Prof. v. Slogteren werd gehuldigd Bouwondernemers maakten Ned. Bouwkas voor de rechtbank zeer ernstige verwijten Jaarvergadering Bloembollencultuur Zure tulpen vormden het meest besproken probleem Premie verplichte fondsen 0,2 pet omhoog Uitvaart van bergingstoren dreigt een werkelijke uitvaart te worden Akkerbouwers hebben met veel zorgen te kampen Uitslaande brand in venduhuis van Gronings oude binnenstad DE LEJUSb CU U KA TWEEDE BLAD - PAGINA 2 In-de gisteren te Haarlem gehou den vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft de voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, een hartelijk woord van gelukwens gesproken aan het adres van prof. dr. E. van Slogteren, di recteur van het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse. De professor werd gefeliciteerd vanwege de onderscheiding, een erecertificaat, dat hem vanwege de American Hor ticultural Cóuncil namens de Ameri kaanse Tuinbouwwereld was uitge reikt, op 28 October j.l. In de zgn. „citation",» die daarbij was gevoegd, stond te lezen: „Liefhebber van planten, zoe ker naar waarheid, ver vooruit ziende stichter en bestuurder van een internationaal beroemd in stituut. Dank zij uw onvermoei- de en onzelfzuchtige arbeid op het gebied van de zuivere en toe gepaste wetenschap gedurende zo vele jaren kon de schoonheid van de prachtig bloeiende bloem bollen steeds méér over de we reld worden verspreid. Mede-opderzoekers, bloembol lenhandelaren, kwekers en lief hebbers, overal vandaan, stem men samen in een loflied om u te groeten en te danken vnor uw roemrijke bijdragen op het ge bied van de tuinbouw". Jhi\ Van Nispen wilde namens de vakgenoten die hulde onderstrepen; hij noemde de tekst uit het hart ge grepen van alle bollenmensen. „Na de belangrijke doch ongetwij feld vermoeiende reis zo zeide hij die u zojuist door de Verenigde Staten hebt gemaakt, waar u op nieuw de belangen van de Neder landse bloembollencultuur hebt ver dedigd en door uw naam en faam ook Holland's naam en faam hebt beves tigd, stellen wij er prijs op u onze gelukwensen tot uitdrukking te bren gen en onze dank voor uw onver moeide toewijding aan onze zaak. Amerika vóór geweest. Veel méér kunnen wij niet doen, want al is Amerika ons op velerlei gebieden vóór, onze vereniging is in waardering voor uw persoon en uw werk en dat van uw medewerkers toch wel Amerika verre vóór geweest door u reeds in 1925 de hoogste on derscheiding, die wij u vermogen te geven, het erelidmaatschap van onze Koninklijke Vereniging, aan te bie den. De voorzitter bood niettemin dï onderscheidene een fraaie kist siga ren aan. Prof. Van Slogteren dankte voor die hulde met bescheiden woor den en hij verklaarde, dat zijn werk niet mogelijk was geweest zonder de steun van de bloembollenmensen zelf en zijn goede staf van medewerkers. De agenda, die de vergadering af to werken kreeg, ging met uitzonde ring van het punt betreffende de zure tulpen vlot onder de hamer door I)e vergadering ging accoord met het prae-advies van het hoofdbestuur inzake het voorstel van de afdeling Bloemendaal-Overveen om de leden te verplichten eens per jaar hun met bloembollen beplante oppervlakte aan het hoofdbestuur op te geven ter vaststelling van de contributie. De afgevaardigden waren evenals het hoofdbestuur van oordeel, dat de be oordeling aan de afdelingsbesturen moet worden overgelaten. Contributie-inning. Dezelfde afdeling nam haar voor stel om de contributie van de groe pen, die onder de vereniging ressor teren, tegelijk met de lidmaatschaps- kosten van de vereniging te innen, terug- Dat geschiedde niet alleen, om dat het voorstel naar de mening van het hoofdbestuur practisch onuit voerbaar is, maar ook omdat uit het prae-advies bleek, dat men er wel naar wil streven de inning te vereen voudigen, door b.v. de contributie van leden van verschillende groepen in eens te laten innen. Dat was naar de met het bestuursvoorstel om aan ar tikel 9 van de statuten toe te voegen: „Voorts kan het hoofdbestuur een lid royeren, wanneer gebleken is, dat dit lid zich niet houdt aan de be palingen van één of meer reglemen ten der vereniging". Deze toevoeging zou noodzakelijk geworden zijn, omdat er enkele beursbezoekende makelaars en tus senpersonen zijn, die weigeren te voldoen aan de bepaling in het beurs- teglement om 40,per jaar te be talen voor een „vergunning tussen handel". Naar aanleiding van enkele opmer kingen uit de vergadering verklaar de de voorzitter, dat die maatregel natuurlijk geen betrekking had op de enkele keer, dat iemand voor zijn buruman een transactie afsluit. Dat is slechts een kwestie van vrienden dienst. Men wil namelijk alleen die mensen tot betaling verplichten, die beroepsmatig bij transacties bemid delen. 1 Zure tulpen. Zoals te verwachten was, vormde de kwestie van de zure tulpen het be langrijkste onderwerp ter bespreking. Daaromtrent was er een voorstel in gediend door de afdeling Hillegom, die het probleem op een bepaalde manier uit de bollenwereld wilde helpen. Het hoofdbestuur stond op het. standpunt, dat er inderdaad ten aanzien van de zure tulpen een rege- Iling moet worden getroffen en het meende, dat het Hillegomse voorstel een punt van uitgang zou kunnen zijn. Het bracht echter alleen het pro bleem zelf ter vergadering in discus- I sie om de meningen der afdelingen te peilen. Het Hillegomse voorstel zou dan in handen gegeven worden van de Vaste Commissie voor het Handelsreglement, waarna het offi cieel in de voorjaarsvergadering van de Vereniging behandeld zal worden. Verschillende afgevaardigden gaven hun visie op de kwestie en uit de veelal technische commen taren bleek wel, dat de zure tul pen niet in een handomdraai uit het vak verdwenen zullen zijn. Onder meer werd bezwaar ge maakt tegen de voorgestelde mo gelijkheid, dat exporteurs nog na zes weken reclame zouden maken over een partij tulpen, die zuur zouden zijn. Ter vergadering achtte men dat bezwaarlijk, want men was van mening, dat sommige exporteurs de tulpen vaak niet behandelen zoals dat behoort. Het is dus niet uitgeslo ten, dat de tulpen na levering door de kweker pas bij de expor teur door een minder goede be handeling zuur worden. Het hoofdbestuur kreeg tenslotte enig idee van de meningen, die bij afgevaardigden en afdelingen leven en in de voorjaarsvergadering zal een concreet voorstel ter tafel ko men. Op een verzoek uit de vergade ring zal die bijeenkomst iets "later dan gewoonlijk gehouden worden, zodat ook de exporteurs er aan kun- ren deelnemen. Uitvloeisel verhoging honoraria De premie van de verplichte zie kenfondsen zal in verband met de jongste honorariaverhogingen van artsen en apotheker met 0.2 pet. ver hoogd worden. Waneer de minister van sociale zaken het advies van de Ziekenfondsraad en dat van de S.E.R. opvolgt zal de premieverhoging van 4 tot 4.2 pet. op 1 Januari een feit zijn. Reeds eerder was bekend gemaakt, dat het duurder worden van de medi sche behandeling een premiestijging tot gevolg zou hebben. De datum van ingang is echter eerst gisteren door de heer C. J van Lienden, voorzitter van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen bekend ge maakt. SLACHTOFFER GASONTPLOFFING OVERLEDEN. De 35-jarige mevr. Abbes-de Groot die ruim een week geleden, op 2 De cember, bij een gasontploffing in haar woning te Zuidbroek ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis te Groningen overleden. „Renate Leonhardt" lijdt schipbreuk Wanbeheer oorzaak faillissement De bergingstoren van de coöperatie ve vereniging „Renate Leonhardt", die nog steeds bij de Noordersluis in het IJmuidense Noordzeekanaal ligt, zal hoogstwaarschijnlijk nimmer uit varen. Enige bestuursleden hebben namelijk medegedeeld, dat het be stuur zelf een faillissement van de vereniging verwacht. Volgend jaar Februari is een vonnis over vorderingen te verwachten van de firma's Genius en Hoogeveen, 8.000 resp. 7.000 groot. Wanneer deze vorderingen worden toegewezen, zouden er geen kasmid delen meer zijn. Bovendien zou er nog een pakket onbetaalde rekenin gen liggen tot ongeveer ƒ23.000. Jaarvergadering in Haarlem „Ondanks de gunstige weersgesteld heid (de oogst, zelfs tot de bieten toe, had 'n goed verloop), zijn er evenwel factoren, die de akkerbouwers met enige zorg omringen. Bij de stijging der onkosten bewegen zich de pro ductie-prijzen in een dalende bewe ging. De grote voedselvoorraden in de belangrijkste exporterende landen hangen ons als een bedreiging bo ven het hoofd". Deze woorden sprak vanmorgen de heer H. A. Giesen, voorzitter van de Vakgroep Akker bouwers van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond, in hotel „De Leeu werik" te Haarlem in zijn openings rede op de algemene vergadering. De voorzitter zeide, dat vast staat, dat de opgeslagen voorraden zeer aanzienlijk zijn; bronnen spreken zelfs van een wereldvoorraad van on geveer driemaal de jaarbehoefte. Op vallend noemde spreker het, dat zeer opmerkelijke veranderingen zich hebben voltrokken in het aandeel, dat de Zjg. dollarlanden en de niet- dollarlanden hadden in voorziening in de totale importbehoefte der tar- we-exporteurs, de Verenigde Staten en Canada, daalde van 77 pet. in 1951 '52 geleidelijk tot 56 pet. in 1954 '55. Argentinië en Australië daaren tegen stegen in dezelfde periode van 12 pet. naar 23 pet. In Europa zijn vooral Frankrijk en Turkije in betekenis als tarwe-expor- terende landen zeer toegenomen. Sommigen vrezen, dat de Verenigde Staten zouden overwegen, de grote surplus-voorraden tegen elke prijs van de hand te doen, aldus spreker. Andere producten. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de gerst-export sterk is toegeno men in vergelijking met vóór de oor log, namelijk met ongeveer 100 pet., terwijl mais de laatste tijd een be langrijke teruggang vertoont. De opbrengsten in producten van ons land zijn zeer behoorlijk, ver volgde spreker. De voergranen leve ren goede beschotten en de tarwe-op- brengsten zijn zeer verschillend. Peulvrudhten zullen een grote to taal-opbrengst geven, mede door het grote areaal In de prijzen komt dit ook wel zeer tot uiting. Voor vlas mening van de afdeling O verveen-ju,gt de markt ook niet gunstig en lijn- Bloemendaal reeds een belangrijke zaad, voor zover als zaaizaad goed- verbetering. gekeurd, zal in vele gevallen, ten op- Enig misverstand was ont=t"0" zichte van gewoon slagzaad, geen over een derde voorstel van deze af- winsten opleveren. De opbrengst deling, namelijk om het bezoek aan aardappelen zal in zijn kwaliteit de afdelingsvergaderingen te stimu leren door per winterseizoen één of meerdere actuele onderwerpen het bloembollenvak betreffende in afde- lingsverband te behandelen en daar van aan het hoofdbestuur verslag uit te brengen, waarna de afdelingsrap porten tot één geheel kunnen wor den verwerkt. Het hoofdbestuur meende, dat het om practische rede nen onmogelijk is centraal voor 59 afdelingen dergelijke lezingen te or ganiseren, maar het had kennelijk het voorstel verkeerd geïnterpre teerd. Ter vergadering werd namens Overveen-Bloemendaal gewezen op een misverstand. De bedoeling was slechts, dat van de zijde van het hoofdbestuur suggesties zouden wor den gegeven voor een bepaalde dis cussie-stof. Daarmede kon de voor zitter zich volkomen verenigen en hij meende, dat aan het begin van elk seizoen een lijst met discussie-onder werpen gepubliceerd zou kunnen worden, zelfs met een lijst deskundi gen, die eventueel door de afdelingen gevraagd zouden kunnen worden voor een spreekbeurt. Statuten. Accoord ging de vergadering ook bezien mede door inkrimping met ongeveer 1700 ha, aanzienlijk min der zijn dan verleden jaar. De con sumptie-prijzen van bepaalde soorten zijn nog redelijk, van andere matig tot slecht. De pootaardappelprijzen liggen laag, ofschoon toch in totaal reeds een aanzienlijk kwantum is ge ëxporteerd. De suikerbieten-op- brengs zal goed zijn, het suikergehal te is echter laag. Garantieprijs aardappelen. Wanneer de huidige prijsverhou dingen op het gebied van de suiker evenwel zouden voortduren en de binnenlandse suikerproductie zou toe nemen boven de binnenlandse behoef te, zal moeten worden overwogen/ of het gewenst is, de suikergarantie te beperken tot de Nederlandse behoef te aan suiker. Spreker stelt zich voor hierover nog diepgaand overleg te plegen met het landbouwschap. Naar aanleiding van de aardappel oogst merkte de voorzitter op, dat er een voorstel is geopperd, dat in het kort hierop neerkomt, dat voor alle aardappelen, zowel zand-, klei- en fa brieksaardappelen, een bepaalde kost prijs wordt gegarandeerd, namelijk 5 pet. van de kale kostprijs. Het ligt in het voornemen, in ver band met de omstandigheid, dat het op 15 Juli 1956 350 jaar geleden zal zijn dat Rembrandt werd geboren, een grote Rembrandt-tentoonstelling in ons land te organiseren. Deze ten toonstelling, waarvoor van buiten landse zijde belangrijke inzendingen mogen worden venvacht, zal van 20 Mei30 October 1956 gelijk'ijdig worden gehouden in het rijksmuseum te Amsterdam en het museum Boy mans te Rotterdam, in die voege, dat de schilderijen van Rembrandt eerst te Amsterdam, zijn tekeningen en etsen eerst te Rotterdam worden ge toond, waarna begin Augustus de verwisseling van het tentoongetelde zal plaats vinden. Volgens een zeer voorlopige becij fering zullen de kosten, welke ge meenschappelijk door het rijk en de gemeente Rotterdam zullen moeten worden gedragen een bedrag van ca 140.000 belopen (voor verzekering, transport, begeleiding en publiciteit) het aandeel van het rijk in deze kos ten zal derhalve naar schatting Caféhouders vermaand voortaan te vermanen In Limburg heeft de Vereniging voor Alcoholbestrijding bij Snelver keer een circulaire gezonden naar alle 3346 caféhouders van Limburg en daarin hun medewerking gevraagd voor de strijd tegen het steeds onvei liger wordend verkeer. De circulaire vertelt de caféhou ders, dat de Vereniging noch hun het bestaan, noch de klanten hun borrel misgunt, maar dat alcohol bij snel verkeer nu eenmaal de grootste geva ren kan opleveren. Wanneer een auto-, motor, of scoo terberijder niet meer in staat moet worden geacht op de juiste wijze op DODELIJK ONGEVAL. BERECHT. Op 13 October van dit jaar heeft een 34-jarige aannemer uit Munster- Geleen met zijn auto de berijder van -- - - .- een bromfiets P. J. Salden op de de weg te kunnen reageren, vraagt de Overbroekerweg te Hoensbroek aan- circulaire de caféhouders er bij hen gereden met het gevolg, dat de ge-1 °P aan *e dringen zich per taxi naar troffene een dag later aan de gevol-1 huis te laten brengen of een ander gen van een schedelbasisfractuur is hun voertuig te laten besturen. Wan- overleden. Gisteren moest K. voor neer de klant niet bijster enthou- 70.000 bedragen. Bovendien dient elk der beide musea een aantal af zonderlijke uitgaven te doen voor de eigen tentoonstelling, o.a. voor de inrichting ervan, waarvan het be drag op ca 30.000 wordt getaxeerd. Voorlopig dient er dus rekening me de te worden gehouden, dat de totale kosten per museum ca 100.000 zul len bedragen. Hiertegenover staan de inkomsten uit de toegangsbewij zen, welke onder de middelen zullen worden gebracht. Het zal van het succes der tentoonstelling afhangen of deze inkomsten zullen opwegen tegen de kosten, dat zulks het geval zal zijn ligt wel in de lijn der ver wachting. De minister stelt voor, op de be groting 100.000 gulden voor de her denking uit te trekken. Hij doet dat in een nota tot wijziging van zijn be groting voor 1956, die bij de Tweede Kamer is ingediend. VLUCHTELINGENACTIE VERLENGD. De actie ten bate van de vluchte lingen in Oostenrijk, in de vorm van een sleutelinzameling en de verkoop van prijsvraagkaarten, is verlengd tot 31 December a.s. In verband daarmede is de bekendmaking via de radio van de uitslag verschoven naar 18 Januari a,s. zo wordt van de zijde van de „Nederlandse federatie voor Vluchtelingenhulp" medege deeld. Er is veel op crediet gekocht, al heeft de heer P. Visser nog voor 13.100 aandelen weten te plaatsen, in September en October van dit jaar, hoewel de statuten van de ver eniging dij; niet zouden hebben toege laten. De voorzitter van de vereni ging, een Rotterdamse dumphande laar, heeft onlangs een rondschrijven aan het bestuur gezonden. Hierin merkte hij op, dat sinds 18 Augustus door de heer Visser fout na fout is gemaakt". „De toestand van de ber- gingstoren zelf is deplorabel. Men verwacht, dat de toren onder water, ten tijde van de voorgenomen uit vaart (Mei 1958) totaal zal zijn ver roest. Slijtage geweldig. De toren is in- en uitwendig onge- schilderd. De slijtage van het beton is zo groot, dat grote kans bestaat, dat bij het onderkomen van het bolder- platform hele stukken beton zullen wegspoelen: tijdens het transport zal de kans op scheuren niet gering zijn. De vertrekvergunning zal zeer waar schijnlijk volgend jaar niet worden verleend, omdat de toren levensge vaar voor *de runners kan opleveren". Tenslotte bestaat er nog steeds tussen de heer Visser en de overige be stuursleden een diepgaand verschil van mening over de plaats van het wrak. De ene partij meent, dat het wrak 4 y, kilometer noordelijk ligt van de positie zoals die door 't loods wezen is vastgesteld; de andere par tij houdt vol dat deze positie de juis te is. Vrcdesbibliotheek Ned. auteur opent De schrijver A. den Doolaard en de fotograaf Cas Corthuys hebben met hun boek „De toekomst in uw han den" de eerste uitgave geleverd in de door de Noorse schrijver en uitgever dr. Max Tau opgerichte „Library of Peace". De bedoeling van deze biblio theek is, boeken in vele talen te doen verschijnen. De mens duidelijk kun nen maken, dat hij ook in de vrede avontuur, strijd en overwinning kan beleven. Dr. Tau, Duitser van origine, thans Noors staatsburger, kreeg het idee voor zijn vredesbibliotheek in de oor logsjaren. Hij wilde op deze wijze na de oorlog een „brug der verzoening bouwen". Toen hem in 1950 de vre desprijs van de Duitse boekverko pers werd toegekend, heeft hij het geld daarvan gereserveerd voor de verwerkelijking van zijn plan. De volgende uitgave zal zijn een boek van en over Albert S.chweitzer, getiteld „Die Verantwortung für das Leben". Maastrichtse staan. Zonder op het stopbord te letten was hij een voorrangsweg opgereden met het gevolg, dat hij de op dit kruispunt juist passerende motor fiets aanreed met het voren vermel de gevolg. De eis luidde zes weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. rechtbank terecht siast zou zijn, zou de caféhouder hem verdieDineen hoiir aehouw waarin kunnen wyzen op de zware straften I" en het intrekken van het rijbewijs, die het gevolg zijn van rijden-onder invloed. „Indien u in deze geest zoudt willen medewerken", zo besluit de circu laire, „dan zou u een kostbare bij drage leveren tot de beveiliging van de thans dagelijks onveiliger wor dende verkeerswegen". Rnrf>nliii1r» dichtbebouwde, oude stadsgedeelte CIJIiliIJJ groot ifi> 0m kwart oyer e]f bQnd de brandweer de strijd tegen de zich In de Folkingsestraat 77 te Gronin-snel uitbreidende vuurzee met een gen, heeft gisteravond laat een felle aantal stralen aan; zowel aan de uitslaande brand gewoed in een drie J voorzijde, vanaf de margirusladder, een verkoophuis van meubilair, bed dengoed en kleden gevestigd is. Het vuur werd ontdekt door de naast het perceel wonende familie Tolhuizen, die onmiddellijk de brandweer waar schuwde. als aan de achterzijde. Samenwerking. „Systeem niet in voordeel van spaarders.'" Nederland heeft sinds enkele ja- hoge onkostenrekening, aan te dure Kwajongensstreek dupeerde blinde Enkele Alkmaarse jongens brach ten Zaterdagmiddag een donderbus tot ontploffing juist op het' moment, dat een blinde met zijn geleidehond passeerde. Het dier schrok zo, dat het aan de haal ging en de man, die hem vasthield, meesleurde. Hoewel de blinde noch de hond ernstig gewond werden had de grap toch een hoogst onaangenaam gevolg. De hond blijkt voor zijn werk niet meer geschikt te zijn. Het dier dat zijn baas eke dag weer veilig van zijn woonplaats in Alkmaar naar het blindeninstituut in Alkmaar loodste, moet terug naar de geleideschool. ren een „Ned. Bouwkas", waar men onder aantrekkelijke voorwaarden spaarder kan worden voor een eigen huis. De gemeenten worden ingescha keld en staan garant voor de hypo thecaire aflossing, die een der voor waarden van deelneming is en de „Bouwkas" heeft in de vrij korte tijd van haar bestaan vele duizenden spaarders getrokken. Enkele maanden geleden overwoog de gemeente Apeldoorn ook lid van de Bouwkas te worden, waardoor ook de ingezetenen van Apeldoorn spaarder zouden kunnen worden, maar een schrijven van de Neder landse Bond van Bouwondernemers brachten de beslissing op de lange baan, terwijl tevens enkele andere gemeenten, die zich bij de reeds 500 aangesloten gemeenten wilden voe gen, hun beslissing uittelden. De Bouwkas meende door het adres aan de gemeente Apeldoorn beledigd te zijn en diende een klacht wegens smaad in, welke gisteren voor de Utrechtse rechter behandeld werd. „Te laag en te hoog" De verdediger van de Bouwonder nemers baseerde zijn verwijten aan Het vuur was ontstaan op de twee de verdieping aan de achterzijde van het gebouw in een toonzaal; vandaar breidde het zich snel uit naar de op De Groninger brandweer rukte de derde etage gelegen stoffeerderij. met groot materieel uit, aangezien i het gevaar voor uitbreiding in dit y1®111?1,611 vonden gretig voedsel in het aldaar opgeslagen meubilair en de aanwezige stoffen. Terwijl de brandweer het vuur van verschillen de zijden aanpakte zwoegden buurt bewoners en voorbijgangers om meu belstukken en stoffen uit de show room en uit de verkoopgelegenheid gelijkvloers en op de eerste etage te halen. Grote schade. al was er geen kijk op, dat er op een Omstreeks twaalf uur was de bepaalde plaats, waar die spaarders! brandweer het vuur mees'er, maar een huis wilden hebben, gebouwd het nablussen duurde nog geruime voorzieningen, die de Bouwkas haar spaarders in rekening brengt; de ver dediger was van mening, dat zelfs als hypotheekbank de Bouwkas vrij duur was. In een technisch betoog zette de verdediger uiteen, dat de Bouwkas zeer grote v^nsten maakt die re- serven worden genoemd zonder enig risico te dragen, daar dit aan de gemeenten wordt overgedragen. Voorts was de verdediger van me ning, dat een voor de spaarder uiter mate ongunstige, onkostenregeling gemaakt was, die vooral schadelijk bleek, wanneer men tussentijd uit de Bouwkas wilde treden. De verde diger haalde een voorbeeld aan van een huisvader, die uittrad en van zijn 680,— spaargeld nog geen 75. terug ontving. „Valse voorspiegelingen." Tevens vertelde de verdediger van de Bouwondernemers, dat er keu- kenuitzetten en dergelijke door de Spaarkas gekocht werden, die hon derd gulden meer kostten, dan men er in het gewone bedrijfsleven voor moet betalen. Ook op ander gebied achtte de Bouwondernemers het optreden van de Bouwkas niet in het voordeel van de Bouwkas op een "te lage rente-uit- j de spaarders, want ongelimiteerd kering aan de spaarders, aan een tel werden spaarders aangetrokken, ook zou kunnen worden. j tijd. De tweede verdien:ng en de der- Daar de Bouwkas zich voorname- de verdieping brandden geheel uit. lijk richt tot de „kleine luiden" en benedenverdieping en de eerste in haar propaganda wordt bijgestaan etage kregen ernstige waterschade, door ambtenaren van de aangesloten Omtrent de oorzaak van de brand is gemeenten, die dikwijls op Ameri- nog niets bekend; het perceel wordt kaanse wijze propaganda voor de niet bewoond en bij het uitbreken Bouwkas maken, hadden de Bouw- van de brand was niemand in het ondernemers het dienstig geacht de gebouw aanwezig, nadelen van dit systeem aan de pu bliciteit prijs te geven. Zij blijven volgens de verdediger gisteren bij hun mening, dat de Bouwkas vele spaarders een teleurstelling bereidt, zowel financieel als ook met betrek king tot hun hoop op een huis. „Geen oplichting" De verdediger van de Bouwkas vertelde, dat de tegenpartij hem overspoeld had met nieuwe feiten, die hij eerst zou moeten onderzoe ken. Hij was echter van mening, dat in Nedeiland toch geen ruim 500 ge meenten met een instelling in zee zouden gaan, als deze zich min of meer met oplichtingspractijken bezig hield. Zijn in hoofdzaak juridisch gehou den betoog vormde een aansluiting op de verdediging, die de Bouwkas onlangs in brochurevorm het licht heeft doen zien. De uitspraak in dit korte ged'ng zal op een latere datum geschieden. VIER MAANDEN VOOR DRONKEN BESTUURDER. Tegen een 33-jarige vertegenwoor diger uit Kerkrade heeft de officier van justitie bij de Maastrichtse recht bank, mr. van Mierlo, Maandag naast een vrijheidsstraf van vier maanden het maximum van vijf jaar ontzegging van rijbevoegdheid geëist wegens verschillende verkeers delicten. Op 2 Augustus van dit jaar had de man op de Bleyerheidestraat te Kerk rade in zijn auto gereden onder in vloed van sterke drank; hij had in die straat op een heel eigenaardige wijze gereden, was van links naar rechts gezwalkt, had het verkeer be lemmerd en ramde een langs de weg geparkeerde auto. De bloedproef had een alcoholge halte van 2.25 aangetoond. Uitspraak 24 December.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6