GRIJNZEN voor Een zwaardvis is iemand die bang is voor niemand Met ló wee* ti/d uaat de maniet Rubber staat naast de plastics ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 DE L.E1DSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA Twee minuten „Dat woord had je nog nooit gehoord, hè?" De service-man in zijn vrije tijd. „Heerlijke koffie, maar 't recept is wat moeilijk". „Mien, ik lees hier tot mijn genoegen, dat er een cycloon naar je moeder genoemd is". Definitie Jantje: „Vader wat is nou eigenlijk een parvenu?" Vader (die een parvenu is): „Nou jongen, dat is iemand,, die iets be reikt heeft, waar degenen, die hem parvenu noemen, nog niet aan toe gekomen zijn". Schots Een Schotse boer was in een wa terput gevallen en schreeuwde om hulp. Zijn vrouw trachtte hem op het droge te helpen, maar het lukte niet. „Ik zal de knecht even van het land halen", riep ze. „Hoe laat is het?", informeerde de boer. „Half twaalf", antwoordde de vrouw. „Roep hem dan maar niet", was het antwoord, „ik houd me wel zo lang vast tot 't schafttijd is". Voor 't grijpen Aanbidder: „Juffrouw, wilt u mij uw telefoonnummer geven?" Juffrouw: „Dat kunt u vinden in het telefoonboek" Aanbidder: „Mag ik dan uw naam weten?" Juffrouw: „Die staat er ook in!" 't Verschil Ober: „Wilt u een biefstuk van twee gulden of van twee vijftig?" Klant: wat is het verschil?" Ober; „Bij het duurste krijgt u een scherper mes". Terrein verkennen Dokter: „Als ik een operatie nood zakelijk acht, zou u die dan kunnen betalen?" Patient: „Dokter, als ik geen geld zou hebben, acht u dan een operatie noodzakelijk?". Opvoeding? Pietje: „Vader, waarom worden vrouwen nooit goede soldaten?''. Vader: „Omdat goede soldaten moe ten kunnen gehoorzamen, jongen". Een beetje te gek Zij: „Die nieuwe buren zijn ge lukkig getrouwd. Iedere ochtend geeft hij haar een kus en zij wuift hem na. Waarom doe jij dat niet?" Hij: „Hoe kan dat nou? Ik ken die vrouw nog niet eens!" Geen gekheid Dokter: „Ja mijnheer, de pijn in uw linker been is een kwestie van ouderdom!" Oud baasje: „Kletskoek! Mijn rechter been doet geen pijn en dat is toch precies even oud". Eigen schuld Jongeman: „Meneer, ik kan u me dedelen, dat uw dochter en ik ver loofd zijn". Vader: „Jongeman, je behoeft bij mij niet op medelijden te rekenen. Iedere avond heb je hier aan de deur gehangen; 't moest er wel van ko men'.' Verklaring „Ik ben zo ontzettend dik gewor den van eieren". „Eet u die zoveel?" „Nee, ik verkoop ze alleen". Eindelijk Eindelijk had de jongeman zijn schroom overwonnen en stapte bij de vader van het meisje binnen. „Meneer.... ehzei hij, „uw dochter en ikehzijn al ja renehverliefd op elkaar". „Zo", antwoordde de vader „en wat wil je nu van mij? Ouderdomspen sioen?"' De zwaardvis, wél de terrorist der zeeën genoemd, is één van de zeedieren, die de meeste kracht kan ontwikkelen en in een woede kan uitbarsten, waardoor hij met zijn zwaard alles „kort en klein" slaat. Hij staat bekend om zijn woe dende aanvallen op mensen, dieren en voorwerpen, want zoals uit onderzoekingen is ge bleken is hij voor niets en voor niemand 'bang. Hij vreest zelfs de grote waterbewoners als walvissen en potvissen niet Er bestaat wat de lengte be treft, nogal enig verschil in de zwaardvissen. De grootste, tot nu toe gevangen, was een zwaardvis van ruim 500 kilo gram en had een lengte van na genoeg vijf meter, terwijl ook lengten van ruim anderhalve meter normaal worden ge noemd. De zwaardvis leeft van haring haring en makreel en wan neer hij een school van deze vissen tegenkomt, richt hij een bloedbad aan, dat meer dan ver- schikkelijk moet zijn, want voor een maaltijd gébruikt hij normaal een zestig kilogram van deze vis. Frappant zijn de verhalen, die Over de sterkte van de zwaard vis de ronde doen. Men mag aannemen, dat vroeger in de tijd der houten zeeschepen vele daarvan door de zwaardvis ten onder ziin gegaan, maar zelfs in deze tijd is de zwaardvis bij machte schepen geweld aan te doen. Niemand minder dan een ka nonneerboot v. d. Britse marine heeft eens kennis gemaakt met de kracht van de zwaardvis. Het beest maakte een groot eat met zijn zwaard in een der scheepswanden en had met ro'n geweldige kracht toegestoken, TPoals elk jaar, zijn wij weer verrast door de snelle over gang van de zomer naar het gu re jaargetijde. Het mantelpak, onze trouwe metgezel, kon het niet meer alleen af: het is man teltij d. Voor velen zal dit inhouden, dat een nieuwe mantel moet worden aangeschaft, een aan koop die steeds ampel dient te worden overwogen, omdat het vrijwel zeker is, dat dit kleding stuk enkele jaren dienst moet doen. Ons inkomen is beperkt, zodat wij het beste voor ons geld moeten kopen. Voor het meren deel van ons is de keuze niet zo moeilijk, men kiest een heerlijke warme mantel, bijvoorbeeld van wollen stof. Het model en dé kleur zijn dikwijls moeilijker te bepalen. Daarom laten wij een beknopt overzicht volgen van de nieuwste modellen uit Parijs, aan de hand waarvan u even tueel uw keuze kunt maken, wanneer u de winkel binnen- Ruime keuze. In de eerste plaats is er de zeer jeugdige redingote, de mantel met het aansluitende lijfje, de duidelijk aangeduide taille en de wijd uitstaande rok. Aan de ha's is dit model afgezet met zwart satijnen lint, dat door sleuven in de lcraag loopt en van voren ge strikt wordt. Voorts de redingotes met een aangeduide, maar niet aanslui tende taille en met rechte rok, waarvan de lengte varieert van driekwart tot vol. Wanneer de messte van uw rokken recht zijn, dan verdient het misschien aan beveling eens een van de mo derne „korter dan lang" mantels te nemen. Op die manier bereikt u namelijk het moderne tuniek effect. Over wijde rokken kunt u natuurlijk dit type mantel niet dragen. Deze aangesloten, 0f half ge tailleerde mantels hebben echter hun beperkingen. Zij kunnen niet goed over costuums gedragen worden, zodat, wanneer u op zoek bent naar een meer alge meen bruikbare mantel, de wij- Ondanks de opkomst van kunst stoffen neemt het gebruik van rubber steeds toe, want door speurwerk weet men de eigen schappen ervan aan te passen aan het te vervaardigen artikel. De Nederl. rubberindustrie staat in het buitenland bekend als een kwaliteitsindustrie. Talloze arti kelen worden over de gehele we reld verkocht, ook in landen met een eigen rubberindustrie! Voor al in die landen, waar men hoge eisen aan de kwaliteit stelt, on dervinden de Nederlandse rub berproducten veel aftrek. Cana dese importeurs b.v. verlangen een speciaal stempel „Made in Holland", omdat dit de verkoop kracht ten goede komt. Een fabriek te Loosduinen maakt behalve banden en wat men voor de industrie op bestel ling maakt, 15.000 verschillende artikelen. Daarbij zijn er heel wat voor de huisvrouw, zoals stofzuigerslangen, rollen voor Wringers, glasslangen, tuinslan- dat een deel van het zwaard nog in de scheepswand stak toen het schip voor reparatie in het droogdok lag. De zwaardvis jaagt het liefst alleen, maar de aanvallen op grote tegenstanders als walvis sen en potvissen doen zij bij voorkeur gezamenlijk, al durft een eenling het ook wel aan. Het vlees van de zwaardvis moet zeer smakelijk zijn en er wordt daarom in Canada en Noord-Amerika georganiseerd jacht gemaakt op de zwaard vissen. Zwaardvissen worden in snelle motorboten, met een har poen, aangevallen en jaarlijks wor den er in Canada zo'n drie dui zend gevangen. Men mist er niet graag de zwaardvissen- biefstuk op het menu en boven dien bevat de lever van de zwaardvis veel vitamine A. de of rechte modellen verre de voorkeur verdienen. Los vallende mantels. De twee lijnen in de los val lende mantels staan lijnrecht'' tegenover elkaar. Een groot aan tal is zonder kraag, andere heb ben enorme cape-kragen, die de schouderlijn verbreden. Eerstge noemde modellen zijn typerend voor de Oosterse invloed, die zo kenmerkend is voor de collecties van dit seizoen. Kraagloze mo dellen vind men in de zogenaam de kafanmantels, die men in ver schillende variaties uitgevoerd kan aantreffen. Wij vinden hier van modellen bij Dior, Manguin en Fath. Mantels met pellerinekraag vinden we onder andere bij Ba- lenciaga en De Givenchy, die deze kraag nadrukkelijk lance ren om de schouderlijn breder te maken. Onder de favoriete stoffen vin den we in de eerste plaats de wollen stoffen met diagonale dessinering, zoals Shetlands en Cheviots, visgraat tweeds, glan zend en mat laken, ratiné en wollen velours, naattéstoffen (grove vlechtmat weefsels), bou clé en ruige handweefstoffen. Naast uitgezochte klassieke kleuren, zoals naturel, noot- bruin en aarde-bruin, is er wat minder grijs gebruikt, maar daarentegen onverminderd het zo dankbare zwart. In de effen stoffen onderscheiden we onder andere een sombere tint groen, cerise-rood en1 heldere blauwe kleuren. Men ziet, dat er ook op het ge bied van mantels weer iets nieuws onder de zon is, verschil lende vormen, waaruit de mo derne vrouw zeker een geslaagde keuze zal kunnen doen. Uit de keuken geklapt GEBAKKEN BESCHUIT MET STOOFPEREN. 4 beschuiten, boter, 1 a 1^ pond (500 a 750 gr) stoofperen, 3 dl water, 50 gr suiker, pijpka neel, aardappelmeel. De peren schillen, in vieren snijden en met water, suiker en kaneel gaarkoken (minstens 1 uur). Is er een restje bessensap dan kan dit toegevoegd worden om de kleur beter te maken. Het overgebleven vocht bijbinden met wat aangemengd aardappel meel. Kort voor het opdienen de be schuiten in een koekepan in bo ter bros en lichtbruin bakken. De beschuiten in een glazen schaal schikken en erop de koud geworden perencompóte gieten. Ook is aardig dit gerecht op te doen in 1-persoons schaaltjes. gen (ook in kleuren) en vele an dere gebruiksartikelen, waarme de de moderne huisvrouw zich het werk kan veraangenamen. Het. moet prettig wassen zijn in een rode, gele of groene af wasteil die zo stevig is, dat hij beslist niet doorzakt als hij met water gevuld wordt verplaatst. Aardig is het bezit van een bij passend gootsteenlekbakje (waar van men zelfs de vlekken van theebladeren gemakkelijk kan verwijderen) en een afdruipmat die werkelijk afdruipt, omdat h*j aan de onderkant is voorzien van aflopende ribbels waardoor hij schuin ligt. Met behulp van een gootsteen af sluitplaat je kan men de gootsteen ook als wasbak ge bruiken, terwijl men om bescha diging te voorkomen deze desge wenst kan voorzien van een kleu rige rubbergootsteenbeschermer. Moeders waarderen de rubber emmers voorzien van een schaal verdeling en een kruisprofiel in de bodem voor het vastpakken evenzeer, als de kleuters hetzelf de emmertje in het klein. Beide zijn voorzien van een metalen beugel; Een succes zijn de bloempot schotels in frisse kleuren, die de planten een vochtige atmosfeer geven door middel van een pro fiel aan de binnenzijde van de bodem. De pot rust daarop en het onderliggende water kan vrij verdampen zonder dat de plant in het water staat. Z'J WORDEN MEER DAN 100 JAAR Arend Karper ffcpeqaai Valk 9^ Krokodil Schildpad Eik

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12