De ervaringen van Van Krieken Ongeduldige chauffeur verbrak afzetting van opengebroken brug AVONDRUST H. T.M. wordt bedrijf in een gemeentelijk Den Haag WIE WEET.... Hebt u een goed geheugen? DINSDAG 6 DECEMBER 1955 DE LEIDSECOURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Omzwervingen in Indonesië De in Hollandia teruggekeerde hoofdagent van Krieken heeft het volgende verklaard over zijn ontvoe ring in 1954 door Indonesische infil tranten. „Op 21 October 1954 voer ik ir een prauw naar Kaimana, toen de roeiers mij waarschuwden, dat zij motorgeronk hoorden. Enige tijd later werd een prauw zonder zeilen zicht baar, die naar ik vermoedde afkom stig was van Merauke. Op de vreem de prauw werden direct daarna de zeilen gehesen en men voer in onze richting. Mijn bemanning sprong overboord en vluchtte het bos in. Ik dacht, dat de prauw wellicht in moei lijkheden verkeerde en besloot hulp te verlenen, vooral ook omdat één van de opvarenden, het type van een Papoea, mij vriendschappelijk toewuifde. Ik koesterde geen argwaan, aldus zeide de heer Van Krieken, en stapte aan boord. Enige minuten later kwa men tien personen uit het ruim en vroegen mij of ik wapens bij mij had. Ik werd daarop gefouilleerd. Vervol gens werd ik naar het achterdek ge bracht, waar hun leider op mij wachtte. Deze vertelde, dat hij en de overige leden van de bemanning van Ceram naar Nieuw-Guinea waren ge komen om bescherming te zoeken. Ik raadde hen aan door te varen naar de kampong Elnabaai. Op weg daarheen maakte de leider zich als Dimara bekend. Bij de kampong droeg hij de bemanning op de prauw stil te leggen. Uitgeladen werden o.a. rijst, twee mortieren, een brengun en munitie. Daarna werd het terrein verkend. Vier personen bleven op de prauw achter, waarna zij koers zetten naar Indonesië. Twee dagen later arriveer den wij in Dobo. Ik kreeg te horen, dat ik naar Ambon zou worden over gebracht, waar ik op 2 November aankwam. Tot 12 December verbleef ik in Ambon, alwaar ik nog enkele ongere geldheden meemaakte. Daarna werd ik met- een militair vliegtuig naar Makassar gebracht. Hier werd ik uit voerig verhoord, waarna ik opgeslo ten werd in het provoosthuis en be waakt werd door de militaire politie. Ik had twee en een halve maand geen contact met andere personen en mocht mijn kamer niet verlaten. Op 7 Maart 1955 werd ik overge bracht naar Sunggoeh Minassa, waar ik wel bewaakt werd, maar niet was opgesloten en ook niet werd ver hoord. op 20 November werd ik overgebracht naar Djakarta, alwaar ik werd ondergebracht in de gevan genis. Daar werd ik vele malen on dervraagd. Scheep POTLOOD en GEEST Op 26 November werd ik naar het hoge commissariaat gebracht. Hier ontving ik mijn paspoort en gezond heidspapieren. Vervolgens werd ik ondervraagd door de Indonesische procureur-generaal, die mij vroeg of ik niet in Indonesië wilde blijven. Ik weigerde dit. Toen werd ik 2 Decem ber per vliegtuig naar Nieuw-Guinea gebracht", aldus het verbaal van'Van Krieken. Wil Moskou terug naar censuur? De Moskouse correspondenten van het Amerikaanse persbureau „Asso ciated Press" en het invloedrijke dag blad „New York Times" zijn gisteren op het Russische ministerie van bui tenlandse zaken ontboden, waar zij een waarschuwing in ontvangst moesten nemen. Het nieuws dat zij de laatste tijd hebben gegeven was in tegenspraak met de feiten. Aan de waarschuwing werd het dreigement verbonden dat bij her haling maatregelen zouden worden genomen. Ongetwijfeld werd daar mee gezinspeeld op het opnieuw in voeren van de censuur op perstele grammen. Onlusten in Marrakesj In de Arabische wijk van Marra kesj zijn Maandag ernstige ongere geldheden uitgebroken na de begra fenis van een taxichauffeur, die vol gens een gerucht door Europeanen zou zijn vermoord. Verscheidene winkels van Euro peanen werden geplunderd en in brand gestoken. Op de veiligheidstroepen, die de orde trachtten te herstellen, werd geschoten. Het vuur werd door de militairen beantwoord. Twee demonstranten wérden ge dood en vijf gewond. Er werd o.a. brand gesticht in een hotel en in een warenhuis. Ook verscheidene Marok kaanse winkels liepen schade op. Wat zei Kroestsjef dan wel? Het Rusische blad „Prawda" heeft het Britse ministerie van buitenland se zaken er van beschuldigd, dat het steun geeft aan verdraaide verslagen van redevoeringen, welke door par tij-secretaris Kroestsjef in Azië zijn uitgesproken. De „Prawda" doelde op het verslag van hetgeen de Sowjet-leider had gezegd bij een bezoek aan de „Gouden Pagode" te Rangoon. Hij zou toen tegenover de Birmanen ver klaard hebben: „De Britten noemen u wilden, alhoewel de Birmaanse tempels twee maal zo oud zijn als de Engelse kerken". Volgens de „Prawda" echter had alleen een Birmaanse functionaris gezegd, dat de pagode was gebouwd voordat er een Britse natie bestond. Het feit, dat het hoofd van de voorlichtings dienst van het foreign office, sir George Young, de uitlating van Kroestsjef „belachelijk" had ge noemd, was een bewijs dat de Brit ten weer „in de oude fout" waren vervallen, aldus het Russische blad. De „Prawda" herinnerde aan de ver vanging in dit verband van Peter Matthews als woordvoerder van het „foreign office", vorige week, omdat hij een verklaring van premier Boel- ganin „door en door huichelachtig" had genoemd. Zelfde weertype j Een storing; die ten Zuiden van IJsland belangrijk begon uit te die- pen, ontwikkelde zidh tot een storm- j depressie met een minimumwaarde in de kern van ongeveer 960 mb. Aan zijn Zuidflank breidde het stormveld zich onder andere over de Noordzee uit. Het koufront, dat koude arctische i lucht van warme tropische hicht I scheidt, begon, nadat de depressie bij de Noorse kust was aangekomen, over de Noordzee naar het Zuiden te bewegen. Bij ons drong de warme en vochtige lucht met veel bewolking en plaatselijk met wat lichte regen of motregen het land binnen. Boven dien begon de wind op tal van plaat sen tot krachtig en langs de kust tot hard aan te wakkeren. Op de Oceaan beweegt een nieu we depressie in de richting var Schotland. Het koufront boven d& Noordzee kan zich door deze ontwik- j keling niet ver meer naar het Zuiden verplaatsen, zodat we ook morgen in de warme lucht blijven. Het weer beeld zal morgen dan ook niet veel verschil vertonen met dat van Dins- Ontloop die pijn van brandend maaginur. Neem Kennies! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt over tollig maagzuur. De remedie is een voudig en afdoende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder wa ter of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maar.... steeds Ren nies bij de hand! (Advertentie). Malenkof herrijst Malenkof, van wie men reeds be gon te denken, dat hij in ongenade was gevallen, omdat er in weken geen melding van hem gemaakt werd, blijkt thans in alle stilte gepromo veerd te zijn tot „eerste plaatsver vangend minister-president". Hij werd als zodnig genoemd door radio-Moskou, die een verslag gaf van een vergadering in een stad in het Oeralgebergte, waarop Malenkof en twee ministers aanwezig waren. Malenkof was na zijn ontslag als mi nister-president in Februari dit jaar plaatsvervangend premier geworden. Hij blijkt nu op de terugweg naar de top te zijn en staat in waardigheid op dezelfde hoogte als Molotof, Ka- ganowitsj, Mikojan, Pervoekin en Sa boerof. Soekarno's tweede huwelijk De vrouwenorganisaties in Band- jermasin op Borneo, hebben besloten het aanstaande bezoek van president Soekarno aan haar stad te „boycot ten", omdat de president zijn eerste vrouw Fatmawati niet meebrengt. De vrouwen hebben de bewoners van Bandjermasin aangespoord met deel te nemen aan de vergaderingen, va elke ter begroeting van Soekarno zijn belegd. President Soekarno zou tegen het einde van de week Bandjermasin be zoeken. Als de vrouwenboycot door gaat, zal dit de meest drastische de monstratie tegen mevrouw Hartini zijn, die ooit is gehouden. No. 524. Horizontaal: 1. lomp, 6. rustoord, 8. pasgang van een paard, 10. vaarwel, 11. onbep. voornaam woord, 13. slede, 14. optelling, 15. bij woord, 17. kreupel, 19. stuk stof, 21. vrouw van Jacob, 22. gem. in N.H.,| 24. toorn. Verticaal: 2. niet gesloten, 3 mu-i gieknoot, 4. groente, 5. werelddeel, 7.! meisjesnaam, 8. gem. in Limb., 9. lus, 12. kleefmiddel, 16. wiel, 18. zicht bare ader van een blad, 20. kruipend die, 23. academische titel (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing Na. 533. Horizontaal: 1. kolom, 4. Leo, 7. vorst, 9. Ares, 11. et, 12. nor, 13. wie, 14. te, 15. lens, 16. Emmer», 17. Eem, 19. Lidde. Verticaal: 1. kl., 2. oever, 3. loos, 5. attest, 6. mantel, 8. sein, 10. roem, 13. Wenen, 15. Leen, 18. me. WAAROM hebben we gisteren St. Nicolaas-avond gevierd, terwijl vandaag toch pas de feest- dag van bisschop Nicolaas van Myra wordt herdacht? Elk kerke lijk feest begint op de vooravond met de Vespers of Avondzangen, en eindigt op de volgende voor avond. Maar waarom begint een kerkelijk feest altijd op de voor avond? Omdat de Kerk een van oor sprong, en in hart en nieren, Jood se gemeenschap is, het nieuw-Je ruzalem, het nieuwe Sion. De Joodse dag begon met de avond, zoals blijkt uit 't Boek der Schep ping: Zo werd het avond en mor gen: de eerste dag"., „Zo werd het avond en morgen: de tweede dag" en zo tot en met de zesde dag. Zo werd het St. Nicolaas-avond en St. Nicolaas-morgen. Maar vanmiddag is het feest van de H. Ambrosius al begonnen, ook een „goed-heïlig man" maar zonder cadeautjes. Het trambedrijf van de H.T.M. zal geheel een gemeentelijke aangele genheid worden, wanneer de ge meenteraad een daartoe strekkend voorstel van B. en W. zal aanvaar den. Dit voorstel komt er op neer ,dat de overeenkomst tussen de gemeen te en de N.V. Haagse Buurtspoorwe gen voor 31 December 1955 wordt opgezegd en de Haagsche Tramweg Maatschappij in de loop van het vol gende jaar wordt geliquideerd. De gemeente Den Haag is gehouden de in particulier bezit zijnde aandelen van de vennootschap over te nemen volgens een in de overeenkomst om schreven prijs. De berekening komt er in grote trekken op neer dat het rollend ma terieel moet worden overgenomen tegen vervangingswaarde en de an dere bezittingen van de vennootschap tegen getaxeerde waarde op het tijd stip van de overneming. Uiteraard betekent dit een behoorlijke vergoe ding aan aandeelhouders, hetgeen overigens voor deze geen nieuws is, want de aandelen zijn de laatste maanden toen dit voornemen van de gemeente bekend werd aanzienlijk gestegen. B. en W. zijn tot dit voorstel over gegaan, zo delen zij de raad mee, daar de vertegenwoordigers van de vennootschap grote invloed op de gang van zaken van de Haagsche Tramweg Maatschappij kunnen uit oefenen. Zo zouden zij een tariefs verhoging kunnen doorzetten, welke niet in het belang van het openbaar vervoer is. Tenslotte neemt de ge- BOEKWERK VAN MINISTER. Mejuffrouw A. van Leeuwen, Lan- gebrug 1, Oud-Ade, heeft van het mi nisterie van Economische Zaken een boekwerk gehad, omdat zij met de beste cijfers voor het middenstands examen 1955 geslaagd is. Het examen werd te Leiden afgenomen. De can didate werd opgeleid door het insti tuut MEAB van de heer Van der Horst. meende al sedert twee jaar de verlie zen van de H.T.M. volledig voor haar rekening. Na 31 December 1956 zal dus de H.T.M. een nieuwe bestuursvorm krijgen, waarover B. en W. zich thans nog niet uitlaten. Een beeld voor Vrouwe Elisabeth van Culumborg De commissaris der koningin in de provincie Gelderland, jhr. mr. C. G. C. Quarles van Ufford, zal op 9 Dec. te Culemborg een beeld onthullen van Vrouwe Elisabeth van Culem borg, ter gelegenheid van de herden king' van haar 400ste sterfdag. Dit beeld, dat is vervaardigd door Mari Andriessen, wordt door het gemeente bestuur aangeboden aan het college van protectoren van het Elisalbeth weeshuis. De, onthulling geschiedt in het bejaardencentrum Elisabeth- hof, dat dit jaar werd gesticht uit de nalatenschap van Vrouwe Elisabeth, die in het midden van de 16e eeuw Culemborg bestuurde. CULTURELE VORMING VAN JEUGDLEIDSTER EN JEUGD LEIDERS Na een voorbereiding van meer dan twee jaar, door contact en practjjk- cursussen in de districten, start de cultuurdienst van de Katholieke Jeugdbeweging met de vorming van een kader, dat in samenwerking met deze dienst de culturele vor ming van de jeugd iptensief kan gaan aanpakken. Van 27 tot 31 December a.s. wordt in Vught de eerste cursusweek ge houden, waaraan leidsters en leiders uit het gehele land deelnemen. Naast practisch werken op gebied van handenarbeid, zang, dans toneel, pantomie, muziek etc. zullen door ver schillende deskundigen korte inlei dingen worden gehouden over de cul turele vorming van de jeugd. Een maand hechtenis Ongeduldig door het lange wachten verbrak een Katwijker op 21 Juni de afsluiting van de brug bij de Zand- aan in Rijnsburg en reed het weg dek op, dat juist door een aantal ar beiders vernieuwd werd. Een van de arbeiders was nog op de auto ge sprongen en had een ruit ingetrapt om de chauffeur tot stoppen te dwin gen. Deze was echter met een flink vaartje doorgetreden en een wegwer ker aan het andere eind van de brug had zich uit de voeten moeten maken om zijn leven te redden. Voor de Leidse kantonrechter zag de Katwij ker zijn uitbreekpoging met een maand hechtenisstraf beloond. De brug was door de vernieuwing enkele uren voor het verkeer afgeslo ten. Er vormde zich een lange wach- tersrij van auto's, doch de Katwijker kon zijn ongeduld niet bedwingen en reed door de afzetting heen de brug op. De ambtenaar van het O.M. eiste een jaar intrekking van het rijbewijs en 100 boete. De kantonrechter veroordeelde hem echter tot een maand onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Zestig personen uit Leiden en om- EEN WEGPIRAAT OP SINTERKLAASAVOND. Een Haarlemse chauffeur van een uit Zuid-Holland afkomstig vracht- auto'tje heeft op Sinterklaasavond de omgeving van het hoogoventer rein te IJmuiden onveilig gemaakt en daarbij een 16-jarig Beverwijks meisje dusdanig verwond, dat zij met een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde in het ziekenhuis te Be verwijk moest worden opgenomen aldus de Velsense politie. De bestuurder van de auto, een 29-jarige metselaar, die nog nimmer een rijbewijs had bezeten „omdat hij toch altijd in het donker wegging en in donker thuiskwam", gaf om te be ginnen een van rechts komende be stelauto geen voorrang en slipte ach terom deze wagen het fietspad op. Daar ramde hij een lantaarnpaal, reed de Beverwijkse jongedame aan, sleurde haar W/2 meter mee en had 68 meter nodig om tot stilstand te komen. Volgens zijn verklaring was hij volkomen de kluts kwijt geraakt. De man is na verhoor op vrije voe ten gesteld. De auto is ter controle bij de po litie achtergebleven. OPROEP AAN KATHOLIEK NEDERLAND VOOR INTERNA TIONALE CORRESPONDENTIE. Het internationale hoofdkwartier van de Internationale Katholieke Corréspondentie, gevestigd te Wal- lerfangen, Saarland, verzoekt katho lieke Nederlanders, die zouden willen corresponderen met buitenlandse ka tholieken om hun adessen, aangezien degenen, die zich vroeger opgegeven hebben allen geplaatst zijn. De Inter nationale Katholieke Corresponden tie is een afdeling van de Pax-Chris- tibeweging. Deze internationale corresponden tie heeft ten doel, katholieken van verschillende landen, afgezien van volk, ras of stand, in persoonlijk con tact met elkaar te brengen. Degenen, die hiervoor belangstel ling hebben, kunnen zich opgeven rechtstreeks bij het I.K.K., Villeroy- straat 5, Wallerfangen, Saarland, of aan drs. H. J. Wesselink, Couperus- straat 5, Arnhem. Voor gratis inschrijving 'gelieve men opgave te doen van naam, voor- naah, leef tijd,, beroep, opleiding, hob bies, de talen, die men machtig is en 't land waarmee men wil correspon deren. Bij opgave rechtstreeks aan het land waarmee wil corresponde ren. Bij opgave rechtstreeks aan Wallerfangen dient men bovendien een internationale antwoordkaart bij te voegen (verkrijgbaar op alle post kantoren) en in beide gevallen porti voor antwoord. geving moesten tereöht staan omdat zij als bestuurder van auto of brom fiets in kennis van de vehkeersvoor- schriften in gebreke gebleven waren. De boeten varieerden van 15.tot ƒ50.—. GENERAAL NORSTAD OP VLIEGVELD VALKENBURG Generaal L. Norstad, plaatsvervan ger voor luchtmachtzaken van de op perbevelhebber der geallieerde strijd krachten in Europa, is vandaag om streeks half twaalf op het vliegveld Valkenburg bij Leiden aangekomen, waar bij werd begroet door de chef van de luchtmachtstaf, It. gen. wn. A. Baretta. Het gezelschap begaf zich hierop naar het ministerie van mari ne, waar de minister van oorlog en van marine, ir. C. Staf, een lunch aanbood. Tijdens deze bijeenkomst werden problemen op het gebied der luchtverdediging besproken, aldus vernamen wij van officiële zijde. IN DECEMBER KOPEN WJ.7 ..ca 3x zoveel hand schoenen dan normaal goed dan normaal ...Ga1C>0%m e?" dranken aan normaal ...ca 40% meer boe- en planfen dan normaal meer herec.mode-artike Jen dan damesmode-ar ...ca 80%meerhuls- houdelljkerarlikeleri dan normaal frËli) WEET U HET OOK NIET Vraag Mevr. v. d. M.: roman Pus kas Ferenc. Antwoord: zijn boek is onlangs in Boedapest verschenen en is zelfs in het Hongaars nog niet in ons land verkrijgbaar. Vraag T. S. de W. Hoe luiden de spelregels van zwikken en hartenja gen? Antwoord; Om deze spelregels in deze rubriek op te nemen moeten wij zoveel plaatsruimte vragen, dat het ons maar beter toelijkt u te verwij zen naar de boekhandel. In vrijwel iedere boekhandel is een reglement verkrijgbaar, de kosten zijn laag en men kan alles op zijn gemak bestu deren. Dit geldt eveneens voor har tenjagen. Antwoord A. v. L.: 1. Hoeveel eigen kapitaal u moet hebben voor het door u bedoelde pand, is ons niet bekend, dit zult u moeten afhandelen met de bouwondernemer. 2. Hiervoor verwijzen wij u naar de Middenstandsbank, Breestraat 1, Lei den. 3. Ook in Leiden zijn vele grossiers en deze geven alle korting op de door u bedoelde merkartikelen. Vraag Abonné: Ik ben dienstplich tig. Als ik ga trouwen mag mijn vrouw dan blijven werken en wordt in dit geval wat van mijn kostwin nersvergoeding afgetrokken? Antwoord: Ja, uw vrouw mag ge rust blijven werken. Met haar in komsten wordt wel rekening gehou den. Aangezien u echter geen bedra gen noemt, kunnen wij dat weder kerig ook niet doen. Op de afdeling militaire zaken in uw gemeente kan men u volledig inlichten. Vraag J. O. te R.: Wij zijn vrijwil lig verzekerd bij een ziekenfonds. Daar mijn man dienstplichtig is, moet hij 23 dagen voor herhalingsoefenin gen opkomen. Moet ik nu mijn we kelijkse contributie doorbetalen of wordt dat door het rijk vergoed? Antwoord: U hoeft gedurende die tijd geen contributie te betalen. De verzekering blijft gewoon doorlopen. Geeft u maar op aan de bode, dat uw man in dienst is, dan komt alles voor elkaar. Vraag Lezer: Moet „troel" gespeeld worden bij rikken? Antwoord: Ja, dat is verplicht. Vraag B. M. v. S.: Hoe luidt het huisadres van mej. dr. M. Klompé en welke functie bekleedt zij in het po litieke leven? Antwoord: Het huisadres luidt: Sweerts de Landasstraat 91, Arnhem. Zij is inderdaad lid van de Tweede Kamer, terwijl zij eveneens zitting heeft in de Raad van Europa. 2. Het adres van mej. Nolte is ons niet be kend. Vraag G. v. d- G.: Wordt er in Lei den of omgeving nog een cursus ge geven in vrouwelijke handwerken? Van de melkboer 5 eieren no. 3, 2 pakjes margarine, VA liter zoete en 1 liter karnemelk en als hij kaas bij zich heeft 2 ons uitgesneden oude Leidse kaas. Kimt u dat onthouden? Ja, ja, een goed geheugen is voor velen onder ons een geweldig wapen in de strijd om het oestaan. Vooral wanneer men over een matige intel ligentie beschikt, kan een sterk ge heugen dat sAms heel aardig compen seren. Wij kennen wel mensen, die niet zo bijster slim zijn, maar die het door hun goede geheugen toch een heel eind geschopt hebben in dit leven van alledag. Zulke lieden behoeven zich alleen maar even af te vragen: „hoe- was-dat-ook-alweer" en het goede antwoord schiet hun dan zomaar van zelf te binnen. De intelligente mens met een matig geheugen weet v/el waar hij iets op moet zoeken, of wie hij iets moet vragen om ergens achter te komen. Maar de mensen met een goed geheu gen beschikken over zo'n prettige parate kennis, die alom bewondering afdwingt en die hun vaak een voor sprong geeft op de alleen-maar-intel- iigenten. Een goed geheugen schijnt een op zichzelf staande begaafdheid te zijn, die niet aan andere geestelijke (hoedanigheden is gekoppeld. Som mige geleerden zijn van oordeel, dat hier niet eens van een bepaalde vorm van begaafdheid sprake is, zij noemen één goed geheugen liever een vaar digheid. De vaardigheid bestaat soms maar op één enkel zeer omschreven gebied, bijvoorbeeld op dat van getallen. En ook hierbij is er nog specialisatie. Sommige lieden onthouden speciaal huisnummers, anderen telefoonnum mers, weer anderen autonummers of data. Er bestaat ook een goed geheu gen voor speciale dingen, die op een heel ander gebied liggen. Soms treft men personen met een geweldig her inneringsvermogen voor gezichten, voor muziek, voor schaakzetten. Zo moet een reisbureau te Parijs een man in dienst hebben, die uit het hoofd antwoord geeft op alle vra gen, die de dienstregeling van bin nen- en buitenlandse treinenloop be treffen. Deze figuur presteert het niet alleen alle stations van Europa, doch ook alle daarbij behorende aan komst- en vertrektijden op elk ge wenst tijdstip voor de geest te kun nen halen. Alleen als de nieuwe spoorboekjes uitkomen is hij enkele dagen „van slag af". Dat een goed geheugen werkelijk los kan staan van andere geestelijke kwaliteiten, blijkt wel uit het feit, dat men een enkele maal een enorm geheugen aantreft bij zwakzinnigen! Er zijn rekenwonderen bekend, die zwaar achterlijk zijn. En als u van de verbazing hierover bent bekomen, vertelt u dan even (nee, niet eerst opzoeken, maar uit het hoofd zeggen), wat er van de melkboer moeten wor den genomen. Dr. ALFREDA BRIEDé. Antwoord: Informeert u eens bij de directrice van de huishoudschool, G alge water 1 te Leiden. Vraag: Engelse conversatie-avon den. Antwoord: Adressen van leraren mogen wij u niet verstrekken. Wij geven u de raad regelmatig de ad vertentie-kolommen te raadplegen. Er bestaat in Leiden bovendien een vereniging NederlandEngeland, die zich bezig houdt met het in practijk brengen van de kennis der Engelse taal. Bijeenkomsten van deze ver eniging vindt u in onze agenda ver meld. Vraag J. V. Ik heb een familie lid van 44 jaar, hij is kleine zelf standige, maar door omstandigheden moet hij zijn zaak neerleggen en wil nu een betrekking aanvaarden. Hij heeft gehoord, dat men hem niet mag aannemen, omdat hij over de 40 is, dit in verband met de regeling van de nieuwe ouderdomsvoorziening per 11*57. Antwoord. Laat u „men" pra ten. U moogt gerust een betrekking aanvaarden, al was u 60 jaar. Zodra de nieuwe oudersdomsverzekering zal zijn ingevoerd, betaalt u, evenals alle andere werknemers, die daarvoor in aanmerking komen, gewoon de vastgestelde premie en daarmede is alles in orde. Zodra u de 65-jarige leeftijdl bereikt heb, krijgt u de uit kering uitbetaald, onafhankelijk van uw betrekking en het daarin ver diende salaris. Vraag W. S. Als een huurder het huis gaat verlaten, in welke staat moet hij het huis dan opleveren? Is hij verplicht hetgeen aan het huis is beschadigd of vernield weer in orde te laten maken? Antwoord. Een huurder is ver antwoordelijk voor alle schaden ge durende de huurtijd aan het verhuur de toegebracht, tenzij hij bewijzen kan, dat e.ea. buiten zijn schuld heeft plaats gehad. Voorts is hij even eens aansprakelijk voor alle schaden of verliezen door zijn huisgenoten of door degenen, aan wie hij de huur mocht hebben overgedaan, aan het gehuurde toegebracht. De huurder mag bij ontruiming afbreken en me- denemen, al hetgeen hij daaraan op zijn kosten heeft doen maken, mits e.e.a. geschiedt zonder beschadiging van het gehuurde. Vraag E. te H. Ik heb een grote heteluchtkachel in een gebouw aan geschaft. Nu doet zich het geval voor. dat wanneer hij brandt nogal vrij veel water-uit de pijpen komt. Wat is hiervan de oorzaak en hoe kan dit i verholpen worden? We stoken grove anthraciet en de pijplengte is onge veer 7 m. Antwoord. Dat er vocht uit de kachelpijp komt, vindt zijn oorzaak in de grote pijplengte. De waterdamp die altijd bij verbranding ontstaat, condenseert in de koudblijvende pijp- delen en loopt weer naar beneden. Door de pijpen andersom in elkaar te zetten kan men voorkomen, dat het vocht naar buiten lekt. Het loopt dan weer terug naar de kachel of vol doende hete pijpdelen, om daar weer te verdampen en verdwijnt tenslotte wel in de schoorsteen. Vraag K. te S. Hoe kan ik bij het uitkoken van de witte was in een gegalvaniseerde wr-s'"-tel zi~ .vlek ken voorkomen of eventueel snel verwijderen? Antwoord. Zinlcvlekken zijn niet gemakkelijk te verwijderen. U kunt beter de was koken in. een sloop of oud laken, zodat het wasgoed niet in aanraking met de wand van de ketel komt. Niet langer koken dan strikt nodig is om het vuil los te krijgen, dit spaart de was. Vraag H. K. Ik betaalde vóór September 4.40 huur per week, wa terleiding afgetrokken. Mijn huis baas zegt dat van deze huur 25 cent per week meer huur betaald moet worden, daar het bedrag afgerond moet worden n2ar boven. Volgens mij moet dit 20 cent zijn. Wie heeft gelijk? Antwoord. 5 procent van 4.40 0.22, dus komt de nieuwe huur op 4.65 (naar boven afgerond op een veelvoud van f 0.05). Vraag H. T. te N. V. Wie is „De ge wone man" en welke godsdienst heeft hij? Antwoord: De radio-rubriek „De gewone man" wordt door twee men sen verzorgd: de heer Toon Rammelt maakt de tekst en de acteur Wam Heskes spreekt de tekst uit. De heer Rammelt is Katholiek, wat de heer Heskes is .weten wij niet.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2