Resolutie: Tijd voor een andere loonpolitiek! K,A,B- en de loonpolitiek nü Verantwoording bij het bedrijfs leven en meer differentiëring 23 771 Nieuwe woningen in het eerste halfjaar van 1955 Afbetaling is geen euvel voor de werknemers Boerderijverkoop met salaris achtte rechter tegen de wet Technische controle op vrachtwagens had een bevredigend verloop Op de grote stille heide kon de herder geen vrede bewaren Sigarettensmokkelaar verloor negotie" en rookt zware pijp DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Aan het slot van het gisteren te Utrecht gehouden loonpolitiek-congres van de K.A.B., is een resolutie aangenomen, waarin opnieuw wordt gezegd, dat de loon- en salaristrekkenden bij het huidige systeem van loonpolitiek in het algemeen onvoldoende delen in de welvaart. Het verbondscongres meent, dat bij dit systeem noch de eigen verantwoordelijkheid van de be drijf sgenoten, hun vakbonden en hun centralen, noch de mogelijkheden van bedrijfstakken en ondernemingen voldoende tot hun recht kunnen komen. In de resolutie spreekt het verbondscongres van de K.A.B. voorts als zijn oordeel uit, dat thans niet langer mag worden gewacht met het aan brengen van een zodanige karakterverandering van de richtlijnen, dat op oirbare wijze «n de practijk geëffectueerd kan worden „een zo grote moge lijkheid van J 'ferentiatie als met de coördinatiegedachte in overeenstem ming is te L.cngen", overeenkomstig de gedachten, ontwikkeld in het rapport van de Stichting van de Arbeid over de toekomstige loonpolitiek en het hierop betrekking hebbende advies van de S.E.R. Het verbondscongres meent, dat de antwoord is zeer grote bevoegdheden maatschappelijke en economische ont wikkeling sinds Juli 1955 meent spr. alleen maar een reden te méér te vin den om zo snel mogelijk naar een nieuw systeem van loonvorming over te gaan. Een nieuw systeem, waarin de primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming gedragen wordt door het georganiseerde bedrijfsleven en waarin plaats moet zijn voor een zo grote mogelijkheid van differen tiatie als met de coördinatie-gedachte in overeenstemming is te brengen. Deze gedachten zijn in de hierbo ven vermeldde resolutie weergegeven. Differentiatie. De heer P. Bogaers zei o.m. dat ook Activiteit van W.K.A. Tijdens zijn jaarvergadering te Utrecht nam het Werkverbond Ka tholiek Amateurtoneel kennis van een ledentoename van ruim 100 sinds het vorige jaar, waardoor het W.K.A. momenteel ongeveer 450 leden telt. Door de te verwachten subsidie werd voor 1956 een sluitende begroting voorgelegd. Met ingang van 1 Januari 1956 worden voor de provincies Zeeland en Overijssel provinciale toneeladvi seurs benoemd; per 1 September hoopt men in de provincies Limburg en Noord-Branbant eveneens advi seurs aan te stellen. Zoals men weet, zijn dergelijke adviseurs in de bei de Hollanden, Drente en Gelderland reeds werkzaam. Studieweken op de volkshogescholen Drakenburg en Ons Erf alsmede provinciale spelers- en regie-cursussen staan voor 1956 op het program. Bovendien worden in het komende jaar in alle provin cies landdagen en toneelwedstrijden georganiseerd, die hun bekroning vinden in het Landjuweel bij gele genheid van het 10-jarig bestaan in 1957. Het zittende bestuur bestaande uit heren mr dr Th. van Schaik, SOMBERE ASPECTEN WONINGBOUW, Kleiner aantal dan verleden jaar in de toekomst door de Loonraad van voorzitter; Frits Bloemkolk, secre de S.E.R. (wanneer het nieuwe sys teem wordt aangenomen) richtlijnen in.Cl. VCl uullUOLUUgiCS 1UCCUI., uav v»c ouknuuiu jo ictl giure ucvutguutucu minister van Sociale Zaken en Volks- I in handen te leggen van de centrale zuHen worden gegeven, gebaseerd 1 i i-in fnndAmpnfolo wifianl-ppArinmisf-hp gezondheid hiertoe op zo kort mo gelijke termijn een dienovereenkom stige aanwijzing zou dienen te geven aan het college van rijksbemiddelaars. UITSPRAAK OVER VOORSTELLEN S.E.R. Een eventuele koppeling van deze karakterverandering van de richt lijnen aan het resultaat van het thans bij de S.E.R. aanhangige onderzoek naar de „ruimte" acht het congres in zijn resolutie met name ter be scherming van een juiste uitvoering van de differentiatiegedachte en om der tijdswille niet aanvaardbaar. Ten slotte wordt in deze resolutie een duidelijke principiële uitspraak van de regering thans alleszins wenselijk geacht ter bespoediging van de ver werkelijking van de door de S.E.R. gedane voorstellen met betrekking tot de wijziging in de juridische vorm geving van de loonpolitiek. Deze resolutie was dit het sluitstuk van een vruchtbare vergadering die door ruim duizend K.AJ3.-leden in de grote Stadszaal werd bijgewoond. Aanwezig waren o.a. de ministers A. C. Bruijn, ir. H. J. B. Witte en mr. F. J. van Thiel, staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp, mr. H. van Doorn, voor zitter van de K.V.P. en vele leden van de Eerste en de Tweede Kamer. De heer F. G. van der Gun, lid van het dagelijks bestuur van de K.A.B. en de heer P. Bogaars, economisch adviseur van de K.A.B., hebben met redevoeringen over „Het standpunt van de K.A.B. met betrekking tot de loonpolitiek nü" en „De combinatie van differentiatie en coördinatie" deze resolutie voorbereid. Veranderde loonpolitiek noodza kelijk. De heer Van der Gun zei onder meer, dat de belangstelling voor de loonpolitiek de laatste jaren anders is gericht dan in de eerste jaren na de bevrijding. Naast de concrete loon- hoogte is vooral in de belangstelling komen te staan het vraagstuk van het loonsysteem, toegespitst op de vraag of nu onze volkshuishouding zich sinds geruime tijd heeft hersteld van de ernstige situatie waarin zij de eerste jaren na de bevrijding ver keerde, de huidige centraal door de overheid geleide loonpolitiek, al dan niet gewijzigd dient te wprden ge handhaafd. Na de bevoegdheden van de cen trale overheid ten aanzien van de loonpolitiek nader te hebben omschre ven constateerde spr. dat deze loon politiek voor wat de resultaten be treft, ongetwijfeld in belangrijke mate heeft bijgedragen tot het verrassend snelle herstel van onze volkshuishou ding en de welvaart, die onze volks huishouding heden ten dage ken merkt. Er is echter de vraag of deze vorm van geleide loonpolitik, onge wijzigd moet worden gehandhaafd, nu reeds sinds enige jaren van bijzon dere omstandigheden géén sprake meer is. In 1952 beantwoordde de K.A.B. deze vraag in het urgentie programma reeds ontkennend. Men verklaarde ,dat het zwaartepunt van de loonvorming wederom moet ko men te liggen bij de organen of orga nisaties van het bedrijfsleven. Een taak voor de loonvorming dient in hoogste orgaan bij de S.E.R. te be rusten. Subsidiariteitsbeginsel. Spr. noemde argumenten die plei ten voor een andere juridische vorm geving en materiële inhoud van de loonpolitiek: (1) het subsidiariteits beginsel, dat zegt, dat het niet ver- overheid, (2) de katholieke opvatting °P fundementele sociaal-economische met betrekking tot een rechtvaardig i lectoren van de Nederlandse volks- ioon. (3) de politiek van de bindend huishouding. Deze geven een aanwij- toegepaste richtlijnen is in de prak- tijk niet meer te handhaven. zing van het meest wenselijke niveau van lonen en andere arbeidsvoor waarden. De differentiatie moet dus niet re sulteren uit een proces van touwtrek ken maar uit objectieve gegevens, de K.A.B. van mening, dat nu de tijd waarbij de gerechtvaardigdheid van is aangebroken tot een nieuw systeem de bijzondere positie van bedrijfstak van loonvorming over te gaan. In de of onderneming blijkt. Nu is het tijd. Op grond van deze argumenten is NOTA VAN WERKGEVERSORGANISATIES: taris; B. J. Maessen, penningmeester; mr. E. Meyer en Th. Loerakker, commissarissen, werd herkozen. Het landelijk bestuur werd aangevuld met drs Louis Lockefeer uit Hulst. De afvaardiging naar het stichtings bestuur van de Nederlandse Biblio theek voor het Amateurtoneel zal voor de komende drie jaren bestaan uit de heren drs L. v. d. Boogerd, Frits Bloemkolk en B. J. M. Maesen, penningmeester. De woningvoorraad van Neder land is het eerste halfjaar van 1955 vermeerderd met 19.437 eenheden. Deze vermeerdering is het resultaat van het gereed komen van 23.771 nieuwe woningen. Hoewel de woning bouwproductie in geld uitgedrukt een hoger bedrag heeft belopen dan in eenzelfde periode verleden jaar. is het aantal gereed gekomen woningen kleiner. De gereedgekomen woningen zijn als volgt over de provincies verdeeld: Groningen 698; Friesland 659; Drenthe 650; Overijssel 1302; Gelder land 2397; Utrecht 1413; Noord-Hol land 3094 (excl. A'dam); Zuid-Hol land (excl. R'dam en Den Haag); Zeeland 650; Noord-Brabant 2878; Limburg 1756; Amsterdam 974; Den Haag 1569; Rotterdam 2279; Noord Oostpolder 231; totaal 23.771 (le kwartaal 1954 28.480). 2827 eenheden verloren. De verbouwing van 354, en het be schikbaar komen door verandering van bestemming van 139 woningen. Door onbewoonbaarverklaring, af braak enz. gingen 4827 eenheden ver loren. Van de in het eerste halfjaar 1955 gereedgekomen woningen wa ren 176 duplexwoningen. De totale bouwproductie had tol MOEILIJKHEDEN BIJ WOERDEN Eis: f45.000, Tegen de 49-jarige vroegere eige- schaars is. Daarom moeten bij ver kooptransacties van boerderijen en landerijen de overeengekomen prij zen worden goedgekeurd door de rg. verdient een gedeeltelijke contante I Maasland, heeft de procureur-gene- I zhn vele toeren van meS Dit betaling (dc kasstorting) verplicht raai by hét gerechtshof te Amsterdam 20 Z'jn vele .b0.e,ren van mening. Dit In 1054 was het aantal gevallen van °°.k Z1J" de werkgeversbonden van naar van een welvarende boerenhoe- grondkamer. „Maar voor taxatieprii- looninhouding wegens afbetalings- mening, dat het geen aanbeveling i ve bij Woerden, thans wonende te i zen jg toch geen boerderij te krijgen", moeilijkheden ongeveer 7200, ofwel 2.7 verdient, pen vpdepltpinkp content. I -g- J per 1000 werknemers. Het Verbond v. Ned. Verbond van Ned. Werkgevers, het Verbond van Protestants-Christ. Werkgevers' in Nederland, het Kath. Verbond van Werkgeversverenigin-x gen en de Raad van Overleg voor de j weren er m Seva^e^ m®e I gistermiddag een geldboete Handel leiden dit cijfer af "uit een' ),v°rdt voorkomen dat naar het mid- enquête, die zij hebben laten instel- del van het loonbeslag wordt gegre- len onder hun leden en waarvan het Pen- ^en verscherping van het be- resultaat is neergelegd in een nota in stonde verbod, dat looncessie on zake het rapport omtrent het afbeta- i mogelijk maa'tt ten aanzien van een lings wezen, dat in 1954 door Staatscommissie is uitgebracht. uit de enquête, dat de omvang van de moeilijkheden, die zich in de prac tijk van het afbetalingswezen voor doen, niet van dien aard is, dat er van een aan het systeem iwhaerent euvel gesproken kan worden. Op de enquête werd van 939 be drijven een reactie ontvangen. Het totaal aantal werknemers bij deze be drijven was 435.386, dat is ongeveer 17 pet. van het totaal aantal Neder landse werknemers (de landbouw uitgezonderd). Tegenover het aantal looninhou- dingen wegens afbetalingsmoeilijkhe den (7200) zo bleek uit de en- De looninhouding, zo wordt ten- f 45.000 geëist, omdat deze verdachte slotte in de nota opgemerkt, heeft zijns inziens zijn boerderij met bet voordelen, dat zij preventiefland, de inventaris en de veestapel voor een te hoge prijs verkocht had aan de landbouwer, wiens eigen boer derij het slachtoffer zal worden van de industriële uitbreiding van Rót- verdam. Ter zitting werd 'herhaaldelijk op gemerkt, dat het voor jonge boeren tegenwoordig vrijwel onmogelijk is eigen grond met eigen hoeves te krij gen, omdat de grond nu eenmaal zou er toe hebben geleid, dat dik- van wjjis toch „zwarte" prijzen worden bedongen en betaald. bepaald gedeelte van het loon, ver dient daarom volgens de werkgevers- De werkgeversbonden concluderen I organisaties meer aanbeveling dan de door de Staatscommissie aanbevolen algehele afschaffing van looncessie. Personenauto's komen ook aan de beurt Op een bijeenkomst van Haagse transportondernemers heeft inspec- quête staat een veef groter aantal J teuf - Van Poel van de Haagse T1 vpi-lrpprcnnlilip fficiopavnnH /vtrai* Ra inhoudingen om andere redenen (be- j verkeerspolitie gisteravond over de lastingschuld. alimentatieverplichtin. I huidige verkeersveiüeheid eesnroken. gen e.d.), namelijk 32.000. huidige verkeersveiligheid gesproken. Deze bijeenkomst was belegd door Voorts 'wees de enquête uit, dat de het Haags Centraal bureau van trans- moeilijkheden bij afbetaling voor 33 portondernemers en de expediteurs- pct. worden veroorzaakt door onwil! en voermansbond „Eensgezindheid", of nonchalance van de werknemers, voor 59 pet. door het aangaan van te De heer Van der Poel vertelde on der meer, dat bij de controle door de hoge verplichtingen en voor 7 pet. meer, dat bi. door onvoorziene omstandighedenHaagse politie van 2450 vrachtwa- de remmen niet m orde door onvoorziene omstandigheden (ziekte e.d.). Dit betekent, aldus de gens van nota, dat in '54 slechts in 1.6 geval- j bleken en dat wagens speling had- len per duizend werknemers sprake den in het stuur; respectievelijk was van looninhouding wegens de z.g. I slechts 2,5 en 2,8 pet. van het aantal overcreditering en dat 0.9 gevallen gekeurde vrachtwagens. Vergeleken per duizend werfenemers berustten op onwil of nonchalance. De overcreditering moet volgens de nota niet worden geweten aan het afbetalingssysteem zelf, maar veel eer aan de „nieuwigheid" van dit systeem, waarmee de meeste kopers en verkopers nog vertrouwd moeten raken. met andere landen vindt spreker deze percentages zeer zeker laag. Het zijn echter gebreken die hadden kunnen worden voorkomen. Gebrek aan personeel. Dat tot nu toe alleen de vrachtwa gens op technische gebreken zijn ge controleerd, is een gevolg van het rnnplndK gebrek aan personeel. Spreker deel de mede, dat binnenkort ook de per- De werkgeversbonden concluderen sonenwagens aan de beurt komen, in hun nota, dat de door de Staats- Inspecteur Van der Poel onderschreef commissie verplichte vermelding van de mening, dat ongevallen tengevolge de /xmtantprijs de koper in staat stelt van technische gebreken slechts een zich goed te realiseren, welk offer hij zeer klein percentage uitmaken van bij termijnbetaling moet brengen, Een systeem van landelijke regis tratie, zoals dit door een minderheid van de Staatscommissie wordt voor gesteld, wordt door de werkgevers bonden afgewezen. Wel stemmen zij in met het voorstel de minister be- voedheden te verlenen, om regels te stellen ten aanzien van de kassa storting, de duur en het aantal der afbetalingstermijnen. Bovenmeester kreeg blauw oog Tot dertig gulden boete subs zes dagen hechtenis is gistermorgen bij verstek een Larense schaapherder door de politierechter te Amsterdam veroordeeld, omdat hij op 11 Sep tember van dit jaar, toen hij met zijn kudde over de heide ronddoolde, het hoofd van een school uit het Gooi met zijn gebalde vuist een slag in het ge zicht had gegeven, zodat een hevig wandeling over de stille, het was half zeven in de avond heide in de buurt van de Crailose brug. Plot seling hoorde hjj zich uit de verte door een man toeschreeuwen: Ga uit de hei, daar is geen pad. Hevig gesticulerend kwam de her der op het echtpaar toelopen en toen het schoolhoofd de schaapherder naar zijn naam had gevraagd, was deze tot handtastelijkheden overgegaan. De geslagene deed aangifte bij de politie en een Hilversümse melkbe- gezwollen linkeroog van de laatste zorger had de klap zien geven. Het het gevolg was. Voor dit optreden, schoolhoofd verklaarde ter zitting dat dat „nergens naar leek" had de offi cier van justitie vijftig gulden boete geëist. Het hoofd der school maakte op hij zich oip nog ruim dertig meter afstand van de kudde bevond. Het bleef dan ook voor ieder duister waarom de schaapherder zich zo de bewuste dag met zijn vrouw een zenuwachtig had gemaakt. het totaal aantal ongelukken. In 1954 bleken van de 10.217 verkeersonge vallen slechts 111 het gevolg te zijn van een technisch gebrek aan een der HOUTSKOOLBRANDER OVERLEDEN De eigenaar van de grootste houts koolbranderij in West Europa, de heer G. Beekman te Uddel, is in de leef tijd van 52 jaar plotseling overleden. De heer Beekman had in binnen- en buitenland talrijke relaties. NIEUW BOTERHAMBELEG betrokken voertuigen. Dit is slechts 1,08 pet. Ook in andere plaatsen is dit percentage zeer laag. Uit de door de verkeerspolitie van 's-Gravenhage aangelegde statistie ken blijkt verder, dat de meeste on gevallen het gevolg zyn van: geen voorrang verlenen, snijden van te genliggers, tekort op elkaar rijden e.d. Dit zijn dus oorzaken, waarbij het verantwoordelijkheids- en fat soenselement in het geding zijn. JEUGD VOOR TELEVISIE. Op 11 Januari a.s. zal het nieuw jeugdtoneel, artistieke leiding Cruys Voorbergh, voor de AVRO-televisie- zender opvoeren „De wonderlijke avonturen van de kleine Moeck"", be werkt voor toneel door E. de Co- ningh, naar het bekende sprookje van Wilhelm Hauff. Bedrijfsleider In het onderhavige geval was de landbouwer uit de buurt van Rot terdam, een man van 61 jaar, op zoek gegaan naar een agrarisch bedrijf voor een van zijn vier zoons. Zijn eigen boerderij mag hij n.l. tot zijn dood toe bewonen, doen daarna mo gen de zoons er niet meer in, omdat de grond voor de industrie nodig zal zijn. De eigenaar van de hoeve bij Woerden wilde zijn bedrijf voor 22C.OOO verkopen en hij had er wel oren naar. Nadat de eigenaar een adviseur had geconsulteerd, maakten koper verkoper een contract op, waarbij het onroerende deel 129.000 zou kos ten, de inventaris en de veestapel 59.000. Tenslotte werd in het con tract ongenomen, dat de eigenaar na de verkoop 8 jaar lang een advise rende taak in het bedrijf zou krijgen en wel ais bedrijfsleider. Per jaar zou hem daarvoor 6250 door de nieuwe bewoner, de zoon van de koper wor den uitbetaald. „Contract nakomen" Acht maal 6250 was ook f 50.000, zo redeneerde de economische con troledienst en zag in deze clausule eer: omzeiling van de bepalingen. Ter zitting gaf de verdachte toe, dat hij hoogstens 1 maal per week op zijn vroegere hoeve was geweest, „maar" zo zei hij, „de jonge boer kon over me beschikken wanneer hij wilde". In totaal zou de verkoper dus in- Juli van dit jaar een omvang van 777 millioen gulden (dat is 26 mil- lioen meer dan tot Juli 1954), voor woningbouw werd van dit bedrag 332 millioen besteed, dat is slechts 40 pet. van het bedrag dat in het bouwprogramma voor het eerste half jaar van 1955 was geraamd. Tot Juli van dit jaar werden in totaal 31.332 bouwvergunningen af gegeven, waarvan 13.979 voor wo ningwetwoningen en 13.900 voor pre- miebouw. 1519 Vergunningen hadden betrekking op woningen, die worden gebouwd volgens een van de niet- traditionele bouwsystemen. Voor 16777 woningwetwoningen werd in het eerste'halfjaar 1955 in totaal een bedrag van f 4865.916 aan jaarlijkse bijdrage toegezegd. Er werd in die zelfde periode een bedrag van 23.473.880 aan premiën toegezegd voor 6003 premiewoningen Op 1 Juli van dit jaar waren op bouwwerken, waarvan de bouwsom meer dan 10000 bedraagt, voorzo ver het woningbouw betreft 54500 arbeiders werkzaam. derdaad 220.000 voor de hoeve ont vangen, zij het, dat hij de laatste 50.000 in 8 termijn van een jaar zou ontvangen; het ging er nu maar om of die prijs te hoog was en de deskundigen meende van wel. In eerste aanleg kwam de econo mische poltierechter te Utrecht tot de slotsom, dat de hoeve verkocht had mogen worden voor 170.000. Hij legde de verkoper daarom een boete op van 50.000. Voor het hof vertelde de 61-jarige koper als getuige, dat hij zijn woord wenste te houden, zich aan het con tract zou houden en dus de verdachte ieder jaar 6250 zou uitbetu'en. Andere getuigen, onder wie des kundigen, meenden, dat het onroe rende deel van het bedrijf zeker 133.000 waard zou zijn, als het ge taxeerd werd, dus 13.000 meer, dan waarvoor het in het contract was op genomen. Hierover werd lang gedis- cusieerd. Tenslotte kwam de procu reur-generaal tot een eis van 45.000 boete. De raadsman achtte dit echter nog veel te hoog. De uitspraak volgt op 14 Dec. a.s. Tien maanden voor negeren van stopsein Een gevangenisstraf van tien maan den met aftrek van voorarrest heeft tie officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank Woensdagmiddag geëist tegen een dertigjarige los werkman te Amsterdam, aan wie poging tot doodslag of zware mishan deling van een ambtenaar bij de uit oefening van zijn functie, subsidiair bedreiging, meer subsidiair het niet stoppen op bevel van een ambtenaar, ten laste gelegd. De officier merkte op, dat ver dachte betrokken was bij een com plot van sigarettensmokkel en dat hij zich bedreigd voelde, toen hij door een agent betrapt werd. Daaropi is hij doorgereden en het heeft niet veel gescheeld of de agent was aangere den. De- poging tot zware mishande ling achtte de officier bewezen. TT De geschiedenis heeft zich afge- Slager H. J. Conradi uit Tilburg Speeld op 20 September des avonds heeft tezamen met zyn beide zoons 10p ^e provinciale weg te Zaandam, een nieuwsoortfyne vleeswaren.sa- waar een agent stond opgesteld, om mengesteld, dat bestaat uit voorgëbra- den vleessubstanties, die tot dusverre rauw dan wel gekookt werden ver werkt. Het gehele assortiment kreeg de naam „ros-meat" en bestaat al naiar gelang de verwerkte vleessoor ten uit „roslever" yadhtlever", „ton- meat" en dergelijke. Het nieuwe pro duct doet denken aan blokjes cor ned beaf en laat zich gebruiken als boterhambelegging, bij het middag maal of de lunch en aan de bitter tafel. De „uitvinders" hebben de bedoe ling, het procédé aan alle vakgenoten ter beschikking te stellen. een auto, komende van de Houthaven aldaar, aan te houden. De agent, als getuige gehoord, deelde mee een stop teken te hebben gegeven, toen de auto, bestuurd door verdachte, die vergezeld was van enkele vrienden, met een gang van minstens zestig kilometer naderde. De agent zeide dat hij opzij moest springen om een aanrijding te voorkomen. Na een achtervolging is de dader aangehou den. De verdachte vertelde, dat enkele vrienden hem verzocht hadden een gehuurde auto te besturen. De tocht waar een coaster lag. Het doel van de reis was hem niet meegedeeld. Wel was hem verteld, dat hij f 12 50 zou ontvangen. Van het schip werd een pak gehaald, dat later bleek si garetten te bevatten en in de auto gezet. Toen de Amsterdammer de provinciale weg naderde zag hij een agent staan, doch hij heeft aldus zijn verklaringen niet gezien, dat een stopteken werd gegeven. De agent stond op zodanige afstand, dat hij rustig kon passeren. De snelheid schatte hij op veertig kilometer, om dat hij altyd met die gang reed. Er was geen reden hard te rijden, omdat hij niet wist wat er in het pak zat. Pas toen de politie een achtervolging inzette, stelden de vrienden hem op de hoogte, waarna hij getracht heeft de politie op een dwaalspoor te bren gen. Hy stapte uit de auto en liep naar de pont bij de Hembrug, waar hij aangehouden werd. Scheepsberichten ABBEDIJK 30 Antw.; ALGENIB 30 v. St. Vincent n. Kiel. AMOR p. 30 Kp St. Vincent n. Tunis. AMSTELVLIET 30 v. A'dam n. Indonesië. ANNENKERK 1 Las Palmas. CALTEX DELFT p. 30 Ouessant n. Sidon. CALTEX PERNIS p. 30 Pantellaria n. Flaxenvik (Zweden). EOS p. 30 Malta n. Burriana. HECTOR 30 v. R'dam n. Lissabon. HILVERSUM 30 v. Mena al Ahmadi n. Landsends. KOTA BAROE 30 Pt. Said. LEERSUM p. 30 Flores Azoren n. Hamilton. OOST- KERK p. 30 Finisterre n. Marseille. SOESTDIJK p. 30 Gibraltar n. Alexan- drië. STAD LEIDEN 30 v. Abadan n. Pt. Said VAN CLOON 30 Mombasa. WA- 'ERMAN 30 v. Wellington n. Melbourne. Aetherk'anken VRIJDAG- HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws- 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.0o Nieuws cn weerber. 8.15 Gram. 8.45 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.15 Gram. 10.30 School radio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Ka- merork. 12.00 Angelus. 12.03 Piano duo. 12-30 Land. en tuinb. meded. 12.33 Voor de plattelandsvrouwen. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Sym- phonette-ork. en vocaal kwart. 14.35 Tenor en gitaar- 14.55 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianovoordr. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Sinterklaasliedjes. 18.05 Lichte muz. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Gra- mofoonmuz. 13.55 Professor Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Rege- ringsuitz.: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: 1. het maande lijks overzicht van de werkzaamhe den der Verenigde Naties. 2. Emigra tiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Verz. progr. 20.20 Act. 20,35 De ge wone man. 20.40 Lichte muz. 21.00 Politiek forum. 21.30 Lichte muz. 21.55 Omr. ork. en soliste. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA- 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym v. d. vrouw. G.10 Gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 „Thuis", caus 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Gram. 10.50 Orgel en zang. 11.20 Voordr. 11.40 Pianorecital. 12.00 Dansmuz. 12-30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Orgel en trompet. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15-00 Gevar. progr. 16.00 Muz. caus. met illustr. 16 30 Voor de jeugd. 17.00 Muz. caus. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. 13.45 „Naar een lichtere levens avond", caus. 19.00 Voor de kinderen. 19-10 „Het Delta-plan", klankb. 19.30 „Evangelisch beraad", caus. 19.50 Ber. 19.55 Nieuws uit Spanje. 20.00 Nieuws. 20.05 „Vijftig jaar kinderwet ten in Nederland", caus. 20.15 Zang en piano. 20.30 „Om een Atlantische Gemeenschap", caus. 20.40 „Na tien jaar", caus. 21.00 Rhythm, muz. 21-30 Aetherforum. 22.10 Buitenl. week- cverz. 22.25 Lichte muz. 22.40 „Van daag", caus. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. ging naar de Houthaven in Zaandam, WILLEMSTAD 30 v. Madeira n. Trini- VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Kruising voorrangs- weg met een weg welke geen voorrang

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8