S)e &2ki6e6ou/tci/rrf WESPENNEST President was vriend van Peron Reizende Kremlin-tweeling in Moskou terug Burns beschuldigt de Israëliërs Pim beet niet in de pasteitjes West-Duitsland wil eigen atoomreactor Olifanten plunderden een Londense groententuin Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No. I: DE FAKKEL S der revolutie Dü^cteur: c M. v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j IN PARAGUAY Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 LIET MIDDEN-OOSTEN IS weer bezig om aan zijn oude faam van politiek wespennest nieuwe glo rie toe te voegen. De volken daar zijn altijd nogal rumoerig geweest en juist in deze tijd hebben zij weer heel wat stof doen opdwarrelen. In Jordanië is zo pas weer een crisis uitgebroken naar aanleiding van het besluit der Jordaanse regering om toe te treden tot het Pact van Bagdad. Dit is een defensie-organisatie, welke aansluit bij de defensie-organisatie van de NAVO en dus vanzelfsprékend sterk Westers georiënteerd is. Enge land, die in Jordanië grote invloed heeft ook koning Hoessein is 0 op de hand van Engeland dacht met de Jordaniërs weinig moeite te hebben, maar dat is geheel anders uitgekomen. De Jordaniërs bleken niets voor de plannen van ko ning Hoessein's regering te voelen en zij gaven daarvan onomwonden blijk door relletjes te maken in de straten van Amman (de hoofdstad) en door de regering in het parlement weg te stemmen. De koning heeft daarop het parlement ontbonden, waarop de uiterlijke rust is teruggekeerd. De reden van deze afkeer van het volk voor militaire verdragen met het Westen is vooral te zoeken in het conflict met Israël. Men wil afreke nen met de gehate Israëliërs, die be schouwd worden als indringers in het Arabische land van Palestina en die de Arabieren eruit gedrongen hebben, die thans als daklozen ballingen ver toeven in Jordanië. Daarvoor wil men de handen vrij houden en men voelt instinctmatig, dat Engeland, dat voor hen het Westen of de rest van de wereld vertegenwoordigt, hen van oorlog wil afhouden. Liever zoeken zij aansluiting bij Egypte, dat ook op voet van oorlog leeft met Israël en dat er toch maar in geslaagd is om de Engelsen uit het land te krijgen. Met dat al wordt de situatie" in het Midden-Oosten er niet prettiger op. In Moskou lachen Boelganin en Kroestsjef in hun vuistje en denken en waarschijnlijk niet eens hele maal ten onrechte dat hun propa- ganda-reis door ZuicbAzië, waar zij duchtig stookten tegen Engeland, reeds vruchten begint af te werpen in Amman. 1955 Jaar geleden werd hier de Vredevorst geboren In conflict met zijn eigen partij Volgens onbevestigde berichten in Buenos Aires is in Paraguay een revolutie uitgebroken, na een bevel van de president, generaal Alfredo Stroessner, tot arrestatie van een vooraanstaand lid van één van de groepen der Colorado-partij. Naar verluidt zou de minister van openbare werken de leider van de opstand zijn. VERBINDINGEN V7RBROKEN. Volgens de Argentijnse posterijen zijn enkele minuten voor midder nacht de radio- en telefoonverbindin gen met Paraguay verbroken. Een deel van de politie zou de op standige beweging steunen. Een af deling van de cavalerie van Asun cion was het eerst in opstand geko men. Generaal Stroessner werd in Mei 1954 na een revolutie tot opperbevel hebber van de strijdkrachten be noemd. Drie maanden later werd hij tot president gekozen als officiële candidaat van de Colorado (nationa le republiekeinse) partij. Sindsdien zijn er herhaaldelijk onbevestigde berichten geweest over conflicten Russische wapens voor Afghanistan? Een Afghaanse missie zal waar schijnlijk binnenkort een bezoek aan Moskou brengen om te onderhande len over de levering van Russische wapenen aan Afghanistan, aldus is Woensdag van gewoonlijk welinge lichte zijde te Kaboel vernomen. In de na het bezoek van Boelga nin en Kroestsjef uitgegeven commu- niqué's werd niet over wapens ge sproken, maar naar verluidde, was de kwestie tijdens het bezoek wel ter sprake gebracht. Eerder was gemeld, dat een aantal Afghanen naai- Tsjecho-Slowakijk zou gaan om over de aankoop van wa penen te spreken, maar deze groep is tot dusver niet veftrokken. Met nieuwe bondgenoten Premier Nikolai Boelganin en Ni- kita Krostsjef, secretaris der commu nistische partij, zijn Woensdag van hun Aziatische reis in Moskou terug gekeerd. Zij werden op het vliegveld van Moskou ontvangen door alle thans in de hoofdstad aanwezigen leiders, on der wie Molotof, Mikoyan, Kagano- witsj, Worosjilof en Saboerof, en door de leiders der diplomatike missies. Een grote menigte juichte de beide leiders geestdriftig toe de weg van het vliegveld naar het Kremlin. Boelganin en Kroestsjef waren 17 November uit Moskou vertrokken. Zij brachten twee weken door in India, een week in Birma en vijf dagen in Afghanistan. Kroestsjef heeft in een toespraak op het vliegveld van Moskou gezegd: „De Indiërs, Birmanen en Afghanen zijn nu de bondgenoten van de Sow- jet-Unie in onze strijd voor de vrede". Premier Boelganin merkte op, dat Kroestsjefs toespraken in Azië niet in de smaak zijn gevallen bij een aan tal Westelijke bladen en „zelfs niet bij enkele ernstige politici, in het bij zonder in Groot-Brittannië". „Onze vriendschap met Idia, Birma on Afghanistan staat hun niet aan. Maar ons wel zij schikt ons", aldus de premier. OPPERSTE SOWJET UITGESTELD De bijeenkomst van de Opperste Sowjet, die aanvankelijk Vrijdag as. zou worden geopend, is tot 26 dezer uitgesteld. Men acht het mogelijk, dat de bij eenkomst is uitgesteld om Boelganin en Kroestsjef meer tijd te geven voor de voorbereiding van het verslag van hun bezoek aan India, Birma en Afg hanistan en voor de bestudering van de begroting. Waarnemers te Moskou houden echter ook rekening met de mogelijkheid, dat zich de laatste we ken een nieuwe ontwikkeling heeft voorgedaan. Onlangs zijn er in de gehele Sowjet-Unie bijeenkomsten van plaatselijke commissies der com munistische partij gehouden, welke in vele gevallen vergezeld gingen van wijzigingen in de leiding. tussen de president en leden der partij. Op 25 Januari j.l. meldde het mi nisterie van binnenlandse zaken, dat een complot tegen de president, door leden van de partij, was verijdeld. Later dit jaar waren er nog meer onbevestigde berichten over onrust. Generaal Stroessner is een goede vriend van generaal Juan Peron, voormalig president van Argentinië. Deze laatste vluchtte naar Asuncion, de hoofdstad van Paraguay. Hij bleef daar als gast van generaal Stroessner tot begin November, waarna hij naar Panama ging. Porkkala terug aan de Finnen Vroegere Finse bewoners uit het elf jaar geleden aan Rusland afge stane gebied Porkkala hebben Woens dag voor het eerst weer iets kunnen zien van hun vroegere woonplaats, die krachtens een Fins-Russisch ac- coord aan Finland zal worden terug gegeven. De Russen hadden te Pork kala een vlootsteunpunt ingericht. Woensdag mochten voor het eerst Finse treinen zonder luiken voor de ramen door het gebied rijden, maar de portieren werden net als in de voorgaande elf jaar, nog op slot ge daan. Vele Finnen zagen tot hun grote vreugde, dat hun huizen niet zijn ver woest of afgebroken. De boeren on der hen varen van oordeel, dat de akkers in goede toestand zijn en dat de Russen maar heel weinig bomen hebben geveld. Opzettelijke bestandsschendiilg tussen de omvang van de ver- geldingsactie en de aanleiding er toe". Bruns acht de door de Israëliërs op gegeven reden voor de vergeldings maatregel en de Israëlische aanval niet ovenredig met elkaar. Mogelijk heeft ook de uitwisseling van gevan genen een rol gespeeld. Generaal-majoor Bruns, hoofd van de Palestijnse bestandscommissie der Ver. Naties, heeft in zijn verslag aan de Veiligheidsraad verklaard, dat de Israëlische aanval van 11 December op Syrische stellingen bij het Meer van Tiberias een „opzettelijke schen- ding van de bestandsovereenkomst" is geweest. Bij de aanval werden volgens Is raëlische gegevens 55 Syriërs en Israëliërs gedood en tien Israëlische militairen gewond. Syrië heeft ge meld, dat er 56 Syrische slachtoffers te betreuren vielen. De Veiligheidsraad zou vandaag debat over de Syrische klacht deze aanval voortzetten. De week eiste de Syrische sancties tegen Isaël. Voorts voor, Israël uit de Ver. Naties te ten. Israël heeft verklaard, dat aanval was uitgevoerd als voor beschieting van sersvaartuigen op het Meer van berias door de Syriërs. Bruns wijst in zijn verslag op het gevaar, dat dergelijke vergeldings acties hevige reacties van de troepen der tegenpartij tot gevolg kunnen hebben, waardoor een beperkte over val zou uitgroeien tot volslagen vijan delijkheden. Overigens bestaat er vol gens het verslag een „opvallend ver- De onrust in N.-Afrika Overvallen uit hinderlagen en krach tige Franse zuiveringsoperaties heb ben in Algiers in de afgelopen 24 uur 89 mensenlevens geëist. Men vreest dat aan de vooravond van Kerstmis een grote opstand tegen de Europese bevolking zal losbarsten. Sultan Sidi Mohammel Ben Joes sef heeft Dinsdag zijn zegel gehecht aan een besluit, waardoor Marokka nen, die veroordeeld zijn of vastge houden worden wegens daden, inge geven door politiek motieven, vrije voeten worden gesteld. Onder het besluit vallen ongeveer 700 Marokkanen die veroordeeld zijn wegens aanslagen op landgenoten. De Marokkanen die gewelddaden hebben gepleegd tegen Europanen, zijn be recht door Franse krijgsraden. Om de vriendschap van Jordanië In Jordanië was de toestand giste ren weer vrijwel normaal, nadat ko ning Hoessein een nieuw kabinet had beëdigd, dat toezicht zal houden op de verkiezingen, die zijn uitgeschre ven onder de druk van protesten te gen de voorgestelde aansluiting van Jordanië hij het Pact van Bagdad. Egypte en Saoedi-Arabië zijn over eengekomen dat zij Jordanië hulp zullen bieden, die even groot is als de Britse hulp die het land thans jaarlijks ontvangt. De bedoeling van het aanbod zou zijn Jordanië in staat te stellen af te zien van de Britse steun, die de Arabische landen be schouwen als een middel om Jordanië binnen de Britse invloedssfeer te houden. Syrië heeft zidh met de Egyp tischSaoedi-Arabische stap accoord verklaard. Vorig jaar heeft Engeland Jordanië voor een bedrag van 25 millioen gul den steun verleend. Juist gisteren zijn de jaarlijkse Joradans-Britse bespre kingen over de komende hulp be- verdigend afgesloten. Officieren van het Arabische Legioen onderzoeken een aantal christen- pelgrims bij het betreden van Jeruzalem door het niemandsland bij de Mantenbaupoort. De weg, die eens door een welgestelde wijk voerde, voert nu door ruines en is afgezet met betonnen tankversperringen en prikkel draad. De papieren van de uit Israël komende pelgrims worden vergeleken met lijsten waarop de namen staan van hen, die toegelaten mogen worden. Zij waren vergiftigd Sir Richard Pim, het hoofd van de politie van Noord-Ierland, wiens man nen in een permanente strijd op le ven en dood zijn gewikkeld met het buiten de wet gestelde Republikeinse leger, is bijna het slachtoffer gewor den van vergiftigde pasteitjes. Terwijl hij in Londen was, bezorg de men bij zijn vrouw een groot pak ket. Het was fraai ingepakt in papier met motieven van kersttakken en kerstklokken, dichtgebonden met een rood lint met een grote strik en er was een etikent opgeplakt met de woorden „Merry Christmas". De vrouw van Sir Richard liet de zen ding in de provisiekamer plaatsen. Even later werd zij opgemeld door iemand die zijn naam niet noemde, maar die vroeg of zij het pakket wel had ontvangen. Dat maakte haar arg wanend en zij besloot daarop, het niet open te maken aleer haar man uit Londen terug was. Sir Richard, van huis uit reeds een argwanend man en daarbuiten een uiterst voorzichtig politiefuncitonna- ris, zond het direct naar het laborato- Buiten Euratom om West-Duitsland zal zijn eigen gang gaan op het gebied van de kernener gie.: Te Bonn is gisteren een commis sie voor de kernenergie opgericht, die moet proberen Duitsland, ondanks de achterstand van vele jaren, weer op één lijn te brengen met de Grote Vier wat betreft de opwekking van kern energie voor vredesdoeleinden. Franz-Josef Strauss, die kort gele den is benoemd tot minister voor de kernenergie, heeft gezegd dat de com missie moet werken aan een in vijf of zes jaar te verwezenlijken plan dat Duitsland in staat moet stellen, zijn achterstand van tien a 'vijftien jaar in te halen. De eerste West-Duitse atoomreactor zal worden gebouwd te Karlsruhe. Hij zal geheel van Duitse makelijk zijn. Andere zullen compleet uit de Ver enigde Staten of Groot-Brittannië worden ingevoerd, zei Strauss. De Duitse commissie voor de kern energie telt 25 leden en staat onder voorzitterschap van minister Strauss. Er hebben zowel deskundigen zitting in, als industriëlen, economen en ver tegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties. Nog maar een paar dagen geleden heeft minister Dulles te Parijs na drukkelijk verkondigd dat de Ver enigde Staten bereid zijn een geza menlijk plan voor de opwekking van kernenergie van deWesteuropese lan den te steunen, maar er niet aan te denken om landen die zich afzijdig houden (zoals Duitsland) te helpen. Amerika wenst namelijk niet het gevaar te scheppen, dat een land op eigen houtje toch atoomwapens gaat maken uit de 'bijproducten die vrij komen in de kernreactors. Het is daarvoor echter niet beducht wan neer de landen van West-Europa ge zamenlijk een supra-nationaal lichaam in het leven roepen. Zoals bekend, wordt op het ogenblik de oprichting van een dergelijk lichaam overwo gen. Het zou Euratom heten en in op zet grote overeenkomst vertonen met de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. rium van zijn dietnst. Daar consta teerde men dat de pasteitjes vergif tigd waren met cyaankali, dat reeds bij zeer kleine doses een onmiddel lijk dodende werking kan hebben. De regering van Noord-Ierland heeft gis teren een waarschuwing doen publi ceren waarin haar ambtenaren wor den aangespoord uiterst voorzichtig te zijn met kerstgeschenken, die on bekenden hun zenden. Het Republikeinse Leger is een or ganisatie, die streeft naar vereniging van de zes graafschappen van Noord- Ierland met de Zuid-Ierse republiek. MIJNONGELUK IN ZUID-BELGIë. In een steenkoolmijn nabij La Louviere, in Zuid-België, is Woens dag een schacht ingestort, waardoor vijf mijnwerkers van de buitenwe reld werden afgesneden. Twee van hen zijn inmiddels gered, doch de overige drie heeft men nog niet be reikt. REGEN IN DE LUCHT. Weliswaar is Donderdag de win ter officieel begonnen, maar dat be tekent niet, dat het nu ook direct kouder wordt. Integendeel, het ziet er naar uit, dat aan het kwakkelweer van de laatste dagen resoluut een einde wordt gemaakt, door een sterk toe nemende depressieactiviteit op. de Atlantische Oceaan. Een diepe depressie, dei naar de Far-Oer trekt, bracht op de Britse eilanden neerslag. Deze regenzone zal in d-e nacht van Donderdag op Vrijdag ons land bereiken. Intussen is een tweede Oceaansto ring ten Noorden van de Azoren aangekomen, die recht op West-Eu ropa aankoerst. Verder op de Oceaan is nog een derde in ontwikkeling. Deze grote depressieactiviteit waarborgt voor de eerstvolgende vier dagen een temperatuur, welke ge middeld flink boven htt vriespunt zal liggen. HOE weer? wordt het (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENIGE REGEN. Veel bewolking met nu en dan wat regen of mogelijk van nacht ook nog wat natte sneeuw. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk wellicht harde wind tus sen Zuid en Zuidwest. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. 23 Dec. zon op 8.49, onder 16.33; maan op 12.31, onder 1.40. Hoogwaterstanden v.m. 9.10 uur; Het weer in Europa De weerrapporten van het KNMI op Donderdagochtend 7 uur luiden: HET AANTAL NEDERLANDERS DAT ONS LAND VERLIET HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGE1 ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. zwaar bew. —11 gr sneeuw —2 mist —19 I zw. bew. zwaar bew. —12 mist —4 onbew. 1 it mist —1 mist 2 geh. bew. 11 H regen 4 licht bew. 5 poolsneeuw 1 regen 1 zwaar bew. 2 zwaar bew. 2 regenbui 5 onbew. —4 onbew. 3 nevel —3 regen 9 Het is lang geen gemakkelijk karwei om in een stad als Londen met een groepje olifanten op stap te gaan, zonder dat er ongelukken van komen, doch als je op die tocht langs een groenten en fruitmarkt komt, ben je verlovenDat onderval de be 'eider van een viertal dikhuiden van „Tom Arnold's" circus, dat in Londen optreedt. Gelukkig viel de schade achteraf mee..*... Korreltje Cijfers liegen niet, maar leuge naars kunnen soms handig cijferen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1