Geen wraak, maar gerechtigheid bepaalde straf voor misdadigers Blinden lezen met hun oren De K.V.P. in blakende welstand Raad van Bodegraven was gisteren kort van stof RECHTZAKEN Explosie op woonbootje ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 DE LEirSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Nederlandse ambassade in Bonn: Er zijn geen martelaren in de ™°or,d °p volkomen onschuidigen in o _i Ikader van de zogenaamde ter- geüangems van Breda reurcampagne Silbertanne, willekeu rig neerschieten van passanten op „De Duitsers, die in de gevangenis I straat, vermoording van onschuldi- te Breda verblijven zijn geen krijgs gevangenen, maar JUBILEA BIJ DE KRUISHEREN IN 1956. 60 Jaar geprofest op 14 September: M. van Vorst te Uden. 60 Jaar priester op 30 Mei: J. van Hoof, te Maaseik (B.). Groots experiment Het experiment met de lectuurvoor- 50 Jaar geprofest op 14 September: ,/iening smeten door middel van B. van Gils, te Hasting U.S.A. 1 6 i zijn geen krijgs-jgen als repressaille, executies zonder i Agatha, H. Cuppen, te Belém (Brasi- misdadigers. Uit- vonnis, mishandelingen, alles wat uit lië), Cl. Kauling te Zoeterwoude, J. H Coenen te Uden, Ad. Emmen te Rot terdam, J. van Duynhoven te Ban- geweest, doch leden bestialiteit kon worden uitgedacht, is hier aanwezig. De gepubliceerde lijst der 39 mis dadigers groepeert deze in drie cate gorieën: de ter dood veroordeelden, die later gratie hebben gekregen; de tot levenslang veroordeelden en dege nen, die tot gevangenisstraffen tot twintig jaar werden veroordeeld. Voorts is aan de publicatie toege voegd een lijst van 29 Duitse gevan genen, die sedert 1952 zijn ontslagen, nadat zij tweederde van hun straf hadden uitgezeten. „Wehrmacht" van verscheidene nationaal-socialisti- sche bezettingsinstanties", aldus luidt een verklaring, die de Nederlandse ambassade in Bonn gisteren heeft uit gegeven. De gevangenen, aldus de verkla ring, hebben allen zeer zware mis drijven gepleegd: sluipmoord, het willekeurig doodschieten van men sen, executies zonder voorafgaande berechting, moord bij wijze van weer wraak en mishandelingen. „Wie over deze gevangenen spreekt als over martelaren, doet de werkelijke krijgs gevangenen grof onrecht". Hoewel tijdens de Duitse bezetting meer dan 150.000 Nederlanders ver moord zijn, zijn er in Nederland geen haat- en wraakgevoelens jegens het Duitse volk, aldus de verklaring. Reeds sinds 1945 heeft Nederland de Duitsers met giften geholpen, tien duizenden Duitse kinderen gastvrij opgenomen, en ook bij de politieke op een gisteravond te Utrecht ge- actie om de Bondsrepubliek weer een i houden bestuursvergadering van de hoormachines aangeschaft dienen te worden, waarmee een kapitaal is ge moeid van ruim 350.000 gulaen. Men hoopt over ongeveer drie maanden met het gehele experiment waarbij gereed te zijn. Als dan de finrmciële 5ti/rJ^r P»"enRT°P de tekst is opgenomen op een geluids-basis voor het werk is gevonden, kan Mulder te Odiliapeel, G. Klaver-1 ban(j is in voue gang. De afdelinghet uitlenen aan de blinden op grote W^5d!a.r%«Drof«T oD és Auaustus-Winden-bibliotheek de <»*nb»re ^aal beginnen. S leeszaal en bibliotheek te Amslerdam werk in samenwerking met de stich ting „Het Nederlandse blindenwezen" aan de voorbereiding van deze voor de blinde zo belangrijke vorm van lectuurvoorziening, waarbij men met behulp van psychologen, sociologen, economen en technici hoopt te komen tot een technisch zo gunstig mogelijk resultaat, wat betreft de perfectie van het geluid en eenvoud van het apparaat en een zo goed mogelijk economisch resultaat, wat betreft de aanschaffingskosten. Ed. Hollink, te St. Agatha. 25 Jaar priester op 28 Augustus: Fr. Jutte, te Hees, Alb. Sluis te St. doeng, L. Vollaerts, te Uden, Alb, Zwart te Achel (B.), M. Fleskens te Rotterdam, H. Wentholt te Bandoeng 25 Jaar broeder op 21 Januari: Laurentius de Klerk te Diest. 25 Jaar broeder op 10 Augustus Antonius van Dijk in Congo. 25 Jaar priester op 21 Maart: Ant Beijersbergen van Henegouwen te Achel. 25 Jaar priester op 19 Juli: A. Pan nebakker te Uden, J. Scharf te BJn doen, P. Roy ackers te Hannut (B) H. van Boxtel te Congo, A. van Gils te Amersfoort op 19 September. Gesalarieerde kring functionarissen gelijkgerechtigde positie te geven medegewerkt. Ook de volkomen regelmatig ver oordeelde oorlogsmisdadigers worden menselijk behandeld, zoals vertegen woordigers van de Duitse bondsrepu bliek geregeld kunnen vaststellen, al dus de verklaring. JUIST INZICHT. Voorts heeft de Nederlandse ambas sade in Bonm voor de Duitse pers een uitvoerige uiteenzetting gegeven en daarbij de hoop uitgesproken, dat het bekend maken van deze opvatting ertoe moge bijdragen het voor de Duitse pers gemakkelijker te maken zich een juist oordeel over het vraag stuk te vormen. Zoals bekend heeft een deel van de Duitse pers in de laatste maanden een steeds sterker wordende campagne voor een vrijla ting van de betrokken misdadigers en voor de instelling van een Neder lands-Duitse gratie-commissie ge voerd. De Nederlandse ambassade heeft er in haar uitvoerige mededelingen aan de Duitse pers op gewezen, dat de be wering dat bij de veroordeling der betrokkenen haat en wraakgevoelens zouden hebben overwogen, niet juist is. Ook hier werd vervolgens gewezen op de vele sociale en politieke acties, die na de oorlog* in Nederland ten behoeve van Duitsland zijn gevoerd. Voor alle Bredase gevangenen geldt, zo wordt uitdrukkelijk vastgesteld, dat zij niet wegens een of andere oorlogshandeling, doch uitsluitend wegens niet-militaire, met oorlogs- en volkenrecht in strijd zijnde misdaden zijn opgesloten. „Het gaat daarom bij de Bredase gevangenen in genen dele om krijgs gevangenen, doch om misdadigers. Een appèl aan de menselijkheid om de vervroegde vrijlating te verkrijgen is daarom misplaatst". Lijst bijgevoegd. Bij de bekendmaking bevond zich een uitvoerig uittreksel uit het straf register der betrokkenen. Daaruit blijkt, dat de begane misdaden alle van de ergste soort zijn: Laffe sluip- Bezorgdheid over verzwaring van studie-eisen Katholieke Volks Partij, heeft voorzitter, mr. W. H. van Doorn, me degedeeld, dat de KVP niet alleen politiek doch ook organisatorisch in blakende welstand verkeert. Hij herinnerde aan de Brabantse actie, gevolgd door een landelijke le denwerfactie die de KVP een gede gen ledenwinst opleverde. Deze winst noemde de heer Van Doorn geen kla tergoud, doch een reële groei. De KVP, zo werd medegedeeld, is de fi nanciële moeilijkheden, waarmede zij jarenlang te kampen heeft gehad, thans te boven. Er werd een batig saldo van ruim 260.00.vastge steld waardoor thans enkele wensen kunnen worden vervuld, die bij de KVP reeds lang leefden. Zo zullen er gesalarieerde kring- functionarissen komen, die de acti viteit in de diverse delen van het land zullen stimuleren. Hiervoor is een bedrag van 50.700.beschik baar. Ook zal aan de buitenlandse ac tiviteiten meer aandacht kunnen wor- Ir Tromp voorzitter raad voor woningbouw De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, heeft, zoals is ge meld, een raad voor de woningbouw ingesteld. Aan de raad voor de woningbouw is opgedragen: de regering op haar verzoek of eigenaar beweging van advies te dienen omtrent maatrege len van algemene strekking, welke in verband met het woningtekort van overheidswege zouden kunnen worden genomen ter bevordering van de woningbouw binnen het kader van de totale bouwnijverheid. De raad voor de woningbouw wordt 20 Dec. geïnstalleerd. De mininster heeft benoemd tot voorzitter van de raad voor de wo ningbouw: ir. Th. P. Tromp, lid van de raad van bestuur van de N.V. Philips, gloeilampenfabrieken, oud- minister van Waterstaat en van We deropbouw te Eindhoven. De heer A. T. Staal te Wassenaar is benoemd tot een van de leden van de raad. Hij vertegenwoordigt de con tact-commissie voor onroerende za ken. Brandstichtingen in de Zaanstreek De Zaandamse politie stelt een on De besturen van de Utrechtse stu dentenfaculteiten zijn bezorgd over de aan de Utrechtse universiteit öerzoek naar een brandstichter, van- heersende tendenz tot voortdurende wege een geheimzinnige brand, die uitbreiding en verzwaring van de ^je nacht van Dinsdag op Woens- studie-eisen en de veelvuldig optre-1 dag j.l. is ontstaan in de woning van dende verlenging van de studieduur, de heer Pouw op de Zuiddijk te Zaan- In een nota over de huidige ont- dam. Omstreeks kwart over één werd wikkeling van de universitaire studie de echtgenote van de heer Pouw, hebben de besturen zich thans tot de die met twee kleine kinderen alleen academische senaat van de rijksuni- thuis was, (de heer Pouw werkt in versiteit te Utreclht gewend. Zeeland) wakker door een brand- Daarin wordt met bezorgdheid ge-lucht; op haar geroep kwam naar constateerd, dat een steeds groter haar wonende famiüleden te hulp. deel van de studenten niet meer toe komt aan een volledige vorming, die Inmiddels stond de keuken in naast de beoefening van de vakwe- brand, alsmede een clubfauteuil en tenschap en de beroepsopleiding, ook enige ander huisraad. Aanvankelijk completerende intellectuele en cultu- stond men voor een raadsel, doch bij rele, alsmede persoonlijke vorming nader onderzoek bleek dat een groot omvat. I deel van de inboedel met benzine was Zelfs wordt in vele gevallen, aldus overgoten. Deze benzine zou afkom- de nota, de waardering voor wezen den besteed. Een bedrag van ruim 43.000.werd hiervoor o.p de be groting geplaatst. Het vorige jaar kon hiervoor slechts een bedrag van ruim 17.000 beschikbaar worden gesteld. Voor propaganda en propa- gano'areser vering kon voor de komen de begroting een bedrag van 120.000 worden uitgetrokken, tegen 4.500 het vorige jaar. Voorts zal aan Amsterdam, Rotter dam en Den Haag grote financiële steun worden verstrekt Voor de verkiezingen kan een groots opgezette propagandacampagne worden gefi- nanciërd. De bestuursraad hechtte tenslotte goedkeuring aan enkele voorstellen betreffende het algemeen reglement. Korter procedure bij aanvragen rijbewijzen Reeds meer dan 4.500 autorijscholen hebben zich bereid verklaard een be middelende rol te spelen bij het aan vragen van rij-examens. Was het tot dusver gebruikelijk om een aanvraag met een z.g. „eigen verklaring", recht streeks bij het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewij zen, aan te vragen, per 2 Januari wordt het mogelijk dat de autorij schoolhouder de aanvragen en eigen verklaringen verzamelt en opzendt, waarna zowel de candidaten als de rijschoolhouder van het tijdstip van het examen worden verwittigd. Aangezien het meestal drie en 's zo mers soms wel vier weken duurt voordat een candidaat wordt opge roepen, kan het nu zo worden, dat de ze procedure met ongeveer anderhal ve week wordt bekort. De oude me thode van het rechtstreeks aanvra gen bij het C.B.R. blijkt naast de nieuwe via de rijschoolhouder van kracht voor de ongeveer tien procent der aanvragers, die of geen gebruik maken van de lessen van een autorijschool, of wel in bedrijfs verband worden opgeleid. In 1956 en 1957 zullen vrijwel alle in omloop zijnde rijbewijzen moeten worden verlengd. Het C.B.R. heeft thans reeds meer dan 325.000 aanvra gen voor het rijexamen behandeld en verwacht voor 1956 ongeveer 400.000 aanvragen. BLUFT MIDDACHTERALLEE? De noodzakelijkheid van het al dan niet vellen der bomen aan de Mid- dachterallee is in ernstig onderzoek, zo deelt het ministerie van Verkeer en Waterstaat mee. Uiteraard zal de minister van Ver keer en Waterstaat, alvorens een be slissing te nemen, advies inwinnen bij de raad voor de waterstaat, com missie van overleg van de wegen. MAXIMUM-WEELDRUK. OVERSCHREDEN? De kantonrechter te Venlo heeft zich beziggehouden met een interna tionale vervoerskwestie. In October van dit jaar zijn aan de grens bij Venlo vijftig vrachtauto-chauffeurs (Duitsers, Oostenrijkers, Nederlan ders en Belgen) bekeurd, omdat de wieldruk het in Nederland toegestane (maximum van 4000 kilo belangrijk zou hebben overschreden. Alhoewel de initiatiefnemers over tuigd zijn, dat het „braillelezen" psy chologisch gezien oneindig veel be langrijker is, zien zij het bock op de band vooral mogelijkheid voor men sen, die op oudere leeftijd blind wor den; voor de boeken, die snel ver onderen en dus niet in braille worden omgezet en voor boeken b.v. be paalde studieboeken die slechts door enkele' blinden gevraagd zullen worden. Kind dronk vergif Nalatigheid gestraft De arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeit een 36-jarige tuin der uit H. I. Ambacht, veroordeeld tot 6 weken voorwaardelijke hechte nis met een proeftijd van 2 jaar en 100.boete subs 20 dagen, omdat hij niet de nodige voorzorgsmaatre gelen had genomen om te voorkomen, dat een 4-jarig jongetje een fles „folidol", een zwaar giftig bestrij dingsmiddel, in handen zou krijgen. Het jongetje, een neefje van de man, had van het vergif gedronken, den kende dat het limondae was. Het kind overleed tengevolge daarvan binnen korte tijd. De officier van Justitie, die tijdens de terechtzitting de slor digheid had gelaakt, waarmee vaak met de zwaarste vergiften wordt om gesprongen, had tegen de man een maand hechtenis gevraagd. Op het ogenblik heeft de Amster damse Openbare Leeszaal in haar eigen opnamestudio enkele tientallen boeken op de geluidsband laten zet- ,ten. Bekende spraakleraren, acteurs 'en deskundigen hebben werken van Bertus Aafjes, de sprookjes van An dersen, delen uit de Bijbel, maar ook kort hoofdstukken van burgerlijk recht uit Pitlo enz. voorgelezen en de geluidsband heeft de teksten vast gelegd. Men hoopt het aantal dezer gesproken boeken aanmerkelijk te kunnen uitbreiden om daarmee een belangrijke stoot te geven tot deze vorm van lectuurvoorziening voor de blinden in Europa. Men wil in ons land trachten te ko men tot de vorming van een pool van het gebied van „respect voor machines, die dan gecentraliseerd uit- grondwet", belastingen, woningbouw EX-KNP-ERS STICHTEN NIEUWE PARTIJ. Een comité onder voorzitterschap van de Haagse wethouder ir. Van Lössa Nessel (ex-KNP), heeft beslo ten een „cfhristelijk-nationale" poli tieke partij op te richten, die waar schijnlijk aan de Kamerverkiezing van het volgend jaar zal deelnemen. Deze partij is blijkens een commu niqué van het comité, o<pgericht om dat de KNP is opgeheven. Men meent dat er behoefte bestaat aan een nieuwe partij van bredere sa menstelling, „op christelijke en na tionale basis". Het politiek program in hoofd-zaak anti-socialistisch bevat onder meer bepaalde eisen op de geleend kunnen worden. en middenstand. Secretaris van het Voor een goede voorziening van de comité is dr. J. Zonnenberg te Den Nederlandse blinden zouden 600 700 I Haag. Voor de twaalfde maal dit jaar i den wees bovendien nog op de moge- kwamen de leden van de raad van lijkheid de tarieven zo te stellen, dat Bodegraven o.l.v. burgemeester Cro-1 het bedrijf rendabel blijft. De ge- les bijeen. In vlot tempo heeft de meente is er niet op uit winst te ma- lijke aspecten van de universitaire studie verloren. De faculteitsvereni gingen menen voorts, dat voor de or ganen binnen en buiten de universi teit, die tot algemene vorming bijdra gen, zoals onder andere het studium generale en de studentenorganisaties, een plaats dient te worden ingeruimd die in overeenstemming is met hun functies. MUUR VIEL OM: DODE EN GEWONDE. Bij het uitvoeren van sloopwerken door een firma uit Meptpel aan de ovens van de gasfabriek te Hoogeveen is een muur omgevallen. Van de vier op de muur staande personen raakte - de aannemer Potman Sr. onder de derland", die vandaag van een reis muur. Hij was onmiddellük dood. I naar de Noordelijke wateren in Den Zijn zoon kwam er eveneens onder en I Helder werd verwacht, heeft ernstige werd ernstig gewond. Hij is naar het j vertraging gekregen door stormweer; ziekenhuis Bethesda overgebracht, het valt nog niet te zeggen wan- De andere twee op de muur staande neer de Gelderland in Den Helder zal personen kwamen met de schrik vrij. binnenlopen. y stig kunnen zijn uit een bus, die aan een bromfiets was bevestigd. Deze bromfiets stond in het souterrain ach- De ambtenaar van het O.M. eiste tegen de chauffeurs, die terechtston den, straffen variërend van j iDO boete of 20 dagen tot 350 of 50 da gen. Uit de uiteenzeting van deskundi gen bleek, dat de marechaussee sinds ■October langs de Oostgrens de wiel- ter in de woning, die vr« gemakke- d^uk controleert met een uit Ame- lijk aan de buitenzijde te openen. ^^f^^rdWe.n weegimtru- De politie vermoedt dat het niet achterwielen van de vradhtauto op v oor het eerst is, dat de onbekende jhet kleine platform 40 bij 25 cm. brand heeft gesticht ten huize van een ander. Vorig jaar om deze tijd is in dezelfde buurt door onbekende oorzaak een woning, waarvan de be woners niet thuis waren, totaal uit gebrand. „GELDERLAND" HEEFT VERTRAGING Hr. Ms. Onderzeebootjager „Gel van deze Loadometer worden gere den, kan men de wieldruk aflezen. Een der verdedigers, mr. E. Jans sen, bestreed de nauwkeurigheid van de meter en betwijfelde de deskun digheid van de verbaliserende politie mannen t.a.v. het instrument, dat pas enkele weken in gebruik is. Hij ver klaarde, dat bij weging met deze me ter het verschil tussen een rechter- ■en en linkerachterwiel bijna duizend kilo bedroeg, terwijl de lading, gelij kelijk over de auto verdeeld zou zijn geweest. Zulk een verschil achtte hij onmogelijk. De ambtenaar O.M. twijfelde niet aan de deugdelijkheid van het instru ment. De kantonrechter besloot de zaak aan te houden tot 12 Januari. raad de uit 16 punten bestaande agen da afgewerkt. Na de opening vroegen de heren Slappendel en v. Doorn toestemming tot het houden van een interpellatie, resp. inzake de straten in Tuinwijk en de plannen tot woningbouw in sa menwerking met de plaatselijke in dustrieën. Het eerste punt van enige betekenis na de traditionele aan looppunten was de verhuur van de cel bij de Nieuwerbrugse politie- woning. B. en W. willen deze verhu ren ad 160,per jaar, terwijl over de voorbije jaren vanaf 1 Jan. '48 een bedrag van 125,zal worden ont vangen. De klok, die door de gym nastiekverenigingen, die gebruik ma ken van het nieuwe gemeentelijk gymnastieklokaal, aan de gemeente is aangeboden, werd nu officieel in dank aanvaard. Een wijziging van de bouwverordening i.v.m. een ministe rieel schrijven inzake meergezinswo ningen met ruimte voor een schuil kelder, werd zonder meer aanvaard. Bij de voorlopige vaststelling van de begroting '55 en rekening 1954 van het gemeentelijk woningbedrijf was de heer C. Batelaan rapporteur. Deze begon met de vermelding van een batig saldo van 661,en liet ver volgens het financieel wel en wee van de acht complexen de revue pas seren. Hij besloot met vast te stellen dat de totale boekwaarde van alle huizen met daarbij horende gronden per 1 Jan. '55 bedroeg circa 1-031.000. Tot leden van de slacht huiscommissie werden beiden met 12 stemmen herbenoemd de heren v. Veldhuizen en J. v. Briemen. Bij de verhuur van het nieuwe gymnastieklokaal wil" de heer Vreeken weten, welke normen B. en W. laten gelden. De heer J. v. d. Boon vroeg naar de bezetting, maar wil de achtergrond van zijn vraag niet noe men, daar de ervaring heeft geleerd, dat men in de raad voorzichtig moet izijn met zijn woorden, en hij doelde op het feit, dat een der wethouders hoofdredacteur is van een plaatselijk blad. De burgemeester wees in zijn antwoord op de Rijksnormen, die re delijk zijn en op de pas aangevangen verbouwing van de Da Costaschool tot tweede gymnastieklokaal. Van de heer J. W. Tuis te Alphen a. d. Rijn werd een stuk grond ge kocht groot 850 c.a. gelegen in het verlengde van de Vijverlaan. Dit in verband met het uitbreidingsplan. De prijs bedroeg 5200.- Bedrijfspanden. De fa. Turkenburg heeft een twin tigtal woningen aangekocht om in de toekomst na sloping van deze panden op deze grond bedrijfspanden te bou wen. lDe heren v. Veldhuizen en Ba telaan konden er wel mee accoord gaan, mits dit een zaak wordt op lan ge termijn De voorzitter zei dit toe en verklaarde dit punt nader door te wijzen op het voorschrift, dat de raad alleen het recht heeft bepaalde wo ningen tot krotwoningen te verkla ren. Na aanneming van dit punt mo gen hier dus geen particuliere woon huizen meer worden gebouwd. De bouw en verhuur van een koel cel bij het gemeentelijk slachthuis bracht de tongen in beweging. De heer v. Elk wilde het slachthuis en de installaties zien als gemeentelijk eigendom. Als zodanig behoort de ge. meente ook de kosten voor de bouw van een koelcel op zich te nemen. Hij vermoedde echter geen bijval. Dit bleek ook, toen de heer v. Veld huizen pleitte voor het voorstel van B. en W. De fa. Domburg zal van de gemeente het koelhuis huren voor 40 jaar tegen een vergoeding van S 5000 per jaar, gedurende de eerste 10 ja ren. De heer v. Doorn betreurde, dat de andere firma (de fa. Baars) zich afziidig houdt, hetgeen de voorzitter 'onderstreepte. Wethouder v. d. Heij- DE BELEDIGENDE VOORZITTER Op juridische gronden vroeg de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof ontslag van rechtsvervol ging in de zaak tegen de voorzitter van de Katwijkse Oranjevereniging, de advocaat en procureur mr. J. v. d. P. Ook in eerste instantie was ver dachte van rechtsvervolging ontsla gen. Hij werd ervan verdacht te hebben uitgelokt dat in één van de Leidse dagbladen een artikel was verschenen waarin een voor het Katwijks onder wijzerscorps beledigende zinsnede voorkwam. De verdachte zou dit heb- gen gedaan door op een persconfe rentie in zijn huis te zeggen dat een groot deel van het Katwijkse onder wijzerscorps uit lammelingen bestond, omdat ze niet wilden meewerken aan de organisatie van een kinderoptocht tijdens het bevrijdingsfeest. Een van de journalisten zou toen hebben ge vraagd of dat zo in de courant mocht, waarop verd. zou hebben geantwoord „Ja, en zet mijn naam er maar bij". De journalisten hielden dit als ge tuigen vol. Verd. en een bestuurslid van de Oranjevereniging zeiden, dat het heel anders was gegaan. Het be stuurslid had de gewraakte woorden niet gehoord. De proc-generaal vond het juist door de bijvoeging „zet mijn naam er maar bij" een ergerlijke uitlating. „Ik zou het misschien zelf ook gezegd hebben, maar dan niet bestemd voor de courant", zei hij. Zoals het was tenlaste gelegd was het echter z.i. niet strafbaar. De raadsman, wees er op dat de dagbladondernemer als dader wordt aangemerkt door de uitlating te ver spreiden, maar dat niet is opgeno men in de tenlastelegging dat hij ken nis droeg van de beledigende inhoud. Dit is een vereiste. Evenmin is aan gegeven op welke wijze de uitlokking zou zijn gebeurd. Pleiter meende trouwens dat geen uitlokking geble ken was en vroeg vrijspraak. Arrest Vrijdag 30 December. ken. Een bedrag van f 600 wordt gevo teerd om maatrégelen te nemen dat het verontreinigde water uit de sloot achter de Emmakade niet in de pol der kan komen. Zo wordt tegemoet gekomen aan een verzoek van het bestuur van de Zuidzij der polder en zijn de bewoners van de Emmakade ook gebaat. De bouw van 17 woningen ont moette geen bezwaar. De heer Bate laan wees op de particulieren, die nu mogen bouwen en zodoende achter het net zullen vissen, omdat met deze 17 woningen het contingent tot 1957 verbruikt zal zijn. De burgemeester stelde de heer Batelaan gerust door te zeggen dat de woningen voor de particulieren er eerst afgetrokken zijn en dat voorts B- en W. nog zul len trachten een extra-contingent in Den Haag los te krijgen. De vaststel ling van enkele begrotingswijzigin gen waren hamerstukken. Toen kreeg de heer Slappendel ge legenheid voor zijn interpellatie. Hij vroeg maatregelen om de straten in Tuinwijk van modder te bevrijden. De voorzitter zegde dit toe. De heer v. Doorn wilde weten hoe het staat met de plannen tot woning bouw in samenwerking met de plaat selijke industrieën. De burgemeester deelde mede, dat o.l.v. oud-wethou der J. de }Jlars een commissie was in gesteld, die reeds enkele besprekin gen heeft gevoerd met de plaatselij ke industriëlen. T.z.t. zullen nadere mededelingen volgen. Hierna klonk de laatste hamerslag van deze vergadering, die sloot met een Kerstwens van de voorzitter. NIEUWVEEN Sluitende begroting De gemeenteraad van Nieuwveen kwam Vrijdagavond bijeen onder voorz.schap van burgemeester J. A. Bakhuizen. Afwezig waren de heren D A. Bos en J. Vreeken. Een aanvraag om subsidie van de Kaasdag-commissie te Nieuwkoop a 10.werd ingewilligd. Een schrij ven van de zwemvereniging „De ver betering" tot verhoging van de jaar lijkse subsidie met 100% werd even eens ingewilligd. Een verzoek van het bestuur van de Joh. Stichting om ont heffing van de in de gemeente gehe ven straatbelasting werd afgewezen. De doorlichting van de gehele be volking op t.b.c. zal in deze gemeente plaats vinden tussen 19 en 24 Januari a.s. Voor kinderen van 2 tot 15 jaar zal dit gratis geschieden, eveneens voor ouden van dagen, voor overige personen is een bedrag van ƒ1. verschuldigd. Wegens vertrek van de heer A. Breedveld als hoofd van de O.L.- school werd in diens plaats benoemd de heer Van Saanen uit Oud-Beiier- land met algemene stemmen. Voor deze betrekking waren drie sollici tanten ingekomen. Aan de heer Breedveld werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend in verband met zijn benoeming te Diepenveen. Door de voorz. werd een sneciaal woord van dank gebracht aan de heer Breedveld voor al hetgeen hij in het belang van de O.L. School in deze gemeente heeft verricht. Aan de orde is thans de begroting voor het dienstjaar 1956. Deze begro ting is door alle leden thuis ontvan gen. Over de begroting wenst geen der leden het woord en deze werd aldus vastgesteld op: Gewone dienst: inkomsten en uit gaven 286.289 °8 met post onvoor zien van 8.177,77 KaD. dienst: inkomsten 623.092,74 en uitgaven 650.540,82. Nadelig sal do 27.448,08. Feestavond Prins Bernhardruiters, De landelijke rui'^rveren'T-ng, do na de heer De Grijs. Helaas was ge- 1 Prins Bernhardruiters, hield in zaal troffene niet verzekerd. Leliveld haar jaarlijkse feestavond. De voorz., de heer Boogaerdt opende deze feestelijke bijeenkomst en riep allen een hartelijk welkom toe in het bijzonder de rij verenigingen uit de omliggende gemeenten, die hier ver tegenwoordigd waren en gaf vervol gens een overzicht over de vele en goede prestaties, die in het afgelopen jaar bereikt werden. M. de Korver wist op het concours in Waddinxveen n.l. een le prijs te behalen in de dres- suurpdoeven en de heer A. v. d. Ma- rel een le prijs in de vrijheidsdres suur. Tevens dankte hij de fam. Ran voor de verleende gastvrijheid die de vereniging daar steeds ondervond en voor het beschikbaar stellen van haar terrein. Voorts deelde de voorz. mede, dat met medewerking van het gemeentebestuur van Nieuwkoop thans aldaar een terrein beschikbaar is wat ten goede komt aan de Nieuw- koopse leden. Vervolgens werd ge zamenlijk het federatielied gezon gen. Daarna trad op het Cabaretge zelschap uit Amsterdam „Atalia" met de reveu „Lach er maar om". LMGERAAR Gunning. De bouw van de nieuwe R. K. Landbouwhuishoudschool te Langeraar is dezer dagen gegund aan de fa. C. Deerenberg en Gebrs. van Wijk te Alphen a.d. Rijn. Bij de aan besteding was door deze firma het laagst ingeschreven. lesmusbeh In het door de bejaarde heer Jan de Grijs bewoonde schuitje, dat reeds jarenlang gemeerd ligt in een sloot nabij de Melkinrichting Hol land heeft Vrijdagmorgen een explo sie plaatsgevonden, die een grote ra vage teweeg bracht. De bewoner had juist de vorige dag een volle fles gas ingeslagen. Het slangetje, dat de gascylinder met het stel verbindt, vertoonde bij nader inzien enige lek kages. De explosie was zo hevig, dat de ruiten, vensters enz. werden ver nield. De wanden bleken ontzet te zijn. Kledingstukken en dergelijken lagen her en der verspreid. De heer De Grijs, die het gasstel wilde aan steken, liep zelf enige brandwon.- den op aan gezicht en handen. Hij woont geheel alleen in dit kleine woonochuitje. Het personeel van de Melkinrichting Holland had de explosie v/el gehoord, doch wisten aanvankelijk niet wat de oorzaak was. Spoedig ontdekte men het on geval en verleende de eerste hulp. Dokter Brinkhorst behandelde daar-

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8