De Kleppende Lage waterstand catastrofaal voor scheepvaart op de Rijn Engeland versloeg Spanje met 4-1 Goede toekomst" voor Van Klaveren, aldus meent l'Equipe De geheimzinnige Mr. Moto DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 DE LËIDSE COURANT DERDE B^AD PAGINA i Prinses Wilhelmina kwam schilderij tonen Visite in boerderij Prinses Wilhelmina heeft gister middag een bezoek gebracht ran een boerengezin aan de Twellose weg te Terwoide. Zij had het schilderij meegebracht dat zy in de afgelopen zomer van het melkende echtpaar geschilderd had. Toen had zij reeds beloofd het werkstuk te laten zien zo gauw het geheel voltooid was. De rinses dronk een kopje thee in de boerderij en het echtpaar bewon derde het schilderij van de prinses Bus op vluchtheuvel Eén dode; twee gewonden Gistermiddag zijn te Amsterdam drie vrouwen, die op een vluchtheu vel op de Overtoom bij de J. P. Heije- straat stonden, aangereden door een bus van Maarse en Kroon. Een van hen, de 70-jarige mevr. C. C. Weber werd daarbij zo zwaar gewond, dat zij korte tijd later is overleden. De tweede,/de 82-jarige mevr. A. Maks, werd met een beeniractuur naar het Binnengasthuis overgebracht; een 27- jarige dames kreeg lichte kwetsuren en kon op eigen gelegenheid naar huis gaan. Voor de autobus reed in de rich ting Stadhouderskade een particu liere auto, die vermoedelijk nog net voor het oranje licht wilde stoppen. De buschauffeur remde plotseling om deze auto te ontwijken. Hij slipte daarbij tegen de rand en reed gedeeltelijk over de vluchtheu vel waarop de vrouwen stonden te wachten. DODENDE TRAILER De 74-jarige R. van Ingen uit Ech- teld is gisteravond om kwart voor zes, toen hij uit het ziekenhuis te Tiel, waar hij by zijn zoon op bezoek \yas geweest, per fiets huiswaarts keerde, door de aanhangwagen van een trailer aangereden en op slag ge dood. De bestuurder van de trailer, die niets had gemerkt, werd door een bromfietser gewaarschuwd. DODELIJKE AANRIJDING Op de Jachtlaan in Apeldoorn zijn gisteravond twee dames bij het over steken van de rijweg door een motor rijder gegrepen. De dames, de 82-jarige weduwe G. Vos-van Ernst en de 75-jarige mevr. A. Jansen-Schippers werden ernstig gewond naar het Julianaziekenhuis in Apeldoorn overgebracht, waar eerst genoemde kort na aankomst is over leden. De 23-jarige motorrijder uit Apeldoorn, die geen grote snelheid had, werd licht gewond. Maar een wens: REGEN binnenscheepvaart ondervindt op het ogenblik steeds groter belem- Hoe groot de verliezen zyn die da gelijks worden geleden ,is niet met zekerheid te zeggen, maar zij belo pen in de honderdduizenden. De lage waterstand betekent niet alleen minder vracht, maar ook een aanmerkelijke verlenging van de mering van de lage waterstand van reisduur. Zo liggen in de Bmgerbocht de Rijn. Bij Kanb werd gisteren een val genoteerd van zeven cm. Dit op zichzelf weinig zeggen cijfer bete kent dat schepen van 1500 ton onge veer 70 ton lading minder in kun nen nemen, en dat, terwijl de sche pen toch al niet meer dan voor zes tig percent lading in konden nemen. De toestand van de Rijnscheep vaart is door deze gestadige daling benauwend geworden. De vrachtprij zen vliegen omhoog, doch de rede rijen die reeds maanden geleden contracten af hebben gesloten wor den hiervan de dupe. Haarlem krijgt grote busgarage Moderne outillage Wanneer op 1 Jan. 1957 de tram lijn AmsterdamZandvoort omge zet zal worden in een busverbinding, zal Haarlem, waar de technische dienst van de buslijnen gevestigd is, dringend behoefte hebben aan een nieuwe garage, daar het thans in ge- bruikzijnde aantal bussen 110 al voor de helft de nacht in de open lucht moet doorbrengen. Het plan voor de nieuwe garage is groots van opzet en zal 2,6 millioen gaan kosten Er zal een garage komen, waar 180 bussen ondergebracht kunnen worden, die zó opgesteld zullen wor den, dat iedere bus binnen enkele minuten van olie, benzine en koel water voorzien kan worden en te vens nog gewassen kan worden. Hert te-gast De bewoners van het drukbevolkte Soesterkwartier te Amersfoort ont dekten de laatste weken, dat in hun tuintjes de koolvoorraad aanzienlijk slonk, zonder dat deze bodemop brengst op hun tafel verscheen. Het raadsel duurde niet zo erg lang, want enkele dagen geleden, verscheen een hert met een prachtig gewei ook overdag in hun tuintjes om zich daar te goed te doen aan de tuinbouwpro ducten. Daar het beest zeer tam bleek, kost te het niet veel moeite om het te van gen en thans behoeft het niet meer op strooptocht uit, daar het zijn maal tijd thuisgebracht krijgt. Na de eerste helft van de wedstrijd EngelandSpanje, gespeeld in het Wem bley stadion te Londen voor bijna 100.000 toeschouwers, leidde Engeland met 20. Tom Finney miste een penalty zes mi nuten na de aftrap. In de 11e minuut opende de rechtsbinnen Atyes de score en een minuut later bracht de linksbul- ten Perry de stand op 20. Kort voor de wedstrijd begon werd be kend gemaakt, dat de Spanjaarden hun aanvoerder Juan Segarra, die ze de vo rige dag om „tactische redenen" hadden vervangen, weer in de pleeg hadden op genomen. Hij werd rechtsback geplaatst, in stede van Guillamon, ofschoon hij van huisuit linkshalf is. Engeland won de wedstrijd met 41. Rechtsbuiten Finney maakte vier minu ten na de rust het derde doelpunt voor Engeland en linksbuiten Perry het vier de in de 16e minuut. De Spaanse midden voor Arieta zorgde voor het enige tegen doelpunt in de 34ste minuut na rust. Het Spaanse voetbalelftal heeft daar mee zijn heimelijk gekoesterde illusie, als tweede ploeg in staat te zijn, Enge land op eigen bodem te verslaan, niet kunnen verwezenlijken. Overigens was het geen oneervolle nederlaag. In het veldspel was er niet zo bijzonder veel verschil, maar in het benutten van de kansen faalden de Spanjaarden. Zij brachten het tot acht hoekschoppen, En geland kreeg er geen enkele te nemen, maar het bouwde zijn voorsprong op tot 40. Pas elf minuten voor het einde redde de Spaanse middenvoor Arieta de eer voor zijn ploeg. Het duel. waarvoor zeer grote belang stelling bestond er waren met het be zoekende elftal ook verscheidene dui zenden supporters meegekomen is ge ruime tijd bedreigd geweest doorde Londense mist. Bal en spelers werden in sommige perioden van de strijd aan het oog van vele toeschouwers onttrok ken. Een kwartier voor het einde moest de Franse scheidsrechter Guigue op dracht geven, de verlichting te ontsteken. Het was de eerste keer, dat het Engelse publiek officieel interlandvoetbal bij kunstlicht zag. Het waren ook de Spanjaarden die in 1929 de Engelse profs de eerste ne derlaag op het continent hadden toege bracht. met 43 in Madrid. Maar dat hadden de legendarische Spaanse keeper Riccardo Zamora en zijn vrienden moe ten bezuren in de eerstvolgende return wedstrijd. Toen werden zijn op Highbury met 71 van het veld gespeeld. Ditmaal werd het niet zo'n débêcle, al ontkwam Spanje met veel geluk aan ho gere cijfers. De voorhoede van de gasten die het beste, deel van de ploeg vormde, kwam wellicht ook gehandicapt door de mist toch niet helemaal in zijn ge wone spel. Over het algemeen werd er sportief gespeeld, maar de tackles van de Spaanse verdediging waren soms aan de harde kant. REVIE OP DE TRANSFERLIJST Don Revie, de voorhoedespeler van Manchester City en van Engeland, is op zijn verzoek op de transferlijst geplaatst. Dit is de derde maal, dat Engelands „voetballer van het jaar" een dergelijk verzoek heeft ingediend. Twee jaar geleden vroeg hij er voor het eerst om. toen hij linksbinnen voor Manchester City moest spelen, terwijl hij voor het Engelse elftal candidaat was voor de halflijn. In het begin van het huidig seizoen vroeg hij het opnieuw nadat het clubbestuur hem voor twee weken geschorst had omdat hij de trai ning had verzuimd. In een onderhoud met het bestuur werd de zaak geregeld. Ditmaal heeft de club zijn verzoek In gewilligd. Revie is vijf maal voor Enge land uitgekomen, twee maal in dit sei zoen tegen Denemarken en tegen Wales. Hij ging in het seizoen 195152 naar Manchester, nadat hij voor Leicester City en voor Hull City had gespeeld. ,Jk heb geen onenigheid met de club", aldus Revie. „maar ik voel. dat een ver andering mij goed zal doen". dagelijks vijftig schepen te wachten om de trip te vervolgen. Men kan elkaar niet passeren en door het la ge water kan slechts zeer langzaam gevaren worden. De schippers op de Rijn hebben maar een wens: zo spoe dig mogelijk regen. In de Sportkroniek werd de promotie degradatie-regeling voor het seizoen 1955 1956 bekend gemaakt voor de lagere klassen. Zij luidt als volgt voor District West II. 2e klas. Degradatie: de nummers laatst van de 2e klas A en B degraderen auto matisch naar de 3e klas. 3e klas. Promotie: de kanspioenen van 3e klas A, B, C en D spelen in een groep een gehele competitie om twee plaatsen in de 2e klas. Degradatie: de nummers laatst van de 3e klas A, B, C en D degraderen auto matisch naar de 4e klas. 4e klas. Promotie: de kampioenen van de 4e klas A, B, C en D spelen in een groep een gehele competitie twee plaatsen in de 3e klas. De kampioenen van de 4e klas E, F, G en H spelen in een groep een gehele competitie om twee plaatsen in de 3e klas. De beide nummers drie van deze promotie-competitie spe len een beslissingswedstrijd om een plaats in de 3e klas. Degradatie: de nummers laatst van de 4e klas A tm. H degraderen automatisch naar de afdelingen. Promotie afdelingen: De promotie van de Afdelingen naar de 4e klas van de KNVB wordt geregeld in overleg met de Afdelingen van de KNVB. Reserve le klas. Bij de aanvang van het seizoen 195758 wordt wederom een reserve le klas geformeerd. Tot deze klas worden allereerst toege laten de navolgende efltallen: ADO 3, CVV 2, DCV 2 en Neptunus 2, onder voorbehoud, dat deze elftallen aan het einde van het lopende seizoen tenminste de zesde plaats op de ranglijst bezetten. Voorts worden tot deze klas toegelaten de kampioenen van de reserve 2e klas van het seizoen 195556. met dien ver stande. dat van iedere vereniging slechts één elftal tot de reserve le klas wordt toegelaten. Reserve 2e klas. Promotie: de kam pioenen van de reserve 2e klas A, B en C promoveren naar de in het seizoen 1057—58 opnieuw te formeren reserve le klas. Degradatie: de nummers laatst van de reserve 2e klas A. B en C degraderen automatisch naar de reserve 3e klas. Reserve 3e klas. Promotie: de kam pioenen van de reserve 3e klas A t.m. H spelen in een nader te bepalen aantal groepen een gehele competitie om drie plaatsen naar de reserve 2e klas. Degradatie: de nummers laatst van de reserve 3e klas A t.m. H degraderen automatisch naar de Afdelingen. Promotie Afdelingen. De promotie van de Afdelingen naar de reserve 3e klas van de KNVB wordt geregeld in overleg met de Afdelingen. EN VAN KLAVEREN WIL NOG WEL Het Franse sportblad „l'Equipe", dat al eerder een uitvoerig verslag over de bokswedstrijd tussen de Europese kam pioen Idrissa Dione en Bep ven Klaveren had gepubliceerd, is een dag later nog eens op het duel terug gekomen met een beschouwing en een levensbeschrijving van de Rotterdamse veteraan. Het blad zegt, dat Van Klaveren een bijzonder ge vaarlijk tegenstander voor Dione was en vindt, dat hij op schitterende wijze partij heeft gegeven „l'Equipe", dat in zijn op schrift met een wel wat grote vrijmoe digheid Van Klaveren „de populairste fi guur in Nederland na de koningin" noemt, zegt verder, dat door zijn eer volle nederlaag het prestige van de Rot terdammer niet heeft geleden. Integen deel. het is door het onaeloofelijke ge vecht. dat „de held van Rotterdam" op zijn 48ste jaar. tegen een 22 Jaar jongere, „authentieke kampioen" leverde, nog groter geworden. Het Franse sportblad gelooft, dat Van Klaveren, zelfs op deze leeftijd, nog een goede toekomst in de ring heeft „Natuurlijk heb ik Maandag mijn laat ste wedstrijd niet gebokst Waarom zou ik er mee ophouden? Dat is toch niet nodig. Dit zei Bep van Klaveren, toen wij hem kwamen vragen of hij nu werkelijk niet meer in de ring zou verschijnen. De Rotterdamse veteraan voegde er echter onmiddellijk aan toe, dat hij nooit iets zou ondernemen 2onder zijn „promotor van alle tijden", zijn stadgenoot Theo Huizenaar. Hij vervolgde: „is de „ouwe" zegt, dat het definitief afgelopen is, dan Is het ook afgelopen". Maar als het aan Bep zelf lag, dan was het zeker nog niet zover. Hij zei: weet zelf. dat ik nog best een poosje mee kan. Als die rib maar niet kapot was ge gaan in het gevecht tegen Dione, dan was het heel anders gelopen. Ik had na de negende ronde erg veel pijn, vooral toen ik er in de dertiende en veertiende ronde nog opstoten tegen aan had gekre gen. Van pijn kon ik in de laatste ronde mijn armen haast niet meer omhoog krijgen. En die laatste ronde is juist be slissend geweest. Want scheidsrechter Pippow had maar een verschil van an derhalve punt genoteerd. Hij heeft me na afloop gezegd, dat wanneer ik in de laat ste ronde meer van rechts had gestoten ik mtfn voorsprong had kunnen behou den". Van Klaveren, die de Duitse scheids rechter „zeer goed" vond, meende dat Pippow het niet erg lastig heeft gehad, want het was een sportief gevecht. Nog eens beweerde de Rotterdammer spijtig: „Zonder dat ongeluk had ik kunnen win nen". Hij wil zijn tegenstander geenszins kleineren, maar hij vond Dione toch geen extra begaafd kampioen. „Hij heeft geen stoot", zegt Van Klaveren. Hij „hakt" met zijn rechter» en alleen zijn korte hoeken en opstoten zijn hard en gevaar lijk. Het duel met Dione's leermeester, Diouff, had hij destijds veel moeilijker gevonden. „Als Europees kampioen heeft Dione me niet veel kunnen maken", con cludeerde Van Klaveren. „En daarom hoef ik er ook niet mee op te houden. Als dit hier over is", zegt hij en hij wijst op zijn gezwachtelde body, „dan kèn ik nog wel een tijdje". Die opmerking blijkt echter als een wens, die de „vader" is de gedachte. Hij loopt op de dingen vooruit Want als wij hem vragen of hij eventueel zónder Huizenaar of misschien voor een andere promotor zou willen boksen, antwoordt hij resoluut: „nooit. Theo kent mij door en door. Zonder Hui zenaar of met een ander denk ik er niet over". Maar bij het afscheid laat hij door schemeren. dat hij hoopt, op zijn minst een min of meer officiële afscheids avond Theo's instemming te kunnen ver krijgen. Het wachten is dus op de beslissing van Huizenaar. De wedstrijd, welke op 12 December a.s. te Luik zou worden gehouden tussen de Europees kampioen weltergewicht Idrissa Dione. de overwinnaar van Bep van Klaveren, en de Belgische veteraan Kid Dussart, kan die dag niet doorgaan. Dussart is nl. bij een motorongeluk licht aan het been gewond. Het is nog niet be kend of men zal trachten een vervanger voor hem te vinden. Dione's titel zou te Luik niet op het spel staan. OLYMPISCHE SPELEN BOLIVIA 8TUURT EEN MAN NAAR CORTINA De organisatoren van de Olympische Winterspelen in Cortina d'Ampezzo had den gedacht, dat de aanmelding van de Duitse deelnemers de laatste was geweest. Vandaag sluit nl. de inschrijving. Achter af is er echter toch nóg een inschrijving gekomen en wel van Bolivia, dat nog nooit aan de winterspelen heeft deelge nomen. Het stuurt welgeteld één man. De onverwachte deelnemer is de skiër René Farwong Guilleng, die aan de Al pinenummers zal meedoen. WIELRENNEN NEDERLANDER POST EN DE BELG LAUWERS WONNEN KOPPELWED8TRIJD Voordat het startsein werd gegeven voor de Zesdaagse van Brussel, is een koppelwedstrijd gehouden voor ama teurs. Winnaar werd het NederlandsBelgi sche koppel Peter PostLauwers, dat de 15 km. aflegde in 18 min. en 25 sec. Tijdens internationale wedstrijden, die vooraf gingen aan de start van de Zes daagse te Brussel, zijn twee wereldrecords op overdekte banen voor amateurs ver beterd. De Ierse kampioen Seamus Elliott bracht het record voor de kilometer met vliegende start op 1 min. 6.- sec. Het oude record stond sedert 7 November Jl. op naam van de Belg van Oostende, met 1 min. 6,2 sec. gemaakt te Gent. Het wereldrecord voor de 5 km. met staande start werd verbeterd door de Fransman Pierre Brun, met een tijd van min.6 min. 23,4 sec. Het oude record voor deze afstand stond eveneens op naam van Van Oostende, met 6 min. 27,8 sec. gemaakt op 1 November jl. te Gent. (104) IJSHOCKEY HYC—KEV 10—4 De wedstrijd HYC—KEV, op de Hoky te Den Haag gespeeld, is geëindigd in een 104 ^overwinning voor de Hage naars. Het is overdreven te beweren, dat de gastheren de overwinning niet ver dienden. doch geflatteerd is de zege wel. Zelfs het feit, dat doelman Jansen, can didaat voor de ploeg, die Duitsland af zal vaardigen naar de Olympische Win terspelen. zich gedurende de gehele wed strijd bijzonder onderscheidde en talrijke „zekere" goals voorkwam, doet hieraan niet af. De Duitsers warens snel en liun gave techniek stelde hen in staat vloeiende combinaties uit te voeren, doch het ont brak hun aan productiviteit. HYC speel de daarentegen minder fraai, maar wat de Hagenaars deden was doeltreffend. Laliberté opende voor HYC de score door de puck uit de lucht in de Duitse goal te wei..en. De gasten maakten di rect hierna gelijk door Eckstein. Toen de eerste speeltijd werd afgesloten met een 31 voorsprong voor de Hagenaars was het duidelijk, dat de gastheren op nieuw een zege tegemoet gingen. In de tweede periode kwam HYC al spoedig, en tevens vrij gelukkig, met •1 voor te staan. Kleckers maakte nog een tweede Duitse doelpunt, doch hierna was het met de gasten gedaan. Tot 10—2 liepen de Hagenaars uit. De laatste speeltijd kenmerkte zich door hard spel waardoor de strafbank bijna voortdurend bezet was. De spelers maakten het zelfs zo bont, dat beide ploegen op een zeker ogenblik maar drie spelers op de baan hadden. Kernploeg van de KNSB demon streert. In de eerste pauze van de wedstrijd HYCKEV is de kernploeg van de KNSB door de heer H. Roos, voorzitter van de technische commissie aan het pu bliek voorgesteld. Gerard Maarse. ERbert van 't Oever, Wim de Graaf, Siem Hop man. Bruine de Bruin, Jan Koeleman, Kees Kroon, Jan Bakker en Henk van der Grift lieten eerste enkele starts zien, waarna overgegaan werd tot een afval race. Deze werd gewonnen door de Ne derlandse kampioen 1955, Gerard Maarse die zich het best aan de kleine baan aan paste. Tweede werd Wim de Graaf, ter wijl Kees Kroon derde werd. PAARDENSPORT NEDERLAND EN DE OLYMPISCHE SPELEN ƒ30.000 voor nieuwe paarden „Het verheugt mij buitengewoon te kunnen mededelen, dat het Fonds Ne derlandse veefokkerij heeft besloten om de door de Stichting Nederlandse Hippi sche Sportbond gevraagde subsidie ter beschikking te stellen, met de bedoeling tot aankoop over te gaan van buitenland se paarden, teneinde Nederlandse ruiters in staat te stellen onze driekleur tijdens de olympische ruiterwedstrijden in Stockholm volgend jaar op waardige wij ze te verdedigen", aldus sprak de heer J. H. W. Pasman, algemeen voorzitter van de Stichting Nederlandse Hippische Sportbond tijdens de in Esplanade te Utrecht gehouden algemene vergadering. „Het zal ons niet moeilijk vallen enige ruiters te vinden, die ons land op waar dige wijze kunnen vertegenwoordigen", aldus de spreker in zijn openingsrede. „Doch oneindig veel moeilijker is het probleem der paarden. Aangezien wij. naar onze mening over slechts twee of drie besllist goede springpaarden be schikken. is het nodig tot aankoop van prima buitenlands materiaal over te gaan, wil Nederland met enige kans op succes deelnemen in Stockholm. Tenein de deze aankopen te kunnen financieren, hebben wij ons voor dit doel gewend tot het fonds Nederlandse veefokkerij met het verzoek een bedrag van ƒ30.000 beschikbaar te stellen. Ik meen namens geheel paardensport minnend Nederland te spreken", aldus de voorzitter, „wan neer ik het bestuur van het fonds voor het teer royale gebaar onze oprechte dank betuig, omdat ons thans de moge lijkheid wordt geboden een Nederlandse equipe naar Stockholm te zenden". De heer Pasman deelde voorts mede. dat men er geen gras over zou laten groeien en dat na afloop van de alge mene vergadering, een commissie be staande uit de heren C. C. Hasselmnn. dr Roelvink, en de heer Pasman naar Duits land gaat om geschikte paarden voor Nederland uit te zoeken. „Wanneer ik mij dan toch beweeg op internationaal terein, dan mag ik niet verzuimen de internationale wedstriiden van de landelijke ruiters te Hoofddorp ln de herinnering terug te roepen, die bijzonder goed geslaafd kunn«n worden genoemd", vervolgde de heer Pasman. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R K. „O.O." De uitslag van de viertallenwedstrijd van gisteravond is als volgt: Team Bonnet wint van team v. Leeu wen met 40 m.p.; team Bik van team Scheeren met 21 m.p.; team Mulder van team Stuyfzand met 8 m.p.: team v. Ber ge Henegouwen van team Barendje met 16 m.p.; team De Boer van team Jeuster met 13 m.p. TAFELTENNIS SVLV Programma voor deze week: Dames: hedenavond: DVS 4—SVLV 1. 19.30 uur; Junioren: Zaterdag: Centrum 1—SVLV 1. 14.30 uur. r~ door J. P. MARQUAND 10) Er heerste slechts opgewektheid en een orde, die bijna vormelijk aan deed. Wilson kwam met verbazing tot het inzicht, dat zijn eigen landgenoten hem het minst sympathiek voorkwa men, maar dat kon zijn omdat hij hen beter doorzag. Hij had genoeg van de wereld gezien om de beroeps-gokker onder zijn eigen soortgenoten te her kennen; hij zag verschillenden er van hem nieuwsgierig gadeslaan en wist precies wat ze dachten. Ze dachten erover hoe ze met hem in relatie kon den treden en zich van zijn geld meester maken. Glimlachend wendde Wilson zich tot de reusachtige por tier. „Dit is allemaal zo ongewoon voor mij. Zijn hier altijd zoveel verschil lende mensen?" „O ja, wij hebben van allerlei men sen op het eiland. Alle mensen kun nen goed met elkaar overweg in Ho- noloeloe; dat is altijd zo geweest. De meeste vreemdelingen zijn er ver baasd over, net als u. Iedereen kan hier komen, zolang hij zich behoorlijk gedraagt". „En als hij zich niet goed ge draagt?" „Dan wordt hij eruit gezet", zei de donkere man. „We hebben nooit moei lijkheden hier". „Juffrouw Hitchings bestuurt dit uitstekend", zei Wilson. „Ze moet bij zonder flink zijn". „O ja, juffrouw Eva is een heel bij zondere dame; iedereen houdt veel van haar". „Ja, dat heb ik gehoord". Onder het spreken keek hij naar de deur, die toegang gaf tot de hal en naar hij zich later herinnerde dacht hij er over na, hoe eigenaardig het was, dat het huis veeleer een sfeer had van gemoedelijke gastvrijheid dan van speelzucht of dwaasheid. „Welnu", zei hij, „zullen we naar de roulettezaal gaan? Ik mag je niet te lang ophouden". Toen zweeg hij ineens een gestalte in de eetzaal deed hem zwijgen. Een kleine man in onberispelijk avondcostuum, die een ivoren sigarettenpijpje tassen twee slanke, dunne vingers hield. Hij be keek de kamer nadenkend en het licht viel op zijn gelaat. Wilson keek hem recht in het ge zicht en een ogenblik kon hij het niet geloven, maar hij had een goed geheugen voor gezichten en dat ge zicht kende hij. Het was dat van de mijnheer Moto, die hij in Shanghai gezien had en hoewel het onmogelijk scheen, had hij een eed er op kunnen doen, dat het mynheer Moto was die in de deuropening stond. „Een ogenblikje, alsjeblieft", zei Wilson en deed een schrede naar voren, maar op hetzelfde ogenblik keerde de man in rok zich om en wandelde weg en Wilson volgde hem niet. Hij besefte ineens, dat hij dwaas deed en dat er een groot aantal an dere Japanners moest bestaan, die op mijnheer Moto konden lijken. Hij* be dacht, dat hy een heel eind van een plaats was, waar hij Moto kon ont moeten. „Neem me niet kwalijk", zei Wilson, „maar ik meende een kennis te zien, een Japanner, die ik eens in Sbang- I hai ontmoet heb, maar ik moet me1 vergist hebben. Japanners lijken ook zoveel op elkaar". Tot zyn verwondering bemerkte hij, dat de forse portier hem eigenaardig aankeek. En er lag iets in die blik dat Wilson niet begreep. Er was niets on doorgrondelijks in dat brede, donkere gelaat. De portier van Hitchings Plan tation keek bezorgd. „Ja", zei hij. „Japanners lijken erg op elkaar. Nu moesten we liever juf frouw Eva gaan opzoeken, dunkt me". HOOFDSTUK IV. Evenals de andere vertrekken van het huis was de roulettezaal groot en fraai van verhoudingen en had ook zij een zekere waardigheid behouden. De hoge vensters zagen uit op een terras. Aan het andere einde van het vertrek bevond zich een gesloten deur met het opschrift op een kope ren plaatje: Directeur. Privé. De speeltafel met het rad, in het midden van het vertrek, was een nieuw en duur exemplaar en gaf de kamer dezelfde sfeer, die elke speel zaal heeft, onverschillig aan welke uithoek der aarde gelegen. Wilson was eens in Monte Carlo geweest; de tafel in H'tehings Plantation was vrifwel hetzelfde. De kassier, een bleke man met scherpe blik, zat achter een lessenaar dichtbij de ingangsdeur. Er bevonden zich ongeveer vijftien personen in het vertrek; een derde hiervan waren vrouwen. Onder de mannen waren enkele Europeanen, enkele Euraziërs. twee Chinezen in avondcostuum, twee Japanners, een jong Amerikaans offi cier, een Noorweegs zeekapitein met rode knuisten, een Rus en enige toe risten. De croupier draaide het rad toen Wilson binnentrad en wonderlijk ge noeg sprak hij Frans het Frans van Indo China. „Faites vos jeux, messieurs, da mes. rien ne va plus". Vreemd klonken de woorden boven het suizen en ratelen van de bal in het verder stille vertrek zo vreemd, dat Wilsons aandacht het eerst ge trokken werd door de croupier en hU zich afvroeg, welke vreemde lotsbe- stiering hem naar het eiland had gebracht, want zoals alle croupiers was hij een interessant man. Hij scheen half Fransman en half Maleier, exotish, gespierd en behendig. Zijn kaken waren vierkant, bijna vecht lustig, zijn manieren (zoals van allen in zijn beroep) onberispelijk. Naast hem zat 'n andere man, die Wilson ook voor een employé van het huis hield een magere, bleke man met een adamsappel en waterige, slaperige ogen, die op de bezoekers rond de tafel gevestigd waren. Hij keek op, toen Wilson binnentrad. Hun blikken kruisten elkaar en onmiddellijk keek hij een andere kant op, maar in die seconde lag er iets angstaanjagends in die waterige ogen, iets ijzig kils, ongezonds en nadrukkelijks, dat Wil son instinctief deed voelen, dat men voor deze man moest oppassen. Het rad stond stil en de croupier sprak. „Rouge et impair!", zei hij. Er was een stemmig gerinkel van fiches en gedempte stemmen. Een meisje in een roodzijden, met witte bloemen bedrukte japon, die dicht bij het hoofd van de tafel zat, stond op en kwam hen tegemoet: een lang meisje met donkere ogen cn kort, golvend kastanjebruin haar. Haar mondhoeken krulden omhoog met een uitdrukking van spotachtige vro lijkheid. In haar ogen lag dezelfde vrolijkheid en een soort nerveuse op winding, alsof ze op het punt stond in lachen uit te barsten. Haar gelaat en haar armen waren gebruind, zij kwam op Wilson toe met de achteloze sierlijke gang ener danseres en keek hem recht aan. „Goeden avond", zei ze. Wordt vervolga.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5