slmclgat üéymam Raad van Sassenheim is begonnen met behandeling van de begroting AVONDRUST Een fleurige Kersttentoonsteiling in het Prentenkabinet ZOMERZORG KERSTDINER Dötf f\vh UNO kan geen keus maken Aanbod van geschikte werkkrachten: 175 sr.O.' j 17 DECEMBER 1955 DE LEIDSE CPU KANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Ten tweede male kwam de raad van Sassenheim deze week bijeen. Ditmaal waren de heren Bergman en v. d. Nouland afwezig. Allereerst kwam aan de orde de aanschaffing van een nieuwe vracht wagen voor de dienst gemeentewer ken. Deze dienst heeft dringend be hoefte aan een derde vrachtwagen. Het moet een grote zijn, minstens 4-5 ton laadvermogen. De vraag is nu, wat voor merk moet men nemen en moet het een wagen ziin met benzine motor dan wel met dieselolie. Over deze vraag zal men contact oonemen met deskundigen o<o dit gebied de E.V.O. en de heer J. Wesseling. B. en W. vroegen echter een bedrag van 20.000 beschikbaar te stellen voor de aankoop. Wat het uiteindelijk zal worden moet men afwachten. De raad gaf haar fiat op dit verzoek. De beloningen voor de brandweer lieden, welke nogal verouderd waren en zeker lager stonden dan in om liggende gemeenten werden opnieuw vastgesteld. Onderbrandmeesters en brandwachters zullen voortaan 2 per uur ontvangen terwijl de vaste vergoeding is vastgesteld op ƒ25. per jaar. Wellicht zu"en de vacatures die er momenteel zijn nu snel ver dwijnen. Subsidie verenigingen. Zoals ook in andere gemeenten het geval is, gaat Sassenheim subsidies verlenen aan jeued- en culturele ver enigingen. Men denkt aan jeugdver enigingen buiten schoolverband voor de jeugd van 817 jaar. De vorming moet dan wel in groens- of clubver band zijn en een vrijwillig karakter dragen. Verder gaan de gedachten van B. en W. uit naar de plaatselijke muziekverenigingen. Of zang en to neelverenigingen er onder vallen dient nog te worden uit gemaakt. B. en W. vragen een bedrag van 2000,— voor dit doel beschikbaar te stellen. De heer Verschoor vindt de toelichting nogal vaag gesteld. Hij wil een scherp onderscheid in ver enigingen die grote lasten hebben door het instrumentarium (muziek verenigingen) en andere verenigingen Volgens de voorzitter zal dit zeker in overweging genomen worden. Een aantal aanvragen om subsidies werden toegewezen, nl het Rheuma- fonds 1 cent per inwoner, Stichting maatschappelijk werk in Zuid Hol land, 1 cent per inwoner. De gymnastieklokalen zullen wor den verhuurd voor 100,per jaar, per urr per week. De heer Wesseling vroeg in dit ver band of nu het K.S.A. gedeeltelijk vrij komt voor gymnastieklessen het niet zo geregeld kan worden zodat de zaal ook voor andere doeleinden gebruikt kan worden. Dit zal moeilijk gaan volgens de voorzitter want men dient rekening te houden met de lesroosters. Algemene beschouwingen. Na een wijziging in de beheersver- ordening der bedrijven begon men aan de algemene beschouwingen. Deze beschouwingen werden ge houden door de heren 12. v. Breda (Prot. fractie) J. Kortekaas (Kath. fractie) en Beijr (P.v.d.A.). Unaniem vernemen hoe het staat met de plan- I waren de spreker het er over eens dat nen tot verbeteren der woningen aan POTLOOD en GEEST Oplossing No. 504. Horizontaal: 1. pluvier, 7. si, 8. Ne, 10. A.P., 12. lak, 14. dm, 15. ras, 17. via, 18. wraai, 19. ooi, 21. neo, 23. es, 24. rib, 26. bn, 27. M.O., 28. on, 30. kaketoe. Verticaal: 2. L-S.„ 3. uil, 4. ink, 5. Ee, 6. harpoen, 9. Amazone, 11. pa, 13. agami, 14. d.i., 16. ski, 17. vin, 20 os, 22. eb, 24. rok, 25. bot, 27. ma, 29. no. DE zogenaamde O-antifonen omdat ze alle met de letter o beginnen worden in het koor gebed gezongen bij de vespers, ter voorbereiding van Kerstmis. Zij vormen slechts een klein on derdeel van de stijgende Advents- verwachting der Kerk. Voor de niet erg bijbel-vaste ka tholieken en beschouw dit niet niet als een complimentje! zou bij ieder van die antifonen een lange toelichting moeten worden gegeven. Hun' inhoud is namelijk ontleend aan de Messias-verwach- ting van het uitverkoren volk der Joden, dat reikhalzend heeft uit gezien naar de komst van een Ver losser. De uitverkiezing van het Joodse volk is overgegaan, bij de komst van Jezus, op de gehele wereld. Het „uitverkoren volk Gods", dat is de Katholieke Kerk, is thans verspreid over de aarde. In deze Adventstijd wil het opnieuw bele ven het verlangen naar de Verlos serdat in de Kerstnacht wordt vervuld. OAdonai en Aanvoerder van Is- raëls huis, die aan Moses in het vuur van het vlammend braambos zijt verschenert en hem op de Sina de wet hebt gegeven: Kom om ons te verlossen met uitgesterkte arm. O Wortel van Jesse, die staat als de banier der volkeren, voor wie de koningen hun mond gesloten hou den, tot wie de Heidenen zullen bid den: kom om ons te verlossen, wil niet langer uitblijven. de begroting zoals deze ter tafel ligt een pracht stuk werk is. De heer Van Breda, de eerste spre ker, noemde vooral de bouw van de gymnastieklokalen, de gashouder en het nieuwe complex woningen aan de Acacialaan grote werken. Het nadelig saldo voor 1956 was een tegenvaller, men had gedacht dat men de kinder ziekten nu te boven was. Komende tot de begroting, waar schuwde spreker dat men moest op passen dat de lasten niet te zwaar worden men moet geen grote be dragen investeren tot men voor 100% zeker is dat het noodzakelijk is. In dit verband achtte hij het ge wenst, dat de aankoop van een tweede brandspuit 44.00.niet zonder meer met de begroting werd behandeld doch eerst ter tafel komt Zo is het ook met de openbare werken. Deze post is geraamd op ruim 48.000. wat betreft onderhoud en aanleg van straten. Spreker is van mening dat dit onderhoud nu niet in 1956 dient te geschieden doch over een aantal jaren moet worden uitgesmeerd. Hij dacht aan de instelling van een com missie van bijstand voor Openbare Werken, waarvoor de tijd nu wel rijp is. Dit zou geen overdaad zijn. Omtrent het parkeren in de kom van de gemeente sprak de heer Van Breda de wens uit, dat dit probleem in 1956 wordt opgelost. Kan er niet getracht worden voor de de kom weer een maximum snelheid in te voeren. De spoorwegovergang aan de Klinkenberg wordt gedeeltelijk on bewaakt. Qua verkeer is dit gevaarliik Heeft het college geen pogingen ge daan dit ongedaan te maken zoals in Voorhout? Wordt het geen, vroeg spreker, dat we woningen gaan bouwen in 3 of 4 lagen. Bouwgrond is er niet in over vloed. Hoe staat het met het recreatie centrum voor de beiaarden? In hoe verre heeft de gemeente hier nog ver plichtingen? Woningen. De heer Kortekaas was van mening dat het college B. en W. de raad steeds voor was geweest als het om bepaalde punten ging. In het afgelo pen jaar zijn we met de huisvesting achteruit gegaan. Dit is een vraag stuk wat ons aller belangstelling vraagt. Spr. doet een beroep op de bewoners van andere woningen om mee te werken, dat degenen, die wil len gaan trouwen, spoedig aan woon ruimte worden geholpen, men moet dit offer brengen. Spr. hoopt, dat het uitbreidingsplan een oplossing zal brengen voor de vele moeilijkheden. Met genoegen constateerde de heer Kortekaas, dat de gemeente nu ook plannen heeft voor een rioolwater zuiveringen installatie. Ook deze spreker drong aan od oplossing van het parkeer-vraagstuk en de instelling van een commissie voor Doenbare Werken. De indus trialisatie-politiek noopt tot voorzich tigheid en wijs beleid. Spr. vroeg zich af of nu de tijd nog I niet is gekomen dat het zwembad ook J 's Zondags is geonend. De jongelui gaan nu naar de Kaag toe oo Zondag. Ook vroeg hij speciale aandacht voor de watervoorziening. Nu de gemeente groter wordt, laat dit wel eens wat te wensen over. Het tekort od de begroting is niet verontrustend al lijkt het een heel bedrag. de Zandsloot. De heer Wesseling vroeg of het niet mogelijk was ook in onze gemeente jeugd verkeersbrigades op te richten. De vergadering werd hierna geslo ten. B. en W. komen volgende week met het antwoord. OEGSTGEEST VOORBEREIDING OP KERSTMIS In de St. Jozef zaal van het paro chiehuis, geheel in Kerstsfeer ge bracht en stemmig verlicht met kaar sen, kwamen de leden van het Kath. Vrouwengilde bijeen om te luisteren naar hetgeen mevr. TerlingenLü- chen hun vertellen zou over de vie ring van Kerstmis in het Gezin. Zij belichtte allereerst de betekenis van de Adventskrans, die gemaakt van onwelkbaar groen, opgehangen aan paarse linten, het symbool zijn van het verlangen naar Kerstmis. Na nog gewezen te hebben op de betekanis van „Gulden Mis" wees spr. er op, dat een figuur als het Kerstmannetje het innige Kerstfeest komt vervlakken. We moeten dit „mannetje" weren. Vervolgens wees spr. er op hoe Kerstmis thuis gevierd moet worden met het Kerstaltaar. De hele sfeer in huis moet „Kerst mis" zijn. Het Kerstverhaal mag niet ontbreken. Na nog gewezen te hebben op de Oudejaarsviering, eerst in de Kerk en dan thüis, besloot spr. met alle moeders toe de wensen, dat zij er in mogen slagen de juiste Kerstsfeer te scheppen. Met een dankwoord van de presi dente en een opwekking voor de ac tie „Met Kerstmis mag niemand eenzaam zijn", werd deze geslaagde bijeenkomst gesloten. GRAND DINER DE NOEE RESTAURANT „IN DEN VERGULDEN TURK" - LEIDEN Tijdig reserveren van Uw tafel is gewenst. Telefoon K1710/30045 Oudejaars-avond en Nieuwjaar. Uw bestellingen voor levering aan huis gelieve U eveneens vroegtijdig te doen. CAVIAR - OESTERS - KREEFTEN PATE DE FOIE GRAS CHAUD-FROID DE VOLAILLE. Op OUDEJAARS-AVOND kan né. 21.30 uur niet meer worden bezorgd. (Advertentie) Kleurenlitho's van Bezemeren v. Vlijmen Gangen en zalen van. het Prentenkabinet aan de Kloksteeg hebben zich voor het Kerstfeest met een fleurige verzameling kleuren litho's getooid. Twee Rotterdamse kunstenaars, J. A. Bezemer en J. van Vlijmen tonen op deze tentoonstelling, wat zij op het gebied van deze zeer moeilijke grafi sche kunst presteren. Voordat een kleurenlitho op papier staat is het volgen van een ingewik keld procédé noodzakelijk. In een zachte steen wordt de afbeelding door de kunstenaar aangebracht, met vet krijt. Daarna bewerkt hij de steen met etsende stoffen, die de juiste nuance ringen naar voren halen. Hierna is de steen rijp voor de afdruk. Elke kleur vraagt echter om een eigen steen en de techniek van het litho graferen eist daardoor een enorm vakmanschap. Ook het afdrukken van Café-Restaurant Stationsweg 35a - Tel. 21444 Voor Uw naar f,ZOMERZORG" Een ruime keuze uit: Diverse speciale Kerstmenu's A la Carte-schotels le klasse Franse, Duitse en Luxemburgse wijnen Verzorgd interieur - prima bediening beschaafde muziek Reservering van Uw tafel wordt gaarne verzorgd (Advertentie) Laatste spreker. NOGMAALS DE VOLKSTÜINDERS "If vorige'^prekers^ Spreker *"t wilde echter geen verlenging meer n°£al mee De heer Beije sprak over het alge meen over de zelfde onderwerpen als zien van het plan om de ontruiming van het complex woningen „Hortus" uit te stellen. Ook stelde spreker voor op de scholen te beginnen met een school- tandverzorging terwijl hij gaarne zou V00RSGH0TEN Zondagsdienst dokter Tonino, tel. 2493, Voorstraat 23. Voor de zuster gezondheidscentrum tel 2177. De Algemene Vergadering van de Ver. Naties kan maar niet komen tot de vulling van de vacature, ont staan doordat één van dc niet-perma- nente zetel in de Veiligheidsraad, welke laatstelijk door Turkije bezet was, is opengevallen door het verstrij ken van de termijn. Er zijn twee can- didaten voor de opengevallen zetel, ïi.l. Zuid-Slavië en de Philippijnen, die echter geen van beide de vereiste meerderheid kunnen behalen. Er is nu reeds 35 maal over deze vacature gestemd. Om de inpasse te doorbreken stel de de voorzitter, dr. José Maza, voor om de beide landen om de beurt één jaar zitting te laten nemende eigen lijke termijn is 2 jaar), maar daar wil de de Vergadering ook niet aan. „Laat het lot beslissen", zei de voorzitter, maar vele leden vonden dat deze procedure niet tot de methoden van de Algemene Vergadering behoorde. De straf van deze besluisteloos- heid is, dat de leden nog niet op Kerstvacantie kunnen gaan. Men besloot Maandag opnieuw bijeen te komen. Wel zullen zij de voorvaderlijke gronden moeten verlaten maar nog voor het voorjaarskrieken krijgen zij elders een stukje grond, dat minstens evenveel mogelijkheden tot beoefe ning van de land- en tuinbouwkunst inhoudt. Het zal even groot zijn als het oude lapje grond en is dus niet alleen een lapje voor het bloeden. R.K. Harmoniekapel Voor de leden en donateurs van de R.K. Harmoniekapel wordt morgen in de St. Josephkerk om acht uur een H. Mis opgedragen. Na alle H. Missen collecteien leden van de kapel op het Kerkpl-Jin onder het motto: Geef klinkenae munt voor klinkende mu ziek. HILLEG0M PLANNEN VOOR BEJAARDENCENTRUM Op de feestelijke avond voor de R.K. bejaarden en gepensionneerden, weike Donderdagavnod in hotel Sis termans werd georganiseerd, is door de geestelijk adviseur, kapelaan Van der Laan, een beroep gedaan op de ouden van dagen om hem in zijn po gingen tot het stichten van een be jaardencentrum te steunen door hun S.U.S.-loten Aan de uitgang van alle Leidse Katholieken kerken vfrorden morgen S.U.S.-loten verkocht. In Oegstgeest is deze actie uitgesteld tot 8 Januari. Toneelavond bejaarden Voor de leden van alle Leidse be jaardensociëteiten wordt Maandag in het St. Antoniusclubhuis 'n toneel avond gegeven, aanvang 8 uur. Kabo afd. P.T.T. In de convocatie van de Kabo af deling P.T.T. voor de vergadering van Maandagavond staat abusieve lijk vermeld dat de bijeenkomst in café „De Kleine Burcht" plaats vindt. Om te voorkomen dat de leden zich aldaar teleurgesteld achter een glas bier opstellen, delen wij mee dat zij hun schreden moeten richten naar de Jacobazaal van de Burcht. de litho's is voor de leek een heel experiment en vraagt veel vaardig heid. J. Bezemer heeft na zijn opleiding aan de Rotterdamse Academie in 1936 de naambordjes met afbeeldingen voor de kooien van de Rotterdamse diergaarde vervaardigd. In 1940 werd deze serie met veel van Bezemers ander werk vernield en eerst in 1952 hervatte, hij het tekenen op de steen. De natuur en zijn bewoners zijn ech ter onveranderd zijn liefde gebleven. Het bewegingsspel van het dier weet hij op een verrassende wijze vast te leggen. Zijn litho's getuigen van groot compositorisch talent en van een groot vakmanschao. Natuur en dier vormen een eenheid, die door plaat sing en kleurgebruik tot een fraai evenwichtig geheel gemaakt wordt. [WET WERK VAN J. A. VAN VLIJ- MEN doet gedurfder aan en ver raadt de beeldhouwer. Hij werd in 1909 in Rotterdam geboren en is even als zijn expositiegenoot de Maasstad trouw gebleven. Hij ontving een op leiding als beeldhouwer en leverde werk voor vele binnen- en buiten landse tentoonstellingen. Ook het Keukenhof heeft werk van hem ge zien. Ziin lithografische arbeid vangt hij eerst in 1952 aan en de tentoon stelling geeft een compleet overzicht van zijn pogingen een nieuwe vorm te vinden. Vele van zijn figuur en portretstudies doen de hand van een beeldhouwer vermoeden, anderen zijn een volkomen experiment en ver raadden de kunstenaar die naar nieuwe uitdrukkingsmogelijkheden zoekt. Compositorisch zijn zijn litho's prachtig opgebouwd, terwijl hun de coratieve waarde groot is. Deze zeer interessante tentoonstel ling is tot en met 18 Febr. geopend op werkdagen van 14.00 tot 17.00 uur. Leidse Kunstkring in het teken van de zangkunst en wanneer men zich realiseert, wat er op dit gebied op de drie laatste con certen is gepresteerd, dan wordt men overtuigd van de hoogheid van de vocale kunst. Gisterenavond was hiervoor Gérard Souzay een warm pleitbezorger, toen hij zong voor de Leidsche Kunstkring. Hij is in 't be zit van een prachtig barytonaal stem geluid en paart dit aan geperfectio neerde zangkunst. De keuze van het programma was met de grootste zorg saamgesteld. Op 't eerste plan staan bij hem ernst en dramatiek. Wij roemden de zangcultuur, het sonore geluid, dat hij terug brengt tot een hoogst welluidend mezzo-forte dan begint de liedkunst pas. Naast het technisch meesterschap benadert hij meermalen de poëtische visie zeer juist. Het Franse gedeelte bestond uit: Debussy, Rousel en Poulenc en twee oude Franse liederen die treffend ge realiseerd werden. Zij maakten grote indruk doordat zij 't meest beant woorden aan deze gevoelige kunst. De pianist Dalton Baldwin gaf bege leidingen die met het lied tot onver breekbare eenheid verweven waren. Na deze door beiden fijn aangevoel de muzikale prestatie volgden liede ren van Brahms „Auf dem Kirch- hofe". Hierin denken wij ons een rij ker kleurpalet. In liederen als „Sonn- tage", „Dein blaues Auge" en. „O, liebliche Wangen" was de interpre tatie veel meer genuanceerd en ook intelligent. Hoogst gespannen heeft men de „Monologe aus Jedermann" (zes ir» getal) van Frank Martin be luisterd. Aangetrokken tot Martin's muziek gevoelen wij ons tot dusver niet, hoewel wij zijn teksten prachtig vinden. Zeer moeilijk en zwaar te vertolken heeft hij de intentie en het karakter van Martin's beschouwin gen diep gepeild en nadrukkelijk ge ïnterpreteerd en nogmaals herinneren Agenda Leiden ZONDAG Gezelschap Johan Kaart „Potasch en_ Perlemoer met vacantie", 8 uur nam. Schouwburg. MAANDAG Vier R.K. Leidse bejaardensociëtei ten. Feestavond 8 uur nam. St. An- toniusclu'bhuis. Abonnementsvoorstelling Rotter dams Toneel: „Thee en Sympathie", 8 uur nam. Schouwburg. Gemeenteraad, 2 uur nam. Stadhuis. Centrale voor markt-, straat- en rivierhandel. Feestavond. Stadszaal 8 uur nam. DINSDAG Ledenvergadering Tuiniersvereni ging „D.E.V.". 8 uur nam. Aniba. Abonnementsvoorstelling Rotter dams Toneel: „Thee en Sympathie". 8 uur nam. Schouwburg. Cantine H.C.W. Opening Leidse Jeugdolympiade. WOENSDAG Postzegelverzamelaars. Vergadering Kleine Burcht 8 uur nam. Kerstfeestviering Koksschool. 7.30 uur Stadszaal. Bijeenkomst van gerepatriëerden 7.46 uur nam. Foyer Stadszaal. Kon. Rederijkersver. „Jan van Beers" speelt „Welkom op Porthe- nis. 8 uur nam. Schouwburg. DONDERDAG Kon. Rederijkersver. „Jan van Beers" speelt „Welkom op Porbhenis", 8 uur nam. Schouwburg. TENTOONSTELLINGEN. Levendaal 1 (Centrum voor huis houdelijke en gezins voorlichting) Kersttentoonstelling. Woensdag 25 en van 7.30—9.30 uur nam. Kleurenlitho's van Bezemer en Van Vlijmen. Prentenkabinet. Dag. van 1417 uur (werkdagen). Tot 17 Febr. Dienst der apotheken. De avond- naoht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telefoon 20552 en de Apotheek Haven-Apotheek Haven 18, telefoon 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, telefoon 26274. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 18 Dec. zal de dienst worden waargenomen door dr:. Gaasbeek, Den Haan, Lahr, Straefer en Teeuwen. BIOSCOPEN De films voor de week van 16 tot 23 Dec. zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „The Americano", 18 jaar. Luxor: „Notorious", 18 jaar. Trianon Afgekeurd. Rex: „Jungle der misdaad", vol wassenen. wij ons het exacte spel van de be trouwbare begeleider, als een ge waardeerde artistieke omlijsting. Souzay en met hem Dalton Baldwin hadden veel en warme bijval, waar voor gedankt werd met drie toegif ten: Schubert en Ravel. J. Kortmann. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden werd heden geveild: winkelhuis met bovenwoning Klok steeg 17, in bod: 10.200; koper: E. van Starkenburg te Leiden q.q. voor 10.500.winkel- en woonhuis Koningstraat 13, in bod: 3.600; k#- per: J. Bleijie te Leiden q.q. vobr: 4.100. De percelen Prins Frederikstraat 4 en Oranjegracht 139 zijn uit de hand verkocht. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina dr van A. de Graaf en M. Brosius; Jacoba dr van P. v. Strater en J. Zaalberg. Johan nes zn van C. Rusman en J. C. Hout- hoff. Jitske dr van W. F. van Klave ren en M. Stavleu. Hendrika Johanna dr van L. J. Klinkert en W. Vermeu len. Henricus Johannes zn van L. van Tol en E. T. de Frankrijker. Abraham zn van A. Marijt en T. M. Boon. Anna Maria dr van J. Valk en A. M. van Velzen. Bartholomeus zn van B. Kok en J. Duyverman. René zn van M. Kekkevoet en L. Brands. Maarten zn van M. Kekkevoet en L. Brands. Ni- colaas Wilhelmus Leonardus zn van M. W. Brugman en J. P. A. Hoekstra; Pieter zn van C. Kuijt en C. v. Hoo- ven. Overleden: A. C. Blink, vrouw, 67 jr.; A. v. Gorkum, wed. van Fokker 71 jr. H. v. Mourik, wed. van Over- beek 82 jr. H. v. d. Zijden, huisvr. v. H. Klom, 64 jr.; A. F. Kriek, man 60 jr. A. Spoelstra, wednr. 96 jr. J. Verstraaten, vrouw 61 jr. GEWESTELIJK. ARBEIDSBUREAU Gedurende de verstreken periode van 5 t/m 10 December 1955 vertoon de het aanbod een stijging ten opzich te van de vorige stand, n.l. van 270 gebed. Want door het bouw van een tot 300. Niettegenstaande deze toe groot aantal kleine woningen voor name, welke is toe te schrijven aan bejaarden, zullen er vele woningen j wrijvings- en seizoenfactoren, is de vrijkomen voor de talrijke jongeren, I werkloosheid nog uitermate gering die reeds jaren hebben gewacht op te noemen. Een vergelijking met de een woning en steeds v/eer werden teleurgesteld en waardoor er een noodtoestand is ontstaan, die een der ergste gevolgen van de voorbije oor log genoemd kan worden. Daarom, aldus spreker, is het een plicht van iedereen mede te werken tot oplos sing van dit probleem, ook in Hille- gom. cijfers op het overeenkomstige tijd stip in 1952, 1953 en 1954 toont dit wel zeer duidelijk aan. De voordelige verschillen bedragen n.l. respectieve lijk 1780, 1220 en 365. Bij de beoordeling van het aan- bodcijfer dient rekening te worden gehouden met het feit, dat zich onder de ingeschrevenen een relatief be duidend aantal oudere- en minder- valide arbeidskrachten bevinden. Het reële aanbod kan gesteld worden op 175, d.w.z. deze mensen zijn beschik baar, echter niet zonder restrictie, aangezien zich onder hen personen bevinden die slechts voor bepaalde beroepen geschikt zijn. De conclu sie is dan ook gerechtvaardigd, dat de werkloosheid thans uitermate re- ring is. De vraag daalde van 315 tot 310, aan welke daling echter geen werke lijke betekenis dient te worden toege kend, aangezien zij het gevolg is van toevallige omstandigheden (afkoeling van aanvragen). Jeugdbemiddeling De vraag naar jeugdigen blijft nog aanhouden. Het aanbod is evenwel gering. In vrijwel alle bedrijfstakken kunnen jeugdigen, leeftijdsklasse 15 t/m 18 jaar jaar, een plaats vinden. Vermeld kan nog worden dat de plaatsing van afgestudeerden van de Ambachtsscholen ook dit jaar buiten gewoon vlot is verlopen. De samen werking met de hoofden van deze scholen kan zeer goed worden ge noemd. Het avondspreekuur iedere Woens dagavond van 7 tot 8 uur blijkt nog steeds in een behoefte te voorzien. Vrouwen Het aantal als werkloos ingeschre ven vrouwen onderging geen wijzi ging en bedroeg op 3 December j.l. 110. Ook de vraag bleef vrywel ge lijk en bedroeg 300. De behoefte aan huishoudelijk per soneel dagmeisjes en werksters blijft aanhouden. Daarnaast bestaat in nagenoeg alle bedrijfstakken goede tot ruime plaatsingsmogelijkheid.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2