Scheep AVONDRUST TUSSEN BALIE en tralie 'I |'<|J i Vrome kerstrebruiken in ere houden Mevr. Terlingen sprak voor Ket Gilde te Leiden hutoag 13 december 1955 DE L.EIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Minerva bood onderdak aan Hospita's huishoudelijke voorlichting. De kos ten aan deze cursus verbonden, be dragen, die hen, die reeds met emi gratie bezig zijn of binnenkort zich voor emigratie zullen aanmelden Sociëteit Minerva bood gisteravond onderdak aan 49 Leidenaren, die op 15. hun beurt weer tien jaar of langer Minerva's beschermelingen onderdak Degenen, die aan deze emigTatie- geboden hebben. Het waren de hospitae en de hospites, die in de collegium- cursus nog wensen deel te nemen, kamer ontvangen werden door de praeses collegii, mr. J. M. de Monchy. Kunnen zioh melden bij rector L. P. ''Jij kregen een medaille en de heer J. van Nes uit de Zonneveldstraat, die M. Vester, Zoeterwoudse Singel 33, ^ds zestig jaar corpsleden gehuisvest heeft, werd nog een apart in het Leiden, Tel. K 1710 - 20261, of op de "Setje gezet. cursusavond, Vrijdag 16 Dec. a.s. GEM. AANKONDIGING. KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met een op 1 Jan. 1956 in werking tredende wijziging van de Kostwinnersvergoedingsbe schikking, welke o.m. verhoging van de gezinsinkomstengrens ten gevolge heeft, voor diegenen, die tot nu toe niet voor kostwinnersvergoeding in aanmerking kwamen, alsmede voor personen, wier toegekende vergoe ding tijdens het verblijf in werkelijke dienst van de dienstplichtige werd gestaakt, tot 25 December a.s. gele genheid bestaat een aanvrage om kostwinnersvergoeding in te dienen op de afdeling Militaire Zaken der Gemeentesecretarie. Leiden, 13 December 1955. Emigratie-Cursus in Leiden Wim Kan's Kat van Huis Vrijdag a.s. 16 December zal er weer een nieuwe cursus aanvangen voor aspirant-emigranten in de R.K. U.L.O., Vrouwenkerkhof (achter de Hartebrug), Leiden des avonds om 7.45 uur. Op deze cursus wordt ge- geven: Engels, Moeilijkheden bij emi- perste plaats om Wim Kan, welnu gratie, Godsdienstige beleving, Hu- krijgt hem. een dik uur lane, als welijksvoor lichting, medische van IN DE SERIE GEMENGDE KUNST van K. en O. heeft Wim Kan gisteravond de „kat uitgelaten". Het is de gewoonte om cabaret-program ma's te vangen onder een bepaalde „kop", in de journalistiek doen wij dat ook met de berichtgeving. Het verschil tussen cabaret-koppen en journalistieke koppen is echter, dat de koppen in de krant op de berich ten slaan, maar dat de cabaretkop pen nergens op slaan. In elk geval als de kat van honk is dansen de muizen en dat gebeurt dan ook bij 't cabaret-programma van Wim Kan. In het eerste gedeelte laat Wim Kan zijn medewerkers op de zaal los zon der zich zelf te vertonen. Pas na de pauze komt hij op de proppen, maar dan ook helemaal alleen. Daarmee heeft hij het systeem van de confe rencier, die met een praatje de num mers aan elkaar bindt, verlaten voor een nieuw experiment, dat per slot van rekening dit voordeel heeft, dat niet iedereen de hele avond in touw is. Bovendien komt het publiek op de Rattel °P 0rlY Het vliegveld OiT/jj* "venten* is een maand lang b,. !uchtvaart. door de staking onder (t die personeel, wemelt van voorr;dcn zich te goed doen aan dt,„ ham en chocolade en l.',nh scherpen o^ de bedieningsk\ de vliegtuigen. Tientallen brandweerlieden roepsrattenvangers zijn in het &1(qen gekomen om de plaag te bestrJflke^ De ratten zijn van hun oorsp^ j0" lijke woonplaatsen verdrevehieuwe graafwerkzaamheden aan eei^ meca_ weg in de buurt. Vrijdag is ec_at vai^ niciën aangevallen door een l.ht van 50 cm. lengte en een gewic. ruim zes pond. POTLOOD en GEE'r No. 539. Horizr 9. beurs,'11. tel- woord. 12 (afk')' ranfitel' .ardsoort, 17. zwaardvis, Tï r,t,l 20- bakje. VhHm b term bi het schaak- o y leurstellend, 3. muur, 4. ten dele dun' °P£erold wafeltje, 8. ;n een stroom, 10. Europeaan, I '1 van de dag, 14. god der lief- ^e' j wapen, 18. deel van een helm. ^lossing morgenavond. OPLOSSING No. 538. Horizontaal: 1. Aalst. 5. hand, 6. eelt, 8. abt, 10. ere, 13. kor, 15. vor dering, 16. Est, 17. nee, 18. att, 20. Lena, 22. oord, 24. sport. Verticaal: 1. An, 2. Ada, 3. set, te, 5. hoeveel, 7. tergend, 9. beest, 11. ros, 12. ert, 13. kin, 14. one, 18. aap, 19. tor, 21. N.S., 23. Ot. Spaanse heer van Loyoladie nogal Spaans leefde, moest in een veldslag zijn been breken vóór hij tot inkeer kwam. Op het ziekbed leren vele mensen begrij pen wat „het enige noodzakelijke" in hun bestaan is. Maar waarom zullen wij wachten op zo iets on- aangenaams als een gebroken been en een ziekbed? Er zijn wel een voudiger en prettiger middelen om de vraag te beantwoorden: Wie ben ik? Waar ben ik? Waar ga ik heen? We willen wel verraden, wat ons eigen middeltje is, om daar achter te komen. Het is geen huis middeltje! Het bestaat daarin, dat we in de duisternis aan het stfand gaan wandelen, of in dezelfde duisternis in het diepst van de pol der. Wie ben ik? Een geheimzin nig wezen, dat mezelf niet tot be wustzijn heeft geroepen. Waar ben ik? Op de aardbol in het geheim zinnige heelal. Waar ga ik heen? Naar het geheimzinnig Bewust zijn, dat het bewustzijn gaf. Over weeg dit in de duistere eenzaam heid en ge hebt het enige nood zakelijke: God en zijn menselijke gestalte: Jezus, gevonden, omdat Op 2'1 October had op de kruising KorevaarstraatLevendaal een aan rijding plaats tussen een autobus en een wielrijder, waarbij een stu dent uit Voorschoten, zó ernstig werd gewond, dat hij aan de gevol gen is overleden. Gisteren stond de klaarde, dat verdachte zó in druk gesprek was met een dame, dat hij niet wist of hij rechts of links reed. Uitspraak 60 boete of 20 d. AUTO DWARS OP DE WEG GEPLAATST. Een scheepsbouwer te Leiden had op 22 Sept. zijn auto dwars op de chaufieur van de autobus uit Boakoop Ho?5 RUndtfk geplaatst, na eerst niet terecht, omdat h« bij het naar links reck> m?ar. Jïïks op d.e H' R«nd«k draaien naar het Levendaal met de 1 ê««ien te hebben, met gevolg dat n motorrijder tegen de auto was op- autobus voor de wielrijder niet tijdig gestopt had. Het O.M. was van mening, dat ver dachte de doorgang op de Korevaar straat niet had vrijgelaten en geen voorrang aan de student had ver leend, hetgeen de jongeman het le ven heeft gekost. Het OJVI. eiste f 50 boete of 20 d. De verdediger, mr Wit- lox, achtte de overtreding niet bewe zen, het slachtoffer had te laat gerea geerd, en verd. had de aanrijding niet gereden en onder de auto was terecht gekomen. Het O.M., die zo'n handel wijze treurig en zeer gevaarlijk vond, eiste 75,boete of 30 d.. De kantonrechter veroordeelde verdach te tot 45 -boete of 15 d. EEN SLECHTE LEERLINGE. Een auto-rijschool-instructeur uit Leiden stond terecht omdat zijn leer linge, een verpleegster, met de auto kunnen voorkomen. De pl.v."kan-| een_wielrijder die geheel rechts op tonrechter, mr. v. d. Brink, betuigde zijn deelneming met de familieleden van het slachtoffer, hij wees er op dat de gevaarlijke situatie bij dit gevaar lijke -kruispunt verbeterd zal worden en veroordeelde verdachte tot 12, boete of 4 dagen hechtenis. de Steenstraat reed, geschept had en tegen een muur had aangedrukt. Ge lukkig was het een laag muurtje, waardoor het slachtoffers, de heer v. Biemen over het muurtje op de grond was terecht gekomen. Het slachtoffer stelde een civiele vordering a 70, voor geleden schade in. Het O.M. wees er op, dat iemand geroepen had: „Wat doe je het weer slecht". Het Een aannemer uit Den Haag, had O.M. vond dat verdachte eerder in op 27 Augustus met zijn auto op een had moeten grijpen, en eiste 25, vreemde wijze op de Gooweg te boete of 10 d. Uitspraak 15 boete Noordwijk gereden. Inplaats rechtsof 5 d. Met toewijzing van de civiele LINKS HEER IN 'T VERKEER. van de weg, had hij zonder noodzaak links gereden. Hij had de heer J. Brandenburg, inspecteur van een N.V. uit Haarlem, als tegenligger ge heel in de -berm van de weg gedrukt en was na de aanrijding vlug wegge reden. De heer Brandenburg ver- Haarlemse keuring Het wachten is op de eerste tulpen Het wachten is nog steeds op de eerste tulpen! Want ook gisteren zag men in de keuringszaal van het Kre- lagehuis uitsluitend narcissen er- hyacinten met één bakje crocussen. Gebr. Eggink, Voorschoten, lieten een nieuwe blauwe hyacint zien, die ontstaan was uit een kruising van het kleine rose dreumesje Rosalie met de blauwe Fairy hyacint Love liness. Een aanwinst die een flinke tros produceert en een mooie blauwe kleur heeft. De bollen waren gewoon geprepareerd en 20 November in de kas gezet. Men „doopte" hem Blue Pearl. Er was nog een blauwe hyacint: Perfection van M. Veldhuijzen van Zanten, Lisse. Een fraaie aanwinst met een warmblauwe kleur, die zo wel „op de kist" als in een opge maakte maand werd getoond. In de narcissen-sector noteerden we enkele kisten Cragford van P. Hermans, Voorhout, in prima kwa liteit. De bollen waren drooggekoeld, 22/11 in de kas gezet en 10/12 had men ze in volle bloei. Daarnaast stond een kistje met Eire Gem van Ant. v. d. Vlugt Zn., Lisse. Een verdienstelijke grootkronige met geel dekblad en oranje gele cup. Over enkele wek enzal deze vermoedelijk een veel beter figuur slaan. De bol len had men 4 dagen 34° gegeven en daarna tot 1/8 op 17° om ze vervol gens droog te koelen. Op 15/11 wa- hZ de kas gegaan en op 11/12 was. Hij noemde de verdachten «ünS ™otkmn^e Jeïï een s.lechte «""«natie. Zij kregen vordering a 70,— AUTOBUSCHAUFFEUR VRIJGESPROKEN Voor de Haagse Politierechter ver- f heen de 30-jarige autobuschaufieur C. G. K. uit Alphen aan den Rijn, aan wiens schuld het te wijten zou zijn dat op 12 Juli j.l. mevr. Oost hoek-Kolk o,p de weg naar Leiden na bij de dakpannenfa'oriek ernstig was gewond. Het was een vreemdsoortig geval, want het slachtoffer werd niet door de bus geraakt, maar wel de naast haar lopende man. Deze sloeg tegen de vrouw aan, die tengevolge hiervan viel en ernstig letsel opliep. De aangereden man mankeerde niets. Het ongeluk was gebeurd toen de autobus een vrachtauto inhaalde en voor de bus links drie wandelaars naast elkaar liepen. Volgens de kroon getuige G. van R., een 36-jarige gal- vaniseur uit Leiden, kon het ongeluk niet door de buschauffeur zijn veroor zaakt. Immers, de kop van de bus was de wandelaars al gepaseerd en terwijl de bus rechtdoor reed hoorde men aan de achterkant plotseling een tik. Zijns inziens had de wandelaar plotseling een zijstap gemaakt, mis schien om een plas heen, want het had even tevoren gestortregend. De officier van Justitie kon met deze gedachtengang meegaan en hij vroeg vrijspraak, benadrukkend dat hierin geen oordeel wordt uitgespro ken over eventueel te dicht passeren. De Politierechter sprak verd. hierop vrij. BETONIJZER WEGGENOMEN Twee betonvlechters uit Leiden er kenden voor de Haagse Politierechter dat zij te Alphen aan den Rijn in April en Mei j.l. ten nadele van de firma Van Wieringen betonijzer had den weggenomen en ten eigen bate hadden verkocht. Beide verdachten waren reeds eer der veroordeeld. De officier van Justitie vertelde, dat men in Alphen aan den Rijn zegt, dat dit een vaste practijk van de he- het krijgt hem, een dik uur lang, als hoofdnummer na de pauze. IN DE SCHETJES vóór de pauze' domineerde Corry Vonk, die on danks een handicap aan haar voet weer met veel branie een tamboer majoor „hard-stikke knetter" optrom melde" een komisch gevecht leverde met de weegschaal en heel even de tragiek om de hoek liet gluren bij een naaister met een zieke man. Overigens brachten de kwieke mede werksters en medewerkers het hele leven er bij te pas met al zijn fa cetten, vooral dwaze facetten, waarvan er meer blijken te zijn, dan men zo denken zou. En dan tenslotte inviteer de Wim Kan ons allen in zijn huis kamer „op de koffie" met een gezel lig praatje, waarvan hij het geheim kent. U weet wel zo'n praatje over het weer, dat zo'n praatje opeens kan omslaan, en over de radio en de politiek en over de grote uitvindingen van de kleine mensjes. Het contact met de zaal war er al direct bij de aanvang! en men nam er tenslotte nog wat van mee naar huis ook. En wie niets meekreeg, behield de hërinnering aan een avond met een gulle lach. Geen avondlyceum in Leiden Te weinig belangstelling Zoals enige tijd geleden in ous blad is medegedeeld, overwoog het ge- meentebestur de oprichting te bevor deren van een avond-lyceum. Om de behoefte aan een dergelijke inrich ting van onderwijs te peilen, werd belangstellende verzocht zich op te geven aan de afdeling Onderwijs, Stadhuis. Thans bereikt ons het bericht, dat de reacties zo weinig talrijk zijn ge weest, dat het gemeentebestur heeft besloten aan de plannen tot oprich ting van een avond-lyceum geen ver dere uitvoering te geven. ST. ADELBERTVERENIGING. Voor de St. Adel'bertvereniging hield gisteravond, in besloten kring, rector H. L. J. M. Sondaal een voor dracht over het probleem der onker kelijkheid. De rector gaf een duide- wolken een Dakota Nu kunt u dan eindelijk 'n echte „Amerikaan" roken voor gewone Nederlandse prijs! DAKOTA heet die nieuwe sigaret. Een milde, maar tegelijk pittige Ameri kaan van de meest uitge lezen tabakken. Róók die eens! Van zo'n sigaret kikker je op! Een Dakota ont-spant de zenuwen en maakt u rustigerkalmer 85 ct per pakje thans Nederland krijgbt lijk overzicht van de stand van za ken, van de oorzaken en van de mid delen tot genezing. Zijn boeiende in leiding gaf aanleiding tot een opge wekte gedachtenwisseling. De moderator, prof. dr. J. C. Groot, sprak een korte woord over de ad- vents-beleving, de verwachting van Christus. De vergadering, welke goed be zocht was, werd, bij ontstentenis van de voorzitter, voorgezeten door de nieuwe vice-voorzitter, mr. G. W. M. Gründemann. Tot secretaris is be noemd drs. Bergen. getinte grootkronige narcis stelde G B. de Vroomen Zn., Sassenheim, ten toon onder de naam Mary Hous- ley: helderwit dekblad en een vurig oranjerode kroon. Een opvallende zaailing, die een goede stand ver toonde. Daarnaast stelde dezelfde fa. nog een grootkronige aanwinst ten toon: Shalley, wit dekblad met goud gele cup. Beide variëteiten bleken een flink aantal bloemen te geven. Tot slot: een bakje met crocussen ge uzelf gezien hebt in de spiegel de bekende Vanquard van Jac. Tol, van het heelal. St. Pancras in uitstekende kwaliteit. voor het ijzer een „gapprijs", terwijl het voor de eigenaar veel meer waard was. Tegen ieder eiste hij drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk Verlicht door het stemmig licht van kaarsen hebben de leden van het katholiek vrouwengilde gister avond met aandacht geluisterd naar mevr. L. Terlingen-Lücker, die sprak over kerstgebruiken in ons land en daarbuiten. Mevr. Lücker heeft de dames de echte kerstsfeer bijgebracht; de kerstgedachte, die leeft in de wens „zalig kerstmis" méér dan in het „vrolijk kerstfeest", dat de huis vrouw van vandaag door de leveran cier vóór in de mond wordt gelegd. Zij vertelde over wat de volks vroomheid met vrome kinderlijke verbeeldingskracht rond de kribbe heeft opgebouwd. De vrouw vooral heeft in het grote mysterie van het kerstgebeuren de tederheid gebracht. Zij heeft van het kerstfeest een gezinsfeest gemaakt. Het is moeilijk in een heidense we de stationsassistent l^d mishandeld. Wel erkende hij samen met zijn vriend aan de verkeerde kant de trein uit te zijn gestapt. Hij vertelde een verhaal dat ONA in Gouda kam pioen was geworden en dat men had gefuifd. Ter zitting toonde hij er zich verontwaardig over dat de sommatie van het slachtoffer om mee te gaan naar de stotionschef niet in meer par lementaire taal was geuit. Het slacht offer vertelde dat de jongens zich hadden verborgen in de struiken. Verd. had hem zo'n klap gegeven dat het bloed hem in de mond kwam. Verd. rook wel naar drank. D'e vriend van verd. had niet gezien dat verd. had geslagen, maar evenmin had hij gehoord wat er gesproken was want met drie jaar proeftijd, toezicht van I was al weg. Volgens de in de R.K. reclassering en 50.boete of 25 dagen. Overeenkomstig deze eis werden de verdachten veroordeeld. AAN DE VERKEERDE KANT Een 20-jarige metselaar uit Alphen aan den Rijn ontkende voor de Haag se Politierechter dat hij op 15 Mei j.l. lichtingen van de politie is verd. al tijd bereid tot vechten, maar heeft hij tot nu toe nog binnen de lijnen van de wet kunnen blijven, al pleegt hij graag lijdelijk verzet.. De officier van Justitie vond het een ergerlijke zaak. Hij eiste 50.— boete of 25 da gen. Overeenkomstig deze eis werd verd. veroordeeld. reld het kerstfeest van de wereldse geest vrij te houden. Om te bewijzen hóe dit in bepaalde streken binnen en buiten de grenzen gelukt is, gaf zij een beschrijving van vele kerstgebruiken: het blazen met de midwinter-hoorn in Twente, de Gulden Mis, die gelukkig weer als liturgisch evenement herleeft, van vele kinderlijke, maar zinvolle gebruiken in de Provence. Zij gaf een beschrijving van het St. Lucia-kro nen in Limburg, van de oude voor stellingen van de „boom van Jesse' en de roos van Jericho, die nog niet zo lang geleden in Limburg in de kerstnacht tot bloei werd gebracht. Zij adviseerde de dames oude ge bruiken in ere te herstellen. Takjes van hazelaar, peer of pruim op 3 De cember afgesneden, bloeien in de huiskamer tijdens de kerstdagen. Zij zijn een symbool van het bloeien van de tak van Jesse. De kribbe. Na de pauze sprak mevr. Terlin gen over de kerstkribbe. De gelo vigen speelden in de middeleeuwen het kerstspel in de kerken. Later werden de speler door levensgrote figuren vervangen. Aan de Francis canen komt de eer, dat zij de kribbe als uitstalling van de vrome gevoe lens, die de harten van de gelovigen beheersen, hebben verspreid. Zij ver telde van de grootste stal van de wereld, waar honderden figuren het tafereel volmaken en van de eenvou dige kribbe, die het best aan de ge dachte van Kerstmis vorm geeft. De kribbe, die in de harten van de men sen leeft, wordt misschien wel het dichtst benaderd door de stal, die als product van enige weken huisvlijt, de kamer gaat sieren. Tenslotte sprak zij over het kerst feest als het feest van de milddadig heid. Kurk uw huis niet af, zei zij, zie, dat anderen, die eenzaam zijn van dit feest van licht kunnen mee genieten. In haar dankwoord wees mevr, G. Lindenhoff-Hop, de presidente, er op, dat in Leiden een actie voor de een zamen met kerstmis gevoerd wordt. Zij dankte de spreekster en de dames Jansen-Lindenhoff en Linden- hoff, die stemmige pianomuziek ge speeld en prachtig gezongen hebben. Wat lezers schrijven KERSTACTIE Leiden, 8 Dec. 1955 Het moet er toch weer van komen. Ieder jaar wordt er in de St. Lodewijk- en St. Petrusparochie zo het een en an der gedaan om aan behoeftige en minder met aards slijk gezegende medeparochia nen iets prettigs te bezorgen. U herin nert zich nog wel dat in de voorafgaan de jaren via kleine enveloppen Uw gel delijke bijdrage aan huis werd opgehaald De Katholieke Actie zorgde dan dat er pakketten met een feestelijke inhoud van gemaakt werden. Het vorig jaar bedroeg het aantal pak ketten ruim tweehonderd en zij kwamen bij mensen, die het nu eens echt nodig hadden. Wat kunnen wij immers als daad van oprechte naastenliefde voor Kerstmis beter doen dan de noodlijden den eens te vertroetelen. Het behoort toch bij een feest dat de tafel eens lek ker goed voorzien wordt. Nu wil men het systeem van inzame len zoals de vorige jaren gebeurd is, verlaten en de rechtstreekse hulp inroe pen van een zo groot mogelijk aantal parochianen om zelf en geheel naar eigen inzicht een of meer kerstpakketten klaar te maken en te schenken voor een bepaald gezin. Het is oei. ji gedachte, die naar de ervaring leerde onder vele men sen in onze parochies leeft. Geheel zelf iets doen voor de noodlijdenden. De moeilijkheid voor velen echter is de vraag: maar aan wie moeten wij nu zo iets geven? Dit bezwaar is nu op de vol gende wijze op te lossen. Het par. comité voor Katholieke Actie wil voor dit doel het centrale punt zijn van waaruit adressen worden verstrekt van alleenwonenden, ouden van dagen, kleine of grotere geziönen, kortom van mensen die voor een kerstpakket in aan merking behoren te komen. Men kan dan verzekerd zijn dat het geschenk goed op zijn plaats komt. Een ander ge zichtspunt is dat op deze wijze niet aan een of ander adres twee of driemaal een pakket gegeven kan worden, terwijl an deren misschien overgeslagen zouden worden. Wilt U meedoen aan dit heerlijk goed doen van medemensen in de parochie? Welnu schrijf even een klein briefje, een korte notitie maar, waarin U vermeldt dat U een (of meer) pakket(ten) wilt maken en schenken b.v. voor een alleen wonende of voor twee oude mensen, of voor een klein gezin, of voor een groter gezin. Het gewenste adres worclt U dan spoedig toegezonden. Vergeet vooral niet Uw eigen adres te vermelden, anders kan het niet afgewerkt worden. Om het U nu gemakkelijk te maken, veel geloop te voorkomen om Uw briefje op de juiste plaats te krijgen, volgen hieronder namen en adressen van K.A.-leden die voor de doorzending zullen zorgen. Er wordt vertrouwd dat allen die in staat zijn om op deze aparte wijze per soonlijk goed te doen zich zullen opge ven. De zegen van het Kerstkind zal U zeker vergezellen. Uw briefje zendt U aan een van deze adressen: Mej. Hueber, Witte Singel 78; Mevr. J. Winkelmolen, Stadhouderslaan 30; Mevr. R. Eerdmans, Zoeterwoudse Singel 51; Mej. C. Tonus, Botermarkt 13 Mej. P. Raaphorst. Kam. Onneslaan 9; Mej. R. Schermer Voest, Zoeterwoudse- weg 13; P. Develing, v. d. Waalstraat 28; Q. van Niekerk, Hogewoerd 70; J. Bran denburg. Hoge Rijndijk 59; Fr, v. d. Stok, Zeemanlaan 8; A. C. Goddijn. Lammenschansweg 44.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2