De Kleppende Verdere restauratie van watertoren in Voorschoten Scheep AVONDRUST MAANDAG 5 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 MODERNE ONTDEKKINGSREIZIGER Vrijdagavond kwam de raad van Voorschoten bijeen om de restauratie van de gemeentelijke watertoren voortgang te doen vinden. Op 26 Augustus 1955 had de raad een be drag van 32.000.beschikbaar ge steld voor de vernieuwing van de be tonconstructie van de toren. De aan wezigheid van steigers boor de gele genheid de hoger gelegen bouwdelen aan een grondige inspectie te onder werpen. Bij onderzoek zijn aan het eigenlijke reservoir verschijnselen geconstateerd, welke voorziening be hoeven. Deze voorzieningen waren niet in het crediet van 32.000be grepen. De navolgende werkzaamheden dienen nog te geschieden. Herstel, vervanging en onderhoudsverfwerk aan ramen en kozijnen. Vernieuwen van de bliksemafleider. Verwijderen van de kantelen, die onbetrouwbaar zijn. Reparatie aan het gewapend be ton reservoir. Het zandstralen van de oude betonconstructie en het sauzen van de gehele betonstructie. Voor de ze werkzaamheden is een aanvullend crediet van 6.500.nodig. De heer Pels was het wel eens met de conclusie van het gedane voor stel, maar niet met de argumentie en de achtergronden. De heer v. d. Hulst maakte een bemerking op de restau ratie in twee gedeelten. Waren deze voorzieningen niet eerder te bezien geweest? De heer van Oosten ver klaarde zich accoord en evenzo de heer v. d. Eist. Gezien de bliksem inslagen ter plaatse, vroeg hij zich af of er niet meer bliksemafleiders aangebracht moeten worden, indien blijkt, dat dit voorwerp de nodige be veiliging geeft. Wethouder Dekker maakte duidelijk, dat de eerste res tauratie sloeg op de onderste beton constructie, die dringend nodig was. Deze verdere onderhoudswerken moeten bezien worden als vervroegd uitgevoerd. Nu de steiger geplaatst is. kunnen deze werken beter tege lijk worden uitgevoerd, wat een kos tenbesparing in de hand werkt. Het voorstel werd hierop zonder hoof delijke stemming aangenomen. Voor de behandeling van dit voor stel werd nog 'n commissie benoemd tot onderzoek van de geloofbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, de heer A. de Groot. Bij monde van de heer Griffioen werd verklaard, dat er geen bezwaren bestaan tegen be noeming van de heer de Groot. Rondvraag. Bij de rondvraag drong de heer v. Binnenkort naar Katwijk en Noordwijk per bus Edam e.a. geven voorbeeld Tijdens een vergadering van com missarissen en directie-leden van de Noord-Zuidhollandse Vervoer Maat schappij is besloten de tramlijn Am- sterdam-Monnikendam-Edam-Volen- dam met ingang van de winterdienst- regeling 1956, düs omstreeks 1 Octo ber van het volgend jaar, te staken. De toestand van het wegennet zal dan van dien aard zijn, dat de NACO de dienst met autobussen kan onder houden. Aan de directie werd machtiging verleend de plannen voor de bouw van een garage voor autobussen aan de Leidsevaart, waar op het ogen blik de tramremise fs, te verwezen lijken. Besproken is de vervanging van de tramlijnen van LEIDEN naar KAT WIJK en NOORDWIJK door auto bussen. De beslissing is aangehou den om nadere gegevens over het vervoer in te winnen. POTLOOD en GEEST d. Hulst er bij het college op aan te zorgen, dat er tijdig bouwplannen en plannen voor het bouwrijpmaken van gronden moeten zijn. De woningnood is groot en de tijd dringt. De voor zitter repliceerde, dat het college de zelfde mening is toegedaan. Aan het einde van de raad sprak de burge meester nog een afscheidswoord tot de heer Korthals, die ook deze avond niet aanwezig kon zijn. De heer Kort hals is vanaf 1949 lid van de Raad geweest en hij heeft voor zijn wijze van behartiging van de belangen van deze gemeente ongetwijfeld de lof van allen verdiend. De fractievoorzitters van de K.V. P., de heer Fortanier, van de P.v.d.A. de heer Pels en van de Prot. Christ, fractie, de heer van Oosten spraken daarna waarderende woorden voor de persoon van de heer Korthals en voor de wijze, waarop hij steeds de belangen van Voorschoten had ge diend. St. Nicolaas bij de K.A.B.-jeugd. Gisterenmiddag was de grote zaal van het R.K. verenigingsgebouw ge heel gevuld met een paar honderd woelige kindertjes van de leden van de K.A.B. St. Nicolaas was er al di rect bij en legde in het begin van de middag zijn bezoek af luidde toege zongen door de jeugd met steun van de volwassenen. Het weggaan was, voor zwarte Piet vooral, wat moeilij ker, door de vele betuigingen van aanhankelijkheid en een tweehon- derdstemmig „Piet"! dat de zwarte man en de andere aanwezigen nog lang in de oren zal klinken. Na de pauze met tractatie werd de jeugd nog een hele tijd bezig gehouden met poppenkast, goochelen enz. JONGETJE OVERLEDEN. Het 3-jarig jongetje L. uit de Von- delstraat dat Vrijdag onder de ge meentelijke rioolkolkenzuiger raak te is gisteren aan de gevolgen daar van overleden. UITBREIDING R.K. BIBLIOTHEEK Sinds de R.K. Bibliotheek van Voorschoten van de Leidseweg naar de Veurseweg is verhuisd, staat zij steeds meer in het middelpunt van de belangstelling. Het aantal lezers is nog steeds groeiende. En dat heeft wel zijn oorzaken. Een gunstige lig ging, laag inschrijfgeld, 10 cent per boek per week en gemakkelijke ruil- tijden Woensdag van 7.308.30 uur en Zaterdags van 45 en van 78.30 uur. Dank zij deze groei is het be stuur in staat geweest de nodige nieuwe boeken aan te schaffen en het is voor katholiek lezend Voorschoten wel eens goed te weten, welke de nieuwe aanwiensten zijn. Aangeschaft zijn voor de groteren de navolgende romans: Margaret Mitchell, Gejaagd door de wind; A. Selinko, Desiree; Ina Boudier Bakker, Kleine Kruis vaart; Evert Zandstra, Herberg op de Oceaan; Raf. v. d. Linde, Vaarwel aan Geertrude; Miep v. de Velde, De Honger van ons Hart; J. Fabricius, Toernooi met de dood; W. H. v. Eem- landt, nieuwe detectives; Wodehouse, Uit de Pekel; Daiohne du Maurier, Mary Anne; Paul Keiler, Meneer Hu- bertus en vele anderen; Walter Breed- velts, laatste romans. Ook voor de jeugd is gezorgd. Voor de jonges werd aangekocht: W. v. d. Heide, De Bob Evers-serie; Captain W. E. Johns, De Biggles-serie; E. Blyton, De Vijf-serie; Nowee, De Arendsoog-serie; Carl Beke, Pim Pandoer-serie. Aan de boe ken voor meisjes werd uitbreiding gegeven door aankoop van: de Lange- Praamsma, Goud Elsje-serie; Sanne Havelte, Verborgen Fontein Guus Betlem, Om de plaats in huis; Anna Hers, Moeders voorbeeld; Van de Hooning, Evelijn ontdekt 't leven; Loise Alcott, De kostschool van me neer Beer. De navolgende kinder boeken werden aangeschaft: Dick Laan, Pinkeltje-serie; Annie Winkler- Vonk, Heidi, Heidi en Peter; Hilde- brandt, Monus-serie. Nu de wintermaanden lang zijn en er dus veel tijd over is om te lezen, weten onze lezers, waar zij hun ver langde lectuur kunnen verkrijgen. j GEEN VOORRANG GEGEVEN. Doordat geen voorrang werd ge geven, werd bij de Vink gisteren middag een Volkswagen, die van de Leidseweg af de richting Leiden in wilde door een van de overweg af komende auto gegrepen. Beide wa gens werden beschadigd, doch daar bleef het bij. Deze week verkeersweek. In overeenstemming met wat ook reeds in andere plaatsen gebeurt, zal de politie hier in deze week scherpe aandacht besteden aan het naleven van de verkeers voorschriften, worden geen waarschuwingen gege ven. Jubileumfeestavond van de V.G.S.V. In de zaal van „De Grote Vink", voor de Geitensportvereniging Voor schoten, die haar leden heeft in Voor schoten, Oegstgeest, Valkenburg, Was senaar en Leiden, de meeste centrale plaats, werd de jaarlijkse feestavond gehouden. De leden van de reisclub waren eveneens genodigd, zodat de zaal goed gevuld was. De vereniging had een jubileum te vieren. Zelf be stond zij 20 jaar en het was tevens een mooie gelegenheid om de voor zitter, de heer H. v. d. Burg te huldi gen, want laatstgenoemde leidt deze vereniging reeds 12% jaar. In het welkomstwoord, uitgespro ken door de heer H. v. d. Burg, greep hij nog even terug op het verleden en herinnerde aan de op- en neer gang van de vereniging. De vereni ging staat nog steeds in het middel punt van de belangstelling en een ieder, die iets voor deze vereniging voelt kan lid of donateur worden. Burgemeester en gemeentesecretaris van Vooschoten gaven op deze avond acte de presence. De feestelijke ver zorging van deze avond was over gedragen aan het theaterbureau van de heer Lou Marty uit Voorschoten. Hij bracht ten tonele een cabaret gezelschap, dat de avond verzorgde onder het motto „Kijk.... en lach maar!" Adrie van Oorschot bracht een vrolijke conference en goochelde er lustig op los. De Jolly Plavers zorgden voor 'n paar leuke schetsjes. De Certo's, samen 2% persoon, zorg den door hun zang en hun muziek voOr de vrolijke steming. Vooral het Jordaanprogramma viel goed in de smaak. Mary Bosch zong voor de microfoon enige levensliedies. Adri van Oorschot verschillende be kende personen imiteerde. Na de pauze verscheen ten toneel het dans paar „Walt en Disney", een inter nationaal nummer, dat ook reeds voor de televisie is geweest. Daarna kwam de heer van Oorschot nog met zijn sprekende pop, waarbij hij menige toeschouwer uit de zaal in het ootje nam. Met een muzikale Dotpourri, ge speeld door de 2 Certo's was het feestprogramma ten einde. In de nauze nam de heer P. Balfoort de ge legenheid te baat om de voorzitter te huldigen. In 'n geestig toesoraakje overhandigde hij aan de heer H. v. d. Burg een -mooie sigarenstandaard, voorzien van sigaren en een inscriptie terwijl aan ziin echtgenote een mooie doos met 12 theelepeltjes werd over handigd. Na het feest vond de uit slag van de grote verloting plaats. Daarna bleef men nog geruime tijd bijeen voor het maken van een dansje op de muziek van „The Heartbrea- kers". Geslaagd voor Economie M.O. J. J. Teeuwen. (107) een plan van 30 woningen (5 x 6) 1107 woningwetwoningen ten Noord- or grotere gezinnen (911 perso- oosten van de Haven, waarvoor de n); ten 4e: een plan van 47 wo- plannen gereed zijn ningen (79 personen) werd hierna zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. DWO SPEELDE GELIJK. DWO speelde gister een uitwed strijd tegen Oosterboys I, een oude bekeden. Het is een harde wedstrijd geworden, waarbij beide partijen elkaar niets toegaven. DWO had met rust een 10 voorsprong. Na de rust wist zij die voorsprong te vergroten tot 20. Oosterboys, hierdoor vinnig geworden, zette door en wist de stand te brengen op 21. Nog een tweede doelpunt werd gemaakt, doch in een zuivere buitenspelpositie. Een van haar spelers lag bij de DWO-keeper in het doel, terwijl een ander de bal intrapte. De scheidsrechter wees het doelpunt evenwel toe. Een seconde voor het einde wist een Oosterboys- speler met een glij van zeker zes me ter de bal naast het doel te werken en zodoende ontkwam Oosterboys ter nauwernood aan een nederlaag. DWO 2—VODO 2 3—3; DWO 4- Wit-Bl. R.K. 4 7—1. 0EGSTGKEST Jeugd heeft „Eigen Huis" No. 533 Horizontaal: 1. zuil, 4. jongens naam, 7. koning, 9. oorlogsgod, 11. voegwoord (Fr.), 12. gevangenis, 13. vragend voornaamwoord, 14. voor zetsel, 15. leeg, 16. gem. in Drente, 17. water in Utrecht, 19- gem. in Limburg. Verticaal: 1. klasse (afk.), 2. kant van een stroom, 3. listig, 5. getuig schrift, 6. kledingstuk, 8. teken, 10. eer, 13. stad in Oostenrijk, 15. jon gensnaam, 18. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. 'jFIE, de maan schijnt door de bomen Maar de maan zal nog niet komen! Makkers, staakt uw wild geraas. Avondrust met speculaas. MIDDACHTER ALLEE WORDT GEWONE WEG Eeuwen worden geveld De Middachter Allee, de trotse beu kenlaan van bijna anderhalve kilome ter aan de rand van Arnhem zal moe ten verdwijnen, omdat de bomen te oud worden en zo een gevaar voor het verkeer opleveren. Van de 1500 bomen, die vóór de| lerijwoningen, om deze zelf te bekij- KATWIJK AAN DEN RIJN GROOT BOUWPLAN OP STAPEL De raad van Zoetermeer hééft dit maal een goede beurt gemaakt door, na zich zelf overtuigd te hebben, in te stemmen met de plannen voor mo gelijke huizenbouw van B. en W. Duidelijk kwam uit de plannen naar voren, dat de K.V.P. heeft weten te bewerkstelligen, dat men haar wensen rekening is gehouden, zodat van de 108 woningen er 30, bij moge lijke toewijzing beschikbaar zullen komen voor grote gezinnen van 9>11 personen en 47 voor gezinnen van 7 9 personen. Een ander succes is ongetwijfeld, dat de K.V.P. inhakend op de wensen om de woningbouwverenigingen in te schakelen bij de woningbouw, naar voren gebracht door de P.v.d.A., van B. en W. de belofte wist los te krij gen, dat de woningbouwverenigingen, wanneer zij voldoende activiteit to nen, bij het nieuwe richtingscontin gent voor 1957 het eerste aan bod ko men om zelfstandig te bouwen. Nadat de raadsleden met B. en W. 's middags een excursie hadden ge houden naar een bewoond blok ga- oorlog dubbelrijïg de voorbijganger in verrukking bracht, zijn er thans nog maar een kleine 500 over, want ook aan de Middachter Allee is de oorlog niet onopgemerkt voorbijge gaan. En dit laatste overschot van een luisterrijk verleden zal in de loop van de volgende weken verdwijnen, waarna er nieuwe boompjes geplant zullen worden. IN ZEVEN MAANDEN 'N VERKEERSEXPERT Repatriant won auto De heer Ch. Hereman te Blaricum heeft de eerste prijs gewonnen van de nationale veilig verkeersactie voor de gezinnen. De directeur van het verbond voor veilig verkeer, de heer K. M. Schummelketel heeft Zaterdag morgen in Blaricum deze prijs, een nieuwe auto, aan de prijswinnaar overgedragen. De heer Hereman is nog maar ze ven maanden in Nederland en heeft zich in die tijd verdiept in de ver keersregels. De heer Schummelketel sprak de waardering van het verbond uit over de prestatie van de heer Hereman. ken en naar de mening van de be woners te vragen, kwam men te ze ven uur in openbare zitting bijeen om een beslissing te nemen over de plan nen van B. en W. Behalve de heer Scheer, was men vol lof over hetgeen men gezien en gehoord had. Drie woonlagen vond de heer Van 't Hoff (P.v.d.A.) alleen voor Zoetermeer geschikt als afslui ting van een nieuwe buurt. De heer Duinisveld (K.V.P.) uitte zijn grote tevredenheid over de voorlichting en inlichtingen, die verstrekt waren. Na dat op een daartoe gestelde vraag ge antwoord was, dat men hoopte in 1956 bouwvolume voor deze plannen te krijgen, en de mogelijkheid om de bouwverenigingen gezien het tijd verlies niet ingeschakeld kunnen worden, drong spreker er bij B. en W. op aan richtingscontingent voor 1957, de woningbouwvereniging het eerst aan bod te laten komen, indien zij een behoorlijke activiteit aan de dag leggen en met realiseerbare plan nen komen. De waarnemend-burge meester, wethouder J. Groenewegen, zegde dit toe. Het voorstel van B. en W. om op voet van de woningwet te besluiten tot bouw van: ten le: een plan van 2x5 woningen (7 perso nen); ten 2e: een plan van 21 galerij woningen (5 tot 6 personen); ten 3e: Gisteren vierde de Gidsenbewe- ging haar 8e lustrum, terwijl de Verkennerij haar tienjarig bestaan herdacht. Deze jubilea gingen verge zeld van de ingebruikneming van het „Eigen Huis". De oude pastorie, die gediend heeft als ambtswoningen der schoolhoofden, en daarna zes jaren huisvesting heeft verleend aan de leerlingen der meisjesschool, is na enige verbouwing en restauratie nu ingericht als jeugdhuis. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst en daarom is het een verheu gend feit, dat de parochianen van Kerkwerve dit ten volle beseffen. Getuige de belangstelling bij de ope ning van het jeugdhuis en de op brengst der collecten 1400,die na de predikatie van pater Mauritius O.F.M., werd gehouden. De dag werd begonnen met een H. Mis en alg. H. Communie, opgedra gen door de aalmoezenier kapelaan F. M. v. d. Zon, waarna gemeen schappelijk ontbijt, dat vooraf werd gegaan door een vlaggenparade op plein voor 't jeugdhuis. Onder grote belangstelling had te drie uur door Pastoor Looyaard de plechtige inze gening plaats en in de toespraak, die hij daarbij hield, werd gewezen op de belangrijkheid van de jeugdorganisa ties. De heer A. Schlatmann, voorzitter der jeugdverenigingen, sprak woor den van vreugde over de totstand koming van dit gebouw, waarna hij dank bracht aan het kerkbestuur. Het districtsbestuurslid, mr. J. v. d. Poel, wees op de wetten en beloften der verkennerij. WASSENAAR AANTAL WONINGZOEKENDEN IN 1 JAAR WEER MET 20 GESTEGEN Het aantal erkende aanvragen om woonruimte of verbetering daarvan bedroeg eind Novemlber j.l. 663, dat is 109 of 20 meer dan op 1 Januari vand it jaar, zo 'blijkt uit een over zicht van de woningnood, dat op ver zoek van zeer vele raadsleden in de memorie van antwoord van B. en W. •bij de begroting 1956 is opgenomen. Onder deze 663 aanvragers zijn 229 jonge paren, die al gehuwd zijn, of wensen te trouwen en nog niet over zelfstandige woonruimte beschikken. Wat de huurgroepen betreft, 299 aanvragres zoeken woonruimte met een huurprijs van ten hoogste 35 per maand; 256 aanvragers staan in geschreven voor woonruimte van 36 55 per maand. Ongeveer de helft van de aanvragen is op de eerste urgentielijst geplaatst. Uit het voor de jaren 1954 tot en met 1956 aan de gemeente toegewe zen contingent van 250 woningen zijn er thans 99 gebouw of in aanbouw, n..l 57 woningwetwoningen (in aanbouw) aan de Hoge Klei, 28 woningen voor bouwspaarders, 4 woningen voor an dere particulieren en 10 woningen ter vervulling van herbouwpliohten. Bij het ministerie zijn nog in be handeling aanvragen om rijkssteun voor 10 woningen voor ambtenaren en onderwijskrachten en voor 18 bouwkas woningen. Het restant van 123 woningen zal worden benut voor het bouwen van Besprekingen over het 'bouwen van systeem woningen hebben, aldus B en W. reeds plaats gevonden; de ver wachtingen van het college zijn wat dit betreft niet hoog gespannen. Met een particuliere onderneming is in principe overeenstemmnig be reikt over het bouwen van 42 wonin gen, die voor verhuur bestemd zul len worden. Uit een overzicht van het totaal aantal woningen, dat sedert 1945 in Wassenaar gebouwd werd blijkt, dat totaal 970 woningen gebouwd wer den, of nog in aanbouw zijn. Daaron der zijn 330 woningwetwoningen, 247 woningen met toepassing van premie regelingen, 44 woningen met her- bouwplicht gebouwd, 34 woningen in de vrije sector met halve premie ge bouwd en 312 woningen in de vrije sector zonder rijkssteun. OVER VERLAGING VAN STRAAT BELASTING ZIJN MENINGEN VERDEELD. Uit het „voorlopig verslag" van het onderzoek van de gemeentebegroting 1956 blijkt, dat in de gemeenteraad de meningen over de aangekondigde verlaging van de straatbelasting ver deeld zijn. Enige leden hebben de mening te kennen gegeven, dat deze belasting geheel zou kunnen worden afgeschaft. Anderen daarentegen spreken zich uit tegen verlaging van de straatbelasting, omdat deze ver laging slechts aan een kleine groep van ingezetenen en zelfs niet-ingeze- tenen ten goede komt. B. en W. antwoorden daarop, dat juist de straatbelasting werd uitge kozen voor een verlaging, omdat deze belasting indertijd werd ingevoerd om de begroting sluitend te krijgen. Voor het geheel afschaffen van de straatbelasting blijken B en W. niet te voelen; de reserves der gemeente zijn nu eenmaal beperkt, terwijl met een stijging van het uitgavenpeil in de toekomst rekening gehouden dient te worden. De stijging van de uitgaven waarover verscheidene leden van de raad hun bezorgdheid hebben uitge sproken noopt, aldus B. en W. tot voorzichtigheid bij het bepalen van het financieel beleid. Op een vraag van verscheidene leden, om voortaan voor de behandeling van de begro ting tijdig overleg te plegen met de financiële commissie uit de raad ant woordt het college, dat het daartoe bereid is, wanneer zulks naar het oordeel van B. en W. dienstig kan zijn. Overigens heeft de commissie de bevoegdheid zelfstandig voorstel len aan het college voor te leggen. Een van de leden heeft gevraagd om het samenstellen van een statis tisch overzicht, waarin de inkomsten en uitgaven per hoofd van de Wasse- naarse bevolking vergeleken worden met deze gegevens uit andere, verge lijkbare gemeenten. B. en W. merken hierover op, dat cijfermateriaal uit andere gemeenten slechts een be trekkelijke waarde heeft als men niet de plaatselijke omstandigheden kent. Het college zal deze aangelegenheid echter opnieuw bezien. Op de vraag van een der leden, of door de af schrijvingen geen stille reserves worden gevormd, antwoorden B. en W. ontkennend. De normen voor af schrijvingen zijn gericht op een reële waardevermindering der be zittingen. Van een bewust kweken van een stille reserve is geen sprake, aldus B. en W., omdat bijvoorbeeld niet naar vervangingswaarde wordt afgeschreven. INWONERAANTAL VAN WASSENAAR BINNENKORT GROTER DAN 25.000? Meerdere leden van de raad heb ben volgens het voorlopig verslag van het begrotingsonderzoek de ver wachting uitgesproken, dat de ge meente Wassenaar in het jaar 1956 waarschijnlijk een zielenaantal van 25.000 zal bereiken. In hun memorie van antwoord zeg gen B. en W. dat deze verwachting inderdaad gewéttigd is. WANNEER KOMT ZWEMBAD GEREED? Verscheidene leden van de raad hebben, blijkens het voorlopig ver slag, geïnformeerd naar de datum, waarop het Wassenaarse sportfond- senbad zal worden geopend, en wan neer te tarieven voor het bad zullen worden vastgesteld. B. en W. ant woorden, dat als streefdatum geldt 17 December, maar dat naar hun eigen mening de opening niet vroe ger dan in Januari 1956 zal kunnen geschieden. Wat de tarieven betreft, deze wor den vastgesteld door de Raad van be heer van de N.V. Sportfondsenbad Wassenaar i.o. en zijn onderworpen aan de goedkeuring van B. en W. en niet van de raad. Het college heeft over de tarieven nog geen mede deling ontvangen, en bij de N.V. aan gedrongen op een spoedige behande ling van de tarievenkwestie. Sinterklaas bereikt het onmogelijke! Deze foto, genomen in Elizabethstad in de Belgische Congo, bewijst, dat het onmogelijke voor Sinterklaas wel mogelijk is: ondanks de overstelpende drukte m ons land, vond de goedheiligman toch nog even tijd om de kin deren in het verre Afrik ate bezoeken. Zijn intocht in de stad maakte hij niet op Majestuoso doch in een draagstoel van plaatselijk model.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2