J/C)J2i(l6cCx)U^C^ SIMONIS VON BRENTANO betuigt trouw aan het Westen Faure uit zijn eigen partij gestoten Boelganin en Kroestsjef Birma in JL VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 M /^k M f J 47ste JAARGANG No. 13667 I GARD Directeur: C. M v. HAMERSVELEt KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ptpdpp- _i j van Jl lE/ivivt!/ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 mtttt.it* Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 STELLIN GNAME 'iheeft zich bij monde van de mi nister van buitenlandse zaken von Brentano onomwonden uitgesproken voor een handhaving van de Weste lijke koers. Van Adenauers regering was weliswaar niet anders te ver wachten-, maar „c'est le ton qui fait la 'musique" en vooral de ruiterlijke ver klaring, dat Bonn geen knieval zal doen voor de Russen om de Duitse hereniging te verkrijgen, klinkt be moedigend. „Men zal met het Duitse volk geen koehandel kunnen drijven met zijn vrijheid als inzet", 0 zei von Brentano. Bonn heeft 'het streven van Moskou blijk baar doorzien; het laat zich niet van zijn Westelijke bondgenoten weglok ken, om met het lokaas tevens de naak in te slikken, welke het van z'r. vrijheid berooft. Het lokaas is de hereniging van Duitsland, maar als de Duitsers in die verleidelijke kluif willen bijten, moeten zij de voorwaarden aanvaar den, welke Molotof te Genève heeft gesteld en welke alle neerkomen op een losmaking van 'het Westen en een binding aan het rode regiem van de volksrepubliek Oost-Duitsland. Daarmee zouden zij meteen vastzit ten als een vis aan de haak en hun vrijheid onherroepelijk kwijt zijn. Met de verklaringen van minister Brentano in de Bondsdag heeft de Duitse regering klaar en duidelijk stelling genomen tegenover degenen, die toch maar eens willen gaan pra ten met de Russen, desnoods buiten de geallieerden om, of er geen mouw aan te passen zou zijn. Wij zijn nu benieuwd, hoe de Bondsdag daarop zal reageren. Zoals bekend is de bekoring om het aas van Moskou te bijten vrij groot; van daag zal blijken tot hoever de rode aantrekkingskracht reeds is doorge drongen. DAMES PANTALONS PRIMA ENGELSE MELTON GOEDE PASVORM. vanaf 9.95 B. DE KOffllNG DONKERSTEEG Geen eigen onderhandelingen met Moskou Ü)uitó,e uotk uiil geen kaefiandel met mgheid a'.ó. inzet In een uitermate arak bezochte bijeenkomst van de Westduitse Bondsdag begon gisteren te Bonn het aangekondigde debat over de Westduitse buiten landse politiek, waarbij het er in hoofdzaak om gaat of West-Duitsland, al dan niet onafhankelijk van het Westen, rechtstreekse besprekingen met de Sovjet-Unie zal voeren over een hereniging van Duitsland. Het debat werd geopend met een toespraak van de minister van buiten landse zaken Von Brentano en zal vandaag worden voortgezet. De 80-jarige Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer woonde voor het eerst na zijn ziekte de vergadering van de Bondsdag bij. (Advertentie! Adenauer spreekt met Dehler Het gevaar van een directe breuk tussen de drie partijen van de West duitse regeringscoalitie is vermin derd, doordat bondkanselier Adenauer zich bereid heeft verklaard, dr. Deh ler, de leider van de opstandige libe ralen, te ontmoeten voor een confe rentie over de buitenlandse politiek. Adenauer nam zijn besluit, nadat hij Woensdagavond met leiders van zijn Christen-Democratische Unie en de Duitse Partij, de derde en klein ste partij van de coalitie, had gecon fereerd. Men achtte het antwoord van Dehler op het schrijven van de bondskanselier weliswaar „onbevre digend", doch men aanvaardde het voorstel van de liberale leider om lie ver mondeling dan schriftelijk van gedachten te wisselen en hiermee tot na het debat te wachten. VON BRENTANO'S BETOOG. De hoofdpunten uit van Brentano's betoog, dat door luisteraars en kij kers voor radio en televisie in geheel West-Duitsland kon worden gevolgd, waren de volgende: 1. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben in de re cente vier-mogendhedenbesprekiiigen te Genève rekening gehouden met alle Westduitse wensen op het ge bied der hereniging. Ook andere sta- ten-N.A.V.O.-leden en de landen-le- den der Westeuropese Unie hebben zich volledig solidair met West-Duits tand betoond. 2. Van Brentano verklaarde na drukkelijk, dat noch West-Duitsland, noch een verenigd Duitsland zich er ooit, achter de rug van de Westerse mogendheden om, toe zou lenen een overeenkomst met de Sowjet-Unie aan te gaan. West-Duitsland zal getrouw en on verzettelijk vasthouden aan zijn hui dige politiek van bondgenootschappe lijke samenwerking met het Westen. Het zal weerstand bieden aan zowel bedreigingen als verlokkingen. Men zal met het Duitse volk geen koehan del kunnen drijven, met zijn vrijheid als inzet". 3. „De Westduitse regering zou geen ogenblik geaarzeld hebben rechtstreeks met de Sovjet-Unie over een Duitse hereniging te onderhan delen, indien zij van mening was ge weest, dat de belangen der Westerse mogendheden en van West-Duitsland in deze niet samenvielen. Doch in feite zou een dergelijke handelwijze onjuist zijn geweest. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben in hun be sprekingen met de Sowjet-Unie de Duitse zaak met een toewijding be pleit, welke ons tot dankbaarheid noopt", aldus von Brentano. 4. De Westduitse regering is voor standster van het handhaven van N. A V.O.-troepen op Westduitse bodem. 5 Zij verwerpt elke gedachte aan neutraliteit of demilitarisatie, opge legd aan een herenigd Duitsland. 6. Zij is tegen het stichten van een „raad voor geheel Duitsland" waarin vertegenwoordigers van Oost en West-Duitsland zitting zouden hebben, 7. Zij is vóór Duitse hereniging via in vrijheid gehouden algemene verkiezingen, met afdoende veilig- neidswaarborgen voor alle betrokken partijen. 8. West-Duitsland verwerpt alle eisen ,die minister Molotof op de jongste Geneefse besprekingen heeft gesteld met betrekking tot een her eniging van Duitsland. 9. De Westduitse minister van buitenlandse zaken gaf een uiteen zetting omtrent de te Genève geda ne voorstellen inzake het sluiten van een gemeenschappelijk Europees vei. ligheidsverdrag en hereniging van Duitsland. „Het schijnit, dat de Sowjet-Unie uitsluitend belang stelt in veilig- heidswaarborgvoorstellen, welke de bestaande desbetreffende overeen komsten van het Westen ontbinden, of ondoelmatig maken", verklaar de hij. 10. „De Westduitse regering neemt de Sow jet-Russische verklaring, dat Oost-Berlijn een deel is geworden van de „souvereine staat" Oost-Duits land, zeer ernstig op", vervolgde von Bentano. „De Scwj et-Russische bevelhebber van Oost-Berlijn, generaal-majoor Dibrova, heeft de viermogendheden- status van zijn sector in het geding gebracht. Ik heb reden om aan te nemen, dat, indien zijn houding on dersteuning vindt in andere officiële Russische verklaringen, de „Wester se Grote Drie" op doelmatige wijze hun houding zullen uiteenzetten". De Westelijke mogendheden hebben reeds te kennen gegeven, dat zij vast. houden aan de vier-landenstatus van Berelijn, zoals indertijd met de Sow jet-Unie overeengekomen was. Ontbindingsdecreet hangt nog De leiders van de Franse radicaal- socialistische partij hebben gisteren premier Faure uit de partij gestoten. Het besluit werd genomen op aan drang van Pierre Mendès-France, de voorganger van Faure en eens diens vriend. De eerste minister werd er van beticht dat hij in strijd met de wen sen en de belangen van de partij heeft gehandeld door de algemene verkie zingen te vervroegen zonder dat eerst het kiesstelsel is hervormd. Kort tevoren waren vijf radicale ministers uit het kabinet getreden, omdat zij het ook niet eens waren met de beslissing van Faure. Het besluit om Faure te royeren werd in de procedure-commissie van de partij genomen met 19 stemmen voor en acht tegen. De beslissing wordt niet onmiddellijk van kracht. Zij moet nog voox-gelegd worden aan het hoofdbestuur, waarin een twee derde meerderheid nodig is om het besluit goed te keuren. ONTBINDINGSDECREET GEPUBLICEERD Hedenochtend is in de Franse staatscourant het decreet verschenen ter ontbinding van de Nationale Ver gadering. Hiermede is de ontbinding van het parlement een feit. De publicatie van het ontbindings decreet is vroeger gedaan dan de regering had gewild. De reden daar van was, dat de socialisten en de radicalen nog een laatste poging had den gedaan om de plannen van Faure te doen mislukken. Zij hadden de voorzitter van de Nationale Vergade ring verzocht, de afgevaardigden bij een te roepen ten einde hen in staat Faure vecht verheten tegen een hopeloos verdeeld Frankrijk te stellen om het bestaande kiesstel sel van zijn meest gecritieerde ken merk, nl. de mogelijkheid van lijst- verbinding, te ontdoen. Premier Faure wilde echter niet, dat de regering nog vóór de ver kiezingen bijeen kwam. Zijn conser vatieve en volksrepublikeinse vrien den, die thans zijn voornaamste aan hangers zijn, zijn er bijzonder op ge steld, dat het huidige kiesstelsel wordt gehandhaafd. De enige reden waarom de publi catie van het ontbindingsdecreet werd opgehouden, was dat de rege ring wilde vermijden, dat de ver- of op Nieuwjaar. De grondwet zegt kiezingen zouden vallen op Kerstmis nl., dat de verkiezingen moeten plaats vinden tussen de twintigste en de Nieuwe Aartsbisschop reikt onderscheiding uit In de lustrumvergadering van het A.K.W.V. te Arnhem heeft de pas benoemde Aartsbisschop Mgr. dr. B. Alfrink meegedeeld, dat op voordracht van het Episcopaat de Paus aan de algemeen voorzitter van de A.K.W.V., de heer L. A. J. M. van Heijst, de onderscheiding heeft verleend van Ridder in de orde van Gregorius de Grote. Op de foto speldt de Aartsbisschop de onderscheiding op de borst van de heer Van Heijst. dertigste dag na de publicatie van het ontbindingsdecreet. Met het oog hierop, was de regering van plan het decreet op negen December te publi- ceen. In dit geval van nood moest het kabinet echter direct tot publicatie overgaan. De kiezers zullen nu op Nieuwjaarsdag ter stembus moeten. Aangezien deze dag voor het Franse gezin een nog belangrijker feestdag is dan Kerstmis, zullen deze verkie zingen op Nieuwjaarsdag bijzonder impopulair zijn. Munitiewagen ontploft In een munitiefabriek bij Piacenza in Noord-Italië heeft zich Donderdag avond een ernstig ongeluk voorge daan. Een wagen met ontplofbare stoffen explodeerde. Volgens de eerste be richten zijn negen arbeiders om het leven gekomen. Eén van hen had een handgranaat laten vallen waardoor de wagen met explosieven tot ont ploffing kwam. een pracht collectie PANTOFFELS Q Qr reeds vanaf Z.ïJU Gevoerde BONTLAARSJES reeds vanaf HAARLEMMERSTRAAT 138 „Dierbare verwanten" Boelganin en Kroestsjef, de pre mier en de partijsecretaris van de Sowjet-Unie, zijn gisteren uit Cal cutta te Rangoon aangekomen voor een bezoek van zeven dagen aan Birma. Hun bezoek valt, samen met een „vredesoffensief" van de communis tische partij in Birma, die door de overheid verboden is. De communis ten strijden al acht jaar ondergronds tegen de socialistische regering van Oe Noe. Bij aankomst op het vliegveld van Rangoon kregen de Russen bloemen kransen aangeboden door negen Bir- maanse meisjes, gekleed in rijk met juwelen versierde sarongs. Tevoren had een erewacht de Rus sische gasten met de gebalde rech tervuist de communistische groet ge bracht. Premier Oe Noe, die in het begin van dit jaar een bezoek aan de Sow jet-Unie heeft gebracht, noemde de Russen niet alleen „vrienden", doch ook „dierbare verwanten". De Russische leiders zullen met Oe Noe en andere Birmaanse leiders besprekingen voeren over politieke, economische en culturele aspecten van de betrekkingen tussen beide lan. den. Eerder in dit jaar sloten zij een ruilovereenkomst voor drie jaar. Koning begroet met hamer en sikkel. Kort na het vertrek van Boelganin en Kroestsjef uit Calcutta kwam daar de koning van Nepal aan. De versieringen die ter gelegenheid var het Russische bezoek in Calcutta wa ren aangebracht, hingen er toen nog ongewijzigd, zodat nu waarschijnlijk voor de eerste maal in de geschiede nis een koning met communistische symbolen verwelkomd is. wordt weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND Aanvankelijk nog wat mist. Overigens veel bewolking met later plaatselijk wat regen, voor namelijk in het Noordwesten van het land. Overwegend matige, maar aan de kust tijdelijke krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere tempera turen. 3 Dec. zon op 8.29, onder 16.34; maan op 21.21, onder 11.37. Hoogwaterstanden Zaterdag 3 Dec. v.m. 5.45 uur; n.m. 18.00 uur. Het weer in Eurona HELSINKI motregen 2 C. STOCKHOLM regen 2 OSLO onbew. 1 KOPENHAGEN nevel 6 ABERDEEN geheel bew 4 DUBLIN geheel bew. 3 LONDEN mist 2 AMSTERDAM mist 5 BRUSSEL zwaar bew. 5 PARUS mist 4 BORDEAUX mist 5 GRENOBLE nevel 2 NICE regen 12 FRANKFORT mist 4 MUNCHEN nevel 5 ZURICH mist 3 GENèVE nevel 3 WENEN nevel 2 INNSBRUCK licht bew. 0 ROME geheel bew. 14 Die kan horen, zien, verdragen, die leert alles zonder vragen. Dokters in Birma ontvoerd De Franse regering heeft besloten tot Kamer-ontbinding over te gaan. Vijf radicaal-socialistische leden van het kabinet hebben te kennen gegeven dat zij het niet eens zijn met de beslissing van hun collega's en na het besluit dat de Kamer ontbonden zal worden, zijn zij er toe over gegaan af te treden. Op de foto verlaten vier van hen de vergadering, v.lnj.: Maurice Bourges Manoury, Jean Berthoin, Gilbert Jules en Henri Laforest. Twee dokters ,dc Italiaan Posti- glione en zijn Indische assistent dr. Sambasivam, die in dienst der We reldgezondheidsorganisatie welke onder de Verenigde Naties valt in Birma werkten, zijn door een hon derdtal geüniformeerde mannen ont voerd. De ontvoering geschiedde Vrij dagochtend vroeg. De twee dokters, twee deskundi gen op het gebied der malariebestrij - ding, bevonden ziioh in een kantoor der Verenigde Naties te Maimio, ze ventig kilometer van Mandala. De ontvoerders zijn vermoedelijk bandieten. Zy plunderden het ge bouw. Aangenomen wordt, dat de twee geneesheren als gijzelaars zijn meegevoerd en dat de ontvoerders losgeld zullen eisen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1