nieuwe Rijnovergang tegenover de Berkenkade. De totaal geschatte uitgaven bedragen 3.719.000. Ge- de aanvrager niet alles in één keer heeft verzocht. Gaarne wil het ge meentebestuur de inwoners helpen, maar er moet ook rekening worden gehouden met de andere bewoners. Er wordt hier overvraagd, zo zei de burgemeester. De heer Veen meende, dat geen tac tische overwegingen bij de aanvrager in het spel waren; men kwam tot de conclusie, dat men te weinig ruimte had. De heer v. d. Voort ontkende dit. Mr. Valentgoed hield tenslotte nog een juridische beschouwing, waarvan de conclusie vvas, dat de zaak in de (tracht zal worden voor de Rijnover- belde commissies dient te worden ge bracht. In die geest werd ook besloten. Het R.K. Kerkbestuur heeft zijn gang subsidie te verkrijgen, zodat de kosten niet alleen voor rekening van de gemeente komen. Agenda gemeenteraad. Heden- J. J. Wolf, Hoofdstraat 147, allen fles advocaat; 12. mevr. de Jong, Achtho- venerweg 6, 13. J. B. van Sandijk, Hoofdstraat 137, 14. W. Blom, Hoofd straat 137, 15. mevr. Schalks, Zijloord- straat 38, allen Nylonkousen. Voorts werden 13 rollades en 50 troostprij zen uitgereikt. De prijswinnaars van de étalage wedstrijd waren: 1. Cokkie Boer, Ko ningstraat 69, meisjesfiets; 2. Dik Rijnsbuerger, Dr. de Bruijnestraat 2, Strategospel; 3. GooLje Steenbergen, Hoofdstraat 63, Monopoly spel; 4. Ria de Jong, Hoofdstraat 226, 5. Aat v. Meeteren, Doeslaan 41, 6. Wim Ha- braken, Doeslaan b5, 7. Liesje Plomp, Hoofdstraat 140, allen trekspel; 8. Harry Voorma, v. Leeuwenpark 1, schoolétui; 9. Beb v. d. Kwaak, Hoofd straat 9, verfdoos; 10. C. Spek, Acht- hovenerweg 14, 11 Siska v. Ewijk, Acacialaan 14, beiden een ba); 12. J. E. v. d. Wal, Jaagpad 24, 13. Wim Co- lijn, Doeslaan 21, beiden een voetbal. 12 Kinderen ontvingen nog een troostprijs. Sparta. De uitslagen van de on derlinge wedstrijden, welke Dinsdag en Woensdag door de gymnastiekver eniging „Sparta" in het Dorpshuis te Leiderdorp gehouden zijn, zijn als volgt: Kleuters: 1. Gerda v. Meteren, 2. Hans v. d. Graaf, 3. Han Hulsbos. Meisjes A: 1. Carla Rietveld, 2. Anneke v. Ingen Schenau, 3. Geesje Groen, 4a. Anja Kranenburg, 4b. Carla v. Beveren. Meisjes B: 1. Inekj v. d. Krol, 2. Marie Louise Otto, 3. Elleke v. Gent, 4 Anneke Pruis. Meisjes C: 1. Saartje Wondergem, 2. Marijntje van Beveren, 3. Corrie v. d. Wijngaard. Meisjes D: 1. Map v. d. Stoel, 2. Rei- na de Jongh, 3. Annelies Blanken- stein. Jongens I: 1. Gert v. Reyn, 2. Max v. d. Kwaak, 3. Piet Boutkan. Jongens II: 1. Ab v. d. Linden, 2, Renée v. d. Poel, 3. Wim v. Ravens. Adspirant herers: 1. Piet v. d. Zeeuw, 2. Jelke Brinksma, 3. Frans Bosman. Adspirant dames: 1. Nora v. d. Voort, 2. Marijke v. d. Reyden, 3. Truus v. Evert. Dames le graad: 1. mej. A. Mont- foort (buiten mededinging), 1. mej. G. Rotmensen, 2. mevr. G. Hendrik- sen-Jansen 3. mej. A. Spek. Dames 2e graad: 1. Elly v. d. Laan, 2. Rie v. Klaveren, 3. Greet v. Aalst. Heren: 1. G. Lemmerzaal, 2. K. Stikkelorum, 3. W. v. Haasteren. De wisselbeker kwam deze keer in handen van mej. G. Rotmensen. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN. Verloren: Kinder j opper, kinder wantjes, vulpen, pr. klompsloffen, he- renportemonnaie, bankbiljet, wollen dameshandschoenen, ceintuur, kinderbril, damestas inh. portemon- naie m. inhoud, damestas, imitatie paarlen halsketting, lederen porte feuille m. inh., portemonnaie m. inh., duimstok, ring met sleutels, 2 pr he renhandschoenen, knipmes, lederen tas met boeken. Gevonden: poes, regenbroek, munt biljet, geringde duif, padvindersriem, portemonnaie m. inh., tang, een pr glacé dameshandschoenen, idem, sjaal, kinderwantje, damesrijwiel. In lichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Acacialaan 20. WASSENAAR Feestelijke contactavond van „De Melksanering Bollenstreek De regelingcommissie melksanering in de bloembollenstreek deelt ons mede, dat door het Departement werd toegestaan, in verband met het schor- singbesluit voor de melksanering, dat de keuze uit 3 slijters wordt beperkt tot de directe kommen der gemeenten Sassenheim, Lisse en Hillegom. Voor de direct aan de kommen der ge noemde gemeenten grenzende straten en lanen, evenals voor de lintbe bouwing langs de straatweg Sassen heimHaarlem wordt de keuze be perkt tot 2 slijters. Voor de buiten wegen en dijken werd gehele ont heffing verleend en de keuze beperkt tot 1 slijter. Het bestuur van de gemeenten Lisse, Sassenheim en Bennebroek hebben verklaard er prijs op te stel len dat bekend wordt gemaakt dat het afschrift van de ontheffingen ter gemeentesecretarie voor het publiek ter inzage zal worden gelegd. De consumenten, die van slijter willen veranderen, kunnen dit van nu af schriftelijk mededelen aan het secretariaat der sanering Hoofdstraat 131, te Hillegom. Daarop zal aan deze verzoekers worden medegedeeld, uit welke slijters een keuze kan worden gedaan. Wel dient er rekening mee te wor den gehouden, dat de consumenten, die een tweede slijter kiezen, pas zullen worden bediend nadat bedoelde slijter zijn hoofdwijk heeft bediend, aldus de ons verstrekte mededeling. Verder zijn alle inlichtingen te ver krijgen o phet adres van het secre tariaat Hoofdstraat 131, Hillegom. feestcommissie had voor een koste lijke collectie prijzen gezorgd, waar onder tientallen kerstbouten. De voorzitter, de heer E. Th. van Dijk, verwelkomde de vele aanwezigen. Hij wees met enkele woorden op het doel van de vereniging en van deze avond: het bevorderen van de on derlinge vriendschapsband tussen alle brandweermannen in de gemeen te. Een hartelijk woord richtte hij tot brandmeester Cramer, die na een ernstige ziekte weer zover hersteld is, dat hij de feestavond kon meehel pen voorbereiden. De heer Van Dijk verwelkomde de commissaris, de heer J. J. Maandag, en dankte hem voor de steun, die „De Brandbel" altijd van hem mag onder vinden. De commissaris sprak enkele woor den, wenste de feestcommissie geluk en wenste allen een prettige avond toe. Daarna werd begonnen met het kienspel, dat de aanwezigen lange tijd aangenaam bezig hield. De avond werd verder geleid door de heer H. L. J. van Dillen. Jaarvergadering tuinbouwstudieclub In café De Groot heeft de Tuin- bouwstudieclub Wassenaar gister avond de jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer J. Ch. Nijp. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat tot voorzitter werd gekozen de heer A. den Haan, tot vice-voorzitter de heer J. Oh. Nijp en tot 2e secretaris de heer A. J. Noordover. De heer C. J. Knijnen- burg had zich niet herkiesbaar ge steld. De heer Den Haan besprak de plan nen voor de jaarlijkse feestavond, dieop 27 Januari a.s. gehouden zal worden en die bescheidener van op- Brandbel". De brandweervereni-1 zet zal zijn dan in vorige jaren, ging „De Brandbel" heeft gisteren in Na de pauze werd een wedstrijd Huize Den Deyl de jaarlijkse feeste- gehouden in het maken van kerst- lijke contactavond gehouden. Een I stukjes. SASSENHEIM aanvraag voor de bouw van een gym-1 avond komt de raad van Leiderdorp nastlcklokaal ingetrokken Er was bij0m zeven uur in openbare vergade- de ingekomen stukken ook 'n beroep ring bijeen. Behandeld wordt o.a.: schrift namens mevrouw Den Haan wijziging kindertoelage-verordening; benoeming geneesheer voor kosteloze inenting; vaststelling getal wekelijkse lesuren vakonderwijs lichamelijke op voeding; vaststelling gemeentebegro ting en andere begrotingen; bespre king investeringsprogramma; voorstel inzake het instellen van beroep tegen de voorwaarden verbonden aan de van Delft tegen de aanschrijving van B. en W., dat de verhuur van de onbewoonbaarverklaarde woningen aan de Oegstgcesterweg moet worden geëindigd. Beroep is alleen mogelijk, als een verzoek om de woningen als werkplaats e.d. te mogen verhuren is binnengekomen. En dat verzoek was er niet. Een beroep tegen de beschik king tot verbouw van de consumptie tent Rljnaburgcrweg werd in handen van B. en W. gesteld. Hoge huur. Het voorstel voor verkeersmaatre gelen bij de Marclaan werd aangeno men. Meegedeeld werd dat de kale huur voor de 32 grote flats van de „Nillmij", te bouwen aan de Karei Doormanlaan, 107, zal bedragen én die voor de 8 kleine ƒ83.50. Een la gere huur is niet mogelijk. Tal van kleinere, in de aankondi ging voor deze raadsvergadering reeds gepubliceerde agendapunten werden als hamerstukken aangeno men. Dankbare stemmen gingen op bij het voorstel om de verlichting op straat tot 12 uur te laten branden. Gisterenmiddag heeft de burge meester van Sassenheim in aanwezig heid van een groot aantal genodigden de twee gymnastiekzalen aan d< Parklaan officieel geopend. Onder de aanwezigen waren de he ren raadsleden, de insp. van het La ger onderwijs, de heer Magllsen, de Rijksconsulent voor Lich. Ooef., de heer Roggeveen, de schoolhoofden en leerkrachten, de voorzitter van de vereniging van leraren en onderwij zers in lich. oefening, afgevaardigden van het Kon. Ned. Gymnastiekver- bond, afgevaardigden van de plaat selijke gymnastiekverenigingen. Nadat de burgemeester de geno digden welkom had geheten gaf hij een overzicht van de totstandkoming van dit complex. Tot nu toe had men zich beholpen met het K.S.A.-ge bouw. In April 1949 besloot men voor een proeftijd van 3 maanden deze zaal in gebruik te nemen. Later werd dit definitief. Toen in November 1950 be richt kwam dat er meer bouwvolume beschikbaar kwam voor de bouw van scholen en gymnstieklokalen, werd opdracht gegeven tot het maken van de tekeningen. Prachtige inrichting. Aanvankelijk had men gedacht bij de beide nieuw gebouwde Mulo-scho len een lokaal te bouwen. Later zijn vermmninff v^ HrPoiVt f deze Plannen veranderd en werd dit verf and met sloot tmprng;P°vo"stó ,De wijziging raadsbesluit tot het ver* lenen van een renteloos voorschot aan de padvinderij; voorstel inzake aanleg van tuinen on speelweiden in het Zijlkwartier. Uitslag Slagzinwedstrijd. De prijswinnaars van le gehouden slag. zinrwedstrijd luiden: 1. B. v. Dorp, Hoofdstraat 268, keukenuitzet; 2. H. v. d. Vecht, Doeslaan 59, radiotoestel' of platenspeler naar keuze; 3. mevr. Stakhuizen. wollen deken; 4. mevr. Dreef, v. Leeuwenpark 15, mand le vensmiddelen; 5. mevr. Oudshoorn, Kluwstra, Koningstraat 12, papier mand; 7. L. Noordervllet, Hoofdstraat 54, papiermand; 8. mevr. Kuilenburg, Patrimoniumpark, 9. P. Noppen, Re sedastraat 46, 10. mevr. Flippo, 11. kelijke afmeting der zalen was' 10x18 m. Dit kon veranderd worden in 12x21 m. De totale kosten van bouw en inrichting zijn ƒ256.255.01. Hier van is een bedrag van 25.000 aan toe. stellen. Wel een bewijs dat het goed voor elkaar is. De burgemeester dankte verschil lende personen die aan de bouw heb. ben medegewerkt. Het is een aanwinst voor onze ge meente. Wat betreft het gymnastiek onderwijs is men nu van 0 tot 100 pet. gestegen. Spreker deelde de pessimisten me de, dat indien er ge jn gymnastiek lokalen zouden zijn gebouwd, er toch niet meer huizen gekomen waren. Dit zijn twee volkomen van elkaar ge scheiden zaken. Het is een kostbaar bezit waaraan alles ten koste is ge legd. Spr. sprak de wens uit dat het ge bouw in een grote behoefte mag voorzien en dat er onder Gods zegen gewerkt mag worden tot opvoeding van de jeugd van Sassenheim. Uniek. Hierna nam de Inspecteur van het Lager Onderwijs het woord. Het is een zeer belangrijke gebeurtenis dat er twee lokalen tegelijk in een dorp gebouwd worden. De ligging bij de sportvelden is uniek. In deze lokalen kan de opvoeding van de geest en liet lichaam uitste kend worden verzorr'd. Namens de plaatselijke schoolbe sturen sprak pastoor P. Braak. Tot nu toe heeft het' gemeentebestuur zich v/eten te behelpen in het K.S.A.-ge- bouw. Wat er nu voor in de plaats is gekomen is niet met vroeger te vergelijken. Spreker gaf het gemeen tebestuur vooral een compliment voor het koppig volhouden, waardoor dit resultaat is bereikt. Door vol te blij ven houden zullen de verdere wen sen ook worden verwezenlijkt. Hierna werd nog het woord gevoerd door de schoolartsen, mej. Cramer, vertegenwoordigers van D.O.S. en de Ned. Chr. Gymnastiekvereniging. De burgemeester dankte de spre kers namens het gemeentebestuur. Een tweetal groepen gaven een de monstratie waarmede de zalen wa ren geopend. Bij een rondgang door het gebouw valt direct de practische inrichting op. Twee grote zalen met alle mogelijke toestellen, 4 kleedkamers en wasge legenheden compleet met douches. Voor de zalen is een speciale lucht verversing geconstrueerd. Men vindt hier geen verwarmingsradiatoren, de koude lucht wordt afgezogen, de war me aangevoerd. De vloeren zijn van een soort kurklinoieum. Men mag hierop niet met gewone schoenen lo pen. De aanwezigen waren allen zeer verrukt over de inrichting. Als straks de beplanting buiten het gebouw gaat uitlopen zal dit complex een mooi geheel Vormen met de sportvelden en de Parklaan.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8