Hoogmade verwelkomde feestelijk een jonge priester uit zijn midden Friesland kwam bijna op andere oever terecht Nieuwe verlichting en verkleinde wijzerplaten op gemeente-toren MAANDAG 19 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 4 krijgen voor deze parochie en mo ge u lange jaren Gods zegen onder vinden. Hierna sprak de heer Beers over de plannen, om de Neomyst een cadeau aan te bieden. Door de ver vroegde wijding moest snel gehan deld worden. Spreker bedankte alle leden van het comité, die hem daar bij terzijde stonden en alle parochia-, nen, die hiervoor zo hard gewerkt, hebben. Zij lieten zich geenszins on betuigd bij de inzameling. Voor uw priesterlijk ambt bieden wij u aan een albe, superplie en 4 singels in de liturgische kleuren, al les door onze naaikrans vervaardigd. Bij uw kapelaanskamer behoort een aankleding. Welnu, als u goede pre ken wilt maken, hebt u een goed bu reau nodig met gemakkelijke stoel. Daar er toen nog iets van de inza- meling overschoot, leek het ons goed u ook twéé fauteuils en salontafel aan te bieden om uit te rusten na het zwoegen en uw vrienden te ont-1 vangen. Moge u dit alles met plezier i gebruiken. Tenslotte richtte spreker zich nog tot de moeder van de Neo myst. Gij hebt uw zoon aan de Kerk! afgestaan. Iets mooier kan een moe- der niet bereiken, uw hart moet overstroomd zijn van geluk. En vader kijkt vanuit de hemel glim lachend naar de aarde. Bij God is hij daar de voorspraak geweest voor zijn zoon. Hierna feliciteerde spreker de aanwezige broers, zusters en schoon zuster, op wie ook wat glorie af straalt door deze wijding. De jonge priester bewonderde hier na zichtbaar ontroerd de in een ne- venvertrek opgestelde cadeaux. In een kort slotwoord bracht hij naarvoren, dat het onmogelijk was te beschrijven, wat er thans in hem omging. Hij sprak zijn dankbaarheid uit voor de opgedragen gebeden, en beloofde allen in zijn gebeden te zul len blijven gedenken. Het was een grandiose inkomst geweest. De ca deaux hadden hem overweldligd. Wees ervan overtugid, dat deze da gen mij altijd weer zullen blijven herinneren aan Hoogmade, waar ik met zoveel vreugde mijn jeugd mocht doorbrengen. Tenslotte bracht spre ker zijn dank over aan de heer Beers, in wien hij alle parochianen bedank te. Zeer velen maakten hierna van de gelegenheid gebruik de neomyst te feliciteren en de cadeaux te be wonderen. Om 3 uur werd nog het Lof door de jonge priester bediend, waarbij hij een dankwoord sprak. OEGSTGEEST Mej. C. Smink te slaagde voor leraar-stenografie. VOORSCHOTEN Ingevolge een in het bestek voor de i restauratie van de Gemeentetoren i voorkomende bepaling, is de aanne mer verplicht na de restauratie van de spits de oude wijzerplaten van het torenuurwerk alsmede de oude ver-1 lichtingsinstallatie, wederom aan te brengen. Nadat echter onlangs bij wijze van proef een der vroegere wijzer platen provisorisch aan de torentrom mel was bevestigd, achtte de Rijks- j dienst voor de Monumentenzorg de diameter van de wijzerplaten.te groot en aesthetisch niet meer passend bij de gewijzigde vorm van de toren. In verband hiermede heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg er bij de architect van de restauratie, de heer L. van der Kloot Meijburg, op aangedrongen tot verkleining van de bestaande wijzerplaten over te gaan en heeft zij zich bereid ver klaard ten aanzien van de aan deze verandering verbonden kosten, wel ke worden begroot op 800,de mi nister van O., K. en W. gunstig te ad viseren met betrekking tot de subsi dieregeling. Gezien deze toezegging mag wor den verwacht, dat de provincie ook in deze kosten subsidie zal verlenen. Ten aanzien van de electrische ver- lichtingsinstalatie van de wijzerplaten dient voorts te worden opgemerkt, dat de technische vooruitgang sedert het aanbrgen van de huidige verlich tingsinstallatie zodanig is geweest, dat bij toepassing van een moderne installatie het usantiele onderhoud sterk wordt verminderd en het op ge zette tijden vervangen van bedradin gen, fittingen en lampjes wordt voor komen. Op grond hiervan zijn B. en W. met de architect van oordeel, dat het geen aanbeveling verdient, de oude installatie op de verkleinde wijzer platen over te brengen. Blijkens een door de firma J. M. Elderhorst te Zoeterwoude, gedane offerte is deze firma bereid zowel de verkleining van de wijzerplaten met montage, als het aanbrengen van een moderne verlichtingsinstallatie, wel ke aan de bestaande voorschriften vodoet en in de practijk bedrijfsze- ker is gebleken, voor 2.450,—r uit 'te voeren, waarvan een bedrag ad 250,voor rekening van de aanne mer komt in verband met diens eer dergenoemde verplichting ingevolge het bestek. In verband met het vorenstaande geven B. en W. in overweging voor het verkleinen van de wijzerplaten en het aanbrengen van een nieuwe verlichtingsinstallatie een crediet, groot 2.200,beschikbaar te stellen. De woningcommissie vergadert deze week niet op Woensdag, maar a.s. Donderdag 22 December. Deze avond houdt de woningcommissie spreekuur voor woningzoekenden. Gemeenteraad. De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor een openbare vergadering bijeenge roepen op Woensdag 21 December a.s. 's avonds te half negen. Op de agenda komen o.a. de navolgende p'unten voor: Beëdiging van het nieuw benoemde lid van de raad, de heer A. de Groot. Aanschaffing van een personenauto ten behoeve van de algemene dienst, benodigd crediet 6000,Voorstel van burgemeester en wethouders om in beginsel te be sluiten bij de uitvoering van belang rijke gemeentelijke bouwwerken een bedrag van de bouwkosten te be stemmen voor decoratieve aankle ding van deze bouwwerken alsmede tot beschikbaarstelling van een aan vullend crediet ad 3050,ten be hoeve van de decoratieve aankleding van het gebouw van de openbare ULO-school en het verenigingsge bouw. Verkoop van grond voor wo ningbouw en verkoop van industrie terrein. Vaststelling van een nieuwe watertarievenverordening. Benoe ming van onderwijzer (es) aan de le openb. lag. school. LEIDERDORP Spreekuur burgemeester De burgemeester houdt spreekuur Dins dag 20 December, aanvang 11.30 tot 1 uur. VALKENBURG Schrik niet. Als vanavond plotse ling de sirenes hun lugruber geluid uitstrooien, schrik dan niet. Het ge loei kondigt slechts een oefening van de B.B. aan. Buitengewoon gr De afgelopen Zaterdag en Zondag waren voor Hoogmade hoogtijdagen. Voor het eert sinds 17 jaar werd weer een zoon van de parochie pries ter gewijd en mocht hij zijn glorieuse intocht doen in zijn geboorteplaats. Ondanks de ongunstige weersomstan digheden heerste overal een feestelij ke stemming. Alle parochianen hiel pen daaraan mede door te vlaggen en de nodige versieringen aan te bren gen. Nadat de neomyst G. F. J. Kap- tein Zaterdagmorgen om 9 uur in de kapel van het ziekenhuis St. Johan nes de Deo te Haarlem door mgr J. P. Huibers tot priester was gewijd, werd hij Zaterdagmiddag omstreeks half drie aan de grens der gemeente plechtig ontvangen door burgemees ter J. C. van Wageningen en echtge note. de wethouders B. Heenk en Bank, gemeentesecretaris H. J. Hoo- genboom, de leden van Parochieel actie-comité en het kerkbestuur. Pre cies op tijd arriveerde de jonge pries ter met zijn familieleden. Hij werd welkom geheten door de heer Beers, voorzitter van het actie-comité. Deze sprak van de grote blijdschap in de parochie, nu weer een jonge priester mocht worden ontvangen. Het was spreker een vreugde de neomyst wel kom te mogen heten bij diens plech tige, blijde inkomst. De neomyst sprak hierop eveneens zijn vreugde uit over deze dag. Toen hem gevraagd werd door de bisschop, of hij eerder dan aanvankelijk be doeld was, gewijd wilde worden, had hij gaarne toegestemd. Spreker hoop te, dat ondanks de korte voorberei ding alle dorpsgenoten de feestelijk heden bij konden wonen. Tevens bedankte hij de burge meester en echtgenote voor de be langstelling ook voor Hoogmade. Burgemeester J. C. van Wagenin gen heette namens B. en W. en de gemeente-secretaris de jonge pries ter welkom aan de grens der bur gerlijke gemeente waar deze priester op 29 Januari 1929 het levenslicht aanschouwde. U bent van de 63 jong geborenen uit dat jaar uitverkoren, om 26 jaar later, in bijzondere om standigheden hier te staan. Ik wens u van harte geluk met deze hoge uit verkiezing. Feestelijke intocht. Met de ruiters voorop zette de stoet zich hierna weer in beweging. Bij de Stenenbrug, waar ook de wo ning van. de neomyst staat, stonden de verschillende plaatselijke vereni gingen opgesteld, die zich vervolgens bij de stoet aansloten, voorafgegaan door de muziekvereniging ,,De Heer lijkheid Hoogmade". Overal langs de Van Klaverweijdenweg werd de jon ge priester hartelijk toegejuicht tot aan de ingang van de parochiekerk. Onze Lieve Vrouwe Geboorte. De feestklokken luidden een apart wel komstlied. Hier had zich een grote menigte belangstellenden opgesteld. Boven de ingang der kerk was een bord aangebracht met de woorden: Hulde aan de Neomyst. Nadat alle genodigden waren uitgestapt, stelden zij zich op voor de pastorie, waar pastoor C. H. Olsthoorn de jonge priester hartelijk verwelkomde. Hier na defileerden de plaatselijke ver enigingen door de tuin der pastorie voor de priester, o.a. R.K. Voetbal vereniging MWO en handbalvereni ging, de NKJB, jongens- en meisjes congregaties, de muziekver. De Heer lijkheid Hoogmade, de EHBO, KAB St. Wjllibrordus, de LTB „Hanze", de PAC en KJMV, om zich vervol gens in de kerk te begeven. Het was een plechtig ogenblik, toen even later de bruidjes met hun palmtakken de kerk binnenschreden, waar tegelijk het koor, begeleid door het orgel, een speciaal welkomstlied aanhief. Priester, wij wuiven U welkom tegen Priester, gezant met geheimvolle macht; Priester, geheiligd door hemelzegen Priester, wij juichen met vuur en met kracht, enz. Het was ongetwijfeld voor de jon ge priester een hoogtepunt van de feestelijkheden, toen hij voorafge gaan door een achttal koorknapen en begeleid dloor twee studievrienden van het Groot Seminarie te War mond de stampvolle, fraai versierde kerk binnentrad. De familieleden ■yte belangstelling en genodigden namen vervolgens op de voorste banken plaats, de priester schreed tot vlak voor het altaar. Na dat het welkomstlied ten einde was en allen gezeten waren, werd het woord gevoerd door pastoor Olst hoorn. Toespraak van pastoor. Als thema sprak deze over het feit, dat wij zo gauw de werken van God vergeten. Om dit te voorkomen, is het priesterschap aan ons gegeven. Wij hebben als parochie steeds met u meegeleefd, vooral toen gij he denmorgen de wijding ontving. Wij hebben u zo luisterrijk mogelijk wil len ontvangen, in u eren wij het priesterschap, door God aan de men sen gegeven. Voorts wensen wij u toe, dat gij Gods wonderbare werken nimmer zult vergeten. Wij vragen u om uw priesterlijke zegen, opdat ook wij deelgenoot mogen zijn van de gaven Gods en van Zijn Geest. Mo ge uw voorbeeld een voorbeeld zijn voor velen. Hierna werd door de jonge priester een plechtig Lof opgedragen, waar bij hij werd geassiteerd door twee studievrienden uit Warmond. Tij dens het lof zong het koor van de Schola uit Warmond. Na het invallen van de duisternis werden kerk en pastorie in floodlight gezet, hetgeen een feestelijke aanblik opleverde. Eerste Plechtige H. Mis. Enorm groot was de belangstelling Zondagmorgen bij de eerste Plech tige H. Mis van de neomyst. Op het priesterkoor hadden plaats genomen prof.. G. v. d. Poel van Hageveld, ka pelaan L. Cornelis uit Zandvoort, een vriend van de neomyst en pater Bos- sink. Op de eerste rijen, die voor fa milieleden en genodigden waren ge reserveerd zagen wij o.m. burge meester J. C. v. Wageningen met zijn echtgenote, wethouder Bank en en kele raadsleden. Een grote stoet bruidjes, die voor het altaar een erehaag vormde, leid de de neomyst de kerk binnen, ter wijl het parochieel jongens- en man nenkoor het 4-stemmige Veni Crea tor zong van Jean H. B. Schrijvers. Bij het opdragen van het H. Offer werd de jonge priester geasssiegrd door pastoor C. H. Olsthoorn als presbyter asistens, pater Terpstra als diaken en kapelaan Jonker uit IJmuiden, een vriend van de neo myst, als subdiaken. Boven het altaar hing een prach tige kroon, waaraan witte en gele linten waren bevestigd, welke langs de muren afhingen. Het middenpad Na de H. Priesterwijding werden de moeder van de neomyst en zijn zus ter aan mgr. Huibers voorgesteld. Namens het parochieel comité ver welkomde de heer Beers de neomyst aan de grens van de gemeente. Bur gemeester Van Wageningen en echt genote waren bij de ontvangst tegenwoordig. was geflankeerd met een schat van bloemen en ook langs de muren hingen prachtige toeven. Het jongens- en mannenkoor onder de bekwame leiding van de heer F. Otto, voerde op welluidende wijze, een 3-stemmige Mis van Hubert Cuij- pers uit en na het H. Offer de 5- stemmige priestercantate van J. Haagh C.s.s.R. Het orgel werd bespeeld door de heer J. Kaptein, een broer van de neomyst. De feestpredicatie werd gehouden door pastoor Olsthoorn, die het pries terleven vergeleek met het leven van Christus. Christus zocht Zichzelf niet. Hij was gezonden door de Va der en deed alles om de Vad?r te be hagen. Voor de priester gelden de woorden van Christus: „Zoals de Vader Mij zond, zo zend Ik U". De priesterlijke taak is niet ge makkelijk. Men mag zich zelf niet zoeken, men moet van veel afstand doen en anderen de weg naar de he mel wijzen, om zo te behagen aan God. Bij dit streven ontmoet de priester als tegenspeler de Satan. Met zelfbeheersing en gebed moet hij tegen deze vijand strijden en daarbij de gelovigen blijven oproe pen om te waken en te bidden, opdat de Satan overwonnen zal worden. Receptie. Zondagmiddag vond een receptie plaats in de Leringkamer, waar de Neomyst en zijn naaste familieleden eerst werden toegesproken door de voorzitter van het actie-comité, de heer Beers. Het was voor de paro chianen als een koude douche, aldus spreker, toen drie weken geleden het bericht binnenkwam, dat Bjors Kaptein de priesterwijding zou ont vangen. Eerst kwam er^ stilte, doch toen werd de parochie één zoemende bijenkorf. Er diende hard gewerkt te worden in die 3 weken, wilde men eenzelfde waardige ontvangst berei den als voor 17 jaar, toen voor het laatst een zoon der parochie gewijd werd. Er is veel voor u gebeden. Moge u, die door God uitverkoren bent, een waardige priester zijn. Za terdag vond de feestelijke intocht plaats, die ondanks het slechte weer slaagde. Ook gaf u toen uw eerste zegen aan alle parochianen. Van morgen mocht u aan het altaar uw eerste plechtige H. Mis opdragen. Moge er nog meerdere tot dit ambt geroepen worden. Wij blijven voor u bidden tot God. Bij uw mooie doch vaak zware taak is Zijn zegen onmis baar. Wilt u ook het thuisfront in uw gebeden gedenken. Ook bidden wij tot Maria in deze speciaal aan Haar gewijde parochie. Moge Zij bij haar Goddelijke Zoon genade ver Spannende tewaterlating te Alphen a. d. Rijn Wethouder Zaadnoorddijk van Ter-1 schelling, de man die het beter we- ter kan dan wie ook, ndemde tijdens eens maaltijd, welke door de directie in hotel ,,'s Molenaars" te Alphen aan den Rijn aan een 'kleine honderd genodigden, na de tewaterlating was aangeboden, het een zeer belangrijke dag voor het eiland Terschelling. Burgemeester Witschey van Al phen aan den Rijn bezag deze ge beurtenis van twee zijden en wel als betekenis voor zijn gemeente, waar de scheepsbouw een niet onbelang rijke plaats als industrie en als em ploy verschaffende bedrijf in het ge meentebeeld inneemt. Maar ook er kende Alphens burgemeester de waarde van de totstandkoming van dit grote passagiersschip voor het toe ristisch verkeer in ons land, waar van de revenuen door heel de bevol king van Nederland worden ge plukt. Voorts was nog het woord gevoerd door de heer J. Doeksen, oudste commissaris, die in het bijzonder ook dank bracht aan de architect de heer Schouten. Het eerst aan tafel sprak de heer P. de Vries Lentsch, directeur van de scheepswerf „Alphen", die met enige trots was vervuld nu het grootste schip, dat tot dusver op zijn werf tot standkwam, tewater ging. Spr. bracht dank aan diverse instan ties, voor de ondervonden medewer king. De heer P. de Vries Lentsch had ook nog tevoren het woord gevoerd bij de tewaterlating. Hij bood daar bij aan mej. Nelly Doeksen een her- inneringsschenk aan, terwijl zijn echtgenote mevr. De Vries Lentsch een 'bouquet bloemen gaf. Met een fikse bijlslag liet mej. Nelly Doeksen de fles champagne te gen de romp van het schip „Fries land" botsen, echter zonder dat deze brak en tegelijkertijd de kostbare vloeistof langs de wand naar beneden schuimde. Een extra poging van een der arbeiders had dit pas tot gevolg. Dit was het sein voor andere ar- beidèrs om de belemmeringen weg te slaan en weg te nemen, tot het grote schip schuin de Oude Rijn in gleed. Gezien de niet eenvoudige taak en de tewaterlating aldus te doen ge schieden, want vanwege de lengte van het schip was het niet anders mogelijk, verliep het een en ander nog vrij gunstig. Wel dreigde het een moment, dat het schip zich met de achterzijde op de walkant aan de overzijde van de Rijn zou zetten en gevreesd moest worden, dat het zelfs de muren van de daar gevestigde graanhandel zou doorboren, toen een staaldraad waar aan het was vastgehaakt, met het doel het vaartuig van richting te doen ver anderen, afknapte en met kracht zich om de armaturen van de verlichting sloeg. Maar toen op het laatste mo ment het anker zich pas goed in d^ bodem van het vaarwater had gezet, werd de snelle gang krachtig afge remd en een ongeluk voorkomen. Slechts even tikte het schip tegen de walmuur aan, welke in geringe maf^ werd ontzet. Het schip liep daarbij geen schade op. De belangrijke gebeurtenis der te waterlating werd door een ongelten groot aantal belangstellenden gade geslagen waarmede het medeleven der burgerij duidelijk werd gedemon streerd. Omtrent de tewater-lating van het passagiersschip „Friesland" van de scheepswerf „Alphen" P. de Vries Lentsch kan nog het volgende worden medegedeeld:

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10