Harde dollars spreken in koude oorlog hun woordje mee Ru ssische roebels in Afghanistan V.etduê&eCing, ClmeufiaanAe hutp aan het fauiteniand Euratom en de dam van Assoean Grimmige taal van Nasser In de greep van de winter C.D.U. wint verkiezingen in Saarland Rouw-Kerstmis in Egypte Onrustig Cyprus Engelse uitvinder construeert 'n motor zonder wrijvingsvlakken Crisis in Djakarta na luchtmacht incident Kans op sneeuw Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties MAANDAG 19 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13681 De roebel daagde de dollar uit KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1M De Ver. Staten zullen, volgend jaar hun hulp aan-het buitenland vrijwel verdubbelen, om hulpprogramma's, waarmee de Sowjet-Unie nieuwe vrien den zou willen winnen, te overtreffen, is uit goedingelichte kringen in Washington vernomen. Naar verluidt, heeft de regering besloten het program voor hulp aan het buitenland in het komende belastingjaar te verhogen van 2.700 millioen tot 5.146 millioen dollar. Van dit bedrag zou 3.240 millioen bestemd zijn voor militaire en 1.906 millioen voor niet-militaire hulp. Men verwacht echter krachtige oppositie in het Amerikaanse Congres tegen zo'n sterke vergroting van het hulpprogram. EUROPESE ATOOMGEMEENCHAP. De Amerikaanse regering is bereid een Europese atoomgemeenschap te steunen met materiaal en technische kennis. Dit heeft minister Dulles in Parijs medegedeeld. Dulles waar schuwde echter, dat Amerika waar schijnlijk geen steun zal geven aan afzonderlijke nationale progrmma's voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Voor de hulpverlening is een wijzi ging van de Amerikaanse wet op de atoomenergie nodig. Het Congres zal hiertoe vermoedelijk niet bereid zijn ten behoeve van nationale pro gramma's. Dulles verklaarde dit na besprekingen met de Franse minister Antoine Pinay, de Belgische minister Paul-Henri Spaak, de Westduitse mi nister Heinrich von Brentano en Jean Monet, een van de belangrijkste fi guren bij de pogingen om tot een Europese gemeenschap voor atoom energie „Euratm" te komen. NIJLDAM BIJ ASSOEAN. Amerika en Engeland hebben Egyp te financiële hulp aangeboden voor De Egyptische premier, kolonel Nasser, heeft gisteren een telegram gestuurd aan de Syrische president, Sjoekry el Kouatly, waarin h^j zegt dat het hem aangenaam zou zijn als het Egyptische en het Syrische leger elkaar in Israël zouden ontmoeten, op de puinhopen van „dit verraderlijke volk". Het was een condoleantietelegram voor de enkele tientallen Syrische sol daten, die vorige week Zondag tijdens een Israëlische vergeldingsactie bij het Meer van Galilea het leven ver loren. de bouw van de reusachtige dam in de Nijl bij Assoean. Reeds eerder van het Westelijke aanbod is dat Rus land geheel van het bouwplan wordt Noord-Europa heeft te lijden van zware sneeuwstormen en felle koude. In Oslo werd Zaterdag het verkeer ernstig belemmerd door een sneeuw storm. De treinenloop was in de war. In West-Noorwegen zijn verscheide uitgesloten. Maar van^goed^ingelichte ne wegen door sneeuwstortingen af- x a__ j_x j.x gesneden, waardoor een aantal dorpen geïsoleerd zijn. zijde verneemt Ass. Press dat dit in derdaad een voorwaarde is, ook al wordt dit niet met zoveel woorden gezegd. grootte van de aangeboden In Midden-Noorwegen zit de stad Hamar reeds een week zonder water, Amerikaanse en Britse huljp is nog I doordat de rivier, die de stad van niet bekend gemaakt. Er worden be dragen van 70 tot 200 millioen dollar genoemd. De dam zal in totaal 200 millioen dollar kosten. Het Amerikaans-Britse aanbod be treft de eerste fase, namelijk de bouw van een hulpdam. Rusland had hulp aangeboden voor het hydro-electrx- sche deel. Doel van het karwei is 800.000 h» land te bevloeien waardoor het te bebouwen oppervlak met 30 procent wordt vergroot, en elk jaar negen milliard k.w.u. energie op te wekken voor de industrialisatie. De Wereld hebben de Sowjet-Unie, Hongarije en i bank heeft nog geen definitief besluit Oost-Duitsland hulp aangeboden. genomen over haar deelneming. Men Het Amerikaanse departement van verwacht, dat een eventuele lening Buitenlandse Zaken heeft geweigerd van de bank 200 millioen dollar zal te zeggen of een van de voorwaarden I bedragen. Financiële en technische hulp Rusland zal aan Afghanistan een crediet op lange termijn van 100 mil lioen dollar verstrekken, aldus is Zondagavond bekend gemaakt in een gezamenlijk RussischAfghaans com muniqué, dat in Kaboel is gepubli ceerd. De tekst van het communiqué werd bekendgemaakt door het Russische persbureau Tass- In het communiqué wórdt verder bekend gemaakt dat Rusland aan Afghanistan technische hulp zal verlenen. De verklaring vervolgt: „Beide re geringen hebben met bevrediging kennis genomen van de steeds breder wordende economische en handels banden tussen de twee landen, die zijn gebaseerd op wederzijds voor deel. Tegelijkertijd zijn zij eenstem mig tot de conclusie gekomen, dat deze banden in het belang van beide landen moet worden versterkt". Verder meldt Tass de onderteke ning in Kaboel van een protocol, waarin het verdrag varl neutraliteit en wederzijdse non-agressie, dat op 24 Juni 1931 tussen Rusland en Af- (iPPfl mPPrrlprhfMfl VfMïV,ende partijen de volgende percenta- \JCCII IIICCI UCl IICIU vvui ges van de ongeveer 600.000 uitge- Grondwetswijziging De Christen-democratische Unie van dr. Hubert Ney heeft Zondag de verkiezingen in Saarland gewonnen. De Christen-Democraten sloegen met geringe meerderheid de Saar- landse democratische partij, die on der leiding staat van de vroegere Nazi dr. Heinrich Schneic'er. Volgens de eerste nog onofficiële, eindrusltaten behaalden de verschil- De Katholieke christenen in Egyp te zullen, uit protest tegen het jong ste regeringsbesluit om van een Jan. af alle godsdienstige gerechtshoven op te heffen, 25 December beschou wen als „een Kerstmis van rouw". De Kerstplechtigheden en de Nachtmis zullen niet doorgaan. De boodschap, die Zondag in de kerken is voorgelezen, was getekend door de hoofden van de Rooms-Ka- tholieken, de Koptische Katholieken, Grieks-Katholieken, Syrische, Ar meense en andere Katholieken in Egypte. Verklaard wordt, dat het re geringsbesluit het christelijke geloof bedreigt. Dit zal de eerste maal zijn, dat de Kerstplechtigheden in Cairo niet wor den gehouden,, sedert de Kerk in Egypte in het jaar 400 werd gesticht. In verband met het profes-manifest zijn enkele R.K. geestelijken Zondag door de politie aangehouden en on dervraagd. De aangehoudenen waren mgr. Noël Boucheix, een bisschop van Franse nationaliteit, mgr. Elias Zogh- by, vicaris-generaal van de Grieks- Katholieke Kerk in Egypte, en twee priesters. Na tussenkomst van de pauselijke internuntius in Cairo wer den zij later weer voorlopig in vrij heid brachte stemmen: Christen-Democraten Saarlandse demdcr. partij Christelijke Volkspartij Duitse sociaal-democraten Communisten Saarlandse sociaal-democr. 25,2 24.4 21,6 14.5 6,7% 5,9% De verrassing van de verkiezing was het onverwacht grote aantal stemmen uitgebracht op de Saarland se democratische partij van dr. Schneider. Doch dr. Schneider, dr. Ney en Kurt Conrad, de leider van de Duitse sociaal-democraten, slaag den er niet in de drie-vierde meer derheid te behalen, die nodig is voor een amendement op de Grondwet, welke Saarland economisch aan Frankrijk bindt. Deze drie partijen, die gezamenlijk in de volksstemming in October het Europese Saarstatuut verwierpen, zullen daarom moeten trachten tot overeenstemming te ko men met de twee partijen, die van 1947 tot October van dit jaar de pro- Franse regering hebben gevormd. Deze laatste partijen zijn de Christe lijke volkspartij van de voormalige premier Johannes Hoffmann en de Saarlandse sociaal-democraten van Richard Kirn. Zetelverdeling. De officiële zetelverdeling in het nieuwe parlement van Saarland op basis van de Zondag gehouden ver kiezingen is als volgt: Christen-democraten 13 zetels Saarl. dem. partij 12 zetels Christelijke Volkspartij 12 zetels Duitse Soc.-democraten 7 zetels Communisten 2 zetels Saarl. soc.-democraten. 2 zetels Westduitse politici beschouwden de uitslag van de Saarlandse verkiezin gen Zondagavond als een nieuwe aanwijzing, dat het belangrijke indus triegebied hereniging met Duitsland wenst. Over het algemeen was men verrast over de sterkte van de Saar landse nationalistische democratische partij en de christelijke volkspartij. ghanistan werd gesloten, wordt ver lengd. Premier Boelganin heeft namens de Sovjet-Unie vijftien autobussen en een volledige inrichting voor een ziekenhuis met 109 bedden aangebo den aan de burgemeester van KaboeL Boelganin verzocht de burgemeester het geschenk te aanvaarden als te ken van de toenemende vriendschap tussen Afghanistan en de Sovjet- Unie. Boelganin en Kroestsjef zouden vandaag uit de Afghaanse hoofdstad raar Moskou vertrekken. Overstromingen in Libanon Bij overstromingen langs de rivier de Aboe Ali in het Noorden van Li banon zijn honderd personen omge komen en worden vijftig vermist, al dus is Zondagmiddag uit Beiroet ver nomen. Het merendeel van de slaohtoffers kwam op het leven door instorting van huizen, die door het overstro mingswater waren ondermijnd. In de stad Tripolis aan de Aboe Ali is de Arabische winkelibuurt over stroomt en zijn drie bruggen door het water meegesleurd. Gevaarlijke vondst De Nederlandse emigrant J. Thoo- nen (25) wordt op het ogenblik ver pleegd in het ziekenhuis te Melbour ne wegens een ongewone, maar verre van onschuldige aandoening, die hem wellicht een van zijn benen zal kos ten. Thoonen had een voorwerpje ge vonden, dat hij voor een olienippel van een auto hield en daarom in zijn zak stak. Hij vergat zijn vondst tot hem verteld werd, dat men een ra- diumcapsule was kwijtgeraakt, die gebruikt werd voor het opsporen van breuken in pijpleidingen. Thoonen had de capsule laten zien aan vijf collega's, die het ding allen in de hand hebben gehad. Nauwelijks was dit bekend, of men heeft Thoo nen en zijn collega's naar het zieken huis gebracht. De vijf overigen zijn weer naar huis gezonden, maar Thoo nen moest in het ziekenhuis blijven. Hij heeft een kleine brandplek op zijn been, maar het is mogelijk, dat de radiumstraling ernstige gevolgen zal blijken te hebben, in welk geval Thoonen zijn been zal moeten mis sen. ter voorziet, dichtgevroren is. In Zuid-Zweden, nabij Tomelilla, is Zaterdag een brievenbesteller met een tas vol Kerstpaketten in een zware sneeuwstorm om het leven ge komen. Ten Noordoosten van het Zweedse Gothland zijn luiken aangespoeld, die naar men vermoedt, afkomstig zijn van 'het Duitse schip „Sibylle", dat sedert 5 December vermist wordt. Vrijdagnacht is in een hevige storm het Zweedse vrachtschip „Adria" in de Archipel van Stockholm op de rot sen geslagen. Bij Gothland kwam voorts Het Deense schip „Lynaes" in nood te verkeren. De Finse ijsbreker „Tarmo" heeft de 25 opvarenden van het schip „Wes- tria" gered, dat ter hoogte van Umea, in het pakijs was geraakt en vergaan. De opvarenden hadden een lange, uitputtende tocht over het ijs achter de rug, toen zij eindelijk door de ijs- breker gered werden. Bij de Marokkaanse kust zijn Za terdag, in hevige stormen, verschei dene vissersschepen in nood gekomen. Men vreest, dat een Spaanse treiler, de „Gainza", met acht man aan boord, is vergaan. Zaterdag is te Nicosia een jonge neef van aartsbisschop Makarios, be graven. Hij was bij ongeregeldheden om het leven gekomen. De aartsbis schop leidde zelf de dienst. Een grote menigte had zich voor deze gelegenheid verzameld, tegen de instructies van de politie in, volgens welke alleen verwanten aanwezig mochten zijn. Na de plechtigheden gebruikte de politie traangas om de menigte uit een te jagen. In een nieuwe golf van terreur zjjn Zondag vijf Britse militairen en een tiental burgers bij anti-Britse onge regeldheden gedood. In Nicosia werden drie Britse mi litairen in een café aangevallen en verwond. Twee Britse officieren lie pen verwondingen op toen zij in het centrum van Famagusta van ach- ren door terroristen werden bescho ten. Verder wierpen terroristen Zon dagavond drie bommen in een bar aan de grote weg van Nicosia naar de luchthaven. Hierbij werden een tien tal personen gewond. Churchill ereburger van Derry en Belfast Sir Winston Churchill heeft het ere-burgerschap ontvangen van Derry en van Belfast. Voor deze plechtigheid heeft de oud-premier van Engeland de erewacht van Ierse fuseliers geinspecteerd. Op de foto Churchill tijdens de inspectie. Overwint Canada „kleurenvrees? Ned.-lndonesische toegelaten Het Canadese blad „Times Star", dat in Toronto verschijnt, heeft Zater dag gemeld, dat de Canadese minis ter voor immigratie, bereid is aan te bevelen, dat de regering met een speciaal koninklijk besluit de toelating van de 25-jarige Amsterdamse metse laar Johan Haster en diens vrouw en dochter goedl&urt. Volgens de Canadese wetgeving kan Hasters vrouw die van gemengd Ne derlands-Indonesisch bloed is, niet als immigrante toegelaten worden. Personen van „Aziatische afkomst" kunnen alleen in Canada immigreren, als zij familie van Canadese staats burgers zijn. De ouders van Johan Haster zijn Revolutie? Gisteren zijn te Londen bijzonder heden bekendgemaakt over een nieu we Britse „wondermotor", die vol gens de uitvinder, Granville Brad- sihaw, een ommekeer teweeg zal brengen in de auto-industrie en ook kan worden toegepast in schepen, lichte vliegtuigen en locomotieven. Sterker en lichter De motor heeft slechts negen be wegende onderdelen, is slechts een derde van de grootte van een norma le automotor, doch schijnt 30 procent sterker en 70 procent lichter te zyn. De uitvinder zou een mogelijkheid hebben gevonden om de wrijving ge heel uit te schakelen. In plaats dat de zuigers op en neer worden gedre ven, hetgeen veel kracht verspilt, zweven zij in deze nieuwe motor tus sen gassen. De motor zal op 4 Januari worden getoond en dan zullen tevens bijzonderheden over de beginselen bekendgemaakt worden. Breuk tussen Soekarno en Harahap? Indonesische leiders hebben Zater dag voorbereidingen getroffen voor een reeks belangrijke besprekingen tussen alle partijen, die direct bij het luchtmacht-incident betrokken zijn. Er is een crisis ontstaan, die op een breuk tussen president Soekarno en premier Harahap dreigt uit te lopen. Diplomatieke waarnemers voor spellen ernstige moeilijkheden indien Soekarno en het kabinet geen com promis over het leiderschap van de Indonesische luchtmacht kunnen be reiken. De voorlichtingsdienst van de In donesische luchtmacht, die over een eigen radiozender beschikt, heeft Za- joor Nasoetion, terdagavond omgeroepen, dat Soe karno vandaag op de vliegbasis Tjili- litan een boodschap zal richten tot de manschappen van de Auri (Indonesi sche luchtmacht) naar aanleiding van het incident op 14 December. Zoals bekend verhinderde toen een aantal manschappen de installatie van vice-maarschalk Soejono, die door de regering was benoemd als plaatsvervanger van de bevelhebber der luchtmacht, Soeryadarma. Deze diende zijn ontslag in, hetgeen door Soekarno werd geweigerd. Het leger heeft in verband met de crisis drastische mataregelen geno men. Zwaar gewapende patrouilles soldaten hielden in Djakarta alle mi litaire voertuigen aan om ze te door zoeken, op bevel van de nieuwbe noemde leger-stafchef, generaal-ma- Op elke brandstof Brandshaw verklaarde, dat de motor luchtgekoeld is en op elke brandstof loopt. Ook op dieselolie. Hij kan ze in elke afmeting bouwen desnoods tot ÏOOO pk. De nieuwe motor, die onder de naam Omega is geconstru eerd, heeft geen kleppen, drukas of andere wrijvingver wekkende onder delen. Hij gaf echter geen specifiek vermogen of cylinderinhoud op. Er zijn reeds drie prototypen gebouwd, die zich in de fabriek van de Bond Minicar Compagny in Lancashire be vinden. Nieuwe T.V.-systeem Granville Bradshaw, een 67-jarige ingenieur, heeft al meer van zich doen spreken. Van de „Royal Commission on awards to inventors" ontving hij indertijd een prijs van 43.000 pond (ongeveer 430.000 gulden) voor de ontwikkeling van de eerste stermotor voor vliegtuigen. Hij heeft tevens een systeem voor de drie-dimensionale televisie uitgevonden. Onlangs richtte hij een maatschappij op voor de ont wikkeling van dit systeem. vijf maanden geleden reeds met twee kinderen naar Canada geëmigreerd, waar zij zich in Toronto gevestigd hebben. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Op voordracht van Z. II. Exc. de bisschop van Haarlem heeft Z. H. de Paus benoemd tot pastoor van de pa rochie van de H. Jacobus te Den Haag de hoogeerw. heer W. A. E. Bokeloh, deken van het dekenaat 's Graven- hage. Z. H. Exc. de bisschop van Haar lem heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam (Onbevlekt Hart van Ma ria) Nieuwe parochie-Hoogvliet, de zeereerw. heer J. S. W. Groenen, die bouw-pastoor was aldaar. HOE wordt het weer? Een boven Zuid-Zweden gelegen depressie heeft daar tijdens het week einde langdurige sneeuwval veroor zaakt. Tesamen met een boven de Britse eilanden gelegen rug van hoge druk hield deze depressie een aan voer van arctische lucht naar het Noordzeegebied in stand. Dit gaf vooral in onze kustprovincies aanlei ding tot sneeuw- en hagelbuien. De komende nacht zal de rug van hoge druk ons land passeren. De wind wordt dan zwakker, terwijl de vorst toeneemt. In de loop van de dag zal de invloed van een ten Zuidwes ten van Ierland gelegen storing zich over onze omgeving gaan uitbreiden. In verband hiermede neemt dan de kans op sneeuwval, ditmaal vooral in het Zuiden van het land toe. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS KOUDER. Vannacht lichte, in het bin- nenland plaatselijk matige vorst en hier en daar vorming van mist. In de kuststreken aanvankelijk nog enkele verspreide buien. Morgen geleidelijk weer toene- mende bewolking, maar bijna 2 overal droog. Zwakke tot matige naar Ooste- lijke richtingen draaiende wind en temperaturen om het vries- punt. 20 Dec. zon op 8.47, onder 16.32; maan op 11.35, onder 23.16. T"ïoo~w~"-""tanden Het weer in Eurov HELSINKI sneeuw 13 C. STOCKHOLM sneeuw 2 OSLO licht bew. —13 KOPENHAGEN onbewolkt 6 ABERDEEN onbewolkt 3 DUBLIN onbewolkt 1 LONDEN nevel 3 BRUSSEL onbewolkt 2 PARIJS onbewolkt 1 BORDEAUX mist 4 GRENOBLE nevel 2 NICE half bewolkt 2 BERLIJN sneeuw 1 FRANKFORT onbewolkt 6 ZüRICH geheel bew. 2 GENèVE onbewolkt 2 LOCARNO mist 0 WENEN zwaar bew. 1 INNSBRUCK nevel 1 ROME geheel bew. 10 Korreltje U maakt de beste indruk, als u in het geheel niet probeert indruk te maken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1