Sanering vóór 1 Februari a.s. De Saar blijkt toch wel Duits te zijn Gevecht in Algerije IVOROL: De Tandpasta van standing DUINSTREEK Donderdag opening raadhuis AVONDRUST Leidse Onderwijsinstellingen in ongelijk gesteld Leden van A.K.W.V. gingen niet op glad ijs Winstverdeling kwam in „DE TURK" Ier sprake Assuradeur in Sassenheim verduisterde 100.000 gid. WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Geeft Parijs toe? Frankrijk en Duitsland zijn „in be ginsel" overeengekomen het omstre den Saargebied tot Duitsland te laten terugkeren. Dit heeft een Duitse woordvoerder in Parijs medegedeeld. De woordvoerder zei dat de rege ringen verder besloten hebben „ge durende een overgangsperiode" de Franse economische belangen in het rijke kolen- en staalgebied, dat sinds het einde van de tweede wereldoor log economisch niet met Frankrijk terbonden is geweest, te handhaven De onderhandelingen tussen Pariis, Bonn en Saarbrücken over de poli tieke terugkeer van de 900.000 Saar- landers tot Duitsland zullen in Ja nuari beginnen. De Duitse woordvoerder zei dat de ministers Pinay en von Brentano „opnieuw het standpunt van hun re geringen hebben bevestigd, dat het resultaat van de op 23 October ge houden volksstemming in Saarland geëerbiedigd dient te worden". HU verklaarde dat de Franse re gering er geen twijfel aan heeft la ten bestaan dat zU het inzicht van de regering in Bonn deelt, dat de over weldigende meerderheid van de Saarlanders, die tegen het voorge stelde Europese statuut stemden, te vens voor terugkeer tot Duitsland hebben gestemd. „Beide regeringen verwachten dat het nieuwe parlement van Saarland en de nieuwe regering die a.s. Zondag worden gekozen een op roep zullen doen tot het voeren van Burgerrechten in Europa De ministers van buitenlandse za ken van de veertien landen van de Raad van Europa hebben te Parijs een conventie getekend waarin de veertien landen zich verplichten om aan eikaars staatsburgers dezelfde rechten toe te kennen als aan eigen onderdanen. De overeenkomst wordt van kracht wanneer vyf leden hem hebben be krachtigd. Verder heeft de Raad van Europa het nieuwe embleem van Verenigd Europa goedgekeurd: een cirkel van twaalf gouden sterren op een diep blauwe achtergrond. No. 540. Horizontaal: 1. tijdperk van cnderhandelingen tussen Parijs, Bonn en Saarbrücken over de terugkeer van Saarland tot Duitsland", zei de woordvoerder. Terugkeer der Duitse gevangenen Een groep van 596 Duitsers, die in de Sowjet-Unie als oorlogsmisdadi gers gevangen gezeten hebben, heeft gisteren bij aankomst in het kamp zal worden voortgezet. Met de Indonesiërs naar Genève Minister Luns heeft gisteren mede gedeeld, dat de Nederlands-Indone sische besprekingen Vrijdag In Genè ve zullen worden voortgezet. Na afloop van de informele byeen- komst is het volgende gemeenschap pelijke communiqué nr 2, uitgege- ,,De leden van de Indonesische en Nederlandse delegaties zyn Dinsdag morgen bijeen geweest, zonder ad viseurs, voor de eerste gedachten- wisseling over de overeengekomen agendapunten. Voort is gesproken Leidse melkhandelaren besloten: Volgens nieuwe richtlijnen De melksanering van Leiden, zal zo mogelijk vóór 1 Februari a.s. worden verwezenlijkt. Dit werd besloten gisteravond tij— Friedland in West-Duitsland een plechtige verklaring uitgegeven, waarin zij zweren geen oorlogsmis daden begaan te hebben. Men had het officiële welkom in het kamp met opzet sober gehouden, om de, Sowjet-Unie geen aanstoot te geven. Buten het kamp kregen de mannen echter een uitbundige ont vangst bereid door de bevolking. Samen met een kleinere groep van 106 man, die in de voorgaande nacht aankwam, zyn dit de eerste Duitsers die de Sowjet-Unie terugzendt, se dert de repatriëring op 20 October onderbroken werd De mannm ver klaarden, dat in de Sowjet-Unie nieuwe groepen Duitsers voor repa triëring samengebracht worden. Zy zeiden voorts, dat in vele kampen protest- en hongerstakingen uitge broken waren, toen de repatriëring in October onderbroken werd. Bonds kanselier Adenauer is volgens som migen van hen in de Russische kam pen „de man van het jaar", niet al leen voor de Duitsers, doch ook voor Russische gevangenen, die aan hem de amnestie voor bepaalde catego rieën Russische gevangenen toe- schryven, die gelijk met de vrijla ting der 9.626 Duitsers bekendge maakt werd. Iets zeer „aparts" Het is in de laatste tijd twee maal voorgekomen in Port Elizabeth dat een gewonde op straat moest blijven liggen als gevolg van de scheiding van de rassen. In het eerste geval was een klein blank meisje overreden en er werd een ziekenauto gezonden. Maar het was de ziekenauto voor de niet-blanke slachtoffers van ongelukken en de wagen keerde onverrichterzake terug. Wat later kwam de voor blanken bestemde auto. Een en ander veroor zaakte net zoveel vertraging dat het kind tydens het vervoer naar het ziekenhuis stierf In het tweede geval was een niet- blanke fietser gewond by een ver keersongeluk. Een voor blanken be stemde ambulance kwam toevallig langs op weg naar een ander ongeluk. Toen de verplegers zagen dat de gewonde geen blanke was, reden zij met de ziekenauto door. De patiënt moest op straat blyven liggen tot er een auto voor niet-blanken beschik baar was. over de plaats, waar de conferentiedens een drukbezochte vergadering van Leidse melkhandelaren in „Oud Hortuszicht" onder voorzitterschap van de heer J. P. v. d. Holst. 3 De cember j.l. heeft de minister richtly- nen gegeven voor nieuwe en bestaan de saneringen. De saneringscommissie en het be stuur van de vereniging van Leidse Besloten is, dat de beide delegaties op Vrijdag 16 dezer te Genève de tweede formeel bijeenkomst zullen houden. Op Zondag 18 Decen ber zullen de Nederlandse delegatieleden wegens andere ambtsbezigheden naar Nederland moeten terugkeren. Over de verdere gang van zaken zal voor hun vertrek naar Nederland in Ge nève nader worden beslist. Ook over de vraag, welke Neder landse ministers in de loop van die week naar Genève zullen terugkeren. Inmiddels zullen in de komende da gen nog enkele informele vergade ringen in Den Haag worden gehou den". Vijftien Algerijnse opstandelingen zijn Dinsdag gedood en veertien ge wond bij een gevecht met ordetroe pen ten Oosten van Nemours in Oost-Algerije. Volgens nog onbevestigde berich ten werden by de gevechten 19 mi litairen gedood. Vier militairen wor den vermist en drie werden gewond. Op hol geslagen atomen Geleerden van het Amerikaanse nationale laboratorium voor de kern energie hebben met opzet een atoom reactor „zijn gang laten gaan". De proef werd genomen om na te gaan wat het ergste zou zijn dat er kan gebeuren wanneer men een reactor niet meer in bedwang kan houden. Het was een gevaarlijke proef, die echter tot ieders verbazing zeer goed is verlopen. Er gebeurde niets anders dan dat het water ging koken. De geleerden wisten natuurlijk dat een reactor niet kan „ontploffen" zoals een atoombom. Maar men had berekend dat er wel stoom-ontplof- fingen zouden kunnen ontstaan. Herhaaldelijk veroorzaakte men plotselinge stijgingen in de graad van radio-activiteit, veel groter dan er zich ooit zouden voordoen bij enig ongeluk. Maar het enige wat er ge beurde, wat dat het water begon te koken. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, zn. v J J. Elijzen en J. P..W. van Leeuwen; Maria Adriana, dr. v. A. van Zeist en M. Opdam; Mirjam Jaooba Maria, dr. v. H. Q. J. Fles en J. C. Spruit; Lidwina de mentia Maria, dr. v. G. J. Koppers en J. M W. Wentink. Ondertrouwd: Q. A. Brouwer en G. Zwart; G. J. Buijtendorp en M. G. E. van der Laken; M. A. Laken en J. M. C. Veenswijk; P. L. van der Voort en J. J. van den Elshof; J. van Hey- ningen en C. van Ingen Schenau; J. van Hoven en A. P. Neuféglise; H. P. L. R. Wenger en B. M. Beek; G. Schutte en J. H. Boter; J. H. van de Wijngaard en G. J. den Dopper; C. Sloos en J. Schreuder; G. J. Scholten en A. W. Roodbeen; P. van den Broek en E. B. Contant; W. J. J. Polane en C. Ouwerkerk; J. P. Paardekooper en W. S. Sillevis; B. A. H. Hinskens en C. F. Kort. Overleden: M. T. D. van Ree vr., 81 jr.; C. J. J. Blaauw man, 68 jr.; H. Wieman man, 62 jr.; A. Pelder man, 79 jr.; N. de Jong wed. van: Van Nieuwkoop, 78 jr.; J. M. Hoedemaker wed. van: Larger, 72 jr.; H. A. Kleijn- geld wed. van: Frohwein, 68 jaar. SCHERMEN SUCCESSEN L.P.S.V.-SCHERMERS IN DEN BOSCH. In 's-Hertogenbosch werden het degenkampioenschap van de N.P.S.B. en nationale sabelwedstryden gehou den, waaraan een zestal L.P.S.V.'ers hebben deelgenomen. Verzyden werd 3e in het legenkam- pioenschap en plaatste zich 5e in de hoofdafdeling sabel. In de le afde ling sabel werden M. v. d. Kaay en Peling 7e resp. 12e. Een groot succes behaalde De Vos in de 2e afdeling sabel door in de fi nale ongeslagen als eerste te eindigen. Door deze fraaie prestatie promoveer de hy naar de le afdeling sabel. VOORHOUT Donderdagmiddag om 3 uur zal tij dens een buitengewone raadsverga- vijf jaren, 7. bijwoord, 8. meisjes- j dering het nieuwe raadhuis van Voor naam, 9. rugvin van 'n soort heilbot, 10. sporng, snelle beweging, 11. acade mische titel (afk,), 12. jongensnaam, 13. nachtjapon, 14. maanstand (afk.), 15. vrucht, lb'. hoen, 18. Bijb. figuur, 20. dat is (afk. Lat.), 21. buurt van een dessa (Indonesië). Verticaal: 1. maag van herkauwen de dieren, 2. stad uit de oudheid, 3. trede, 4. koraalbank, 5. telwoord (Fr), 6. plaats in Utrecht, 9. reeks, 10. buurt, 11. hond, 12. rust, kalmte, 13. grove den, 15. plaats in Gelderland, 16. eilandje in het IJ, 17. pad, 19. foei, 20. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 539. Horizontaal: 1. pos, 3. wed, 5. toe, 7. Noë, 9. buidel, 11. al, 12. Vs, 13. vierde, 16. oer, 17. ork, 19. dos, 20. kom. Verticaal: 1. pat, 2. sneu, 3. wand, 4. deels, 6. oblie, 8. oever, 10. Ier, 11. avond, 14. eros, 15. dolk, 18. kam. WIE vanmiddag vlees gegeten heeft en zich vanavond ook nog eens flink te goed heeft ge daan, die staat er mooi op! Het is vastendag in het winterseizoen (èn Vrijdag èn Zaterdag ook!) Ieder een, die zich niet verstandiger waant dan Jezus' H. Kerk houdt zich aan die vasten. Het is goed voor een mens, zich nu en dan eens iets te ontzeggen en te laten blijken, dat de ziel het lichaam on der de knie heeft! Nu moeten de genen, die geen vlees gegeten heb ben, zich niet verbeelden dat ze brave Hendrikken zijn, omdat ze vandaag geen vlees gegeten heb ben en wèl hun medemens on aangenaam of onverschillig beje gend hebben. Het is stukken beter, de gehele dag echt goed te zijn ge weest voor uw medemens, uw huisgenoten, uw dienstmeisje, uw knecht, uw personeel dan geen vlees te eten. Dan zoudt ge het lettertje van het vastenwetje braaf vervuld hebbend toch geen ge nade vinden bij God, omdat ge zijn Wet hebt overtreden in een zeer ernstige aangelegenheid. hout officieel in gebruik worden ge nomen. Bij deze gelegenheid zullen ruim honderd personen bij de ver gadering aanwezig zijn. Behalve de raad zijn uitgenodigd de pastoor en dominee, architecten, aannemer en onderaannemers, echt genoten van raadsleden, de burge meesters van de buurtgemeenten, mevr. Kolfschoten, echtgenote van de wnd. burgemeester, wethouders, gem. secretaris en architect van Alkemade, de hoofddirecteur van de Vereniging van Ned. Gemeenten, de heer N. Ar- kema, verder namens deze vereniging mr. G. C. v. Willigen, burgemeester van Lekkerkerk en de secretaris van Noord wijk, de heer Yke. Ondanks de weersgesteldheid zal men trachten alsnog een plantsoentje in te richten bij de toegang tot de secretarie. Na afloop van de x-aadszitting, waar op door verschillende sprekers het woord gevoerd zal worden, zullen de genodigden het nieuwe raadhuis be zichtigen. Ook voor de Voorhouters bestaat er gelegenheid om zich door het nieuwe gemeentehuis te laten rondleiden en wel Zaterdagmiddag en Maandag. De verbouwing en nieuwbouw, die onder leiding stond van de architect zyn: voorstel om jaarlijkse subsidie aan de R.K. Muziekvereniging „St. Cecilia" te verhogen tot f 500. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool om de vergoeding ex artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920 op 44per leerling vast te stellen. Voorstel om de huurkoop- som per maand voor de in huurkoop uitgegeven woningen Prof. Nolens- laan 1, Dr. Kuiperlaan 1, 3 - 5, He renstraat 13 en 15 met 1.75 te ver hogen. Voorstel tot vaststelling van de begrotingen van de bedrijven en de gemeente. 0EGSTGEEST IJsclub vergaderde. Gisteravond hield de Oegstgeester IJsclub haar jaarvergadering in „Het Witte Huis". De voorzitter herdacht bij de opening het overlijden van het erelid, de heer L. van Nieuwkoop. Spr. schetste hem als een plichtsgetrouw mens, die veel voor de ijsclub hééft gedaan. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het bestuurslid de heer Baldal wegens ernstige ziekte niet aanwezig kon zijn. Verder werd nog mededeling gedaan, dat het enige erelid, de heer M. C. v. d. Burg wegens de weersge steldheid niet ter vergadering kon komen. De heer Korenhof bracht een wel verzorgd jaarverslag uit, waaruit we Geels uit Leiden, werd aangenomen noteerden, dat het ledental station en uitgevoerd door de heer N. Kieft uit Sassenheim voor de som van 148.800.welk bedrag ongeveer 5000,beneden de raming bleef. Het werk werd uitgevoerd in 16 maanden. Het loodgieterswerk, elec- triciteit en smeedwerk werd uitge voerd door de fa. IJsselmuiden en Zn. te Voorhout, 't schilderwerk door N. v. Kesteren, Voorhout, Centrale Ver warming door Bern. Schulte, Voor hout, de stoffering M. J. H. Jansen, Voorhout.De tafel voor B. en W., welke in de raadzaal staat, werd ge maakt door de heer Warmenhoven, stucadoorswerk door Bisschops, Sas senheim en de gebrandschilderde gla zen ramen zijn van de fa. Dullaart uit Leiden en de glazenier v. Leeuwen. Raadsagenda. De gemeenteraad komt byeen Donderdag a.s. 's avonds 7.30 uur in de nieuwe raadzaal. Enige der te behandelen punten nair is gebleven en de activiteit der vereniging niet groot is geweest, doordat het buitenwater niet berijd baar was. De heer v. d. Post rapporteerde de financiële toestand. De inkomsten be droegen 2211 en de uitgaven ƒ2136. Er was dus een batig saldo. De totale bezittingen der vereniging bedroegen per 1 Dec., na diverse afschryvingen 2876.—. De vergadering herbenoemde de aftredende bestuursleden de heren L- J. Hoogervorst, J. Th. Juffermans. N. Korenhof en K. Veen met bijna algemene stemmen. Vervolgens her koos de vergadering als haar voor zitter de heer K. Veen. De kascommissie rapporteerde daarna de gunstige financiële toe stand en bracht dank aan de pen ningmeester voor het accurate be heer. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand.-examen Wis- en Natuurkunde de heer A. J. Cuelenaere te Leiden. Geslaagd voor het doct.-examen Sterrenkunde de heer A. Oollongren te Oegstgeest, Geslaagd voor het dct. ex. Schei kunde de heer Th. Hajonides van der Meulen te Leiden. Geslaagd voor het dote. ex. Biolo gie mej. H. J. G. Oosterhout te Lei den en J. J. Gottenibos te Leiden. Melkhandelaren te Leiden hebben deze richtlynen bestudeerd en gister avond heeft de heer M. v. Tol uit Sassenheim een deskundige, maar heldere toelichting op deze richtlij nen gegeven. Met algemene stemmen werd toen het saneringsplan aangenomen. Als streefdatum voor de invoering van de sanering werd 1 Februari van het volgend jaar genoemd. Vijf melkhan delaren, die tegen iedere vorm van sanering zijn, stemden tegen. Zoals bekend is enige tijd geleden voor de Haagse rechtbank in een ci viele procedure de zaak behandeld van enige uitgevers tegen de Leidse Onderwijsinstellingen, omdat laatstge noemde instellingen voor de cursussen gebruik hadden gemaakt van uittrek sels van boeken, die door de betref fende uitgevers waren uitgegeven. Hedenmorgen heeft de Haagse Rechtbank uitspraak gedaan. De Leidse Onderwijsinstellingen werden in het ongelijk gesteld. Zij mogen over 24 uur géén gebruik meer maken van de uittreksels op straffe van betaling van een dwangsom van 2000.—. Vele leden van de Algemene Ka tholieke Werkgeversvereniging kring Leiden hebben zich gisteravond niet op glad ijs gewaagd. In „In den Ver gulden Turk"' werd de winstverde ling ter spake gebracht en de glad heid van de straten tegen acht uur gisteravond heeft de meeste leden waarschijnlijk binnengehouden. Het is, ondanks het gering getal aanwe zigen, een geanimeerde vergadering geworden, die meer dan eens gekruid werd door kwinkslagen, die de voor zitter met kwistige hand rondstrooide. Het onderwerp „winstverdeling" werd aangesneden door drs. C. J. H. de Wit, één van de secretarissen van het hoofdbestuur van de A.K.W.V., die zyn zieke collega, dr. H. J. M. v. d. Ven, verving. Balans. De heer de Wit maakte een balans op van de argumenten (vijf stuks), die vóór de winstverdeling in het be- dryfsleven pleiten en stapelde daar naast op de bedenkingen, die tegen deze argumenten worden aangevoerd. O.i. sloeg de balans sterk over. naar de kant, die men met tégen zou moe ten aanduiden. Hij noemde de volgende punten: 1) winstverdeling bevordert het spa ren en de bezitsvorming; berekenin gen tonen aan dat de werknemer van ae winstverdeling géén gouden ber gen moet verwachten; 2) goede in vloed op de menselijke verhoudingen AANBESTEDING STALEN BRUG SPAARNDAM. Hedenmiddag te 12 uur is door de Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap Rijnland in het Gemeenlandshuis, Breestraat 59 al hier, aanbesteed: het vervaardigen, leveren en opstellen van een stalen ophaalbrug met bewegingsinrichting, ter vervanging van een over de Gro te Sluis te Spaarndam gelegen dub bele ophaalbrug. De inschryvingen waren van hoog naar laag: Arnhemse Scheepsbouw Mij., Arn hem 214,200; Ned. Staal Constr. N.V., Rotterdam 181.000; N.V. Ned. Kon. Grofsmederij, Leiden 167.000; Braat N.V., Rotterdam 165.740; A. Bouman, Coevorden 165.500; Tans, Metaal Constr. N.V., Rotterdam 164.000; Kooyman Constructie N.V., Sliedrecht 161.800; N.V. Stork, Jaffa, Utrecht 161.200; Havenbedr. Vlaardingen Oost N.V., Vlaardingen 160.000; Machinefabriek Den Hol der, Leiden 159.800. De rapiing was 220.000. De gun ning is aangehouden. Ook 't penningske van een weduwe Over de verduisteringszaak in Sas senheim, waarbij de heer Z. direc teur van een administratie- en assu rantiekantoor in verzekerde bewa ring is gesteld, vernemen wij nog het volgende. Verdachte zou enkele bol- lenfirma's, instellingen en particulie- ren hebben benadeeld. Als kerkvoogd van ^e Hervormde gemeente heeft hij op ongeoorloofde wijze beschikt over geld van kerk en school. De particuliere gedupeerden zijn twee bakkers, de familie van een in middels overleden electricien en een oude weduwe. De heer Z. maakte de weduwe een bedrag van 15.000 gulden afhandig, waardoor zij nu zonder middelen van bestaan is. Verder heeft verdachte voor een inwoner van de Haarlem mermeer een in- en exportfirma op Afrika beheerd. Door toedoen van Z. zou de man 90.000 gulden verloren hebben. Het totaal verduisterde be drag wordt op ruim 100.000 geschat. VOORSCHOTEN Zonder stroom. Doordat in het transfoimatiehuis enkele hoofdlei dinggevers doorgebrand waren, is ongeveer 1/3 deel van Voorschoten gisteravond zonder licht komen zit ten. De storing duurde ongeveer een half uur. De zaak werd aan het rollen ge bracht door een controle van de boekhouding van de electricien Het vreemde was dat de heer Z. steeds zeer sober heeft geleefd en het voor velen een grote vraag is waar hy het geld heeft gelaten. Ongeoorloofde transacties met teeltvergunningen zouden hem eveneens nog geld heb ben verschaft. De Haagse politie stelde de man in arrest en gaf hem over aan de poli tie te Sassenheim. Deze heeft hem op haar beurt overgegeven aan de officier van justitie te Den Haag. LEIDIRU0PP Amateurfotografenclub. De ama- teurfotografenclub „Daguerre" kwam gisteravond in „Het Wapen van Lei derdorp" byeen ter bespreking en be oordeling van de onderlinge wedstrijd voor het maken van kleurendia's. Hier komt heel wat voor kijken en het lag voor de hand, dat niet alle leden zich aan deze opgave zouden wagen. Toch waren er zeven leden, die elk een serie van vijf stuks had den ingezonden, zodat er ruimschoots materiaal was om de avond te vullen. Er waren meerdere buitengewoon fraaie opnamen en de overige leden, niet-inzenders, die als jury fungeer den, hadden het niet gemakkelyk. De dia's werden in serie beoor deeld met als resultaat: 1 de heer Vonk 491 pnt.; 2 de heer Viertelhuizen 485 pnt.; 3 de heer Goldberg 454 pnt.; 4 de heer Noort 453 pnt.; 5 de heer v. d. Sterre 452 pnt.; 6 dr. de Bruijne 446 pnt.; 7 de heer Zaagman 428 pnt. Een zeer ge slaagde avond waar tevens uit bleek, dat het peil van het werk gestadig omhoog gaat. in het bedrijf: winstverdeling kan een gevolg zijn van goede verhou dingen in het bedryf. Men moet ech ter niet aan de verkeerde kant be ginnen. Er zijn géén bewijzen, dat 3) de winstverdeling de productiviteit doet verhogen, indien tenminste aan de verdeling géén bepaald systeem van beloning wordt gekoppeld. 4) Werknemers dienen als deel van de ondernemings-gemeenschap te delen in de resultaten van de onderneming: de gemeenschapsgedachte kan ook op andere wijze bevorderd worden. Slechts in 5): de betere aanpassing van het inkomen van de werknemer aan de resultaten van de onderne ming zag de heer De Wit een krach tig argument vóór de winstverdeling, grotere differentiatie van de beloning in bedrijfstakken en zelfs in de be drijven is hierdoor mogelijk; alhoe wel men in A.K.W.V.-kringen liever gezien had, dat de regering differen tiatie in de lonen ook t.a.v. de bedrij ven onderling had toegestaan, Hoe? De heer De Wit sprak nog over de manier, waarop winstdeling kan plaats vinden. Het is van belang, dat de bedrijven, die tot winstdeling overgaan, de zaken niet te ingewik keld maken, opdat men door de bo men het bos niet meer zien zal. Tenslotte roerde hy de tantièmes en de gratificaties aan. Alhoewel be paalde omstandigheden gratificaties wenselijk maken, is het te begrijpen dat de werknemer meer heil ziet in een recht dan in een gunst. By de rondvraag antwoordde de spreker op een desbetreffende vraag, dat by de winst verdeling in de scheepsbouw-bedrijven, die al jaren bestaat, niet gebleken is, dat de spaaractiviteit van de werknemers werd bevorderd. De voorzitter, de heer J. A. E. Aal- ders, deelde tydens de pauze mee, dat in Januari de kring Leiden van de A.K.W.V. een gastherenavond zal houden. Twee sprekers zullen het re geringsbeleid betreffende de woning bouw resp. aanvallen en verdedigen. De voorzitter dankte de spreker, die zich uitstekend van zijn te elfder ure opgelegde taak had gekweten. Dr. KLASENS OVER: Jongste opgravingen in Egypte Gisteravond hield dr. A. Klasens een lezing in het Museum van Oud heden over de jongste opgravingen in Egypte. Het onderzoek naar de eerste dynastie van Egypte (ong. 3000 v. C.) op het grafveld van Sakkara wordt nog steeds voortgezet. In deze pe riode zijn de grondslagen gelegd van de Egyptische beschaving. Archaeo- logisch gezien, tekent het beeld van dit vroege tijdperk zich steeds duide lijker af, maar historisch is nog wei nig bekend. Elke opgraving voegt weer fragmentjes aan onze kennis toe, lost oude problemen op en voegt nieuwe toe. In het afgelopen seizoen (1954-'55) werd een groot graf blootgelegd (47 bij 20 m.), uit kleistenen opgebouwd, dat moet worden toegeschreven aan de vijfde koning der eerste dynastie, Den of aan een lid van zijn familie. Dit graf vertoonde de eigenaardig heid dat het twee bouwperioden had ondergaan, die wellicht verband hou den met twee phasen in het begrafe nisritueel, althans architectonisch niet bij elkaar aansluiten. Een monumentale trap leidt via een portaal' van kalksteen naar een grote grafkamer die bedekt was met een houten vloer, die nog in goede staat werd aangetroffen. In de graf kamer en in de magazijnen die de grafkamer omi-ingen, werden een groot aantal voorwerpen gevonden: aardewerk, waaronder uit Syrië en Palestina ingevoerde kruiken, stenen vaatwerk, delen meubilair, ivoorsnij werk, sieraden, vuurstenen en kope ren werktuigen en veel inscripties, voornamelijk op de kleistoppen, waarmee het aardewerk werd ver zegeld.; In de corridor om het graf bevin den zich tien kleine graven van die naren. Een muur van kleistenen om geeft niet alleen dit graf maar ook een daarbij behorend zgn. bootgraf, waarin voor het eerst een houten boot werd aangetroffen met een la ding van grof aardewerk. Deze vondst werpt ook licht op de betekenis van de houten boot die het vorige jaar aan de Zuidzijde van de pyramide van Cheops in Gize werd ontdekt. Evenmin als in Sakkara is daar sprake van een zonneboot, maar van een boot die waarschijnlijk bij de begrafenis van de koning werd gebruikt, daardoor gewijd was en bij het graf van de koning werd bijgezet. Ter verduidelijking van een "en an der werden een aantal lichtbeelden vertoond.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2