©eCöidóeSoti/fca/rit Een vredesplan Midden-Oosten Verzet in Jordanië tegen het pact van Bagdad Relletjes in Jerusalem Soedan onafhankelijk Vredesplan Israëlische regering Naar het Zuidpoolgebied Fel'c kou in N. Europa De „tweeling" terug Poujadisten op het verkiezingspad i DINSDAG 20 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No voor het Directeur c. m v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGKACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p. p. 17.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 KLEINE GEVOELIGHEDEN I^E BESPREKINGEN met Indonesië over de opheffing van het Unie- statuut en de vervanging daarvan door gewone verdragen vlotten niet zo erg. Zoals men weet, wilden de Indone siërs beslist buiten Nederland confe reren uit prestige-overwegin- 0 gen en vergadert men der halve te Genève. Voor een staat, die nog aan de minderwaardig heidscomplex van de jeugd lijdt, kan men zich dat indenken; maar las- stig is het wel. Allerlei ministers zijn daarbij betrokken, zoals de minister van buitenlandse zaken, van econo mische zaken en van financiën, en deze moeten hun werkzaamheden in deze drukke tijd in de steek laten om op en neer te reizen. En dat alleen omdat de Indonesiërs die toch ver van huis zijn niet bij ons willen zitten. Het schijnt, dat de Indonesiërs de prestige-kwestie zover door wil len voeren, dat zij de Nederlandse ministers zelfs voor niets naar Genève laten komen, omdat de Indonesische autoriteiten niet tijdig komen opda gen. Minister v. d. Kieft heeft overi gens reeds direct geweigerd naar Ge nève te komen, zolang zijn Indonesi sche collega dr. Soemitro niet aan wezig is. Hij heeft het te druk om terwille van de gevoelige tenen der der Indonesiërs een paar dagen voor spek en bonen naar Zwitserland te gaan. De Nederlandse onderhandelaars zijn er trouwens over het algemeen voorstanders van om de dingen zui ver zakelijk te bekijken en geen poli tiek erin te mengen, wat de Indone siërs wel schijnen te willen doen. In elk geval dreigen de besprekin gen te Genève al spoedig te veran deren in ietwat kleinzielig gedoe. De overstromingen in Libanon Jeruzalem is gisteren het toneel van relletjes geweest. Betogende Arabie ren hebben het Turkse consulaat in het oude, Jordaanse gedeelte van de stad in brand gestoken. Het gebouw is geheel in vlammen opgegaan. De Arabieren betoogden tegen de aansluiting van Jordanië bij het verdrag van Bagdad. In het Israëlische gedeelte van Jeru zalem kon men ook geweer- en mi- trailleurvuur in de oude stad horen. Eén van de wit geschilderde jeeps van de wapenstilstandscommissie werd in het Jordaanse stadsdeel met stenen bekogeld. De Jordaanse regering heeft ,.tot nadere aankondiging" voor Bethle hem de avondklok ingesteld. Het uit gaansverbod geldt van vier vuur des middags tot de volgende ochtend zes uur plaatselijke tijd. Er werd niet gemeld of er een uit zondering zal worden gemaakt voor Kerstdag, wanneer duizenden buiten landse pelgrim diensten in de Kerk van de Geboorte plegen bij te wonen en de plaats bezoeken, waar de krib be zou hebben gestaan waarin Jezus geboren werd. Intussen stromen honderden en hon derden pelgrim naar Jeruzalem. PARLEMENT ONTBONDEN. die binnen vier maanden zullen wor den gehouden. Mahali had het Jordaanse veilig- heidsleger opdracht gegeven de vrede in het hele konikrijk te handhaven. De nieuwe regeringscrisis vorige week Woensdag vormde Mahali de nu afgetreden regering volgt cp de demonstraties, die de laatste dagen in het land zijn gehouden tegen 'n Brits voorstel dat Jordanië zich zou aan sluiten bij het pact van Bagdad. Het Soedanese parlement heeft met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin wordt ver klaard, dat de Soedan „een volledig souvereine republiek" moet worden. De gouverneur-generaal, Sir Knox Helm, zou Engeland en Egypte, die het gebied sinds 1899 gezamenlijk bestuurd hebben moeten verzoeken, het besluit onmiddellijk te aanvaar den. Engeland heeft het besluit van de Soedanese Kamer van Afgevaardig den aanvaard. Van officiële zijde wordt verno- hen, dat ook de Egyptische regering haar goedkèuring eveneens heeft ver leend aan het besluit. Kefauer verklaart zich tot presidentscandidaat Senator Estes Kefaufer heeft op een persconferentie te Washington officieel verklaard dat hij candidaat is voor de presidentsverkiezingen in 1956. Hij is van de demo cratische partij. Op de foto zwaait hij voor de fotografen met een bontmuts. Geen terugkeer voor geviuchte Arbieren De Israëlische regering heeft aan de Amerikaanse regering een „vredes plan" voor het Nabije Oosten doen K3UITVAT HET MIDDEN-OOSTEN Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren het Jordaanse parle ment ontbonden, terwijl de regering van premier Hazzah Mahali is afge treden. De Jordaanse radio onderbrak gisteravond iedere tien minuten zijn normale programma om de proclama tie des konings voor te lezen. In een verklaring voor de radio zei Mahali dat zijn kabinet was afgetre den om de natie een kans te geven een beslissing te nemen over de bran- -T j I dende kwesties. Er zou een zakenka- i^nnnS binet worden gevormd om toezicht te toekomen. Dit plan omvat de volgen restengeborgenvan 140 verkiezingen, de acht punten: die als een gevolg van de hevigste overstromingen, welke het land ooit heeft gekend, zijn omgekomen. Ruim driehonderd personen worden nog vermist. De schade wordt op tien mil- lioen gulden geschat. De drie oude wijken van Tripoli werden verwoest door een modder stroom van de Aboe Ali, die tenge volge van plotselinge, hevige regen val buiten haai oevers trad. Hulpploegen militairen en vrijwilli gers zijn nog aan het puin ruimen. Volgens de politie liggen er wellicht nog vijftig personen onder de huizen- resten in Tripoli bedolven. Bioscoopvoorstellingen en radio- uitzendingen werden afgelast. In de raffinaderij van de Iraakse Oliemaatschappij nabij de stad werd het werk gestaakt. Volgens employé's kan het wel vijf weken duren, voor dat men het werk kan hervatten. Het Libanese kabinet, dat Maan dagavond in spoedvergadering bij een was, heeft nationale rouw voor de duur van 24 uur afgekondigd. De man, die praten kan, maar niet betalen wil Pierre Poujade, de leider van de Franse Unie van Middenstanders, welke sinds maanden een heftige actie voert tegen het betalen van belastingen, beveelt hier voor een drukbezochte vergadering van aanhangers in Parijs met veel klem en welsprekendheid de candidaten van zijn nieuwe partij aan voor de verkiezingen voor de nieuwe Franse Nationale Vergadering op 2 Januari a.s. Hoewel men bij deze propaganda-avond in de Parijse Salie Wagram relletjes verwachtte, verliep de vergadering zonder bijzondere stoornis. Kerkelijk en burgerlijk huwelijk Het Oostenrijkse Constitutionele Hof heeft gisteren bepaald, dat Rooms-Katholieke priesters, die een kerkelijk huwelijk inzegenen, voordat er een burgerlijk huwelijk heeft plaats gehad, niet langer strafbaar zijn. Dit betekent echter niet, dat ker kelijke huwelijken voortaan rechts geldigheid bezitten, zonder dat er een burgerlijk huwelijk heeft plaats ge had, aldus maakten functionnarissen van het Hef bekend. De R.K. Kerk heeft haar gelovigen in het gehele land verzocht geen ker kelijk huwelijk aan te gaan, voordat het burgerlijk huwelijk is gesloten. Mgr. Jachym van Wenen heeft zijn priesters verboden eigenmachtig zuiver kerkelijke huwelijken te slui ten zonder - voorafgaand burgerlijk huwelijk. Elk geval afzonderlijk moet aan de bisschop worden voorgelegd. Directe onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van Israël en de Arabische landen, in het bij zonder Egypte. Onderlinge vaststelling van de grenzen, maar geen eenzijdige ge- biedsafstand door Israël. Het herstel van Israël als de spil van het verkeer in het Nabije Oosten. Israël is bereid het land en luchtverkeer tussen Egypte en Libanon en tussen Egypte en Jor danië te vergemakkelijken. De Arabisohe landen zullen dan evenwel aan Israël dezelfde facili teiten op hun gebied moeten ge ven. Jordanië kan een vrije zóne in de haven van Haifa krijgen. De Israëlische regering is bereid schadevergoeding te betalen aan Acht vliegtuigen zijn Dinsdagoch tend vroeg vertrokken van vliegvel den in het Zuiden van Nieuw-Zee- land voor een vlucht van circa vijf tien uur naar McMurdo Sound in het Zuidpoolgebied. Een groep kwartier makers van de grote Amerikaanse expeditie „Diepvries" heeft daar een landingsstrook op het ijs gereed ge maakt. Vier van de vliegtuigen, twee Da- kota's en twee twee-motorige Alba- tros-amphibievliegtuigen, moesten echter na enige tijd naar Nieuw-Zee- land terugkeren. De vliegtuigen on dervonden op de vlucht naar het de Arabische vluchtelingen in het j Zuiden zo'n sterke tegenwind, dat de Nabije Oosten. Terugkeer van de ze vluchtelingen naar bun vroege re woonplaatsen in Israël is uitge sloten, doch Israël wil het Ameri kaanse aanbod voor een lening ter betaling van de schadeloosstelling aanvaarden. 7. Israëlisch-Arabisohe samenwer king bij de plannen ter verdeling van het water van de Jordaan en de Parmoek. 8. De huidige verdeling van de stad Jeruzalem tussen Israël en Jor danië moet gehandhaafd blijven, maar de heilige plaatsen moeten onder internationaal beheer ko men. Tien mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij de eerste felle kou de, mist, gladheid en sneeuwstormen van deze winter in Noord-Europa. In de Oostzee kwamen schepen in het ijs vast te zitten en de Britse eilanden waren in een dichte mist ge huld. Te Karsjok in Noorwegen daalde de temperatuur tot veertig graden on der nul en op de Lofoten vroor een zieke man dood. In Zweden is de verkeerssituatie sinds een eeuw niet zo ernstig ge weest. Het rijschema van de trein is totaal in de war. Treinen komen minstens vier uur te laat of komen f in het geheel niet opdagen. Wat de j vliegveld naar de stad reden. toestand erger maakt is het feit dat ook geen bussen kunnen rijden op de dikbesneeuwde wegen. voorraad benzine van deze toestellen wellicht niet toereikend voor de ge hele vlucht zou zijn. De vier vlieg tuigen, die doorgevlogen zijn, twee Amerikaanse Neptunes en twee grote Skytrai.i-transporttoestellen, hebben grotere brandstoftanks. Langs de route naar het Zuiden zijn acht schepen var de „Diepvries" gestationneerd, die de vliegtuigen leiden. De toestellen waren Dinsdagoch tend vroeg vertrokken, om een lan ding bij daglicht van vliegtuigen, die eventueel zouden moeten terugke ren, mogelijk te maken. Op de lan dingsbaan in de McMurdo Sound heeft men geen kunstlicht nodig; daar schijnt nu de middernachtzon. De expeditie „Diepvries" staat on der bevel van de Amerikaanse schout-bij-nacht Richard Byrd. Kamerlid veroordeeld 1 week gevangenisstraf De verkeerskamer van de Rotter damse rechtbank heeft vanmorgen het 45-jarige lid van de Tweede Ka mer uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven dagen en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Volgens de dagvaarding zou hij op 15 November j.l. te Rotterdam als be stuurder van een auto gereden heb ben in de Rochussenstraat, terwijl hij onder zodanige invloed van alcohol houdende drank zou hebben ver keerd, dat hij niet in staat moest worden geacht dat motorrijtuig naar behoren te besturen. De eis was een gevangenisstraf van drie weken en ontzegging van de rij bevoegdheid gedurende zes maan den. De rechtbank was van oordeel, dat de overtreding van het eerste lid van artikel 26 van de wegenverkeerswet een dermatie ernstig feit is, dat, mede met het oog op de generale preven tie, termen voor een principale vrij heidsstraf aanwezig zijn. Bij het be palen van de strafmaat heeft de rechtbank overwogen, dat de gevol gen van het vonnis ernstig zullen zyn voor verdachte. HOE wordt het weer? De Russische eerste minister, Boel- ganin, en de eerste-secretaris van de communistische partij van de Sow- Unie, Kroestsjef, zijn Maandag na hun reis naar India Birma en Afgha nistan geestdriftig ontvangen te Tasjkent, de hoofdstad van de socia listische Sowjet-republiek Oezbekis tan. aldus heeft radio-Moskou ge meld. Ruim een half millioen inwoners in Oezbekistan hebben beide Sow- jet-leiders bejubeld, toen zij van het Knokploegen slaan erop los Dat de campagne voor de algemene verkiezingen in Frankrijk niet zonder incidenten verloopt, is voornamelijk het gevolg van het optreden van de „belasting-bestrijder" Pierre Poujade en zijn aanhangers, die in ongeveer zestig districten candidaten hebben gesteld. In de Vendée (West-Frankrijk) hebben de conservatieyen hun bijeen komsten afgelast wegens de storings tactiek van de Poujadisten. Deze groep heeft n.l. knokploegen in rhet veld gebracht, die de leuze „Gooit Jze er allemaal uit" in practijk brengen. De stroomtoevoer naar de vergadër- lokalen wordt afgesneden, de toegang tot de zalen geblokkeerd en in en kele gevallen zijn candidaten, die een spreekbeurt hadden te vervullen, door Poujadisten opgesloten, waar door zij of helemaal niet, of veel te laat ten tonele versohenen. Andere ploegen anti-belastingijve raars hebben het speciaal voorzien AUTOBUSONGELUK IN ZUID-AFRIKA. Bij East London in Zuid-Afrika is Maandagmiddag een autobus over de kop geslagen en in brand gevlogen. Een-en-twintig inzittenden zijn le vend verbrand en vijf gewond. TIJDELIJK Z.W.-WIND. De arctische koude heeft Noord- Europa vast in haar greep. op Frangois Mitterand, de minister i Stockholm had vannacht een tempe- van binnenlandse zaken in het kabi- net van Mendés-France. Tijdens een ratuur van minus 20, in Noord-Zwe den werd zelfs ergens 36 graden vorst gemeten. Denemarken en rondreis door zijn kiesdistrict Nièvre ^nemarK werd hij bekogeld met groenten en ?chotla'!d hadden _plaatseli,k mm 9. fruit. Bij één van deze bijeenkom sten werd hij licht gewond, doch hij zette zijn rede voort. In sommige kringen heeft dit op treden van de Poujadisten veront waardiging gewekt. Volgens een dag blad doet dit ageren „op onplezierige w-ijze denken aan het begin van het nationaal-socialisme in Duitsland." In ons land had Zuid-Limburg met min 5 de laagste temperatuur. In de komende 36 uur zal het weer onder invloed komen van een gecom pliceerde storing boven de Britse eilanden, die in ongeveer Noordoos telijke richting trekt. Deze zal enige sneeuw en een tij delijke dooi brengen. De wind draait tijdelijk naar het Zuidwesten. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond* Opgemaakt te 111.15 uur). KWAKKEL WEER Vrij veel bewolking met plaat- selijk wat sneeuw, regen of ij zei. Matige tot vrij krachtige Zuid- oostelijke wind met lichte vorst, later ruimend naar Zuidwest met lichte dooi. 21 Dec. zon op 8.48, onder 16.32; maan op 11.52, onder Hoogwaterstanden Het weer in Eurooa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw —16 C. onbew. —20 nevel —14 onbew. —3 half bew. 5 regen 4 geheel bew. 4 onbew. —1 onbew. —3 mist 0 licht bew. 9 licht bew. —1 onbew. 6 mist —3 nevel —2 nevel 1 nevel 1 zwaar bew. —o nevel —1 onbew. 5 regen 11 Korreltje Neem uw tijd te baat, te vroeg is beter dan te laat.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1