Kamerlid Koersen sprak over „Bezitsvorming" voor K.V.P. Vage beschuldiging niet waar ge maakt en niet ingetrokken Z.ATERDAG 17 DECEMBER 1955 HF. LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN REKENING VAN AVIFAUNA. Het Stichtingsbestuur van Avifauna heeft aan het college van B. en W. ingezonden de exploitatierekening over het jaar 1954, vergezeld van het op de controle van die rekening be trekking hebbende rapport. B. en W. delen de raad mee, dat zij geen aanleiding vinden hierop bij zondere aanmerkingen te maken en zij stellen voor tot goedkeuring te be sluiten. Ten aanzien van de financiële con sequenties van de exploitatie van het vogelpark zullen de raad t.z.t. de no dige voorstellen gedaan worden, al dus de toezegging van B. en W. PASSAGIERSSCHIP VOOR WADDEN-VAART TE WATER GELATEN. Hedenmorgen vond bij de N.V. Scheepswerf „Alphen" P. de Vries Lentsoh te Alphen a. d. Rijn, onder 'zeer grote belangstelling uit scheep- vaartkringen en onder bijzonder gunstige omstandigheden, de tewa terlating plaats van een motorpassa giersschip, bestemd voor personen vervoer over de Wadden-zee, tussen Harlingen, het vaste land, en het eiland Terschelling. Het schip is gebouwd voor reke ning van de N.V. Scheepvaart Maat schappij G. Doeksen en zonen te West-Terschelling. De doopplechtigheid werd verricht door mej. Nelly Doeksen en werd o.m. ook bijgewoond door burge- meester Ed. C. Witschey van Aphen a. d. Rijn en diens echtgenote, mevr. J. Witschey-Van Unen. De tewaterlating werd met bijzon dere belangstelling tegemoetgezien, omdat dit schip, hét grootste tot nu toe op deze werf gebouwd, in vrij smal vaarwater langscheeps te wa ter moest worden gebracht. Het schip biedt plaats aan ca. 1400 dagpassagiers voor wie de verblij ven zijn ingedeeld in le klas op het voorschip en 2e klas op het achter schip. Bovendien zullen er ca. 16 auto's gelijktijdig mee vervoerd kun nen worden, waarvoor ruimten op het hoofddek vóór en achter de op bouwen zijn bestemd. Om het oprij den van de auto's te vergemakkelij ken, zijn in de verschansing aan bei de zijden grote schuifdeuren aange bracht. De hoofdafmetingen zijn: lengte over alles 52,00 M., lengte tussen de loodlijnen 48.50 m., breedte 9.35 m., holte 3,55 m. De snelheid is gebaseerd op ca. 13 knoop. GEEN ANDERE PLANNEN MET IJSBAANTERREIN. Het vorig jaar was door het ge meentebestuur de verwachting ge wekt, dat het ijsbaanterrein binnen niet al te lange tijd gedeeltelijk voor andere doeleinden zou worden be stemd. De gemeente verhuurde in te genstelling tot voorheen gevolgde ge woonte, niet voor vijf doch slechts voor één jaar het betreffend terrein aan de vereniging „Alphense Ijs baan". Uit' de raadsstukken blijkt thans evenwel, dat weer geen bezwaar be staat tot verhuring voor vijf jaren, zodat het IJsbaanterrein voorlopig blijft waar het is. DOOR AUTO GESCHEPT. Mevr. M. v. V., wonende in de Gneplioek, die Vrijdagmorgen per rij wiel in de richting van de Hooftstraat reed en ter hoogte van dr. W. v. Wer- meskerken links v/ilde uitwijken om de inrij aldaar op te gaan, werd ge schept door een personenauto, be stuurd door de heer R. H. C. S. uit Alphen ad. Rijn. De auto was de wielrijdster al op zo korte afstand genaderd, dat ontwijken niet meer mogelijk was. Bovendien bleken bij onderzoek de remmen te hebben ge weigerd. De politie heeft de auto in beslaggenomen. Oudste inwoner'overleden. Met het overlijden van de heer Aart van Wageningen (96) Zondagavond j.l. is j de oudste inwoner van Alphen a. d. Rijn heengegaan. Juist een dag tevo ren publiceerden wij een gesprek met hem, in onze rubriek: Wat zeggen de oudste inwoners in onze omgeving over het geheim van hun ouderdom. Thans is een dame de oudste in woonster mevr. B. C. van Gijn- Koudstaal (94), wonende Juliana- straat 52. Grond verkoop. B. en W. stellen de raad voor aan de R.K. Woning bouwvereniging St. Joseph, ten be hoeve van de bouw van de reeds vrij ver gevorderde 30 woningen aan de Witte de Withstr. te verkopen een perceel bouwgrond, groot 0.30.20 ha. tegen een prijs van 15.64 per ca. Wel belasting voor amateurvoetbal. Destijds hebben de raadsleden Ph. H. Rogaar, J. C. Duin en H. v. d. Ak ker het college voorgesteld om de vermakelijkheidsblasting voor voet balwedstrijden van zuiver amateuris tische clubs af te schaffen. Hiermede werd intussen ad'haesie betuigd door de pl. voetbalver. Alphen, Alph. Boys, Alphia en ARC. B. en W. stellen thans de raad voor hierop niet in te gaan. In een breedvoerig prae-advies motiveren zij hun standpunt. Geldlening. B. en W. stellen de raad voor het maximum-bedrag, waartoe in 1956 kasgeldleningen daaronder begrepen rekening-cou rantovereenkomsten kunnen wor den aangegaan, te bepalen op ƒ1,500.000.—. Geen afval in de Rijn! Vijftig gulden boete of 10 dagen hechtenis eiste de Ambtenaar van het Openb. Min. Vrijdagmorgen ter zitting van het kantongerecht tegen een slagers knecht, die vee-afval in de Rijn had gedeponeerd. 't Gebeurt wel vaker, maar de kan tonrechter mr. Kircheinner vond zulks schadelijk voor de volksgezond heid en liet de slagersknecht voorlei den. Hfj wilde hem als waarschu wend voorbeeld stellen door een zwa re straf op te leggen. Hij veroordeelde de knecht tot 35 boete subs. 10 dg. Geboren: Antonius Maria, zn van J. C. M. J. Peterse en A. P. M. We- wer; Alexander Nicolaas, zn van J. L. v. der Vliet en A. C. Nederlof; Frieda Lien, dr van J. Hofstra en L. van der Veen; Gij bert Dirk, zn van A. Haasnoot en J. Vis; Maria Petro- nella, dr van C. Rijsdam en P. C. Vrisekoop; Geertrui Wil'helmina, dr van W. Renzenbrink en M. G. Wort- man; Eldert, zn van M. van Zwieten en G. Buis; Petrus Leonardus Maria, zn van J. N. A. Koot en Chr. L. den Blanken; Adrianus, zn van A. Lagen dijk en A. M. Spaan; Willem, zn van Leendert van der Sluijs en H. Kol- dewijn; Marinus Maurits, zn van D. van Binsbergen en H. F. B. Lodder; Albertus, zn van C. Vogel en M. van den Berg; Marianne Margaretha, dr van P. J. Plomp en M. Verzaal. Ondertrouwd: F. M. Kempen 29 j. en A. A. M. Vergeer 25 j.; G. Vesseur 31 j. en H. Baane 29 j. Getrouwd: G. Beest 24 j. en N. N. van den Berg 23 j.; M. Chr. Kempe naar 28 j. en A. J. van de Vechte 27 j. Overleden: Aard van Wageningen 96 j.; A. J. W. Kloostra 36 j., echtge note van J. C. Grevers; Hendrik Wie man 62 j.; Hendrik Aartman 85 j. ALKEMADE Raadsvergadering. De raad van Alkemade is in vergadering bijeen geroepen op Donderdag a.s. 's avonds te 8 uur. Uit de te behandelen agen da-punten vermelden wij: Verzoek van het bestuur van de Stichting Drinkwaterleiding „De Drie Ge- meenten" om over te gaan tot vast-1 stelling van een raadsbeslui tot het. verlenen van een garantie aan del N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor een daor de Stichting aan te ga- ne geldlening. Verzoek van het bestuur der wo ningbouwvereniging „Alkemade", omj een aanvullend voorschot voor dek-1 king van de kosten, verbonden aan slootdemping te Rijp wetering. Verzoek van het bestuur der R.K. School te Ou de-Wetering om be schikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen. Alsvoren van het bestuur dei- Christelijke Nat. School te Nieuwe Wetering voor het maken van een rijwielbergplaats. Voorstel tot beschikbaarstelling van een verhoogd crediet voor ver nieuwing van de ketel der centrale verwarming ten dienste van de brandweergarage en de werkplaats met garage van de dienst publieke werken. Voorstel om over te gaan: tot her ziening van de jaarwedde van de ge meente-architect; tot verhoging der kledingtoelage;- invoering van een bromfietstoelage; invoering van de rang van hulpopzichter met vaststel ling dre aan deze rang verbonden wedde. Voorstel tot benoeming van drie leden van de in deze gemeente ge vestigde burgelijke armbesturen: te weten de heren: C. v. d. Berg, Th. W. Straathof, W. Straathof. De doktersdienst wordt waarge nomen door dr. E. A. M. Muskens en J. S. van der Werf. BODEGRAVEN VOGELSHOW ,,'t VINKIE". Reeds dagen had het frisse span doek bij de brug de aandacht geves tigd op de expositie van vogels, ge organiseerd door de vereniging van vogelliefhebbers ,,'t Vinkie". De ver lichte vitrines en de welverzorgde kooien in het Bonte Varken zijn in-, derdaad de moeite van 't zien waard. De leden van 't Vinkie zijn wel in het bezit van unieke collecties, daari het aantal inzendingen zeer groot is. In 15 verschillende soorten en kleu ren zijn de kanaries wel het beste vertegenwoordigd. Ook de parkieten I treft men in grote verscheidenheid, I o.a. grasparkieten, de zeldzame Valk-1 en Baardparkieten. Voorts zijn er natuurlijk de zebravinkjes, Japanse j meeuwtjes, glansmerels en rijstvo geltjes. Ook de roodstaartpapagaai is vertegenwoordigd. Interessant is de collectie bastaarden, zoals de krui singen van kanarie en putter, kana rie en groenling e.d. Hoewel de show hoofdzaak is zijn er toch clubwed strijden aan verbonden, waarvoor de vogels tijdens de show gekeurd zul len worden. S. Klapwijk t In het Goudse Ziekenhuis „De Wijk" overleed onze plaatsgenoot de heer S. Klapwijk, dierenarts, die vooral onder de agra riërs 'n geziene figuur was. De over ledene bereikte de leeftijd van 58 jaar. A.s. Maandag zal de begrafenis plaats hebben. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde dezer dagen ir M. v. Ede, directeur van de Kon. Zaad- handel Turkenburg voor het propa- deutisch examen theologie. De heer E. v. Eek, boekhouder bij de firma P. van Dam, heeft bij K.B. de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau ge kregen. Geboren: Gijsbertha dr van W. Lok-Bos; Nicolaas M. zn van I. van Wijk-Beens; Maarten C. zn van A. de BruijnijStapper; Willem zn van G. Bergshoef-Groenendijk. Ondertrouwd: D. P. Elsman 25 jr en W.- Hornstra 24 jr; W. v. d. Kooy 28 jr en M. Bakker 26 jr. Getrouwd: D. Gijsbertse en C. Bekker 23 jr. De medische dienst voor het komende weekeinde zal worden waargenomen door dr S. Beije .en Zr. A. Faber, Burg le Coultrestr. 17, BOSKOOP Geboren: Ietje Adriana d. van J. Chr. Slijkhuis en T. J. A. Huizin- ga; Christa Helena d. Van C. Groe nendijk en M. S. Thiessen; Wilhel- mina d. van T. de Bruin en P. Se- pers; Freddy z. van F. Stolp en A, Verweij. Ondertrouwd: Pieter Cornelis Hoqgerdijk 55 j. en Wilhelmina Jon- geneel 35 j. Getrouwd: Gerardus Antonius de Knegt en Johanna Maria Bosman; Cornelis Stolker en Trijntje Kranen burg; Arie Cornelis de Kool en Ja- coba Hoogendoorn. GEVONDEN VOORWERPEN. Pop, overall, paar duimwanten, jongensriem, muntbiljet, gummibal, vulpenset, paar schoenen, jongens pet, tasje, vaatdoek, muntbiljet, ge breid mutsje, rozenwant, etui inh. belastingkaart en nummerbewijs Vol vo H 21347, ballpoint, 4 kachelzeil tjes, broche, wit-zwarte hond, das speld, schakelarmband, portemon- naie, brief aan de afd. kraamgeld te Leiden (gepost), muntbiljet, vulpen, dameshandschoen, zilverbon, halsket ting. Inlichtingen bij de politie. DE KWAKEL Handbal. De dames van het le elftal trekken Zondag naar Noorden, om NSV te gaan bekampen, aanvang 2 uur. Vertrek per rijwiel om 1 uur. Ook de dames junioren spelen een uitwedstrijd te Noorden. Zij vertrek ken per rijwiel om elf uur en spe len om 12 uur. KOUDEKERK De Zondagsdienst der doktoren wordt waargenomen door dr. Blaau- wenaraad te Koudekerk tel. 208. LANGERAAR K.A.B. In het parochiehuis hield de afd. der K.A.B. een bijeenkomst. Wegens ziekte van de waarn. voorz. en verhindering van de 2e voorz. stond de vergadering onder leiding van de secretaris, de heer C. Borst. Kapelaan G. Lagerberg sprak over het onderwerp „Radio en Televisie". Zoals eertijds met de courant, zo is het nu met de radio, en zo zal het ook gaan met de televisie. Zij krijgen een vaste plaats in het leven van de mens. Spr. wees erop, dat er gele genheid is om te kiezen uit tal van programma's. De keuze is vrij, maar ook zeer belangrijk. Een programma kan leerzaam zijn, voor ieder is er altijd nog wel iets te leren. Ook de schoolradio heeft als ontwikkelings programma een grote plaats gekre gen. Dan zijn er de programma's van amusement en verder programma's voor de zieken en de uitzendingen van de H. Mis 'en de preek. Belang rijk is, dat men goede programma's kiest, waarvoor de katholiek vooral gelegenheid heeft bij de K.R.O. Door Radio en Televisie wordt de mens alles gemakkelijk gemaakt en we zien dat velen alles gaan nalaten, waarvoor moeite gedaan moet wor den. Dit is niet goed. De mens moet zelf werkzaam blijven vooral bij de vrije tijdsbesteding. Met een aansporing om zowel radio als televisie altijd goed te gebruiken besloot de spreker zijn causerie. Vervolgens sprak pater Engwirda, de nieuwe g.a., een kort woordje ter kennismaking. Hij hoopte dat deze eerste ontmoeting tot wederzijds ge noegen zou zijn. Spr. heeft nog nim mer actief het verenigingsleven mee gemaakt. Wel heeft hij het gadege slagen. Hij zal zijn beste krachten geven aan de K.A.B. De secretaris dankte beide sprekers en hij hoopte dat hun werken rijke vruchten zal dragen. Na aftoop bleef men nog gezellig bijeen om een kaartje te leggen of te biljarten. NIEUWKOOP Geboren: Wouter us Stephanus Maria z. van J. L. Koek en J. H. Baas; Willem z. van N. Tijsterman en E W. de Kuijer; Simonia Petronella d. van P. W. van Houten en K. B. Lenting. Ondertrouwd: C. P- Wetter 32 j., te Nieuwveen, en A. C. van Hecke 22 j.; P. J. Maarsseveen 31 j. en M. Kuijf 28 j. RIJNSATERWOUDE Luto. Gisteravond was de dam- plub Luto weer bijeen voor de on derlinge competitie. De uitslagen van de gespeelde partijen waren als volgt: T. v. LolingA. Kooy 20; B. Roest J. Kinkel 02; R. ReumermanW. F. v. Iper 20; J. v. TolM. Bik 20; E. MurM. Jansen 20; J. Kin kelJ. v. Tol afgebroken. TER AAR Nooit Gedacht. Dammen: W. v. d. StarreN. Groen in 't Woud afgebr.; J. BesemerW. Snaterse, 1—1; H. MuhrNic. Kalshoven, afgebr.; W. EsveldtR. Lubberts, 1—1; Schaken: J. W. F. de BruijnN. v. Eijk, 10; H. AaftinkA. W. v. d. Jagt, 10; J. van Beijeren B.H.J. W. F. de Bruijn, 10; M. Heijns—P. Hoogervorst, 0—1; J. W. F. de Bruijn J. v. Beijeren B.H., 10. Jeugdafd. Dammen: J. de Leeuw L. Esveldt, 11; J. v. d. HavenA. Kammeraat, 02; L. EsveldtJ. de Leeuw, 20; J. v. d. Haven—J. P. Boerefijn, 20; J. de LeeuwJ. Rem, 0—2. Jeugdafd. Schaken: W. Hofstede J. Schouten, 1. N00RDWIJKERH0UT Het onderwerp „Bezitsvorming" was belangwekkend, de spreker, de heer Th. Koersen, lid van de 2e Ka mer, zeer deskundig en toch was er maar een handvol K.V.P.-ers gister avond naar de zaal van hotel v. d. Geest gekomen om zich te laten voor lichten over één van de belangrijkste punten uit het K.V.P.-programma De heer Koersen begon zijn cause rie met vast te stellen, dat de ge dachte aan „bezitsvorming", welke gedachte enige jaren geleden door de K.V.P. is gelanceerd, thans reeds practisch gemeengoed geworden is en dat niet alleen in arbeiderskringen, doch ook daarbuiten. Dat is heel wat vlugger gegaan, dan met de P.B.O.- gedachte De wenselijkheid van bezits vorming en bezitsspreiding is door de K.V.P. naar voren gebracht, omdat het haar onbillijk voorkwam, dat de vergroting van het nationale inko men slechts aan een bepaalde groep in de maatschappij ten goede zou ko men, terwijl zij er tevens van over tuigd was, dat de verruiming van werkgelegenheid door uitbreiding van bestaande en vestiging van nieu we industrieën voor ons volk een le vensvoorwaarde is. De „welvaart", welke na de Korea-periode in ons land zijn intrede heeft gedaan, maakt investeringen in de industriële sector mogelijk doch de investeringen vor- Gemeenteraad Lisse Geen ronde taal van prot. chr. fracties De raadsvergadering, die gister avond in Lisse werd gehouden, begon met een discussie naar aanleiding van de controverse tusen de heren Steen winkel en De Koning. Tijdens de be handeling van de begroting vroeg de heer Steenwinkel aan de meerder heid, de K.V.P., rekening te willen houden met de gerechtvaardigde verlangens van de minderheid. De formulering van deze wens sugge reerde min of meer, dat de K.V.P. niet aan de gerechtvaardigde verlan gens van de minderheid was tege moet gekomen. De fractie-leider van de K.V.P., de heer De Koning, wenste deze vage beschuldiging niet zonder meer te ac cepteren. Hij stelde als eis, dat de heer Steenwinkel zich concreet zou uitspreken of anders in de volgende raadszitting zijn vage beschuldiging zou intrekken. Gisteren werd deze eerstvolgende raadsvergadering gehouden en di rect na opening vroeg de heer Steen winkel toestemming om een verkla ring te mogen afleggen. In deze verklaring zei hij namens de prot. chr. fracties, dat de wens, in de vorige vergadering gesteld, in het algemeen moet worden gezien en niet als een opmerking, die direct gericht was op feiten uit heden of verleden. Hij wenste de formulering: De prot. chr. fracties verzoeken aan de meer derheid bij voortduring rekening te blijven houden met de gerechtvaar dige verlangens van de minderheid. De heer De Koning: Dus zoals 't altijd, ook in het verleden, 't geval is geweest. Ronddraaien. De heer Steenwinkel wilde echter thans het verleden laten rusten (in de vorige vergadering had hij daar op gedoeld) en alleen naar de toe komst te zien. Uiteraard kon de heer De Koning hiermede geen genoegen nemen. „Zo als de heer Steenwinkel nu spreekt, moet hij zijn suggestie waar maken", deelde de fractieleider van de K.V. P. mede. De voorz. informeerde, of de heer Steenwinkel in tweede in tweede in stantie ook ook namens de prot. chr. fracties had gesproken. Het bleek, dat de heer Steenwin kel inderdaad namens die fracties sprak. Wethouder Tibboel (C.H.) vond het niet wenselijk nog eens met oud zeer voor den dag te komen, dat zelfs dateerde van vóór de ambtsperiode van de burgemeester. Hij wenste de discussie over deze kwestie, te slui ten. De voorz. achtte de kwestie daar mede niet opgehelderd en vond het beter nu de zaak uit te spreken in plaats van evt. nieuwe verklaringen in de volgende vergadering. Hoewel de toon van het debat niet heftig werd, bleef men in een cir keltje ronddraaien. De diverse prot. chr.-leden poogden met lange tira des te maskeren, dat zij de vage be schuldiging niet wensten in te trek ken. Anderzijds wilde men evenmin waar maken, wat in de vorige ver gadering was gesuggereerd. De voorz. hield de teugels stevig in handen en de heer de Koning liet zich door de woordenstroom niet van de wys brengen. Geen zin. Toen op een gegeven moment een der prot. chr. leden opmerkte, dat de K.V.P. hier een onaangename kwes tie ter tafel wilde brengen, wees de voorz. aan de hand van de notulen in een ander richting. Hij las de dooi de heer Steenwinkel gemaakte op merkingen voor en vroeg begrip voor de wenselijkheid om nu 't een of 't ander te doen en niet te zoeken naar een middenweg, die er niet is. De heer Steenwinkel wenste thans niet op 't verleden in te gaan, waar na de voorz. de discussie sloot met de woorden, dat de verklaring van de heer Steenwinkel geen enkele zin had en dat de kwestie er nu precies hetzelfde voorstaat als aan het be gin van de vergadering. Op voorstel van de voorz. werd het voorstel tot verhoging crediet van de gemeentetoren teruggenomen. Er bestaan namelijk mogelijkheden tot ingrijpende wijzigingen van het bestek en dit maakt nadere bestude ring noodzakelijk. Mej. H. J. R. de Weerd werd be noemd tot onderwijzeres op de open bare lagere school. De bouw van 61 woningwetwonin gen, die 3,95 huur per week zullen doen, werd door de raad met vreug de begroet. De heer v. Leeuwen vroeg enkele nadere gegevens over deze woningen en de voorz. deelde mede, dat er waarborgen zijn voor zeer degelijke woningen. De woningen zullen zes kamers bevatten. Er is slaapgelegen heid voor 10 personen. Gezien deze ruimte is men tot een zeer aanvaard bare huusprijs gekomen. Enkele voorstellen betreffende de wijziging van ambtenarenreglement, kindertoelageverordening en ge meenschappelijke ziektekostenvoor ziening passeerden zonder discussie de hamer. De raad keurde een lening van 600.000 goed i.v.m. toekomstige openbare werken. De verordening op de vermake lijkheidsbelasting werd in die zin veranderd, dat zij niet remmend kan werken op de activiteit van de to neelspelende jeugd. De voorz. vond dit een bewijs te meer, dat het gemeentebestuur de jeugdzorg gaarne steunt. Hij vond de uitlatingen op 'n kortelings ge houden vergadering, dat de bestuur ders van de gemeente zich weinig voor de jeugdzaken interesseren, on waar en grievend. De prijs voor de eventuele aankoop van krotwoningen werd door de raad goedgekeurd met de stem van de heer Barnhoorn tegen. „Heropening". Het urinoir op het Vierkant wordt „heropend" omdat de klachten, die aanleiding gaven tot de sluiting, ge volgd zijn door nog meer klachten, die het gevolg van de sluiting wa ren. Grote instemming vond de verla ging van de gasprijs met 1 cent. De overige punten van de agenda werden bij hamerslag goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Nederlandse Spoor wegen naar aanleiding van een vraag van de heer Mesman over de auto matische overwegbeveiliging, welke in voorbereiding is. N.S. deelden mede, dat uit de diverse controles is gebleken, dat dit beveiligingssysteem voldoet. Tijdens de rondvraag 'Ontwikkeld zich nog een gesprek over de sport velden. Nu het vrijwel zeker is, dat de be treffende instanties de R.K. H.B.S. naast het sportveld willen bouwen, moet er uitgezien worden naar een andere mogelijkheid om de sport velden uit te breiden. De kans om hierbij vertraging te ontgaan, bleek zeer gering. Uiteraard kwam bij deze kwestie ook het uitbreidingsplan met toebe horen ter sprake en daarbij bleek, dat door toedoen van de commissie ad hoe een heleboel werk voor niets is geweest. De plannen schijnen thans in een andere richting te gaan en de magquette betreffende de city vorming, die intussen gereed is, heeft geen waarde meer. Een en ander werkt uiteraard zeer vertragend. PROF. v. d. MEER SPRAK VOOR „BOND VOOR 'T GEZIN". De hoop, die de voorzitter van de R.K. Bond voor het Gezin, de heer C. Strik, in zijn openingswoord koes terde is getuige het aandachtige ge hoor, dat de sprekër kreeg volledig in vervulling gegaan. De heer Strik had namelijk zijn spijt er over uit gesproken, dat kapelaan Keet, die op de convocaties als spreker van deze tweede ontwikkelingsavond was aangegeven, verhinderd was. Prof. v. d- Meer behandelde nu het onderwerp „Opvoeding van de jeugd" We leven in een tijd van veranderin gen. De geslotenheid van de wereld van 25 jaar gelegen is voorbij. Door betere communicatiemiddelen, radio, televisie e.d., lig* de wereld voor ons open. Ook op godsdienstig gebied zijn er diverse kenmerkende veran deringen. Het gebruik van onze eigen moedertaal in de Liturgie e.d. Al deze veranderingen hebben een cri sis in onze opvoedingsmethode ge bracht. We weten er geen raad meer mee en voelen ons onzeker. De he dendaagse jeugd neemt niet zonder meer een /aarheid van zijn ouders aan. De veranderingen in opvoe dingsmethode ontstaan door onder zoekingen op psychologisch gebied mogen we ook niet onderschatten. Er zijn richtlijnen aangegeven, waarbui ten en waarlangs we niet meer kun nen gaan. Het pasgeboren kind wordt totaal gevormd door de verzorging van moeder. Het is daarom de taak, dat moeder zich zo volledig mogelijk aan de taak van de verzorging kan wij den. Juist de geborgenheid die een klein kind bij de moeder ondervindt zal van grote invloed zijn op zijn ver dere leven. Na de pauze behandelde spreker de schoolgaande jeugd, die tegen woordig veel meer kwetsbaar is dan vroeger. Er wordt tegenwoordig veel meer van het lichaam geëist en niet minder van de geest. De snelheid, de angst voor de toekomst en meer fac toren uit onze jachtige maatschappij, drukken ook reeds zwaar op de jeugd, Een der voornaamste punten bij de opvoeding was volgens spreker het contact met de kinderen. Zorgen dat de groter kinderen graag thuis zijn. Goede lectuur in huis hebben, waar door zij hun algemene ontwikkeling kunnen verrijken e.d. Theorie en Practijk. De oud leerlingen van de Rijkstuinbouw school voor Bloembollenteelt te Lisse zijn gisteravond in vergadering bij een geweest. Dat de zaal door de enorme belangstelling te klein bleek, was zeer zeker te danken aan de po pulariteit van de heer J. P. C. Sen- tel, accountant uit Oegstgeest, die voor de vierde maal een spreekbeurt voor „Theorie en Practijk" vervulde. In zijn causerie behandelde hij de problemen in het bollenbedrijf bij overlijden of uittreden van een on dernemer, ook wat betreft teeltbe- wijzen. In het bijzonder de fiscale consequenties en de mogelijkheden om hiervoor een oplossing te vinden. De grootste problemen die in ge noemde voorvallen voordoen worden veroorzaakt door de stille reserves, aldus de heer Sentel. Deze komen bij de liquidatie te voorschijn. Het zijn dikwijls zeer grote bedragen, waar over diverse belastingen geheven worden. Als b.v. bij overlijden van de fir mant een der zonen de zaak over neemt, terwijl er meerdere erfgena men zijn, ontstaan er grote moeilijk heden. In het bloembollenbedrijf brengen de teeltbewijzen, die op de balans voor nul genoteerd, ook nog de nodige moeilijkheden met zich mee op de overlijdensbalans. De heer Sentel kon geen patent geneesmiddel aanraden, omdat ieder geval anders ligt. Wel gaf hij nog enkele belangrijke tips. Dr. A. J. Duynmaer van Twist, Heerev/eg 295, telefoon 3453, neemt dit week-end praktijk waar. men uiteindelijk nieuw bezit en dit bezit dient over de gehele bevolking gespreid te worden. Dit is te berei ken op 2 manieren Winstdeling voor de werknemers is hier één van, doch dit systeem heeft het bezwaar, dat het in de bedrijfstakken met veel kleine bedrijven moeilijk is toe te passen en er bovendien niet altijd winst zal zijn om te delen. Het 2e systeem nl. premie-sparen biedt meer mogelijk heden en brengt het voordeel mee, dat de werknemers gedwongen wor den om ook zelf, indien natuurlijk enigszins mogelijk gezien het loonbe drag, te sparen, willen zij voor de premie in aanmerking komen. De commissie „Bezitsspreiding" heeft on langs haar 2e rapport uitgebracht en in dit rapport wordt het premie sparen uitvoerig behandeld. Ook aan dit systeem zijn natuurlijk wel de nodige moeilijkheden verbonden, daar werkelijk iedereen, dus ook de mensen met een loon, waar werkelijk niet van gespaard kan worden en de kleine zelfstandige in de gelegenheid moet worden gesteld om er van te profiteren om zodoende ook in de be zitsspreiding te delen. De heer Koer sen vestigde de aandacht op het feit, dat de geschoolde arbeiders over het algemeen meer sparen dan de onge schoolden, ondanks het feit, dat de lonen slechts weinig verschil te zien geven. De vrijere loonvorming, wel ke thans ook door de regering in be ginsel wordt aanvaard, zal hierin stellig verandering brengen en door verbetering van de lonen voor ge schoolden zal ook het sparen weer worden bevorderd. In tal van bedrij ven bestaat reeds een premie-spaar regeling o.m. bij de staatsmijnen. In deze bedrijven geeft men dus aan de werknemers, die sparen, een toeslag of premie op het gespaarde bedrag. Hierdoor wordt het sparen bevorderd en deelt de werknemer eigenlijk ook in de winst, maar nu niet zonder dat hij van zijn kant iets doet en zonder de mogelijkheid zijn aandeel in de winst direct op te maken, zodat dat geld verloren gaat voor de noodzake lijke investeringen. Dit systeem zal productie-verhogend werken, terwijl daartegenover een systeem van recht streekse winstdeling met de mogelijk heid om zijn aandeel direct te beste den consumptie-verhogend en daar door prijsverhogend zal werken. Bii het systeem van premie-sparen zal ook de medewerking van de regering gevraagd worden, doch niet om het premie-sparen verplicht te maken, want elke bedrijfstak moet uiteinde- i;ik zelf zijn mogelijkheden moeten kunnen bepalen. Maar wel wil men medewerking van de reeering in sti mulerende vorm door bijv. vermin derde belasting voor het winstdeel, dat voor spaarpremies wordt bestemd en door belastingfaciliteiten voor kleine zelfstandigen In de Kamer is gebleken, dat alle partijen, zelfs de communisten, Voor bezitsvorming door bezitssnrpidir.g zijn en ook is gebleken, dat de P. v. d. A. niet meer strak vesthoudt aan een eemeen- schannelijke pot, van waaruit dan de soreiding zou moeten plaats vinden. Het jeugdsmren wordt door de rege ring reeds bevorderd, door middel van vrijstelling van inkomsten- en loonbelasting van snaargelden voor jongelui van 1624 jaar. Na de interessante en duidelijke uiteen•'«ttinffen werden vragen ge steld en naar genoegen beantwoord. NOOROWIJK Geboren: Drik, zn. v. G. J. de Bruin en S. v. Duyn; Cornelis J. zn. v. J. de Ridder en M. M. Heemskerk; Jo hanna E., dr. v. A. de Boer en H. W. Ordelmans; Cornelia, dr. v. J. Bakker en G. Heij-mel; Cornelis J. M., zn. v. G Slats en J. M. Bruyze; Johanna J., dr. v. B. H. Bakkef en E. E. C. Braun; Arie, zn. v. J. A. Duindam en P. Wij- nands. Ondertrouwd: W. G. Langeveld en M. M. J. v. d. Holst; S. R. Dijkstra en A. v. Duin. Getrouwd: A. G. Vlasblom en J. Toxopens. Overleden: M. v. Aalst, 74 jaar Gemeenteraad. De raad zal L- openbare zitting bijeen komen op Woensdagavond te 8 uur ter behande ling van een 14 punten tellende agenda, o.a.: aanleg van een gedeelte van de Weteringkade en voorstellen inzake gas- en electriciteittarieven. De Zondagsdienst zal worden waargenomen door dr. Mulder. Des Duinrandapotheek is geopend van 121 uur en van 45 uur. Voor spoedgevallen doorlopend.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9