Min. Zijlstra krijgt tegenstrijdige raadgevingen Menselijke verhouding en sociale waardering in het bedrijf Economische Zaken in de Tweede Kamer Vijfde Mei niet jaarlijks nationale feestdag Minister Van Thiel op A.K.W.V.-Congres Groot getal ongeschoolden een probleem Trein reed in op arbeiders De club van Honderd voer uit ter snoekenjacht DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de be handeling van de begroting van het departement van Economische Zaken. De heer SCHMAL (C.H.) verklaart, dat in grote trekken het beleid van de minister van dien aard is, dat hij er gaarne zijn instemming mede be tuigt. Het beleid kan worden geken schetst met „waakzaamheid het geen een lofprijzing is. De heer NEDERHORST (P.v.d.A.) het economisch beleid aanroerend, zegt, dat dit zich toespitst op: 1. sta bilisatie van lonen en prijzen en 2. flexibiliteit en doelbewuste expansie van de investeringen in de particulie re sector. Spr. vraagt of de minister van me ning is, dat hij door zijn stabilisatie- politiek ons aan de ons omringende wereld kan onttrekken. Of is deze politiek een tijdelijke, welke t.z.t. zal worden gevolgd door een politiek van een langzaam stijgend loon- en prijs niveau? Tenslotte spreek de heer Neder- horst zijn waardering uit voor de energieke wijze, waarop minister Zijl stra de zaken behandelt en voor de open wijze waarop hij de Kamer te gemoet treedt. De heer JANSSEN (K.V.P.) is van mening, dat als de particuliere sec tor zich in acht moet nemen met be trekking tot de investeringen, dit ook het geval moet zijn bij de over heid. En dan gaat het niet over het oprichten van gebouwen. Er zijn an dere investeringen, waarin de over heid zich kan beperken. Hij is het met de minister eens, dat er een prijs beleid wordt gevoerd, zoals dat thans geschiedt. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) is van oordeel, dat slechts gesproken kan worden van een mislukt prijsbe leid. Het lijkt hem, dat de regering waar prijsverhoging onvermijdelijk is, zoals bij de huren, tracht de ver hoging te camoufleren. Spr. vraagt de minister bij zijn actie voor lagere prijzen het oog te richteD op verlaging van de kostenelementen, o.a. vraagt hij de aandacht voor de grote kosten der „schappen", die de minister voor de P.B.O. najaagt. De heer BLAISSE (K.V.P.) waar schuwt tegen overhaaste maatregelen gericht op afremming van investerin. ken. Voorlopig neemt de huidige in vesteringsactiviteit geen onrustba rende vormen aan. Hij vraagt waar aan wordt gedacht als men meent, dat bestedingen kunnen worden beperkt. De regering moet z.i. geen anti-con juncturele maatregelen nemen. De heer ROEMERS (P.v.d.A.) is het met de minister eens, dat er te weinig voortgang is op het terrein van de P.B.O. Spr. verklaart voors hands overtuigd te zijn van het nut van een P.B.O.-departement. Tegen het experiment van premiëring van spaarregelingen zegt spr. geen be zwaar te hebben. Spr. verklaart zich geenszins te ver zetten tegen een omvangrijk investe ringsprogram. Maar uit de industriali satienota heeft hij de indruk gekre gen, dat de minister meent, dat de omvang nooit groot genoeg kan zijn. Dat nu acht spr. gevaarlijk. De heer HABENBOSCH (AH.) constateert, dat men voorzichtig moet zijn met het afremmen van een gun stige conjunctuur. Hij twijfelt aan de opportuniteit van grootscheepse be perkingsmaatregelen, welke de rege ring thans in beraad heeft. Prijsstabi- lisatie is naar sprekers oordeel nodig en hij dankt de minister voor de energie, waarmede hij zich aan deze zaak heeft gegeven. Da is niet zon der succes gebleven. Weinig enthou siast is hij voor het denkbeeld jeug dige spaarders een spaarpremie van overheidswege te geven. Spr. be pleit uitbreiding van de toepassing van belastingfaciliteiten bij het spa ren voor een eigen huis en deze 'faci liteiten niet alleen aan bouwkasfcen te verlenen. Tegen kwart voor zeven wordt de vergadering verdaagd tot morgen middag een uur. Uitbreiding van Staten-Generaal goedgekeurd De Tweede Kamer heeft gistermid dag met 756 stemmen het voorstel tot Grondwetsherziening inzake de WEL AANDRANG OP VRIJE .DAG VOOR OVERHEIDSPERSONEEL De Tweede Kamer heeft gistermid- diging aan de regering om maatrege- dag met 5130 stemmen de motie- len te nemen was in deze motie ge- uitbreiding van het aantal leden van Scheps betreffende de viering van de lijkluidend aan die in de motie- de Tweede en de Eerste Kamer aan- j vijfde Mei als nationale feestdaj ver- Scheps. worpen. De P. v. d. A. en de C.P.N. vaard. Het voorstel houdt in dat de stemFden v00r. De motie-Koersen over Tweede Kamer wordt uitgebreid tot hetzelfde onderwerp werd met 5130 150 leden en de Eerste Kamer tot 75 i stemmen aangenomen. Tegen stem- den A.R., C.H. en tien leden van de K.V.P. leden Alleen de VVD-fractie stemde tegen. v In de motie-Scheps (P. v. d. A.), De heer Tilanus (CH) trok zijn werd, zoals gemeld, gesteld dat de amendementen om de uitbreiding té vijfde Mei ieder jaar als nationale beperken tot 125 en 63 leden, in. Het dag gevierd dient te worden en dat de amendement-Romme, om de uitbrei ding van de candidatenlijsten voor de verkiezing van de Tweede Ka mer te regelen bij de wijziging van de Kieswet, werd door minister Beel overgenomen. Prof. P. S. Gerbrandy toch in 2de Kamer P.S.G.-comité De Kamerkieskringen Amsterdam en Dordrecht van de A.R.-Partij hebben prof. mr P. S. Gerbrandy weer op de voorlopige candidaten- lijst geplaatst, nadat het centraal co mité van de A.R. kiesverenigingen had besloten deze staatsman niet meer voor een candidatuur in de nieuwe Tweede Kamer in aanmer king te doen komen. Uit leden van de bovengenoemde kieskringen heeft zich een .comité PGS" (de initialen van prof Ger brandy) gevormd met het doel „een actie te beginnen teneinde prof Ger brandy een eervolle plaats op de A.R.-lijst te verzekeren". Een van de voornaamste redenen, waarom de opvoedingsmilieu^ in vele gevallen tekort schieten, ligt in de snelle veranderingen, waaraan onze samenleving onderhevig is. Dit constateerde mr. F. J. F. M. Thiel, minister van Maatschappelijk Werk, hedenmorgen in een uitvoerige rede voor de Katholieke Werkgevers tijdens het lustrumcongres te Arnhem ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum van de Algemene Katholieke Werkgevers vereniging. Zijn rede belichtte talrijke facetten van het probleem der ont plooiing van de menselijke persoonlijkheid in het bedrijfsleven. Voor de jeugd is arbeid in het algemeen een van de middelen tot voltooiing van het groeiproces, aldus minister Van Thiel. Mede in en door het werk groeit de jeugdige arbeider naar de volwassenheid. De aard van de arbeid en de sfeer in de onderneming bepalen in hoge mate wat de jonge mens zal worden. Deze situatie is blijkens vele onderzoekingen in binnen- en buiten land ongunstig, al vertonen Nederlandse onderzoekingen een minder gun stig beeld. TnnnorpnraaA in soonlijkheid van de jongeren niet junyerenrdetu in nei meer die bijzondere functie als in bedrijf is gewenst Ook tussen de geschoolde en de on geschoolde arbeider bestaat een aan zienlijk verschil. In Nederland wordt de verhouding geschoolde en onge schoolde arbeiders zelfs geschat op .50 50, waardoor het probleem van de ongeschoolde arbeiders in Neder land zeer belangrijk wordt. Voor de ontplooiing van de ongeschoolde j vele gezinnen, waarin naar "mening vooral kan het bedrijfsleven aanzien- van de minister maatschappelijke lijk bijdragen, maar dan in samen- werksters en werkers een helpende werking met gezin, school en jeugd- hand moeten bieden. Grote aandacht meer d'ie bijzondere functie als in vroegere dagen; (3) aan de opvoeding op de scho len worden hogere eisen gesteld. Ontplooiing. Minister Van Thiel ging vervolgens na wat metterdaad voor de ont plooiing van de jeugd in het bedrijf gedaan kan worden. Hij vestigde do aandacht op de tekortkomingen van besteedde hij aan het z.g. part-time Minister Van Thiel beschreef ver- onderwijs, dat in vele landen al ver volgens uitvoerig wélke de verande- j plicht is gesteld, maar in Nederland ringen zijn, dïê zich "in het bedrijfs-nog niet. Aanzienlijke uitbreiding leven, in het maatschappelijk leven i .kan naar zijn mening ook nog het en dientengevolge ook in het gezin J werk van de beroepskeuze-voorlich- hebben voltrokken: ting ondergaan. Doch al deze instan- (1) het godsdienstige leven neemt i ties moeten in onderling contact bl(j- niet langer een centrale plaats in het ven, dagelijkse openbare leven in; (2) het gezin vervult bij de op voeding en de' ontwikkeling tot per- Nederland verdedigt zich tegen de zee Wordt liter melk één cent duurder? Landbouwschap adviseert hogere garantie-prijs Bij de regering is een voorstel van het landbouwschap binnengekomen, waarin wordt geadviseerd de garan tieprijs van de regering aan de boe ren in het nieuwe melk jaar (1955 195S) vast te stellen op 22.7 cent per kilo melk met een vetgehalte van 3.7 procent. Voor de slechte gronden (zandgebieden) zou deze garantieprijs 24.9 procent per kilo melk moeten bedragen. De verrekenprijs wilde het lanwbouwschap stellen op 26 cent per liter (vorig jaar 25 cent). In kringen van deskundigen wordt verwacht, dat een en ander tot ge volg zal hebben, dat de melkprijs voor de verbruiker met één cent per liter zal stijgen. Sinds de Februari-ramp in 1953 is het Nederlandse volk tot het besef ge- Een eventuele verhoging zou ver- komen, dat er noodzakelijk verbeteringen moeten worden aangebracht aan meden kunnen v/orden, indien de re de dijken op de zwakke plaatsen in onze kust. Terstond is men aan het gering bereid is de prijsverhoging werk getogen om" het z.g. Delta-plan tot stand te brengen en binnenkort voor haar rekening te nemen. Het zal met de uitvoering daarvan worden aangevangen. In de laatste jaren zijn ziet er echter niet naar uit, dat de er al veel verbeteringen aangebracht in de bestaande dijken en de bovenste regering bereid zal zijn de subsidie foto toont de opnieuw beschermde Oudenhoornse dijk, bij Hellevoetsiuis. op de melk te verhogen, nu zij er De zeewering is uitgerust met z.g. Diabo-stenen en de bovenrand van de bewust naar streeft de subsidies op dijk is teruggebogen, zodat hoogopspattende golven terugslaan. Op de foto levensmiddelen van lieverlee af te een close-up van de z.g. beverkoppen, waarmee men experimenteert. schaffen. Menselijke verhoudingen in het bedrijf. Een der eerste voorwaarden voor een gunstige arbeidsomgeving zijn volgens minister Van Thiel, de men selijke verhoudingen. Niet de orga nisatorische samenwerking, doch de menselijke samenwerking moet op de voorgrond staan. Naast vorming van teamgeest is het daarom noodzake lijk, dat de bedrijven een scherpe selectie toepassen op degenen, die leiding moeten geven. De minister zei tenslotte: Sociale planning is geen taak van de over heid zonder meer, het is een taak van particulier initiatief en van over heid gezamenlijk. In vele gevallen is het van groot belang, dat juist de particulieren het initiaitef nemen. De A.K.W.V. zou met een voorlichtend instituut veel kunnen bereiken. In de ondernemingsraad, die wellicht het sterkste spreekt bij iedere onderneming, is geen plaats in geruimd voor personen beneden jaar. Een jongerenraad kan echter een belangrijk element vormen in de in tegratie in het bedrijf en de belang stelling van de jongeren bevorderen. KATHOLIEKE WERKGEVERS ZONDEN TELEGRAM AAN PAUS EN KONINGIN De katholieke ondernemers in ons dag van de viering van het achtste lustrum der Algemene Katholieke Werkgeversvereniging, in de Stads schouwburg te Arnhem bijeen waren, hebben telegrammen gezonden aan de Paus en aan de Koningin. In het telegram aan de Paus betuigen^ zij waardige herdenking en de algemene viering van deze dag "moeten inhou den, dat de arbeid zoveel mogelijk moet stilstaan. De regering werd in deze motie uitgenodigd zodanige maatregelen te nemen dat zowel waardige herdenking als algemene viering mogelijk zullen zijn. In de motie-Koersen werd gesteld, dat de viering van de 5de Mei ieder jaar als nationale feestdag dient te worden bevorderd en dat daartoe zo veel mogelijk het stilstaan van de ar beid van het personeel in overheids dienst zal worden vereist. De uitno- LEESZ AAL-PRIMEUR. Drie-in-een. In een van de nieuwe Hilversumse wijken, waar het gemis aan leeszalen wordt gevoeld, wordt vandaag in een gebouw een filiaal geopend van de in het centrum bestaande katholieke, christelijke en neutrale leeszalen. Het is een practisch ingerichte ruimte, woorzien van alle comfort. Er is een afdeling voor de openbare leeszaal, waarvan de boeken met een groen etiket zijn beplakt; de christe lijke boekerij is zichtbaar door een oranje bordje boven de toonbank en oranje etiketten op de banden. Boe ken die thuis horen in de afdeling katholieke leeszaal zijn blauw ge merkt. Daarnaast bestaat een alge mene afdeling met werken waarte gen geen van de groepen ook maar enig bezwaar kan inbrengen. De leeszaal zelf is te gebruiken door alle drie groepen. De uitlening is beslo ten. Een boekencommissie, waarin re presentanten van alle drie de lees zalen zitting hebben, oefenen het toezicht uit op de boeken, die wor den aangeschaft. TRANSPORTBEDRIJVEN VERHOGEN TARIEVEN De Haagse transportondernemers hebben besloten tot verhoging van hun tarieven. Het Haags Centraal Bu reau van Transportondernemers en de expediteurs- en voermansbond „Eensgezindheid", beide belangenge meenschappen van particuliere be roepsvervoerders, hebben Dinsdag avondeen bijeenkomst gehouden van vervoerders uit Den Haag om zich te beraden over deze verhoging. Uit de discussie bleek, dat men de w huidige tarieven, gezien de stijgende moment "bij* dë" I^dërakndëe'Huië- exploitatiekosten, te laag achtte voor - - - - een lonende exploitatie. Omdat bleek, dat op het ogenblik ook in de andere grote steden overleg over een alge mene tariefsverhoging gaande is, leek het wenselijk, om, alvorens het per centage der verhoging vast te stellen, eerst contact oo te nemen met het particuliere beroepsvervoer in deze steden. Voor A'dams tunn.il Raad kwam mei twintig millioen over de brug Ondanks de vele wilde plannen over hang- en zweefbruggen, blijkt de Amsterdamse raad toch meer te i voelen voor het oude, vertrouwde tun- land, die gistermiddag, op de eerste i nelplan, dat al aardig op weg is om Op de bedrijven rust een bijzondere taak, zo ging de minister verder. Het bedrijf zal alle maatregelen moeten nemen, dat de jonge mens gelegen heid krijgt zich zo gunstig mogelijk te ontwikkelen. Hiervoor is het niet voldoende een psychologisch of so ciaal werker aan te stellen. Ideaal zou zijn, indien aan alle jon- j ondernemersleven. Zij betuigen hun een schitterend jubileum in de hoofd stad te vieren. Gistermiddag heeft de Amster damse raad besloten om de plannen ook te verwezenlijken en de eerste aankoopcredieten (twintig millioen) hurT grote erkentelijkheid voor* dé zijn door de raad beschikbaar gesteld, onschatbare lering en leiding op sociaal-economisch terrein, van hem en zijn illustere voorgangers yitvan- gen. Zij hopen in de bezinning op het onderwerp van deze bijeenkomst „De jeugd in onze bedrijven" een nieuwe stimulans te vinden om met nieuwe ijver verder te arbeiden aan de verwezenlijking van de sociale leer der kerk in de practijk van het Huishoudraad heeft een sokkenprobleem Kous voorlopig nog niet af Een sokkenprobleem, waarin Ne derland een gat ziet, speelt op het houdraad. De bond van plattelands vrouwen in Friesland vinden n 1. de hielen van de sokken te kort. De Friese vrouwen hebben over dit on derwerp op een vergadering uitvoe rig gesproken, de loftrompet gesto ken voor de militaire sokken en ver volgens een brief aan de Huishoud raad te Den Haag gestuurd. De sokkenfabrikanten zijn over de ze gehoord, maar zij zeggen, dat de sokkenhiel een kwestie van smaak is. Vele mannen geven de voorkeur aan sokken, die niet boven de schoen uit komen. De Friese mannen kunnen met deze sokken echter nauwelijks lopen. De kous hierover is voorlopig nog niet af. TWEEDE DEEL KLEURENFILM. Van Vrijdag 2 December a s. af zal het tweede gedeelte van de kleu renfilm, die Polygoon-Profilti van de reis van ons koningspaar naar de West heeft gemaakt, in roulatie wor den gebracht. Het eerst zijn de ste den Amsterdam, Den Haag, Rotter dam, Utrecht en Groningen aan de beurt, waar na het deel „Antillen" nu „Suriname" zal worden ver toond. geren arbeid zou kunnen worden ge geven, die hun voldoende bevrediging geeft. Dit is echter niet mogelijk. Een aanzienlijk aantal jongeren moet im mers ongeschoolde arbeid blijven gegevens van trouw en toewijding. In het telegram aan de Koningin getuigen de leden van de AKWV Hare Majesteit hun aanhankelijkheid (hun trouw. Zij koesteren de hoop, verrichten. Voor deze groep is dan j dat de bestudering van het thema der ook zeer belangrijk, dat de beide an dere factoren in het oog worden ge houden, namelijk een prettige omge ving en sociale waardering. Van groot belang hierbij is de in troductie in het bedrijf en een vol doende inlooptijd, waarbij de geïntro duceerde de overtuiging moet krij gen, dat hij voor het bedrijf waar devol is. Het bedrijfsapostolaat kan er veel toe bijdragen, dat de jonge re het bedrijf en zijn godsdienstig leven niet als elkaar vijandige we relden gaat zien, die hij niet weet te integreren. bijeenkomst: „De jeugd in onze be drijven" moge bijdragen tot oplos sing van een vraagstuk, dat zich, naar hun bekend is, in de bijzondere be langstelling van de koningin mag verheugen. 2 Zwaargewonden tussen Sittard en Geleen Op het spoorvak tussen Sittard en Geleen is gistermiddag 6 min. voor half één de sneltrein uit Maastricht ingereden op een groep arbeiders, die werkzaamheden aan de lijn verrichtten. Alhoewel de meeste arbeiders op het laatste moment konden wegspringen, werden twee hunner gegrepen en ernstig gewond. Het ongeluk schijnt door een misverstand onder de arbeiders ontstaan te zijn, omdat dezen meenden, dat de trein over een ander baanvak naderde. De politie onderzoekt thans of tijdens de werkzaamheden de twee mannen, die aan weerszijden van een groep baanarbeiders aanwezig be horen te zijn om te waarschuwen voor treinen, op hun post zijn geweest. Nadat de gewonden ter plaatse door een arts eerste hulp was verleend, zijn zij met de sneltrein, die 23 minuten vertraging had, naar het station Geleen-Lutterade vervoerd, waar een ambulance gereed stond om hen naar het ziekenhuis te Sittard te vervoeren. Hun toestand wordt ernstig genoemd. Krijgshaftig bewapend met vervaarlijk snoektuig zwermden de leden van het roemruchte hengelaars-college „De Club van Hondc -r, Woensdagochtend 30 November in kleine bootjes uit over de Wij e Blik bij Korten- hoef om daar hun beste krachten te geven in een snoekwedstrijd. Op deze foto zien we Cees de Lange (met pet) en „prof. Rein Meidema, de technisch adviseur van de „Club van Honderd", een enorme snoek uit zijn element sleuren.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7