Het eiland Cyprus heeft altijd al een belangrijke rol gespeeld Herman Kleibrink filmde de Leidse spoorwegwerken Scheep AVONDRUST PRONONCE Verkeer op Rijksstraatweg te Wassenaar blijft toenemen .Sempre Crescendo" gaf geslaagd concert VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 DE I .KI EERSTE BLAD - PAGINA Dr. A. A. Kampman hield causerie voor „Oud-Leiden" Voor de Vereniging Oud>-Leiden hield dr. A. A Kampman, directeur van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten, gisteravond in de La kenhal de Grote Pers was stamp vol een lezing over Cyprus. Dr. Kampman begon zijn causerie met er op te wijzen, dat het eiland door de daar plaats vindende gebeur tenissen in de loop van de laatste maanden jn de belangstelling van de politici en van de pers is komen te staan .In de artikelen, die hier en daar over de huidige brandende kwes tie Enosis zijn verschenen, wordt, zei hij, veelal te weinig aandacht be steed aan de historische achtergrond van het eiland. Sprekers doel van aeze voordracht was de historische achtergrond van Cyprus nader te be lichten. Door zijn reizen in het Na bije Oosten was het hem mogelijk Cyprus van 1950 af vrijwel elk jaar te bezoeken en het in alle richtingen te doorkruisen, waarbij zijn aandacht in hoofdzaak is uitgegaan naar de monumenten, die uit zeer uiteenlo pende historische perioden zich daar nog bevinden, dan wel door opgra vingen weer aan het licht zijn ge bracht. Het eiland Cyprus, aldus spr., heeft in de loop der eeuwen steeds een belangrijke rol gespeeld. Het volk der Hethieten had er van Klein-Azië uit betrekkingen mee, de Grieken vestigden zich er van de 7de eeuw burchten is St. Hilarion of Dieuda- mour, waar de Koninklijke familie zich van Nicosia uit in tijden van gevaar kon terugtrekken. Te Nicosia en Famagusta verrezen prachtige ka thedralen, die nog heden getuigen van de vaardigheid van hun archi- terten. Het meest bekend van de Gothische bouwwerken is de Abdij Bellapais aan de Noordkust, niet ver van Kyrienia. In 1489 werd het eiland door de Venetianen bezet, die er de Westerse heerschappij handhaafden tot 1571, toen hun laatste bolwerk, de havenstad Famagusta, in handen van de Turken viel. Ook tijdens het Turkse bewind (15711878) wist de Grieks-Ortho doxe kerk zich op het eiland te hand haven, terwijl zich daarnaast Tur ken op het eiland vestigden, die mo menteel c.a. 20 van de bevolking uitmaken. De Gothische kathedralen te Nicosia en Famagusta werden in moskeeën veranderd en zij bleven dit ook toen conform de bepalingen van het Congres van Berlijn, Cyprus in 1878 door de Engelsen ter be sturing werd overgenomen. Engeland maakte er in 1914 Engels gebied van en verklaarde het in 1925 tot een Kroonkolonie. Gelijk bekend is Cy prus thans na de ontruiming van de Suezkanaalzóne het belangrijkste Britse militaire steunpunt in het Na- j bije Oosten, maar nog steeds, zo be sloot dr. Kampman zijn interessante lezing, kan men op Cyprus zwerven door de monumenten uit lang vervlo gen tijden, waaronder de Orthodoxe kerkjes met hun fresco's en oude iko- GEM. AANKONDIGING. UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Hol land bij besluit van 29 November 1955 no 190, hebben goedgekeurd het bi.' raadsbesluit van 26 September 1955 no. 265, vastgestelde partiële uitbrei dingsplan „LeidenBoerhaavelaan' met betrekking tot gronden, gelegei ten Zuidoosten van de Poelwetering ten Zuidwesten van de Maredijk, tei Zuidoosten van de Boerhaavelaan er ten Noordoosten van de Van Swie- tenstraat, met bijbehorende bebou wingsvoorschriften, zulks met in trekking van een gedeelte van het uitbreidingsplan dezer gemeente, vast gesteld bij raadsbesluit van 6 Novem ber 1953. Het goedgekeurde plan ligt met uitvoerige kaarten c.a. voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie, af deling openbare werken (kamer 111). Leiden, 9 December 1955. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. af. De Assyriërs schijnen ook een nen een belangrijke plaats innemen. expeditie naar het eiland te heb ben ondernomen. Zeker is, dat Cyprus van de 6de eeuw af en vooral na de periode der Perzische overheersing die kort voor 500 aanvangt, een be langrijk economisch en strategisch steunpunt in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee is geweest. Tal- ïijk zijn de monumenten, die ons door de opgravingen uit de klassieke oudheid hebben bereikt; het christen dom deed er reeds 500 jaar na Chr. zijn intrede en het eiland is van dat moment af steeds in grote meerder heid christelijk gebleven. De komst der Kruisvaarders Bij de komst van de Kruisvaarders in 1190 was Cyprus een gebied, dat tot het Byzantijnse Rijk behoorde. De bewoners spraken er Grieks en had den zich, na het grote schisma van 1504 gesteld onder de patriarch van Constantinopel, d.w.z., dat zij Grieks- Orthodox waren, hetgeen zij, ondanks 4 eeuwen Latijnse overheersing, zijn gebleven. Nadat het eiland door Ri chard Leeuwenhart in 1190 was ver overd, werd Cyprus het jaar daarop de zetel van de dynastie van Lau- signan, uit Zuid-Frankrijk afkomstig, die er zich heeft gehandhaafd tot 1489. In deze tijd bouwden de kruisvaar ders er in de 13de en 14de eeuw kolossale burchten, zowel aan de Zuid en Oostkust als op de Noordelijke bergrug. De belangrijkste van deze POTLOOD en GEEST No. 537. Horizontaal: 1. prachtig feestmaal, 5. lichaamsdeel, 6. offertafel, 8. boom, 9. Europeaan, 10. meisjesnaam, 13. oude lengtemaat, 14. vreemde taal, 17. vlaktemaat, 18. getuigschrift. Verticaal: 2. zandheuvel, 3, ver sterkte plaats in Indië, 4. tijdrekening, 6. stad in Drente, 7. grootste bergke ten der aarde, 8. water in Friesland, 11. telwoord, 12. tweehoevig zoogdier, 15. opening, 16. water' in Z. H. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 536. Horizontaal: 1. kelder, 5. Po, 6. ra, 7. reu, 9. kan, 10. nar, 11. liter, 13. een, 15. aak, 17. toe, 19. Ra, 21. ot, 22. kranig. Verticaal: 1. koe, 2. la, 3. era, 4. rartd, 5. pro, 8. uniek, 9. krent, 12. bark, 14. pet, 16. Aar, 18. oog, 20. in. DE Westenwinden waaien door de kale takken en rammelen ze als klapperende geraamten door elkaar. Straks komen de sneeuw, de ijzel en de vorst. Dan is de doodse winter heer en mees ter. Geef dan de moed maar op De moed maar opgegeven? Dat nooit, zo denkt gedachteloos de natuur. Aan iedere dorre tak is voor het gevallen blad een knop gezet, zorgvuldig ingepakt in kraag en das, om koude te weer staan. En straks begint het lie ve leven weer opnieuw! Verliezen we nooit de moed. Ook als na veel ellende ons le vensblad verzieken en vergelen gaat en eindelijk in de aarde valt, bloeit het weer uit de knop om hoog ten hemel om nooit meer te verwelken. Van die monumenten liet spr. een groot aantal lichtbeelden waarvan vele gekleurd zien, waardoor de aanwezigen een goede indruk kregen van de historische achtergrond van Cyprus. Burgerlijke Stand Geboren: Johan Frederik z. v. F. J. Linde en B. Versteeg. Ronald Peter z. van S. van Aggelen en L. M. S. Gerlings. Pauline Anna Margaretha d. v. H. Hartog en J. van Iterson. Ma ria Petronella Rensje Diena d. v. F. Flippo en C. van Materen. Susanna Christina Maria d. v. P. Beekman en J. Mulder. Johanna Maria Cornelia Louise d. v. J. M. Smidt en M. A. Middendorp. UW ADRES VOOR BETERE NYLONS f/r De Leidse cineast, Herman Klei- ink, heeft gistermiddag in de rote Pers van de Lakenhal voor jn aantal belangstellenden een film an één uur over de spoorwegwer- jn te Leiden getoond. Kleibrink is een uitstekend vak- lan. Zijn plaatjes zijn bijna altijd .aarscherp en hij weet hoe hij de amera moet hanteren. De vertoonde ilm schreeuwt echter om commen taar en geluid, maar óók om de schaar, die het aantal meters film drastisch zal reduceren. Want Kleibrink heeft niet kunnen vermijden, dat deze film eentonig De Leidse Instuif, die zijn naam met recht eer gaat aandoen door steeds meer belangstellenden aan te zuigen, gaat een amateur-wedstrijd houden. Amateurs van Leiden, die noten, konijnen of welsprekendheid in hun mars hebben (om maar eens iets te noemen) worden uitgenodigd. Amateur-artisten van Leiden wordt wakker en vertoont u van uw meest uitgeslapen kant op deze reveille vóór het forum van een deskundige jury. De winnaars worden met prach tige prijzen beloond. De aanmelding voor deze wedstrijden, die van 7 Jan. t.m. 11 Februari gehouden zul len worden, moet uiterlijk 24 Dec. a.s. binnen zijn bij de programma- leiding van de R.K. Instuif, Bredero- straat 35, Tel. 21018. Zaterdag 10 Dec. organiseert de Instuif een Forum-avond, 17 Dec. een Adventsavond en 26 Dec. volgt een Kerstbal. St. Lodewijksgroep. A.s. Zondag is het voor de St. Lo dewijksgroep, de dag waarop het 21- jarig bestaan wordt gevierd. De H. Mis, die om- half negen begint, zal worden opgedragen in de Don Bosco- school aan de Boerhaavelaan. Na een stevig ontbijt zullen zij zich vervol gens storten in een avontuurlijk spel, waaraan alle welpen en verkenners zullen meedoen. Agenda Leiden VRIJDAG. Ver. van oud-leerlingen der Am bachtsschool. Spr. G. J. Captijn over „Nieuwe materialen", 8 u. namiddag, Stadsgehoorzaal (Kleine zaal). Vogelshow „Avibus". 7.30 uur nam. St. Leonardushuis, Haagweg. Ned. Ver. van Vervoerspersoneei. Kon. Ver. „Litteris Sacrum" speelt „Een bakersprookje", 8 uur nam. Schouwburg. Excursie Inst. voor Arbeiders- Ontwikkeling. 7.45 uur nam. Museum voor Volkenkunde. ZATERDAG. Instuif, 8 uur. Forumavond. 't Huis „Over 't Hoff (Gerecht 10). Jen besturen hun plaatsen hebben in- Receptie 25-jarig bestaan. 3.30 uur. genomen, heft Stotijn de dirigeerstok Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. tot de uitvoering van de „Suite in b O.K.O.-klaverjas. Het comité O.K.O. in de St. Leo- nardus-par. organiseert op 12 en 19 December in het par.-huis, Haagweg 14, een grote klaverjas-wedstrijd. Zo als elk jaar tegen Kerstmis: prach tige prijzen! Aanvang 8 uur precies. Geslaagd. Voor de akte-examens wiskunde l.o. is in Den Haag geslaagd: J. G. Noorlandt te Leiden. Heropening. Een geheel gerestaureerde gerefor meerde kerk aan de Oude Vest zal Donderdag a.s. te kwart voor acht feestelijk heropend worden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Reoht mej. F. J. Houwing te Den Haag en de heer H. Keuzekamip te Voorburg. Geslaagd voor het Cand.-ex. Ned. Recht mej. I. E. den Tex te Amster dam, mej. E. Vos te Den Haag, mej. A. M. J. Gorter te Den Haag, mej. E. Bedon G'hijben te Breda, mej. N. L. A. Labouchère te Zeist, mej. E. H. van Gulik te Groningen, mej. C. E. M. de Goederen te Den Haag, mej. A. Th. Matlung te Den Haag, mej. M. E. v. d. Tas te Den Haag; mej. J. van Litih te Den Haag, mej. H. J. Tempe- laar te Dordrecht en de heren L. J. Brinkhorst te Den Haag, N. H. Bier man te Utrecht, P. Stigter te Rotter dam, W. A. J. M. de Nerée tot Bab- berioh te Vught, C. C. Kok te Rotter dam, R. M. Smits te Den Haag, J. Th. Hartjes te Amsterdam, J. van Such- telen te Oegstgeest. Geslaagd voor het cand.-ex. God geleerdheid de heren E. Zorn te Den Haag en K. H. Meijer te Den Haag. BENOEMINGEN Bij Koninklijk Besluit is aain dr. H- J. A. Duparc, wetenschappelijk medewerker bij het Mathematisch centrum, te Amsterdam, opdracht ver leend tot het geven van onderwijs in de wiskunde aan de rijskuniversiteit te Leiden, is aan dr. D. A. van Kre velen, directeur-geneesheer van de pedologische kliniek „Cirum", op dracht verleden om in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse univer siteit onderwijs te geven in de kin derpsychiatrie. werd. De spoorwegwerken waren dat in wezen ook, als men in aanmerking neemt, dat men jarenlang niets an ders gedaan heeft, dan heien, beton ijzer vlechten, beton gieten, zand storten enz. Men moet wel de gave van Turin (Turksib) hebben om van zulk een werk een epos te kunnen maken. Maar we geloven wel, als Kleibrink zich verstandige beperkin gen oplegt wat de lengte van deze film betreft, dat een interessant en genietbaar document voor Leiden be waard blijft. Hij moet ons inziens dan ook financieel in staat gesteld worden om zijn product met geluid en commentaar te vervolmaken. Na een korte pauze vertoonde Kleibrink de aanwezigen, waaronder vele notabelen van Leiden waren, een film over de schoonheid van het duin, die ook niet af was. Prachtige kleuren en mooie opnamen, maar aan deze rolprent kleven ook dezelf de gebreken als aan de film over de spoorwegwerken. De beelden blijven te lang op het doek; deze cineast kan ook hier de verlossende schaar niet ontberen. Kleibrink is fotograaf ge bléven; hij heeft van de kansen, die de film-camera biedt weinig gebruik gemaakt. Ook deze film echter is gaaf ge noeg om een financiële tegemoetko ming wat geluid en commentaar be treft te billijken. De filmmiddag werd aangeboden door de plaatse lijke bioscoopcommissie. De heer H. van Woudenberg heeft namens de commissie de middag geopend en met dankwoorden gesloten. Laatste Berichten OPLICHTER AAN HET WERK. Gedurende de laatste maanden is een oplichter er zowel in Rotterdam als in Den Haag in geslaagd, zonder betaling allerlei goederen bij leve ranciers los te krijgen. Hij deed dit door middel van gefingeerde bestel lingen. In de laatste weken liep hij in genoemde steden te veel in de ga ten. Hij verplaatste zijn activiteit van Rotterdam naar Schiedam, vermoede lijk omdat hij daar minder risico dacht te lopen. Dit is hem spoedig noodlottig geworden, want reeds bij zijn eerste poging tot oplichting is hij door de Sdhiedamse recherche ge arresteerd. Hij heeft volledig bekend. Het is de 25-jarige los werkman M. J. B., die geen vaste woon- of verblijf plaats heeft. Hij werkte volgens de beproefde methode, maar met veel fantasie. Zo liet hij op een -bepaald adres goede ren bezorgen door te zeggen dat beta ling later wel zou volgen. Hij deed dit gisteren bij een slijterij op het Rubensplein en bestelde voor 300. aan gedistilleerd. De bestelling moest bij de garage van een dekkledenfa- briek afgeleverd worden. Men kreeg argwaan en belde de betrokken fa briek op. Daar wist men nergens van. De politie werd in de arm genomen en deze zette een val op. Een wagen met de bestelling arriveerde op de af gesproken plaats, waar B. zich aan meldde om de goederen in ontvangst te nemen. De recherche was er echter eveneens en arresteerde B. Verkeerslichten op de Deyl •yER VIERING VAN z'n 124e Dies gaf het Leids Studenten-Muziek gezelschap „Sempre „Crescendo" on der leiding van dirigent Jaap Stotijn, een alleszins geslaagd concert. Wan neer alle genodigden, afgevaardigden 2.30 uur nam. Rondleiding. Kam. On neslaboratorium. Toneelver. „Tot Ieders Genoegen". 810 uur nam. Receptie Foyer St.ads- zaal. Alg. Bedrijfsgroepen Centrale. 8 u. nam. Feestavond Stadsgehoorzaal. Kon. Ver. Litteris Sacrum". ,,De vrolijke Vrouwtjes van Windsor". 7 30 uur nam. Schouwburg. „De Speeldoos" speelt ,,'n Wespen nest". 8 uur nam. „De Burcht". Acc. Ver. D.V.V. Jaaruitvoering St. Antoniusclubhuis. 8 uur namiddag. Vogelshow „Avibus", St. Leonar dushuis. ZONDAG. St. Leonar- Vogelshow „Avibus' dushuis. St. Vincentiusver. 8 uur v.m. H. Mis Kapel Oude Vest 45, waarna ontbijt en vergadering. MAANDAG. Kath. Vrouwengilde. Causerie door mevr. L. Terlingen-Lücker. In den Vergulden Turk. St. Adelbert. Lezing rector H. Son- daal over „Het probleem der onker kelijkheid". „Het Gulden Vlies", 8.15 uur n.m. K. en O. ABC-cabaret. Wim Kan in „De Kat van huis", 8 uur n.m. Schouwburg. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 3 Dec., 13 uur, tot Zaterdag 10 Dec., uur, kl. t." voor fluiten tn strijkorkest van Joh. Seb. Bach. Nadat 't ensemble zich enkele momenten had ingespeeld en moediger was geworden, kreeg men een alleszins geslaagde interpre tatie van de mooie muziek te horen. Weinig componisten hebben de kunst verstaan zó pux'e muziek te schrijven, welke bovendien met zo'n kennis voor 't instrument geschreven is. Als solist gaf de fluitist, de heer F. Alme- kinders (lid van verdienste) fijn ge nuanceerd spel te horen, zoals bij Bach behoort: harmonie en contra punt met zijn partners en begelei dende strijkers verbindend tot een bont figurenspel. Jaap Stotijn solieerde al dirigeren de in „Vivaldi's hoboconcert in d kl. t." met begeleiding van strijkorkest. Edel en voornaam, weelderig of mij merend, zoals Vivaldi z'n muziek schreef, was ook de interpretatie door onze meester-hoboïst, die tevens zijn strijkers uitstekend in de hand hield, 8 uur j zodat de ontvouwing zeker naar zijn hart geweest zal zijn. Evenzeer spreken wij onze bewon- gaat piano. Naast polytonaal is de muziek vaak polyfoon en vaak chro matisch. Het geheel wat te veel uit gesponnen en gerekt. Het feit, dat de dirigent de Sinfonia (opgedragen aan Sempre Crescendo) waardig keurde voor de uitvoering op het concert van gisteravond moet voor de jonge com ponist een hele voldoening zijn. Voor de ongeoefende toehoorder is bij een eerste auditie deze droefgeestige mu ziek zeker niet onmiddellijk toegan kelijk. Men wist evenwel welke stu die, zowel bij de componist als bij de executanten voorafgegaan was en dat heeft men ruimschoots gewaar deerd. Tot besluit een levendige Ouverture „Taufers" van Jul. Rönt gen. Onnodig te zeggen, dat elk werk en elke speler met enthousiasme werd toegejuicht te zamen met maëstro Stotijn, die zijn orkest tot deze triomf had geleid. Na afloop be gon de gebruikelijke huldiging. J. Kortmann. TIEN JAAR EXPOGé. In verband met het tienjarig be staan van de afdeling Leiden, de juiste oprichtingsdatum is 21-7-1945, heeft het bestuur mede op suggestie van enkele leden en in verband met de financiering van een sober opgezet jubileumprogramma besloten tot het organiseren van een tombola. De commissie zal zich .voor deze ge legenheid niet tot de middenstand leidende orkest dat met de grootste toewijding en met begrip speelde, heeft dit welluidend concert bij Sto tijn een volkomen beheerste en over tuigde interpretatie gekregen. l^A DEZE INSPANNENDE bezig- waargenomen doorf de Apo-I held werden na de pauze van Joh. theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18,1 Wagenaar s quasi-ernstige Opera „de Tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, i Do8e van Venetie drie fragmenten Doezastraat 31, Tel. 21313. dering uit voor het hoboconcert met- wenden, maar men hoopt, dat elk lid strijkorkest van John Barbirolli naar 1 iets zal afzonderen zodat het geheel thema's van Pergolesl. Met het bege-1 -al slagen. Te Oegstgeest door: de ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet (Kolksteeg 25"): Tentoonstelling foto's Pim van Os. Werkdagen 25 uur nam. (Tot 10 December). BIOSCOPEN. De films voor de week van 9 tot 16 December zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. „Attila", 18 jaar. „Ik wil mijn kind terug", 18 jaar. „The country girl", 18 jaar. „De wraak van het mon ster", 14 jaar. een humor waarvan men nog altijd genieten kan, levendig en vol fantasie. Het orkest-ensemble zet te alles op alles om het volle pond te geven. Het programma was met 't oog op de late aanvang, en de lange pauze eigenlijk wel wat groot, te meer, om dat de Sinfonia concertante voor blaasquintet, orchest en obligaat piano van de hand van P. A. Greve (ere-lid van Sempre) behoorlijk veel tijd inneemt. De jonge componist is als ware zoon van zijn tijd modern georiënteerd. Geluiden in de natuur hebben er toe geleid, dat hij effect volle solofragmenten schreef voor houtblazers en hoorn, uitstekend voorgedragen door het Nederlands Studenten Blaassextet. De componist l speelde zelf verdienstelijk het obli- Eventuele goederen worden in ont vangst genomen bij de verzamel- adressen: mevr. E. M. d. Stel •hrispijn, Nieuwe Beestenmarkt 2a, Éeiden. Mevr. C. H. Hendriksen Snel, Roodborststraat 52 Leiden, tel. 26855. VERON KWAM BIJEEN. De Veron Leiden (Ver. voor expe rimenteel radio-onderzoek) heeft gisteravond in Rehoboth een Verga dering gehouden. Na een bestuurs verkiezing waarin voorzitter, de heer P. van Weerlee, secr. J. Horsink en de heren Grimbergen, Bleeker en Vink werden herkozen, wisselden door verkoop een aantal radio onderdelen van eigenaar. De heer Evers gaf een interessante beschou wing over het systeem van uitzen den zonder draaggolf en demon streerde zijn inmiddels in radiokrin gen beroemd geworden tape-recor der, die vooral door het zonderlinge model opvalt. Aan het slot van de vergadering werd nog eens de aan dacht gevestigd op het feit, dat iedere vierde Donderdag van de maand in Rehoboth een televisie avond wordt gehouden. In het voorlopig verslag van het onderzoek der gemeentebegroting 1956 hebben verscheidene leden van de raad vragen gesteld en opmerkin gen gemaakt over de steeds toene mende verkeersonveiligheid op de Rijksstraatweg. Het wordt door enige raadsleden betreurd, dat de gemeente geen bevoegdheid heeft, verkeers maatregelen op deze weg te treffen. Gedacht wordt daarbij aan het in voeren van een maximum-snelheid en het aanleggen van beschermde oversteekplatsen voor voetgangers. In hun memorie van antwoord zeg gen B. en W., dat het instellen van een maximumsnelheid op grond van de thans bestaande wettelijke be palingen niet mogelijk is. Het colle ge verwacht daarin evenwel binnen kort een verandering. De verkeersintensiteit op de Rijks straatweg neemt steeds toe. Aan de hand van tellingen heeft men kun nen vaststellen, dat een jaar geleden dagelijks 18.000 voertuigen van deze weg gebruik maakten. Dit jaar is het dag-gemiddelde ongevee- 24.000, ter wijl in Juli zelfs een totaal van 29.000 motorijtuigen werd geteld. Van de weg over het viaduct wordt, in tegenstelling tot veler mening, een nuttig gebruik gemaakt, zo hebben tellingen uitgewezen. Het aantal ver keersongevallen bij het viaduct is dan ook afgenomen. De situatie daar blijft echter zeer gevaarlijk. De Rijks waterstaat heeft ingrijpende plan nen tot verbetering van de situatie uitgewerkt. Overigens wordt ten aanzien van de Rijksstraatweg gestreefd naar in cidentele verbeteringen op korte ter mijn. Onlangs zijn plannen ontworpen een betere regeling van het ver keer op de Deyl met behulp van verkeerslichten. De verlichting van het donkere gedeelte tussen Eiken laan en de Deyl kan zeer binnenkort worden tegemoetgezien. KONJNKL. JACHTPARTIJ OP „DE HORSTEN" De jachtpartij op de konink'ijke landgoederen „De Horsten" in Was senaar, waaraan oan. werd deelgeno men door prins Bernhard en ex-ko ning Michael van Roemenië, heeft de gehele dag geduurd. Het eerste schot viel 's morgens kort na 9 uur en er werd gejaagd tot zonsondergang, on geveer kwart over vier. Ook de echtgenote van de ex-ko ning was gast op deze jachtpartij; zij volgde met de filmcamera de ver richtingen van de jagers. De jacht stond onder leiding van jhr. E. W. Röell, hare majesteits ja- germeester in Zuid-Holland. In het gezelschap van de prins en van de ex-koning bevonden zich o.m. baron Van Hardenbroek, mr J. H. L. L. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, de heren Geertsema en Visser, mr R. J. E. M. van Zinnicq Bergman, ma joor W. F. K. Bischoff van Heems kerek en enkele buitenlandse gasten. Een 40-tal drijvers was bij de jachtpartij ingeschakeld, 's Morgens werden, in verschillende delen van de uitgestrekte landgoederen vier z.g. „driften" gemaakt. Om 1 uur werd de middagpauze gehouden. Het hoge gezelschap gebruikte de maal tijd in het jachtslot op Ter Horst; voor de overigen werd een smake lijke maaltijd van zuurkool met worst opgediend in de Orangerie, bij het slot, terwijl de traditionele bor rel vooraf niet ontbrak. 's Middags werd de jacht voortge zet. totdat de duisternis begon in te vallen. Bij het jachtslot werd het ta bleau opgemaakt: het geschoten wild, neties gerangschikt. Het tableau bestond u't naar schat ting ruim 200 stuks wild, waarvan ongeveer 150 fazanten, 30 snippen en kleinere aantallen hazen, konijnen, eenden en talingen. watering achter de jachtwerf „Prin- cehaven" is door de architect uitge werkt en besproken door de hoofden van diensten, aldus delen B. en W. in hun memorie van antwoord mede. Op een vraag in het voorlopig ver slag naar het standpunt van B. en W. ten aanzien van het tram- en bus- vraagstuk in deze gemeente ant woordt het colleg.e, dat de concessie van de H.T.M. pas in 1970 afloopt en dat het weinig zin heeft zich thans reeds af te vragen of dan de tram door een ander openbaar vervoermid del vervangen zal moeten worden. Wel verwachten B. en W. dat in de toekomst bussen de plaats van de trams zullen innemen. In verband daarmee is in het nieuwe uitbrei dingsplan Zijlwatering geen tram baan meer geprojecteerd. Aanbesteding derde openbare la gere school. In het kantoor van de dienst van gemeentewerken heeft gisteren de aanbesteding plaats ge had van de bouw van een zesklassige school, bestemd voor de derde open bare lagere school, op een terrein bij het park Deyeroord. Er bleken 22 inschrijvingen te zijn binnengekomen, de laagste van G. H. J. Niersman, Voorschoten voor 203.000,de laagste op een na van A. de Waard, Katwijk aan Zee, voor 207.950,de hoogste van N.V. Nollen, Den Haag, met 269.000. De gunning is aangehouden. WARMOND UITVAART B. A. ISERIEF. Onder grote deelname had heden morgen de uitvaart en begrafenis plaats van de heer Bernardus Aloy- sius Iserief, regent van Huize „St. Liduina". Nadat pastoor J. Th. A. M. Gussen- hoven in de kapel van St. Liduina een H. Mis had opgedragen, ving in de parochiekerk de plecntige Rouw dienst aan, waarbij agens was pater C. F. Pauwels O.P., geassisteerd door prof. Al. F. J. L. van der Boog en kapelaan W. C. Tamis. Onder de deelnemenden waren mgr. H. J. van Deursen, mgr. dr. J. G. M. Willebrands, prof. dr. J. C. Groot, jhr. mr. L. M. F. von Fisenne en echtgenote, vele andere vrienden en zakenmensen van de beminnelijke overledene. Een eerste plan voor het nieuwe politiebureau, dat te zijner tijd ver rijzen zal op een terrein langs de Zijl- S*S$ENHE!M HAND AFGEKNELD. Een arbeider van de Plasticfabriek aan de Adelborst v. Leeuwenlaan had gisteren het ongeluk rpet zijn hand tussen een machine te komen. De hand werd totaal afgekneld. De ongelukkige werd naar het Acade- mich Ziekenhuis te Leiden vervoerd. ALPKEN AAN DEN RIJN TWEE ARBEIDERS UIT ZOETERWOUDE VIELEN VAN EEN DAK Omstreeks half een vond Donder dag bij de werkzaamheden ten be hoeve van de Genie in wijk Hoorn te Aiohen a.d. Rijn een bedrijfsonge val plaats waardoor twee inwoners van Zoeterwoude werden getroffen. De een, de heer H. A. Schrader "iep een ernsti?e hersenschudding op en werd op advies van dr. J. van Eek in het Academisch ziekenhuis te Leiden opgenomen. Zijn collega, de heer M. J. v. d. Drift kwam er nog best af met enkele onbetekende schramme tjes. Beide arbeiders, in dienst van de fa. N. v. d. Akker te Zoeterwoude, verrichtten werkzaamheden op het dak van de boerderij van de heer Oskam, welke boerderij gesloor* wordt.. Toen zij bezig waren met het verwijderen van de asbest dagbedek king van de stal, gleden zij uit en vielen van ongeveer vijf meter hoogte.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2