Prof. Rommeparlementaire periode zou vijf jaar moeten duren I - H. J. v. Mil 25 jaar in het Kringbestuur-Leiden K.V.P. Partijraad K. V* P. in Utrecht Kamerlid moet altijd politicus zijn Premie ouderdomsverzekering niet aan inkomsten aangepast DonweEgberts 'ir Politiek vluchteling sprong bij pier van IJmuiden in het water Meisje slipte met bromfiets MAANDAG 19 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Op de Zaterdag: te Utrecht gehouden partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij, heeft de fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, prof. dr. C. P. M. Romme, gesproken over het voortdurend uitdijen van de Üjdsduur die de huidige wetgeving nodig heeft. De te treffen voor zieningen zijn dikwijls groter geworden en meer complex. De groei van het maatschappelijke organisatiewezen heeft geleid tot zijn sterkere inscha keling in de voorbereiding der wetgeving met alle gevolgen ook aan tijd die dit kost, zo meende prof. Romme. In dit verband vroeg prof. Romme zich af, of men aan dit verschijnsel van verdere uitdijing van de tijdsduur der wetgeving de duur van een parlementaire periode niet wat moet aanpassen. Prof. Romme suggereerde een vijfjarige periode inplaats van een vierjarige, waarmee volgens hem het algemeen welzijn gediend zou zijn. gen, wel op de zuinigste en meest doeltreffende manier worden aange wend, zullen volgens prof. Romme dan beantwoord kunnen worden. De Partijraad van de K.V.P. werd geopend door mr. H. W. van Doorn te Utrecht, die in zijn openingsrede herinnerde o.m. aan de kabinetscrisis die op een merkwaardige wijze ont stond en op een nog merkwaardiger wijze is afgelopen. De socialisten, geholpen door de liberalen en enkele kleine partijen, hebben, aldus spreker, de ministers naar huis gestuurd. Het kabinet Na twee jaar pas op volle toeren Ook de uitbreiding van het parle ment levert volgens hem een bijdrage tot dezelfde vraag. Een vergrote Ka mer maakt het volgens prof. Romme voor de nieuwe leden moeilijker zich als Kamerleden in te werken en hun volle nut als Kamerleden af te wer pen. Een Kamerlid heeft volgens prof. Romme, twee jaren nodig om op volle kracht te komen. Hy betwijfelde thans sterk of in een vergrote Ka mer dit mogelyk .zal blijven. Prof. Romme releveerde tijdens zijn traditionele rede over het parlemen taire werk der K.V.P.-fractie enkele belangrijke dingen uit het jongste verleden. Bij zijn beschouwingen over hetgeen zich rond Nieuw Guinea af speelt betrok hij ook een van de voor stellen tot grondwetswijziging, die de regering de Kamer heeft voorgelegd: het wijzigingsvoorstel om artikel 1 van de grondwet voortaan te doen luiden: Het grondgebied van het ko ninkrijk der Nederlanden omvat Ne derland, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw Gui nea. Met betrekking tot de samenstelling van de agenda van de nu in gang zijnde minister-conferentie te Genève, zeide prof. Romme, dat inzake Nieuw Guinea de souvereiniteitskwestie bui ten haakjes is gesteld. Men kan er, aldus prof. Romme, evenwel nooit zeker van zijn of toch niet misschien een poging zal worden ondernomen om erover te gaan praten. Na de sa menstelling van de agenda en een gemeenschappelijke verklaring is in de boezer van de Verenigde Naties een resolutie tot stand gekomen, die uitdrukking geeft aan de hoop dat de onderhandelingen waarvan in de gemeenschappelijke verklaring spra ke is, vruchtdragend zullen zijn. Benelux-raad. Prof. Romme herinnerde voorts aan de ondertekening door de drie oe- trokken regeringen van de overeen komst nopens de instelling van een raadgevende interparlementaire Be. neluxraad. De taak van deze raad, al dus prof. Romme, zal bestaan in het beraadslagen en het uitbrengen van adviezen aan de drie regeringen ovor vraagstukken betreffende de tot standkoming en de werking van een economische unie tussen de drie sta ten, voorts betreffende hun culturele toenadering, him samenwerking op het gebied van het buitenlands beleid en de eenmaking van hun recht. Daarnaast zal de raad kunnen beraad slagen en adviseren, maar alléén met instemming van hun drie regeringen over andere vraagstukken van ge meenschappelijk belang. Het ligt in de lijn van de verwach ting, zo meende prof. Romme, dat.de tekst van deze overeenkomst binnen kort iri Nederland in het tractaten blad zal worden opgenomen en de bekrachtiging van deze overeenkomst spoedig zal plaats vinden. Kamerlid politicus. Sprekende over de consequenties van de uitbreiding van de K.V.P. fractie, waarvan hij zeide, dat deze op 50 leden is te brengen, zei prof. Romme dat deze consequenties vooral het beleven van het Kaftierlidmaat- schap raken. Hij meende, dat een Ka merlid, specialist of all-round, altijd politicus moet zijn. Een fractie in on ze tijd, aldus prof. Romme, heeft on vermijdelijk behoefte zowel aan spe cialisten als aan all-round politici, waarby deze laatste liefst ook nog wat specialisme in zich zullen moe ten herbergen. De Kamer kan vol gens prof. Romme met name haar taak niet behoorlijk vervullen, wan neer zij ofwel mensen van het alge mene politieke overzicht zou ontbe ren, ofwel het zou moeten doen zon der vakkundige bekwaamheden op de onderscheidene terreinen van de over heidsbemoeienis. De remedie tegen het achter liggen van de Kamerleden bij de regering kan volgens prof. Romme niet uitsluitend gezocht wor den in de kundigheden van de Ka merleden. Het is volgens hem ook een kwestie van outillage van de Kamer. De Kamer zou volgens hem de be schikking moeten hebben over een deskundige organisatie, die het de Kamer mogelijk maakt controle uit te oefenen over de doelmatigheid van de staatsuitgaven. Vragen of de staat overal efficiënt werkt, of de midde len die bij de begroting beschikbaar worden gesteld om bepaalde voorzie ningen daarmee ten uitvoer te leg. kwam terug dank zij een politieke souplesse van mr. Burger. M.r van Doorn zei voorts, dat de K.V.P. volhardt in een voortduren de waakzaamheid over de belangen van de vergeten groepen. Europese integratie. Mr. E. Sassen, voorzitter der Chr. democratische fractie van het kolen- en staalparlement en tevens lid der Eerste Kamer, sprak hierna over de Europese politiek. Hij zeide, dat er duidelijke aanwij zingen zijn, dat de Europese integra tie voortgaat. Machtsevenwicht. De ontwikkeling doet zien, zo meent de heer Sassen, dat er van Sov jet-Russische zijde, in en buiten Europa zowel op politiek als ook op economisch en militair terrein krach tige pogingen worden ondernomen om het machtsevenwicht, dat thans tussen Oost en West schijnt te bestaan, in het nadeel van de vrije wereld te wij zigen. De resultaten van de bespre kingen te Genève in Juli en October j.l., zouden volgens hem in» dit ver band zijn zienswijze bevestigen Mr. Sassen zeide, dat de noodzaak tot nauwere aaneensluiting van de vrijere Europese staten, mitsdien slechts urgenter geworden is. Nadat over dit onderwerp door de Partijraad van gedachten was gewis seld, sprak het Tweede Kamerlid C. J. van der Ploeg, over de ouderdoms- erzekering. Hij zeide, dat het thans ingediende wetsontwerp in grote lijnen aan de K.V.P.-ver wachtingen voldoet. De op te brengen premie zal vol gens de heer Van der Ploeg voor sommige bevolkingsgroepen grote be zwaren kunnen meebrengen. Hoewel volgens hem een ontworpen regeling voor vrijstelling, eventueel vermin dering van premie, enigermate aan deze bezwaren tegemoet komen, rijst toeh de vraag, of de inkomstengren- zen die hier zijn getrokken, niet te eng zijn. In dit verband vroeg hij zich ook af, of het wel juist is, dat de premie- vrijstelling of premievermindering alleen geldt voor degenen die niet in loondienst werken. De aanpassings regeling van het wetsontwerp noem de de heer Van der Ploeg weinig ge lukkig. Als grootste bezwaar zag hij, dat de in uitzicht gestelde pensioenen zonder instemming van de betrokke nen kunnen worden aangetast, ook voor wat betreft de reeds verkregen rechten. Een dergelijk bezwaar zag hij ook in de aanpassing van de pensioenen van het overheidspersoneel. Ook hier zou volgens hem een aan tasting kunnen geschieden van de reeds verkregen rechten, zonder dat hierover met de betrokenen overeen stemming bestaat. VRAAG VAN LID KRING LEIDEN. In verband met de inleiding van de heer Van der Ploeg heeft de heer Kousemaker (Kring Leiden) een be langrijke kwestie ter sprake gebracht, die uit nationaal-economisch oogpunt moet worden bezien. Hij vroeg, welke de gevolgen voor de kapitaal-markt in ons land zullen zijn, wanneer straks de oudedagvoorziening door de Staat zal worden uitgevoerd. De spreker stelde deze vraag mede in verband met de aanzienlijke tekor ten in het burgerlijk pensioenfonds. De heer Van der Ploeg heeft geant woord,, dat de gevolgen nog niet te overzien zijn. Deze hele zaak maakt rrog punt van discussie uit. Inderdaad zullen de particuliere pensioenfond sen een belangrijke veer moeten la ten. Het is namelijk zo, dat in het vooruitzicht van de rijkspensioen- Broodprijzen verlaagd door Haarlems bakkers Bakkerijstichting: tegen! Voor de huismoeders van Haarlem en omgeving begint het komende nieuwe jaar goed, want vanaf 2 Jan. a.s. zullen zij I cent voor hun brood minder behoeven te betalen. Alhoewel de Nederlandse Bakke rijstichting geadviseerd had de broodprijzen niet te verlagen in ver band met de gestegen graanprijzen op de wereldmarkt, menen de Haar lemse broodbakkers, dat de gedaalde bloemprijzen hun in staat stellen, 800 gram brood voor één cent minder te leveren. Daar deze verlaging alleen geldt voor de met bloem vervaardigde pro ducten, zal het luxe brood niet in prijs verlaagd worden, dat dit een speciale bewerking nodig heeft. Wanneer in de toekomst de bloem prijzen zullen stijgen, zal deze ver laging ook weer opgeheven worden. Overal ter wereld, waar stralende zonneschijn de tabak doet rijpen, koopt Douwe Egberts het fijnste van de plantages. En na een reeks van bewerkingen, waarbij eeuwenoud vakmanschap en de modernste productie-methoden onafscheidelijk zijn, komt het „edel cruydt" in Uw bezit. Goud-gele Virginia, pittige half-zware of geurige Amerikaanse, Uw zelfgerolde sigaret is altijd vers! DOUWE EGBERTS KONINKLIJKE TABAKSFABRIEK JOURE (Fr.) - UTRECHT (Advertentie) voorziening het arbeidsveld voor de particuliere verzekering-ondernemin gen geringer zal worden. Volksgezondheid. De Katholieke Volkspartij heeft op het gebied van de volksgezondheid voor de toekomst uitgesproken eisen. Dit verklaarde dr. Chr. Mol, lid van de Tweede Kamer. Ten aanzien van de schoolgezond- heidszorg wenst de K.V.P., hldus dr. Mol, doorbreking van het gemeente lijk monopolie door een wettelijke re. geling van deze diensten op basis van samenwerking tussen organisatie van onderwijs en van volksgezondheid, De K.V.P. wenst voorts versterking en subsidiëring van de organisaties en instellingen voor geestelijke volks gezondheid, opdat die in staat zijn naast hun specifieke taak ook de geestelijk-hygiënische bijstand te kunnen verlenen aan de eigen taken van het maatschappelijk werk. Oostenrijkse dokter redt kind via radio Nederlandse arts kon hem helpen Dr. Hans Kerbler, arts in Gmünde (Oostenrijk), beleefde gisteren de dag van zijn leven. Zaterdag nog wan hoopte hij aan de mogelijkheid zijn 43^2-jarig patriëntje een meisje, dat aan een gevaarlijke bloedziekte lijdt te redden; nergens kon hij het preparaat krijgen, dat voor de gene zing van het meisje nodig was. Ten einde raad ging hij achter zijn radiozender zitten dr. Kerbler is radio-amateur en zond een bood schap de wereld in. De boodschap werd ontvangen door de heer LJ. L. Feitsma in Zwolle, die onmiddellijk de bloedtransfusiedienst waarschuw de. Deze stelde zich in verbinding met een Nederlandse pharmaceutische industrie, die nog een kleine hoeveel heid van het gevraagde preparaat in haar bezit had. Gistermorgen om tien uur vertrok een vliegtuig van Schiphol nahr Wenen met het ge neesmiddel aan boord. Gisteravond ontving de heer Feitsma van dr. Kerbler reeds het bericht dat het bloedpreparaat onderweg is naar Gmünde. Inmiddels heeft de heer Feitsma zich op verzoek van dr. Kerbler in verbinding gesteld met Amerika. Uit Boston zal nu ook een hoeveelheid van het geneesmiddel naar Gmünde worden gestuurd. Later op de avond heeft dr. Kerb ler via zijn zender aan de heer Feitsma in Zwolle de ontvangst Van het bloedpreparaat bevestigd; hij noemde het pakje 't mooiste geschenk dat hy zich had kunnen denken. HULDIGING IN ZOETERWOUDE VEERTIENJARIGE KREEG ONDERSCHEIDING. Het gouden Jan van Hoof-kruis, dat wordt toegekend voor betoonde moed, zonder dat direct levensgevaar bestaat, werd Zaterdagavond op de borst van de 14-jarige verkenner Leendert den Hoedt van de St. Alde- gondegroep te Vlaardingen gespeld. Leendert had zijn onderscheiding verdiend door uit de karpervijver van het Oranjepark te Vlaardingen een bijna tweejarig meisje te redden dat in haar wandelwagentje van een hellend gazon in het water was ge reden. Het kind zou verdronken zijn indien Leendert niet tijdig had inge grepen, want 't zevenjarige broertje dat met haar had gewandeld was door het gebeurde geheel overstuur. Nadat de heer H. J. v. Mil Vrijdag avond reeds in de bestuursraad te Utrecht was gehuldigd vanwege zijn 25-jarig bestuurschap in het Kringbe- stuur van de K.V.P., was een grote bloemenmand van de K.V.P. Zater dagmiddag de voorbode van een nog grotere hulde. Gistermorgen rond half twaalf ver scheen ten huize van de heer Van Mil aan de 5-Meistraat te Zoeterwou- de een deputatie van het kringbe- stuur,, bestaande uit de heer G. A. M. Weck, vice-voorzitter van het Kring- bestuur en de heer W. Hoonhout, pen ningmeester-propagandaleider van het Kringbestuur. Beide heren brachten de heer Van Mil dank voor het vele werk, dat hij in dt afgelopen kwart eeuw voor de K.V.P. heeft verricht, vooral sinds hij na de oorlog het secretariaat op zich genomen heeft. Terwijl de dames Van Mil nog de koffie aan het serveren waren, kon digde zich nieuw bezoek aan en het partijbestuur van de K.V.P., vertegen woordigd door de algemeen-secreta ris, dr. L. A. H. Albering, die verge zeld werd van zijn echtgenote, en door de heer A. B. Gras, algemeen propagandaleider, kwam de heer Van Mil een gepaste hulde brengen. Dr. Albering sprak enkele hartelij ke woerden over de lange reeks van jaren, die de heer Van Mil de K.V.P. tot steun was geweest en ook de heer Gras prees de grote energie, die de hëer Van Mil steeds in dienst van de K.V.P. gesteld had. Met herinneringen uit de oude doos, gemêleerd met beschouwingen over de komende verkiezingsstrijd daar mede de historische progressiviteit van de K.V.P. demonstrerend werd Vlucht over de aarde Gistermiddag om 2 uur is in IJmui den aangekomen het Nederlandse ms. „Amstclland" op doorreis naar Am sterdam. Voor de pier van IJmuiden sprong een verstekeling overboord, de 27-jarige Pavl Thomasovict, geboren in Gbil nabij Bratislava. De man bleek een politiek vluchte ling te zijn uit Tsjecho-Slowakije, die via Duitsland naar het vreemdelin genlegioen is gegaan, daar na een 2- jarige diensttijd droste, terugkwam in Duitsland en enige tijd terug met de „Amstelland" uit Hamburg in Argen tinië trachtte te komen. In Argentinië is hy van boord gehaald, enige maan den opgesloten geweest en werd op de „Amstelland" teruggebracht. Terug in Duitsland werd de man gearres teerd en daar men blijkbaar niet wist wat men met hem moest doen is hij weer op de „Amstelland" gezet met bestemming Argentinië. Uit vrees voor wat hem stond te wachten, is hij bij IJmuiden overboord gesprongen. Na geruime tijd in het ijskoude water te hebben gezwommen (hij had voor alle zekerheid een zwemvest aange trokken) is de Tsjech tussen de pie ren opgepikt door een Katwijkse log ger die hem aan de wal heeft ge tracht. Totaal verkleumd is de man naar het Antonius ziekenhuis in IJmuiden overgebracht. Het schijnt zijn bedoeling te zijn geweest, in de Limburgse kolenmij nen werk te zoeken: zijn toestand is op het ogenblik ernstig. Van links naar rechts: dr. Albering, de heer Weck, de heer Van Mil, mevr. Van Mil en de heer Hoonhout. onder het genot van enkele feestelijke verfrissingen een uurtje in de huise lijke sfeer doorgebracht, waarmede deze zilveren bestuurder op duidelij ke wijze ondervond, hoe het hoofdbe stuur zijn arbeid weet te waarderen. Door tegenligger gedood Een 18-jarig meisje uit Den Haag, heeft Zaterdagmiddag bij een ver keersongeval in de Kempstraat te Den Haag het leven verloren. Zij reed in die straat op een bromfiets en kwam op de tramrails te slippen. Zij viel en kwam onder een haar tegemoet ko mende bestelauto. Het meisje kreeg een schedelbasis- fvactuur en overleed ter plaatse; haar 11-jarig broertje, dat achterop zat, kreeg geen letsel. GLADHEID IN EN OM AMSTERDAM. Het is Zaterdagavond op de toe gangswegen tot de hoofdstad en in Amsterdam zelf weer glad geweest. Tengevolge daarvan kwamen op ver schillende politiebureaux meldingen binnen van slippartijen, echter alle slechts blikschade opleverend. Op de Sloterweg veroorzaakte de gladheid een botsing van vijf auto's, waarvan de eerste tegen een lichtmast reed. Op de Haarlemmerweg kwamen en kele auto's met elkaar in aanraking. Bij de Amstelbrug Ceintuurbaan reed een wagen tegen een hek en op de Hobbermkade reden twee auto's op elkaar in.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6