Romme ontnam „levensblije" motie het leven Mimier Witte wil woningbouw opvoeren tot 70.000 huizen per jaar Tweede Kamer over loonvorming Emigratie wél of niet beperken? Paul van Kempen overleden Decentralisatie brengt verantwoording bij gemeenten 't Spiegelei van Columbus te A'dam uitgevonden Minister van Wederopbouw vraagt meer ernst van gemeentebesturen Premie vrijwillig verzekerden met 30 ct per week omkoog VRI1PAG 9 DECEMBER 1955 DF. LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Tweede Kamer, vergaderend grote nadeel van de loonpolitiek onder voorzitterschap van de heer Ritmeester, heeft gistermiddag de algemene beraadslagingen over de begroting van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid voortgezet. De heren Roemers (P.v.d. A.) en Stapelkamp (A.R.) hebben reeds het woord gevoerd. Belangrijk in deze zitting was het feit, dat prof. Romme (K.V.P.) zijn motie heeft ingetrokken, die al twee jaar als een zwaard van Damocles boven de debatten hing. Dit naar aan leiding van de houding van de minis, terraad, die gisteren met succes de vrijere loonvorming heeft verdedigd. De P.v.d.A. is schoorvoetend tege moetgekomen aan de eisen voor een vrijere loonvorming. Dus was de heer Romme bereid de loonmotie die hij „even levensblij als stervensbereid" noemde, te doen verdwijnen. De heer LEMAIRE (K.N.P.), de loonpolitiek besprekend, zegt, dat het voor hem vast staat, dat men moet komen tot een overdracht van be voegdheden aan het bedrijfsleven. In tussen erkent hij, dat het systeem der geleide loonpolitiek goede diensten heeft gedaan. Vooruitlopend op de nieuwe orga nisatie der loonpolitiek gaat de rege ring de inhoud der loonpolitiek min der aan banden leggen. Daartegen heeft hij geen bezwaar. Spr. vraagt of1 voor de vergeten groepen niet een voorlopige regeling zou zijn te treffen. De heer ZEGERING HADDERS (V.V.D.) stemt in met de algemene lijn van 's ministers beleid. Spr. zou liever eerst een regeling zien voor de weduwen en wezen en dan de al gemene kinderbijslagregeling, in plaats van andersom, zoals de minis ter wil. Voor een tijdelijke regeling voor weduwen en wezen voelt hij niet. Hij dringt aan op de grootst mo gelijke spoed. Hij juicht het toe, dat de minister wil komen tot een regeling voor alle invaliden. Spr. meent, dat winstdelipg de meest verantwoorde en praktische weg is om de werknemers te laten delen in de vermeerderde welvaart. De heer DE KORT (K.V.P.) bepleit de wenselijkheid van verbetering der invaliditeitswet; de toelagen zij!n gro ter dan de eigenlijke uitkering. Een andere zaak, welke z.i. haast heeft, is de verbetering van de kinderbij slagwet voor kleine zelfstandigen. Een definitieve pensioenvoorzie ning voor weduwen en wezen is even eens een kwestie van spoed. Een noodvoorziening wijst hij af. De heer VAN DIS (S.G.) zegtThet loon- en prijsbeleid besprekend, dat de vergeten groepen de dupe zijn ge worden. De S.E.R. heeft deze zaak nu in onderzoek en 'aarmee moeten de ze groepen het dan voorlopig maar doen. Z.i. is er weinig hoop, dat er spoedig iets zal gebeuren. De rege ring had veel vroeger moeten ingrij pen. Om de prijzen te kunnen verladen zouden de productiekosten vermin derd moeten worden. Dat zou kun nen geschieden door verlaging der zware belastingen, die op de bedrij ven drukken en door vermindering der sociale lasten. In dit verband keert hij zioh tegen de „dwangver- zekerings wetten". De heer KIKKERT (C.H.): het was, dat de verantwoordelijkheid te veel bij de overheid lag. Thans is de goede middenweg gevonden. Nu de mogelijkheid van differentiatie is geopend heeft de vakbeweging gro tere verantwoordelijkheid gekregen. Het standpunt van de minister om geen vergunning tot arbeidsbemidde ling te verlenen tot arbeidsbemidde- leven begint bij veertig" acht de heer Kikkert juist. Weg motie. De heer BIEWENGA (A.R.) zegt van oordeel te zijn, dat de radio-emi gratieplaatjes van de rijksvoorlich tingsdienst gematigd moeten worden, omdat in dergelijke uitzendingen toch steeds een zekere propaganda zit, welke op het ogenblik niet nódig is. Een algemene afremming door sub sidie-vermindering vindt hij echter ongewenst. De heer REUTER (C.P.N.) ver klaart zich tegen vrijere loonvorming, welke hij als een dwangbuis voor de arbeiders kenschetst. Spr. bepleit de noodzakelijkheid van een loonsverho ging van 5 pet De heer ROMME (K.V.P.) (reeds in de aanhef vermeld) herinnert er aan reeds eerder te hebben gezegd, waar om hij voorstander is van vrijere loonvorming en loondifferentiatie. In de gewijzigde omstandigheden moet men tot een ander loonstelsel overgaan, dat betekent geen mindere waardering voor het bestaande stel sel als men dat beziet in verhouding tot het systeem van vóór de oorlog. Het lekvaren van het bestaande stelsel heeft zijn diepere oorzaak in de gewijzigde sociale verhoudingen en de gewijzigde economische om standigheden. Hij herinnert er aan, dat de S.E.R. in zijn advies eenstemmig tot de con clusie kwam, dat men naar een nieuw systeem van loonvorming moest over gaan en voorts aan de opmerking van prof. Lieftinck, die het thans bestaan de stelsel een noodregeling noemde. Spr. hoopt, dat de minister zijn op volger kan verblijden met het ge reed zijn van een wetsontwerp. Tenslotte deelt hij mede voorne- Kostwinnersvergoeding NIEUWE REGELING voor ongehuwde militairen Gemeld wordt, dat de regeling van de kostwinnersvergoeding voor dienstplichtige militairen, die onge huwd zijn, met ingang van 1 Jan. a.s. zal verbeteren. De hoofdkostwinner in militaire dienst krijgt dan 65 procent van de bruto-inkomsten van de militair in de burgermaatschappij; is de militair mede-kostwinner dan bedraagt de vergoeding 45 procent Er wordt géén vergoeding toegekend, indien het gezinsinkomen méér bedraagt dan 75 per week voor een gezin van twee personen, dit bedrag wordt verhoogd met 5 gulden voor elk ge zinslid méér en beloopt 100 gulden voor een gezin van zes personen. Voor een gezin van zeven en meer personen bedraagt het maximum ge zinsinkomen 15 per week. Voor gehuwde' dienstplichtige militairen blijft de regeling ongewijzigd. mens te zijn aan het slot van het de bat zijn motie van 20 October 1953 in te trekken. Emigratie. In het verdere verloop van het de bat kwam tot uiting, dat alle fracties met het beleid van de regering mee konden gaan ook al waren er over de uitwerking van de loonregelingen verschillen van inzicht. De emigratie kwam ook menigmaal ter sprake. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) wilde een stemming uitlokken over de 32 millioen, die op de begroting zijn uitgetrokken voor subsidie van het vervoer van emigranten. Algemeen voelde men voor een ze kere matiging van de emigratie. De heer KORT (K.V.P.) echter stel de, dat een concessie op dit gebied een inbreuk op de vrijheid en ver antwoordelijkheid zal zijn. Men zou dan wel een actief emigratie-beleid voorwei kunnen zeggen. Om tien minuten voor middernacht wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdagamiddag een uur. 25 jaar geprofest! 19 Maart: broeder Bernardus. 8 September: J. Woudenberg, J. v. d. Velden, A. Klinkers, F. Vossen, J. Meerkens, H. Zeegers, E. Vroemen, J. Cloots, L. Bollen, C. v. Leuven, Th. Weijnen, P. v. Hest. 1 November: F. Hoogland. 50 jaar geprofest: 6 Januari: P. Eken. 25 Juli: P. den Dijck, G. Keerts. 15 Augustus: br. Valentin us. 25 jaar priester op 12 April: H. Bonnier, J. Jansen, H. Mathijsen, J. Mesters, A. Ubaghs, E. Wevers. 50 jaar priester op 26 Augustus: J. M. Hupperts. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 13 December geen audiëntie verlenen. Dirigent van Leidse afkomst met internationale vermaardheid Donerdagmorgen heeft bisschop coadjutor van Roermond, mgr. dr. A. Hanssen het nieuwe missiehuis der aters van de Afrikaanse missiën te Cadier en Keer, dat gebouwd werd nadat het oude missiehuis op 15 Maart van het vorige jaar voor een groot deel door brand in de as werd ge legd, ingezegend. De dirigent Paul van Kempen gistermiddag op ruim 62-jarige leef tijd in De Ziekenverpleging te Amster dam, waar hij sinds enige tijd ver pleegd werd, overleden. Van Kempen werd enkele weken geleden aan zijn lever geopereerd. Er trad een lichte verbetering van zijn toestand in. Hij raakte echter weder om buiten kennis en is hieruit niet meer ontwaakt. Met Paul van Kempen is een der grootste dirigentent van de tegen woordige tijd heengegaan. Paul van Kempen werd in de Hee renstraat te Leiden (vroeger Zoeter- woude) geboren in 1893 en studeerde viool aan het Amsterdamse conser vatorium. Voor de eerste keer trad hij op 13-jarige leeftijd als solist op en toen hij zeventien was kreeg hij reeds een aanstelling als violist bij het Concertgebouworkest. Zes jaren daarna aanvaarde hij het eerste-con- certmeestersóhap in Posen en later in Dortmund. Naar wereldvermaardheid Allengs ging Van Kempen zich steeds meer toeleggen op het dirigeer- vak. In 1932 werd hij eerste dirigent van de Dresdener Philharmonie, welk QPVOERING VAN DE WONINGPRODUCTIE boven het thans bereikbaar geachte niveau van 70.000 per jaar is voor de komende jaren zeker niet bij voorbaat uitgesloten. De productiviteit in het bouwvak zal dan echter zo hoog mogelijk opgevoerd moeten worden. Dit schrijft minister Witte in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Minister Witte verklaart niet minder dan de Kamer onder de indruk te zijn van de zedelijke nood, waarin met name talloze jonge mensen raken door het tekort aan woningen. Maar de minister waarschuwt ernstig tegen een verlaging van de eisen, die aan nieuwbouw worden gesteld en tegen het toelaten van semi-permahente bouw. wat aantal, omvang en tijdstip van aanvang van de bouw betreft, meer afgestemd kunnen worden op de ac tuele situatie. Voor 1956 zullen de reeds toegewe zen contingenten gehandhaafd wor den, maar de reserve, die centraal aanwezig is, zal beschikbaar worden gesteld om de aanpassing aan de bouwcapaciteit te bewerken. Minister Witte overweegt boven dien om de rijksgoedkeuringsbe- voegdheid voor kleine werken bene den de 10.000.weer in te voeren en deze te delegeren, zondef limiet, aan de gemeentebesturen. Deze kun- Ander toewijzingsstelsel Met ingang van 1957 zal een ver andering worden aangebracht in de verdeling van de aantallen te bouwen woningen over gemeenten en provin cies, waardoor de woningcontingenten meer aangepast zullen worden aan de bouwcapaciteit der provincie of per streek. Het huidige systeem heeft con sequenties die niët aan de rechtvaar digheid beantwoorden. Het nieuwe systeem zal eenvoudi ger zijn, zodat geen nodeloze zorgvul dige berekeningen worden verricht, waaraan door volgende toewijzingen de zin en de waarde worden ontno men. Het rijksgoedkeuringsbeleid zal sterker gedecentraliseerd moeten worden. Het verlenen van goedkeuringen en financieringsbeschikkingen zal dan CH. STULEMEYER COMMANDEUR ORANJE NASSAU. Tijdens de gisteravond te Breda ge houden bijeenkomst van de Brabant se katholieke werkgevers heeft de minister voor publiek rechtelijke be drijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruijn, de heer Oh. Stulemyer ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag medegedeeld, dat hij benoemd is tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau. Een nieuwigheid voor auto's is de hier afgebeelde „Spikho" rondstraler die door een in Amsterdam woon achtige Chinese zakenman, de heer Khoe is gedemonstreerd. Door middel van 'n knop op het dashbord kunnen de spiegeltjes, die naast de koplampen zijn gemonteerd, worden gedraaid en wel zo, dat zonder dat de kop- lichten in sterkte verminderen er een helder licht opzij, naar achter en zélfs naar boven kan worden gedragid. Het zoeken naar huisnummers of straatnaambordjes wordt met behulp van deze uitvinding op een gemakkelijke manier ondervangen. Op deze fotocombinatie zien we links boven de „Spiekho" gemonteerd en op de rest van.de foto in werking als .terugstraler". nen dani onnodige bouw en verspilling van arbeidsuren en materialen zelf tegengaan. Zij zullen de samenhang van de gehele bouwnijverheid dan ook meer volgen en zich meer van hun verantwoordelijkheid bewust zijn. Verder ligt het in de bedoeling de zgn. migratieregeling per 1 Januari a.s. te laten vervallen. De aanspra ken op migratieverrekening over 1955 zullen uiteraard in het komende jaar worden gehonoreerd. De verdeling van de contingenten per drie jaar zal met ingang van 1957 worden omge zet in een jaarlijkse verdeling. Lunchroom aan Haags Spui in brand Omstreeks middernacht is brand uitgebroken in een Heck's lunchroom aan het Spui te 's-Gravenhage. Het vuur ontstond in een van de keukens op de tweede verdieping. De brand, die met een hevige rook-ont- wikkeling gepaard ging, liet zich aan vankelijk ernstig aanzien. De brand weer rukte uit met vier wagens. Om streeks half een schenen de brand weerlieden het vuur meester te zijn. LUXE-BOUW VERDRINGT WONINGBOUW Woningen, geen super-kantoren In zijn memorie van antwoord oefent de minister van wederopbouw, minis ter Witte, ernstige critiek uit op de weinige ernst, die bij gemeentebe sturen wordt gemaakt in verband met het ontwerpen van bouwplannen. Het aantal aaiy/ragen, dat voor rijksgoedkeuring ligt te wachten, wijst uit, dat er bij de gemeentebesturen een te geringe ernst bestaat om de bouw van panden buiten de woning bouw af te remmen. In het afgelopen jaar heeft de niet» woningbouw het geschatte c tin gent ernstig overtroffen en vooral becriticeert de minister in dit verband de zgn. „luxe bouw". De minister toont begrip voor de uitbreiding van de industrie, die thans van de heersende hoogconjunctuur dient gebruik te maken. Maar het bouwen van ultro-moderne kantoren, van cantines en ontspanningslokalen, zou veel meer afgeremd moeten wor- WEERT CANADA KLEURLINGEN? Emigratievisum geweigerd Naar aanleiding van een bericht, dat aan de Indonesische echtgenote van een Nederlands emigrant, een emigratie-visum voor Canada is ge weigerd, vernemen wij, dat door de Canadese immigratiedienst in Den Haag een afwijzend advies is uitge bracht. Een definitieve beslissing is evenwel nog niet genomen. Deze ligt in handen van de immigratie-autori teiten in Canada. De reden voor het afwijzend advies door de Canadese immigratiedienst in Den Haag is niet gegeven. Er zijn al eerder Nederlanders van Indonesische afkomst naar Canada geëmigreerd. Aangenomen wordt, dat het afwijzend advies niet alleen is gebaseerd op het feit, dat de echt genote van de Nederlandse emigrant Indonesische is, hoewel er bepaalde richtlijnen bestaan voor de immigra tie van kleurlingen in Canada. Naar door Reuter uit Toronto werd gemeld, maakte 't Nederlandse echt paar Gerardus Haster, dat het vorig jaar naar Canada emigreerde en van welk echtpaar reeds drie zonen in Canada zijn, er zijn beklag over, dat aan de echtgenote van een vier de zoon, Johannes, die met zijn •vrouw de ouders zou volgen, geen vi sum werd verstrekt. den om daardoor de woningbouw voorrang te geven. De minister kondigt dan ook aan, dat voor dergelijke objecten steeds minder vergunning gegeven zal wor den en rekent in deze op de mede werking van de gemeentebesturen, die hier een zeer speciale verantwoording hebben. BROMFIETSER AANGEREDEN Auto reed door Op de provinciale weg Hamlburg Limmen nabij Wormerveer is gister middag omstreeks één uur een 68- jarige bromfietser, toen hij twee wiel- rijdsters passeerde, door een hem achterop rijdende vrachtwagen aan gereden; het slachtoffer werd per ziekenauto in zeer ernstige toestand naar het gemeente ziekenhuis in Zaandam vervoerd. De vrachtwagenbestuurder stopte op ongeveer 2Q0 meter van de plaats van de aanrijding en reed, na uit zijn portier te hebben omgekeken, door in de richting Alkmaar. Het signale ment van de auto was bekend; de ge meentepolitie wist later op de dag de chauffeur van de wagen aan te hou den; de vrachtauto werd in geslag genomen. DRIEJARIG KIND OVERREDEN. Gistermiddag is de driejarige Jaco bus Pastor, in de eerste Rozendwars straat te Amsterdam overreden door een personenauto; het jongetje over leed vrijwel onmiddellijk. Onverhoeds stapte het kind var» het trottoir, zodat de chauffeur van de auto, die volgens de politie zeer rustig reed, geen kans meer zag een aanrijding te voorko men» orkest onder zijn sublieme leiding we reldvermaardheid kreeg. Sedertdien heeft hij de leiding gehad van'enige van Europa's grootst opera-instellin gen (Berlijn, Aken, Bremen) en or kesten. De laatste jaren leidde hij een groot aantal concerten van het Radio Philharmonisch orkest in Hil- ver en langdurige tournees ondernam hij vooral in Italië, Frankrijk en Duitsland, waarnaast hij in verschil lende landen in internationale mu ziekfestivals optrad. Ieder jaar leid de Van Kempen te Siena (Italië) de internationale dirigenten-cursus en ook de dirigentencursus van de Ned. Radio Unie stond in 1955 onder zijn leiding. Herdenkingsplechtigheid Toen gisteravond het Radio Phil harmonisch orkest in de KRO-studio bijeen kwam voor een opname, werd aan de musici mededeling gedaan van het overlijden van de dirigent van dit orkest, de heer Paul van Kempen. De propagandadirecteur van de Ne derlandse Radio Unie, de heer E. Bom- li, sprak de musici toe en releveerde, dat de dirigent sinds 1949 het orkest op een niveau heeft gebracht, dat in de internationale pers met waarde ring wordt vermeld. De opname van deze avond werd, nadat enige minu ten stilte waren betracht, afgelast. De heer I. M. van Overvest, hoofd van de afdeling ernstige muziek van de AVRO heeft gisteravond voor de AVRO Paul van Kempen herdacht. NED. MANNEQUINS MAKEN EEN BOND Groeiende belangstelling Ook in Amsterdam zijn evenals enige tijd geleden in Den Haag de mannequins bijeengekomen om te ko men tot oprichting van een afdeling, die aangesloten zal zijn bij „Neboma", de Nederlandse Bond voor Manne quins. Ruim zestig mannequins, foto- en kapmodellen, ladyspeakers en pasda mes vonden elkaar in Krasnopolsky en tussen hen bevond zich één man, die op modeshows voor heren de nieuwe modellen demonstreert. Deze uitverkorene kwam al direct achter de bestuurstafel terecht, maar een da me, mevr. R. Richter uit Amsterdam, bleef de voorzittershamer met elegan ce hanteren. Een voorlopig bestuur werd! ge vormd en de voorlopige planen zijn: het instellen van sociale en collectieve ongevallenverzekeringen, het regelen ,van honoraria en onkostenvergoedin gen, het regelen van geschillen tus sen werkgever en werknemer, het in stellen van een fcon'dsexamen, het con troleren van opleidingen en het ver strekken van ei'kenningen aan op leidingsinstituten. De Nederlandse mannequins ver richten met deze oprichting geen we reldschokkend werk, want in ver- soheidene andere landen zoals Frankrijk, Duitsland en Engeland zijn de mannequins al reeds lang in bond en verenigd om hun belangen op hoger niveau geregeld te krijgen. Premie ziekteverzekering huispersoneel 4 pet. De premie voor de wettelijke zie- kengeidverzekering van het huis personeel worcJt van 3 gebracht op 4 Voor het eerst wordt deze pre mie in rekening gebracht bij de nota over het jaar 1955, die in de loop van 1956 aan de werkgevers van huis personeel wordt toegezonden. Dit besluit is genomen door het be stuur van de Bedrijfsvereniging voor Detailhandel en Ambachten, waarbij sinds 1 Januari 1953 de werkgevers van huispersoneel zijn ingedeeld, voorzover zij geen bedrijfspersoneel in dienst hebben en hiervoor elders zijn aangesloten. Nieuwjaarsverrassing De vrijwillig verzekerden van de ziekenfondsen zulen per 1 Januari ge middeld per week 30 cent meer moe ten betalen. Deze premie-verhoging houdt verband met het inwilligen van de honorariumeisen van artsen, tand artsen en apothekers. Besluiten over de premieverhoging zijn nog niet ge vallen doch zij vormt op het ogenblik het middelpunt van het gesprek. De vrijwiiligverzekerden in het Zuiden, die door de verhoogde ver- pleegkosten reeds een extra premie betalen zullen voorlopig voor een verdere verhoging gespaard worden. Om de kosten voor de verzekerden elders zoveel mogelijk te beperken, voeren de ziekenfondsen, die samen een regionaal of plaatselijk werkge bied delen, reeds overleg over een premiepool. Vooral de ziekenfondsen en de zogenaamde maatschappij-fond sen voelen veel voor een dergelijke premie-verevening waarbij de fond sen die de lichtste lasten dragen mee betalen in de kosten van de confra ters. Zo werken defondsen in de ste den duurder dan die op het platte land. De stadspatiënten kunnen na melijk drukker gebruik maken van de mogel'Jk om naar een specialist te gaan.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5