Ongekend grote belangstelling voor dure geschenken weerspiegelde hoogconjunctuur duin %1 Schoolhoofd in Garderen had voor de Sint en Zwarte Piet een stok achter de deur Mooiste Ned. emigrantje in Australië Gehoord jf\ eschreven edrukt Noordwijk beter „bewegwijzerd' Nieuw initiatief van „EicGiücüenstak" DINSDAG 6 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Koopavonden bleken een groot succes Met een uiterst tevreden gebaar heeft de Nederlandse middenstand gis teravond haar Sinterklaas-kasregisters afgesloten en algemeen vinden de zakenlui, dat zij nog nooit zo'n goede Sinterklaas hebben gehad als dit jaar. De gestegen volkswelvaart, die meestal slechts blijkt uit statistieken en ingewikkelde diagnoses heeft zich de afgelopen weken duidelijk gedemon streerd bij het kooplustige publiek, dat zich Sinterklaas-surprises kocht. Niet alleen is de omzet in vergelijking met andere jaren aanmerkelijk gestegen, maar tevens verlangde men de betere kwaliteiten en vele winke liers zuchten momenteel slechts met één strop: zij zijn met hun goedkope artikelen blijven zitten. GEEN „KITSCH". Het publiek kocht de duurdere ge schenken en zo kan men b.v. in Eind hoven momenteel practisch geen smaakvol damestasje meer kopen, terwijl de goedkopere soorten onver kocht in de zaken achtergebleven zijn. De belangstelling ging vooral uit naar televisie - en radiotoestellen, naar duurdere gramofoonplaten cn betere boeken, naar luxe kleding en mechanisch speelgoed, naar kostbare horloges en kunstige sieraden, naar duurdere chocolade, marsepein en bo terletter. De „kitsch" werd niet begeerd en goedkope snuisterijtjes vonden geen plaats in de zak van Sinterklaas; de belangstelling voor suikergoed, taai taai en goedkope chocolade lag bene- j den peil. Een bijzonder gewild artikel was het in Nederlanl beroemd geworden „Prismaiboek", hetgeen sommige boek handelaren minder enthousiast maakt want met „karrevradhten" zijn deze boekjes de winkels uitgedragen, het- geen natuurlijk ten koste van de duurdere boeken ging. PERSONEELSPROBLEEM. Ook de personeelsmoeilijkheden zijn vrij g;oed opgevangen. Over het algemeen is men geestdriftig over de >n on on on on on o notion „EN OOK EEN HUIS VAN SINTERKLAAS" In het gevolg van de Sinter- klaas, die gisteravond een bezoek 0 bracht aan de personeelsavond van een der Utrechtse Batterijen- Q fabrieken, bevond zich naast een vereist aantal zwarte knechten, Q een notaris en twee getuigen. Zij waren niet mee gekomen om be- n hulpzaam te zijn bij het vast- leggen van het testament van de p j, kindervriend, doch om de over- U j dracht van een huis met hun - j aanwezigheid en handtekening te U j bekrachtigen. Het is namelijk I een prijzenswaardige gewoonte Q 1 van de Sint om elk jaar als het heerlijk avondje daar is een van Q de personeelsleden van de fabriek met een huis te verrassen. Van n de 29 jaar die het bedrijf bestaat r is reeds 26 maal het feest opge- rj luisterd met de overdracht van U een dergelijk geschenk. Het spreekt vanzelf dat dit door de U daklustige kindervriend geschon- ken huis geen papieren dak heeft. 0 |T O 110110 110110 110 11 CD 110 111 verkoopavonden, al meent men, dat deze zioh over een langere periode zullen moeten uitstrekken in de toe komst. Enorme mensenmassa's zijn 's avonds naar de stadscentra gevoerd, waar een overstelpende drukte heerste. Het tekort aan personeel kon prac tisch overal goeddeels opgevangen worden door het inschakelen van „hulptroepen", die meestal gerecru- teerd werden uit de gelederen van ge trouwde winkeljuffrouwen die graag tijdens de drukte hun vroegere werk nemers een handje kwamen helpen. Alleen de meer technische bedrij ven zoals radio- en televisiezaken die niet alleen met de verkoop belast zijn, doch tevens voor instal latie te zorgen hebben, zitten momen teel tegen een schier onoverkoomba re berg werk aan te kijken, maar zij zijn vol goede moed, dat zij alle order- bonnetjes op de pin zullen hebben vóórdat de Kerstdrukte begint. Met een brede glimlach heeft de Nederlandse zakenwereld hedenmor gen de stoomboot van Sinterklaas weer naar Spanje zien vertrekken en de duizenden winkelbedienden, die deze glimlach mogelijk gemaakt heb ben, hopen nu maar, dat iets van deze blijheid in het komende salariszakje tot uiting zal komen. Dit is Janna van der Meer, die door de Nederlandse kolonie in Nieuw Zuid Wales (Australië) gekozen werd tot schoonheidskoningin van de kolonie. Janna is op het ogenblik in Nederland; deze foto werd aan boord van de „Fairsea" gemaakt op weg naar ons land. BERTHA VERLOOFD Gisteren heeft Bertha Hertogh zioh verloofd met Johan WoLkenfelt uit Venlo. Dit feit heeft in Bergen op Zoom toch meer belangstelling ge trokken dan men had verwacht; van tal van zijden mocht het jonge paar en de familie Hertogh de gelukwen sen in ontvangst nemen. De feestelij ke viering van het heuglijke feit werd des avonds in intieme familie kring gehouden. Johan Wolkenfeit die op het ogenblik nog in dienst is, is ingedeeld bij de verbindingstroepen en in Bergen op Zoom in garnizoen. Hij is meubelmaker van beroep en zal na het verlaten van de dienst in Bergen op Zoom een werkkring aan vaarden. Hij heeft reeds een patroon gevonden, waar hij na zijn soldaten tijd in dienst zal kunnen treden. Trouwplannen heeft men nog niet, verzekerde vader Hertogh ons. Inbreker en-gros werd gearresteerd Een 32-jarige Rotterdamse slij per, die Zaterdagnacht op verdachte wijze door de binnenstad slenterde, bleek bij fouillering op het politie bureau 2iOÖ.op zak te hebben plus een schroevendraaier. Na een ampel verhoor bekende hij een inbraak aan de Lombardkade te hebben gepleegd, maar toen de poli tie huiszoeking bij nem thuis verricht te, vond zij daar een groot aantal voorwerpen, dat in de afgelopen we ken tijdens inbraken aan de Rotter damse Lijnbaan zijn verdwenen. Thans is gebleken, dat de politie de hand heeft weten te leggen om de welhaast berucht geworden inbreker, die de laatste weken via het verbrij zelen van étalages verscheidene win keliers een onplezierige Sinterklaas bezorgd heeft. Tot nu toe heeft hij 25 inbraken gepleegd, maar het onderzoek duurt nog steeds voort. EMIGRANTEN OPGELICHT Een dezer dagen werd door de rijksrecherche aangehouden 'n Haags echtpaar, verdacht van oplichting van emigranten. De vrouw was als ambtenaresse werkzaam bij de Nederlandse emi- gratiedienst en heeft in samenwer king met haar man, enige afgekeurde emigranten, onder de voorspiegeling dat zij alsnog kon zorgen voor emi gratie, opgelicht voor enige honder den guldens. Aangezien het vermoeden bestaat dat meer personen het slachtoffer zijn geworden van dit echtpaar, worden deze verzocht zicht te wenden tot de rijksrecherche, Raamweg 15 te 's Gravenhage. Sint reed op een zwarte „schimmel" De traditionele schimmel, waarop Sint Nicolaas pleegt te rijden, was een zwart boerenpaard geworden, toen de bisschop van Myra zijn intocht hield in de Gelderse gemeente Beu- ningen. De oorzaak van deze gedaantever wisseling van het paard heeft burge meester Geradts voor zijn gemeente naren haarfijn uitgelegd. Beuningen heeft een prachtig stuk water bij de Waal, zeide de burge meester, dat het gemeentebestuur voor zwembad wil bestemmen. De centrale van de Prov. Gelder se Electriciteits Maatschappij, die tus sen Beuningen en Nijmegen aan de Waal staat, wil echter vliegas gaan lozen in deze waterplas. Door dit zwarte spul zullen mens en dier er volgend jaar even zwart uitzien als het paard van Sint Nicolaas tijdens de intocht. Daarom riep de burgemeester de medewerking van de Sint in, de drei ging van de gemeente af te wenden. Deze wens staat bovenaan op het ver langlijstje van de gemeente en, zo zeide de burgemeester, inwilliging zal ook het prestige van de Sint ten goede komen, wanneer hij het vol gend jaar weer op een blanke schim mel zijn intocht zal kunnen houden. BOLLEN RIJN Officieren wilden voor de jeugd een „stafje" breken Tandarts inplaats van kindervriend Een hoofdonderwijzer in Garderen heeft gisteren zijn prestige op spel gezet door Sint Nicolaas de deur van zijn school te wijzen. De goed-heilig man was over deze uitwijzing zo in zijn wiek geschoten dat hij zich een weinig vergat en de leerkracht zijn terecht wijzing moest besluiten met een: „U bent geen Sint Nicolaas. U bent een demonstrant". Dit waren de laatste woorden in een ongewone en niet onvermakelijke Sinterklaasaffaire, die zich met assistentie van een rijksveldwachter. Zwarte Piet en een handvol om standers afspeelde aan de ingang van de Hervormde Prins Bernhardschool in Garderen. Zij eindigde met het terugdeinzen van een geschokte Sint Nico laas. die heel wat eerher stel van de Garderense jeugd zal moeten ontvan gen. wil hij zijn baard nog eens in het dorp laten zien. Toegang geweigerd. Maandagmorgen omstreeks half tien werd er gebeld aan de hoofdingang van de school. De hoofdonderwij zer deed zelf open, maar in plaats van de inspecteur, die hii verwachtte, zag hij niemand minder dan de twee buitenlanders, die omstreeks 5 December een De onderwijzer verbleekte, in de klassen ontvingen de kinderen juist een zeer nuttig onderwijs, dat niet gestoord mocht worden, wilde het tenminste niet voortijdig aan de schich tige kinderhersentjes ont glippen. Hij maakte daar om een correct buiginkje en gaf de oude kinder vriend te verstaan, dat hoe pijnlijk ook, het onderwijs normaal voortgang moest vinden en zijn binnen komst dus uiterst onge wenst was. door het schoolhoofd een blik in de zak met peper noten te gunnen de man te bekeren, moesten zij met pepernoten en al het veld ruimen. Het ongeloof in de figuur van Sinter klaas. had overwonnen. Op de zwarte lijst. Waarom Sint Nicolaas en Zwarte Piet dit jaar door het schoolbestuur op de zwarte lijst zijn ge plaatst is een vraag, die een gedeelte van de Gar- dense bevolking reeds we ken bezighoudt. Het be- ZWARTE PIET OP DE ZWARTE LIJST Meester als klopgeest. Intussen hadden de kin deren door de ramen al een glimp van hun vriend waargenomen en hier en daar werd reeds schuchter het „hoort wie klopt daar" ingezet. Daar wisten de plaatselijke vertegenwoor digers van de hoofdonder wijzer echter raad op, want spoedig daarop wis ten de kinderen deksels goed wie er zonodig op hun hoofden zou kloppen. Nadat deze aubade in de kiem gesmoord was en Zwarte Piet een laatste poging had gedaan om sluit van het bestuur om de Sint ver van het school plein te houden had slechts weinig geloof gevonden en slechts een enkele was er van overtuigd dat men hard genoeg zou zijn om de schooljeugd dit aan te doen. Tot degenen, die er anders over dachten, be hoorden enkele officieren van het kamp Witten berg. Ondanks hun krijgs zuchtig uiterlijk waren zij door het verbod diep ge roerd en zochten de kin dervriend in zijn verblijf plaats op om hem op de misstand in Garderen te wijzen. Tandarts op 5 December. Zo kon het dat uit de cantine van de legerplaats een gordijn en een bijbe horend koord verdween en even later een Sinter klaas met wapperende baard en gevelde staf per jeep in razende vaart het kamp uitreed. Tien minu ten later -werd bij de kerk van Garderen de jeep netjes geparkeerd en schreden Sinterklaas en Zwarte Piet plechtig over de weg in de richting van de school. De rijkspolitie had het bezoek wel opge merkt maar ondernam geen enkele actie om het symbolische vat vol kin dervreugd, dat de twee meevoerden, voortijdig lek te stoten. De hoofd onderwijzer dacht er ech ter anders over. Het toe val wilde echter dat er op het moment dat de twee geschokt terugdeinsden, juist een jongetje stapte uit de auto van de school- tandverzorging, waarmee men uitgerekend op Sin terklaas de kinderen te lijf wilde. Het veel ge plaagde ventje smaakte 't genoegen zijn pas geres taureerde gebitje met en kele pepernoten op dege lijkheid te kunnen beproe ven. Met een mond vol van deze versnaperingen stapte hij tandarts en hoofdonderwijzer tegemoet. De heren verbleekten maar achtei de ramen klonk zwak gejuich dat echter onbegrepen door het gezag de kop werd ingedrukt. Geertje v. d. Zwaan in Hazerswoude hield Speculaas-traditie hoog QOK DIT JAAR heeft Geertje van der Zwaan in Hazerswoude haar Sinterklaastraditie in ere gehouden. Ruim 25 jaar geleden nam zij haar spccuJaastaak op zich en hoewel zij nu reeds de acht kruisjes gepasseerd is, denkt ze nog niet aan ophouden. Een dag of veertien voor de ver jaardag van de Sint begint zij ermee. Dan wordt de kruiwagen uit de schuur gehaald en met een grote bus speculaas gaat zij het dorp door. Haar zuster heeft het ook jaren gedaan en toen die overleden was, vond Geertje, dat dit karweitje in de familie moest blijven. Vandaag is het weer voor een jaar afgelopen, maar zij heeft enkele we ken tot over de oren in de vrijers (van speculaas althans) gezeten. Bak ker Oud zorgt voor de voorraad en de rest doet Geertje. Zij heeft veel vaste klanten en die kunnen staat op haar maken. Weer of geen weer, zij heeft er maling aan. Met haar tachtig jaren gaat ze nog niet voor een regenbui of een portie vorst opzij. In Hazerswoude heeft zij zich al de KUNST-PIETEN W7IE OP ZIJN LAND of in zijn boomgaard herhaaldelijk wordt lastig gevallen door vraatzuchtige vogels, zal voortaan niet meer ge noodzaakt zijn, zijn oude pak aan een bezemsteel te prutsen en dit hele tafereeltje te bedekken met een bol hoed. Vogelverschrikkers, ratels en knal apparaten hebben hun doel gemist, vooral ten^anzien van de spreeuwen, die iets gauw „door hebben" en na twee dagen de knalapparaten be schouwen als een soort muzikale om lijsting bij het slopen van fruit. In het Instituut voor Tuinbouw techniek te Wageningen heeft men thans een kunstsperwer gemaakt, die zo sprekend op een echte sperwer lijkt, dat zelfs de meest brutale spreeuw het ervan op zijn zenuwen krijgt. Men is bij het nabootsen zover ge gaan, dat de kunstsperwer zelfs kan vliegen. Via een ingenieus apparaatje, dat een motortje bevat en een nylon- koord, kan de sperwer korte vluch ten boven de boom, waaraan hij be vestigd is, maken. Proeven hebben uitgewezen, dat zelfs de spreeuwen als de dood zijn van dit laboratorium- bedenksel. Dp kosten schijnen vrij hoog te zyn, 'maar daar staat tegenover, dat er jaarlijks al een millioen wordt uit gegeven, om vogels te verjagen. En dan nog wat er door die beestjes I wo"dt geconsumeerd of voor de con sumptie ongeschikt wordt gemaakt! naam van „het Sinter klaas-vrouwtje" verworven. De laatste week van No vember en de eerste van December staan bij Geertje in hoog aanzien. Zij houdt ervan met speculaas langs de huizen te gaan en het zal haar on getwijfeld nog een aardige bijver dienste bezorgen. Met werken is zij oud geworden. Behalve op het terrein van de specu laas wat tot de familie-traditie be hoort heeft zij nog andere noten op haar zang staan. Zij is nog steeds een gewaardeerde kracht en als het ergens spaak dreigt te lopen, wordt er al gauw gezegd: „Zou Geertje niet even kunnen helpen?" En Geertje zegt nooit „nee". Als er geholpen moet worden, kan men op haar rekenen en dank zij die voort durende bereidwilligheid blijft zij vitaal bij haar ouderdom. „Tot volgend jaar Sinterklaas", heeft ze gisteren gezegd, want de kruiwagen wil ze nog niet in de steek laten. Net zo min als de speculaasjes! OORD WIJK ZAL IN HET komen- de seizoen gemakkelijker te vin den zijn. Niet dat wij persoonlijk ooit uren naar de badplaats hebben lopen zoeken, maar voor vreemdelingen scheen het wel eens moeilijk te zijn. De „bewegwijzering" was niet hele maal in orde. In sommige gevallen bleken de borden te klein en voorts zijn er mensen geweest, die zich het oog gepijnigd en het hoofd gebroken hebben aan en over het lettertype op de bordjes. Na overleg met de A.N.W.B. zullen er een aantal veranderingen worden bewerkt. Bij het benzinestation Sas- senheim komt op de rijksweg een groter richtingsbord en een nieuw voorrichtingsbord met reflecterende letters, die de richting Noordwijk aan geven. Bij het viaduct Leidse Buurt en ook bij De Deijl komen soortgelijke ver beteringen, waarvan de allervroegste badgasten reeds kunnen profiteren. Het ligt tenminste in de bedoeling van de A.N.W.B. de borden deze maand nog te plaatsen, terwijl het vermoedelijk nog bij niemand in de bedoeling ligt voor Oud en Nieuw in de Noordzee te duiken. Bollen-exportprijzen vielen niet mee Ï"\E PRIJZEN VAN de bloembollen U hebben wat de export in 1955 betreft niet altijd tot tevredenheid gestemd; in veel gevallen waren zij zelfs onbevredigend. Door de stevige markt in het voorjaar namen veel exporteurs een afwachtende houding aan, welke houding speculeerde op zo'n grote oogst, dat het aanbod de vraag zou overtreffen. Met die speculatie is het mis ge gaan. Voor de meest gangbare soorten ging de markt omhoog in plaats van omlaag en dat heeft duiten gekost voor de vele exporteurs, die ondanks tegenslagen altijd op de bres staan om de verplichtingen na te komen. Overigens schijnt de concurrentie KUNSTKRING „De Bloembol lenstreek", die geheel zonder sub sidie werkt, heeft zich indachtig het gezegde „V/ie de jeugd heeft, heeft de toekomst" aan een nieuw initiatief gewaagd. Oo Dinsdagmiddag 13 De cember organiseert hij een corw-rt- rniddag voor de leerlingen van de Uloscholen in de Bollenstreek. De wijze, waarop dit initiatief be groet is en de medewerking, die met name door de hoofden der scholen in de Bollenstreek is verleend om het te doen slagen, heeft het Kunstkring- betuur ervan overtu;"d, dat het hier mee een goede greep heeft gedaan. Tussen de 8 en 990 jongeren zullen Dinsdagmiddag a.s. in de Treslong zaal luisteren naar een uitvoering van de serenade „Eine Kleine Nachtmusik" onder de reizigers steeds toe te nemen, van Mozart, de overture „Leonore ni' T*/r~* ui i—i.i i van Beethoven en „Een nacht op de Kale Berg" van Moussorgsky. De dirigent, Marinus Adam, die in dit opzicht zijn sporen reeds verdiend heeft, zal een toelichting geven op de verschillende werken en de jeugd vertrouwd maken met de instrumen- Met stoomboten vol trokken zij naar de vreemde, om daar heel dikwijls te moeten ervaren, dat iemand hen vóór was geweest bij de vaste klantjes. En niet alleen vóór, maar ook tegen prij zen had verkocht, die weinig ruimte tot winst lieten. Dat is nou ook de juiste weg niet! ten van het orkest.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6