Bedoeïnen sneden een kerststal voor jongensschool te Alphen LEIDS SCHIMMENSPEL Brokken-prijswerd voor KRO- microphoon overhandigd Voorgestelde aanpassing bestaande pensioenen ontmoet bezwaren Bijna de helft van landbouwers volgde onderwijs aan vakschool D ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De K.R.O.-microphoon stond giste- derde keer ook de eerste prijs in zijn ren te Alpfeen vóór een St. Joseph- zaal vol joelende leerlingen van de Sint Bonifacius jongensschool van mijnheer Van Gils. Leo Nelissen, d£ K.R.O.-reporter en mevr. Rosemarie Lippes, door de kinderen tante Roos genoemd, verzorgden een K.R.O.- jeugduitzending. De jongens hebben zóveel zilver papier, lood, capsules en postzegels verzameld, dat zij ruim 60 pet. van de totale opbrengst in Nederland van de Missiebrokken-actie voor hun re kening namen. En daarmee hebben zij. de eerste prijs in de landelijke wed' strijd verdiend. De prijs mocht er zijn: een kerststal in Betlehen\ vervaardigd met een volledige beeldengroep hebben de jongens door hun grandiose activiteit verdiend. En die prijs nu kwamen 4e heer Nelissen en mevr. Rosemarie Lippes met de microfoon gewa pend eens echt feestelijk'in Alphen overhandigen. Mijnheer Van Gils aan vaardde het zelf. De stal krijgt een plaats in de gang van de school, zei hij. Hij was er zelf van onderste boven toen hij bericht kreeg van dat succes. Hij had het zeker niet verwacht, te meer niet omdat zijn schpol nog pas in Juni van dit jaar met een zéfëde actie, toen in Diocesaan-verband, ook al een eerste prjjs had gekregen. Gesneden beelden. Het is een buitengewoon fraaie beeldengroep, door Bedoeïnen uit Bethlehem gesneden uit olijfhout, naar het ontwerp van de zusters van. Charles de Foucauld, die op de Vla Dolorosa wonen. De kribbe zelf, on geveer 80x60x60 groot, is echter in Nederland gemaakt, eveneens naar ontwerp uit Bethlehem. Een fonkelen de parlemoeren ster schittert boven het stalletje. De bekleding is van ori gineel tentdoek waarmede de tenten van de Bedoeïnen ook worden afge dekt. Nog vijf van zulke kerststdlïe- tjes wachten op actieve verzamelaars. Onuitputtelijk. Of de volgende oók weer in AL phen zal komen?? Dat durft de héér Van Gils niet te beloven. Het eenmaal ontbrande enthou siasme van de jongens was met niets meer te blussen. Maar* het zal toch niet helemaal leuk meer zijn als de school zou vallen. Er is in Alphen ook nog een Sint Bonifacius-meisjes- school en het zal aardig zijn, als Al phen onuitputtelijk mocht blijken aan brokken, dat de meisjesschool nu eens zou trachten de prijs te behalen. Schuchter en vrijmoedig. Vier kinderen t.w.: Jos van Leeu wen, 3e kl., Jac. van Teeffelen, 4e kl., Harry Wenting, 6e kl., en Kees Slin gerland waren uitverkoren om het eerst de kribbe ie bewonderen. Zij gaven voor de microfoon een be- beschrijving van het stalletje, de een wat schuchter, de ander vrijmoediger; erg levendig en enthousiast deed Kees het; hij leek wel een handelsreiziger, die het kribje aan de man moest De kerststal, die door Bedoeïnen uit Bethlehem werd vervaardigd. De kleding van de herders werd gemaakt door de zusters van Charles de Foucauld. Alle beelden zijn uit olijf hout gesneden. Prachtig is op deze 6en- Voorlopig Vers'ag ouderdomswet Vrijwel algemeen heeft de Tweede veelal onmogelijk zal zijn, omdat de Kamer het wetsontwerp in zake de algemene ouderdomsverzekering met hartelijke instemming begroet, zo blijkt uit het Voorlopig Verslag dat gisteravond is verschenen. In grote trekken kan de Kamer zich met het wetsontwerp verenigen, maar ernstige bezwaren worden van vele zijden ge opperd tegen de wijze waarop de re gering. in artikel 60 heeft voorgesteld de aanpassing van bestaande pen sioenregelingen te regelen. De moge lijkheid van aantasting van reeds in gegane pensioenen heeft tegenstand van alle zijden opgeroepen. Algemeen dringt de Kamer er bij de regering op aan, het in artikel 60 voorgestelde te splitsen in twee rege lingen: één voor op grond van toe komstige dienstjaren nog te scheppen toekomstige pensioenaanspraken en één voor reeds verworven toekomsti ge pensioenrechten. De mogelijkheid van aantasting van reeds ingegane pensioenen wil men daarbij geheel buiten beschouwing laten. De voorgestelde splitsing, zo zegt men, zou de behandeling verge makkelijken en voor de uitoefening van het amendementsrecht door de Kamer wetstechnische belemmerin gen uit de weg ruimen, waarachter, naar men aanneemt, de regering zich niet zal willen verschansen. Vele leden zijn met de regering van oordeel, dat het een ongewenste si tuatie zou zijn, indien het totale in komen op de oude dag, dat tijdens de actieve periode zou overtreffen. Zij worden daarin van andere zijden bij gevallen. In beginsel verklaren deze leden zich daarom ontvankelijk voor de mogelijkheid van aanpassing, maar de uitwerking daarvan, zoals die is neergelegd in art. 60, kan hun in stemming voorshands niet wegdra beelden de tekening van de nerven van het hout. (Foto's „De Leidse Courant"). brengen. Ter afwisseling zongen alle kinderen kerstliederen. De heer Nelissen merkte in zijn ra dio-inleiding op, dat er jaarlijks voor negen millioen guldens aan afval stoffen van waarde naar de vuilnis belt gaan. Met slechts 1 pet. hiervan zou de kerk al een aardig stukje bo ven de grond staan. Hij spoorde de luisteraars aan om één procent van het enthousiasme van de Alphense schoolkinderen op te brengen voor de komende periode; de kerk zal er dan spoedig staan. U kunt dit alles beluis teren op le Kerstdag tussen 3.30 en 4.30 uur in de jeugduitzending. Zij zijn niet overtuigd van de nood zaak en de wenselijkheid reeds in gegane pensioenen in die aanpassing te betrekken en menen dat het ooki polis aan de betrokkene is meegege ven. Verscheidene andere leden vragen in dit verband op welke wijze de re gering meent dat in uitkeringen, die op een levensverzekeringspolis be rusten, een wijziging aangebracht zou moeten worden. Vele leden betogen verder, dat ten aanzien van thans reeds in uitzicht gestelde pensioenen een deel van het bodempensioen (b.v. 20 pet.) nooit bij de aanpassing in aanmerking geno men zou piogen worden. Deze leden hebben er ook bezwaar tegen, dat art. 60 zich beperkt tot het openen van de mogelijkheid tot aanpassing en de verdere uitwerking aan het georgani seerde bedrijfsleven overlaat. Zij hebben met de regering veel vertrouwen in het bedrijfsleven, maar menen niettemin, dat de wetgever de plicht heeft tegen mogelijke misbrui ken te waken. Daarom pleiten zij voor meer garanties voor een juiste toe passing. Zij betreuren het, dat het wetsontwerp met betrekking tot de aanpassing van de overheidspen- sioenen nog niet is ingediend, omdat daarin misschien een richtsnoer ge vonden zou kunnen worden voor het verkrijgen van grotere garanties bü de aanpassing van particuliere pen sioenen. Zij vragen zich af of niet een or gaan moet worden geschapen dat de redelijkheid van een aanpassingsrege- echter met nadruk van de hand. ling beoordeelt en daarover een veto kan uitspreken. Eenstemmig advies. Verscheidene leden erkennep, dat zonder aanpassingsregeling onge wenste cumulatie van bodempensioen en particulier pensioen in bepaalde gevallen denkbaar is, maar zij vra gen zich af of dit nu bij de wet moet worden geregeld en niet aan het geor ganiseerde bedrijfsleven kan worden overgelaten, te meer daar de Stichting van de Arbeid blijkbaar met een een stemmig advies is gekomen. Het meest onbehagelijke voor deze leden is, dat gekort zal worden op het pensioen, dat veworven is of wordt, op grond van jarenlang enerzijds door de gepensionneerde dan wel te pensionneren werknemer reeds be taalde bijdragen, anderzijds door de werkgever betaalde bijdragen, die grotendeels als uitgesteld loon zijn te beschouwen. Zij geven er verre de voorkeur aan, dat een zodanige aantasting van ver kregen rechten niet met de sanctie van de wetgever zou geschieden, maar aan het georganiseerd overleg zou worden overgelaten. Ernstig bezwaar hebben deze leden er tegen dat het recht pensioen te verlagen eenzijdig aan de werkgever toegekend wordt. Invoering van be- roepsrecht achten zij noodzakelijk. Vele andere leden verklaren even eens aantasting van verkregen pen sioenrechten verwerpelijk te achten. Bovendien is de noodzaak daartoe door de regering niet aangetoond. In dien beperking van het totale pen- sioerr nodig is, zouden zij de voorkeur geven aan een zodanige vorm, dat ju ridisch een korting op het bodempen sioen zou plaatsvinden. De vele leden, die eerder hun me ning gaven, wijzen deze gedachte in intieme sfeer bij GEZELLIG KAARSLICHT HofeJ-Café-Resfaurant „CENTRAL" Dir. W. BOER BREESTRAAT 49 - TEL. 20365 Wij zorgen ook voor diverse schotels bij U thuis. (Advertentie). Kaniior; lUVIFN aan dev RIJN \t(jtionsstrartt 36] lef. K 20-2362 Wij bemiddelen voor het verkrijgen van investerings-kapitaal. Vraaggesprek met de Alphense leerlingen voor de kribbe. Links Leo Nelissen, aan de andere kant van de kerststal „tante Roos". Het oentraal bureau voor de sta- '30% cursus-, 70% lager- en 4% mid- tistiek heeft in de maandstatistiek van delbaar onderwijs. Ruim 119.000 be de landbouw^ December 1955, de voor-1 drijfshoofden (59%) hebben geen lopige uitkomsten gepubliceerd van het onderzoek, dat bij de landbouw telling Mei 1955 is ingesteld naar de vraag in hoeverre de bedrijfshoofden en de medewerkende zoons van 25 jaar en ouder land- of tuinbouwonder- wijs hebben genoten. Bij de beoordeling van de cijfers móet er rekening mede worden ge houden, dat het land- en tuinbouw- onderwijs in ons land nog betrek kelijk jong is, zodat het hogere per centage van de oudere bedrijfshoof den, die geen land- of tuinbouwon- derwijs hebben gevolgd, hierdoor mede wordt beinvloed. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt, dat van de landbouwers 41% land bouwonderwijs heeft gehad, waarvan landbouwonderwijs gevolgd. Bij rangschikking van deze gege vens naar leeftijd geetf de leeftijds groep beneden 35 jaar verhoudings gewijs een gunstiger beeld te zien dan die van 35 jaar en ouder. Van de bedrijfshoofden beneden 35 jaar heeft nl. 70% landbouwonderwijs genoten, tegen 37% van 35 jaar en ouder. Gunstige verhouding. Van dd meeewerkende zoons van 25 jaar en ouder hebben er 18.700 (=83%) landbouwonderwijs gehad, waarvan 45% cursus-, 25% lager- en 13% middelbaar onderwijs. Op 108.000 bedrijven 54%) blijkt noch door het bedrijfshoofd, noch door de medewerkende zoons land bouwonderwijs in enige vorm te zijn gevolgd. Op 31% der overige bedrij ven komt cursus-onderwijs als hoogst genoten onderwijs voor, 9 lager on derwijs en 6% middelbaar onderwijs. Van de ruim 39.000 bedrijfshoofden met hoofdberoep tuinbouwer, hebben er ruim 17.700 (=45%) tuinbouw- onderwijs genoten, waarvan 34% cur sus-, 7% lager- en 4% middelbaar on derwijs. Ook bij de tuinbouwers beneden 35 jaar is het percentage, dat tuin- bouwonderwijs heeft gehad, aanmer kelijk hoger dan bij de groep van 35 jaar en ouder. Beneden 35 jaar hebben nl. 83% der bedrijfshoofden tuinbouwonderwijs gevolgd tegen 37% van 35 jaar en ouder. 86% Van de medewerkende zoons van 25 jaar en ouder heeft tuinbouw onderwijs gehad, waarvan 52% cur sus-, 21% lager- en 13% middelbaar onderwijs. Op ruim 20.000 bedrijven (=52%) heeft noch het bedrijfshoofd noch de medewerkende zoons tuinbouwonder wijs genoten. Op de bedrijven waar dit wel het geval is, heeft 35% cursus-, 8% lager- en 4% middelbaar onder- ws gevolgd. gebaggerd zijn. De duce wist pas sende geschenken te geven en zo kreeg de Nederlandse rege ring op een gegeven moment deze verroeste bewijzen van vroegere strijdlucht toegestuurd. Het bleek dat de kanonnen eens de vloot van De Ruyter van slag tanden voorzag. Hoe zij op deze onordelijke wijze op de bodem der zee terecht zijn gekomen heeft de vlootvoogd nooit kunnen vertellen. De geschiedenis van het anker ligt ons eenvoudiger. E BEHEERDER van het mu- langs weld v NOG GEEN VLTFHON- DERD meter afstand van het Leidse station bevindt zich het vredigste en meest landelijke plekje van de stad. En juist in deze omgeving bevindt zich 's Rijks Legermuseum. Er is een tijd geweest dat de stad vanaf de Pesthuislaan alleen te bereiken was voor mensen die gewend wa ren stormbaan te lopen. Nu was dat niet zo erg geweest als er in de omgeving van het Legermu seum geen personen hadden ge woond, die ook wel eens wat an ders dan Leiden wilden zien dan de uiterlijk ongastvrije muren van het vroegere Pesthuis. Tegenwoordig treft men in een van de schachten van het viaduct een klinkerpad aan dat aanslui ting geeft op de Pesthuislaan. Het is een vreemd laantje; ter wijl aan de ene kant 'n helder wa tertje tot bespiegeling leidt, geeft aan de overkant een batte rij geschut stof tot overpeinzing. Naderbij gekomen ziet men tot zijn geruststelling dat het géén herhalingsoefening betreft en de kanonnen hun stalen vinger dus niet vermanend tegen de altijd lichtzinnige burgerij de lucht in heffen. Het blijken slechts wat kanon nen, wier lopen verlopen en met evenveel recht tot schroot ver malen konden zijn. Zij staan daar als een troepje miskende oorlogsveteranen wrokkend bij elkaar en doden de tijd met hun lopen eens stevig in de roest te steken. Het heldere watertje blijkt zioh een eindje verder tot een fikse slotgracht ontwik keld te 'hebben, waarover een 6mal houten bruggetje tot aan de bel van het museum voert. Drie kanonnen en een anker van de vloot van De Ruyter; een geschenk van Mussolini. In de Indische zaal bevindt zich o.m. deze beschilderde cocosnoot. He T- VOORMALIG PEST HUIS, dat zich uitstekend leent voor de opstelling van grof materiaal, omsluit een ruime bin nenplaats waarover een ver- bronsde stededwinger Frede- rik Hendrik zijn maarschalks staf zwaait. Onder het dak van de gaanderij bevindt zich een hoeveelheid oorlogsmateriaal, waarvoor vriend en vijand vroe ger op de loop gingen. Het grofste geschut van deze verzameling wordt gevormd door enkele kanonnen en een anker die door de trawanten van Mus solini uit de Middellandse Zee pengeweld vergezeld. Een rond leiding door de zalen die om de binnenplaats liggen, lijkt op de vicieuse cirkel van de krijgsge schiedenis zelf. Te beginnen met strijdknots en een boksbeugel uit het stenentijdperk gaat het via de eerste kanonnen naar de wa penen van de jongste oorlog, waarna men de zaal met de strijdknotsen binnenstapt. Op de fatale waterstofbom na lijkt ons deze cirkel compleet en kan men weer rustig van voorafaan begin nen. In de zeer uitgebreide en over zichtelijk opgestelde verzame ling bevindt zich een negentien de eeuws kanon op een kruiwa gen, waarover men zich op recht kan verbazen. Als immers een kogel reeds een kruiwagen nodig had om het hogerop te brengen hoe jammerlijk moet 't dan met de rest van het leger in die tijd gesteld geweest zijn. In het nieuwe gebouw kan men zien dat de kunstnijverheid soms door de oorlog gediend kan worden. In vitrines rusten hier een aantal fraai bewerkte sabels en gevesten, die stuk voor stuk juwelen van handwerk zijn. Als men deze afdeling tot het laatst bewaard dan zal zelfs de groot ste pacifist zich met het bestaan van een Legermuseum kunnen verzoenen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7